Aanbesteding ie Hen: TÉ KOOP üij inscnrijfiflo Meid-Huishoudster' Canadaboomen, TE kOOP^ „De Zangvogeltjes" „Heepelsteeltje". De strijd tusschen China en Japan. Iluiteiiiaiui Advertentie». Super of Zwavelzure Ammoniak D E K R I ET. De heer v. Wijk merkt op, dat dit punt weer voor de zooveelste maal op de agenda voorkomt. Spr. staat evenwel nog op hetzelfde stand punt als voor jaren. Spr. gelooft niet dat de gemeente met de bestaande brandspuiten er slecht aan toe is. De vorige maal is de aanschaffing afgestuit op gebrek aan water. Was het Noorder Afwateringsknaal er, dan zou spr. er voor zijn, want dan zou in de geheele gemeente voldoende water zijn, doch nu liggen vaak veel slooten droog. De demonstratie te Almkerk heeft uitgewezen dat een motorspuit goed werkt als de zuiger in een vollen sloot met water wordt gelegd, doch in een middelmatigen sloot moest men er met 5 minuten reeds uitscheiden, omdat de spuit niets dan modder opzoog. De sloo ten zijn er in die zes jaren niet op verbeterd doch eerder nog in slech ter toestand gekomen. Kon door de werkzaamheden, die in den polder worden verricht, hierin verbetering worden gebracht, dan was het een ander geval, doch nu heeft men niets aan een motorspuit. Nu is het wel waar, dat de post op de begrooting is geplaatst en deze is goedgekeurd, doch er wordt wel meermalen een post op de begrooting gebracht, die niet wordt gebruikt. Dan hebben de slangen bij een dergelijke spuit zeer veel te lijclen, zooals de demonstratie te Woudrichem heeft bewezen, daar bezweek zelfs een nieuwe slang. Er zullen dus vaak nieuwe slangen aan geschaft moeten worden, wat veel geld zal kosten. Voor de afdeeling Aalburg zou de aanschaffing nut heb ben, daar is voldoende water, doch hier in Wijk is dit slechts op enkele plaatsen te krijgen. Een motorspuit kost veel aan onderhoud of men ze gebruikt of niet. De Voorzitter gelooft dit laatste niet. Overal worden motorspuiten aangeschaft op advies van Ged. St. en den brandweerbond. B. en W. hebben nagegaan waar water voor een motorspuit in de gemeente is te vinden en daarbij is het college gebleken, dat de spuit zoo goed als in de geheele gemeente dienst kan doen, op een hooge uitzondering na. Het water kan over een afstand van 600 meter worden aangevoerd. De heer v. cl. Velden zegt, dat hij indertijd dezelfde meening was toe gedaan als de heer v. Wijk, door een schets die B. en W'. hebben la ten maken, is hem evenwel gebleken dat de spuit zoo goed als voor de geheele gemeente kan worden ge bruikt. Wat het bersten van een slang te Woudrichem betreft, dit was een slang die reeds vaak bij demonstraties had dienst gedaan. Wat het modder- spuiten te Almkerk betreft, hier be trof het een zeer ongelukkige sloot, waarin zoo goed als geen water stond. Op verzoek van den burgemeester van de gemeente Andel werd de spuit op dezen sloot gezet, de toe- yoerslooten waren in zoo'n slechten toestand, dat geen water kon wor den toegevoerd. De heer v. Wijk heeft den sloot niet gezien, was dit wel het geval geweest, hij zou dit niet als argument aangehaald hebben. Als men nagaat wat de brand bij Michaël heeft gekost, dan kunnen daarvan nog al wat nieuwe slangen worden aangeschaft. Men heeft ook geen pompers meer noodig, die zeg gen wij willen wel pompen als U meer betaalt. De heer v. Wijk zegt, dat hij zijn inlichtingen over Almkerk heeft van een raadslid die de demonstratie heeft bijgewoond. Het geval Woudrichem heeft spr. ook met Weth. Roza be sproken en deze verklaarde, dat ook hij van meening was, dat de slangen het ergste zullen zijn. Wat het schets kaartje betreft, dat zegt niets, als de werkeloozen niet de slooten uit halen; heel wat werk zal er dan evenwel nog uitgevoerd moeten wor den. In een vorige vergadering heeft de heer v. d. Mooren gewezen op den „Zandsloot" en drong deze er op aan een toevoersloot uit te doen graven, omdat langs den Maasdijk gebrek aan water is bij een droge periode. Deze sloot staat ook op het schetskaartje. Als de spuit het water 600 meter ver moet brengen, dan zal er al heel wat afgebrand zijn, eer er water kan worden gegeven. De Voorzitter merkt op, dat als er geen motorspuit is, de menschen in zoo'n geval dan ook heelemaal niet zijn te helpen. De heer v. d. Velden zegt, dat men met een handbrandspuit het water over zoo'n afstand niet kan halen, moet men dan maar zeggen, brandt maar af, als een motorspuit redding kan brengen. Spr. noemt dit onver antwoordelijk. De heer v. d. Mooren acht, wat de heer v. Wijk heeft gezegd, een groo- te aanklacht tegen hen, die er over gesteld zijn om de slooten in orde en daarop toezicht te houden. Als de toestand zoo treurig is als hij wordt afgeschilderd, dan is het hoog tijd dat er in wordt voorzien. Er is geen enkele gemeente waar de toe stand zoo treurig is als hier, alleen in Aalburg is de toestand in orde. De heer Roza verklaart, dat hij zich niet in de discussie zou hebben gemengd als de heer v. Wijk hem daartoe niet geforceerd had. Spr. wil niet zeggen, dat wat de heer v. Wijk heeft gezegd onjuist is. Hij gelooft ook dat de slangen het duurste zul len blijken, doch dit geldt niet alleen voor de slangen van de spuit die men hier denkt aan te schaffen, doch ook voor de slangen van motorspuiten over de geheele wereld. Nu schijnen overal dwaze menschen te zitten, want overal gaat men over tot aanschaf fing van een motorspuit en laat dit niet voor het onderhoud der slangen achterwege. Het doet spr. bijzonder genoegen, dat de heer v. Wijk ver klaart, dat de afdeeling Aalburg bij zonder geschikt is voor de aanschaf fing van een motorspuit en dat er ook in de afd. Wijk plaatsen zijn, waar een motorspuit gebruikt kan worden. Als dit zoo is, mag men, hij zal het zeer ruim nemen, dan x/3 ge deelte niet redden, omdat 2/3 ook niet te redden is Moet men dan dit 1/3 gedeelte ook maar laten afbran den Het lijkt spr. reeds voldoende om op grond daarvan een motorspuit aan te schaffen. Het raadslid dat de heer v. Wijk heeft ingelicht over de demonstratie te Almkerk, heeft dit schijnbaar gebrekkig gedaan, want de sloot waarin een zuiger werd ge legd, mocht niet den naam van sloot dragen. Deze was ook voor een hand brandspuit ongeschikt. Het zou spr. genoegen doen als de heer v. Wijk eens naar dat slootje wilde infor- meeren. En wat bij spr. vooral ge wicht in de schaal legt, is, dat men niet meer afhankelijk is van hand kracht. Wordt de spuit aangeschaft, dan zullen er bezwaren tegen bestaan en zullen er fouten aankleven, maar daarom mag men nog niet zeggen: en nu doen wij het niet. Het zijn juist de goede eigenschappen die den doorslag moeten geven en die moet ieder voor zich maar afwegen, voor spr. zijn deze voldoende om tot aan schaffing te besluiten. Het ligt niet in zijn bedoeling aanschaffing tot eiken prijs op te dringen, de raad moet dit ten slotte zelf maar weten. De heer Bouman verklaart zich voor een groot gedeelte met de dooi den heer v. Wijk aangevoerde be zwaren te kunnen vereenigen. Roza. Laat ons daar nu over uit scheiden, wij krijgen een herhaling tot het oneindige, er is reeds toege geven dat 2/3 niet van water is te voorzien en 1/3 wel. De heer Bouman zegt, of men een motorspuit krijgt of niet, er zullen altijd gevallen blijven, dat een brand niet te blusschen is. Een motorspuit heeft zooveel meer water noodig dan een handbrandspuit en in droge tij den is daaraan gebrek. Toen spr. nog wethouder was, heeft hij mede be werkt dat de Aalburgsche spuit aan die van Wijk kan worden gekoppeld, toen was de gemeente voor het blus schen van brand goed voorzien. Voorzitter. Dat waren oude toestan den die nu niet goed meer zijn. Bouman. Bij den brand bij Michaël is bewezen, dat de brandspuiten nog in een uitstekende staat verkeeren, men heeft daar uitbreiding weten te voorkomen. Voorzitter. Niet onmogelijk is, dat als er een motorspuit was geweest, men het huis ook had kunnen be houden dat nu afgebrand is. De heer Bouman zegt, dat in de Oudestraat en Veldstraat heel wat huizen staan, die tenzij er heel wat gebeurt niet te blusschen zouden zijn. De Voorzitter merkt op, dat hand spuiten tegenwoordig te koop zijn voor f 50.een bewijs, dat men er niet veel waarde meer aan toe kent. De heer v. Wijk keurt aanschaf fing niet af, als er ook water was. De heer Mans meent, dat aanschaf fing niet achterwege mag blijven, omdat er 3 maanden van een jaar misschien geen voldoende water zou zijn. Er blijven dan altijd 9 maanden over, waarin dit wel het geval is. De heer v. d. Velden, herhaalt, dat hij zich niet verantwoord acht, al zou er slechts eens in de 10 jaar brand ontstaan en dan de belenden de perceelen zouden afbranden, als hij nu niet voor aanschaffing van een motorspuit stemde. De heer v. Wijk wil voorstemmen als B. en W. toezeggen dat zij in overleg met den polder, de slooten in orde doen maken of als op 4 of 5 plaatsen in de gemeente reser voirs worden gemaakt, waar het wa ter naar toe kan stroomen. De heer Roza zegt dat B. en W. in die richting werkzaam zijn. In overleg met den polder worden werk zaamheden uitgevoerd voor verbete ring van de watervoorziening. Alles kan echter niet ineens worden afge werkt, maar wat nu niet gereed komt, komt het volgend jaar aan de beurt. De heer Sodderland heeft in den laatsten tijd gehoord dat men het onbillijk vindt, dat Ebsgelden wor den gebruikt voor de aanschaffing van een motorbrandspuit voor Wijk. De Voorzitter gelooft niet dat dit ernst is, indertijd heeft men er te Aalburg om gevraagd. De heer Mans merkt op, dat de spuit niet alleen voor Wijk is, ze is ook voor Aalburg. De heer v. d. Velden wil hier niet over uitweiden, maar hij wil dhr. Sodderland toch adviseeren dat deze als die personen dit weer zeggen, antwoordt, dat zij dan in de eerste plaats moeten zorgen, dat zij geen menschen buiten Wijk en Aalburg van de Ebsgelden laten profiteeren. v. Wijk. Zeer juist. De heer v. Wijk vraagt of, als tot aanschaffing wordt besloten nog met verschillende spuiten zal worden ge demonstreerd. De Voorzitter antwoordt ontken nend. B. en W. hebben zich bij ver schillende demonstratie's voldoende op de hoogte gesteld en geven de voorkeur aan de spuit van de firma Bikkers, deze demonstreert als ze wordt afgeleverd. Het voorstel van B. en W. om een motorspuit aan te koopen, wordt hierop met op één na algemeene men aangenomen. De heer v. Wijk stemde tegen. Een verordening wordt vastgesteld tot regeling der verdeeling van de werkzaamheden tusschen de ambte naren van den Burgerlijken Stand. Besloten wordt tot intrekking en op nieuw vaststellen van den pensioens grondslag voor den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Uitbreiding electrisch net in de Veldstraat. De Voorzitter zegt dat B. en W. de kosten hebben doen opnemen en dat de kosten f 3000 zullen bedra gen, de aansluiting van „Eikestein" is er dan nog niet bij, doch dit zal niet veel kosten. De heer v. Wijk vraagt, hoeveel aansluitingen er zullen komen. De heer Roza antwoordt van 10, later zullen er nog enkele volgen. De heer v. d. Mooren vraagt of de kosten worden gedekt. De heer Roza antv^pordt ontken nend, de eerste jaren zullen een ver lies geven van ^f^o,het is wel mogelijk, dat de uitbreiding met een paar jaar zal rendeeren. De heer v. Wijk zou willen voor stellen om toch maar tot aanslui ting over te gaan. De heer Roza zegt, dat de uitkom sten van het bedrijf deze uitbreiding wel wettigen. De heer Mans zou nu tegelijk ook H. Krop aan het eind in de Polse- straat aansluiten. De heer Roza zegt, dat als de raad B. en W. willen machtigen,, zij dit tevens onder de oogen willen zien, ook de aansluiting van M. Duij- ster aan den Molendijk kan dan wor den overwogen. De heer v. d. Mooren heeft het altijd onbillijk gevonden dat de be woners in de Veldstraat, die aan wil den sluiten, dit niet gedaan konden krijgen, hoewel zij wel in het tekort moeten bijdragen. De heer Roza is het daar niet hee lemaal mede eens. De stroomgebrui- kers Rebben altijd iets meer voor hun stroom moeten betalen. Nu zijn de tekorten geruimen tijd telkens veel lager als geraamd. Ook dit jaar is weer gunstig, ondanks de groote uit gaven die er zijn geweest, verven kooimasten en teeren van palen. De Secretaris tevens administrateur zegt, dat als er deze uitgaven niet waren geweest, het net reeds rendabel zou zijn geweest op zijn volle stichtings kapitaal. De heer Roza zegt dat men buiten de gemeente vaak heeft beweerd, dat de raad van Wijk een domme streek heeft begaan, toen hij besloot het net aan zich te houden. De feiten logenstraffen deze bewering wel heel duidelijk. De heer v. d. Velden merkt op, dat de gemeente door dat besluit f 60.000 heeft verdiend. In beginsel wordt besloten het net in de Veldstraat uit te breiden en tevens worden B. en W. gemachtigd aansluiting van Krop en Duijster te gelijk onder de oogen te zien. Bij de rondvraag wijst de heer Mans er op dat het tijd wordt dat bij de perceeltjes op den Eng de beloofde cementpaaltjes worden ge plaatst. De Voorzitter belooft hiertoe di reet opdracht te zullen geven. De heer Sodderland zegt, dat daar straks toen het ging over de aanvrage van de voetbalvereen. het zijn aandacht is ontgaan. Deze ver- eeniging houdt geregeld wedstrijden op Christelijke Feestdagen, hij had in de voorwaarde willen opnemen, dat dit niet meer mag geschieden. De Voorzitter weet niet hoe hij dit rijmen moet, op dagen als de heer Sodderland bedoeld, ziet hij be slist Christelijke menschen naar de markt gaan, spitten en verschillende werkzaamheden verrichten, waarom mag dan een ander niet voetballen? Het is moeilijk voor een Burgemees ter dit te verbieden. Spr. heeft zich in zijn 34-jarige ambtsvervulling op het standpunt geplaatst dat er in de gemeente zijn Christelijke, minder Christelijke menschen en menschen die heelemaal niet christelijk zijn, hij heeft steeds zooveel als in zijn vermo gen was met allen rekening gehou den, op Zondagen heeft hij nooit jeen bijzondere dingen toegestaan, doch hij kan niet aan de wenschen en verlangens van een gedeelte alleen voldoen, heeft ook rekening moeten en willen houden met het andere gedeelte der bevolking. Hierop wordt de vergadering ge sloten. De bezetting van Charbin door de Japanners. Omtrent het bezetten van Charbin door de Japanners wordt gemeld, dat de Ja- pansche troepen, nadat zij de stad waren binnengerukt, alle strategische punten, de regeeringsgebouwen en de openbare in stellingen hebben bezet, zoodat zij prac- tisch de geheele stad beheerschen. Het binnenrukken der Japanners werd voorafgegaan door een hevig gevecht met de Chineesche troepen, wier sterkte op 15.000 man geschat werd. De Japanners slaagden er echter in de Chineezen op de vlucht te drijven en ver volgden de vluchtende troepen nog ge- ruimen tijd, teneinde plunderingen te voorkomen. Men neemt aan dat de Ja panners door de bezitting van Charbin thans practisch geheel Mansjoerye be heerschen Na de bezetting van Charbin door de Japansche troepen heeft de Japansche regeenng haar ambassadeur te Moskou opdracht gegeven, de sovejet regeering mede te deelen, dat de Japansche regee ring gedwongen was, Charbin te bezetten. Het Japansche opperbevel heeft echter strenge instructies gekregen, geen stappen te ondernemen waardoor de Russchische belangen geschaad kunnen worden. BOMBARDEMENT VAN SJAPEI DUURT VOORT. Een nieuw bombardement door de Japanners van Sjapei is Zaterdag tegen het vallen van den avond gekalmeerd, doch heeft nieuwe branden veroorzaakt. In de positie der Japansche en Chi neesche strijdkrachten is geen veran dering gekomen, doch het bombarde ment wordt,van tijd tot tijd voortgezet. Een correspondent van Reuter be zocht in den namiddag van 6 Februari de forten van Woesoeng, waar hij een Chineesche bezetting aantrof met een moreel, dat, in weerwil van een geducht bombardement gedurende drie dagen door de Japansche artillerie en Ja pansche vliegmachines uitmuntend was. De forten zijn verwoest. De cor respondent nam er enorme kraters waar, doch de Chineezen verklaren, dat zij tot het uiterste zullen stand houden. Zij hadden totnogtoe 30 dooden en 50 gewonden. De voornaamste bewape ningen der forten zijn vernield en on bruikbaar gemaakt. AANVAL OF NANKING VER WACHT. Naar men uit Nanking meldt, houdt men er daar algemeen rekening mede, dat de Japansche strijdkrachten een aanval zullen doen op Nanking, waar van de 180 Amerikanen 109, met inbe grip van alle kinderen en het meeren- deel der vrouwen, reeds zijn geëva cueerd. O— MIJNRAMP. In een myn te Marchienne nabij Char leroi heeft Zondagochtend een hevige mijngasontploffing plaats gehad, die waar schijnlijk aan een twintigtal mijnwerkers het leven zal hehben gekost. De ramp geschiedde ln een mijngang van 150 me ter lengte, waar zich een 25-tal arbeiders moet hebben bevonden. De ontploffing veroorzaakte twee instortingen, waarvan er een den luchtkoker volkomen ver nielde en de ander den luchtafvoer vol komen afsloot, O— gevraagd. Middelbare leeftijd. Spoedige in diefist tre ding. Klein gezin. Brieven met verlangd salaris onder letter A, Bureau van dit Blad. Zij\die wenschen te betrekken uit ver wacht schip, warden verzocht dit deze \v e eT< op te geven bij DIRK. VANRWIJK te Aalbnrg. SUPER f 1.70, AMMONIAJC f4 85, op wagen geleverd Coöperatie Aalburg. De Dagelijksche Besturen der Waterschappen „de Polder van Veen" en de „de Polder van Wijk"! zijn voornemens op ZA TERDAG 20 FEBRUARI 1932 De verbouwing van den Veenschen Watermolen tot Electrisch gemaal, en het maken van Bruggen met sluizen en schoeiïngmuren van gew. beton. Bestek en teekeningen verkrijg baar vanaf Maandag 15 Fe- bruari e.k. a f350 per stel bij den bouwkundige M. HON- COOP te Veen, Të^ef. No. 7. Aanwijzing op WOENSDAG 17 FEBRUARI v.m. uur. Inlichtingen verstrektvde bouw kundige voornoemd. 12 GAVE staande bij den boomgaard te Babyloniënbroek. Biljetten in te leveren tot uiterlijk 2 0 Februari 1932, bij MEVROUW DE WED. A. B. v. d. KOPPEL te Dussen. Aan hetzelfde adresxeen TILBURY te kot BRAVO\|?OTERS, van gezand geselecteerd gewas. EIGENHEIMER- POTERS, klasse A alles eerste na bouw. Tevens partij mooi Te bevragen Kasteel Neferhemert. HET KINDERKOOR te Babyloniënbroek, is voornemens UITVOERING te geven op WOENSDAG 10 en ZATERDAG 13 FEBRUARI a s. Opgevoerd wordt de Schitterende Ktnder^perette DirecteurA. W. v. d. NAT. AANVANG 7 UUR. Mitans V aN uEiml zal op DONDERDAG 18 FE8R. 1932, nam. 2 u. precies, ten huize van Mej. M Colijn te Hees been, ten verzoeke van Ned. Herv. Kerk en Diaconie van Heesbeen, publiek verhuren: voor dit seizoen, diverse perceelen WEILAND, onder Heesbeen, Doeveren, Aalburg en Oudheus- den. Zie biljetten. GEVONDEN VOORWER PEN. 2 SLEUTELS. Terug te be komen bij K. T. vau Helden Gzn., Kerkstr. B 34, Wijk. a T j t r at p p <*- r\ 'f*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 3