Kuiteiilaiid CHINA en JAPAN. Plaatselijk Nieuws. vallen en van hun kleeding en hun sie raden beroofd. Dezer dagen werd op klaar lichten dag een bruiloftsstoet aangehouden. De feestgangers werden van alles, zelfs hun kleeren, beroofd. O— BOERDERIJEN AFGEBRAND. Veel vee in de vlammen omgekomen. Te Kortezwaag is de boerderij, bewoond door den eigenaar Egbert Huisman, ge-, heel afgebrand. Van het vee, ongeveer -40 stuks, konden drie koeien en twee paarden niet gered worden. Alles is verzekerd. Te Valkenswaard zijn de stal en de schuur van den landbouwer G. M. af gebrand. Een paard en twee varkens kwamen in de vlammen om. Te Best is de schuur van den land bouwer J. v. M afgebrand. Een paar varkens en een toom kippen vonden den dood in de vlammen. Te Bergeijk is het woonhuis met schuur van den heer Th. A. afgebrand. Vier varkens kwamen in de vlammen om. Zaterdagavond is de boerderij van den heer P. Veerman aan de Haven te Huizen afgebrand. Er zijn 24 koeien in de vlammen omgekomen. Vier koeien liepen zware brandwonden op. Men vermoedt dat kortsluiting de oorzaak is, daar de veestal electrisch was verlicht. Verze kering dekt de schade. De eigenaar en de familie zaten in de woning en hebben den brand eerst op gemerkt, toen de stal in lichtelaaie stond. O— ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Een doode en een gewonde. Zondagmiddag is onder Sloten, op den hoek van den Spaarnwouderweg, den grooten verbindingsweg door de Haar lemmermeer naar Schiphol, en den Slo- terweg een ernstig ongeluk gebeurd. Op den hoek reed een motorrijder in volle vaart tegen den zijkant van een auto. De motorrijder en de duorijder, beiden afkomstig uit Ouderkerk aan den Amstel, werden met kracht tegen den grond ge slingerd. Eerstgenoemde was op slag dood, de ander werd ernstig gewond hij kreeg een hersenschudding en ernstige wonden aan het hoofd. Dr. A. J. L. Katte uit Sloten verleende de eerste hulp De zwaargewonde en het lijk van den motorriider zijn per auto naar het Wil- helminagasthuis te Amsterdam vervoerd. O— HET KAPITTELSTOKJESOOG. De Staat lijdt 9 cents schade. Te Rotterdam heeft terecht gestaan de goud- en zilversmid J. M., oud 48 jaar, wien ten laste was gelegd, het misdrijf van art. 217 van het Swb. Verdachte zou in Mei 1931 een van een stempelmerk, letter I, voorzien kapit- telstokjesoogje, dat aan een kapittelstokje had vastgezeten, daar af hebben gehaald en dat hebben overgebracht aan een hanger met een steen. Verdachte bekende. Hij had, toen een klant hem dat ver zocht, deze bewerking uitgevoerd. Verdachte acht de waarde van de ontdoken belasting op 9 cents. De essayeur C. G. v. Aaken van Schaar denburg verklaarde te kunnen zien, dat het oogje oud goud washet goud van den hanger was nieuw. De staat der Nederlanden heeft door deze manipulatie van verdachte 10 cents schade geleden. De essayeur C. G. J. Beekman had de fraude ontdekt in een goudsmidwinkel te Alkmaar. Deze schatte de schade op 30 cents voor het rijk. Het O.M. waargenomen door mr. J. S. Loke, acht deze speciale zaak niet bij zonder ernstig. Maar het soort feit is het wel, er zou heel wat geknoei met de daaruit voortvloeiende schade voor het Rük kunnen volgen. Eisch f 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. Mr. C. R. C. Wykerheld Bisdom be toogde, dat verdachte een eerlijk man en huisvader is. Pleiter sluit zich aan bij het requisitoir en vraagt zoo mogelijk een lagere boete. Uitspraak i Maart. NIET AAN DE VERWACHTINGEN VOLDAAN. Het Zendingsbureau te Oegstgeest vraagt plaats voor het volgende De eerste poging om den financiëlen achterstand niet nootlottig te doen worden heeft tot dusver helaas niet aan de ver wachtingen beantwoord. Wij hebben een voudig den feitelijken toestand uiteengezet in de gezonden circulaire, maar blijkbaar heeft dat niet voldoenden indruk gemaakt Werkt het nuchtere feit, zonder overdrij ving geteekend niet voldoende Heeft de uitdrukking, dat als ieder een gulden gaf, wij den den achterstand zouden heb ben ingehaald, het misverstand gewekt, dat het voldoende was een gulden te ge ven Maar tienduizenden, wien wij het gevraagd hebben, hebben het niet gedaan. Wy wachten nog op hun antwoord. Januari heeft ruim f 50.000.minder opgebracht dan er noodig was. Februari 'maakt het zeker niet veel beter. Tot dusver kwam er f29.000.in. Dat is dus in twee maanden straks f 100.000.te wei nig. En over 1931 een tekort tot het zelfde bedrag. Men begrijpt, dat straks, als medio Maart de credieten voor het tweede kwartaal uitgeseind moeten wordeD, wij in de grootste moeilijkheden zullen ge raken. Wij kunnen niet gelooven, dat de velen, die op de circulaire nog niet geantwoord hebben en het wel kunnen, deze verantwoordelijkheid zullen willen blijven dragen. De slag bij Sjanghai. Vijfduizend man Japansche infanterie, ondersteund door artillerie, zijn Zaterdag meer dan acht kilometer gevorderd. De Chineezen antwoordden eerst zeer zwak op de Japansche actie. De Japanners hebben toen het doel van den dag be reikt, n.l. vooruitschuiving van hun front lijn over den spoorweg Sjanghai-Woesoeng Zij wilden hun linie geleidelijkerwijze onder dekking van artilleristisch spervuur en gesteund door luchtstrijdkrachten ver der vooruitbrengen. De slag kenmerkte zich al dadelijk door de wijze, waarop de Kantonneesche troe pen en de troepen van Tsjang Kai Sjek zij aan zijde stand hielden tegen den aanval in weerwil van geruchten hierop neer komend, dat Tsjang Kai Sjek de Kanton- neezen niet zou kunnen ondersteunen. De Japanners streden moedig met min achting van het gevaar, doch ook de Chineezen gaven bewijzen van grooten moed, in het bijzonder de soldaten der nationale garde van Tsjang Kai Sjek, die stalen helmen dragen. In den loop van den strijd om Kiang- wan is het den Chineezen echter gelukt, een Japansche brigade door gedeeltelijke omtrekking in een gevaarlijke positie te brengen. De voorhoede van die brigade was tegen 2 uur 's middags naar Kiang wan opgedrongen, waar een hevig hand gemeen met de Chineezen ontstond. De Japansche tanks konden door den ener gieken tegenstand der Chineezen niets uitrichten. Tegen het vallen van den nacht woedde er in Kiangwan een geweldige brand. De correspondent van Reuter, die bet Japansche leger volgde, zag de granaten der Japanners tot voorbij Kiangwan ont ploffen, terwijl vliegtuigen bommen lieten vallen in het district tusschen Kiangwan en Sjanghai, die met een oorverdoovend geluid ontploften. De artillerie werd ge steund door 5000 infanteristen, die des ochtends acht kilometer oprukten. Langzaam verhieven zich rookwolken van eenige heuvels en slechts uit de puin- hoopen bleek, waar eens het dorp Woe- soeng is geweest. Het grootste gedeelte van den avond bleef de ariillerie de Chi- neesche stellingen bombardeeren, maar tegen 10 uur hield het kanongebulder op, daar de Japanners op het aanbreken van den Zondagochtend wilden wachten, alvorens zij het tweede gedeelte van hun plan konden uitvoeren, n.l. de verdrijving van alle Chineesche soldaten uit het dis trict Sjanghai. Tegen den ochtend (er is een tijdsverschil van circa 8 uur tusschen Amsterdam en Sjanghai) begon de zware artillerie der Japanners weer te vuren en veegde zonder genade de Chineesche stellingen schoon, terwijl de Chineezen slechts lichte tegenaanvallen deden. De stryd om Kiangwan, dat zich beur telings in het bezit der Chineezen en Japanners bevond, duurde Zondag nog steeds voort. Zondag werd het dorp door de Chineezen heroverd. Sindsdien bleef de strijd heen en weer golven. De troepen van generaal Oejeda vielen het dorp van drie zijden aan en drongen de Chineesche verdedigers langzaam terug. Deze boden echter krachtigen tegenstand, zoodat de Japanners slechts circa 130 M. vorderden. De Japanners maakten officieel bekend, dat hun verliezen tot dusver lOOdooden en gewonden hebben bedragen, o.w. twee officieren. Naar verluidde, waren ook de Chineesche verliezen gering, daar de voorste loopgraven, die het zwaarst van het kanon vuur te lijden hadden, slechts zwak bezet waren. Zondagavond halftien begonnen de ge vechten op groote schaal opnieuw, onder bescherming van een spervuur der kanon nen. 22 Japansche tanks drongen door tot de Oostelijke wijken van Kiangwan. Ook bij Woesoeng werden de vijande lijkheden hervat, zoowel ter land en ter zee, als in de lucht. De Japansche vlieg tuigen bereidden den opmarsch der in fanterie voor en lieten bommen vallen op de Chineesche stellingen te Tatsjang, een dorp op iys K M. ten Westen van Kiangwan. Een Japansche troepenafdeeling slaagde na een hevig bombardement er in tot Tatsjang door te dringen, waar zich een vrij groot garnizoen Chineezen bevond. Overal waren hier door de Chineezen mijnen gelegd en mitrailleurs in stelling gebracht, zoodat de Japanners slechts met de grootste omzichtigheid konden oprukken. Een correspondent van de Daily Tele graph vernam, dat Oejeda telefonisch aan Tokio heeft verzocht, een geheele divisie versterking te zenden. Volgens een officieele Japansche ver klaring, rukken de Japanners zoo lang zaam op, niet doordat zij op hevigen tegenstand van de Chineezen stuiten, maar omdat zij zoo weinig mogelijk on gerief wenschen te bezorgen aan de in ternationale nederzettingen. Men heeft echter te Sjanghai den indruk gekregen, dat de Japansche troepen niet voldoende sterk zyn om China's weerstand te breken. Volgens een bericht uit officieele bron zijn Zaterdag 500 Japanners tijdens de gevechten te Sjanghai, o.w. drie officieren, gevangen genomen In den loop van den dag zijn 230 gewonde Chineesche soldaten opgenomen in de ziekenhuizen in de in ternationale nederzettingen. O NOODLOTTIGE BRAND TE BILBAO. Uit Madrid wordt gemeld, dat in een drogisterij te Bilbao bij het vervaardigen xan een waschpreparaat een ontploffing ontstond, die tot 'n geweldigen brand leidde. Ten gevolge van het licht brand bare materiaal stond in minder dan geen tijd het uit tien verdiepingen bestaande gebouw in lichte laaie. Ook twee aan grenzende perceelen werden door het vuur aangetast. De drie gebouwen zijn tot den grond toe afgebrand. Van de bewoners maakte zich een paniek meester. Gedeeltelijk konden zij de gebouwen niet meer verlaten en velen sprongen in hun angst op straat. Ondanks de onmiddelijk verleen de hulp zijn er vier dooden, zes zwaar en twintig lichtgewonden te betreuren. Niet minder dan honderd twintig fa milies zijn door den brand dakloos ge worden. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redacteur 1 Beleefd verzoek ik U plaatsing van onderstaand. Zooals aan 't meerendeel der lezers wel bekend zal zijn, woedde Zaterdag j.l. een felle brand te Wijk, waardoor een groote boerderij in de asch werd gelegd en twee huisgezinnen werden gedupeerd. Nog geen jaar geleden werden te Aalburg enkele huisgezinnen het slachtoffer van een brand. Evenals daar als in Wijk was wel het huis, doch niet de inboedel der huurders verzekerd. Voelen zich dan de gezinshoofden niet verplichtend ten alle tijden voor hun gezin te moeten zorgen, zélf daarvoor te moeten zorgen, in plaats van de onver wachte lasten te schuiven op de schouders der gemeenschap Men ziet toch niet op tegen een luttele assurantiekosten van enkele guldens zeg vijf per jaar (één dubbeltje per week) waarvoor men als men in een met riet bedekt huis woont, een waarborg heeft van ruim f 2000, behalve de gerustheid veilig te zijn. Geheel onverantwoordelijk is het in dezen tyd, van motoren, electriciteit (en weinig verdienste) enz. zich berustend over te geven aan het niemand en niets ont ziende noodlot. In de hoop, dat deze catastrophe de oogen der talrijke niet verzekerden moge openen, teeken ik, U mijnheer den Redac teur dankend voor de verleende plaats ruimte. A. P. WONDERGEM. Wij k. HEUSDEN. Openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente op Donderdag 25 Februari 1932, des avonds 8 uur. Aan de orde: 1. Beëediging van den heer P. J. Ver- schure als lid van den Raad. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Mededeeling van ingekomen stukken. 4. Rekeningen over 4930 en begrotin gen voor 1932 der Godshuizen. 5. Vaststelling van het kohier der riool belasting over 1932. 6. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding der maandmarkt met biggen- en pluim- veemarkt. 7. Verzoekschriften om ontheffing van rioolbelasting. 8. Vaststelling van de vergoeding be doeld in art. 101 Lager Onderwijswet 1920 aan bijzondere scholen. 9 Wijziging gemeentebegrooting 1931 en 1932. Zaterdag speelde de voetbalver- eeniging „L.O.N.G.A." alhier de 9de nederlaagwedstrijd en wel tegen B.S.V. uit Besoijen. Ook deze vereeniging slaagde er niet in de 2de overwinning in dit tournooi te behalen, daar „L.O.N.G.A." met 52 wist te winnen. Tot lid van het R.-K. Armbe stuur is benoemd, de heer dokter Rud. Verhoeven. Zondagmiddag gedurende de pauze op het voetbalveld van „luliana" wilde zekere C. Seen der toeschouwers, even een bal trappen. Daarbij kwam hij te vallen over een kleinen jongen, met het gevolg dat hij zijn sleutelbeen brak. Een dokter, die terstond aanwezig was, bracht hem met de auto thuis, waar hij verder behandeld werd. ALMKERK. Ds. G. J. Sanders te Ee, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. Op Vrijdag 26 dezer hoopt de Herv. Meisjesvereen. „Dorcas" alhier in de Consistoriekamer der Herv. Kerk haar jaarfeest te vieren. Op Donderdag 3 Maart a.s. hoopt de Herv. Knapenvereeniging alhier haar jaarfeest te vieren. j Woensdag j.l. heeft de Geref. Meisjesvereen. „Het Mosterdzaadje" haar 35-jarig bestaan in intiemen kring herdacht. Voor dit heuglijk feit was een omvangrijk programma in elkaar gezet, dat door de leden op verdienste lijke wijze werd uitgevoerd. Daar de eere-presidente der vereeniging, Mevr. Hakman, door ongesteldheid verhinderd was de leiding op zich te nemen, be rustte deze thans bij de presidente, Mej. T. van Iperen. Ze opende het feestelijk samenzijn door het laten zingen van Psalm 98 3, waarna deze psalm ge lezen werd. De secretaresse, Mej. M. de Jong, gaf haar notulen. Wel is het aantal leden klein, maar de arbeid door hen verricht, verdient alle lof. In t afgeloopen jaar toch werden niet min der dan 137 kleedingstukken aan be hoeftige gezinnen uitgereikt. De dank baarheid der armen is haar een prikkel tot voortzet ing van het werk dn* barm hartigheid. Vervolgens werd het feestprogram ma in geregelde orde afgewerkt. We kregen te "hooren prozastukjes en ge dichten, waaronder van bekende schrij vers, die werkelijk getuigden van den goeden smaak der leden. Ook enkele zangstukjes werden ten gehoore ge bracht, zooals: „Alles wat adem heeft, love den Heere" en „Komt laat ons zingen, allen te zaam". Voor tractatie was inmiddels gezorgd. Tot de medewerkende leden behoor den de dames: H. v. d. Water, C. Dui- zer, M. de Jong, T. Duizer, N. v. Vuu- ren, D. v. Vugt, J. Dekker, enz. Met voldoening mag het „Mosterd zaadje" op dezen gezelligen avond te rugzien, die gesloten werd door Ds. Hakman, die na afwerking van het programma nog even ter vergadering verscheen. ANDEL. De gespeelde voetbalwedstrijd tusschen „Sparta II" en „N.O.A.D. II" uit Wijk eindigde met den stand 11. Op 2 Maart a.s. zal de Herv. Jongelingsvereeniging „Obadja" zijn jaarfeest vieren in de Ned. Herv. Kerk alhier, onder leiding van den heer W. Bronkhorst. De vereeniging telt thans 41 leden. In de voorm. openbare school alhier zal op Vrijdag 26 Februari a.s., een voordracht met films worden ge geven door het landbouwkundig bureau „Breda" van de N.V. Vereenigde Kali maatschappij AmsterdamBreda. Onder de jonge kinderen alhier doen zich zeer veel gevallen van maze len voor. De ziekte draagt over het algemeen geen kwaadaardig karakter. De Geref. Jongelingsvereeniging alhier, vierde in de Geref. Kerk haar jaarfeest. De belangstelling was slechts matig te noemen. Verschillende onder werpen werden behandeld, welke over het algemeen goed verzorgd waren. Op de onderwerpen volgde besprekin gen. Ook de voordrachten mochten er wel wezen en voldeden goed. De avond mag wel geslaagd heeten. CAPELLE. Door de gemeente Sprang-Capelle is een leening, groot f30.000, geplaatst bij de Firma Lentjes en Drossaerts bankiers te 's-Hertogenbosch. Men deelt ons mede, dat onze vroegere predikant, Ds. A. Meijer, thans Ned. Herv. Predikant te Utrecht, a.s. Zondag 6 Maart voor de Herv. Gem. alhier hoopt op te treden. Ongetwij feld zullen dien dag velen opgaan om hun oud-herder en leeraar weer eens te hooren. De gem. zangvereeniging ,,'t Ro zenknopje" te dezer plaatse heeft be sloten deel te nemen aan het op 2den Pinksterdag te Wijk (bij Heusden) te houden Nationaal Concours. Tot bestuursleden der Chr. Oran jevereniging zijn herkozen de heeren A. Paans, C. L. de Rooij Jz., en J. Vos, terwijl in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. Ruiter, gekozen werd de heer Jac. Timmer mans. Het eerste elftal onzer voetbal vereen. „Excelsior" speelde j.l. Zondag te Vlijmen voor de eerste klasse B.V.B. de voorlaatste competitiewedstrijd in dit seizoen tegen „Vlijmensche Boys I" aldaar. Na een spannenden wedstrijd wist „Excelsior" te winnen met 54, door welke overwinning het eerste elf tal thans het kampioenschap der eerste klasse B.V.B.afdeeling 7, heeft be haald en promoveert naar de derde klas se N.V.B. Het is een keurige prestatie voor deze betrekkelijk jeugdige veree- niging, die in Augustus 1930 opge richt is. Bij de vele gelukwenschen, die spelers en bestuur in ontvangst hadden te nemen, willen wij ook de onze voegen en we hopen, dat het elf tal het^galgend seizoen zich in de nieu we afdeeling spoedig zal thuisgevoelen. A.s. Zondagmiddag wordt de laatste competitiewedstrijd gespeeld voor de eerste klasse B.V.B. op het terrein aan de Willem van Gendsvaart tusschen „Excelsior I" en „H.E.C. II' uit Waal wijk, twee gelijkwaardige partijen, zoo dat we weer van een mooien wedstrijd zulien kunnen genieten. Bij eenigszins gunstig weer verwachten we voor de zen wedstrijd een flinke belangstelling. Te dezer plaatse is onder den naam „De Maasmond" een hengelaars- vereeniging opgericht met aanvankelijk 12 leden. Tot bestuursleden zijn geko zen de heeren L. Dijkstra, voorzitter, J. v. d. Hoek, secretaris, J. Kraak, pen ningmeester, H. Oerlemans Sz. en A. Both, commissarissen. De vereeniging is gevestigd in het café van den heer J. Qui rijns. De Onderlinge Tuinbouwvereen. te dezer plaatse hield j.l. Maandag 22 dezer, in het café van den heer J. Qui- rijns aan de Vaartkant, onder leiding van haar voorzitter, den heer C. Ster renburg, een algemeene ledenvergade ring. Na de gebruikelijke opening en de voorlezing der notulen, die onver anderd werden goedgekeurd en vast gesteld, bracht de secretaris-penning meester, de heer J. den Hollander, een goed verzorgd verslag uit over den toestand der vereeniging geduren de het afgeloopen jaar, waarin hij wijst op de slechte tijden, die de leden der vereeniging, in verband met de malaise, doormaken. Hij memoreert, dat het be stuur teleurgesteld is, wat het verga- deringbezoek betreft en spoort de le den aan tot eendrachtig samenwerken, wat vooral in deze bedrukte tijden dub bel noodig is. Met dank aan den secr. werd dit jaarverslag goedgekeurd. Na dat eenige ingekomen stukken, betref fende het veilen voorgelezen en behan deld waren, volgde de bestuursverkie zing wegens periodieke aftreding der heeren C. Sterrenburg, A. v. d. Hoek en M. van Pelt. Alle aftredenden wer den herkozen, waarna de functies als volgt verdeeld werden: C. Sterrenburg, voorzitter, J. den Hollander, secreta ris-penningmeester, H. Mouthaan en M. van Pelt, commissarissen. Bij de rondvraag bracht de heer C. J. v. d. Hoek, namens de aanwezigen den secretaris dank voor zijn uitste kend jaarverslag en voor zijn onver- moeiden ijver, waarmede hij steeds de belangen der tuinders behartigt, waar na de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de belang stelling te ongeveer 9 uur sloot. DUSSEN. Vrijdagavond j.l. vierde de Herv. Jongelingsvereeniging alhier in gebouw „Eben-Haëzer" haar jaarfeest. De lei ding berustte bij den ringvoorzitter^ den heer Bronkhorst uit Andel. Ver schillende onderwerpen werden behan deld, waarvan we willen noemen Pre diker 12 door J. van Wijngaarden en „de Ruyter" van P. Koekkoek. De meisjesvereen. „Lydia" zong enkele lie deren. Ook de voordrachten mochten er over het geheel wel wezen al was er hier en daar nog wel wat te verbe teren. De avond werd met gebed en psalmgezang gesloten te omstreeks 11 uur. Door den heer de Witt te Alm- kerk worden pogingen aangewend om ook aan de Hank alhier een afdeeling van den Chr. Nationalen Werkmans bond op te richten. GEERTRUIDENBERG. De gemeenteraad heeft aan den minister van oorlog het verzoek ge richt, hef kruitmagazijn, dat een voort durend groot gevaar voor de gemeenle wordt geacht, te verwijderen. 's-GREVELDUIN-CAPELLE. Cand. P. K. Keizer te Heeren veen, heeft het beroep naar de Geref. Kerk alhier aangenomen. 's GRAVENMOER. Vorige week Donderdagavond j.l. vierde de Herv. Jongellingsvereeniging „Ora et Labora" en de Jongedochters- vereeniging „Dorcas" alhier in de O.L. school, onder leiding van haren voor zitter, met leden, begunstigers, afge vaardigden en belangstellenden, resp. hun 9de en 24ste jaarfeest. Het lokaal was goed gevuld en het geheel leverde een gezelligen avond. De heer J. de Geus Kz. heeft zijn benoeming als Kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente alhier aangeno men. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2