voor lint Land «an Heusilen en Alteiaje Luistnit nil It Biiitltrvurd Oit nummer bestaal uit 2 bladen Zielesm art. MAif Belangrijk bericht!! Abonnementsprijs te verlagen met 15 cent per 3 maanden 10 cent per week *4ND van altewA FEUILLETON. Uitgave: Firma L. J. VEEKMAN, Heusden. No5207. Woensdag 9 Maart 1932. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Buitenland. Binnenland. Zij, die zich thans abonneeren, ontvangen de lot 1 April verschijnende nummers GRATIS. Dil blad verscbynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonn«m«ntsprys: par 3 maanden f 1.10, •n franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DE BABY VAN LINDBERGH WEER TERECHT Uit New-York wordt gemeld Het heeft hier buitengewoon opzien gebaard, dat Lindbergh de beide leiders der New- Yorksche onderwereld, Salvy Spitale en Irving Bitz, heeft opgedragen in onder handeling te treden met de ontvoerders van zijn zoontje. Nader wordt gemeld: Het radiostation Wink verspreidt het bericht, dat het kind van Lindbergh gezond is teruggevonden. O AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Door te snelle vaart sloeg een auto in Charlottenburg in een bocht om. Van de vier inzittenden werden er twee ge dood en twee levensgevaarlijk gewond. BRIAND OVERLEDEN. Oud-minister Aristide Briand voor vechter van den vrede is Maandag middag om halftwee in zijn woning te Parijs aan de Avenue Kléber, ten gevolge van zijn hartkwaal, op 69 jarigen leeftijd plotseling overleden. Briand was op 28 Februari van zijn landgoed Cocherel naar Parijs terugge keerd en had daar zijn oude woning, die hij al verscheiden jaren niet gebruikt had, weer betrokken. Zijn doktoren had den den wensch geuit, dat hij naar Parijs zou lerugkeeren, hoewel Briand zelf zich aanvankelijk hiertegen verzet had. De doktoren bedoelden den terugkeer naar Parijs als een eerste étappe vóór de op name in een ziekenhuis. Direct na zijn aankomst te Parijs moest Briand zich te bed begevenzijn woning mocht door vreemden niet worden betreden. Tot Donderdag heeft men, hoewel Briand's zwakte tot ernstige bezorgdheid aanleiding gaf, niet aan zulk een spoedig einde gedacht. Zondagmiddag echter weid de toestand van den zieke veel slechter Hij werd zoo zwak, dat er geen hoop meer bestond. (Crt.) O— DE STRIJD IN SJAPEI. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in Tjapei 5000 huizen in de asch zijn ge legd, terwijl gedurende den strijd van de afgeloopen weken 8000 burgers zijn gedood. De meeste lijken liggen nog in de straten. Het Chineesche stadsbestuur heeft zich thans tot het Japansche opper bevel gewend, met het verzoek, voor de teraardebestelling van de slachtoffers te willen zorg dragen. Naar het Franseh. 46. En zij wilde er niet van scheiden! Ongetwijfeld had Jean Demarr die brie ven eenmaal beantwoord? Zouden die brieven ook nog bestaan? 't Toeval had ze hem nog niet in handen gegeven! Dat betreurde hij, want dan zou hij met brandende oogen vol tranen van woede en schande, tot aan het einde, de roman dier schuldige liefde te we ten kunnen komen. Mijn vader! Mijn arme vader,! mompelde hijd Daarna wischt hij ziijn oogen af. Hij wil verder lezen. En hij leest Zijn gelaat neemt langzamerhand een andere uitdrukking aan. De tranen vloeien niet meer, een onbeschrijfelijke vreugde schittert in zijn oogen. Eens klaps heeft hij begrepen, dat die brie ven nooit aan Jean Demarr gezonden waren dat Margaretha ze schreef in haar eenzaamheid, om haar hart uit te storten. Hij begrijpt uit enkele zinnen, dat Jean en Margaretha niet gelukkig zijn; dat zij, hoewel zij elkander lief had den, elkander nooit zagen! Hij begrijpt, dat ieder van hen geleden heeft, langen tijd, onder hunne scheiding, maar edel ERNSTIG ONGEVAL. Terwijl een chauffeur te Niort bezig was met het vullen van zijn tank met benzine, had hij de onvoorzichtigheid een buurman, die hem om licht verzocht, een brandende kaars over te reiken. Plotseling volgde een hevige ontploffing. De beide mannen en de drie kinderen van den chauffeur, die bij het vullen stonden te kijker, geleken in een oogwenk levende fakkels. Buren die te hulp schoten slaag den er in, het vuur te dooven. Twee kinderen overleden kort na hun aankomst in het ziekenhuis, terwijl de chauffeur, de buurman en het derde kind met ern stige brandwonnen in het ziekenhuis wer den opgenomen. O— DE LAPPO BEWEGING IN FINLAND MISLUKT. Naar de bijzondere correspondent van de „Sedjona" uit Finland meldt, heeft hij de streek rond Maentsaelae per anto bezocht. Hij constateerde, dat dit voor name gebied van den opstand door de regeeringstroepen is omsingeld en dat alleen Maentsaelae nog in handen der Lappo- lieden is. Alle teekenen wijzen er op, dac de Putsch van Lappo mislukt is. Ofschoon het nergens tot ernstige bot singen is gekomen met de geconcentreerde gewapende macht geen der beide par tijen wilde met den aanval beginnen hebben de maatregelen der regeering en vooral de ladio redevoering van den staats president Svinhufvud, talrijke Lappo-lieden aanleiding gegeven, huiswaarts te keeren. Gorgel droog met HIJ HAD ER GENOEG VAN. Een luxe-auto, bestuurd door een reizi ger uit Rotterdam reed uit Zevenbergen in de richting Standdaarbuiten. De scherpe bocht bij 't Sas kon nog precies genomen worden, doordat krachtig werd geremd. Maar het lukte den bestuurder niet meer het stuur tijdig terug te halen, zoodat de wagen rechts van den dijk schoot op een plaats, waar deze ongeveer een meter diep is afgegraven. Tweemaal buitelde de Ford over den kop voor hij stil bleef liggen in een sloot aan den voet van den dyk. De bestuurder kwam er buitengewoon geleden, geleden in stilte! Zijn moeder is niet schuldig! Mijn God, wat ben ik gelukkig! zegt hij tot zich zelf. En verheugd leest hij verder. Nu vreest hij geen droeve onthullin gen meer. Had hij dan werkelijk ziijn moeder verdacht? Neen, neen, nooit! nooit! Heilig schennis zou het geweest zijn! Maar een andere smart wacht hem. Op de laatste bladzijde der papieren, die hij machtig is geworden, klaagt Margaretha over het ongelukkige leven, waartoe Beaupreault haar veroordeeld heeft. Enkele wreede woorden ont snappen haar! 't Schijnt, dat er in dat vrouwenhart, dat zoo teeder, zoo onbevatbaar voor haat, wrok is ontstaan tegen haar man. Haar man had haar voor een andere vrouw verlaten, klaagde zij. En weken, ja maanden lang verliet hij het huis, waar zijn kind zich ongerust maakte, omdat het zijn vader in zoo langen tijd niet zag! Op die zelfde bladzijde, steeds ver vuld van wanhoop, zede Margaretha, dat alleen haar kind haar deed leven en haar dikwijls het verdriet door zijn genegenheid deed vergeten. Zij leefde slechts voor haar kind! Dat was uit eiken zin te begrijpen. Een onbeschrijfelijke teederheid voor haar kind bewezen die brieven. Maar Gerard met gebogen hoofd en benevelde oogen, was in droef gepeins verzonken. goed af. Met een lichte hoofdwonde kon hij zich uit zijn benarde positie bevrijden. De kap van den wagen werd geheel ver nield, terwijl het stuurrad gebroken was. Het eerste wat de reiziger deed was zijn wagen verkoopen hij had er genoeg van. O— DOOR NEERSTORTEND PUIN GETROFFEN. Meisje te Valkenburg gedood. Bij een verbouwing aan het woonhuis bewoond door de weduwe B. aan het Grendelplein te Valkenburg, is de onge veer 20-jarige dochter van het gezin, naar aan de Courant wordt gemeld door neer vallend puin getroffen en zeer ernstig aan het hoofd gewond. In zorgwekkenden toestand is het meisje in een ziekenhuis opgenomen, waar het in den loop van den avond is overleden. Twee mannen, o.w. een broeder van het slachtoffer, waren omstreeks twee uur aan het werk in de bovenverdieping aan den achterkant van het huis. Zij wierpen steenmassa's naar beneden, welke vielen in een daaronder loopend steegje, dat uitkomt aan de Gendelvaart. Vooraf zouden beide mannen nog gewaarschuwd hebben. «Hoogstwaarschijnlijk heeft het slachtoffer de waarschuwing niet gehoord of althans te laat, met het noodlottig gevolg, dat zij een stuk mergelsteen op het hoofd kreeg. Als tragische bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat het stuk steen, waar door het meisje werd getroffen, juist neergeworpen werd door den broeder van het slachtoffer. O— Aanvragen van Rijbewijzen in Noord-Brabant Het blijkt, dat vele aanvragers van rijbewijzen ingevolge de Motor- en Rij- wielwet nog in de veronderstelling ver- keeren, dat de rijbewijzen voor Noord Brabant moeten worden aangevraagd ter provinciale griffie. Nogmaals wordt er daarom op gewezen, dat de rijbewijzen moeten worden aan gevraagd ter gemeente-secretarie van de woonplaats. Velen komen ter provinciale griffie vragen om het rijbewijs in ontvangst te nemen. Aan dergelijke verzoeken kan niet wor den voldaan. Een bezoek aan de provin ciale griffie kan achterwege blijven. Tusschen het tijdstip van aanvraag en uitreiking van een rijbewijs verloopen ongeveer acht dagen. O— Hij had de illuzie van zijn vader verloren. De heilige nagedachtenis van den man, die niet meer was, verdween en hij leed er verschrikkelijk onder; hij ken zijn tranen niet bedwingen. En eensklaps voelt hij twee handen, die teeder op zijn hoofd gelegd worden; twee zachte, frissche handen, die zijn brandend voorhoofd afkoelen; zij doen Gerard achterover buigen. En hij bemerkt zijn moeder, die zacht- kens binnengekomen, hem genaderd was en schier verwijtend aan hein vraagt: Wat doe je daar? Wat sluit je je op om te weenen? Ontzet springt hij op. Zijn moeder! Zij jjal die brieven ontdekken, dien diefstal, zijn vermoeden zal zij begrijpen! Wat zal zij zeggen? En werkelijk, over het hoofd van haar lieveling, waarin zooveel geheimzinnige gedachten huisden, die zij zoo gaar ne zou willen ontdekken, bemerkte hij haar brieven. Zij heeft het oude, gele papier her kend en de regels, die zij zoo dikwijls herlezen heeft. Zij heeft zich herinnerd, dat Gerard haar zooeven verrast heeft op hetoo- genblik dat zij bezwijmde! Hij had haar dus bespied! Hij had zich van enkele dier brie ven meester gemaakt en nu was het geheim harer jeugd, het geheim van haar vrouwenhart geen geheim meer De algemeene malaise dwingt tot versobering, tot het be trachten van de grootst mogelijke zuinigheid op elk gebied. Hier naar te streven is de plicht van een ieder, omdat slechts daardoor de wereldcrisis te overwinnen zal zijn. Ook de administratie van ons blad heeft gemeend, hiertoe mede te moeten werken, en wel door de en dus te brengen op fl.25 per kwartaal. Ieder beseft dat dit een belangrijk offer beteekent, doch wij vertrouwen dat onze abonné's dit offer zullen weten te waardeeren en mede zullen werken, om het abonnementen-tal, dat elke 3 maanden een stijging vertoont, in versneld tempo te doen stijgen. Om dit nog meer te bevorderen, zal ons blad in die plaatsen waar het door onze eigen bezorgers bij de abonné's wordt thuis gebracht, dit is dus behalve in Heusden, in de gemeenten Aalburg, Wijk, Veen, Andel, deWerken en Sleeuwijk, Werkendam, Nieuwen- dijk, Almkerk, Dussen, Sprang, Vrijhoeve-Capelle en 's-Grevelduin- Capelle, voortaan ook met betaald kunnen worden. Vanaf 1 April zal dit ook in de gemeenten Drongelen, Eethen, Babiloniënbroek en Meeuwen kunnen geschieden, omdat dan ook daar het Nieuwsblad" door een eigen agent zal worden bezorgd. Ook daar ontvangt men ons blad dan Woensdag- en Vrijdagmiddag, inplaats van Woensdagavond en Zaterdagmorgen. En ten slotte DE ADMINISTRATIE. voor haar kind! Haar gelaat drukt zulk een wreed lijden uit, dat Gerard voor haar voet neerknielt: 'Moeder! Moeder! Vergeef 'tmij! Zij wijst met haar vinger op die brie ven. Nauwelijks kan zij de vraag: Waar om? Waarom? uiten. Ik weet het niet, moeder, ik weet het niet. Ach vergeef het mij. Zij schudt haar hoofd. Je hebt aan je moeder getwijfeld. Hij buigt, hij bloost over de schan delijke daad, die hij begaan heeft. Mijn God, mompelt de arme vrouw, tot hoever heeft hij mij ver dacht? Die ontroering was te veel voor haar. Haar hart dreigt te bersten. Zij drukt er krampachtig haar hand tegen. Daar na hoort ze een dof gesuis in haar hoofd. Zij begrijpt, dat ze weer een aanval zal krijgen, waarin ze dan geen meesteres meer over haar gedachten- gang is. Met een vage handbeweging wijst zij Gerard de deur. Laat mij alleen Ga! Zij wilde, dat hij er niet bij was, dat hij, wanneer haar een onvoorzichtig woord ontsnappen mocht, niet zou ver nemen Moeder! Moeder! vergeef het mij Kom tot uzelf! i Ga Ik wil niet Je behoeft het niet te weten 'tis verschrikkelijk je zult het nooit vergeven nooit neen, neen, niemand mag het weten! Nooit! Niemand En hij lijdt daar in zijn kerker, hij wanhoopt, hij de arme man! die arme man! Zij lette niet meer op Gerard. En ontzet luisterde Gerard naar haar. Eensklaps deed ze eenige schreden voor waarts, stak haar arm naar een on zichtbaar wezen uit, dat haar doodelijk scheen te ontstellen en op hetzelfde oogenblik zeeg ze op den grond neer, terwijl duidelijk aan haar lippen ont snapte: „Dat God mij oordeele en vergeve!" Onbewegelijk bleef ze liggen. Gerard was hevig ontsteld. Wat had hij gehoor? Wat moest hij daarvan denken? Waarom had zijn moeder plotseling dien aanval gekregen? Kort daarna keerde haar bewustzijn terug, maar zij herinnerde zich niets van 'tgeen zij gezegd had. Eensklamps dacht zij weer aan haar brieven, haar gestolen brieven. Je dwingt mij tot een bekentenis, mijn kind, zeide zij, een bekentenis, die ik je zonder mij te schamen kan doen, want ik heb mij niets te verwij ten. Nooit heeft je vader mijnheer Jean Demarr gekend. Door je vader te hu wen, volgde ik mijn eigen wil. Dat is alles, behalve op den dag van den moord, heb ik Jean Demarr niet meer teruggezien. Ach! moeder! moeder! ik zweer u, dat ik u niet verdacht heb! (Wordt vervolgd.) —O— —O— (WYBERT beschermt U ieder jaar tegen ver koudheid en catarrh. Alléén in origlneele doozen 25. 45 e;

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1