80. 5266 Vrijdag 30 Sept. Doe als ik Tweede Blad voor hot Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de 8ommeSerwaard. w Eielssrrrart. ERVARING. Enorme voorraad F - Conourreerende prijs en ga naar NORT, Gorinchem, voor een bril en gij zijt ook tevreden. Kinderrubriek FEUILLETON. BEHOORENDE BIJ HET Zoo oud, als gij u voelt! Het leven is een genot, zelfs als gil 80 jaar zijt, mits gij u maar jong voelt. Natuurlijk zijt gii niet meer zoo sterk, doch vele kwalen van den ouden dag kunnen voorko men worden door de organen ge zond te houden. Pijn in de ledenen stijve en pijn lijke gewrichten en spieren, urine- stoornissen, aanvallen van duizelig heid en soortgelijke klachten zijn te ernstig om verwaarloosd te worden. Draag zorg, dat urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden behoorlijk uit het bloed gefiltreerd worden dan bestaat geen gevaar voor rug pijn, rheumatiek, ischias, spit. blaas ontsteking of waterzucht. Neem zonder uitstel Foster's Rug pijn Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden dankbare gebruikers ge lukkig gemaakt, frisch. gezond en opgewekt. Volg hun voorbeeld en gebruik Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. a f 1.7 5 per flacon. Beste meisjes en jongens. De oplossingen van de raadsels van verleden week luiden als volgt 1. Klepel lepel. 2. Brompot of knorrepot, dakpan. 3. Boterkoek. De nieuwe raadsels zijn 1. Wanneer kun je onmogelijk ver der in een bosch loopen, al is er nog zoo'n goeden weg? 2. Zoo ben ik een scherp, bijtend vocht. Sla ,mijn hoofd er af.... dan word ik een kostbaar lichaamsdeel. Ra ra, wat js dat? 3. Ontneem mij aan den rooker, kap mijn .staart af, dan word ik een ouderwetsch kleedingstuk. Wat zou dat wel zijn? t 4. Men vindt ze op zee. Voeg er een medeklinker bij, dan wordt het een jongensnaam. OOM KAREL. DE SNEEUWKONINGIN. IV. Kleine Gerda was erg verschrikt, dat de boot plotseling met haar wegdreef en begon .te huilen. Maar niemand hoorde haar, behalve de musschen en die konden haar natuurlijk niet naar den over brengen, maar ze vlogen aldoor om haar heen en piepten vroolijk, alsof ze haar iwilden opmonteren: Wij zijn hier, wij zijn hier! De boot dreef snel op de stroom heen en kleine Gerda zat heel stil met alleen maar haar kousen aan. Haar mooie, roode schoenen dre ven achter haar aan, maar ze konden haar niet inhalen, omdat de boot al sneller en sneller voort dreef. Eindelijk dreef de boot langs een prachtige groo- te kersenboomgaard, waarin een klein huisje stond. De stroom dreef de boot vlak langs den oever en Gerda riep luid om hulp. Toen kwam er een heel, heel oud vrouwtje uit het huisje. Ze leunde op een groote, kromme, dikke stok en ze droeg een groote zonnehoed, die met mooie geschilderde bloemen bedekt was. „Ach, arm kind/' sprak het oude vrouwtje, „hoe kom jij zoo alleen op die groote, sterke rivier in de wijde, wijde wereld?" Daarna liep het vrouw tje zoo maar het water in, pakte de boot met haar kromme stok vast en trok hem aan den kant waarna ze Gerda er uit tilde. Gerda was dolblij dat ze weer aan den oever stond, alleen was ze een klein beetje bang voor het vreemde oude vrouwtje. „En vertel me nu eens," zei het vrouwtje, „wie je bent, en hoe je hier gekomen bent!" Toen Gerda haar alles verteld had en haar gevraagd had, of ze Karei ook gezien had, antwoordde het vrouwtje, dat ze hem niet had gezien, maar dat ze hem wel verwachtte. Gerda moest niet bedroefd zijn, ze mocht in haar huisje komen, en van alle kersen proeven en al haar bloemen zien, die nog veel mooier waren, dan het mooiste pren tenboek. Ze nam Gerda bij de hand en ze gingen het kleine huisje binnen en het oude vrouwtje sloot de deur. De ramen waren heel hoog en ze wa ren rood, blauw en geel; ze wierpen een heel vreemd licht in de kamer. Op taefl stonden schalen vol met de heer lijkste kersen en aardbeien, waarvan Gerda net zooveel mocht eten, als ze lustte. Het oude vrouwtje kamde haar haren met een gouden kam, zoodat ze Naar het Fransch. <z: ss; 105. Ze lachten luidkeels en lieten hunne sabels tegen de treden van de trap rin- kelen. De vierde trad het laatste en veel kal mer binnen. Hij had een energiek en zachtaardig gelaat, volstrekt niet mooi, maar toch aantrekkelijk. Hij was flink gebouwd en krachtig, had breede schouders, kortom het was een flink soldaat, met een innemende gestalte, niettegenstaande zijn ernstige droeve gelaatstrekken. Haudecoeur ging juist naar den kel der. De herbergier ging hen nu tegemoet: Gij drinkt toch zeker een glas bier? Liever twee dan een Zoo! Zoo! En zijn de manoeuvres afgeloopen? Zoo wat! Leve de manoeuvres! De beide anderen herhaalden zijn vreugdekreet. Alleen de laatst binnen gekomene zweeg en scheen aan iets anders te den ken. De herbergier plaatste bier en vier glazen op tafel. Een der soldaten wendde zich tot den vierden die bij de deur was blijven staan: Wel Haudecoeur, vroeg hij, moet jij je maag ook niet eens besproeien? Ben jij soms ziek? Glimlachend trad dë toegesprokene naderbij. Zeker heb ik dorst. Op de gezond heid van allen. Op jouw gezondheid en wees een weinig vroolijk. Die soldaat was Mederic de zoon van den vluchteling. Toen Haudecoeur zijn naam hoorde noemen, zag hij om en herkende hem. Zijn zoo, zijn ongelukkig kind! Hij was 't. Hij was 't. j Met den rug tegen den muur geleund, waagde hij het niet, een stap te doen. Zou Mederic, als hij zijn vader her kende den moed hebben, zijn ontroe ring te bedwingen en hem niet verra den? v Zou hij zijn tegenwoordigheid -;van geest kunnen bewaren? Toen de herbergier bemerkte, hoe roerloos hij daar in den hoek stond, riep hij hem toe: Kom Plouveret, kom jongen, wat sta je daar te soezen! Die naam van Plouveret kon Mederic niet opvallen. Die naam deed hem aan niets herinneren, de soldaat keerde zijn hoofd "niet om. Maar de gendarmen zaten sedert en kele oogenblikken met elkander te fiuis- glinsterden als goud. „Ik heb al lang zoo'n aardig"' klein meisje, als jij, willen hebben," zei het oude vrouwtje, „je zal eens zien, hoe prettig wij het met elkaar zullen heb ben!" En terwijl het vrouwtje Gerda's haar kamde, vergat ze alles omtrent Karei. Want weten jullie wat het ge val was? Het oude vrouwtje kon een beetje tooveren. Maar het was geen booze tooverheks. Weineen, ze toover- de alleen maar met de menschen voor haar plezier en ze wilde Gerda bij zich houden. Zij ging daarom den tuin in en wuifde met haar kromme stok over de rozenstruiken. En meteen zonken alle rozenstruiken in de aarde weg zonder een spoor na te laten. Want je lui zult wel begrepen hebben, dat die kromme stok een echte tooverstok was. En het oude vrouwtje was bang, dat als Gerda de rozen zag, ze weer aan Karei zou denken en weg zou willen loopen. Daarna nam ze Gerda mee in den tuin. Wat 'rook het daar heerlijk! En bijna elk[e bloem, die er maar be stond, was in den tuin te vniden. Ger da danste van plezier en speelde tot de zon onderging achter de groote ker- senboomen. Daarna werd ze in een heel mooi bedje gestopt met roze zij den dekens, die opgevuld waren met boschviooltjes. Ze sliep heerlijk en droomde de prachtigste droomen. Den volgenden dag speelde ze weer met alle bloemen in den tuin en zoo gin gen er vele dagen voorbij. Gerda kende bloem, maar hoeveel er ook waren, steeds dacht ze bij zich zelf, dat er eentje ontbrak, doch ze wist niet welke dat wel kon zijn. Vervolg Raadsverslag ZUILICHEM. Verzoek van C. v. Heusden om ontheffing van schoolgeld. Waar dit adres pas is ingekomen stelt de Voorzitter voor dit in han den te stellen van B. en W. voor advies. Met dit voorstel gaat de raad ac- coord. Verzoek van de voetbalvereeni- ging, om haar terrein met muziek in gebruik te mogen nemen en te openen en wel op een Zaterdagmid dag, in October. De Voorzitter meent, dat volgens 't beroemde art. 15 C en D de bur gemeester vergunning kan verleenen in sommige gevallen. Er staat ech ter in, dat op publiek of particu lier terrein geen muziek mag worden gemaakt of gelegenheid tot vermaak mag worden gegeven, zonder toe- stemmming van den raad, derhalve moet de raad over dit verzoek be slissen. B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan en ook vergunning te verleenen voor voetballen, echter al leen op werkdagen, dus niet op Zon dagen en erkende Christelijke feest dagen, gewoon oefenen kunnen ze gerust. De heer Hooijkaas vraagt of dit ook op Zondag mag. De Voorzitter antwoordt ontken nend, de raad kan dit verbieden. Ze mogen echter wel spelen op 2de Paaschdag, 2de Pinksterdag, enz. Met algemeene stemmen wordt hierop de gevraagde vergunning ver leend. Brief van den minister van Bin- nenlandsche Zaken, waarin deze be richt, dat de steunregeling tot 8 Oc tober is verlengd. Verz. v. H. Westerlaken en enkele anderen om verhooging v. d. steungel den, aangezien deze onvoldoende zijn. Zij vragen deze te willen brengen op fio,per week plus fi,per gezinslid boven de 2, voor georgani- teren. Die naam van Haudecoeur, die door de soldaten was uitgesproken, toen zij hun kameraad riepen, had hen getrof fen. Onlangs waren er vanuit Parijs cir culaires naar de Fransche brigades ge zonden, waarin hun de terugkomst van Haudecoeur en zijn signalement bekend werd gemaakt. Een postscriptum bevatte tevens de circulaires, die naar Normandië verzon den waren; in dat postscriptum werd vermeld, dat Haudecoeur misschien zou trachten zijn zoon te bereiken, die met het 24e regiment in garnizoen te Rou- aan lag. Daaróm drong men ei op aan, daar de waakzaamheid te verdubbelen. De brigade te Rollebois had ook zulk een circulaire ontvangen. En daarom had die naam van Haude coeur hen plotseling getroffen. De soldaten hadden hunne glazen ge ledigd. Plouveret, zeide de herbergier, breng die brave kerels naar hun kamer. Zij willen misschien reeds te bed gaan. Nog piet, zeide Mederic glimla chend, maat wij kunnen haar wel eens gaan opnemen. Haudecoeur verliet de zaal, liep een donkere gang door en opende de deur, die op een trap uitkwam en evenals de gang in het duister lag. De soldaten gingen met hun sabel in de hand de trap op. Op het oogenblik dat Mederic zijn voeten op de trap wilde zetten, voelde Veel ervaring is er noodig I Het branden van koffie en het samenstellen van de melanges moet berusten op ervaring. Superieure kwaliteit moet gepaard gaan met perfecte melange 1 Ravenswaay's Letters-Koffie voldoet aan al deze eischen. De kwaliteit van Letters-Koffie is zoodanig, dat U er werkelijk van zult genieten. Bovendien, Ravenswaay's Letters-Koffie brengt U ook nog geluk I Aan de verbruikers werden reeds meer dan 1100 Extra-Cadeaux uitgereikt. Vraagt er Uw winkelier maar eens naar. De prijzen zijn LETTERS-KOFFIE PAARS 30 CENT PER HALF POND LETTERS-KOFFIE BLAUW 40 CENT PER HALF POND LETTERS-KOFFIE GEEL 47a CENT PER HALF POND LETTERS-KOFFIE GROEN 55 CENT PER HALF POND LETTERS-KOFFIE ROOD 60 CENT PER HALF POND NV. v. h M. RAVENS WA AY ZONEN te Gorinchem. Koffiebranderij sinds 1760. seerde en f9,plus 7$ cent per gezinslid boven de 2 voor ongeor ganiseerde fabrieksarbeiders, f8, voor georganiseerde landarbeiders plus 75 voor ieder gezinslid, boven de twee en f 7,plus 50 cent toe slag voor ongeorganiseerde landar beiders. B. en W. stellen voor niet op het verzoek in te gaan, -ieder raadslid weet, dat het onmogelijk is. ja. als er geen nadere uitkomst op komt dagen zal de geheele steunregeling stop gezet moeten worden. B. en W. hebben in den Haag een audiëntie aangevraagd om een en ander te gaan bespreken en aan te dringen op meerdere rijkssteun. De heer Kanselaar kan er wel mede vereenigen, dat het 2 wordt aangehouden tot dat B. er in den Haag zijn geweest. Maar s ker zou zeggen laat men het zoek inwilligen of de steunregelir met f 7 of met fio uitkeering stop. gezet moet worden, dit blijft het zelfde. De Voorzitter acht deze redenee ring niet juist. De heer v. Dalen gelooft, dat waar de gemeente reeds met een te van f 6800 zit. zii verhooging steungelden zeker niet zal goeg^ krijgen. Het aangt vertrouwd acT en hij plotseling een siderende hand op zijn schouder gelegd. En terzelfder tijd, mompelde men zacht maar sidderend in zijn oor: Mederic, geen woord;, geen kreet. Ik ben je vader... ontvlucht... je moogt mij niet herkennen. Houd je goed! De uitslag dier woorden was ver schrikkelijk en Haudecoeur moest het kraóhtelooze lichaam van den ontroer den soldaat in zijn armen opvangen. Maar hij voelde ook, hoe twee armen hem in het donker omhelsden. Vader! Vader! Ben ik dan gek ge worden? Eenige soldaten riepen van boven: Hel! Haudecoeur! Blijf je de gla zen omspoelen? En de herbergier riep: Kom Plouveret, kom jongen!! De arme Haudecoeur was zoo ont roerd, zoo verward door die ontmoe ting, dat hij de zaal doorliep, zonder te weten wat hij doen moest. 1 Hij hoorde nauwelijks, wanneer men hem riep. Hij liep heen en weer, brak hier een glas, en wierp daar een flesch of een kruik ,om. Eindelijk vroeg de waard hem: Zeg eens Plouveret, ben je dron ken? O! mijnheer, mijnheer zeide Haudecoeur, terwijl de tranen hem in de oogen schoten. De waard was ontroerd. 'tls goed, 'tis goed, ik schertste maar. Je moet niet in de war fa.ken, als er wat veel volk is. 'tls een feestdag Niet alle dagen is er j zooveel volk. De vluchteling herstelde zich. Boven de zaal, in djejkamer op de eer ste verdieping, -wtrafv erscj den stonden, vernam hij voetstappen. Daar was zijn Kind! Zijl Die gedachte vervulc veugde en ontzetting. Waarom bleef Medeï ven? 't Scheen hem, dafy de. En zijn blik dw af naar de deur. Eindelijk werd De soldaten tr| zaal door en verj Eindelijk trad# en nag .v»w 1 Hunne blikken Ach! Welk ee; fenis lag daari Mederic ging stelde bier en gin, in zijn houding te rollen. En terwijl hij een op tafel zette, raai' elkander aan. De soldaat zeide Ik houd er niet k'enKan je rj den? Nieuwsblad Fornuizen Zijn vader bediend

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5