Dit nummer Met uit 3 nietten 5. 2). lankbnyzen (o's Bank jf V. A. KEftSCHUUR-BAERT, Agentschap vaa de ftmsterdatnscbe Bank jf.VAmsterdam. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. tfo. 5204 Vrijdag 26 Februari 1932. Binnenland. g! Droge verf Aangemaakte verf Borstels t, Kwasten Lakken»Vernissen ^ND VAN ALTE^ Dit blad verschat WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden t 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentien van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nar en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Nieuwe en verhoogde heffingen in uitzicht. Eenige dagen geleden is een wetsont werp ingediend waarbij een vijftal nieu we off verhoogde heffingen ten bate van het Leeningsfonds 1914, d.i. het cri sisfonds, worden voorgesteld. Een erg opwekkend bericht is dit wel niet, maar het valt moeilijk te ontkennen, dat die heffingen niet bepaald noodig zijn. Het Leeningsfonds heeft dringend be hoefte aan versterking van inkomsten en wel allermeest om den verhoogden steun aan de bietenverbouwers te kun nen bekostigen en verder ook om de steeds toenemende crisisuitgaven te kunnen bestrijden. De voorgestelde heffingen vinden wij nog niet zoo slecht gekozen. Zeker, in normale tijdsomstandigheden zou den er met grond ernstige bedenkingen tegen aangevoerd kunnen worden, maar men moet ze beschouwen in het raam van den tijd, waarin ze worden voor gesteld. En dat de regeering zulks ook aanvoelt blijkt wel uit het feit, dat de voorgestelde heffingen als „tijdelijke" worden aangekondigd en wel tot 1 Januari 1934. Nu kan men wel zeggen, dat ze, wranneer ze er eenmaal zijn, niet weer gemakkelijk verdwijnen, maar we mogen toch gerust zooveel vertrouwen in onze Staten-Generaal stellen, dat de- ae geen onnoodige belastingen en hef fingen zullen laten voortbestaan. Voorgesteld worden tien opcenten op den suikeraccijns, welke de regeering wenscht beschouwd te zien in verband met den steun aan de bietenverbouwers. Verder worden voorgesteld eene ver hooging van de opcenten op den wijn- accijns, verhooging van de opcenten op het zegelrecht voor buitenlandsche •effecten, verhooging op den sigaretten- accijns en eindelijk een invoerrecht van 10 pCt. op versche bananen, citroenen, mandarijnen en sinaasappelen. De op brengst van een en ander wordt ge raamd op 13,2 millioen. Om nu den pil der verhoogingen «enigszins te vergulden wordt voorge steld de twintig opcenten op de grond belasting van ongebouwde eigendom men in 1933 te doen verdwijnen. Dit is een kleine tegemoetkoming voor den grondeigenaar, waarvoor reeds meer dere malen door landbouwerskringen de wenschelijkheid is naar voren ge bracht. De voorgestelde verhoogingen kun nen wij niet, zooals we reeds opmerk ten, als ongelukkig gekozen aanmerken. Immers hebben we te doen met be lasting op weeldeartikelen, als we ten minste de suiker uitzonderen, voor zoo ver die niet gebezigd wordt voor den aanmaak van lekkernijen. En belastin gen op weeldeartikelen behooren in de tegenwoordige tijdsomstandigheden toch zeker in de eerste plaats aan de beurt te komen. Tegen de verhoogde opcenten op het zegelrecht van buitenlandsche effecten bestaat wel allerminst bezwaar, omdat daarvan geen nadeelige economische gevolgen zijn te verwachten. Effect van de verhooging zal mogelijk zijn, dat buitenlandsche effecten iets lager in koers komen te staan, zulks ten bate van de binnenlandsche stukken. De andere belastingverhoogingen zijn niet van zoo onschuldigen aard. Im mers hebben zij ten doel, de artikelen hooger in prijs te maken, waardoor het gebruik er van onwillekeurig een wei nig zal verminderen. Maar dit is toch niet zoo heel erg, omdat versobering er door in de hand wordt gewerkt. En deze hebben we in onzen tijd hoog noodig. In een der nummers van de Nieuwe Rotterdamsche Courant van een paar weken geleden lazen we omtrent het onderhavige wetsontwerp het volgen de, waarmede we volkomen instemmen: „Ook dit ontwerp gaat, gelijk reeds zoo menige vroegere maatregel, tegen den draad van de algemeene tijdsbe hoeften in. Noodzakelijk is en het streven gaat vrij algemeen in die rich ting de productiekosten te vermin deren. Dit wordt zoo onomwonden er kend, dat zelfs van sociaal-democra tische zijde de noodzakelijkheid werd toegegeven, om onder zekere voorwaar den tot loonsverlaging mede te werken. Dit is in menig bedrijf ook zeer wel mogelijk zonder dat het welvaartspeil van den arbeider daarmee zal worden verlaagd, omdat allengs, en met name in het laatste jaar, de levenskosten aanmerkelijk zijn gedaald. Het spreekt nu echter van zelf, dat dit streven op den duur alleen dan kan worden volgehouden en verdedigd, wanneer de overheid zich zooveel mo-1 gelijk onthoudt van al wat in tegen overgestelde richting moet werken. Las ten en belastingen b.v., die op het bedrijf drukken, mogen niet worden verzwaard, doch behooren veeleer te worden verminderd. Ook de regeering heeft zich op dit standpunt geplaatst. Maar de algemeene lijn behoort nog verder te worden gevolgd. Het is ge- wenscht, al wat do strekking heeft de levenskosten te verhoogen, zooveel doenlijk te vermijden. in tomaten in mosterd Qjl in olie j(J in piquante saus zalm, per groot blik 45 sardines, per blik 19, 12 Mosselen, Garnalen, Ansjovis, Paling in Gelei, Appetit Sild, Makreel, Kreeft, Kippered, Herrings, Gruyère-, Leidsche-, Lunchkaas. A. BAAIJENS Botermarkt 88 HEUSDEN Nu is evenwel de nood dermate ge stegen, worden er ter voorziening in do grootste ellende zulke eischen aan de schatkist gesteld, dat naar nieuwe bronnen van inkomst moet worden ge- zocht en strenge handhaving van de theoretisch vastgestelde richtlijnen niet steeds mogelijk blijkt. Duidelijk is ech ter, dat wanneer de nood ertoe dwingt van de leidende gedachten af te wij ken, niet dan met de uiterste voorzich tigheid mag worden te werk gegaan. We hebben hier te doen met twee uit haren aard en in strekking geheel tegen gestelde bewegingen, waartusschen op den duur een nieuw evenwicht moet worden verkregen. Slechts tastender wijs kan dit worden bereikt, en elk eenigszins forsch ingrijpen, kan het groote doel doen missen. Wij stippen hier slechts één zijde aan van het vraagstuk, dat overigens veel te ingewikkeld is om het in een dag blad volledig te kunnen bespreken, maar uit het weinige, dat wij ervan kunnen naar voren brengen, zal den lezer dui delijk zijn, dat hier groote gevaren dreigen. Soms krijgt men wel eens den indruk, dat de regeering zich niet in alle opzichten voldoende rekenschap geeft van hetgeen ook indirect nog aan de door haar voorgestelde maatre gelen vast zit. Met name ten aanzien van de contigenteerings-mode kan zich die twijfel voordoen. Wie de noodzake lijkheid van loondaling inziet, gelijk de regeering, moet zich onthouden van maatregelen, die de levenskosten ver hoogen. Toch geschiedt dit, wanneer door contigenteering of door andere maatregelen juist de goedkoopste pro ducten van de Nederlandsche markt worden geweerd. Doch er is meer, dat in het oog moet worden gehouden. Het kan zijn, dat de belangen van onder nemers en arbeiders in bepaalde be drijven (landbouw b.v. of schoenindu strie) zulke maatregelen aanlokkelijk maken, vergeten mag nimmer worden, dat allen, die buiten de geholpen groe pen staan, er per slot van rekening de nadeeeln van moeten ondervinden. Schijn bedriegt, en vooral hier. De vermindering van werkloosheid, die door contigenteering van buitenland- schen invoer misschien in één tak van industrie kan worden bereikt, kan op de keper beschouwd soms niet meer dan verplaatsing van werkloosheid blij ken te zijn." Maar hoe dit allés ook zijn moge, vast staat dat het Leeningsfonds geld noodig heeft. En ten deele wordt hierin voorzien door de voorgestelde nieuwe of verhoogde heffingen op eenige ge notsartikelen met uitzondering dan van een gedeelte van de suiker. Hoewel dit nu niet erg prettig is, is het toch geens zins een groot bezwaar. Men vergete toch niet, dat er in dezen tijd zoo heel veel is dat minder Opvroolijkend aan doet. Als de heeren een paar sigaretten per dag minder moéten rooken en er nog een paar minder gerookt moeten worden door vele leden der schoone sexe, dan komt dit stellig ten goede aan hun gezondheidstoestand en, het moge voor de betrokkenen niet aangenaam zijn, zeker is dit toch aan te merken als een goede zijde der sigarettenaccijnsverhooging. FABRIEKSBRAND TE AMERSFOORT. Het gebouw van de N.V. Meursings' Biscuitfabriek aan het Smalle Pad te Amersfoort is Dinsdagavond afgebrand. De brand begon om acht uur en, hoe wel de brand weer onmiddelijk ter plaatse was met volledig materiaal en met vijf waterstralen uit de Eem en een straal op de huis leiding, het vuur aantaste, is het geheele houten gebouw, waarin een voorraad hout en kisten was opgeslagen, afgebrand. Dank zij de gunstige windrichting bleef het oude gedeelte met de kostbare machines gespaard, doch de biscuitfabriek is geheel uitgebrand. Ongeveer vijftig werklieden zullen zonder werk komen. Omtrent de oorzaak is niets bekend. O— DE GEVOLGEN VAN EEN LEKKEN BAND Te Sassenheim is in de hoofdstraat een 20-jarige man uit Lisse door het springen van een band van de duo van een motor fiets gevallen. Hij werd eenige meters meegesleurd en deerlijk gewond naar het St. Bernardusgesticht overgebracht. Zon der tot bewustzijn te zijn gekomen is hij overleden. O— SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. De 45-jarige landbouwer J ohannes Schol te is aan de grens bij Terapel (Gron.) bij het Smokkelen door de Duitsche douane doodgeschoten. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. —O Waarde vermindering van land. J.l. Dinsdag werd te Gorinchem ge rechtelijk verkocht een bouwmanswoning met schuur erf en boomgaard, wei- en hooilanden en een arbeiderswoning onder Vuren en Dalem in den polder Dalem te zamen groot ruim 26 H.A en waarvoor in 4928 te vergeefs f70 000 werd ge boden. Thans werd een en ander ingezet in 43 perceelen, zoDder verhoogingen te samen op f 40.750. O— RAMP VAN DE BERLIN 4907. Zondag j 1. was het 25 jaar geleden, dat te Hoek van Holland het stoomschip „Berlin" is gestrand. Ontstellende golven namen het schip op en smakten het neer op den kop van bet Noorderhoofd, waar 't middendoor gebroken bleef liggen, prijs gegeven aan sneeuwjacht en branding. In den aanvang viel er door de hooge zee aan redding niet te denkenmen moest het aanzien, dat het voorschip met vele menschen er op in de branding over het vaarwater verdween. Eerst aan den derden middag van den derden dag ge lukte het de dappere matrozen van het loodswezen een van het wrak waaienden tros te pakken te krijgen en er een nieuw eind aan vast te knoopen, waarmede de verbinding tusschen schip en land was gevormd. De schipbreukelingen lieten zich hier langs glijden, waarbij de redders hen ondersteunden omdat ze uitgeput waren van ellende. Uit alle naburige landen waren journalisten overgekomen om te seinen over dezen heldhaftigen maar tra- gischen strijd met de woedende elementen. O—- BRANDSTICHTING Te Delft is gearresteerd de manufac turier P. S., verdacht van brandstichting in zijn winkel aan de Breestraat. telepno. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarde». Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiön. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. CHT Spaarboekjes gratis by eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOON STB A GEVECHT MET DOODELIJKEN AFLOOP. Aan de politie van "het bureau Katten burg te Amsterdam werd kennis gegeven, dat een Engelsch opvarende van een in de haven liggend schip in bewusteloozen toestand een loods aan de Borneokade was binnengedragen. De politie stelde een onderzoek in. Intusschen had de scheepsarts reeds geconstateerd, dat de Engelschman was overleden. Uit het verdere onderzoek bleek, dat de man had gevochten met een taxi chauffeur. Het lijk is in beslag genomen en overgebracht naar het Binnengasthuis. De taxi chauffeur is aangehouden en overgebracht naar het J. D Meijerplein. Hij verklaarde uit noodweer te hebben gehandeld. Nader verneemt het „H.bl." het vol gende Aan boord van het stoomschip „Helenus" liggende aan de Borneokade, bevonden zich eenige Engelsche passagiers. Een hunner, een architect, was Maandag avond met den scheepsarts de stad in geweest. Ongeveer twee uur in den nacht kwamen de heeren per taxi aan de Borneokade terug. De architect, die 49 jaar oud is, was onder den invloed van sterken drank. Hij kreeg met den chauffeur oneenigheid over de betaling van de auto. De Engelsch man wilde den chauffeur te lijf, doch de autobestuurder wist hem af te weren. De architect deed echter een tweeden aanval, waarop de chauffeur, uit zelfver dediging, zijn aanvaller een stomp gaf. De Engelschman, die mede als gevolg van zijn toestand niet al te vast op de beenen stond, viel als een blok achterover en bleef liggen. Vermoedelijk was hij dade lijk dood. De chauffeur is weer op vrge voeten gesteld, daar hij uit noodweer/schijnt te hebben gehandeld. DROGISTERIJ Botermarkt 72, HEUSDEN. RATTENPLAAG. In Budel hebben de landbouwers zeer veel last van ratten, die veel scha de aan rogge, haver en stroo aanrichten. Landbouwer N. E. doode er niet min der dan 466. O— VAN EEN AUTO GESLAGEN EN GEDOOD. Te Giessendam heeft een droevig onge luk plaats gehad. De van zijn werk terugkeerende ongeveer 40-jarige arbeider Van Loon uit die gemeente reed achter op een vrachtauto mede. Toen de wa gen een poort doorreed kwam de arbei der met zijn hoofd in aanraking met een ijzeren balk en sloeg van den auto. De man was onmiddellijk dood. De ongelukkige laat een vrouw en een achttal kinderen onverzorgd achter. Zoeken en rapen van eieren. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft bij beschikking van 22 Februari bepaald dat in het geheele rijk a. het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en water hoentje is toegestaan vanaf heden tot en met 28 April; b het ten verkoop in voorraad te hebben, te koop aanbie den, verkoopeD, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a genoemde waterwild is toegestaan vanaf heden tot en met 30 Aprilc. het zoeken, rapen, ten verkoop hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten), daikers, watersnippen en goud- plevieren niet is toegestaan. (St.et). -o- LOCOMOTIEF UIT ELKAAR GEVLOGEN. In Baarle Nassau stond een locomotief onder stoom om zijn werkzaamheden te beginnen. Opeens toen het personeel zich verwijderd had vloog de machine met een doffen knal uiteen. Stukken van bijna 100 K.G. vlogen door de lucht en verbrijzelden op een afstand van 200 I Meter een schoorsteen van een huis. De rails waren geheel verbogen. Wonder boven wonder waren er geen persoonlijke ongelukben. O— VERLAGING SALARISSEN DER TWEEDE KAMERLEDEN. Het Tweede Kamerlid Van Vuuren heeft medegedeeld, dat de verschillende politieke kamerfracties zijn overeengeko men, de salarissen der Tweede Kamer leden vrijwillig met een zeker bedrag, dat niet genoemd werd, te verminderen. Goed voorbeeld doet goed volgen. —O— VERDUISTERING DOOR ADVOCAAT. De Arrondissements-Rechtbank te Alk maar wees vonnis in de zaak van den heer Mr. H. A. J. M. K., die ten nadeele van het „Huis van Zetten", een R. K. hofje voor oude mannen, en als beheerder der R. K. scholen, beduidende malverea- ties pleegde. De rechtbank veroordeelde hem deswege tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, wegens verduistering meermalen gepleegd, met bevel tot ge vangenneming. De eisch was 3 jaar met bevel tot gevangenneming, indien vonnis mocht worden gewezen. BRANDSTICHTING? Te Delft is gearresterd de manufactu- rier P. Sverdacht van brandstichting in zijn winkel aan de Breestraat. GIFTEN VOOR HET NATIONAAL CRISIS-COMITÉ. Bij het Nationaal Crisis-Comité is in de afgeloopen week ontvangen f39.075.74, waardoor het totaal gestegen is tot f528,243,49. ral o— ij voor kit Land m Heusoei en Altena.de Lanos-tmt en de Bommelemard —O— -O- —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1