Tweede Blad 80.5203 Woensdag 24 Febr. Na de Wasch voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. NERGENS LUST/Nf\ BEHOORENDE BIJ HET ■MBnanaaHnRanRBiBiraancrxiinKB Wetsvoorstel betreffende de loopende Pachtovereenkomsten Bij de Tweede Kamer zijn ingeko men een wetsvoorstel van de vrijz.- dem. (van den heer Ebels c.s.), hou dende maatregelen inzake loopende pachtcontracten. Aan de memorie van toelichting tot dit wetsontwerp is het volgende ont leend: De zeer buitengewone tijdsomstan digheden zijn van bijzonderen invloed op de positie van hen, die landelijke eigendommen hebben gepacht in de jaren, dat van een landbouwcrisis nog geen sprake was. De hooge pacht prijzen, waaraan nog menig pachter voor eenige jaren gebonden blijft, wer ken eenvoudig ruïneerend. Afgezien dus van de vraag, of men er in het alge meen een voorstander van is, dat de pachtprijzen des noods door den rechter worden gewijzigd, wanneer de prijzen van de landbouwproducten zich wij zigen, is naar het oordeel der voorstan ders in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden daaraan niet te ont komen.. Tal van verpachters hebben aan hun pachters zeer belangrijke pacht- vermindering toegestaan. Voor deze ver pachters van de goede soort is dan ook een wettelijke maatregel geenszins noo- dig. Maar menig verpachter dringt, zon der rekening te houden met de moeilijk heden van zijn pachter, aan op vol ledige betaling van den bedongen prijs. Nog veel talrijker zijn de gevallen, waar in de toegestane verlaging als ten ee- nenmale ontoereikend moet worden be schouwd. Voor dergelijke gevallen is een wettelijke maatregel onmisbaar. Het onderhavige wetsvoorstel beoogt niets anders dan het treffen van een noodmaatregel en laat volkomen open de vraag, wat na de afwijzing van het ontwerp-Pachtwet door de Eerste Ka mer op het stuk van het pachtvraag- stuk in het algemeen zal moeten ge beuren. De voorstellers hadden veel liever gezien, dat een regeling voor de loo pende pachtcontracten door de regee ring zou zijn voorgesteld. Echter is gebleken, dat harerzijds te dezer zake geen voorstellen zijn te verwachten. De bij het wetsvoorstel ingeslagen weg leidt ertoe, dat de verpachter, die niet bereid is, vrijwillig te doen wat redelijkerwijze van hem gevraagd mag worden, daartoe kan worden ver plicht. Van een kapitaalkrachtigen ver pachter, die staat tegenover een pach ter met weinig of geen inkomsten, kan iets anders worden verlangd dan van een verpachter, die zelf in moeilijke fi- nancieele omstandigheden verkeert en die staat tegenover een pachter, die nog over een vrij groot weerstands vermogen beschikt. Ook zal een belang rijke rol mogen spelen de vraag, of de pachter wellicht in vroegere jaren belangrijke reserves heeft kunnen vor men. Aan het lichaam, dat moet be slissen, welke pachtvermindering in re delijkheid moet worden toegekend, zal ten deze alle vrijheid moeten worden gelaten. Daarom moet de samenstelling zoodanig zijn, dat een juiste beslissing zooveel mogelijk gewaarborgd is. Aan dezen eisch zal volgens de voorstellers het best voldoen een college, waarin naast een buiten de groepen van ver- pachters en pachters staand, juridisch element deze groepen zelve in gelijke verhouding zijn vertegenwoordigd. De noodregeling moet van toepassing zijn op alle pachtovereenkomsten, ge sloten vóór 1 Januari 1932. Wel is in sommige takken van bedrijf de crisis reeds veel vroeger ingetreden, maar met name in de veehouderij dateerende moeilijkheden eerst vooral uit de twee de helft van 1931. De beslissing kan voorts telkens afzonderlijk worden ge vraagd, wanneer een pachttermijn ver valt. Telkenjaren kan dus opnieuw wor den bezien, welke pachtvermindering in dat jaar Redelijk moet worden ge oordeeld. De eerste pachttermijn, waar op de wet van toepassing wordt ver klaard, is die, welke op of na 1 No vember 1931 is vervallen. In tegen stelling met andere crisismaatregelen behoeft deze regeling geen bepalingen te omvatten omtrent het einde van haar werkingsduur, daar zij vanzelf zal ophouden, wanneer de loopende pacht contracten zijn geëindigd. Ten aanzien van de techniek der regeling hebben de voorstellers de Huurcommissiewet tot voorbeeld geno men. Maar de Grondwetsherziening van 1922 maakt een eenvoudiger weg moge- l'jk dan dien van een beroep op den kantonrechter, welk beroep destijds on misbaar was, omdat de Grondwet ver bood, de beslissing van geschillen van burgerlijk recht aan anderen op te dra gen dan aan de rechterlijke macht. Thans bepaalt art. 156 der Grondwet, dat de wet kan bepalen, dat aan de berechting van door haar aan te wij zen gedingen over burgerlijke rechten mede kan worden deelgenomen door niet tot de rechterlijke macht behoo- rende personen. Het wetsvoorstel draagt de beslissing over het bedrag der pacht vermindering dan ook op aan Crisis- pachtcommissies, samengesteld uit den kantonrechter als voorzitter, naast wien een lid-verpachter en lid-pachter zul len zitting hebben. Tegen de beslissing van deze commissie staat geen enkel rechtsmiddel open, behoudens cassatie in het belang der wet. De gang van zaken zal aldus zijn. De pachter, die tevergeefs getracht heeft van zijn verpachter de pachtver mindering te verkrijgen, die naar zijn oordeel de redelijkheid vordert, wendt zich tot den kantonrechter. Een ter mijn voor dit onderzoek behoeft niet voorgeschreven te worden. De pachter kan het desnoods nog doen, wanneer hij tot betaling van den bedongen pacht prijs wordt aangesproken. De indiening van het verzoek schort de verplichting tot betaling op. Alvorens de beslis sing van de crisispachtcommissie wordt ingeroepen, zal de kantonrechter een poging doen om partijen door onder ling overleg tot een minnelijke oplos sing te brengen. Mislukt deze poging, dan moet de zaak aan de commissie ter beslissing worden voorgelegd. De commissie moet daarbij acht slaan op alle omstandig heden. Die, in het ontwerp opgenoemd, zijn allerminst limitatief. Het ware onredelijk, de wet alleen van toepassing te verklaren op de nog niet betaalde pachttermijnen. Daarom zal de wet van toepassing zijn op alle pachttermijnen, die op of na 1 No vember 1931 zijn vervallen, ook al mochten zij reeds betaald zijn. Hierbij moest echter aan den pachter, die reeds betaald heeft, een termijn wor den gesteld, binnen welken hij zijn verzoek om vermindering moet indie nen. Deze termijn is gesteld op één maand na het in werking treden van de wet. Aangaande het wetsvoorstel zal wor den vermeld, dat krachtens art. 5 een crisis-pachtcommissie wordt ingesteld in ieder kanton en de leden der commissie door de Kroon benoemd worden, waar bij voor ieder lid zooveel plaatsver vangers worden aangewezen, als de Kroon dienstig oordeelt. Krachtens art. 6 moet de commissie in het bijzonder acht slaan op den vermogenstoestand van beide partijen, op den duur der overeenkomst, op de bedrijfsuitkomsten, voor zoover die door de buitengewone tijdsomstandig heden zijn beïnvloed, op de uitkom sten van vroegere jaren, gedurende welke het gepachte voor denzelfden pachter van denzelfden verpachter was gepacht. Krachtens art. 8 is de crisispacht commissie bevoegd, zoodanige personen te hooren al of niet na beëediging als zij te harer voorlichting noodig acht. Die personen zijn verplicht te verschijnen en de gevorderde voorlich ting te verleenen. Terzake van de werkzaamheden van den kantonrechter en van de crisis pachtcommissie worden aan belangheb benden geen kosten in rekening ge bracht. Deze kosten worden gedragen door den staat. Aldus bepaalt art 9. Art. 10 schrijft voor, dat al het geen betreft de instelling, samenstel ling, taak en werkwijze der crisis pachtcommissie, voor zoover daarin niet bij deze wet is voorzien, nader bij al- gemeenen maatregel van bestuur wordt geregeld. N.R.Ct. JLuiilboiiwriibriek. EEN JUIST GEBRUIK VAN STALMEST. In ons vorig artikel „een verouderde meening"'hebben wij er op gewezen, dat het nog heel goed mogelijk is, tot in Maart Slakkenmeel te gebruiken. Hoe kunnen we nu daarvan verder een goed gebruik maken? De aankoop van hulpmeststoffen is sterk achteruitgeloopen, vooral van ka li- en stikstofmeststoffen, omdat de strijd om het bestaan ook op het plat teland steeds moeilijker wordt en dus het geld ontbreekt om die hulpmest stoffen te koopen. Meer nog dan vo rig jaar zal men, in het gemengde be drijf, probeeren toe te komen met de voorradige stalmest. Dus: een lichte stalmestbemesting op het bouwland, met als gevolg een misschien middel matige oogst, dus nog ongunstiger fi- nancieële uitkomsten. Is er nu niet een middel om met weinig extra kosten de oogst aan merkelijk beter te doen zijn? We zullen daartoe eens gaarne zien, wat stalmest bevat. Stalmest wordt altijd genoemd: een volledige meststof. Maar daarmee is niet gezegd, dat hij, zelfs in normale hoeveelheid gegeven, voldoende voe dingsstoffen bevat voor een ruime oogst. Want in verhouding tot de stik stof en de kali bevat hij te weinig fosforzuur. heeft men vaak last van schrynende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. Een voorafgaande bemesting met slakkenmeel zal dus meer effect geven. Wordt dus een lichte stalmestbemes ting aangevuld met een gift slakken meel van b.v. 1 zak per hont (kosten plm. f2.dan zal men in vele geval len een belangrijke oogstvermeerdering krijgen. In verband met de verstrekking van zwavelzure ammoniak door het crisis comité tegen een zeer lagen prijs, willen wij aan het bovenstaande nog iets toe voegen. Ieder, die ervoor in aanmerking kwam, heeft natuurlijk Z. A. besteld. Wij zouden nu even willen herinneren aan een brochure (eenigen tijd ge leden uitgegeven door het Thomasslak- kenmeel-Bureau te Amsterdam) geti teld: „Een gelukkige combinatie." Daar in wordt gewezen op het éénzijdige van het alléén gebruiken van Z.A. Alleen als men overtuigd is, dat de grond voldoende opneembare kali en fosforzuur bevat, zou dit geen bezwaar zijn. Wat het fosforzuur betreft, is dit op onze rivierkleigronden zelden het geval. En daarom is het zeker aan te bevelen de stikstof aan te vullen met fosforzuur en wel in den vorm van Slakkenmeel, omdat de Z.A. zuur is, ontkalkend werkt en men dus ook be dacht moet zijn op kalktoevoer. Welnu, het Slakkenmeel werkt, door zijn kalk- gehalte van 50 pCt. verbeterend op de kalktoestand. Alleen nog een kleine waarschuwing. Z.A. en stalmest mogen niet met slakkenmeel tegelijk gegeven worden, daar anders ammoniakverlies optreedt. Geef daarom slakkenmeel n u, en met ongeveer een maand tijdverschil de andere meststoffen. I'iaatselijk Nieuws. HEDEL. Bevorderd tot arts de heer K. J. E. Slagmolen alhier. ROSSUM. M. baron van Randwijck, die half Mei 43 jaar burgemeester van Rossum was, heeft met ingang van 1 Mei ont slag gevraagd. WELL. Dezer dagen hield de afd. Kerk wijk van den B.O.G. haar jaarvergade ring in café v. Genderen. De Secre taris brengt zijn jaarverslag uit en doet mededeeling van diverse ingekomen stukken over beschikbaarstelling van voederbietenzaad én over een nieuw soort zomertarwe. De Voorz. bepleit het aanleggen van een vereenigings- proefveld, om b.v. met bovengenoemde gewassen een proef te nemen, en stel voor, dat het Bestuur pogingen in het werk zal stellen, om een geschikt per ceel te krijgen. De vergadering gat hiermede accoord en worden de hee- ren Roosenboom, de Gaay en W. Vos aangewezen om de gesproken plannen uit te werken. De Voorz. bespreekt nog even de werkkring der C.P.C. van den B.O.G. Door den kring Tiel is een lid aangewezen, welke de voorstei len der C.P.C. op de Kringvergadering zal toelichten en regelen. Als bestuursleden werden herkozen M. v. Rheen en P. Dingemans. In de plaats van W. Struick, die geen herbe noeming wenschte, werd gekozen A. v. Loon. Maandag 45 Februari jl. had al hier het jaarfeest plaats van de Cf»r Jongel.-Vereen. „Paulus". Ds. Boogaaid uit Hurwenen trad als feestredenaar op in de Herv. Kerk. Om 8 uur vereenigde men zich in „Ons Huis". Begonnen werd met het zingen uit den liederenbundel no. 32:4 en 4, waarna ds. Boogaaid voorging in gebed en een kernachtige toe spraak hield. De voorzitter hield de in leiding met het lezen van Rom. 43. Daarna volgden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, waaruit bleek dat de vereeniging in goeden wel stand verkeert. Hierop volgden samen spraken, voordrachten en opstellen door de leden, waarna de afgevaardigden uit Nederhemert en Waspik namens hunne vereenigingen spraken. Tot slot werd gezongen Gez. 4801 en sprak de leider een woord van dank. WERKENDAM. Door de A. R. Kiesvereen. alhier werd een goed geslaagde jaarvergadering gehouden. Ingeleid werd door M. J. van Oord: Wij blijven Ant.-Rev.". waarop een drukke bespreking volgde. Jaarverslag penningmeester wees een nadeelig saldo aan. Jaarverslag secretans alsmede bestuursverkiezing wegens peno dieke aftreding werden uitgesteld tot een volgende vergadering. Door de Propaganda-afdeeling der N. C. R. V. werd vertoond de film „De Klokken luiden". Des nam. voor de kin deren waarbij nog een dieren-filmpje weid vertoond. Den avond was voor de ouderen. Ge opend werd door ds. Lazonder met meenschappelijk zingen van Ps. 438 l en 3. Gesloten door Jac. G. van Ouid. Staande werd gezongen ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen." Beide vertoo- ningen was de zaal geheel gevuld. V-»or de N.C R V was heteen propagandadag. De film voldeed uitstekend. 58. Rob raadde de bedoelingen van den dief en verdubbelde z'n pogingen. Zoo kwam hij juist op tijd, om Hassein onder een poort door te zien schieten. Rob hem achterna Hij gaf een schreeuw van triomf, toen hij den dief een steenen trap op zag rennen en door een deur verdwijnen. 59. Twee treden tegelijk nemen, holde Rob de trap op, de deuropening door en een houten ladder op, die naar het houten dak van een der huizen leidde. Maar de hoop, de roover te pakken te krijgen, was spoedig vervlogen, want op het oogen- blik, dat hij het dak bereikte, zag hij hoe de Arabier zich over een steenen muurtje heen liet zakken en uit het gezicht verdween. 60. Het volgende oogenblik had Rob de muur bereikt. Hij boog er zich overheen en zag om laag een steenen rand. „Hij is nog niet met me klaar," dacht hij, terwijl hij zich in koortsachtige haast over het muurtje slingerde en zich naar de rand af liet zakken. „De roover heeft kans gezien om door het raampje naar beneden te klimmen en denkt, dat ik niet in staat ben hem te volgen. Maar wat een diefachtige Arabier kan, kan ik ook." Toen hij op de rand terecht kwam, vlogen een groot aantal vogels met veel gekrijsch weg. -Wv Nieuwsblad Wilt gij U weer frisch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid, gebruik dan Foster*! Maagpilllen. 0.65 per flacon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5