Derde Blad So. 5196 Vrijdag 29 Jan. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Predikbeurten. Burgerlijken Stand. VOOR DE HÜISVROrW itechrzaken. IMaatseiijk Nieuws. BEHOORENDE BIJ HET 31 JANUARI. Ger. Kerk, vm. 10 u. leesdienet en Dm. 6 u. dö Hagen uit Sprang Aalburg, nm. 2 u da Kuyper Ger. Gem., vm. 9,30 u. en nm. 6,30 u. leeadienst Andel, geen opgaaf Ger. Kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u, leeadienst Vrije Geref. Gem. vm. en nm. leesdienat Ammerzoden, geen dienst B'broekvm. 9.30 da Kruijs Voorberge Capelle, vm. 9,30 u leeadienst en nam. 2,30 u. da Mühlnickel Ger. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2,30 da Snoey Doeveren, vm. 10 u. da v. Bruggen Drongelen, nm. 2 u. da Kloots Dus8en, nm. 2 u. da v. Bruggen Ger. Kerk, vm. 9,30 u. nm. 2 u. leeadienst Eethen, geen dienst Oenderen, vm. 9,30 u. da Kuyper Geref. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2,30 ds Menken GHessen, vm. 9,30 u. da Benders Ger. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. leesdienat 1 OAcr i Art taf Chr. Ger, Kerk vm. 9,30 nm. 2,30 u. leesdienat Heeabem, vm. 9,30 u. leeadienst Loonschendijknm. 2 u. da v. d. Vlugt Meeuwen, nm. 2 u. dr Tjalma Ger. Kerk, vm. 9 u. en nm. 2 u. leesdienat Ger. Gem., vm. 9,30 en nm. 6 u. leesdienat en nm. 2 u. ds de Bruin Poederoijennm. ds Hooykaaa Geref. Kerk, vm. en nm. leeadienst Vrije Geref. Gem., vm. en 's avonds leeadienst Raamionh (F.), ge(m opgaaf Ger. Kerk, vm. 9,30 en nm. 3 u leeadienst Evangel, gebouw „Eben Haëzer" vm. 9,30 u. en nm. 2 u. de heer v. d. Endt Sprang, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds Fokkema vm. Voorb. H. A. nm H. Doop Ger. Kerk, v.m. 9,30 u en nm 2,30 ds Hagen Sleeuwijk, geen opgaaf Ger. Kerk, v.m. 9,30 u. ennm. 2 u, ds v. Reenen. Ger. Gem. vm. en nm. leesdienat Wijk, vm. 9,30 u. en nm. 6,30 u. da Gobius du Sart Waspik, nm. 6 u. ds Fokkema Woudrichem, vm. 9,30 u. en nm 6 u. da De Bruin Waardhuizen, Ger. Kerk, vm. 9,30 u, en nm. 2 u. leeadienst Werkendam, vm. 10 u. en nm. 6 u. ds Lazonder Collecte Weezen Ger. Kerk. vm. 10 u. en nm. 6 u. da Jonker Chr. Ger. Kerk, vm. 10 u. en nm. 6 u. ds Baas Ger. Gem. vm. 10 u. en nm. 2,30 en 6 u. ds Dijke, Nieuw-Beijerland Oud Ger. Gem. vm. 10 en nm, 6 u. de heer Huieman Well, nm. 2 u. ds Boogaard Zuilichem, nm. ds Smit Ger, Kerk, Cand. Lugtigheid uit 's Gravenhage •s-GRAVENMOER. Geboren: Jacob z. van W. H. Dek kers en H. Brugman. Overleden: P. van Loon Gz. oud 44 jaar. KREUKELS EN VOUWEN IN REKBARE WEEFSELS. Een practische manier om rekbare kleedingstukken (van gebreide wol, zijden tricot, e. d.) weg te bergen zonder dat ze kreuken, is deze artiken op te vouwen en glad neer te leggen. Een andere methode is om speciale hangers te maken en dan natuurlijk te gebruiken voor het wegbergen van zijden tricot en gebreid wollen kleedingstukken. Men neemt daarvoor een stok of latje, ongeveer 50 cM. lang en overtrekt die met een strook van dunne stof, die met een hoofdje wordt ingehaald. Dan maakt men een dubbel ingehaald strookje, on geveer 4VS maal zoo lang, bevestigt dit aan beide uiteinde van den stok en naait in het midden eon ring om hem op te hangen. De kleedingstukken vouwt men glad en hangt ze over den stok. Op deze manier worden niet alleenj kreukels, vouwen en uitgerekte plekken vermeden, maar veelal verdwijnen zelfs de kreuken, die door dragen waren ontstaan. SCHROEIVLEKKEN. Wie onder het strijken schroeivlekken maakt in linnengoed, moet het plekje onmiddellijk vochtig maken met een schoon doekje, uitwrijven en weer opstrijken. Ook kan men het geschroeide stuk even in de zon leggen 's zomers, Gaat de schroeivlek er op die manier niet uit, dan maakt men een papje van pijpaarde azijn en witte zeep, dat men even laat doorkoken om het, weer koud geworden, op de vlek te smeren. Nadat het papje is ingedroogd, wascht men de plek uit. Schroeivlekken kan men verwijderen door ze te bevochtigen met een sponsje of doekje met waterstofsuperoxyde, in 3 pCt. oplossing. Men veegt ermede over de vlek. Vooral in de zon geeft de be werking een goed resultaat. BOSSCHE RECHTBANK. VERDUISTERING. C. K. 41 j., arbeider te Veen, stond terecht ter zake van verduistering. Ver dachte bekende en verklaarde dat armoede de drijfveer was van zijn misdaad. Het verduisterde had hij uitsluitend besteed aan eigen levensonderhoud. Get. J. S. Schoots, 53 jaar, koopman te Tiel was in Sept. met biggen op de markt. Verd. had hem zooals hij meer deed, geholpen de beestjes aan den man te brengen. Terwijl getuige zich even met een ander ophield om zijn zaken te regelen, had verdachte nog enkele biggen verkocht en het geld f 115 opgestreken Verdachte was daarna plotseling ver dwenen en met hem de ontvangen som geld. Getuige had hem nadien nooit meer gezien. Verdachte had nimmer moeite gedaan iets terug te betalen, luchtigjes zegt hij, als ik weer werk, zal ik «vel eens een gulden geven om terug te betalen. Eisch en uitspraak luidde 2 maanden gevangenisstraf. Heel brutaal vraagt verd. of hij meteen maar niet kan gaan zitten, waarop hij door den president wordt weggezonden. 's-GRAVENMOER. Donderdag, 4 Febr., hoopt in de Chr. Geref. Kerk op te treden Ds H. D. Drenth uit Rotterdam, en te spreken „over" en ten bate „van" de Christelijke verzorging van krankzinnigen in Neder land. MEEUWEN. Woensdag, 3 Februari, des avonds half zeven, hoopt voor de Gereformeerde Gemeente alhier op te treden Ds. v. Dijk uit Nieuw-Beijerland. WERKENDAM. Onze dorpsgenoot de heer C. A. Paap, legde dezer dagen met goed gevolg af, het Kerkelijk voorbereidend examen aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Zaterdag 30 Jan. a.s. nam. 4 uur, hoopt de Theologische Candidaat C. A. Paap, zijn proefpreek te houden in de Doopsgezinde Kerk te Leiden, onder Voorzitterschap van Prof. Dr. H. M. van Nes. Woensdagavond trad op voor de Chr. J. V. „Gideon", Ds. B. Oosthoek van Kampen, met het onderwerp„De troon des Satans". Deze rede werd door de talrijke aan wezigen met groote aandacht gevolgd. Zie voor verslag ons volgend nummer. Te Utrecht werd een vergadering gehouden van belanghebbenden in het Teen-, Hout- en Hoepelbedrijf, ter be spreking noodtoestand in dit bedrijf. Uit deze vergadering werd een com missie gevormd, voor de verdere uitwerking der punten, waarin als Voorzitter werd benoemd, de heer Jac. G. van Oord, Groot-industrieel alhier. Aan de regeering zal worden verzocht 4 e. verbod van invoer van teen- en hoepelhout uit het buitenland 2e. een exportpremie, teneinde de concurrentie met Polen en Duitschland te kunnen weerstaan 3e. een toeslag op de aanwezige voorraad Hoepels, Hoepelhout en Teenhout, voor diegenen die door den nood der tijden zoedanig zijn getroffen, dat de ondergang van hun bedrijf daarmede ge moeid is. Laatste verantwoording „Macht van het Kleine" (Halve Stuiversvereen.) van Werkendam, is als volgt Suppletiekas f 39,25, contributie f 48 en voor het Jubileumfonds f20. De plaatselijke afdeeling telt thans 6 collecten en 179 leden. Zondag 31 Jan. nm. 2 uur bui tengewone vergadering Chr. Jongel. en longem.vereen. „Maranatha" in het ver- eenigingsgebouw. Maandag 4 Febr,, nm. 7,30 uur, in de Ned. Herv. Kerk, een lezing van Dr. Edelkoort van Fijenoord over„-De pro feet Amos". Woensdag 3 Febr. nam. 7 uur jaar vergadering der Chr. Jongelingsvereen. „Gideon," onder leiding van den Eere- Voorzitter, Ds. Baas, in de Chr. Geref. Kerk. Donderdag 4 Febr. nam. 7 uur, jaar feest van de Herv. Meisjesvereen. „Mirjam" onder leiding van Ds. Lazonder, in 't vereenigingsgebouw. Donderdag 4 Febr. nam. 7.30 uur, spreker voor de Geref, Jeugd-Centrale in 't gebouw v. Chr. Belangen, de heer J. Schouten van Rotterdam, lid der Tweede Kamer, onderwerp„de Staat en de Jeugd" WAALWIJK. Voor de Fordfilm die Maandag avond in Musis Sacrum werd vertoond, bestond een buitengewone belangstelling. De zaal was overbezet, zoodat velen zich met een staanplaatsje moesten tevreden stellen. Door den vertegenwoordiger der Ford fabriek te Rotterdam werden de aanwe zigen verwelkomd en werd een woord van dank gebracht aan de N.V. A. de Graaff en Co's Automobielhandel Official Ford Dealer alhier, door wier bemiddeling de film vertoond werd en de activiteitvolle wijze waarop dit tot stand kwam. De Graaff Co. had reeds een jaar geleden bij de Ned. Ford Automobielfabriek te R'dam hierom verzocht doch door de groote be langstelling voor deze film in andere plaat sen waarvoor reeds toezegging gedaan was, kon dit eerst nu plaats hebben Spr. gaf hierna een korte levensschets van den stichter dezer reusachtige onder neming, den boerenzoon Henri Ford en wijdde enkele woorden aan het productie systeem in de Fordfabriek. Alles, tot zelfs het gietwerk geschiedt op den trans portband. De productiesnelheid in deze onderneming is zoo groot, dat het ruwe erts, dat 's Maandags aan de fabriek wordt aangevoerd reeds 's Woensdags, na een bewerking van 50 uren in het product is omgezet. De film gaf een uitstekend beeld van het koortsig snelle werk in de geweldige fabriekshallen, waar de machines a.h.w opeengepakt staan. De aanwezigen kregen een grootschen indruk van deze wereld onderneming, die in staat is 10.000 wagens per dag af te leveren. Achter- volgens werd het geheele fabricageproces van de Ford doorloopen, vanaf de win ning der ertsen en steenkolen in Ford's mijnen, totdat de wagen kant en klaar den transportband verlaat. De eigen electrische centrales en de glasfabrieken, waar het onbreekbare triplex-glas wordt vervaardigd, werden hierbij niet vergeten, benevens eigen spoorwegen en schepen die voor het trans port benoodigd voor eigen fabrieken be nut worden. Ook zagen wij dat in deze geweldige fabrieken niets verloren gaat en zelfs uit de afval verschillende bijproducten gepro duceerd worden, zooals o.a. kunstmest die in zakken met het opschrift Ford kunstmest geborgen wordt. Tevens werd getoond de enorme drukte die in de stad Detroit heerscht, wanneer de werklieden de Fordfabrieken verlaten, die gedeeltelijk in eigen auto's komen en gaan en waarvoor Ford een groot par keerterrein beschikbaar gesteld heeft. Elke 10 minuten vertrekt een ploeg arbeiders, daar anders het verkeer in de stad zou vastloopen. Na de pauze kregen we een blik in de Ford-vliegtuigenfabrieken, met het grootsche vliegveld en de machines van Ford's eigen luchtlijnen. Met de vervaardiging van vliegmachines is het nog niet zoover gekomen dat dit op transportband geschiedt, zooals bij de auto's, doch wel worden deze reeds in lijn geplaatst en gemonteerd en kunnen reeds 7 machines per week gefabriceerd worden. Op deze film kregen wij ook Henry Ford en zijn zoon Edsel Ford te zien. die op het vliegveld in gesprek waren met een olficieel persoon betref fende aankoop van Ford-vliegtuigen. Tot slot werd in een filmpje getoond waartoe de Ford wagen in staat is. Wij zagen den Engelschman Alexander bij zijn beklimming van den Ben Nevis den hoogsten berg in Groot-Britanië een pres tatie die nog door geen anderen wagen is herhaald en waardoor de deugdelijkheid van Ford overduidelijk bewezen is. In de pauze werden onder de aan wezigen exemplaren verspreid van het bekende tijdschrift Ford-wereld, terwijl gramofoonmuziek van de fa. Mulders-Sars afwisseling bracht. Het was een zeer geslaagde Fordavond, waarvoor ook van buiten Waalwijk groote belangstelling was, waarvan het groote aantal wagens getuigde, die in allerlei soorten in de groote schowns en op de markt geparkeerd stonden. VERGADERING NUTSDJSTRICT NOORD BRABANT. Woensdag 1.1. had de halfjaarlijksche vergadering plaats van het Nutsdistrict Noordbrabant in „Lohengrin" te 's Her togenbosch. Behalve het bestuur, bestaande uit de heeren Ir. Vetter te Eindhoven, Voor zitter; Mr. Dr. C. M. van Leeuwen, Den Bosch, Secretaris; L. Hartog te Waal wijk, Penningmeester; W. G. de Waard te Werkendam, waren aanwezig de af gevaardigden van de Departementen Eindhoven, Breda, Bergen op Zoom, oen Bosch, Waalwijk en Werkendam, bovendien deden enkele Nutsleden van het Departement den Bosch van hun ne belangstelling blijken, terwijl tevens de algemeen Secretaris van het Hoofd bestuur, de heer Hovens-Greve aanwe zig was. De notulen en het jaarverslag werden goedgekeurd. De heer Hovens-Greve deed mede- deeling, dat de Ontwapeningsconferen tieavond, die in opdracht van 't Hoofd bestuur werd georganiseerd, door 212 van de 300 departementen werd gehou den, welke ook alle de vastgestelde mo tie inzake de ontwapening hebben aan genomen. Dit is een groot succes ge weest en één dezer dagen is het adres van het Hoofdbestuur en de aangeno men motie naar de ontwapeningscon ferentie te Génève opgezonden. De rekening en verantwoording wordt goedgekeurd en den penningmeester décharge verleend voor zijn financieel beheer. Medegedeeld wordt, dat een flink nieuw departement Gennip is opgericht. Overwegen zal worden of de Limburg- sche departement Gennip, Venlo, Heer len en Maastricht in het Noordbrabant- sche districtverband kunnen worden ge bracht. Daarna wordt de vergadering ge schorst, teneinde de gezamenlijke lunch te gebruiken. Na heropening der vergadering, hield de heer Hovens Greve een rede over het zeer urgente vraagstuk: „Wat kan worden gedaan voor de ontwikkeling en de ontspanning der werkeloozen." Spr. zegt, er zijn in ons land zeer veel werkeloozen, vooral ook jeugdige per sonen vinden geen werkgelegenheid, teineide a. d. verwording der personen paal en perk te stellen, moet er iets ge daan worden, waardoor zij worden be ziggehouden. De Regeering heeft zulks ook ingezien en bij een ministrieel schrijven van d.d. 10 Maart 1931, aan alle Nederlandsche gemeenten, is be paald, dat subsidie in het uitzicht wordt gesteld voor die gemeentebesturen, die middelen beramen, om de ontwikkeling en de ontspanning van werkeloozen te bevorderen. In ruim 300 gemeenten zijn crisiscomité's opgericht, in October 1931 hadden slechts 15 gemeentebesturen een aanvraag om subsidie bij het ministerie ingezonden, om deze aangelegenheid ter hand te nemen, thans echter is het aan tal aanvragen tot ongeveer 150 geste gen. Spr. deelt mede, hoe deze materie te Amersfoort is geregeld geworden. Docr B. en W. van dê gemeente Amersfoort werden de Besturen van de Bonden van alle richtingen tot een bespreking ten stad huize bijeengeroepen, terwijl te vens aanwezig waren de vereenigingen die zich in het algemeen met de ontwik keling der bevolking belasten. Bepaa d werd, dat ieder godsdienstige of poli tieke overtuiging werd gehandhaafd en daarom zou reeds, wanneer 6 personen een cursus vroegen in een bepaald vak, zulks worden gegeven. Het merkwaar dige was te Amersfoort, dat van de 200 werkeloozen die zich opgaven, tenslotte slechts 9 personen de voorkeur gaven aan een speciale Katholieke vakcursus, we.lke zij ook krijgen. Een groote ver scheidenheid van onderricht werd aan gevraagd, doch tenslotte zijn alle aan vragers in 7 verschillende groepen inge deeld. Men berichtte de werkeloozen via de arbeidsbeurs en vakbonden, om de be langhebbenden voor bespreking der ver schillende aangelegenheden bijeen te krijgen, geschiedde door vertooning van een geschikte filmwerk, waar allen in derdaad ook tegenwoordig waren. Er zijn gevormd subcommissies voor ieder onderdeel, waarvan de personen verschillende aanwijzingen krijgen. Alle cursussen worden overdag gehouden, terwijl 's avonds avonden voor ontwik keling en ontspanning worden georga niseerd, hiervoor zorgt een comité, waarvan de leden wederom zijn samen gesteld uit verschillende kerkelijke en politieke richtinge.n. Onder auspiciën van dat comité zullen avonden worden gegeven, waarvan de grondtoon is het een of ander speciaal beginsel, doch zoodanig ingericht, dat iedereen er ge voeglijk heen kan gaan zoowel b.v. een Katholiek naar een avond, met een socialistische tint, als omgekeerd. Hoe dit zal werken moet worden afgewacht. Verder verstrekken de plaatselijke ver eenigingen een beperkt aantal vrijkaar ten voor hunne uitvoeringen, die door het Centraal Comité onder de werke loozen worden gedistribueerd. Met be langstelling zal worden afgewacht hoe deze regeling zich zal ontwikkelen. Vergadering van den Raad der Ge meente DUSSÈN, op Woensdag 27 Januari des n.m. 6 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer J. J. Snijders. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en wenscht alle leden een gelukkig en voorspoedig jaar, hii hoopt, dat 1932 onder betere omstandigheden zal eindigen, dan het is aangevan gen. De notulen van de beide vorige vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken Van de afdeeling Noord-Brabant van de Vereeniging van Nederl. Ge meenten een model politieverorde ning als door de Commissie, hier voor door deze afdeeling in het le ven geroepen, is ontworpen. De Voorzitter zegt, dat zo.odra de noodige exemplaren die als nog zul len worden toegezonden, zijn ontvan gen, ieder raadslid een exemplaar zal worden toegezonden. Spreker noemt 't 'n heel stuk werk en gelooft, dat er voor deze Gemeente meer aan besnoeid, dan bijgevoegd zal moe ten worden. Van het bestuur van de Bestuur- dersbond voor het Land van Heusden en Altena een schrijven waarin ver schillende verlangens ten opzichte van de werkeloozen naar voren wor den gebracht, o.a. wordt verzocht dat uitgetrokken werkeloozen met voor rang te werk zullen worden gesteld. Verder wordt verzocht de werkeloozen een toeslag in den vorm van ver strekking van brandstoffen te verlee- nen, benevens een uitkeering in eens van f25,om den achterstand in kleeding en schoeisel in te halen. Verder zag het bestuur gaarne een commissie in het leven geroepen, die medezeggingschap krijgt bii de toe passing van de middelen die wor den aangevoerd ter voorziening in de werkeloosheid. Bovendien dringt het bestuur er op aan een steun regeling voor jeugdige werkeloozen in het leven te roepen. B. en W. stellen voor dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen, daarvoor 't meerendeel aan de genoem de verlangens wordt voldaan. Een com missie acht het College niet noodig, werkverschaffing heeft plaats door het rijk en onder toezicht van de Heide Maatschappij. De heer Smink voelt wel iets voor een commissie, deze commissie zou veel gemopper kunnen voorkomen. De Voorzitter zegt, dat de Gemeen- jtieswsblail WMMPMBHMW l'WII fl 'I I 'PT''ITP.*SW Hemden, vm. 10 u. da Kloots AlmJcerk, vm. 9,30 u. da v. d. Put en nm. 2 u. leeadienst Ger. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. da Hakman Aalst, nm. da 't Zand 's-Gravenmoer, vm. 9,30 u. leesdienat en nm. 2 u. da Schlemper Geref. Kerk, vm. 9,30 en nm 2,30 Nederhemert, N z. nm. 2 u. da Ossewaarde Nieuwendijk, Geref. Kerk, vm. 9,30 u. Uitwijk, vm. 9,30 u. ds Hooykaaa Veen, vm. 9,30 u. dr Tjalma

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 9