werkkracht Hierop letten schatten aan de menschen bekend maken. Het lijkt ons de moeite waard, bonnen op te sparen om dit album met 120 plaatsjes in bezit te krijgen. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Gaarne zou ik van U vernemen op welke gronden u in uw antwoord op de vraag van „Een onderwijzer" (19 Febr. j.l.) tot de conclusie komt, dat er in het door hem gestelde geval van samenloop van strafbare feiten geen sprake is. M.i is dit antwoord in strijd met het arrest van den Hoogen Raad der Neder landen, dato 26 Mei 4930 (W. v. h. R 12200). Zie met belangstelling eene weerleg ging van mijn standpunt tegemoet en zeg u daarvoor bij voorbaat dank. Een wachtm. der Kon, Marechaussee. Ik heb verleden jaar een ziektegeval aan de hand gehad met de Raad van Arbeid ik heb geen uitkeering ontvangen, ik was toen bij mijn vader werkzaam in loondienst. Dat heeft de Raad van Be roep te 's Hertogenbosch wel erkend, verders heeft dat niets uitgewerkt. Aan gezien er nu voor mijn persoon premie is opgebracht, stelde mijn vader voor als werkgever, dat hy die premie mij toe wilde kennen, om daarmede de rekening van den dokter te betalen. Nu is mijn vraag Lang3 welken weg kan mijn vader die premie terugvorderen, dat mijns inziens billijk is tweede, indien ik voor mijn vader werk, val ik dan toch onder de Ongevallenwet, ik bedoel krijg ik uitkeering als mij een ongeval overkomt ten derde behoeft er voor mijn persoon nog rentezegels geplakt te worden, want volgens de ziektewet ben ik geen arbei der meer. W. K. Mogen tamme fasanten in gesloten jachttijd worden vervoerd A. J. K. Begaat men een strafbaar feit, wanneer men een tegenkomende auto door bepaalde teekens te geven waarschuwt voor een autoval N. Sluit eene vergunning van den Bur gemeester tot „venten" van bloemen langs de straat ook „uitstallen" in zich W. Een koopman. Wanneer ik als raadslid in de verga dering van den Raad de eene of andere politieaangelegenheid wil besproken, zegt de Voorzitter direct„dat zijn zaken van den Burgemeester waarmede de Raad in het geheel niets heeft te maken". Is zulks wel in orde G. Raadslid. Wat kost een rijbewijs voor een auto en voor een motorrijwiel, en wat kosten deze bij gelyke aanvragen 2e. Mag een bezitter van een rijbewijs voor een automobiel ook rijden met een tractor, een zaswieler en een auto met aanhangwagen of moet de aanvrage daar naar gesteld worden, zoo ja, hoe V. M. Mijn vader heeft ouderdomsrente ge noten, mijn moeder is nu ook de 65 jaar gepasseerd. Heeft zij nu ook recht op ouderdomsrente, zonder geplakt te hebben? B. H. Indien voor uwe moeder niet is geplakt en zij ook geen vrijwillige verzekering heeft gesloten, heeft zij geen recht op ouderdomsrente. Kan een vader, die ziekelijk is voor zich zelf een vischakte aanvragen, en in dien hy zelf dan niet in staat is om te visschen, een zijner zoons op die akte doen visschen. Een visscher. Een geldige akte hebben niet noodig aj, die in dienst van den houder van eene groote of kleine vischakte de in die akte genoemde visscherij uitoefenen, mits dit geschiedt in gezelschap van iemand, die de akte bij zich heeft, hetzij den houder, hetzy een van hen. Mag ieder een veerdienst inleggen tusschen Werkendam en Hardinxveld En tusschen Werkendam en Gorinchem? W. Een schipper. Tusschen Werkendam en Hardinxveld mag niet door ieder een veerdienst wor den ingelegd, omdat aldaar een veerrecht bestaat, dat thans toebehoort aan de gemeente Werkendam Voor het traject WerkendamGorinchem bestaat geen veerrecht, zoodat ieder voor dit traject een veerdienst mag inleggen In de laatste zitting van het Kanton gerecht te Heusden heeft de Kantonrechter een consumptieys-verkooper veroordeeld, omdat zijn inrichting niet voldeed aan de eischen gesteld bij de wet. Ik verkoop zelf al jaren ijs en heb nog nooit van die eischen gehoord. Kunt U mij ook zeggen welke die eischen zijn en waar ik ze kan vinden? T. M. De vereischten, waaraan een inrichting voor de bereiding en bewaring van con sumptieijs, voor den verkoop bestemd, moet voldoen, zijn te vinden in het zgn. Consumptieijsbesluit van 15 Juni 1929, Staatsblad 321, dat bij eiken goeden boekhandelaar is te bestellen. Eene alhier overleden gehuwde vrouw had vóór haar huwelijk een onecht kind Uit haar huwelijk zijn kinderen geboren. Erft bet onecht kiDd nu ook mede G. Jan v, d. N. Het onecht kind ertt alleen als het erkend is, maar zijn erfdeel is minder dan van een wettig kind. Een mijner arbeiders voegde mij dezer dagen toe „val dood, vent". Is dat voor mij een wettige reden om hem te ont slaan W. J. H. Dit is voor den patroon een dringende reden om den arbeider te ontslaan, omdat we hier te doen hebben met eene zoo danige gedraging van den arbeider, die ten gevolge heeft, dat van den patroon redelijkerwijs niet kan worden gevergd de dienstbetrekking te laten voortduren. Ik heb een huis verhuurd gehad, waarvan de huur reeds eenige maanden is geëindigd. De huurder blijft er nog maar steeds in wonen en betaalt geen huur. Nu ben ik er over aan het proce- deeren. Mag ik hem nu het wonen onmogelijk maken door b v. het dak af te breken H. K. d. W. Het onmogelijk maken van bewoning van het verhuurde huis door den ver huurder, op grond van beweerde geëin digde huur, terwijl daarover een proces hangende is, is zgn eigenrichting en dus absoluut ongeoorloofd. Bij de geboorte-aangifte van mijn drie jarig dochtertje heb ik de verkeerde voor namen van eene tante opgegeven, naar wie het kind moest heeten. Kan dat nog veranderd worden en, zoo ja, hoe moet ik dan precies handelen R. Een vader. Voor verandering van voornamen van uw kind is noodig een vonnis van de Arrondissements Rechtbank, onder welk ressort uwe woonplaats hoort. Daartoe moet een verzoek tot de Rechtbank wor den gericht. Staat de Rechtbank de gevraagde verandering toe, dan moet de uitspraak ter hand worden gesteld van den ambtenaar van den burgerlijken stand der geboorteplaats van het kind om aldaar in de loopende registers van geboorten te worden ingeschreven. Voor een en ander hebt U echter een advocaat pro cureur noodig. gen hebben duidelijk bewezen, dat dit blauw worden der aardappelen ont staat door kaligebrek. De aardappel neemt groote hoeveelheden kali uit den bodem op, zij moet deze kaii in ge makkelijk opneembaren vorm vinden, kan zij die met hare wortels niet los maken. Een gevolg hiervan is, dat de cellen niet stevig genoeg gevormd wor den en door sterken druk beschadiging daarvan optreedt. In deze richting ten minste wordt de verklaring der gun stige kalibewerking gezocht. Hoe het zij, de practische landbouwer behoeft zich met de oorzaak niet bezig te hou den. Voldoende voor hem is het te weten, dat het blauw worden der aard appelen door ruime kalibemesting wordt voorkomen. In uienverbouwende streken kreeg men met een lastig euvel in de uien te doen. Omstreeks half Juni stond de groei van het gewas plotseling ge heel stil. De uienplanten kregen doode punten aan de bladeren, welke steeds grooter werden. De aanblik van zoo'n stuk uien was allerbedroevenst. Later vergroeide dit nog min of meer, maar de opbrengst aan uien, welke aan de kwaal geleden hadden, was gering. De kwaliteit dezer uien liet ook te wen- schen over. En zie, hier was weer de kali die uitkomst gaf en het gebrek als bij tooverslag deed verdwijnen. Geen spoor ervan was te ontdekken waar kali ge bruikt werd en tegenwoordig weten de uienverbouwers heel goed, dat kali bij uienteelt niet vergeten mag worden. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzie# is van den naam Miinhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert [I de echtheid Zoo zouden wij nog meerdere voor beelden kujmen noemen, b.v. de rand jesziekte der bessen, enz. enz. De ruim te is echter te beperkt hierop verder1 in te gaan. In een volgend artikeltje komen wij hiero pterug. Wij wijzen hier nog op het gebruik van kali bij de bestrijding van onkruid door fijngemalen kainiet, bestrijding van slakken door een mengsel van kainiet of 20 pCt. kalizout en kopersulfaat. Eindelijk staat het vast dat de kleur van sommige fruitsoorten door kali wordt verbeterd. Alles samenvattende kunnen wij zeggen dat: De kali uit de kalimeststoffen niet alleen als plantenvoedingsstof noodza kelijk is, maar dat zij, dikwijls door nog onbekende oorzaken, een gunsti ge nevenwerking uitoefenen, die de opbrengst en kwaliteit onzer produc ten verhoogd. De lezer moge met bovenstaande me- dedeelingen zijn voordeel doen. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Sedert eenige dagen zijn de vijandelijkheden tusschen Japansche en Chineesche troepen, weder met groote hevigheid begonnen. Japansche troepen in stelling tijdens een bombardement van den vijand. l/aiHlhoii\viiihriek. Kali, niet alleen uit bemestings- oogpunt, belangrijk in het land- en tuinbouwbedrijf. De kali, welke wij door de bekende kalimeststoffen in onze bouwgrond brengen, is onontbeerlijk voor het ge dijen der gewassen. Zonder haar geen groei, waar zij in de minderheid is een slechte wasdom, met gevolg schra le oogsten. Ja, een tekort aan kali kan voor onze planten van zoo grooten in vloed zijn, dat zij ziek worden. In dit artikeltje willen wij een paar voorbeel den daarvan aanhalen. En dan denken wij in de eerste plaats aan het blauw worden der aard appelen. Wat een last, wat een scha de heeft dit euvel reeds veroorzaakt. Welnu, talrijke uitgebreide proefnemin Phi.Hf.Aeliik tieuws. AALST. Door den Minister van Defensie is voor goed vrijstel ing van den dienst plicht verleend wegens kostwinnerschap aan Willem Willemse van Ballegooijen alhier. ANDEL. De Meisjesvereen. „Tabitha" al hier, vierde in de v.m. openbare school haar jaarfeest. De leiding berustte bij den eere-voorzitter, den weledelen heer J. F. Calame. Voor het eerst werden dit jaar een tweetal onderwerpen be handeld en wel „Ruth" en „Tabitha" welke goed waren verzorgd. Tal van voordrachten en één samenspraak wer den vervolgens ten gehoore gebracht, welke over het geheel goed waren ver zorgd. De dames R. en J. Versluys, J. en A. van Rijswijk en W. den Bes ten, zongen op keurige wijze verschil lende liederen. Mej. van Berkel bege leidde verdienstelijk op het orgel. Het geheel stond op hoog peil en voldeed goed. De eere-voorzitter sloot deze welgeslaagde jaarvergadering. BRAKEL. Door den Commissaris der Ko ningin in deze Provincie is alsnog vrij stelling van den dienstplicht wegens broederdienst verleend aan P. H. Duij- zer. GEERTRUIDENBERG. Voor het bouwen van een klein landhuis voor den heer A. C. ter Berg was laagste inschrijver C. Merks te Breda voor f 7994. IIERPT. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.K. School alhier is aangesteld, Mej. Hurkmans uit Groesbeek. LAND VAN ALTENA. Door de ring Altena van Herv. Jongel. vereen., zal dit jaar wederom een landdag gehouden worden en wel te Almkerk op 5 Mei, Hemelvaartsdag. Verschillende predikanten zullen dien dag het woord voeren. MEEUWEN. Op Donderdag 3 Maart a.s., des avonds te half zeven, hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden, Ds. Fokkema van Sprang. NIEUWENDIJK. J.l. Vrijdag werd er in de Chr. school alhier de jaarlijksche ouder avond gehouden. Na de gebruikelijke opening door den Voorz., den heer C. van Helden, sprak deze een woord van welkom, waarna het rijk voor ziene programma afgewerkt werd. Zin gen, voordrachten en opstellen door de kinderen der hoogste klasse, wis selden elkaar af. Van het personeel hield mej. v. Zuilen een lezing over „de Bijbel en het Kind"; het hoofd der school, de heer Wisse over „Karak tervorming"; onderwijzer Wijnandsover „10 P.K." Alles werd met groote aan dacht door de 200 bezoekers gehoord. Het was een gezellige en leerrijke avond. In de pauze werden de aan wezigen getrakteerd op koffie. De heer Wisse sprak een slotwoord en ein digde met dankgebed. De heer C. A. Heystek alhier, is benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Herwijnen. De heer J. Kant, werkzaam op den polder Jannezand, hakte zich zoo danig in zijn been, dat hij zich onder geneeskundige behandeling van Dr. de Boer moest stellen. De eieren werden deze week ver handeld tegen prijzen van 3«/» tot 4y2 cent per stuk. Deze week waren eenige jongens bezig een vuurtje te stoken, waarbij ze benzine gebruikten. De bus, die zij voor deze gelegenheid gebruikten, ge raakte in brand. Door het krachtig optreden van den heer Crezee, die juist kwam aangeloopen, werd erger voor komen. Deze verwondde zich evenwel deerlijk aan zijn hand. Verder liep deze schijnbare aardigheid der jeugd, zonder ernstige gevolgen af. Dinsdagmiddag kwam Dr. Bres- Ier aan den Rijksstraatweg alhier, door dat de stuurstang van zijn auto brak, met zijn wagen in een sloot terecht. Het ongeluk liep wonder boven wonder zonder persoonlijke ongelukken af. De heer J. Snoek alhier, Vice- Voorzitter van de Noordbr. Mij. van Landb., is door het Dagel. Bestuur van de Maatschappij aangewezen, om zitting te nemen in de Commissie van Arbi trage, inzake de afwikkeling der zaken van de Coöp. Zuivelfabriek te Fijn aart, welke in liquidatie is. NEDERHEMERT. De laatst door ons vermeldde landbouwhuishoudcursus, welke alhier tot stand werd gebracht, is nu verle den week officieel geopend en wel door den weled. heer J. Dingemans Gz. te Bruchem, vice-voorz. van de afdee- ling Zalt-Bommel van de Geld.-Ov. Mij. v. Landb. Genoemde heer Dingemans bracht zijn dank uit aan de afd. Zalt- Bommel voor het genomen initiatief en aan genoemde Maatschappij voor den reëelen steun, dien zij geeft aan dergelijke cursussen, ook vooral nog aan de dames, die aan de oprichting hebben medegeholpen, voor de geno men moeite. Hij wees er vervolgens op, dat vooral in dezen tijd dergelijk onderwijs noodig is, omdat naar het zich laat aanzien een tijd aanstaande is, dat meerdere meisjes een betrek king zullen moeten zoeken, hetwelk beter zal lukken, wanneer men zulk een cursus heeft gevolgd. De heer Ro- seboom sloot zich bij deze woorden aan en zeide, dat dit onderwijs ook dienstig is tot meerdere algemeene ont wikkeling, dat men daardoor leert vra gen naar het „hoe" en het „waarom" der dingen en dat men zoodoende meer oog krijgt van de poëzie, welke daar schuilt in het mooie boerenleven. POEDEUOIJEN. Alhier is opgericht een Chr. Jon- gel.vereen., welke den naam draagt van „Gedenk aan Uwen Schepper". De ver- eeniging telt momenteel 21 leden. Het bestuur bestaat uit: W. Bok J.Mzn., voorzitter; C. Hasselman, secretaris; J. Brienen J.W.zn., bibliothecaris; G. v. Giessen, penningmeester; J. G. N. v, d. Ven, algemeen plaatsvervanger. SLEEUWIJK. De heer van Leeuwen uit Utrecht zal zich volgende week in deze ge meente vestigen als geneeskundige. Bij beschikking van den Minister van Defence is aan J. Versluis, dienst plichtige der lichting 1931, voor goed vrijstelling van den dienstplicht ver leend wegens kostwinnerschap. VEEN. De gem. zangvereen. „Zanglust" alhier, hoopt deel te nemen aan het nationaal concours te Wijk, te houden op 16 Mei (2e Pinksterdag) en wel in de 4e afdeeling. WOUDRICIIEM. Donderdagavond trad voor de mannenvereen. „Calvijn" in de Ned. Herv. Kerk op, Ds. J. Goslinga van Utrecht, met het onderwerp: „Gods gangen in de natuur en in de genade." Ds. Goslinga ging voor in gebed en sprak na voorlezing van Jesaja 40 van af vers 15,een inleidend woord. Aan de hand van Spreuken 30 vers 25 tot 28 kwam hij tot zijn onderwierp en besprak uit de natuur de mieren, de konijnen, de sprinkhanen en de spin. Spr. wees er op, dat juist de natuur zooveel te leeren geeft. Kwamen niet de dieren tot Adam, opdat hij ze een naam zoude geven in overeenstem ming met hun aard? De Mieren zijn een nietig volk, van daar de uitdrukking „Wat zou zoo'n mier," niettemin leeren zij ons in den zomer spijs vergaren. De Konijnen zijn machteloos, in het vlakke veld kunnen zij zich niet ver dedigen, vandaar dat zij huil toevlucht zoeken in de spleten dér steenrotsen en bij onraad zich daarin verbergen. De sprinkhanen hebben geen Ko ning, ze gaan uit, verdeelen zich in hoopen, en ieder is bewust van zijn taak, blijft bij zijn groep. De spinnekop wordt overal verdre ven, maar weet ondanks alle tegenwer king zich te verplaatsen in de paleizen der Koningen. Het is een hard woord, maar daar is niemand die Gocf zoekt, het redeloos gedierte gaat ons ver te boven. De tijden zijn ernstig. Gods woord wordt veracht, de vuist der revolutie komt te voorschijn. Laten wij niet trachten van beneden naar boven ons op te werken tot Gods genade, maar laten wij doen zooals de spin, die haar dra den van boven naar beneden spant. De natuur geeft ons dit alles te leeren. Met dankgebed besloot spreker deze schoone rede. GEVONDEN VOORWERPEN. Een brein gebreide hand*choen. Terug te bekomen bij W. van Helden, Engstraat, Heusden. Quaker besfaat voor 65 uit koolhydraten, die de werkkracht op peil houden. Het bevat verder vetten en mineralen, kortom alles wat in een gezondmakend voedsel behoort aanwezig te zijn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6