Belastingen J. ELÊKAN, nis BEDDEN, MATRASSEN DEKENS, MEUBELEN. satm F. Schreuder Zonen, Botermarkt 0 104 NEUSDEN san 99Klein Parijs" Dames-, Heeren- en Kin der confectie P ELTERI JEN. Korteschijfstraat 13 - TILBURG. ARNOLD HOYER vervoeren van alle expeditie. J. A. VAN WIJK l€=i3sE SOL1ED, SIERLIJK EN GOEDKOOP Nergens beter. Nergens goedkooper. Ziet de étalages! Ziet de étalages 's-HERTOGENBOSCH. te niet aanwijst wie of mag werken Van Gemeentewege wordt alleen een kaart voor ieder aanvrager ingevuld, die wordt gezonden aan den Inspec teur voor de werkverschaffing en de ze beslist of iemand te werk zal worden gesteld. Spreker wil hier in het openbaar even verklaren, dat hii het optreden van sommige werke- loozen in deze Gemeente meer dan treurig vindt. Deze zijn niet werke loos, doch werkschuw, zii konden werk krijgen, doch wilden niet wer ken. Toen spreker hen vroeg waar om zii zoo handelen, kreeg hii ten antwoord, er is nog geld genoeg en toen spreker hen antwoordde, dat zij dit dan maar moesten zien te krij gen, kreeg hii te hooren. dat de Burgemeester daarvoor heeft te zor gen. Spreker vindt het treurig, dat dergelijke menschen hier worden ver dedigd in den raad. De heer Smink zegt, dat de men schen niet willen werken om andere reden. Er was de menschen, als zii in Almkerk gingen werken een loon beloofd, dat zij belangena niet kun. nen halen. Dan worden de menschen op klompen in een sloot gezet. In de vorige vergadering heeft spreker voorgesteld, om hier in Dussen een zelfde werk te doen verrichten als in Almkerk gebeurt, doch Dussen is gepasseerd en nu moeten de men schen van hier naar Almkerk waar men slechts f 10 kan verdienen, ter wijl hier, een steun wordt uitge keerd van f 2 per dag. Hii heeft er toen ook op gewezen, dat men niet van de werkeloozen hier af was. Som mige heeren hadden toen een grooten mond over zooveel werk, dat door de polders zou worden aanbesteed Het Noorderveld heeft een heel klein beetje aanbesteed, het Zuiderveld heelemaal niets. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Smink met dingen komt, die kant noch wal raken. Hii zegt, dat hier eenzelfde werkverschaffing in het leven had moeten worden geroe pen als in Almkerk. Maar hier laten de polders zelf werken, in Almkerk geschiedt dit door, het rijk, dit regelt daar de werkverschaffing. Spreker heeft ook getracht hier, een dergelijke werkverschaffing te krijgen, doch het rijk wilde daar niet op. ingaan. Als het volgend jaar nog werkverschaf fing noodig is zal hier worden begon nen, omdat niet overal gelijk kan worden begonnen. Spreker heeft de betrokken personen hier gehad, die hem verklaarden, dat zii niet hadden gedacht, dat hier in Dussen zulke menschen waren, die zoo optraden. Spreker kan deze niet in bescherming nemen. Het spijt hem wel, doch het lijkt hem, dat deze personen niet werkeloos,, doch werkschuw zijn. Hij heeft eens nagegaan waarom die menschen werkeloos zijn en dan ge looft hij, dat er wel een kantje aan is. De papierfabriek steunt het stre ven van de Gemeente. De werkeloo zen hadden niet mogen zeggen ik werk niet, want nu worden ze door den Inspecteur ook niet als werke loos beschouwd, komen ze dus ook niet voor steun in aanmerking. Had den zij bezwaren, dat zij dan bij spre ker waren gekomen, hij zou zich dan terstond telefonisch met den Mini ster in verbinding hebben gesteld en zou hen hebben verdedigd, doch nu wenscht hij niets voor hen te doen. ^De heer ,Smink kan zich met deze redeneering vereenigen als de men schen een behoorlijk loon hadden kunnen verdienen, doch als ze een heele week hard werken, kunnen ze aan f 11,20 komen, doch het groot ste deel komt niet hooger dan f8. daar is toch wel iets tegen te zeggen. De heer v. Balkom zegt, dat enkele personen die niet trekken, hem heb ben gevraagd of zii ook in aanmer king, voor werkverschaffing komen. De Voorzitter antwoordt, toestem mend, zii moeten zich daartoe aan melden ter Secretarie waar dan een kaart voor hen wordt ingevuld, die aan den Inspecteur wordt opgezonden. De geheele opzet is, de menschen te helpen, en nu kan men daarvoor elk loon wel niet voldoende achten. Er zijn er geweest die hebben ge zegd, dat zii geen laarzen hadden en dat zii daarom niet wilden werken. Het crisis-comité heeft hen laarzen verschaft. De Minister is er overge schreven en nu krijgen ze een gulden laarzengeld, waarmede ze de verstrek te laarzen moeten terug betalen. De heer v. d. Zouwen heeft zich zelf overtuigd en daarbij is hem ge bleken, dat de opzichter 7 menschen in een sloot zet, dit is onmogelijk zonder laarzen, dit is alleen mogelijk voor twee. Nu is het wel mogelijk, dat er een paar personen zijn geweest die tegen den Burgemeester een groot woord hebben gelrad, dit is natuurlijk af te keuren, doch de menschen kon den niet werken zonder, laarzen. Hen was toegezegd, dat ze laarzen zouden krijgen, ze hebben die echter pas Za terdag gekregen, daardoor zijn som migen er onschuldig ingeloopen, en hebben nu geen steun gehad, als hier op het Secretarie was gezegd, dat zii geen steun kregen, dat zii niet behoefden te stempelen, doch moesten gaan werken, dan gelooft spreker wel, dat de meesten zouden zijn gaan werken. Hii vindt het treu rig, dat door, 2 of 3 onwilligen, al len de dupe worden. De Voorzitter zegt, dat de werk verschaffing niet de zaak van de Ge meente, doch van het rijk, en dit be schouwt menschen aan wie werk is opgedragen en zii willen dit dan niet uitvoeren niet als werkeloos. Zii ko men nu voor rekening van hun bond en niet voor rekening van de Ge- te. De heer v. d. Zouwen wil van Ge meentewege den opzichter doen vra gen of zij geweigerd hebben, opge dragen werk uit te voeren. Er wordt beweerd, dat de opzichter hen gewei gerd heeft. De Voorzitter, zegt, dat alle za ken zijn onderzocht, het is nu wel jammer, dat andere moeten lijden door het optreden van een paar rad draaiers maar dat is nu eenmaal al tijd zoo. De heer Leegganger is de geheele geschiedenis nieuw. Hij heeft wel ge hoord van een paar menschen die op klompen hebben gewerkt, doch niet verder konden en toen naar huis zijn gestuurd, vallen die nu ook bui ten steun.? De Voorzitter antwoordt ontken nend. De heer Leegganger geeft toe, dat zij die geweigerd hebben om te wer ken ontzettend hebben gefouteerd. De heer v. Dijk wil in deze kwestie ook wel iets zeggen. De heer Smink blaast wel heel hoog van den toren en zegt wel het waterschap Noorderveld doet niets, doch dan zegt spreker dat de heer Smink er niets van weet. Deze week zijn de werkzaamheden opgenomen en binnen enkele dagen zal besteding plaats vinden. Het polderbestuur doet dat echter niet met een grooten mond die zetten anderen op. De uitvoering is in handen van het bestuur, dat oor deelt wanneer het de geschiktste tijd is om aan te besteden. De heer Smink wil verklaren, dat hij zijn inlichtingen heeft niet van den eersten den besten, doch van iemand die evengoed bestuurslid van een pol der is als de heer v. Dijk, deze heeft hem gezegd er gebeurt niets. De heer v. Dijk wil dan zeggen, dat dit bestuurslid er niets van weet. De Voorzitter roept de heeren tot de orde, polderzaken behoeven hier niet te worden behandeld. De heer Smink vraagt het woord, dat de Voorzitter, hem verleent, onder toevoeging, dat dit de laatste maal is over deze kwestie, wijl de heer Smink hierover reeds 2 keer het woord heeft gehad. De heer Smink zegt, dat op de ge- meentebegrooting f1500 is uitgetrok ken voor het uitgraven van de Dusse en voor den Rommegatschen dijk f 1000, waarom worden de werkeloozen daar niet aangezet, dat is droog werk. Voorzitter. Ja, dat is droog werk. U komt geregeld met stokpaardjes. Ik heb U reeds gezegd, dat dit niet door middel van werkverschaffing in orde is te maken, het rijk heeft de aanvraag daarvoor v'oorloopig afgewezen. Afshet voor rekening van de gemeente moet gebeuren, moet het door menschen wor den uitgevoerd, die dit werk verstaan. Voor den Rommegatschen dijk is op dracht gegeven om een begrooting te maken, doch deze begrooting laat op zich wachten, doch ook voor dit werk zullen de menschen uitgezocht moeten werden, men kan daar niet iedereen aanzetten. De heer M. v. d. Pluijm' vraagt op welke gronden de heer Smink beweert, dat de Zuid-Hollandsche polder niet de toegezegde f2000 zal laten verwer ken. De heer Smink antwoordt, dat hij den heer v. Dijk reeds heeft gezegd, dat hij zijn inlichtingen niet heeft van onbevoegden, doch van bestuursleden. Spr. blijft daarbij, hij zag gaarne de door den bestuurdersbond voorgestelde commissie in het leven geroepen. De Voorzitter vindt dit goed, doch hij weet niet wat een dergelijke com missie moet doen, de werkverschaffing is in handen van het rijk, niet van de gemeente, de commissie heeft er dus niets in te zeggen. De heer v. d. Zouwen vraagt of de arbeiders uit Dussen, werkzaam ge steld te Almkerk, hetzelfde loon krijgen als de arbeiders uit Almkerk. De Voorzitter antwoordt toestem mend. Mocht dit niet zoo zijn, dan kan men dit aan spr. kenbaar maken en hij zal onverwijld den minister telefonisch verwittigen. Hij deelt verder mede, dat 1 de steunregeling door den raad in het leven geroepen de gemeente de vorige maand f254.59 heeft gekost. Verslag van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim, waaruit blijkt, dat 42 gevallen zijn behandeld van schoolverzuim, waarvan 18 ge- en 24 ongeoorloofd werden geoordeeld. Bericht van Ged. St., dat het college zijn beslissing inzake het vastgestelde ambtenaren-reglement verdaagt. Een zelfde bericht omtrent de gemeentebe- grooting 1932. Schrijven van de vereeniging „Schut- tevaer", waarin wordt aangedrongen, dat de te leveren grint in het vervolg wordt aanbesteed. De Voorzitter zegt, dat deze grint reeds een lange reeks van jaren door v. d. Pluijm is geleverd. Nu (gaat de ver eeniging Schuttevaer van het idee uit dat zijn leden ingezetenen van Dussen ook recht op deze levering hebben, waarvoor wel iets is te zeggen. Aan den anderen kant meenen B. en W. echter, dat het ook bezwaarlijk is om nu ie mand, die ook werkeloos is en de ge meente jaren lang goed heeft bediend, de levering te gaan ontnemen. Het vo rig jaar heeft de grint f3.gekost, een prijs, die bij informatie niet hoog bleek, zoodat het niet zeker is, dat bij aanbesteding een lagere prijs zou zijn verkregen. B. en W. zouden dit adres echter in beraad willen houden, voorloopig is er toch geen grint te le veren. De heer v. Daal voelt wel iets voor aanbesteding, het zijn allen ingezetenen. De heer M. v. d. Pluijm kan zich er ook wel mee vereenigen. Toen de ^chip pers hem de vorige week over deze kwestie spraken, heeft hij hen geant woord. maar als jullie nu eens 40 of 50 jaar lang geleverd had en wij ont manen je de leverantie op het oogenblik dat je werkeloos bent, hoe zou je dat vinden. Spr. heeft hen 'ook gezegd, om op de vergadering van den Zuid- Holl. polder te komen en hun bezwaar kenbaar te maken, dat hij hen dan zou verdedigen. Ze zijn echter niet versche nen, zoodat het, meent spr., den schijn heeft, dat wat zij hebben gezegd^ niet waar is. Het schrijven wordt hierop aange houden. Afschrift van een schrijven aan de P.N.E.M. van de wed A. v. d Koppel en anderen, om aansluiting aan het G. E.B. van Almkerk. De P.N.E.M. heeft deze aansluiting goed gevonden, als de gemeente Dussen toestemming geeft vooc de aansluiting en de kosten be taald, die f 1000.zullen bedragen. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken. D|e heer Smink vraagt of er bij de P.N.E.M. niets te bereiken zou zijn, de streek is daar geheel onverlicht. De Voorzitter antwoordt, dat de Gemeënte op de Electriciteitsvoorzie- ning der Gemeente reeds een bedrag van f 80.000 heeft toegegeven. Adres santen laten het nu voorkomen, dat zii alleen mee moeten Betalen, -doch ook met de andere ingezetenen is dit zoo, kregen die de electriciteit nu voor niets dan was het iets an ders, doch voor het gebruik moeten zij ook betalen. Een aansluiting van buitenaf is zaak van de P.N.E.M. niet van de Gemeente. De heer v. Balkom gelooft, dat de P.N.E.M. wel genegen is. De Voorzitter sluit de discussie, hii acht die niet geschikt voor een open bare vergadering, straks zal deze kwestie in besloten vergadering na der worden besproken. Besloten wordt het verzoek van de hand te wijzen. Verzoek van het Gemeentebestuur van Wehl om adhaesie te willen be tuigen aan zijn adres tot de regee ring, waarin wordt aangedrongen op een zelfstandig ministerie van Land bouw. Op voorstel van B. en W. wordt het adres voor kennisgeving aange nomen. Diverse nota's over vervoer van schoolkinderen zullen worden behan deld volgens de bestaande regeling. Besluit van Ged. Staten tot goed keuring der Gemeenterekening 1930. Vaststelling vergoeding ex-artike/ 70 der L. O. Wet. Wordt vastgesteld op f 8.48 per leerling. Als voor ex-artikel 72 der L. O. Wet 1920. Het gevraagde bedrag groot f 73,90 voor de aanschaffing van ban ken wordt beschikbaar gesteld, terwijl het bedrag voor de verdere benoodig- de banken zal worden gevoteerd. Overeenkomst Rekening-Courant. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de loopende rekening-cou rant overeenkomst met de Bank van de Vereeniging voor Nederl. Gemeen ten te splitsen in een voor de ge wone uitgaven op. f 8 500, en een voor buitengewone uitgaven tot een be drag van f 10.000. Opcenten personeele belasting. De Voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen deze opcenten van 50 op 100 te brengen. Dit voorstel houdt verband met de aanmerkingen door Ged. St. gemaakt op de Gemeente- begrooting. Deze verhooging Jbetee- kent een meerdere ontvangst van f 2200, waarvan B. en W. f 1500, zou den willen brengen op den post cri sis-steun, die nu slechts op f 100 is uitgetrokken en de rest op jien post onvoorzien. Met algemeene stemmen wordt tot de voorgestelde verhooging besloten. Bii de rondvraag vestigt de heer Herman de aandacht op den noodtoe stand, waarin de schippers verkeeren kunnen deze niet door het crisis-co mité worden geholpen of door mid del van werkverschaffing. De Voorzitter zegt, dat deze men schen niet door werkverschaffing zijn te helpen. Gaarne neemt spreker aan, dat deze menschen in grooter zor- fen verkeeren, dan sommige arbei- ers. Deze laatsten zijn te helpen, schippers en kleine boeren evenwel niet, deze zouden zich moeten melden bii Bet crisis-comité. Besloten wordt de schippers te ad- viseeren, dat hun vereeniging „Schut tevaer" zich tot het crisis-comité wendt. De openbare vergadering wordt hier op gesloten. Wegens aanschaffing van een groote 3-tons vrachtauto, beveelt ondergeteekende zich beleefd aan voor het Zeer geschikt voor verhuizingen. Beleefd aanbevelend Vracht- en Luxe auto V verhuurinrichting Genderen. Tel. 4. Rechtskundig Adviseur te 's-Hertogenbosch. Havenstraat 5, (nabjj het Station.) ADVIES in alle belasting aangelegenheden, INVULLEN beschrijvingsbiljetten, opma ken vanBBZ WAARSCHRIF TEN wegens te hoogen aanslag enz. Billijke Conditiën. X bij Niet alleen door de prijsverlaging zijn de goederen verminderd, maar in deze OPRUIMING zijn de prijzen van dien aard, dat een ieder naar wensch kan slagen. Restanten in de nieuwste soorten Fran- sche en Amerikaansche modellen worden voor minder dan de helft van den prijs uitverkocht ook BUSTEHOUDERS. Op alle courante goederen 10 pCt. a contant CORSETS Alleen gevestigd KERKSTRAAT 49 tegenover de Ned. Bank Balans-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 10