Buitenland. China en Japan. Plaatselijk Nieuws. tliirktberielueu worden van den brand, n.l. de echt- genoote van den kastelein Joma, een inwonende knecht Roodenburg en 'n Duitsch dienstmeisje, dat met het jongste kind van den heer Jorna naar het dak was gevlucht en daar een prooi der vlammen werd. Het kind, dat zij in de armen ge kneld hield, had slechts eenige lichte brandwonden bekomen en is naar het ziekenhuis gebracht. De lijken van de vrouw en van den knecht zijn geheel verkoold. De buren hebben ook nog in ge vaar verkeerd. Bij het in allerijl ver laten van hun woning heeft één hun ner een been gebroken. Zooals zich laat begrijpen is de heer Jorna, die men zijn twee kinderen in de buurt is opgenomen, tengevolge van de emoties totaal van streek. O DE ZIGEUNERS TREKKEN AF. De zigeunerbenden, welke de laat ste weken herhaaldelijk trachtten van ■België naar hier te komen, zijn thans nadat zij hun laatste poging nabij .Stamprooij zagen mislukken vertrok ken naar de richting Hechtel en Brus sel. De speciale grensbewaking is aan/ de Belg.-Limburgsche grens grooten- deels opgeheven; toch zal veiligheids halve nog een extra wacht blijven, daar het meer is gebeurd, dat het volkje b.v. vandaag verder België in werd gedreven en morgen weer in alle vroegte aan de grens stond om binnen te komen. —O CLANDESTIENE INVOER VAN TABAK. Aan het station Burlo, gelegen aan de spoorlijn WinterswijkBorkum, kwamen de Duitsche kommiezen tot een vreemde ontdekking. Aldaar werd van het dak van een personentrein een matrfc% afge haald. Deze was geheel met jutelinnen overdekt, Bij onderzoek van den matras bleek de vulling uit niets anders dan tabak te bestaan, die men op deze wijze van Nederland naar Pruisen had ge smokkeld. Uit de verte leek het alsof het dak van den spoorwagon was vernieuwd. De Duitsche kommiezen hebben in de grensbuurtschap Netterden twee meisjes uit het Roergebied aangehouden, die een reisje naar Nederland hadden gemaakt. zy hadden niet minder dan 150 pakjes tabak onder haar kleeren verborgen. o— GASVERGIFTIGING TE TILBURG. Vrijdag heeft zich te Tilburg een ernstig geval van gasvergiftiging voorge daan. Het kinderloos echtpaar De Nvs v. d. Broek, beiden werkzaam op een schoenenfabriek, was j.l. Vrijdagmorgen niet op het werk verschenen. Geduren de den schafttijd gingen vrienden naar hun huis, waar zij de deur gesloten von den. Bij het openen van de brievenbus namen zij een hevige gaslucht waar. De politie, welke onmiddelijk gewaarschuwd werd, drong even later het huis binnen en vond het echtpaar bewusteloos te bed. In den kelder werd een groot lek in de gasleiding ontdekt. Beiden zijn naar het ziekenhuis vervoerd en daar overleden. O— VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN. Na het eten van pannekoeken. Te Moerkapelle hebben zich eenige ernstige gevallen van vergiftiging voor gedaan. De vergiftiging zou te wijten zijn aan het bakken van pannekoeken in een nieuwe pan. Eenige leden van de familie, die van de pannekoeken gegeten hebben, zijn ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. O— EEN WILDE KOE. Een koe van slager De E. te Klundert werd plotseling wild, toen zij naar de slachtplaats werd geleid en rende den wal over, heen en weer. De Rijks- en gemeentepolitie werden te hulp geroepen. Na herhaalde malen zonder succes met revolvers te hebben geschoten, werd het dier eindelijk met een geweer van de burgerwacht doodgeschoten. De slager vond in het dier niet minder dan 20 revolverkogels. —o UITGEGLEDEN EN GEVALLEN. In de margarinefabriek N.V. Pasman's Slachterijen en Fabrieken te Steenwijk, gleed een ongeveer 30 jarige arbeider, van eerste kwaliteit en naar beweerd wordt, heeft de betrokken exporteur op de markt te Antwerpen een partij uien van inférieure kwaliteit verhandeld, ge dekt door het consent dat door den be voegden controleur afgegeven was voor een product van prima kwaüteit. O— OP MEISJE GESCHOTEN. Zondagavond omstresks 8 uur bevond zich B. W. in beschonken toestand op den Uiterdijk te Pernis. Bij het passeeren van eenige meisjes ontstak hij in woede. De meisjes vluchtten de woning van P. B. binnen. Na eenigen tijd keek één der meisjes naar buiten of de man reeds zijn in de nabijheid staande woning was binnen gegaan. Op hetzelfde moment viel een schot, dat rakelings langs de 17-jarige M. de W. ging. Een groot aantal hagel korrels werden in de deur en het raam kozijn aangetroffen. Het jachtgeweer is door de politie in beslag genomen. LUIPAARD DOODT EEN KIND. Toen Vrijdagmiddag de portiersvrouw van het perceel Kaiserallee 98 te Friedenau de woning van den kunstschilder Othegra- ven wilde binnengaan, sprong haar een luipaard tegemoet, die door den schilder gehouden werd om te gebruiken bij film voorstellingen. Door een slag met den klauw tegen het hoofd van het meisje, dat bij de vrouw was, was het kind op slag dood. Op het hulpgeroep van de moeder kwam de vader met een hamer het roofdier te lijf, zoodat het dier afdeinsde. De kunstschilder is gearresteerd. Het luipaard bevindt zich nog in de woning. O— BLOEDIGE BOTSINGEN. Vrijdag kwam het te Bombay tot bloedige botsingen, toen de politie een betooging van congres-aanhangers wilde verbieden en uiteendrijven. Twee per sonen werden gedood en meer dan 200 gewond. O ALCOHOLVERBOD. Het Finsche parlement heeft de wet tot afschaffing van het alcoholverbod met 120 tegen 45 stemmen aangenomen. De voorbereidingen tot invoering van de nieuwe regeling zullen waarschijnlijk tot April duren. O— BELANGRIJK LEGAAT. Een onlangs in de Vereenigde Staten gestorven Duitsch-Amerikaansch fabrikant heeft aan de universiteit van Leipzig 100.000 dollar vermaakt. O— Volgens inlichtingen uit Londen ontvangen, was het onjuist, dat Chi na formeel aan Japan den oorlog had verklaard. Wel had de regeering te Nanking besloten dat China voor zelfverdediging tegen Japansche troe pen te wapen zal trekken, indien de ze troepen in Sjanghai verdere aan vallende actie ondernemen. Dit nieuws was op zichzelf voor de Britsche regeering ernstig genoeg om haar te doen besluiten zoowel diplo matieke als militaire voorzorgsmaat regelen te nemen. Op het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen werd Zaterdagavond officieel aange kondigd, dat de Britsche gezant te Tokio Lindley, het Japansche mi nisterie voor buitenlandsche zaken er van had verwittigd, dat hij de op dracht had ontvangen de aandacht der Japansche regeering te vestigen de gevaren, waaraan de levens op en belangen van Britsche onderdanen waren blootgesteld door het Japan sche optreden in Sjanghai en te pro- testeeren tegen het gebruiken van het in nationale kwartier als basis van aanval. De gezant verzocht tevens, dat de Japansche regeering al" het mogelijke zou doen, zoo spoedig mo gelijk den toestand te herstellen. DE ZOOGENAAMDE WAPENSTILSTAND. De Maandagochtend zette te Sjanghai in met hevig artillerievuur in Tsjapei en in een der uithoeken van de internationale nederzetting. De granaten richten echter weinig schade aan en veroorzaakten ook geen dooden. Zoowel van Chineesche als A. van der Heijden, die werkzaam was van Japansche zijde wordt beweerd, dat op de boterkarn, uit en viel van een <je wapenstilstandsovereenkomst door een hoogte van ongeveer twee meter met zijn georganiseerden aanval van de tegenpartij is verbroken. Een terstond door de con- hoofd op een machinedeel, waardoor hij een schedelbreuk bekwam. Ondanks het toepassen gedurende een uur van kunst matige ademhaling en van zuurstof-appa raten, mochten de pogiDgen om de levensgeesten op te wekken, niet baten. Het lijk werd voorloopig naar het politiebureau vervoerd. De ongelukkige was gehuwd en vader van twee kinderen. O— KNOEIERIJ MET UITVOERCONSENT. sulaire autoriteiten ingesteld onderzoek leidde tot de conclussie, dat bij geen der beide partijen de positie was gewijzigd, zoodat ten gevolge van een misverstand elk der partijen had gemeend, dat de tegenpartij de overeenkomst had ver broken. Aanvankelijk ontstond er in de nederzetting een paniek toen het vuur weer werd geopend, doch de consuls ver klaarden, dat de wapenstilstand technisch was gehandhaafd. Nog steeds dringen Tegen een exporteur van uien op hetduizenden vluchtelingen de internationale eiland Tholen is een vervolging ingesteld op vermoeden van knoeierij met een con sent voor uitvoer van uien. Dit consent concessies binnen. De missies komen plaatsruimte te kort om allen vluchte lingen hulp te verleenen. Een Japansche was afgegeven voor den uitvoer van uien ^ruiser is met tal van Japansche dooden en gewonden naar Japan vertrokken. Met behulp van de nieuwe Amerikaansche en Britsche strijdkrachten zou men volgens den Amerikaanschen consul-generaal in staat zijn de indringers, die de gevechten naar de nederzetting verplaatsen, daaruit te verdrijven. STAAT VAN BELEG. In de internationale nederzetting te Sjanghai is de staat van beleg afgekondigd. Van 10 uur 's avonds tot 4 uur 's mor gens mag niemand zich op straat ophouden Openbare vergaderingen zijn verboden. Het bestuur van de internationale con cessie heeft drie commissies ingesteld, die het recht hebben de beschikbare manne lijke bevolking in dienst te stellen ter voorziening in de behoefte aan voedsel, de instandhouding van het verkeer, de branstoffenvoorziening en het inkwartieren der troepen. De levensmiddelenvoorziening is reeds aanzienlijk verbeterd De markten zijn voor een deel weer heropend. Ten gevolge van de sluiting der katoenspinne rijen zijn ongeveer een half millioen Chi neezen in de Chineesche stad werkloos geworden. Er zijn teekenen die er op wijzen dat de tegen Japan gerichte pro teststaking aan het verloopen is. De Chineesche banken zijn voor een deel weer geopend. Te Nanking is de staat van beleg af gekondigd, nadat de meeste leden der regeering de stad hadden verlaten. Ook de Japansche bewoners hebben de stad ontruimd, terwijl de Amerikaansche onder danen te Nanking zich eveneens gereed houden om te avucueeren. In totaal liggen voor Nanking thans zeven Japan sche oorlogschepen. Duizenden bewoners zijn uit de stad gevlucht. De Ameri kaansche consul wist de menigte eenigszins gerust te stellen door een verklaring te publiceeren, dat de Japansche schepen het bombardement niet zouden openen, indien zij niet van Chineesche zijde werden aangevallen. Chineesche troepen werken in koorsachtig tempo aan de versterkingen van de verdedigingswerken rondom de stad. Aan verschillende zijden der stad zijn loopgaven aangelegd, terwijl op tal van plaatsen luchtafweergeschut is opge steld. IIEUSDEN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Ja nuari 1932 ingelegd f49804.24, terugbe taald f22259.21. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 10902. De Zaterdag gespeelde 6e wed strijd van het nederlaag-tournooi uitge schreven door de v.v. „L.O.N.G.A." alhier, is wederom in een overwinning voor L.O.N.G.A. geëindigd, daar zij de bezoekende „Stormvogels" uit Vuren, een 31 nederlaag wisten toe te bren gen. J.l. Zaterdagavond had in café „de Amstel" de biljartwedstrijd plaats tusschen de vereenigingen „D.O.S." van ,,'t Wapen van Amsterdam" en ^T.O.P." van café „de Amstel." Bij deze wed strijd behaalde „D.O.S." 178 punten en „T.O.P." 139 punten, zoodat „D.O.S." de wedstrijd won met 39 punten. Zaterdag j.l. slaagde te Rotterdam voor de bevoegdheid in het morse-seinen Mej, B. Kuijpers, werkzaam op het P.T.T. kantoor alhier. CAPELLE. Ter secretarie der gem. Sprang- Capelle werden gedurende de vorige maand voor den Vleeschkeuringsdienst aangegeven: 17 runderen, 11 varkens en 3 geiten. Ds. H. Bout te Leerbroek, beroe pen predikant bij de Ned. Herv. gem. alhier, hoopt a.s. Woensdagmiddag ter kennismaking een bezoek aan deze ge meente te brengen. De coöp. Aankoopvereen. Capel- le, Vrijhoeve-Capelle en Sprang e.a., houdt Donderdag 4 Febr. a.s., des avonds 6 uur in de zaal van den heer J. Treffers een algemeene ledenvergade ring. De agenda vermeld: 1. Rekening en verantwoording van den secretaris penningmeester over 1931. 2. Aanschaf fen van veevoeder, hulpmeststoffen, ko len, enz. Het 2e elftal onzer voetbalvereen. „Excelsior" speelde j.l. Zondagmiddag voor de 2de klasse B.V.B. te Kaatsheu vel tegen D.E.S. II, Deze wedstrijd ein digde in gelijk spel. Tot predikant bij de Ger. Kerk alhier is beroepen Ds. Kaiser te Hee renveen. Het zoontje van den winkelier H. K., kwam een dezer dagen zoodanig tegen de kachel te vallen, dat genees kundige hulp noodzakelijk was, welke door Dr. R. verleend werd. DONGEN. De zangver. „Wilhelmina" zal op 7 Febr. a.s. bii J. van Luijtelaar een uitvoering geven. Opgevoerd zal worden het oratorium „Leidens Ont zet" met medewerking van een groot orkest. »s GRAVENMOER. Op de Internationale tentoon stelling te Tilburg behaalde den heer C. van Eersel C.Jzn. met zijn ko nijnen 4 eerste, 3 tweede. 3 derde, waarbij hij ook nog met tien eere prijzen bekroond werd. Naar men ons mededeelt zal het fanfarecorps „Eurterpe" deelne men aan het nationaal concours te Zwijndrecht op tweede Pinksterdag. De vereeniging zal uitkomen in de afdeeling uitmuntendheid. RIJSWIJK. Door het Marine Comité tot ver spreiding van lectuur onder het marine personeel, zijn by den heer H. van Zon alhier loten verkrijgbaar gesteld voor hun te houden 2de groote nationale verloting. Als hoofdprijzen een nieuw huis, staande te Den Helder, salon en slaapkamer ameublement, 2 radio toestellen, stofzuiger, waschmachine, motorrijwiel, enz. Prijzen der loten fl.Steunt door een lotte koopen allen dit goede doel. WASPIK. Voor den Vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven, 34 varkens en 5 runderen. Voor den dienstplicht der lichting 1933, zijn in deze gemeente 29 personen ingeschreven. Zondag 1.1. hield de Bond van groote gezinnen een algemeene ver gadering in het patronaatsgebouw. Door den Zeereerwaarden Pater Rector der St. Theresiakerk te Was- pik-Boven werd een lezing met licht beelden gehouden over de kleine H. Theresia. WERKENDAM. Op de j.l. gehouden ledenverga dering der Verbruiksvereen. „Volhar ding", werden herkozen als bestuursle den, de heeren G. Ippel en Joh. v. Loon C.Dzn. en gekozen in een vacature dhr. Mosselman. Deze vergadering was maar matig bezocht, slechts een vijftigtal leden wa ren aanwezig. Definitief werd er niets besloten op dezen avond. Donderdag! 4 Febr., des nam. 7.30 uur, hoopt voor de Geref. Jeugd-Cen- trale in het gebouw voor Chr. Belangen op te treden, de WelEd. Heer J. Schou ten van Rotterdam, lid der Tweede Ka mer, met het onderwerp: „De Staat en de Jeugd." Donderdagavond 7 uur hoopt de Herv. Chr. Meisjesvereen. „Mirjam", onder leiding van Ds. Lazonder, haar jaarfeest te vieren in het verenigings gebouw. - De Zaterdag j.l. gehouden voet balwedstrijd door W.V.Vj. I en Merwede I van Gorinchem, werd door eerstge noemde met 4—1 gewonnen. Vrijdag 5 Febr. a.s., des nam. 7.30 uur, zal in de Nutszaal een propa- ganda-feestavond worden gehouden van den Centr. Bond van Transportarbei ders, afd. Werkendam. Als spreker zal dezen avond optreden de heer C. J. van Liende, propagandist van 'tN.V.V., lid van de Prov. Staten van Noordbrabant. Medewerking van het bekende trio B. M. T. van Gorinchem. Herkozen als bestuursleden van den Chr. Houtbewerkersbond alhier, de hee ren A. d. Dunnen, 2e secretaris en A. Konings, 2e penningm. Vrijdagavond j.l. werd ter gele genheid van haar 25-jarig bestaan, door de Chr. gem. zangvereen. „Soli Deo Gloria," een uitvoering gegeven in de Nutszaal. Het lid Jac. Kreukwiel, die vanaf de oprichting hieraan is verbon den, werd een mooie rietstoel geschon ken. Donderdag j.l. werd een ouder avond gehouden van de^ Rehoboth- school, welke goed was bezocht. Op de twee opstellen getiteld „Bewustheid en Ziel" en „Het vlugge kind in ver band met het hedendaagsche schoolon derwijs", volgde een aangename ge- dachtenwisseling. Tijdens de pauze werd het werk der kinderen bezien en besproken. Ossen Stieren Kalveren Melkkoeien 0.64— 0.72 0.50— 0.60 1.05— 1.25 BREDA, 1 Febr. Op de heden gehouden veemarkt ware aangevoerd 163 stuks vee, t. w. 53 stuks hoornvee, drachtige zeugen en varkens, 110 biggen. Prijzen Fokstieren f 50f 65 Melkkoeien f 000f 000 Kalfvaarzen f 170f200 Kalfkoeien f 180f230 Biggen f 5f 8 Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. Vette vaarzen 3538 3034 Vette koeien 30 —32 2629 Vette stieren In drachtig vee was de handel kalm. De vetveehandel was in het begin lui, [later ging het wel iets beter. De prijzen S hieven zoowat als vorige week. De big- genhandel ging goed. Er waren ook enkele fokstiertjes aangevoerd, welke allen verkocht werden. ROTTERDAM, 2 Febr. Op de veemarkt waren heden aange voerd 178 paarden, 1 veulen, 1065 ma gere en 840 vette runderen, 313 vette kalveren en 130 graskalv., 976 nuchtere kalveren, 223 schapen of lammeren, 6 overloopers of varkens, 84 biggen, 15 bokken of geiten. Per K.G. Koeien van f 0.46 tot f 0.64f0.78 0.50 0.42 0.80 f 185 A f 295 Kalfkoeien f 160 a f290. Stieren f 80 a f345 Pinken f100 A f150. Graskalveren f 40 a f 85, Vaarzen f140 a f180, Werk paarden f180 A f280, Slachtpaarden f125 k f175. Veulens fA f Hitten f75 a f135. Biggen f 3 A f6. Nuchtere fokkalveren f10 a f18. Nuch tere slachtkalveren f5 a f8. Biggen per week f 0.60 A f 1.00. Vergadering van den Raad der Ge meente ANDEL op Vrijdag 29 Januari des n.m. 2 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer A. D. v. d. Schans. SecretarisWelEd. Heer B. v. An- del. Aanweziig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, met het formuliergebed. De Secretaris leest daarna de no tulen der vorige vergadering, die worden goedgekeurd. B. en W. worden gemachtigd tot het houden der jaarlijksche verpach tingen en verkoopingen. Gemeenschappelijke regeling inza ke de Vleeschkeuringswet. De Voorzitter deelt mede, dat de ze gemeenschappelijke regeling in hoofdzaak is ontworpen door de Bur gemeesters, commissieleden voor den gemeenschappelijken keuringsdienst. De raden zijn vrii opmerkingen te maken, deze hebben evenwel reke ning te houden met de wettelijke voorschriften en bepalingen van de Vleeschkeuringswet. In het College van B. en W. zijn ook eenige bemer kingen gemaakt. De vleeschkeurings dienst omvat de gemeenten Almkerk, Dussen, Andel, Giessen Rijswijk en Woudrichem. In de bestaande rege ling had ieder Burgemeester een stem, in de nieuwe regeling heeft de raad van Almkerk een wijziging aan gebracht en bepaald, dat voor iedere 500 inwoners een stem kan worden uitgebracht. De Secr. leest hierop de nieuwe regeling voor, waarna de Voorzitter Qpmerkt, dat het zwaartepunt bij den raad van Almkerk ligt. De vleeschkeuringswet heeft zich op het standpunt gesteld, dat een groote ge meente het centrale punt vormt waar bij aangrenzende kleine zijn gevoegd. De regeling geldt voor 10 jaar en wordt voor eenzelfde tijdvak verlengd als ze niet voor het beëindigen van den io jaarlijkschen termijn opge zegd wordt. De heer Hoesen vraagt of de ge meente niet uit den dienst kan treden. De Voorzitter acht dit bezwaarlijk. Tn de commissie vergaderingen is ook i betoogd, dat, de uitoefening van den vleeschkeuringsdienst beter tot zijn recht zou komen als hij werd ge splitst en Andel, Giessen, Rijswijk, Woudrichem een afzonderlijke kripg vormden, en dat door deze splitsing tevens een goeden veeartsenijkundi- gen dienst voor de geheele streek zou bevorderd worden. Splitsing kan echter alleen geschieden onder hoo- gere goedkeuring en spr. gelooft niet dat van hooger hand 'n splitsing op. dit oogenblik zou worden goedge keurd, omdat men eenmaal zit met een Hoofd van dienst, dat door den keuringsdienst een bestaan heeft ver kregen. Bovendien doet deze zijn plicht, zoodat men zonder dat hem wachtgeld wordt gegeven, hem niet zal kunnen ontslaan. Als er een vacature ontstaat, zou het tijdstip voor splitsing gunstiger zijn. De heer Schouten acht het nu den tijd, nu een nieuwe regeling moet worden vastgesteld, de bezwaren te gen deze regeling kenbaar te maken. Het is wel niet zeker, dat men daar mee succes bereikt, doch waar de regeling weer voor 10 jaar wordt vastgesteld dient getracht te worden een regeling te krijgen, waarmede de belangen der gemeente en die van zijn bevolking het meest gediend is. De vleeschkeuringsdienst is er niet voor de ambtenaren en het is zeker waar, dat de uitvoering van de vleeschkeuringswet en den veeartse- nijkundigen dienst, beter gediend zouden zijn, met een splitsing als door den Voorzitter aangegeven, doch spreker acht het overbodig, hier over uit te weiden, omdat men een derge lijke splitsing op 't oogenblik toch niet doorgevoerd zou krijgen. Bii ver nieuwing wordt thans evenwel het tractement voor den keuringsveearts hoofd van dienst vastgesteld, heeft spreker het goed begrepen, dan wordt dit salaris vastgesteld door het ge meentebestuur van Almkerk en nu vraagt hij zich af, nu deze nieuwe regeling wordt vastgesteld, die aan merkelijk verschilt van de bestaande of het niet gewenscht is, dat ook dit

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2