Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat sn de Bommeierwaard. No. 519? Woensdag 3 Febr. INGEZONDEN Laiidboiiwritbriek. Binnenland. BEHOORENDE BIJ HET EEN PRAATJE OVER STALMEST. Stalmest is de meest gebruikte mest en wordt in ieder bedrijf gewonnen. Daarom zal altijd stalmest gebruikt wor den; men heeft ze niet te koopen, want men heeft ze te geef. i Maar zooals het meer gaat met din gen, die men krijgt zonder er voor te betalen of zonder dat men er opzettelijk moeite voor moet doen, men kan dik wijls aan de behandeling wel merken, dat de waardeering er voor niet bijzon der groot is. Wanneer men er handen vol geld voor moest uitgeven, zou men er zeker meer zorg aan besteden. Maar zoo zouden wij willen nagaan, wordt iets maar alleen gewaardeerd, als men het duur betaald heeft? De Chi- neesche kooplui hebben een beter be grip van wat verlies is. Wanneer een Chinees rekent iets met een gulden winst te verkoopen, maar het lukt hem niet en hij verdient slechts 50 ct., dan zegt hij: „Een slechte dag, vandaag. Vijftig centen verloren!" Wanneer men diezelfde maatstaf ging aanleggen bij de bewaring van stalmest, zou de uitkomst heel wat beter zijn. Want door de weinige zorg er aan be steed, vooral in de akkerbouwstreken en op de klei, mag men gerust zeggen, dat voor een waarde van millioenen in ons land verloren gaat. Men moet maar komen voorbij de mestvaalten, waar het regenwater gelegenheid krijgt alles uit te loogen en waar dan dat mestwater ver in het rond het polderwater ver ontreinigt om te begrijpen, hoe slecht voor dit "bijproduct gezorgd wordt. En toch, daarover zullen alle practi- sche landbouwers het eens zijn, die stalmest is een der meest werkzame middelen om het land blijvend vrucht baar te maken. Het is ten slotte sleur en niets dan sleur, die de oorzaak er van is, dat het de mestbewaring dikwijls nog zoo slecht gesteld is. Maar een sleur die geld kost! Doch het is er thans geen tijd voor om er zulke kostbare liefhebberijtjes als sleur op na te houden! DE KLEUR VAN DE APPELS EN DE BEMESTING. Wat wekt de kleur der Amerikaan- sche appels toch altijd een bewondering op! En nu weet ieder die buiten woont wel, dat de kleur niet te maken heeft met geur en smaak, met kwaliteit dus, in de stad trekt men er zich echter wel van aan. Daar betaalt men liever een dubbele prijs voor een prachtige appel zonder smaak, dan de enkele prijs voor een fijne appel, die er niet fraai uit ziet. We zullen dus ons best moeten doen de kleur van onze appels zoo mooi mo gelijk te maken. Want, hoewel het Wes ten van Amerika zeker het klimaat mee heeft door zijn zonnige nazomer, ook door probeert men door bemesting nog een handje te helpen. Men heeft daar gevonden, dat een bemesting met Chili een zeer gunstig resultaat heeft. In ons land echter en in Engeland haalt Chili niets uit voor het verbeteren der kleur, eer het tegendeel. Nu is echter door proefnemingen in Engeland gebleken, dat een kalibemes ting wel helpt. En dit klopt met de er varing bij andere gewassen opgedaan. Wij weten, dat zonneschijn het zetmeel- gehalte der aardappels verhoogt en dat kali dat ook kan. Maar bovendien weet men, dat gebrek aan zonneschijn min of meer door kalibemesting kan worden verholpen. Welnu, dat schijnt ook hier zoo te zijn. En daardoor toovert de kali kleur op de appels en peren uit onze zonne-arme streken. We kunnen daar nu nog voor zorgen, 't Is nog niet te laat. HET SNIJDEN VAN POOT- AARDAPPELS. Eigenlijk wilde ik niets zeggen over het snijden zelf, want daar is niet veel nieuws meer over te zeggen, maar wel daarover, wat men na het snijden met die doorgesneden aardappels doen moet. We weten wel, dat die snijvlakken, of wonden eerst moeten heelen, voor dat de stukken kunnen worden uitge- plant. De meesten noemen dat opdro gen, maar het is niet opdrogen. Even als bij een mensch een wond geneest, doordat die dichtgroeit, zoo sluit ook de aardappel de gemaakte wond met een nieuw weefsel. Dan is die wond natuurlijk droog, maar niet opgedroogd; zij is genezen. Men heeft nu gepr> beerd, hoe die wonden vlugger gene zen, door ze eenigen tijd bloot te stellen aan de zon en zoo te laten opdroogen, of ze in het felle licht te leggen of in het donker of half donker. En het bleek nu, dat door blootstel ling der wonden aan het licht, de gene zing wordt vertraagd. De wonden dro gen verder op, maar genezen langza mer. De vlugst genezing vond plaats in het halfduister. Het is nu weer de tijd van het snijden van pootgoed. Men kan dus zelf eens probeeren. HET LICHAAMSGEWICHT VAN KIPPEN. Het proefstation van Rhode Island in Amerika heeft gedurende 10 jaar ge regeld de gewichten nagegaan van kip- i\\AI Jpmiwon tornen tot rust, kal- UW LullUtïC11 meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 7^ct. Bij Apoth. en Drogisten pen en hanen van Leghorns en Brah ma's. In het geheel werden zoo bijna 3000 dieren gewogen. De dieren waren op ongeveer 10 maanden volwassen en dan was gewoonlijk een haani 1 éénvier- de maal zoo zwaar als een |kip. De Leg hornhanen wogen dan gemiddeld 2 kilo en de Brahma-hanen bijna 4 kilo. Kruisingen van deze twee rassen stonden in lichaamsgewicht tusschen beide in en dat niet alleen in de eerste generatie, maar ook in latere geslach ten. De Brahma's groeien vooral in hun eerste jeugd veel harder dan de Leghorns en dat was ook zoo bij de kruisingen. Voor de productie van jonge slacht- kippen is zoo'n kruising dus wel van belang. HET ZOUTEN VAN HAM EN SPEK. Men krijgt niet de" mooiste ham en spek door eenvoudig zouten en pekelen met zout. Als men een fijn product wil, krijgen, moet men als volgt te werk gaan Op ieder honder pond ham en spek neemt men 71/c> pond zout, 21/? pond suiker en een half ons kali salpeter. Men neemt hiervan na het gemengd te hebben eerst een derde deel, waarna men alles goed in wrijft. Het andere deel wordt twee dagen later gebruikt om het vleesch er opnieuw mee in te wrijven en ten slotte wrijft men 6 dagen later nog eens in met de rest. Na deze behandeling laat men de ham twee weken met rust. Ze is dan ongeveer 1/5 in gewicht vermin derd door vochtverlies. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Vergun ook mij een plaatsje in uw veelgelezen blad, waarvoor ik U bij voor baat hartelijk dank zeg. Gisteren trok het mijn aandacht, dat er op het beleid van het Gemeentebestuur van Sleeuwijk critiek wordt uitgeoefend, in verband met de benoeming van een 4e Ambtenaar ter Secretarie, door een ingezonden stuk in uw blad. Aanstonds wilde ik weten wie de per soon was, die ons zijn meening ten beste geven wilde en zoodoende zag ik naar de onderteekening. Doch eilieve de naam des schrijvers ontbrak. Bij nadere kennisneming van het ge schrevene, werd ik versterkt in mijn meening, dat ik te doen had met een salonheld. Er zijn nu eenmaal van dat slag men- schen die in een onder onsje, o zoo veel te vertellen hebben en alles o zoo goed kunnen klaar maken, maar wanneer het op de uitvoering aankomt, loopt het ner gens op uit dan op één groot fiasco. Anders toch zou het er in deze dagen op velerlei terrein niet zoo donker uitzien. Want al is het toch dat zij zelve het roer niet in handen hebben, wie zou toch geen prijs stellen op een goeden raad of een vriendelijke terechtwijzing Maar menschen, die veel hebben te becritiseeren, doch niet eens de durf bezitten hun meening te dekken door hun eigen naam, zijn schier niet waard dat men ze van antwoord dient. Wat is toch de zaak Wij hebben een 4 e ambtenaar gehad, die om gezondheidsredenen 5 Jan. 4932 eervol ontslag gekregen heeft uit zijn betrekking. Nu bestaat het overige personeel uit een 2e ambtenaar en een typiste, die voor tijdelijk is aangesteld vanwege de gezondheidstoestand van den 4 en ambte naar. Waar nu de 4e ambtenaar is vertrokken, ligt het voor de hand dat er overwogen werd hoe het best in deze leemte te voorzien. B. en W. hadden hun gegronde mo tieven om niet de 2e ambtenaar tot 4e te promoveeren. Het blijkt dat de schrijver niet over voldoende kennis van gemeentezaken beschikt, om niet zelfstandig zijn meening te kunnen bepalen. Weet schrijver niet wat er noodig is, om in dezen tijd behoorlijk 4e amb tenaar te kunnen zijn En waar P. Beukenkamp zijn voorbe reidend examen in de Gemeente-admini stratie met gunstig gevolg heeft afgelegd en zijn leermeester, Mr. Van Ommeren, betreffende hem de meest gunstige refe rence's heeft verstrekt, vonden B. en W. in het min3t geen termen aanwezig om hem te passeeren. Te meer klemde dit, daar bij het voor zien op een andere manier in deze va cature, het zou blijken meer financieel ongunster voor de gemeente te zijn. Ziende op andere plaatsen maakt onze gemeente heusch geen slechten indruk, wat de gemeentelijke huishouding betreft. En wat het staken der betalingen aangaat, zou ik gaarne nader licht willen ontstoken zien, van wat schrijver bedoelt. Doch hij moet er niet op rekenen, dat ik meer inga op schrijvers die hunne lading niet durven dekken door eigen vlag. Weet hij dan niet (of blijkt daaruit ook zijn achterlijkheid wat betreft het lezen der bladen) hoe publieke lichamen en daaronder ook de gemeenten in dezen tijd hebben te kampen om hun gewone leeningen onder te brengen Daarop ziende maken wij heusch nog geen ongunstig figuur. Wat betreft het geen succes hebben op onze uitgeschreven geldleening, zij gemelddat dit van de zijde van het Gemeentebestuur gezien niet onze schuld is, dat wij daarmede te tobben hebben, doch dat wij daar wettelijk toe verplicht werden, daar het betreft het verbouwen eener school. Waar er in dezen tijd van druk, die als de kanker voortvreet en zoo God het niet verhoedt, nog verder afmetingen zal aannemen, de overheid voor enorme zorgen en moeiten geplaatst wordt, die buiten ons toedoen worden opgelegd en die wij tot dusverre uit eigen middelen hebben bestreden, meenden wij toch niet te mogen verwachten afbrekende critiek. Maar ik gevoel, de schrijver van dat stuk draagt zelf geen verantwoordelijk heid voor de richtige uitoefening der Gemeente-administratie en voor andere dingen die uit den aard der zaak voort vloeien. Ik meen hiermede, mijnheer de Re dacteur, mijn tegenpartij voldoende van repliek gediend te hebben en geef hem in overweging eerst eens goed ter be voegde plaatse inlichtingen in te winnen, aleer hij in den vervolge weer de pen opneemt, om deze op zulk een wijze te hanteeren. U nogmaals dankzeggend voor de mij zoo welwillend afgestane plaatsruimte, teeken ik hoogachtend, Uw Dw. L. van 't SANT Wethouder te Sleeuwijk. It echtzaken. BOSSCHE RECHTBANK. Uitspraken. J. Th. v. R. te Sprang-Capelle, mis handeling, vrijspraak. H. A. S. te Waalwijk, overtr. Jachtwet, appél Kgt. Waalwijk, vonnis vern, f5 of 2 d. hecht. O TIELSCHE RECHTBANK. Uitspraken. Q. K. te Zaltbommel. wederspannigheid, 3 weken gevang. N. M. S. te Zalt- Bommel, eenv. beleediging, f20 of 40 d. hech. K. v. M. te Zalt-Bommel, op ruiing en beleed, van een ambtenaar, 4 maand gevang. M. v. K. te Well, diefstal, f45 of 5 d. hech. K. J. van B. te Brakel, heling, in handen gesteld van den rechter-commissaris. DE GORINCHEMSCH MOORDZAAK. De Rechtbank te Dordrecht heeft Vrij dagmorgen den verdachte C. S. uit de moordzaak Courrech Staal te Gorinchem conform den eisch, veroordeeld tot 45 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. O— EEN WISSELLOOPER OVERVALLEN. Twee individuen beroofden hern van een tasch met f 4481. Vrijdagmiddag te half vier is nabij het Kasteelpark te Helmond een wissellooper van de Geldersche Credietvereeniging door twee onbekend gebleven personen over vallen en beroofd van zijn tasch, inhou dende een bedrag van f4484. De beide mannen sprongen na de berooving op hun fiets en gingen er vandoor. De onverlaten waren ongeveer 20 k 25 jaar oud. De eene was gekleed in een overjas met zwarte gleufhoed, terwijl de ander een grijze regenjas en een pet droeg. Een der mannen was een gezet persoon met een gezond uiterlijk. Nader wordt gemeldtZaterdagavond laat zijn te Tilburg als verdacht van den roofoverval gearresteerd de 25 jarige B. van Lieshout en de 24 jarige H. J. C. van Lieshout, twee gebroeders, die te Helmond woonachtig zijn. O— HET BELGISCHE KROONPRINSELIJK PAAR. Het Belgische kroonprinselijk paar is, op zijn reis naar het Oosten, met het motorschip „Marnix van St. Aldegonde" te Medan aangekomen. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Op het Damrak te Amsterdam hebben Zondagavond twee jongemannen hevig ge vochten. De twist ontstond om een meisje. Beiden waren bewoners van hetzelfde logement en ongeveer 28 jaar oud. tea van de twee kreeg twee messteken, een aan den schouder en een bij het oor. O— KINDERLIJKJE GEVONDEN. Op den spoorweg tusschen Oudewater en Woerden is, gewikkeld in papier, bet lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Het vermoeden bestaat, dat het uit ütn trein is geworpen. O— LIJK GEVONDEN. In een sloot bij de Wengebrug onder Lochum, is het lijk gevonden van den Lochumschen smid C. Waarschijnlijk is hij door de mist met zijn rijwiel van den weg geraakt en verdronken. O— DE OVERVAL TE GELDROP. De officier van justitie bij de Rechtbank te 's Hertogenbosch eischte acht jaar ge vangenisstraf tegen J. Stekelenburg te Geldrop, wegens den overval, gepaaid gaande met moord op de weduwe V«r stappen, aldaar. Uitspraak 44 Februari. O— 49. Eenige oogenblikken daarna naderden Ouwe Daan en Prof. Prewe de tempel. „We zullende ruïnes onderzoeken," zei de professor. „Het kan zijn, dat Rob hier is, ofschoon ik het betwijfel." Plotseling sprong Ouwe Daan van z'n ezel af, snelde op Rob toe en sneed diens koorden door. Hij gaf hem te drinken en waschte z'n polsen, waarna Rob spoedig weer bij bewustzijn kwam. 50. „Neen," riep hij uit, toen Prof. Prewe voorstelde, zoo spoedig mogelijk naar het schip terug te keeren. De roovers kunnen nog niet ver weg zijn. Ik wil m'n eigendommen terug hebben." Ondanks z'n pijn, besteeg hij z'n ezel en reed, gesteund door Ouwe Daan, zoo vlug mogelijk door de woestijn, in de hoop, de roovers in te halen. 51.ɧSpoedig bereikten ze een dorp, waar eea Arabier hen vertelde, dat hij Madhub en z'n metgezel even te voren had zien passeeren. Ze waren op weg naar een stad, die een paar mijlen verwijderd lag. Kieowrtlad —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5