De geede gezondheid van Uw vee is Uw eigen belang, DROGISTERIJ F'. COOPS Oil niunmer bestaai uit 2 biaben talinns- en A. VERSCHUUR-BAERT 5. P. Eanklinyzeii Co's Bank ft.V. GORIMCHEMI Agentschap van de Atnstenlamsche Bank Jf.Y-, Amsterdam. Uitgave: Firma L, J. YEEEMAN, Heusden. No. 5194 Vrijdag 22 Januari 1932. Und van althkA Dit bind verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uor ingewacht: Gebruikt daarom steeds onze Droespoeder per pak f 0,75 Zogpoeder per pak 0,75 Kippenpoeder per pak 0,75 Navuilpoeder per dubbel p. 0,75 Kwalsterpoeder per pak 0,75 Spenenzalf per groote bus 1,00 Capsnles tegen Leverboih of ongansch bij schapen. Het afbetaliDgs-systeem beleeft in den tegenwoordigen tijd een bloeiperiode als nooit te voren. Aangelokt door het feit dat men datgeen, hetwelk men gaarne bezit, direct in handen krijgt zonder direct te behoeven te betalen, koopen velen boven hun financieele draagkracht. Huisraad, automobielen, naaimachines, stofzuigers, waschmachines enz. zijn alle dankbare objecten om op afbetaling te worden aangeschaft. Wanneer de kooper in zoodanige omstandigheden verkeert dat hij niet direct maar wel in de toe komst aan zijn betalingsverplichtingen kan voldoen heeft het afbetalings-eysteero ongetwijfeld zijne goede zijde, maar die goede zijde wordt ver overtroffen door de groote moeilijkheden, waarin het hen brengt, die niet tot einde toe aan hunne verplichtingen kunnen voldoen. En ook heeft het afbetalings-systeem dit groote bezwaar dat men zaken koopt, welke men niet strikt noodig heeft en zoodoende geld uitgeeft dat beter bespaard had kunnen worden. Er zit dus iets ver leidelijks in dat vele menschen maar al te dikwijls in groote verlegenheid brengt. Een zeer bekende, maar vaak hoogst gevaarlijke wijze van afbetaling is de zgn. huurkoop, want huurkoop is in den aard niet anders dan eene termijn afbetaling van eene gekochte zaak. Bij huurkoop blijft de verkooper of een ander, die de koopsom in haar geheel voldaan heeft, eigenaar van de zaak tot het oogenblik dat de laatste termijn door den huurkooper is gekweten. Dit huurkoop systeem heeft reuzen- afmetingen aangenomen en 't gaat zelfs zoover dat er niet zelden handelaren worden aangetroffen, die veel liever een huurkoop-contract sluiten dan tegen contant geld afleveren en dit niet on duidelijk laten blijken. Hoe gaat het nu bij huurkoop? De huurkooper moet of der koopsom contant kunnen betalen. Het overige gedeelte blijft hij schuldig aan den als we hem zoo eens mogen noemen huurverkooper of aan een ander, die het restant der koopsom betaalde. Maar onder welke voorwaarden geschiedt zulks 't Heet dat de huurkooper 6% of 7% moet betalen, maar in werkelijk heid is het bijna het dubbele. Immers moet de rente betaald worden van het geheele door den huurverkooper betaalde bedrag totdat de allerlaatste termijn betaling is geschied d. i. dan in den regel na 18 of 20 maanden. Dit komt dus neer op eene doorloopende rente van 13% 14% over de niet afgeloste bedragen, hetgeen gerust een woeker rente mag worden genoemd. Maar er is meer. De huurverkooper blijft eigenaar van het gekochte voorwerp totdat de laatste termijn door den huurkooper is voldaan, terwijl een der voorwaarden luidt dat de huurverkooper het recht heeft om het gekochte voorwerp te naasten zoodra een termijn niet op den bepaalden tijd wordt voldaan. Blijft de huurkooper dus achterwege in de beta ling van een der laatste termijnen dan kan de huurverkooper het gekochte zonder meer tot zich nemen en heeft deze er uit den aard der zaak een reus achtig koopje aan ten laste van den huurkooper. We zien dus dat huurkoop eene zeer dure geschiedenis is. Gaarne geven we toe dat de tegenwoordige toestand niet toelaat een wettelijk huurkoop-verbod in het leven te roepen, maar wel ware het mogelijk dat eene wettelijke regeling van den huurkoop tot stand kwam, zulks om te voorkomen dat de huurkoopers gedwoDgen door de harde noodzakelijk heid van geldgebrek, niet ai te veel geplukt worden. Wij raden hen die geld.noodig heb ben om iets te koopen waaraan zij drin gend behoefte hebben aan eerst te beproeven geld te verkrijgen tegen eene behoorlijke rente b v. bij een particulier alvorens in relatie te treden met eene huurkoopmaatschappij, bij welke men steeds schandelijk duur uit is. Levertraan Levertraan-Emulsie Levertraan-Tabletten Jecovitol drogisterij Botermarkt 72 - HEUSDEN - Het is ons bekend dat verreweg de meeste verhuur- en vrachtauto's, welke in het Land van Heusden en Altena loopen, in huurkoop op zware voorwaar den zijn gekocht, zoodat hare eigenaren duur uit zijn en 't is ons ook bekend dat vele huurkoopers van zulke auto's thans zouden willen dat ze nooit een auto gekocht hadden. Laten zij die zich, welk voorwerp ook, in huurkoop zouden willen aanschaffen, zich wel tweemaal bedenken voor zij er toe overgaan. Het is van algemeene bekendheid, dat het in het algemeen thans zeer moeilijk is om gelden te krijgen en dat ze zelfs tegen deugdelijk zakelijk onderpand bijna niet te krijgen is. Gevolg hiervan is geweest de oprichting van crediet- bankjes en maatschappijtjes, welke in den regel tot een maximum bedrag van f 500,geld verstrekken zelfs zonder borg of eenige zakelijke zekerheid. Bij die kleine instellingen kunnen dus kleine bedragen worden opgenomen laten we eens stellen b.v. een bedrag van f 300.Men krijgt dit bedrag dan niet geheel in handen maar ge ontvangt slechts f 247.50, terwijl een bedrrag van f 300,in 20 maandelijksche termijnen van f 15,elk moet worden terugbe taald. Als men nu gaat berekenen hoe veel rente men heeft te betalen komt men tot het respectabele bedrag van ongeveer 20%» wat natuurlijk meer dan woekerrente is. En daaraan nu behoorde van overheidswege een eind te worden gemaakt, want 'tis eene schande dat menschen, die in financieele moeilijk heden verkeeren, en dat zijn er tegen woordig zeer vele, nog als een citroen worden uitgeperst door schraapzuchtige geldschieters. We weten dat er in onze omgeving niet weinigen zijn die zich door aan lokkelijke aanbiedingen hebben doen verleiden om zich geld tegen zeer zware voorwaarden te verschaffen. Zeker, het door hen begeerd voorwerp hebben zij daardoor kunnen verkrijgen dus is aan hunne begeerte voldaan, maar nu rijst toch zeker de gewettigde vraag of zij zich wel ter dege rekenschap hebben gegeven van de ellendige naweeën, want voor verreweg het meerendeel zijn de huurkoopers en geldopnemers taenBchen, wier financieele positie morgen niet beter is dan heden. En hoe dan met de afbe talingen Laten toch zij, die groote geldelijke zorgen hebben en geld behoe ven voor den aanschaf van noodzakelijke dingen, zich niet te spoedig wenden tot financieele instellingen als bedoeld, maar laten zij eerst probeeren op eene andere wijze, die hun niet zoo schadelijk is, geholpen te worden. Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT, op Dinsdag 19 Januari, des nam. half drie. VoorzitterEdelAchtb. Heer C. van Ommeren, Burgemeester. Afwezig de heer v. d. Kolk. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed, leest daarna de no tulen der vorige vergadering, die worden goedgekeurd. Ingekomen stukken Verzoek van de afdeeling Zaltbommel van de GelderscheOverijsselsche Maat schappij van Landbouw, om te willen goedkeuren dat een landbouwhuishoud- cursus wordt opgericht. De Voorzitter deelt mede, dat een der- gelijken cursus de gemeente geen geld behoeft te kosten. De heer Peereboom licht nader toe, dat de kosten die aan den cursus ver bonden zijn, door de Freule worden be taald, zoodat er, naar spr. meening, dus geen enkel bezwaar tegen bestaat, het verzoek in te willigen. Wordt met algemeene stemmen be sloten, de oprichting van den cursus goed te keuren. Schrijven van bakker Smits, waarin deze te kennen geeft, dat hij met het raadsbesluit, inzake het vervoer van school kinderen naar de openbare school aan de Zuidzijde, geen genoegen kan nemen. Een mondelinge toezegging kan niet het recht van een inschrijving worden toe gezegd. Adressant zet uiteen, dat hem door den veldwachter, vanwege den Bur gemeester, de boodschap is gebracht, om als hij voor het vervoer wilde inschrijven, hij zijn inschrijvingsbiljet moest inleveren. Hij heeft dit gedaan, terwijl door den autobusondernemer Struick slechts een mondelinge opgaaf aan den Burgemeester was gedaan. De Voorzitter zegt, dat in de laatste raadsvergadering besloten is het vervoer weder op te dragen aan Struik. Waar van de campagne reeds eenige maanden zijn verstreken en het vervoer slechts een paar maanden meer duurt, stellen B. en W. voor, niet op het verlangen van ad ressant, om een nieuwe inschrijving te houden, in te gaan en het vervoer aan Struik te laten, te meer wijl de toedracht niet, is geweest zooals adressant schrijft. Struik heeft wel een biljet ingeleverd. Wel willen B. en W. met de aangevoerde bezwaren rekening houden en zal in het vervolg, indien het vervoer dan nog noo dig is, een betere inschrijving worden gehouden. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Beknopt verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim aan de Zuid zijde over 1931, waaruit blijkt dat slechts 2 vergaderingen zijn gehouden en geen ongeoorloofde verzuimen zijn voorgekomen. Schrijven van Ged. Staten naar aan leiding van het bezwaarschrift, ingesteld door H. Smits c.s. tegen het raadsbesluit tot opheffing van het vervoer per autobus der schoolkinderen van de Noordzijde, die de openbare lagere school aan de Zuid zijde bezoeken. Het college merkt in zijn schrijven op, dat in het betreffende raadsbesluit tot opheffing van de openbare school aan de Noordzijde, de toezegging was opgenomen, dat de kinderen gedurende de winter maanden per autobus zouden worden ver voerd. Ged. Staten achten het in strijd met de goede trouw, als nu deze toezeg ging zou worden ingetrokken, daarom stelt het college den raad voor, zijn be sluit tot opheffing van het vervoer in te trekken. De Voorzitter merkt op, dat geen be sluit tot stopzetting is genomen, er was telef. no. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, renlW64£peding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijaou naar grootte der kastjes). SPAARBANK. OW Spaarboekjes gratis by eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA alleen besloten om het gevoelen van Ged. Staten te vernemen. Het blijkt nu, dat Ged. Staten een dergelijk besluit niet kunnen goedkeuren. Spr. meent, dat het schrijven voor kennisgeving kan worden aangenomen. De heer v. Ooijen zegt, dat de raad dus niets heeft in te trekken. De heer v. d. Werken meent dat er wel een raadsbesluit tot opheffing is ge weest. De Voorzitter ontkent dit, er was alleen besloten het gevoelen van Ged. Staten te vragen. Het schrijven van Ged. Staten wordt hierop voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van G. J. de Weerd, onbezol digd rijksveldwachter, om evenals andere jaren een gratificatie te mogen ontvangen. Besloten wordt evenals andere jaren een gratificatie van f 25 toe te kennen. Verzoek van het gemeentebestuur van Wehl om adhaesie te willen betuigen aan zijn adres tot de regeering, om voor den landbouw een afzonderlijk ministerie in het leven te roepen. De Voorzitter vraagt, wat de heeren hiervan denken. De heer Peereboom zou het schrijven maar voor kennisgeving aannemen. De heer v. d. Werken zou adhaesie betuigen, het is een belang voor de plat telandsbevolking, die toch reeds zooveel bij de bevolking der steden wordt ach tergesteld. Met op een na algemeene stemmen wordt besloten, adhaesie te betuigen. De heer Peereboom bleef buiten stemming. Schrijven van de plaatselijke afdeeling van den Bond van Fabrieksarbeiders, waarin verzocht wordt de gemeente te doen toetreden tot het werkloozebesluit 1917. PRIJSVERLAGING PONDSPOTTEN HUISHOUDJAM thans 36 TWEEPONDSPOTTEN HUIS HOUDJAM thans 62 PRIMA JAMthans 55 Verkrijgbaar in 13 smaken, bij A. BAAIJENS Botermarkt 88 HEUSDEN BETUWE JAM Adressanten zetten uiteen, dat het niet aangesloten zijn der gemeente voor zijn leden een belangrijke schadepost betee- kent in gevallen van werkloosheid, omdat zij dan een lagere uitkeering genieten. De Voorzitter deelt mede, dat eenige afgevaardigden van den Bond hem een bezoek gebracht en hebben meege deeld, dat de afdeeling thans 28 leden telt. Toetreding zou voor de gemeente dus een uitgaaf beteekenen van 28 X f6 is f168. Spr. meent dat deze geen beletsel behoeven te vormen. De heer v. Ooijen meent, dat de kosten niet te berekenen zijnnu zijn er 28, over een jaar misschien 100. De heer v. d. Werken gelooft, dat het met een 50 wel zal afloopen. Als het dezen winter eens een paar maanden had gevroren, wat zou het de gemeente dan niet hebben gekost, als de menschen door de Diaconie geholpen hadden moeten worden. De heer v. Ooijen zegt, dat hij er in de vorige vergadering op heeft gewezen, dat er hier zeer waarschijnlijk geen werk loosheid zou komen. De fabrieksarbeiders hebben geld genoeg verdient, ze kunnen best een maand voor zich zelf zorgen. jj v. d. Werken. Het water is nu ge lukkig bijtijds weggeloopen. Als dit niet was gebeurd, wat dan Dan waren de arbeiders zonder werk gekomen en zou de gemeente ze hebben moeten helpen, want men kan ze toch niet aan hun lot over laten. Daarbij hebben deze arbeiders getoond eerst voor zich zelf te willen zorgen. v. Ooijen. De landarbeiders kunnen de premie niet betalen. de Gaaij. Er is voor, doch er is ook tegen. v. Ooijen. Het is achterstellen van boerenarbeiders. Ik zou het treurig vinden, hier voor te stemmen. Die menschen hebben minstens f 1000 in het afgeloopen jaar verdiend De boerenarbeiders ver dienen veel minder, die komen hoogstens aan gemiddeld f 12 per week en die krijgen ook geen uitkeering als ze geen werk hebben. De heer v. d. Werken meent, dat er bij de fabrieksarbeiders ook wel zijn, die slechts f 12.verdienen, bovendien ver dienen de boerenarbeiders er in den regel nog wel wat bij en willen zij steun trek ken, dan moeten zij zich ook maar or ganiseer en. De heer Van Ooijen zou er maar niet te lang over praten. De heer Van Vliet is het daarmede eens, hij zou het verzoek maar in om vraag brengen. De heer v. d. Werken zegt dat als l hÜ iets voorstaat, men er in den regel niet lang over wil praten. Spr. vindt dit goed, als de heeren er op staan, wil hij zich wel even verwijderen en kunnen ze het klaar maken zooals ze het zelf willen. De heer v. Vliet merkt op dat er in de geheele omgeving geen gemeente is, waar de arbeiders nog zooveel hebben verdiend als hier. Als zij oppassen kunnen zij zich best een tijdje zelf helpen. Er zijn tal van kleine boertjes in de gemeente, die veel minder verdienen. De heer de Gaaij staat nog op het zelfde standpunt als van den zomer. Als de steenfabriek wil bijdragen, is spr. voor toetreding. Als de kleine boeren het mede moeten opbrengen, is spr. er tegen. De heer v. d. Werken acht het voor de gemeente het voordeeligst als zij toe treedt. Wat moet er gebeuren als er eens werkeloosheid komt? De heer v. Vliet meent, dat men dan weer kan zien, als het getij verloopt, verzet men de bakens. De heer v. d. Werken wijst er nog op dat voor een 10-tal werkeloozen het vorig jaar f 275 uit de gemeentekas moest worden betaald, nu zijn er 50 voor f300 geholpen. De heer v. Vliet meent dat het vorig jaar niet moet worden gerekend. De heer v. Ooijen meent van gerust, toen moesten die menschen worden ge holpen ondanks ze nog f 1000 in dat jaar hadden verdiend. Het verzoek hierop in stemming ge bracht, wordt van de hand gewezen met op een na algemeene stemmen. De heer v. d. Werken stemde voor, de andere heeren tegen. De Voorzitter zegt dat het mogelijk is dat voor sommige arbeiders werkeloosheid zal optreden, moeten zij dan worden ge holpen als voorheen en naar de Diaconie worden gezonden voor tiet Land van Heusden en Aitsnaje Ui e Bomielervaard ïfc. >7 -- -'.-.-.ir- ttroVrol;. .v;4-,- i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1