wat Uw huishouden goedkooper maken kan! Deze aanbiedingen zijn slechts geldig tot en met Zaterdag 6Februari a.s. Bezoekt nu onze magazijnen te DEN BOSCH. Nu zijn er koopjes. DEN BOSCH. Plaatselijk Nieuws Gazelle Rijwielfabriek te Dieren. Weer komt het jaarlijksche reclame boekje van de N.V. GAZELLE RIJWIEL- FABRIEK te DIEREN onze aandacht vragen wederom zullen niet alleen grage kinderhanden er naar grijpen, maar ook ouderen zullen met belangstelling en vreugde de kennismaking met dezen huis vriend, die jaarlijksch zijn bezoek komt afleggen, hernieuwen. Alleraardigst is de geschiedenis, welke hierin wordt verteld. De rijwielen in een werkplaats van een GAZELLE-agent verhalen elkaar des nachts hun lotgevallen en de pas aangekomen fietsen, die eerst stil hebben toegeluisterd, moeten dan ook hun mond opendoen en het laatste nieuws van hun aller geboortehuis, de groote GAZELLE RIJWIELFABRIEK teDIEREN, vertellen. Het boekje ziet er, evenals zijn voor gangers, wederom keurig verzorgd uit en bevelen wij het om zijn prettigen inhoud ter lezing gaarne aan. Wij voegen hieraan toe, dat als ver tegenwoordiger voor Wijk en Aalburg optreedt de heer P. v. d. Velden en voor Drongelen de heer W. J. v. Gammeren. O— ANDEL'. Het comité voor Winterlezingen alhier heeft ons j.l. Vrijdag een mooi- «n avond bezorgd. Als spreker trad op, de heer H. Redert uit Zuid-Beijer- land, met het onderwerp: „Rembrandt en de Bijbel." Spreker begon met een beschrijving van Rembrandts leven en tijd. Rem brandt werd ons geteekend als kun stenaar en als mensch. Ja óók als mensch. Er is in dit machtige leven een tragiek die ontroert. Rembrandt is gróót, vooral in zijn Bijbelsche kunst. De Bijbel laat hem niet los. Telkens grijpt hij terug naar beelden uit den Bijbel. En, evenals de Bijbel ons de menschen laat zien zoo als ze z ij n, zóó ook teekent Rem brandt ons de menschen. Naarmate hij ouder werd, en hij het leed van het leven méér leerde kennen werd zijn kunst inniger en dieper. Im mers smart verdiept en maakt rijker. Nadat Beethoven zijn gehoor was ver loren (en dat beteekende voor hem niet-uit-te-zeggen leed) componeerde hij zijn onsterfelijke negende symphonie. Na deze oriënteerende inleiding, wer den door middel van een buitenge woon mooie projectielantaarn ons ver schillende reproducties van Rembrandts werken getoond. Duidelijk en tot in bijzonderheden was dit alles te zien. Wij kunnen niet elke plaat (hoewel elke plaat een bespreking waard zou zijn) bespreken. Toch willen we iets vertellen van Rembrandts Bijbelsche kunst. Twee keer heeft Rembrandt de op wekking van Lazarus uitgebeeld, eerst in zijn jongie jaren, en later toen hij ouder was. Op de eerste schilderij zien we druk doende menschen. Er is bijna iets thea traals in. Dan komt het leed. Rembrandts' vrouw sterft. Nogmaals schildert hij Lazarus' opwekking. Maar nu doet hij het anders. Men ziet op deze schilderij geen drukke menschen, maar menschen met gevouwen handen, terwijl het volle licht niet op Lazarus maar op Christus valt. Hier is de verdieping, de beleving. „Matheüs de Evangelist" is een stuk van ontroerende schoonheid. Achter den Evangelist (vlak achter hem) ziet men een Engel. Het is alsof Matheüs luis tert naar wat door de Engelengestalte wordt gefluisterd. Hier is het bekende woord, dat alle Schrift van God is ingegeven, wel treffend in beeld ge bracht. Wij noemen hier nog „David spelen de voor Saul", „Simion in den Tempel,'" „de Wijzen uit het Oosten," die ons hebben toegesproken als stukken van subtiele schoonheid. De tafereelen over het lijden van Jezus ontroeren diep en maken stil. Inzonderheid dat éérne tafereel, dat ons doet zien de oprichting van het Kruis met dén lijdenden Jezus. We zien hier de mannen die het werk verrichten en vlak bij het kruis staat nog een ander mensch. Het is Rembrandt... D a t te zien doet wonderlijk aan. Rem brandt bij het KruisWas hij slechts toeschouwer? Of zocht hij Jezus als Verlosser? Nog één stuk noemen we. Meermalen heeft Rembrandt de verloren zoon uit gebeeld. Maar het schoonst deed hij dit aan het eindfz van zijn leven. Hoe sober en toch hoe aangrijpend: de ver loren zoon, rustend in de armen van den vader. Zou de groote kunstenaar, die .op het einde van zijn leven nog- eenmaal 'naar dit beeld teruggreep, zich zelf als een verloren zoon hebben ge voeld, die het heimwee kende naar het Vaderhuis De toelichting di^e de Leer Redert bij tie platen gaf, getuigde van een juist psychologisch inzicht in Rem brandts Bijbelsche kunst. Zijn toelich ting was een meditatie, passend bij elk tafereel. Wij hebben Rembrandts kunst be wonderd. Zijn schilderijen gingen voor ons leven. Het was een avond van wijding en stilte. Wij hebben Rembrandt ge zien De voetbalvereeniging „Sparla" alhier, zal Zaterdagmiddag a.s. een wed strijd spelen tegen N.O.A.D. te Wijk, bij gelegenheid van de opening van het nieuwe terrein. Tot sluisknechts aan de Schut sluis alhier, zijn met ingang Van 1 Februari a.s. benoemd, de heeren J. Hetjes te Edam en C. Zeeman te Marken. AALST. Naar we vernemen zullen de land- bouwlessen aan den landb.huishoud- cursus te Nederhemert, gegeven wor den door den heer J. H. Rüger, land- BABYLOMëXBROEK. Donderdag 1.1. had de heer B. v. Andel uit Dussen het ODgeluk doordat hij moest uitwijken voor een andere auto met zijn vrachtwagen tegen een der palen van het electrisch net te rijden, hetgeen gelukkig met eenige averij aan zijn wagen afliep. DUSSEN. Dezier dagen geraakte de zwa re vrachtauto van den expediteur van Es uit Waalwijk bij het kruispunt b«ij van Luxemberg van den weg en zak te zoo diep weg, dat men in allerijl den wagen met touwen aan een te lefoonpaal moest vastzetten, teneinde te voorkomen, dat dte wagen kantelde. Door een kraanwagen van de firma de Graaf uit Waalwijk is de wagen des nachts nog op den beganen grond ge zet, zoodat dit ongeval goed afliep. Door stemgerechtigde ingelanden Leest vooral de Speciale Courant die (J heden ontvangen hebt en waarin prima artikelen voor extra lage prijzen worden aangeboden iPÉÉtól v.r;- bouwonderwijzer alhier. Deze cursus gaat uit van de Gel- derschOverijselsche Maatschappij van Landbouw. ALMKERK. Mochten wij in ons vorig nummer vermelden dat vermoedelijk de muziekver. alhier op Dinsdag 2 Febr. een uitvoering zou geven, thans kunnen wij vermelden dat deze datum definitief is vastgesteld, zooals boven is vermeld. En vergissen wij ons niet, dan belooft dit wéér een gezellige avond te worden, gezien het uitstekend verzorgd programma, waarop het welbekende „Duo Vos" van Nieuwen- dijk weer is vertegenwoordigd, welke ons de vorige winter op zoo'n uitstekende avond verraste. Naar wij vernemen heeft onze vroegere pred. Ds. J. F. Röth, thans Herv. pred. te Zoetermeer, een beroep ontvan gen naar de Herv. Gem. te Strijen. is tot Secretaris-Penningmeester van den Zuidhollandschen polder benoemd de heer Mr. J. Ruygrok, candi|daat- notaris alhier. HERPT. De Boerenbond Herpt c.a. hield haar jaarvergadering waarin verslag werd uitgebracht over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat er een batig saldo was van ongeveer f 70. De heer J. Buijs bracht verslag uit van ziekte en ongevallenverzekering, slachtveever zekering en varkensverzekering; de heer M. v. d. Broek uit Boxtel gaf een zeer interessante lezing over ontwatering en graslandverzorging en bemesting, de vragen werden naar wensch beant woord. De aftredende bestuursleden C. J. van Grevenbroek (voorzitter), F. v. Bla- del en H. van Veldhoven, werden her kozen. De zeereerw. heer pastoor W. Timmermans, sprak een aanmoedigend woord om aan de aanstaande retraite deel te nemen. Ook was nog aanwezig de zeereerw. heer Mes, pastoor van Hedikhuizen. Op de gehouden verplichte jaar vergadering van den R.K. Jongen Boe renstand waren alle leden aanwezig, deze stond voor de laatste maal onder leiding van Ant. de Wilt Jac.zn. die van wege den bereikten leeftijd als bestuurs lid aftrad en als zoodanig zal worden opgevolgd door Mart. Buijs Izn. van Luttelherpt. De zeereerw. heer pastoor W. Tim mermans sprak een aanmoedigend woord voor deelname aan een retraite, waarmede hij wel succes had, maar niet zooals hij wenschte. Het knechtschap werd aanbesteed, alsmede besproken de reis naar de ver gadering te Kerkdriel, mededeeling werd gedaan van de oprichting van den Kring van R.K. Jonge Boerenstanden, parallel loopende met den kring 's Boch N.C.B. Door Chr. v. Herpt werden hier bij eenige punten van organisatorisch belang naar voren gebracht, die door den zeereerw. heer adviseur werden on derstreept, de beslissing omtrent enkele punten zal haar beslissing krijgen op een vergadering te Herpt te houden van betrokken vereenigingen, van de punten die nog op de agenda stonden, rondvraag en teren werd gebruik ge maakt en enkele voordrachten besloten deze geanimeerde vergad ring. NIEUWENDIJK. De vrouw van A. v. A. geraakte met het water scheppen in den boezem, eenige toegeschoten jongens redden haar. Ze kwam met den schrik en een nat pak vrij. Deze week vierde de Knapenver- een. „Benjamin", haar gewone jaar feest onder leiding van de heeren J. Heijstek en A. v. d. Stelt. Er werden prachtige opstellen en voordrachten door de knapen geleverd, hiervoor wer den mooie prijzen beschikbaar gesteld. De Voorzitter der Oudercommissie, de heer v. d. Zouwen, sprak een ernstig woord tot de knapen, de opkomst was schitterend te noemen. Ook den inwen- digen mensch werd niet vergeten. Om streeks middernacht keerde een ieder hoogst voldaan huiswaarts. NEDERHEMERT. Onze dorpsgenoot, de heer A. Keinemans, thans gemeente-veldwach ter te Vinkeveen, is met ingang van 1 Maart benoemd tot gemeente-veldwach ter te Molenaarsgraaf-Brandwijk. SPRANG. Door den Kring Capelle en Om streken van Meisjesvereen. op Geref. Grondslag werd in het Geref Kerkgebouw aan het bruggetje een openbare vergade ring gehouden. De leiding berustte bij haar presidente, Mejuffrouw J. Verhagen uit 's-Gravemoer. Behandeld werden de n v. onderwerpen „Wereldgelijkvormigheid" door mej Ronzenbrand en „De verzoeking in de woestijn" door mej. Zijlstra terwijl mej. T. van Mersbergen een bijdrage leverde door voor te dragen„Den breede en smalle weg." Na een woord van dank en opwekking door de presidente sloot mej. Ringersma met dankzegging. Dinsdagavond kwam de afd. Sprang van den Chr. Fabrieks- en Transportarb bond in jaarvergadering bijeen. Haar voorzitter, de heer J. C. de Roon, opend deze druk bezochte vergadering met gebed. Heet vervolgens de aanwezigen welkom en wees hierbij op ter tijden nood en hoe velen door geheele of gedeeltelijke werkeloosheid zijn getroffen. Wees ver volgens op de gevaren die alom dreigde, waarom spr. opwekt terug te keeren tot de Wet en de Getuigenis, opdat wij in der tijden nood, zoowel voor ons persoon lijk als vereen, de hand des Heeren mogen zien. Door de secr. werd een goed verzorgd verslag uitgebracht. Hoewel niet veel meer valt te winnen, steeg het ledental, wat thans 160 leden teld. Door den pennm. werd een financieel overzicht gegeven, wat tot dank stemde. In 1931 werd door de werkelooze kas aan steun bij geheele en gedeeltelijke werkeloosheid uitbetaald een bedrag van 1 8000,18. In de vacature A. Chabot die wegens vertrek bedankt had, werd J Ophorst tot bestuurslid gekozen. Met nagenoeg alge- meene stemmen werd J. C. de Roon tot voorzitter herkozen, terwijl de aftredende bestuursleden C. J. van Heyst, Jan de Jong J. Mzn. en H. Janson Kzn. tot be stuurders werden herkozen. Allen lieten zich de benoeming welgevallen. Aan het slot dankt den voorzitter allen die tot welslagen van deze vergadering hadden meegewerkt, waarna hij sloot met dankzegging. A.s. Zaterdag zal de voetbalclub „S D.O. II" een match spelen tegen „Ex celsior III" uit 's-Capelle op het S.D.O. terrein alhier. Gistermorgen kwam mejufï. G. Verlee tot de minder aangename ontdek- king toen zij haar bijna 1 jarig zoontje uit zijn wiegje wilde nemen, dat het kind dood was. Naar men ons meedeelde moet het kind gestikt zijn. SLEEUWIJK. Voor den dienstplicht lichting 1933 werden in totaal 38 personen inge schreven, waarvan er 16 een aanvraag om vrijstelling wegens broederdienst hebben ingediend. UITWIJK. Voor de Herv. Jongelingsvereen. „Immanuël" alhier, hoopt D.V. a.s. Dinsdagavond 2 Febr. in de Herv. Kerk op te treden, Ds. F. J. Pop van Spijker- nisse, met het onderwerp: „De kerk en het Vredesvraagstuk." VEEN. Door de lidmaten der Geref. Ge meente, is in een daartoe gehouden ver gadering, toestemming verleend om in het kerkgebouw een orgel te plaatsen. Tevens is ook besloten, het kerkgebouw electrisch te doen verlichten. De telefoon ten huize van den heer A. den Dekker, zal voortaan 's nachts geopend zijn voor het publiek. Tot ouderling der Ger. gem. is herbenoemd, den heer H. Schreuders en tot diaken J. G. N. Schreuders. De heer C. S. heeft bedankt als secr. der gem. zangvereen. „Zanglust" en als secr. van het kinderkoor „Het Sijsje." WOUDRICIIEM. Maandag j.l. herdachten de ech telieden A. Kentie en E. W. Knierum, ondeir veel blijken van belangstelling hunne 30-jarige echtvereeniging. Vanwege de oliefabrieken T. Duyvis Jzn. te Koog a.d. Zaan, zal op Vrijdagavond a.s. in het gymnastieklo kaal der le openbare school alhier* een filmvoorstelling worden gegeven betreffende de oliefabriek, de raffina derij en veevoederfabriek. Gedurende het jaar 1931 werden voor den vleeschkeuringsdienst ter keu ring aangegeven 82 koeien, 337 varkens en 52 kalveren. Door het Comité van Winterle zingen zal op 5 Februari a.s., des n.m. 7 uur in het gymnastieklokaal der le openbare school 'worden vertoond de film „De eeuwige stilte" betreffende de ontdekking van de Zuidpool door captain R. F. Scott. WASPIK. Tot geneeskundige, be'ast met tie doodschouw, is voor het jaar 1932 aan gesteld dr. Wijffels alhier. Zondagavond werd in de harmo niezaal van den heer H. van Iersel een uitvoering gegeven door de N.V. „Het Theater" te "s-Gravenhage, onder lei ding van dr. Wijnand Frans, waarbij werd opgevoerd het blijspel in 3 bedrij ven „Luchtkasteelen." De zaal was zeer slecht bezet. Het stuk werd in alle dee- len zeer goed opgevoerd; een dergelijk tooneelspel werd hier nog niet ver toond. Naar wij vernemen zal in den loop der maand April wederom door |ge- noemde vereeniging een uitvoering ge geven worden. De Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" is voornemens haar 50 jarig bestaan te vieren door het houden van een federatief concours met fes tival. De vermoedelijke dag is bepaald op 19 Juli. De noodige plannen zijn reeds in voorbereiding. WAARDHUIZEN. Zaterdag j.l. brak er brand uit in de betrekkelijk nog nieuwe woning van H. Nieuwenhuizen. De brand greep zoo snel om zich heen, dat er weining of niets gered kon worden. Het huisgezin, dat uit een twaalftal bestaat, kwamen er met hun daagsche plunjes uit, terwijl ook hun kasgeld ver loren ging. Door het spoedig optreden der brand weer, bleef de nabij bestaande schuur gespaard. Huis en inboedel waren laag verze kerd. WERKENDAM. Zaterdag a.s. des nam. '2.30 uur, voetbalwedstrijd door „Merwede 1" van Gorinhem en „W.V.V. 1" alhier, op het terrein aan den Bandijk. Op de gehouden verkiezing van het Chr. Mannenkoor „David", onderafd. van de Chr. J. V. Andreas"werden herkozen als Voorzitter en Secretaris de heeren Joh. Schaddelee en J. C. Paans en inplaats van den heer C. Pruissen gekozen als Penningmeester, de heer J. Koman. De heer Jac. G. van Oord, alhier, werd benoemd als Eere-Voorzitter van den Bond van Chr. ZaDgvereen. „De Drie Provinciën" in Nederland. Zaterdag 30 JaD. des avonds 7 uur, jaarvergadering van de verbruiks- vereen. „Volharding" in 't gebouw van Chr. Belangen (Keizerstraat). A t i WERPT NIET WEG VROOM &DREESMANN A AMppl —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4