De oorzaak van den brand is onbe kend. Het gevaar voor een boschbrand bo vendien wist men te voorkomen. o MAAK GEEN KACHEL MET PE TROLEUM AAN. Te 'sGravenhage was de 63-jarige weduwe M. S. in haar woning aan de Van Ravesteynstraat 335 bezig de kachel aan te maken met behulp van petro leum. Op een gegeven oogenblik sloeg de vlam naar buiten, waarbij haar klee- ren in brand geraakten. Met ernstige brandwonden aan het onderlichaam moest de vrouw naar het R.K. zieken huis aan het Westeinde worden ver voerd. O KRAB VAN EEN KAT. Te Bovenkerk werd een vier-jarig jon getje door een kat gekrabd. Het kind kreeg bloedvergiftiging en is daaraan overleden. O— TUSSCHEN EEN BREEKMACHINE DOODGEDRUKT. Bij het reinigen van phosfaatbrekers op de ammoniakfabriek te Sluiskil ge raakte de werkman' B. de Bruyne uit Hoek tusschen een breekmachine be kneld en liep daarbij verschillende been breuken op, terwijl zijn borstkas werd ingedrukt. Dr. van Loy uit Sas van Gent die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. De ongelukkige, die 27 jaar1 oud was, laat een vrouw en 4 kinderen achter. j O— DOODELIJK ONGEVAL. De vrachtrijder Verduyn uit Alfen aan den Rijn bevond zich met zijn vrachtauto te Kcrtenaar. Toen hij na even gestopt te hebben wilde wegrijden, voelde hij een schok. Tot zijn ontsteltenis bleek, dat het 5- jarig dochtertje van den heer D. Zaal vlak voor de ouderlijke woning was overreden. Het kind werd een woning binnen gedragen en onmiddelijk werd een ge neesheer gewaarschuwd. Deze reed met het kind naar het zie kenhuis te Leiden. Halverwege keerde hij echter terug, daar het kind inmiddels was overleden. o UIT RIJDENDE TRAM GESPRON GEN. Mej. R. te Gemert, sprong uit een in volle vaart rijdende tram. Zij sprong in de verkeerde richting, metTiet nood lottig gevolg, dat zij achterover tegen den grond werd gesmakt. In hoogst bedenkel.jken toestand werd de vrouw naar het Gasthuis overgebracht. —o BRAND TE LEKKERKERK. Maandagmorgen ontstond brand in de voormalige U.L.O. school te Lek- kerkerk. Vermoedelijk is de brand ont staan bij den schoorsteen. Het geheele gebouw bekwam groote waterschade. De brandweer van Krimpen a.d. Lek verscheen ook nog ter plaatse. O PQSTBESTELLER GEARRESTEERD. Verdacht van valschheid in geschrifte en het openen en achterhouden van brieven, aan de Posterijen toevertrouwd, werd Zaterdag te Boxtel de besteller iW. G. door de politie aangehouen en in verzekerde bewaring gesteld. i'limtAtfifijk v. HEUSDEN. Door het bedanken van den heer Jac. v. d Pol als voorzitter van „Heus dens Mannenkoor" is op de laatstgehouden algemeene ledenvergadering met algemeene stemmen herkozen, de vroegere voorzitter, de heer P. Schmiehausen alhier. Wij twijfelen niet of met deze benoe ming zal ook zeker het vei eenigingsleven dezer vereeniging, dat al geiuimen tijd zeer slecht is, onder de bekwame leidi g van dezen oud voorzitter weer in bloei toenemen Het water in de rivier de Maas is buitengewoon laag, zoodat de scheep vaart er veel last van ondervindt. De Stoomboot „Stad Heusden" die Maandag morgen 6 uur uit Heusden vertrok, kwam om 10 uur eerst in Gorinchem aan. He Sleeuwijksche Veerboot kon Zondag ten gevolge van den buitengewonen lagen waterstand, de haven te Meeuwijk niet binnen varen, zoodat de veerdienst ge durende eenige uren met een motorboot moest worden onderhouden. Op 21 Nov. a s. hoopt de fanfare der H. Familie, directeur dhr. W. van Heivoort uit Nieuwkuik haar 30 jarig bestaan te herdenken. Naar we vernemen zijn er plannen om een groot nationaal solisten-concours en een festival te houden Z.H. Excellentie de Bisschop van 's-Bosch, Mgr. Diepen heeft benoemd tot armmeester der parochie St. atharina alhier, de Weled. Zeergel. heer dr. K. H Verhoeven. Tevens is op de gehouden vergadering van het R. K. Armbestuur tol voorzitter in de vacature van den heei M. de Mol gekozen de heer dr. R. H Verhoeven en tot secr.-pennm. de heer P. Verschure. Zaterdag speelde de voetbalvereen. „L.O.N.G.A." de 10e en laatste wedstrijd van het nederlaag-tournooi tegen „S.D O." uit Sprang, de ongeslagen kampioenen der Zaterdagmiddag-competitie die ook nu hun ongeslagen record wisten te handhaven foor „L.O.N.G.A." een zwaar bevochten 32 nederlaag toe te brengen. Jammer lat bij dezen wedstrijd enkele spelers zoo zenuwachtig waren, daar immers L.O.N G.A. tot heden zoo kranig uit den strijd was gekomen. Het tournooi is hiermede afgeloopen, terwijl de eindstand luidt 1. L.O.N.G.A. Sparta, Andel 1—3 S D O. 2—3 3. —W.V.V. 4. Stormvogels 3—1 5. B.S V. 5—2 6. Sparta, Capelle 5—2 7. Wilhelmina 3-0 Juliana 7—3 9. Voorwaarts 7 2 10. N.O.A.D. 9—0 De le prijs is aldus gewonnen door Sparta" uit Andel en de 2e prijs door „S.D.O." uit Sprang. Het is van „Sparta" Andel een schit terende prestatie geweest, om in dit zware tournooi de le prijs te behalen en een gelukwensch hebben ze hiermede wel verdiend. Ook aan „L.O.N.G.A." komt alle lof toe, voor de schitterende wijze, waarop zij dit voor haar zoo succesvolle tournooi heeft beëindigd door 8 van de 10 wedstrijden te winnen. De doelcijfers 44 tegen 17 in het voordeel van „L.O.N.G A getuigen wel dat „L.O.N.G.A." z ch in dit tournooi met z'n velschillende zware wedstrijden geducht heeft geweerd. We hopen een dergelijk tournooi van „L.O N.G A." spoedig weer eens mee te maken. ALMKERK. Op 26 Febr. heeft de Geref. Jong. Vereen „Samuel" het feest herdacht, dat ze vóór 30 jaar opgericht werd. Ter her denking van den geboortedag der vereeni ging was een gezelligen avond georgani seerd, en een programma opgesteld, dat een 19-tal nummers bevatte. Voor de pauze werden twee onder werpen ingeleid, één op 't terrein der Gewijde geschiedenis „De koperen Slang" door Joh Vink en één onderwerp, ont leend aan de Vad. geschiedenis, door J. v. Veelen, getiteld „He mislukte kroning van Karei den Stoute". Beide onderwerpen getuigden van ijverig onderzoek en vielen ongetwijfeld in den smaak der aanwezigen. Van de gelegen heid tot debat werd druk gebruik ge maakt, vooral bij de onderwerpen „De koperen Slang" en „Het Verzekerings wezen" door T. de Huiter. Voordrachten ontbraken niet. Vooral de heeren H. de Reuter, D. Littooy, W. de Graaf, A. Verschoor. W. Vink en A. Bnchner maakten zich daardoor verdien stelijk. Ze hielpen mede de feeststem ming verhoogen. Beide Meisjesvereenigingen „D.H.I O B" en „Het Mosterdzaadje" zorgden voor zang en tractatie. Tal van afgevaardigden voerden het woord en brachten gelukwenschen over van de zijde van Kerkeraad, Hing, Kna pen-, Meisjes- en Herv. Jongelingsvereeni- gingen. Als letterkundig onderwerp ver melden we „Guido Gezelle" door J. Dijs, die enkele van de mooiste gedichten de clameerde en verder in korte trekken een overzicht gaf van leven en werk van bo- vengenoemden dichter. Omstreeks 12 uur sloot Ds. Hakman dezen feestavond. Op 17 Maart as. hoopt de Chr. Werkmansbond in de zaal van de Wed. Dekker haar jaarfeest te vieren. ANDEL. Wegens het in hevige mate heer- schen der mazelen is de Bijzondere school alhier gesloten. De voetbal vereeniging „Sparta I" speelde Zaterdag j.l een wedstrijd tegen „Voorwaarts I" uit Aalst, „Sparta I" won dezen wedstrijd welverdiend met 6—0. We vernemen, dat door Mej. Mans ontslag is gevraagd als onderwijzeres aan de Bijzondere school alhier. Het water in de rivier de Maas is bijzonder laag te noemen de laatste dagen. He booten moeten somtijds langen tijd wachten om geschut te worden, aangezien ze niet over den dorpel van de sluis kunnen. Ook in de rivier varen geladen booten thans meermalen aan den grond. Voor het Comité van Winter- lezingen trad Donderdag j.l als laatste spreker dezen winter op, Ds. Van den Bosch uit Den Haag, met het onderwerp „De Engelen" Op buitengewoon mooie wijze zette deze talentvolle redenaar zijn onderwerp voor het talrijk publiek uiteen en schetste hij de taak enz. van het ge weldig Engelenheir. 't Was een prachtlezing. BABYLONIëNBROEK. L.l Donderdagavond vierde de Dhr. JongeK-vereen. „Obadja" alhier, onder leiding van haren Voorzitter den WelEd. Heer v. d. Brugge, haar 6e jaar feest. Het kerkgebouw was tamelijk goed bezet, toen de Voorzitter de vergadering opende door te laten zingen Ps. 343 en 4. Daarna ging de Eere-Voorzitter Ds. Kruys Voorberge voor in gebed. Ver volgens las de Voorz. een gedeelte van Gods woord voor en hield een openings woord, waarna het programma werd af gewerkt. Eerst kregen we te hooren het jaar verslag van Secretaris en Penningmeester, waarna de Bijbelinleiding gehouden werd, handelende over oh. 4 1 tot 30, waarop een korte bespreking volgde. Verder brachten verschillende afgevaardigden der Zusterverenigingen hare beste wenschen over en werd daarna gepauzeerd. Na de pauze kregen we verschillende voordrachten en opstellen te hooren, hetwelk getuigde van flinke studie. Ds. Kruijs Voorberge sloot dit jaarfeest met dankzegging. Vroege Lente Deze week heeft alhier de lente-bode (de ooievaar) zijn intrede gedaan. Of hij nu al Lente zal brengen CAPELLE. Het 1e elftal onzer voetbalvereen. „Excelsior" speelde j.l Zondagmiddag op het sportterrein aan de Willem van Gents vaart den laatsten competitie-wedstrijd voor de le klasse B.V.B. tegen „H.E.C. II" uit Waalwijk. Voor den aanvang van dezen wedstrijd bood een der bestuursleden van „H.E.C." het elftal van „Excelsior", in verband met het behalen van het kampioenschap der afd. 4 van de le klasse van den B. V. B.. een prachtige bloemenmand aan, voor welke attentie de heer M. Mesch, namens zijn medespelers „H.E C." in harte lijke bewoordingen dank bracht. Hierna stelden beide elftallen zich op, doch tengevolge van den stevigen dwars over het veld staanden wind, was er van behoorlijk spelen geen sprake, daar de spelers geen controle over den bal hadden Een en ander was oorzaak, dat de weinige bezoekers, weinig fiaai spel te zien kregen. „Excelsior" wist ten slotte met 42 te winnen. Rust ging in met 2 1 in het voordeel van „Excelsior" Van de 12 wedstrijden, dezen winter voor de competitie gespeeld, heeft Excel sior I" er 11 gewonnen en 1 verloren Het 2e eiftal speelde een vriendschap pelijke wedstrijd tegen een combinatie van „Hercules" uit Waspik, welke wed strijd in een gelijk spel eindigde 2—2. Door het Nationaal Crisis comité is voor wat betreft de gemeente Sprang- Capelle van de aangevraagde goedkoope zwavelzure amoniak 5300 K G. toegewezen In den nacht van j.l Zaterdag op Zondag geraakten door tot nog toe onbe kende oorzaak een drietal groote schelven hooi, staande aan de Willem van Gents vaart en eigendom van den landbouwer A. M. in brand. De vlammen, aange wakkerd door den hevigen wind, grepen zoo snol om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. De brandweer, die oogenblik kei ijk ter plaatse was, kon ten gevolge van het vriezen in het begin weinig uitrichten. Den geheelen Zondag werd het smeulende hooi met een slang op de waterleiding bespoten. Tegen den avond was het vuur gebluscht. Tot bestuursleden van de plaatse lijke Afdeeling van den Chr. Fabrieks- en Transportbond werden herkozen de heeren C. Rosen brand en P. Wagemakers en in de plaats van den heer L. M. Heurter werd de heer J. Vos gekozen. ENGELEN. Gisteren, den lsten Maart, heeft onze inwoner, de heer T Verheij, den dienst bij de Rijkswaterstaat met pensioen verlaten. Wij verliezen in Verheij een trouw veerman en een degelijk inwoner. Hij verdient dank voor de wijze, waarop h\j steeds het publiek terwille is geweest. De heer Verheij was Diaken bij de Ned. Herv. Kerk en gaat zich vestigen te Arkel. 's GRAVENMOER. Naar men verneemt, heeft den EdelAchtb. Heer 0. Smits, Burgemeester, tegen 1 Juli bedankt als Voorzitter van het Waterschap „De Lage Weg en de Velden". MEEUWEN. Morgen, Donderdag, 's avonds half zeven, hoopt voor de Geref. Gemeente alhier, I s. Van Pijke van Nieuw-Beijer- land Bidstond te houden voor het Gewas. RAAMSDONKSYEER. Heden Woensdag, des avonds om kwart over zeven, hoopt in het Evangelisatiegebouw „Eben-Haëzer" op te treden: de heer Snaijer uit Dor drecht. De uitbreiding van het pensio naat in Dongen is gegund aan de laag ste inschrijvers, de heeren Mertens en Weeterings uit deze gemeente, voor een bedrag van f 68270. SLEEUWIJK. Op Vrijdag 4 Maart a.s. zal door het Landbouwkundig Bureau „Breda" van de N V. Vereenigde Kali Maatschappij Amsterdam, een voordracht met films worden gegeven in Café J. Kooij. leder belanghebbende wordt aanbevolen deze leerrijke lezing en films op land bouwgebied bij te wonen. SPRANG. J 1. Zaterdag kwam de afd. Patr. alhier in Jaarvergadering bijeen. De verslagen getuigde van vooruitgang der organisatie Tot bestuursleden werden herkozen de heer C. J. v. Heijst en H. M. Zwartin de vacature J. Ruiter werd G. v. d. Hoven benoemd. De heer A. Brouwers werd tot bestuurslid van den Chr. Volksbond aangewezen de heeren J. C. Vos en C. v. Heijst werden be noemd tot afgev naar de Jaarvergadering van de Gereformeerde Jongelingsvereen. en de heeren A. v. d. Schans en C. Chabot voor bijwoning van het Jaarfeest der Chr. Bouwvakarbeiders Woensdagavond 7 uur zal in het Geref. Kerkgebouw de Jongelingsvereen. op G. G. „Timotheus" haar Jaarvergade ring houden. Een rijk programma belooft een leerzame en gezelligen avond. De leiding berust by haar eere-voorzitter Ds. J. C. Hagen. A.s. Donderdagavond 7 uur zal in de Ned. Herv. Kerk in openbare ver gadering optreden Ds de Bruin uit Hooge- Zwaluwe en de heer Harberden uit Breda om te komen tot stichting van een afd. van „Pro Rege". Ds. J Fokkema hoopt de openingsrede uit te spreken, terwijl Ds. Hagen het slotwoord zal spreken. Den 8-jarigeD M. H. was aan het spelen met den 6-jarigen T. B., ze kregen ruzie en M. sloeg T. met een schopje waardoor deze een gapende wond aan zijn hoofd opliep, welke door Dr. W. moest gehecht worden. VEEN. Donderdagavond, 25 Febr., trad voor de Herv. Jong. Vereen, alhier in openbare vergadering op Ds. Fokkema uit Sprang, met een lezing met licht beelden over zijn reis naar 't Heilige land. Na het zingen van Ps. 27 vers 7 en het lezen van Ps. 145 sprak de voor zitter een kort openingswoord, het tal rijke publiek, zoomede de spreker van dien avond een hartelijk welkom toe roepende. Allereerst werden in beeld gebracht en toegelicht verschillende gedeelte's van Genua, Napels en Beyrouth, zoomede ook het interieur van den grooten Oceaan- stoomer, waarmede de reis vanaf Haifa ondernomen werd. De eerste plaats in 't Heilige land welke ons vertoond werd, was Joppe. Hier zagen wij het huis van Simeon den lederbereider, bij wie Petrus eenige tijd vertoefdNjeeft. Het zou ons te ver voeren, om vah het vele dat wij gezien en gehoord hebben, ook maar in het kort iets weer te geven. Slechts van enkele plaatsen willen wij iets aanstippen. Van Jeruzalem noemen wij slechts een gedeelte van de oude stadsmuur, bekend als de klaagmuur. Met ontroering hebben wij hier gezien naar de zonen van het oude volk. Vurig biddende tot Jehova, om herstel van den tempel en de muren van Jeruzalem Hartstochtelijk wordt hier geweend en de oude steenen gekust. Maar als met blindheid geslagen zijnde, ver werpende het Licht, dat in de wereld gekomen is. Maar met niet minder ontroering heb ben wij vertoefd in den Hof van Geth- semané. Hier aldus spr. onder vindt men gewaarwordingen, die niet onder woorden te brengen zijn. Zich te bevinden op de plaats, waar onze Zalig maker geworsteld heeft. Maar verder gaat de reis langs de Doode Zee. Jericho met zijn oude weder blootgelegde stadsmuur. Sichem met de Jakobsbron en Kapernaüm met de ruïne van de opgegraven Synagoge. „Eo gij Kapernaüm, dat tot den Hemel toe ver hoogd zijt, gij zult tot de hel toe neder- gestooten worden". Wij hebben gezien, hoe het letterlijk is vervuld geworden Van Portsaid gaat het door het Suez kanaal, naar het land der Faro's. Wij noemen slechts enkele plaatsen, Kaizo, Memfis, Sakkaro. Hier kregen wij een duidelijk beeld van de Mohamedaansche zeden en gewoonten. Met ontzag hebben wij gestaard naar de machtige bouwwerken der Oude Egypte- naars. De eeuwen oude piramiden en Spinxen, sprekende uit een tijd van het grijze verleden, waarvan enkele terug gaan tot 3500 j voor Chr. Het geheel dat ruim 2j uur duurde, werd door de aanwezigen met groote aan dacht gevolgd. Door den voorzitter werd aan spreker een woord van dank gebracht voor het leerzame dat gezien en gehoord was. en liet hierna zingen Ps 89 ver 1, waarop Ds. Fokkema eindigde met dankgebed. WERKENDAM. De Zaterdag gehouden voetbalwed strijd door W.V.V. I en't W.E.-elftal van Gorinchem, werd door W.V.V. met 32 gewonnen. Door ziekte van Ds. Baas, zal he denavond (Woensdag) in de Chr. Geref. Kerk, geen bidstond voor 't gewas worden gehouden. De heer L. V., Visschersdijk alhier ontving 't bericht, dat er een aanvaring had plaats gehad met een z g.n. sleep en 't schip van zijn zoon, dat nabij Vuren voor anker lag. De spiegel van zijn schip was ernstig beschadigd. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Verzekering dekt de schade. Herkozen als bestuursleden der commissie voor bijstand voor de maan- delijksche godsdienstoefeningen in de» Biesbosch, de heeren M. J. de Jager en H. Kant. Voor het afwerken van oevers en het maken van boordvoorzieninge* langs het Zuidelijk gedeelte van het hoofdkanaal van de Ille afdeeling van den Wieringermeerpolder waren laag ste inschrijvers de gebroeders Hakkers te Werkendam met f51.500. Aanbeste- der was de directeur-generaal van de Zuiderzeewerken. Woensdagavond had in de se- cieteit van de wed. van der Wiel ee» ledenvergadering der coop. Iandb.ver- een „Werkendam en Omstreken w.a." plaats. Aanwezig waren slechts een 18-1*1 leden. De notulen der vorige vergade ring werden goedkeurd, terwijl uit het verslag bleek, dat de vereen. 31 lede» telt, over het afgeloopen jaar was slechts een kleine hoeveelheid hulpmest stoffen besteld. De financieele toestand der vereen, is gunstig te noemen, ex ploitatie van de Iandbouwschuur toonde over het afgeloopen jaar een flink batig slot, thans is dit perceel verhuurd voor f 5.50 per week aan de heeren F. vaa Dortmund en L. v. d. Wiel. Bij het crisis-comité zijn 175 balen zwavelzure ammoniak tegen den specialen prijs va* f2.— per 100 K.G. aangevraagd, bij toe zegging zullen deze over de kleine boe ren worden gedistribueerd. Besteld werden door de leden 14# zakken Superphosphaat; 24 balen chila- salpeter, 60 balen zwavelzure ammo niak, terwijl nog meerdere bestellinge* kunnen worden opgegeven bij dén se cretaris. De aftredende bestuursleden, de heeren Ippel, Konings en de Waarc^ werden bij acclamatie herkozen. Daarna volgde de verloting en wes- den alle aanwezigen bezitter van ee* of ander nuttig voorwerp, waarna d» Voorzitter de vergadering sloot. WASPIK. Een hevige brand is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uitgebroken bij den landbouwer Martinus de Zeeuw. Het was circa één uur toen de bewoners door de buren uit hun eersten slaap werden opgewekt. In allerijl konden zy nog hun bed verlaten, doch alvorens het talrijke gezin, tien kinderen, w.o. nog zeer kleinen in veiligheid was, stond de schuur, waar de brand was ontstaan, in lichte laaie en nog geen kwartier later was het woonhuis, alles onder een dak en met riet gedekt, één vuurzee. Een der zonen, die nog getracht heeft het vee te redden, liep hevige brand wonden op, zelfs zoo dat hij Zaterdag morgen naar het ziekenhuis te R'veer moest worden overgebracht. Drie koeien en drie varkens vonden den dood, terwijl het overige vee uit de brandende schuur werd losgerukt en bij derden gestald. Van den inboedel werd hoegenaamd niets gered. De brandspuit, die spoedig ter plaatse was en met volle kracht werkte, kon ook niet voorkomen, dat de belendende boerderij, woonhuis en schuur van den landbouwer Gerrit Kamp in asch werd gelegd, hier echter werd het vee en ébffige inboedel gered, ofschoon ook hier zeer veel is verloren gegaan. Beide schuren waren geheel gevuld met hooi en stroo, dat nagenoeg als verloren of waardeloos moet worden beschouwd. De panden naast en tegenover „den brand" hebben het hard te verduren ge had doch dank zij de brandweer, zijn dezen behouden gebleven, ofschoon wa terschade en 't springen van ruiten niet is uitgebleven. Omtrent de oorzaak van den brand tast men volkomen in het duister en naar men verneemt, zijn beide boerde rijen zeer laag verzekerd. WOUDRICIIEM. Gedurende het tijdvak 19 tot en mel^. 25 Februari j.l. werden aan de vischmarkt alhier geen zalmen aangevoerd. Besteed werd voor snoek 3035 cent brasem 1618 ct. baars 1517 ct. voorn 7 8 cent; alles per pond. Gedurende de maand Februari j.l. werden voor den Vleeschkeuringsdienst ter keuring aangegeven 5 koeien, 27 varkens, 4 kalveren en 2 nuchtere kalveren. Door de slagers in deze gemeente is de prijs van het varkensvleesch met 10 cent per K.G. verlaagd. Het Kinderkoor „Erisch Gezongen" alhier, is voornemens op 16 Maart a.s., onder leiding van den hoer W, G. van den Heetcamp, een uitvoering te geven in het gymnastieklokaal der le Openb. School alhier. 2. 99 11 2—1 9J 11 11 91 8. 11 11 99 —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2