Plaatselijk Nieuws. twee mark in omloop heeft gebracht. BRAND IN EEN DIERENHANDEL. Te Hamburg werd Vrijdagnacht de brandweer gealarmeerd voor een brand in de opslagplaats van een groothandel in dieren. Toen de brandweer arriveerde stond een groot aantal kooien re®ds in lichte laaie. Vele dieren waren reeds dood. Het blusschingswerk moest gerui- men tijd onderbroken worden, toen plot seling van alle kanten slangen te voor schijn kwamen, die probeerden aanvallen te doen. Het waren o.a. zeer gevaarlijke ratelslangen, die uit het door het vuur aangetaste terrarium waren ontsnapt. Eerst nadat de slangen gedood waren, kon het blussingswerk worden voortgezet. De schade is vrij groot. De dierengroothandel verzond vrij veel dieren naar dierentuinen, kermissen enz. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het omvallen van een petroleumlamp, waarmee het slangenterrarium op tempe ratuur werd gehouden. O— ROOFOVERVAL. Te Keulen is een roofoverval gepleegd op een looper van een linnengoedfabriek, die bij een bank 1500 Mark had gehaald. In de hall van de fabriek werd hij door 2 mannen overvallen, die hem met een revolver bedreigden. Daarbij viel een schot, waardoor de kaslooper aan de linkerhand gewond werd.~ De roovers zagen zich toen gedwongen de vlucht te nemen, zonder dat zij eenigen buit had den gemaakt. O DOODELIJKE MIJNONGEVALLEN. In de Hermannschat van de Koningin Louise-mijn te Hindenburg vond een ont ploffing van brandbare gassen plaats, waardoor een houwer en een electricien werden gedood, een opzichter, een voor man en vijf arbeiders gasvergiftiging op liepen, zoodat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. In een ander gedeelte van dezelfde mijn werd een arbeider door een spoorwagen ge grepen en zoo ernstig gewond, dat hij tijdens het transport naar het ziekenhuis overleed. O— GASFABIEK STOOKT MET KOFFIE. Naar uit Santos (Brazilië) wordt ge meld heeft het gemeentebestuur besloten een millioen zakken koffie als brandstof in de stedelijke gasfabriek te verstoken. In de laatste weken werd koffie ook gebruikt voor locomotieven. O— TREIN DOOR ROOVERS OVERVALLEN. Niet ver van het station Vallecas (Spanje) werd een goederentrein door ongeveer veertig roovers overvallen. De roovers, die het treinpersoneel met revolvers be dreigden, plunderden elf goederenwagens leeg. O— EXPLOTIE VAN EEN GRANAAT. Naar een telegram uit Blankenborg aan de Saaie meldt, had aldaar Zaterdagmid dag een ernstig ongeval plaats. Vier kinderen, drie jongens en een meisje van vijf zes jaar, waren aan het spelen met de schokbuis van een 75 m.M. granaat. Plotseling had een geweldige explosie plaats. Een vijfjarig jongetje werd op slag ge dood, een ander van denzelfden leeftijd overleed kort nadien het vijfjarig meisje werd ernstig gewond terwijl het derde knaapje lichte verwondingen opliep. OVERSTROOMINGFN IN HET MISSISSIPPI-GEBIED. In het Mississippi-gebied is een dijk bezweken, waardoor groote overstroomin gen zijn verooorzaakt. Vele huizen zijn vernield. De bewoners moesten de vlucht nemen. Het Amerikaansche Roode Kruis schat, dat ongeveer 30.000 personen dak loos zijn geworden. O— SPOORWEGONGELUK. De personentrein ParijsAbbéville is bij St. Just-en-Chausses ontspoord. Voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, zijn hierbij zeven personen omgekomen, terwijl er voorts eenige zwaargewonden zijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Nabij de peilschaal, over de brug, op den dijk, EEN DOOSJE MET INHOUD. Terug te bekomen bij D. de Graaff te Wijk. HEUSDEN. Zaterdag (en niet Zondag zooals in het vorig blad abusievelijk vermeld was) speelde de v.v. L.O.N G.A. een uitwedstrijd tegen Voorwaarts te Aalst, welke wed strijd met 31 door L.O.N.G.A. werd gewonnen. Donderdag werd de le ronde ge- speeld voor de club competitie bij de dam club V.D., met den volgenden uitslag le groep: Bax—De Graag 02; Pelle- kaan—De Joode afgebroken; 2e groep: DeurlooSwagemakers 11 Schijf Jonker 02 3e groep DeurlooFitters 0—2; VosTimmermans uitgesteld. De heer N. van der Wiel vierde j.I. Zondag zijn 25-jarig jubileum als gemeente-veldwachter. Zaterdagmorgen werd hij in de vergadering van Burge meester en Wethouders, door den Bur gemeester hartelijk toegesproken, waar bij deze hem namens Burgemeester en Wethouders met een theetafel met twee standaardjes vereerde. Zondagmiddag, nadat de Fanfare der Heilige Familie een serenade had gebracht, kwamen leden der politievereeniging hunne ge- lukwenschen aanbieden, waarbij de In specteur van politie uit Waalwijk den heer van der Wiel namens de vereen, een gouden horloge met dito ketting aanbood. Later op den middag kwam de heer Kantonrechter feliciteeren en deze bood toen met een mooie toe spraak den jubilaris namens het Kan tongerecht leen palm aan. 17 Januari 1932 is voor den heer van der Wiel een dag geworden, die door hem zeker nimmer zal worden vergeten. Tal van blijken van belang stelling in allerlei vorm had hij in ontvangst te nemen. AALBURG. Donderdag 21 Jan., des avonds om half zeven, hoopt Ds. 'tSant uit Delft, in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. ALMKERK. Tot bestuursleden van het comité van Winterlezingen zijn herkozen, de heeren C. G. de Jong en J. B. Bran- ger. De vrouw van den heer V., wel ke gepasseerde week in een kelder viel van den heer B., is thans naar het ziekenhuis te Breda overgebracht. De verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk, heeft thans minder opgebracht, dan vorig jaar. ANDEL. Tot diaken in de Ned. Herv. kerk alhier, is herkozen de heer P. Kalis en tot ouderling de heer H. de Fijter. Beiden hebben deze herbenoe ming aangenomen. IÏABYLONIëNBROEK. Op dezer dagen gehouden pluim veetentoonstelling te Tilburg, behaalde Mej. Braams alhier met haar inzen dingen „Zwarte Minorka's" niet min der dan 4 eerste prijzen en 1 eereprijs. J.I. Woensdag werd de dag her dacht, dat de heer J. Dekker 25 jaren als leider van de Zondagsschool alhier werkzaam was. Verschillende personen hadden er aan medegewerkt, dat dien dag niet ongemerkt voorbijging. Door het verdere bestuur werden gelden in gezameld, tot aankoop van een cadeau van blijvende waarde, hetwelk op den avond van dien dag aan voornoemde heer werd overhandigd. Verder werd de heer D. door verschillende personen toegesproken, o.a. Ds. Kruis-Voorber- gen en W. Straver (President Kerk voogd). Door de kinderen der Zondag school werden verschillende liederen ge zongen en ook nog eenige samenspra ken gedaan, waarvoor wel een woord van hulde toekomt aan Mej. E. de Graaff, medeleideres der Zondagsschool, die alles keurig had ingestudeerd. Ds. Kruis-Voorbergen sloot dezen ge- zelligen avond met dankzegging. In vele gezinnen doen zich bij de kinderen de Mazelen voor, gelukkig niet van ernstigen aard. GIESSEN. De zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier hebben ruim f 400 opge bracht. Dit is het eerste jaar, dat de zitplaatsen i n het openbaar worden ver huurd. NIEUWENDIJK. Bij het bopmenrooien werd het jongste zoontje van J. Pellikaan te Hank door de boomrooiers verrast met een meikever. Het diertje werd in geheel complete normale toestand uit het zand opgedolven. Een zeldzaamheid in de eerste helft van Januari. Na een half jaar te hebben stil gelegen is het rijksstoomgemaal weer in werking gesteld. Een groote tegen stelling met het vorige jaar, toen het een half jaar onafgebroken heeft ge malen. OUDENDIJK. De prijs der aardappelen blijft vrijwel stationair en bedraagt voor Bra- vo's f4 tot f4.25 per H.L. De voor raad is niet groot. RAAMSDONKSVEER. Woensdag 20 Januari, des nam. 7.15 uur, zal de heer Snaijer optreden in het Evangelisatiegebouw alhier. SPRANG. A.s. Vrijdag hoopt de afd. Sprang van den Chr. Bouwvakarbeidersbond haar 4de jaarvergadering te houden. De agenda vermeld: Opening. Notulen. Jaarverslagen. Bestuursverkiezing. Af tredend zijn A. Mandemakers, A. v. Zeist en W. Braspenning. In de pauze zal een tractatie plaats vinden en uitrei king ziekteregelingbpaekjes. Zaterdagavond kwam de Chr. Be sturenbond in vergadering bijeen. Breedvoerig werden de verschillende ingekomen stukken besproken. Aan B. en W. zou een verzoek gericht worden, eenigen spoed te willen maken met de samenstelling van een plaatselijk cri sis comité, waarover in de 1.1. gehou den raadsvergadering door B. en W. mededeelingen waren gedaan. Donderdagavond werd de koster der Geref. Kerk alhier, toen hij op straat stond en nog voor een fiets heen wilde loopen, gegrepen en tegen den grond gesmakt. Met een gapende wond aan zijn achterhoofd, werd hij opgenomen en in zijn woning binnen gedragen. De ontboden arts verbond de wonde en constateerde lichte her senschudding. Den fietser treft geen schuld. SLEEUWIJK. Aan mej. H. de Jong, tijdelijk werkzaam ter gemeentesecretarie alhier, is tegen 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend. Op de j.I. gehouden jaarvergade ring van de Politievereen. „Samenwer king" werden tot Bestuursleden geko zen, de heer C. Kraaiveld, gem.veld wachter te Almkerk, Voorzitter; G. J. Hoogenboom, rijksveldw. te Almkerk, Secretaris; P. A. de Ridder, rijksveldw., Penningmeester; K. Boer, Wachtm,. der Kon. Marechaussée te Woudrichem, Commissaris; A. P. v. Elzelingen, gem. veldw. alhier, Commissaris; terwijl de Ridder en de Man, fortwachter Bak- kerskil, zijn aangewezen als leiders. Naar wij vernemen zal binnen kort de Rijksaanlegdienst van telefoon aansluitingen, welke alhier is geves tigd, worden opgeheven. In verband daarmede wordt de chef-monteur J.W. Gulden geplaatst te Utrecht of te Elburg, de lijnwerker H. Vink te Oud-Beyer- land en de lijnwerker J. van den As sem te Schoonhoven. Door de aanstaande verplaatsing van den heer J. W. Gulden van hier naa rbuiten de provincie, ontstaat er eene vacature in de Staten van Noord brabant 'e;n in den gemeenteraad van De Werken c.a. WOUDRICHEM. Vrijdagavond hield in café Over- eem de afd. Woudrichem van Volks onderwijs een openbare bijeenkomst, waar als spreker optrad, de Weleerw. heer Ds. C. de Jongh uit Gorinchem, terwijl het zangkoor van Volksonder wijs, onder directie van den heer Joh. Kentie, zijn medewerking verleende. De Voorzitter, de heer Kuipers, open de deze avond door allen het welkom toe te roepen. Het zangkoor zong daarna een twee tal liederen n.l. „Licht zij Uw Geest" en „Hymne aan den Vrede", waarop applaus volgde. Ds. de Jongh kreeg daarop gelegen heid zijn onderwerp: „De geest van het Christendom en de geest van de Openb. School", nader uiteen te zetten. In een boeiende rede liet spr. uit komen, de groote liefde van Jezus tot het menschdom, de ruimte in zijn op vattingen; hij noemde dan ook de lief de tot God machtiger dan het inen- schelijk kwaad. Zoo stippelde ds. de Jongh in groote lijnen uit de gedach ten van den geest van het Christen dom, om daarna de geest van de open bare school nader te bezien. Hij wees er op, dat onze omgeving voorschrijft, dat de openbare school tot taak heeft, het aankweeken van Chr. en Maat schappelijke deugden. Hoofdzaak blijft echter het geven van onderwijs, de verdere opvoeding be rust in de handen der ouders en daar naast door de Kerk. Spr. noemde de openbare school, de school van Vrede, van Liefde, geheel met den geest van het Christendom overeenstemmende. Door het stichten van allerlei soort van bijzondere scholen, de z.gn. Chris telijke scholen, kweekt men verdeeld heid, verzwakt men zijn positie tegen over de macht van Rome, terwijl de uitkomsten van dat onderwijs niet aan de verwachtingen voldoen. Spr. wees hierbij op wat Prof. Cra mer eens schreef, terwijl Prof. Dr. Gun ning beweerde, nimmer iemand ontmoet te hebben, die door het bezoeken der Openb. School, een ongeloovige ofSoc. democraat was geworden, maar meer dan één die het Chr. onderwijs had genoten, die verklaarde, dat hij door de Chr. school, geheel van het geloof en de godsdienst zijner vaderen was vervreemd. Voorts stelde spr. de vraag of de zgn. Chr. scholen wel ontstaan door de liefde voor dat onderwijs? Jam mer wordt de kracht van den gods dienst benut om een geweldige macht uit te oefenen op de a.s. kiezertjes. Men maakt daarom misbruik van den godsdienst om zijn doel te bereiken. Voorts wees spr. op het wetsont werp Terpstra, waardoor de Openb. school tekort wordt gedaan. De betreffende motieven tegen dit wetsontwerp werd na voorlezing onder applaus aangenomen. Met een opwekking, de openbare school hoog te houden, b«sloot spr. zijn rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, maakte de heer Gulden gebruik. Hij wees er op, dat juist in de Ned. Herv. Kerk de voorgangers zulke voor standers zijn van Bijz. onderwijs. Waar spreker nu wenscht, dat wij onze kin deren naar de kerk zullen zenden, schuilt hierin dan niet een groot ge vaar voor de openbare school. Ds. de Jongh moet toegeven, dat de meeste predikanten die school voor staan, doch dit moet de ouders niet weerhouden, wanneer er geen andere gelegenheid bestaat hun kinderen naar de kerk of cathecisatie te zenden. Treft men in een plaats een Orthodox predi kant, dan moet men toch gebruik maken van de kerk, zonder dat men met zoo'n predikant meegaat, doch ons niettemin blijven verzetten tegen godsdienst op de sekteschool. Nadat door het zangkoor nog een paar toepasselijke liederen waren ge zongen, werd de samenkomst door den Voorzitter, nadat hij spreker en zang koor had dank gebracht, alsmede het publiek voor hun belangstelling, ge sloten. Naar aanleiding van een verzoek van het Hoofdbest. der Noordbr. Mij. van Landb., om vanwege de slechte uitkomsten: van het landbouwbedrijf pachtverlaging toe te staan, besloot de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, zoo wel op bouw- als weiland, een reductie toe te staan van 25 pCt. op de pacht van 1931, terwijl voor het land, dat het vorig jaar werd ingehuurd, 5 pCt. zal worden toegestaan. Nieuw aangeslotene aan Rijks- telephoondienst onder no. 25, Hofman's Sleepdienst. Bij de plaats gehad hebbende stemming, ter verkiezing van een no tabel in de Ned. Herv. kerk, werden 105 stemmen uitgebracht, waarvan 1 van onwaarde. De beide candidaten, P. de Jooede en A. C. Vink, behaalden elk 52 stemmen, zoodat herstemming zal plaats hebben. Gedurende het tijdvak 8 tot en met 15 Januari j.I. werden in deze ge meente geen zalmen aan de vischmarkt aangevoerd, doch slechts 1 schotzalmpje hetwelk f 1.30 opbracht. Besteed werd voor snoek 38 tot 40 et., brasem 15 tot 17 et, baars 17 tot 20 ct. en voorn 6 tot 8 et. alles per pond. Door1 de belastingambtenaren werd bij eenige personen te groote hoeveelheden benzine aangetroffen, waarvan geen belasti.ng was betaald. Hiervan werd proces-verbaal opge maakt. WIJK EN AALBURG. Alhier werd opgericht een voet balvereen. onder den naam van „N.O. A.D." Het bestuur is samengesteld als volgt: G. v. Helden, Voorzitter; P. Bou- man; Johz., 2e Voorzitter; L. van Kuijk Wz., Secretaris-penningm. Ter wijl de WelEd. heer A. Sluijmers, be reids het Eere-Voorzitterschap op zich heeft genomen. Zij die lid wenschen te worden, kun nen zich bij bovenstaande personen op geven. WELL. Zaterdagmorgen om 8 uur brak brand uit in den Horenkamp, een huis in gebruik voor werkplaats, van den mandenmaker J. van Doornmalen. De motorspuit uit Ammerzoden was spoe dig ter plaatse, zoodat het alleen bij dit perceel bleef. Ongelukken kwamen niet voor. Verzekering dekt de schade. In het café de Hopwaag bij J. van Geffen Gzn. alhier, had Donder dag 14 Januari de jaarvergadering plaats van de onderlinge veeverzekering „de Hoop." Deze vereeniging bestaat uit 52 le den, waarvan er aanwezig waren 39. De Voorzitter, de heer Jac. Wijbury, opende de vergadering en wenschte allen een voorspoedig jaar en even zoo de vereeniging, waarna door den secretaris A. J. Bakker de notulen der vorige vergadering werden gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmees ter, den heer C. van Hees Ezn., bleek, dat op 1 Januari 1931 in kas was 11387.51; de inkomsten bedroegen aan rente, inleggeld en contributie f498,19, dus totaal in kas f 1885.70. De uitgaven waren f729.79. Batig saldo op 1 Jan. 1932 f 1155.91, dus minder in kas f271.60 In Januari opgehaald aan contributie f51.46, zoodat nu in kas is f 1207.37. Verkiezing bestuurslid. Aftredend is de heer J. van Geffen, die met 24 stemmen werd herkozen. Het ophalen der contributie werd aangenomen door A. Groeneveld. Er waren in de verzekering 119 koe- en, dus voor iedere koe was in kas f 10.15. Daarna volgde de rondvraag, waar van weinig gebruik werd gemaakt. Daarna werd de vergadering geslo ten. WERKENDAM. Vrijdagavond te plm. 7y2' uur, ontstond brand in een schuur, toebe- hoorende aan den heer C. v. Andel, en staande aan de Visschersdijk, waar in waren opgeslagen plm. 3000 bos houten hoepels, bestaande uit droge haringband en witte haringband. Toen de heer C. v. A. werd gewaar schuwd omtrent den brand, viel er aan blusschen niet meer te denken. Ten slotte werden alleen de houtschillen, waar de schuur nagenoeg was tegenaan gebouwd, nat gehouden, echter moest later de hulp van de gemeente-brand spuit hiervoor worden ingeroepen. Het geval liet zich eerst ernstig aan zien, daar ongeveer een 200 M. ten Noorden van den brand, een groote hooipers is gevestigd en ten Zuiden van 't schuurtje op ongeveer 50 M. duizenden bossen riet staan opgeslagen. Dank zij den gunstigen en kahnen wind werd ernstiger voorkomen. Zoowel schuur als hoepels waren verzekerd. Mede verbrandde nog een hoepelsmakersbank, eigendom van den heer B. Ippel. Benoemd als plaatselijk leider der Bijzondere Vrijwillige Landstorm, de heer G. van Oord J.Jzn., alhier. Benoemd als tijdelijk onderwijze res aan één der Chr. scholen te Gorin chem, Mej. M. Jonker alhier. Voor de Esperanto-cursus, welke gehouden wordt onder leiding van Mej. B. Bresier, hebben zich thans reeds plm. 30 personen opgegeven, terwijl er nog meerderen worden verwacht. De lessen worden gehouden Maan dag- en Vrijdagavond van 7i/2QVa uur, in het gebouw van Chr. Belangen. De WelEd. heer J. v. d. Ruit, sinds een 7-tal jaren Eere-voorzitter van de Chr. Jongel. en Jongem.vereen. „Andreas" alhier, heeft als zoodanig bedankt. Herkozen als bestuursleden der Staatkundig Geref. Partij „Vreest God, eert den Koning" alhier, de heeren M. D. v. Loon en C. T. de Waard. Gedurende de maand December j.I. werden ter secretarie voor den vleeschkeuringsdienst aangegeven: 20 runderen en 132 varkens. Uitslag schietwedstrijd van de Burgerwacht, gehouden Donderdag j.I.: le klasse: J. Visser Jr., W. v. Drie!, Jac. Nagelkerke, A. v. Hartingsvelt, Z. Wijnands. 2e klasse: C. A. Versluis, Joh. C. Visser, Chr. v. d. Veeke, W. v. Elze lingen, Fr. Hakkers, H. de Graaf, A. Menhart, Joh. Keschtner. 3e klasse: Kees v. Driel, A. v. 't Hooft, C. Stoop, H. v. Driel, Jac. v. Driel. VEEN. Onder leiding van haar direc teur, de heer v. d. Nat te Sleeuwifk1, gaf de gemengde zangvereen. „Zang- lust", Zaterdagavond voor ongeveer 250 toehoorders, haar eerste winteruitvoe- ring, welke in alle opzichten als ge slaagd mag worden beschouwd. De zangstukken werden alle correct ge zongen en het bleek dan ook duidelijk, wat met goeden wil en degelijke leiding in korten tijd kan gepresteerd worden. Het daverend appaus na elk stuk was wel het bewijs, dat het publiek hier mede accoord ging. Voor afwisseling werden ook eenige comische stukjes voorgedragen. Nu het moet hiervan ook worden getuigd, dat ze goed van stapel liepen. De spelenden verstonden de kunst, om het publiek aangenaam bezig te houden. Een uitzondering mo gen we evenwel noemen het tooneel- stukje „de Scheiding". De spelers wa ren uitstekend in hun rol. Na afloop werd door het Hoofd der school ,de heer Van Donk, eere-voor zitter der vereeniging een hartelijk woord van dank gebracht aan den di recteur met zijne leden, voor den aan- genamen avond, die we aan haar te danken hadden. Alles had een zeer gezellig verloop. We hoopen, dat we dezen winter nog eens op zulk een avond onthaald zul len worden en dat „Zanglust" dezen zomer bij een eventueel concours met succes uit den strijd mog terug kee- ren. De heer v. d. Nat behoeft hier voor niet te vreezen, indien de leden denzelfden lust blijven behouden. CAPELLE. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" heeft besloten 2en Pinksterdag a.s. deel te nemen aan het Nationaal Muziekconcours te Zwijndrecht. Eenige muzikanten zullen 23 April e.k. deel nemen aan het solistenconcours te Son (N. Br.). Tijdens een voetbalwedstrijd tus- schen de 2e elftallen der voetbalvereen. „Excelsior" alhier en „D.E.S.a uit Kaats heuvel, j.I. Zondagmiddag op het sport terrein te dezer plaatse, had een der „D.E S."-spelers het ongeluk zijn been te breken. Dr. R. die oogenblikkelijk —O— —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2