A. VERSCHUUR-BAERT Uitgave: Firma L. J. VEEKMAN, Heusden. No. 5196 Vrijdag 29 Januari 1932. Dit immer bestaat mi 3 maden Noodtoestand op verteersgebied 371 26 Buitenland. 5. P. £ankboyzeo (o's Bank ff.V. Binnenland. ^and VAN ALTERA Dit bltd verschynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnamtntsprys: par 3 maanden f 1.25, an franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlyke nommers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De enorm snelle toeneming van het wegverkeer met motorrijtuigen heeft vraagstukken in het leven geroepen, waaraan tot vóór enkele jaren niet ge dacht kon worden. In Nederland is 1 auto per 70 inwoners; in Frankrijk; 1 per 33, in België 1 per 58 en in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika 1 per 4. Lettende op deze cijfers moeten we dus ernstig rekening houden met eene «eer sterke toename van het aantal motorrijtuigen in ons land, ook al wordt die toename voor het oogenblik stevig beïnvloed door de crisisomstandigheden van den tegen woordigen tijd. Doch niet tegenstaande dit laatste bedroeg de op brengst der wegenbelasting over 1931 12 millioen, over 1930 10>* millioen, hetgeen nog eene toeneming van 14 pCt. beteekent. En hoe zal bet nu met de toeneming gaan als de crisisomstandig heden haren invloed niet meer zullen kunnen doen gelden Maar hoe ook, vast staat dat het ver- keersvraagstuk, thans reeds van zoo groot belang, binnen afzienbaren tijd zeer dringend zal worden, zoodat het nemen van weldoordachte maatregelen naar een vast plan allernoodzakelijkst is En hier op wijst ook het nog steeds toenemend aantal verkeersongelukken. Des te meer is het dan ook te betreuren dat het ver keersbeleid, in ons land als geheel ge nomen, zoo buitengewoon slap is De tijd is waarlijk wel gekomen dat de rech ten en plichten van alle weggebruikers in een algemeene verkeerswet wor den vastgelegd. Maar wat bezitten we thans Een sterk prachietorisch samenstel van zeer uiteen- loopende voorschriften, die zoo verward zijn, dat alleen rechtsgeleerden, die er eene bepaalde studie van hebben ge maakt, er uit kunnen komen. Bovendien zijn er niet zoo heel weinig bepalingen, welke men gerust bij wijze van raad seltjes moet oplossen. Reeds eenige jaren i8 men bezig om te trachten orde in den chaos te bren gen, maar veel verder komt men niet, terwijl de gevolgen dagelijks scherper voelbaar zijn. De Motor- en Rij wiel wet met hare uitvoeringsvoorschriften en de op het punt van wegverkeer be-taande plaatselijke verordeningen, waarbij dan nog komt wat de autobussen betreft, de wet op de Openbare Middelen van Ver voer, geven prachtige staaltjes van par- tieele regelingen, die in den tegenwoor- digen tijd allerminst bevrediging geven. Het ontbreken van een krachtig cen traal gezag heeft in de gemeenten ge leid tot bepaalde wantoestanden wat in de gemeente Z. is geoorloofd, wordt in de gemeente B. als eene grove zonde aangemerkt. En dan denken we hierbij aan de in de verschillende gemeenten zoozeer verschillende regelingen betref fende de maximum-snelheden voor mo torrijtuigen en motorrijwielen, aan het parkeervraagstuk, aan het al dan niet mo gen voorbijrijden van stilstaande trams, aan het verkeer in een bepaalde rich ting enz. enz. Het wegenplan schept al evenmin be vrediging. In 1927 zeide de Regeering, dat de termijn van uitvoering van 25 30 jaren ruim genomen was om latere teleurstellingen te voorkomen, maar niet tegenstaande dat, deelde onze tegenwoor dige Minister van Waterstaat in 1931 mede, dat in 1957 de werken stellig nog niet gereed zullen zijn. En toch zijn de wegenbelasting-inkomsten sinds het be gin van de werking der belasting reeds verdubbeld. Uit alles blijkt dat alleen de allernaaste toekomst in aanmerking is genomen en men dus niet verder heeft gekeken, dan zijn neus lang is. Wie later leeft moet maar zien hoe het dan gaat. Toch zou het voor een wegenwerk, als waarvoor wij ons geplaatst zien en dat niet minder vordert dan 500 milli oen gulden, hoogst noodzakelijk zijn, dat het plan tot uitvoering ervan op een zeer breeden grondslag werd gesteld. We mogen toch zeker wel verwachten, dat zij die de leiding der uitvoering in han den hebben geheel en al beseffen dat er eene nabije toekomst is, welke een voor het moderne verkeer geschikt we gennet eischt. De thans gevoerde weifelpolitiek leidt er ook toe dat de tegenwoordige wegge bruikers alle kosten voor de uitvoering van het wegenplan moeten dragen en zulks is uit den aard der zaak uit den booze. Het werk van den wegenaanleg moet in snel tempo gebeuren en wat niet betaald kan worden uit de opbrengst der wegenbelasting, daarvoor moet wor den geleend, waardoor dan eene nieuwe generatie mee moet betaten aan de tot standkoming van een werk, waarvan zij in meerdere mate profiteert dan de te genwoordige weggebruikers. 0 heel blik 371 Spercleboonen j ha|f b|jk 2g- heel blik Spinazie hal( b|it 25 40 371 hall blik Appelmoes heel blik SnljbooneD, Tninboonea, Worteltjes en Andijvie. A. BAAIJENS Botermarkt 88 HEUSDEN Zegt men dat de Regeering niet kan weten of b.v. belangrijke bruggea over onze groote rivieren, o m. eene brug van Gorinchem naar Sleeuwijk over de Mer- wede nog nut zullen hebben over een halve eeuw, zoodat alle afgewerkte ver- keerswerken schuldenvrij behooren te zijn, dan geeft men eene redeneering, waarmede wij ons geenszins kunnen ver eenigen. Immers is het onmogelijk dat eene voor het moderne verkeer geschikte brug bij Gorcuin, welke een verkeers- echakel zal vormen in den grooten Na- poleontischen Straatweg van Amsterdam naar Parijs, ooit een onnut meubel zal worden. Laat de aviatiek eene vlucht nemen zoo groot zij wil, vast staat dat zij nooit en te nimmer de plaats zal kunnen innemen van het huidige ver voer over land. Terwijl de regels van het verkeer op den weg dagelijks veelvuldig worden overtreden, de meest roekelooze automo bielbestuurders, wielrijders enz. voort durend hunne medemenschen in gevaar brengen, tal van rijders zonder verant woordelijkheidsbesef na te veel gebruik van alcohol achter het stuur zitten, enz. enz. wordt in onze residentie wel eens aandacht gewijd aan eene mogelijke ver keerspolitie. Nu hebben we wel in een paar provinciën een provinciale ver- keersinspectie o.a. in Noordbrabant en Gelderland, maar dat beteekent nog heel weinig daar b.v. in Noordbrabant slechts één verkeersinspecteur voor de geheele provincie is aangewezen. Een voldoend aantal inspecteurs daaraan heeft het moderne verkeer op onze wegen groote behoefte. En daarvoor heeft het rijk te zorgen, want de bevordering der veilig heid van het wegverkeer is toch zeker als rijkszaak aan te merken. Rijbewijs, nummerbewijs, weger belas tingkaait en andere documenten worden op de meest omslachtige wijze afgegeven. Veel, zeer veel geld zou bespaard kun nen worden b.v. door de rijbewijzen door één centrale instelling te doen verstrek ken. De contróle op de wegenbelasting verslindt groote sommen en berokkent de automobilisten heel wat overlast. En toch is zij allerminst voldoende. Waar om niet het Engelsche systeem gevolgd, waarbij de kwitantie steeds zichtbaar is (tegen de voorruit van den wagen aan gebracht)? Wat in Engeland en ook in België sedert geruimen tijd goed werkt, is toch ook in ons land mogelijk. In een der jongste nummers van de Haagsche Post lazen we het volgende, waarmede we het volkomen eens zijn: „Wij zijn niet blind voor het goede, dat ook op verkeersgebied reeds tot stand is gekomen. Maar incidenteele voorzie ningen kunnen nooit tot een goede de finitieve oplossing voeren; de te ne men maatregelen moeten elk voor zich, deel uitmaken van een groot plan, op gesteld door deskundigen met een rui men vooruitzienden.blik en zonder per soonlijke vooroordeeltjes. Zij, die thans het beleid beheerschen zijn incompetent, al het geharrewar heeft dat nu wel vol doende bewezen. De ondeskundigen en de eigenwijzen zullen hun plaats moeten afstaan nu of later, de loop der ge beurtenissen is niet tegen te houden. Vertragen kan men dit proces wel, zeer ten nadeele van het algemeen belang. Zy, die het goed meenen met het ver keer en die terzake competent zijn, staan klaar, om het thans onvoldoend ver richte werk op zich te nemen. Ook in officieele kringen, zelfs ten Departemente, zijn zulke personen te vindentot dus verre worden hun adviezen echter meest al in het archief gedeponeerd. De vele honderden verkeersdooden bevestigen ons, dat er op verkeersgebied noodtoe standen ontstaan zijn. Moge de taal die deze doodsgevallen spreken, spoedig ook op het Binnenhof verstaan worden DUIKBOOT VERMIST. 50 opvarenden aan boord. Uit Londen wordt gemeld De onder zeeër M. 2 wordt, na Woensdagmorgen bij Portland te zijn ondergedoken, vermist. Men vreest, dat de duikboot, aan boord waarvan zich vijftig opvarenden bevinden, gezonken is. O— ONTPLOFFING IN KOLENMIJN. Maandagavond vond een ernstige mijn- gasontploffing plaats in de Llympia mijn in het Rhondda-dal in Zuid-Wales, waar door elf mijnwerkers gedood werden. SNEEUWSTORMEN IN GRIEKENLAND. In geheel Griekenland is het thans zeer koud. Uit alle deelen des lands komen berichten binnen over sneeuwval. Gemeld wordt, dat hevige stormen woe den boven de Aegeische Zee. O— HONGERSNOOD BIJ SMYRNA. In de districten ten Zuiden van Smyrna is hongersnood uitgebroken. De geheele oogst, voornamelijk tabak, is onverkocht. Er heerscht een vreeselijke ellende. Door de autoriteiten en de organisatie „De Roode Halve Maan" wordt een hulpactie op groote schaal ingesteld. O SAN SALVADOR. De strijd tusschen regeeringstroepen en communistische opstandelingen woedt nog steeds. De rebellen zouden de steden La Libertad, Sonsohate en Ahua- chapam hebben genoaaen. Ook in de omgeving van de hoofdstad zou bij tus- schenpoozen worden gestreden. De regeeringstroepen moeten reeds honderden gevangenen hebben gemaakt. telef. no. is Raamsdonksvesr. Agentschap van de fttnjtcrdacwhe Batik Jf.V Amsterdam. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitiotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden A Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. tKKT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Levertraan Levertraan-Emulsie Levertraan-Tabletten Jecovitol drogisterij Botermarkt 72 - HEUSDEN - INBRAAK TE BODEGRAVEN. Bii clen lieer H. E. La Gro te Bo degraven is ingebroken. Er wordt f ioo vermist. —o BROODAUTO'S ALS SMOKKEL- WAGENS GEBRUIKT. Reukwater onder het brood verborgen. De douanen aan de grens bii Wernhout aldus bericht het Dag blad van Noord-Brabant hebben eenige dagen geleden een goe den slag geslagen. lederen dag passeeren daar eeni- de Rotterdamsche handelaren die in de Maasstad het bekende Belgische brood verkoopen, waarover in den laatsten tijd zooveel te doen is ge weest. Te Rotterdam nu was hét de po litie bekend geworden, dat deze han delaren niet alleen brood, doch ook belangrijke smokkelwaar over de grens brachten. Eén dezer dagen nu heeft men aan de grens den slag geslagen. Terwijl weer een volle wa gen brood uit Antwerpen aange voerd werd gingen de douaneambte naren over tot een grondig onderzoek van het vervoermiddel. Daarbii werd handig in een der gedeelten van de vrachtauto weggeborgen een partii reukwater van zeer sterk gehalte ge vonden. Zeer nauwkeurig heeft men daar op brood voor brood onderzocht, doch daarin bleek geen smokkelwaar verborgen. Vrachtauto met inhoud werden in beslag genomen, terwijl tegen de handelaren De R. en K. v. d. W. uit Rotterdam, proces-verbaal werd opgemaakt. Vermoedelijk zal op dien dag het Belgische brood in Rotterdam wel niet tijdig verkrijgbaar zijn geweest. Overigens zullen velen en niet ten onrechte misschien thans verband leggen tusschen den „goedkoopen" prijs van het Belgische brood en deze smokkelarij. Er wordt ernstig ver moed, dat al verscheiden smokkel- tochten met kostbare waar en zelfs zeer verboden waar op deze wijze hebben plaats gehad. O— PAASCHVEE TENTOONSTEL LING TE 'S-HERTOGENBOSCH. De in 1932 te houden Paaschvee- Tentoonstelling zal te 's-Hertogen- bosch gehouden worden op Dinsdag 15 Maart dus niet op een Woens dag, zooals voordien gebruikelijk. Omstreeks Paschen is de aanvoer van Marktvee zoodanig dat de Hal len onmogelijk de noodige ruimte bieden om tegelijk met den gewo nen marktdag nog een extra groote Veetentoonstelling te houden. Aan gezien nu de Hallen er in de eerste plaats zijn voor „het marktvee" moest het bestuur noodgedwongen uitzien naar een anderen dag voor de te houden Paaschvee-Tentoonstelling. —O EEN SLOOT GEDEMPT MET GE VULDE VATEN BENZINE. Door belastingambtenaren en Am- sterdamsche rechercheurs is bii een inwoner van Amstelveen Maandag morgen een belangrijke hoeveelheid benzine ontdekt, welke in 33 vaten netjes onder den grond verborgen waren. De gevulde vaten waren aan gewend voor slootdemping. De ge heele voorraad ruim 7000 liter werd in beslag genomen. Tegen den ei genaar werd proces-verbaal opge maakt. O— KINDJE IN KOKEND WATER GEVALLEN. Maandagmiddag is het D/Viarig zoontje van de wed. G. de K. te Haarlemmermeer in een kuip kokend water gevallen. De vrouw had de tegenwoordigheid van geest het kind te grijpen. De arme kleine had ech ter brandwonden over het geheele lichaam bekomen en werd in zorg- wekkenden toestand naar het zieken huis overgebracht. Ook de vrouw moest wegens zenuwoverspanning in bedoelde ziekeninrichting worden op genomen. O— VERGIFTIGING VAN RUNDEREN. Bii den veehouder De Lange te Schagerburg zijn enkele koeien ge storven en verscheidene dezer ern stig ziek geworden. De verschijnse len wezen op arsenicumvergiftiging en inderdaad werden sporen van het vergif aangetroffen. In een partii in gekuild gras, dat reeds voor direct gebruik op het erf aanwezig was, is bii onderzoek door de Rijksserum- inrichting arsenicum aangetroffen. O— AUTO-ONGELUK TE GORIN CHEM. Cabine met inzittenden hangt tus- tusschen hemel en water. In den vroegen morgen van Dins dag reed te Gorinchem een groote 6 wieler-verhuiswagen van de firma v. Breukelen en Gorissen uit Soestdijk, door de ijzeren leuning van de brug over de Linge-uitwatering, met het gevolg, dat het hek als stroohalm werd omgebogen. De tractor gleed van de brug af, doch bleef even bo ven het water hangen. De twee in de tractorcabine zittende personen kon den, geholpen door een voorbijgan ger, ongedeerd uit hun benarde po sitie worden verlost, na enkele ang stige oogenblikken boven den wa terspiegel te hebben doorgebracht. o VERDWENEN ;MET DE OPBRENGST VAN VITFTIG RUNDEREN. Een veekoopman te Middelburg is met de noorderzon vertrokken na eerst van een aantal veehouders en veehandelaren een vijftigtal runderen en paarden te hebben gekocht, die hij op de Markt te Rotterdam we der liet te gelde maken. Toen het dezer dagen betaaldag zou zijn, wasi de man nergens te vinden en in den daarop volgenden nacht werd zijn in boedel ingeladen en verdween ook1 zijn vrouw uit Middelburg. Er zijn redenen aan te nemen, dat hii naai4, het buitenland is uitgeweken. Intus- schen heeft de rechtbank- hem ,in staat van faillissement verklaard, meldt het „Hbld,". O— IN BRAND GEVLOGEN. Maandagmorgen had mei. G. T., wonende aan den Wolfert van Bors- selenweg te Nieuwer-Amstel, bii het uithakken van spek het ongeluk, dat de vlam in den pan sloeg, waarbii' haar kleeren vlam vatte. Door het kordaat optreden van haar echtgenoot was het vuur gelukkig spoedig met een teil water gedoofd, doch mej. T. had toch zulke brandwonden be komen aan de beenen en onder lichaam, dat zii naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. —O 6854 MENSCHEN VERDRONKEN IN 10 JAAR. Door het Dagelijksch Bestuur van de Nederlandsche Centrale Reddings brigade is een adres gezonden aan den Minister van Defensie, waarin o.a. er op gewezen wordt, dat er in tien jaren, 1920-1930, in Neder land 6854 menschen door een on- vrijwilligen val in het water zijn ver dronken. Jaarlijks van de gemiddeld 685 menschen, die door verdrinking om het leven kwamen, behooren ruim 40 pCt. tot de mannelijke per sonen niet ouder dan 19 jaar. Adres sante dringt er bii den Minister van Defensie op aan te besluiten om door het betrokken departement een grondig onderzoek te laten instellen naar de bekwaamheid in het zwem men en zwemmend redden van alle manschappen in dienst van de Land en Zeemacht. Gevraagd wordt het daarheen te willen leiden, dat er, aan de manschappen, die jaarlijks onder de wapenen worden geroepen, onderricht zal worden gegeven in zwemmen, zwemmend redden en het opwekken der levensgeesten bii schijndoode drenkelingen. O— MOOIE FEESTGAVE. In het kerkgebouw „Irene" op het terrein van de stichting „Meer en Bosch" te Heemstede is Maandaga vond een feestelijke bijeenkomst ge houden ter herdenking van het 50- jarig bestaan van de Ned. Chr. Ver- eeniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte. Dr. J. Th. de Visser overhandigde een jubileumfonds van f80.432. O NATIONAAL CRISIS-COMITE. In de afgeloopen week heeft het Nationaal Crisis-comité ontvangen f 17.093.78. Het totaal bedrag der, vangsten bedraagt thans f425.905.58. voor het Land van Heusden en Altenaje Langstraat en de Bommelerwaard i heel blik Doperwten —O— —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1