turnt lui i r a 8 idrwaarij Dit Muf ut «it 2 matten Hicksmarf. Uitgave: Eirma L. J. VEEBMAN, Heusden. iVo. 5199 Woensdag 10 Februari 1932, FEUILLETON. SefWl-eM -i» f H ft ft f Dit bl*d verschynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden I 1.25, •n franco per post beschikt f 1.40. Afzcnderlyke nummers 6 cent. lot. Telefoon no. 19. Po*lreke§iütg no- 6f Advertectiën meer 15 cent. Advertentiën ^NO VAN ALTEN^ van 16 regels 90 cent. Elke regel Groote letters naar plaatsruimte, worden tot Dinsdagmiddag 1 our en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Biiiiieiilaiid. KIND UIT DEN TREIN GEVAL LEN. Toen Vrijdagmiddag mej. B. uit Al phen a. d. Rijn van een bezoek aan haar ouders in Duitschland met haar drie kinderen naar huis terugkeerde, is even ten Noorden van het station Meppel haar 5-jarig zoontje uit den sneltrein gevallen. Direct werd aan de noodrem getrokken, waarop de trein stopte. Toen men den kleine op de spoorbaan vond, bleken beide beentjes ter hoogte van de dijen benevens een der armpjes afge reden te zijn. Nadat het kind in de kamer van den stationchef voorloopig was verbonden, is het in hoogst ernstiigen toestand naar het Sofia-ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar het is overleden. O BANKDIEFSTAL OPGEHELDERD. In de Amsterdamsche Bank te Kerk- rade werd in den nacht van Q op 10 November j.I. ingebroken. De dieven ontvreemden o.a. een revolver van een der directeuren, terwijl de politie in oeslag nam o.m. een stuk van een Ita- liaansche courant. De diefstal bleef 'on opgehelderd. Vorige maand vernam de commissaris van politie te Kerkrade, dat in Soest twee Italianen 'op heeter- daad waren betrapt bij een bankdiefstal en dat de politie een revolver in beslag had genomen. Deze revolver, welke •reeds gedeponeerd was ter griffie van de rechtbank te Utrecht, is Donderdag- ten politiebureele te Kerkrade be.zorgd ■en door den bankdirecteur als zijn eigendom herkend, z'oodat vrij wel vast staat, dat de te Utrecht gedetineerde Italianen ook debet zijn aan den diefstal met braak in de Amsterdamsche Bank te Kerkrade. o AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Vrijdagmiddag reed de heer H. uit Blerick met een vrachtauto op den Venloscheweg te Tegelen. Een luxe auto, bestuurd door den heer D. uit Tegelen, passeerde in snelle vaart en juist toen deze auto vóór den vracht wagen kwam, wilde de bestuurder van de luxe auto een rechter zijweg in rijden. De heer H., die een Aanrijding wilde voorkomen, wierp hef stuur naar links en remde zoo hevig, dat de vrachtwa gen over den kop sloeg en tegen een langs den weg staanden lantaarnpaal botste. Spoedig toegeschoten hulp wist den heer H. uit de wrakstukken van den totaal vernielden auto te bevrijden. Naar het Fransch. 38.) „Ik zal mij nog verraden. Ik zal mijn geheim verraden!!" Waarom trachtte zij geheel alleen te wezen? Daar haar nachten zoo rusteloos wa ren, wilde zij alleen slapen en koos een kamer in den mee-T afgelegen hoek van hunne woning in de Boulevars Ma- lesherbes, waarheen zij na haar huwe- lijk gegaan waren. 'tWas een afgelegen kamer, waar, wanneer zij droomde of sprak, en niemand haar kon hooren en Jean, Jean vooral niet. En niettegenstaande dit alles, was zij zoo overspannen, dat zij ontzetting koes terde voor allen, die haar omringden in dit huis, waarin zij zoo gelukkig had kunnen wezen. Zij bedacht nu allerlei middelen, om zooveel mogelijk buitens huis te vertoeven, door allerlei bood schappen te doen en visites te maken. En wanneer zij huiswaarts keerde, bleef zij soms geruimen tijd vóór de deur staan en kon zij er niet toe be sluiten naar binnen te gaan, daar zij wh^dat zij daar, te midden van haar huiselijke bezigheden, opnieuw visioe nen vooh zich zou zien. H., die ernstige verwondingen, - vooral aan het hoofd had bekomen, werd naar het R.K. ziekenhuis te Tegelen over gebracht. O— DOODELIJKE VAL. Te Tegelen viel een 2-jarig kindje der familie S. van de trap. De kleine is aan de bekomen verwondingen overle den. O— BOERDERIJ EN VEEL VEE VER BRAND. Te Olst brandde in de buurtschap Duur de kapitale boerderij af van den heer D. Makkink. Eenige stuks vee werden gered, doch 24 stuks van het beste soort zijn in de vlammen omge komen. De geheele boerderij ging in de vlammen op. Het was een van de grootste boerderijen van de gemeente Olst. Vezekering dekt de schade. Hier werkt KINDJE IN DEN ROOK,GESTIKT. Te Roggel is een acht maaïHten oud zijnd kindje van den landbouwer'N. op tragische wijze om het leven gekomen. Door een gebrek aan den schoorsteen, was er rook in de slaapkamer gekomen, waardoor het meisje is gestikt. —O GRENSINCIDENT. Men meldt uit Aalten: Vrijdagmiddag om' 12 uur is een Dr.it- sche jongen op Duitsch gebied dooi de Duitsche douane wegens smokkelarij aangehouden. Bij het Zol amt Hemden verzocht men den jongen binnen te komen, maar deze sprong terug en vluchtte op Nederlandsch gebied. De Duitsche beambten stuurden hem dade lijk een hond na, die 20 meter op Hol- landsch gebied bij den jongen bleef staan. Daarna pakte een Duitsche dou ane-beambte den jongen daar bij den kraag en trok hem met zijn fiets mee naar het kantoor. Verscheidene Nederlandsche werklie den, die werkzaam zijn bij de verbou wing van de marechaussee-kazerne, had den dit incident gezien. Vrijdagmiddag is door den wacht meester der marechaussee en door den rijksinspecteur der belastingen te Win schoten een onderzoek ingesteld, even als door de betrokken Duitsche auto riteiten. De betrokken jongen is vrijgelaten. o RADIO VIA LICHTNET. Naar de „Tel." verneemt, hebben de Schuchter vroeg zij eenige keeren aan Gerard, hoe het met zijn plan nen stond, die hij haar had toever trouwd. Wek mijn kind, heb je je plannen al laten varen? Neen moeder. Ik zoek alleen nog de middelen, om ze uit te voeren. Zal je er mij van op de hoogte houden? Twijfel daar niet aan! Zijn opoffering was gedaan. Zijn be sluit was genomen. Margaretha liet hem begaan en zou haar zoon niet beletten de waarheid te ontdekken den moor denaar van die Beaupreault te vinden van zijn vader! Alleen Jean verzette er zich eenigs- zins tegen 'tls oen dwaze onderneming! Wel ke uwie overtuiging, die op geen enkel bewijs steunt, welke ook de overtuiging uwer moeder moge wezen, Haude- coeur is schuldig zijn onschuld te willen bewijzen is nutteloos. Gij zult nooit slagen! Gerard fronste zijn wenkbrauwen, maar antwoordde niets. Telkens als men zich tegen zijn plan nen verzette, vroeg hij zich zelf af: Als mijn moed-er zelfs nog twij felt, hoe durft hij dan nog zekerheid te hebben? Wat kan het hem schelen, of ik die poging doe? en het schijnt wel of hij bevreesd is, dat ik zal slagen. Zou hij mijn plannen tegen willen werken? Waarom? Daarom besloot hij niet meer directeuren der Lichtbedrijven in Neder land een uitnoodiging ontvangen van de directie der N.V. Philips te Eind hoven, om kennis te nemen van de proeven die worden gehouden met de raidodistributie via het lichtnet. Een proef-installatie hiervoor zou n.l. reeds voltooid zijn en eveneens zouden reeds geslaagde proeven zijn genomen. Naar men verder verneemt, zal dr. Eckersley, de uitvinder van dit systeem, op 15 Februari uit Engeland in Nederland ar- riveeren en zich behalve naar Eindho ven, ook naar andere plaatsen in Ne derland begeven, ten einde eventueele demonstraties bij te wonen. O— LEDEN VAN EEN CRISIS-COMITE KRIJGEN ALS BEDELAARS EEN PROCES-VERBAAL. In de gemeente Terneuzen gingen de heeren H. Colsen en J. Nijssen dezer dagen collecteeren op de wijk Sluiskil ten bate van het Crisis-Comité. Zij brachten toen een bezoek aan een aantal bewoners, wonende op de wijk Sluiskil, doch behoorende tot de inge zetenen der gemeente Axel. Hoe ver rast keken deze heeren op, toen zij enkele dagen later den gemeente-veld wachter van Axel op bezoek kregen, die hen een proces-verbaal kwam betee- kenen wegens.... bedelarij op het grond gebied der gemeente Axel en wel zon der de noodige vergunning daarvoor te hebben gehad. Beiden zullen zich eerst daags voor den Kantonrechter te Ter- neuzen te verantwoorden hebben we gens bedelarij. Wij zijn benieuwd naar de uitspraak van de zaak dezer „mis dadigers." o TASCHJESROOVER. In de Emmastraat te Hilligersberg is een 70-jarige dame, mevr. J. J. D., aangevallen door een als heer gekleed persccn. Deze trachtte haar het hand- taschje te ontnemen, waardoor een wor steling ontstond. De dame viel daarbij cp den grond en is door omstanders in een in de nabijheid gelegen huis ge dragen, waar inwendige kneuzingen werden geconstateerd. Den vermoedelijken dader, K. G., wist men te arresteeren. Hij is door de dame herkend, doch hij ontkent alle schuld; hij wordt voorloopig vastgehouden. De „Crt." o NOODLOTTIGE AUTOEOTSING. Zaterdagmiddag zijn op het kruispunt Javastraat en Sumatrastra,at te Leeu warden een melkauto en een personen auto tegen elkaar gebotst. De 'melk auto van de firma Andringa werd in de flank aangereden en kantelde, waar door een van de jongens die Sn de laad bak meereden onder den wagen geraak- over Haudecoeur te spreken. Hij be treurde het reeds, dat hij zijn geheim aan hem had toevertrouwd. Het scheen, dat hij kalmer, onver schillig was geworcfen. Op de vragen, die Jean Demarr hem deed, antwoordde hij steeds ontwijkend en ,met een onverschillige glimlach. Op .zekeren dag zeide hij tot zijn moeder en den advokaat: Ik geloof, mijnheer Demarr, dat gij gelijk hebt. Ik deed verkeerd mij met die zaak te bemoeien. De justitie heeft uitspraak gedaan. Zij was be ter dan wij of eenig ander persoon in staat een onafhankelijke meening te hebben. Als 'teen of ander buitenge woon geval mij had bewezen, of mij zelfs doen meenen, dat Haudecoeur on schuldig is, dan zou mijn tusschenkomst verklaarbaar zijn. Maar dat is niet het geval. Ik heb niets vernomen. Ik zal mij er dus niet meer mede bemoeien. Jean Demarr zag hem scherp aan. Hij meenden een bedreiging in die koele woorden' te hooren. Een bedreiging gericht tot hem? Waarom? Maar hij had zich zeker ver gist, want Gerard verdroeg dien on- dervragenden blik met kalmte. Glimlachend zeide de advokaat nu tot hem: Je. laatste besluit is verstandiger dan ,je eerste. Maar je hebt nog een jaar rust voor je. Hoe denk je dat door te brengen? Je hebt geen natuur om te luieren. Zeker te. De jongen werd ernstig gewond aan het hoofd en de borstkas. Hij overleed vrijwel onmiddellijk. Verder werd een meisje aan een van de dijbeenen ge wond. i O— REVOLVERBANDIETEN AAN DE GRENS. Twee plat-Duitseh sprekende, onge veer 30-jarige mannen, die zich eenigs- zins vermomd hadden, hebben den bejaarden grenswinkelier Rauwerdink in het Woeld onder Winterswijk in zijn woning overvallen. Terwijl zij hem met hun revolvers bedreigden, lichtten zij de winkellade, waarin slechts onge veer f20, grootendeels Duitsch geld, aanwezig was. Zij verdwenen toen naar Duitschland. Hun signalement is be kend. j o STROOPERSDRAMA IN HEMRIK. Zaterdagmiddag heeft in het dorp Hemrik bij Beetsterzwaag een treffen plaats gehad tusschen twee jachtop zieners en twee stroopers. Gedurende den laatsten tijd werd er veel gestroopt en in verband hiermede hadden de jachtopzieners Idzinga en Jonker zich Zaterdagmiddag verdekt in een greppel opgesteld. Tegen vier uur kwamen twee stroopers in hun buurt en toen dezen op 10 meter genaderd waren, sprongen de beide jachtopzie ners uit de greppel. Een der stroopers, de 26-jarige J. F., legde onmiddelijk op de jachtopzieners aan en loste een schot in hun richting, waardoor Idzin ga ernstig in den schouder werd ge troffen. De beide stroopers namen daar op de vlucht en zijn later gearresteerd. De gewonde werd behandeld door dr. Berghuis uit Wijnjeterp en is naar het .ziekenhuis te Heerenveen overge bracht. o DE NOOD OP HET PLATTELAND. Het Centraal Bureau voor de Stati stiek heeft weder het jaarlijksch over- zich van den stand der. collectieve ar beidsovereenkomsten op den lsten Juni van het afgeloopen jaar gepubliceerd. Voor hen, die zich op het gebied van de in ons land bij collectief con tract geregelde arbeidsvoorwaarden wenschen te oriënteeren, vormt deze statistiek een rijke bron van gegevens. Vergeleken met 1930 hadden in 1931 een hooger contractloon o.a. typogra fen en boekbinders, monteurs in de verwarmingsindustrie, enkele groepen in de Waalsteenindustrie. Een lager loon hadden o.a. de landarbeiders in verschillende plaatsen. Dit laatste bevestigt opnieuw, in welk een slechten toestand onze land- en tuinbouw verkeert. Door het heffen Mag ik je eens een raad geven? Gaarne! Koop een yacht en doe daarmede wat ik eenmaal gedaan heb een reis cm de wereld. Dat is een uitspan ning en leerrijk. Ja, ja, misschien, zeide hij naden kend; want eensklaps was er een ge dachte bij hem opgekomen. En men begon weer over iets anders te spreken. Margaretha had gezwegen. Bij de eerste woorden van haar zoon had zij zich onuitsprekelijk verlicht gevoeld, want zij had begrepen, dat die verschrikkelijke bedreiging om ontdekt en door haar zoon aangeklaagd te wor den, verwijderd was. 'tWas alsof hij een zwaren last van haar had afgewen teld. Maar onmiddelijk daarna voelde zij een verwijt bij haar opkomen. Daar ver in den vreemde, ja, te midden van dieven en moordenaars boette Haude coeur voor een misdaad dien zij be gaan had!! Vanaf dien "dag veranderde Gerard geheel. Hij werd opgeruimder en hartelijker voor zijn moeder, dan hij ooit was geweest. En zelfs tegenover Jean, voor wien hij nog steeds geen vriendschap kon gevoelen, werd hij vertrouwelijker en hartelijker. Een weinig hoop ontwaakte toen weer in het hart van Margaretha. En Jean, die haakte naar de overwin ning op dit kind, dat hij zoo lief had alsof het zijn eigen was, werd eveneens van hooge invoerrechten door andere landen, door den val van het pond sterling, worden vooral onze boeren en tuinders ernstig getroffen. Inderdaad wordt de toestand op ons platteland steeds ongunstiger, en is het wonder, dat onder de boeren de onte vredenheid steeds groeit? Laten zij echter niet luisteren naar degenen, die wel doen alsof zij het goed met de boeren voor hebben, maar die in werkelijkheid hun ondergang beoogen. Wanneer zij worden bewerkt door communisten, die langs hun rug gen naar boven willen klimmen, mo-eten zij maar even denken aan Rusland, waar de boeren zijn vertrapt. Veel wordt van de regeering ver wacht. Op het gebied van het pacht- vraagstuk kan de wetgever weinig doen, op dat punt moet men geen hooge verwachtingen hebben. Voorzoover mis standen bestaan, die uit den weg te ruimen zijn, zal dit in de eerste plaats moeten geschieden door onderling over leg tusschen pachter en verpachter. Mo ge de regeering echter op ander ter rein voorkomen, dat het platteland over haar met reden ontevreden kan zijn. o DRAMA TE HELMOND. Men meldt uit Helmond: Zaterdagmorgen toen een melkboer bij den heer Stevens, leerlooier op den Watermolenwal, de melk wilde bezor gen, bleek de deur gesloten te zijn. Hij vertelde dit tegen een bumibewo-. ner, met het gevolg, dat men één on derzoek instelde. Inmiddels was ook een der knechts van den heer Stevens ter, plaatse gekomen, die een sleutel van het perceel bij zich droeg. Vermoedende dat er een ongeval was gebeurd, drong men d;e keuken binnen waar men de echtgenoote .van den heer Stevens vond', liggende in een plas bloed. Zij was met een mes gedood. Daar de heer Stevens niet in het benedenhuis te vinden was, stelde men een onderzoek op den zol der in. Hij bleek door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt te hebben. De politie, die gewaarschuwd was, kon vrij spoedig verklaren hier met moord en zelfmoord te doen te hebben. De man die meermalen niet wel bij het hoofd scheen, heeft de daad in een vlaag van waanzin bedreven. Tusschen de beide personen heeft nog een hevige worsteling plaats ge vonden. De heer Stevens was een man van middelbaren leeftijd, zijn vrouw was enkele jaren jonger. O EEN VROUW TE HEMMEN VER MOORD. Het Betuwsche dorp Hemmen is Zon- dagmiddag in zijn rust gestoord doon de dupe van dit tooneelspel. Ziet ge nu wel, Margaretha, zeide hij tot zijn vrouw, wat 'heb ik u ge- zegd? Was al uw vrees nu niet over bodig? Nu is het ijs gebroken. X. Gerard verloor echter geen tijd. Al lereerst had hij van minuut tot minuut de geschiedenis van den mooid nog eens&overwogen en eveneens de versla pen omtrent het onderzoek nagelezen. Er kwam een man in die zaak voor, een bediende van het huis Beaupreault, die tot aan het laatste oogenblik zijn vader en moeder trouw was gebleven, een dier mannen, wier eerlijkheid en o-ehechtheid geen enkel vermoeden op wekt, Collivet. Coliivet kon hem van dienst wezen. Gerard moest met hem op een goeuen voet komen. Collivet was een verstandig, doen koel man. Toen Gerard nog een kind was, had hij dikwijls met Colhvel g sproken en nooit had hij de hennneiing verloren aan dat bleeke, norsche ge laat, waarop nooit een gIin]la£.. scheen. Gerard begreep dat hy, di zich zoo door zijn hartstoch ei meeslepen, een weinig verstand en deWat°w?sherd'echter van Collivet ge-' woTden Eenigen tijd na den moordI adres <e «-eten «^det"vervoIgd.) hef geeft meer weerstand tegen kouvatten Dooien a 2S, 45 en 65 ctS.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1