ïerHessen van den A N W B. fN KERKBOEKJES Teksten i FlUftMIl VA Plaatselijk Nieuws. Voor de Belijdenis sloten, zich zal bewegen tussclven f 28 5 millvoen en f 30 millioen. Dit verlies zal in de eerste plaats ge dekt worden uit het bedrijfsover- schot, dat, afgezien van het ponden- werlies, te verwachten is. Voorts zul len de algemeene en de bijzondere reserves tot bepaalde bedragen wor den verminderd. Het daarna nog res- teerende verlies van ruim f 20 mil lioen zal, volgens een stelsel van ge leidelijke afschrijving, worden ge dekt. In verband met een en ander wordt een tijdelijke nieuwe winstver- deeling voorgesteld. O— PNDER OMGESLAGEN AUTO. Op een erf aan den Sloterdijker- meerweg bij Amsterdam waren een monteur en een chauffeur bezig een auto te herstellen. Op een gegeven oogenblik sloeg de wagen om en kwam op den monteur neer. Toen men den 23-jarigen jongeman be vrijd had, bleek hij reeds te zijn overleden. De chauffeur bekwam geen letsel. O— MOORDAANSLAG TE HAAR LEM. De dader aangehouden. De bewoonster van perceel Hee rensingel 99 te Haarlem kreeg be zoek van haar vroege ren man S., van wien zij gescheiden leefde. De man was in het bezit van een revol ver. Er ontstond een twist, waar na de man zjjn revolver trok en ee- nige schoten loste op de vrouw en op haar zoon. De vrouw werd ge raakt aan het voorhoofd en aan een der armen, terwijl de zoon licht ge wond werd. De vrouw is naar het St. Elisa- bethsgasthuis overgebracht, haar toe stand was bevredigend te noemen. Inmiddels hadden buren de politie gewaarschuwd. De dader is kort daar op op straat door de politie aan gehouden en in bewaring gesteld. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. O— KANTOORLOOPER OVER- i 1 VALLEN. De dader gearresteerd. •De 23-jarige kantoorlooper Elshof van de emailleerfabriek „Beccon" te Doetinchem is nabij de fabriek aan gerand en van de fiets geslagen, waarbij hem een tasch, inhoudende een bedrag van f 3900, afhandig werd gemaakt. De fabrieksarbeider Ter Braak snelde E. te hulp. De aanrander, die zich in het nauw gedreven zag, liet het geld in den steek en nam de vlucht. Hij werd echter spoedig overmeesterd en zwaar geboeid naar het ^politiebureau overgebracht. De aanrander is een zekere H., oud-ver pleegde van de stichting „Kruisberg" te Doetinchem. o— EEN BIG VOOR VIER ZOENEN. Opleving in den varkenshandel te verwachten Uit Gouda meldt men aan de Voor waarts Dat de varkens, inzonderheid de biggen, weinig waarde hebben, is een algemeen bekend feit. Sommige var kenshouders gaan er zelfs toe over om de pas geboren biggen te ver drinken. Op de Goudsche markt bracht een big vier zoenen op! Al klinkt de prijs wat zonderling, op het romantische af, 't is toch de de waarheid. iMej. H. stond op de varkensmarkt iiaar een, in een hok loopende big te kijken. De varkenshandelaar G. vroeg, of zij het dier wou koopen. 'Mej. H. deelde den koopman mede, dat zii daarvoor geen geld liad. De tijden waren voor haar te slecht. Ma laise en werkloosheid waren haar niet vreemd. G. vroeg f 5 voor het beestje en voegde er aan toe, dat hij dit prijsje vroeg om los te komen. |Mej. li. deelde hem mede, dat ook dit be drag haar te hoog was. Na de adspirant-koopster eens goed te hebben opgenomen, om niet wbe- kocht" te worden^ deelde de koop man mede. dat zii voor vier zoenen eigenaresse van het beest zou zijn. Mej. H. sloeg spontaan toe, gaf den "koopman vier klinkende zoenen en kon de big als haar eigendom beschouwen. Beide partijen waren tevreden. Ook het biggetje knorde vergenoegd. Dat deze transactie den lachlust van de omstanders opwekte, laat zich hegrijpen. Op de volgende markt zal stellig -een groote „opleving" te constatee- reri zijn, als het voorbeeld van den varkensliandelaar en de Goudsche schoone navolging vindt. O SALARISKORTING IN GELDER LAND. Voor de burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Ged. Staten van Gelderland heb ben aan de gemeenteraden in die provincie medegedeeld, dat het voor- loopig in de bedoeling ligt een sa lariskorting toe te passen op de jaar wedden van burgemeester, secretaris en ontvanger en wel overeenkomstig de regelen, welke ten aanzien van rijksambtenaren zijn getroffen daar inwerkingtreding op 1 Maart j.l. wel licht bezwaar zou ontmoeten, zou de korting, in afwijking van de regeling voor de rijksambtenaren, kunnen gel den voor twee jaar en tien maanden en alzoo ingaan op 1 Mei. Ged. Sta ten achten het gewenscht op te mer ken, dat uit het feit, dat zii zich in dezen bij de rijksregeling aansluiten, geenerlei gevolgtrekking ten aanzien van hun standpunt in het algemeen mag worden gemaakt. Ingevolge ar tikel 80, in en 114 der gemeentewet verzoeken zij de gemeenteraden hun oordeel over de bedoelde regeling mede te deelen en wel voor 1 April. O— ONVOORZICHTIGHEID MET BENZINE. In het ziekenhuis te Groningen is overleden het 7-jarig dochtertje van de familie De Vries, uit Rottevalle. dat brandwonden opliep, toen haar moeder met benzine een kachel wil de aanmaken, waarbij een ontploffing ontstond. De toestand der moeder en haar 14-jarigen zoon, die beiden ook in het ziekenhuis worden verpleegd, is vrij goed. O— LEVERING KLEEDINGSTUKKEN. De raad der gemeente Groinchem kwam j.l. Vrijdagavond in een spoed - eischende vergadering bijeen op ver zoek van de s.d. raadsfractie, ter be spreking van het leveren van klee- dmgstukken ten behoeve van de ge meentebeambten. De S.D.A.P. had deze vergadering aangevraagd, omdat de firma Bischoff dreigde, 30 kleermakers gedurende eenigen tijd te zullen ontslaan, uit protest tegen B. en W.de firma meent n.l., dat ze, bij de levering van kleeding voor het gemeentelijk veerpersoneel, achter gesteld is bij de firma, aan wie deze levering is gegund. Over deze levering, en die van de verdere kleeding, enz. werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Ten slotte diende de S.D.A.P. de volgende mo tie in De raad overwegende, dat bij aan besteding en gunning van kleeding voor het gemeentelijk personeel de grootst mogelijke eerlijkheid en on partijdigheid dient te zijn geboden overwegende, dat bij de behandeling v. de gemeente-begrooting voor 1932 B. en W. blijk gaven, over deze ma terie weinig of niets, in elk geval on voldoende te wetenbesluit, een commissie van drie personen te be noemen, welke volkomen vrijheid krijgt een volledig onderzoek in te stellen, en hierover van rapport te dienen. Deze motie werd door B. en W. als een motie van wantrouwen be schouwd en op dien grond bestreden. Ten slotte werd ze met 10 tegen 5 stemmen, die der s.-d. raadsfractie verworpen. De raad heeft aangenomen het voorstel van B. en W. tot het op nieuw vaststellen van de gemeen- meenschappelijkc regeling betreffen de de opneming en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten in de barakken van het ziekengasthuis. —O ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Vrouw in het water geduwd Twee schippersfamilies, die met hun schepen in het Schuitendiep te Groningen lagen, hadden flink ge dronken. Het gevolg was, dat 's nachts de politie erbij te pas moest komen om de ruzies, die op beide schepen waren ontstaan, te beëndi- gen. Bij de eene familie gelukte dit, bii de andere echter, de familie S-- heeft de ruzie een noodlottig gevolg gehad. De ongeveer 50-iarige echt- genoote van S. is namelijk in het water geraakt en verdronken. Haar 69-jarige man is aangehouden. Hii wordt ervan verdacht zijn vrouw in het water te hebben geduwd. AAN BRANDWONDEN OVERLE DEN. Een bejaarde vrouw uit Ternaard, die zware brandwonden opliep bij het aanmaken met petroleum van een kachel, is in een ziekenhuis te Leeuwarden aan de wonden overle den. ie Les. STEEK DEN RIT WEG LOOD RECHT 'OVER! hooren ze daar thuis).Het trottoir is voor de voetgangers. Daar loopen ze veilig en dreigt geen gevaar. Toch moet de wandelaar ook wel eens op den rijweg komen, als hij de straat moet oversteken en nu is het de kunst om dat goed en veilig te doen. Moeilijk is dat niet, maar je moet goed opletten. Op het rechter plaatje doet Jan het goed. Hii steekt recht over, dat is de kortste weg. Het is ook de vei ligste weg, want Jan kan nu naar links en rechts uitkijken, of er ook een auto, of een kar. of een fiets aankomt. Hii heeft al uitgekeken vóórdat hii overstak. Eerst heeft hii f naar links gekeken, omdat van dien kant het eerst gevaar dreigt. Weet ge waarom Het is gemakkelijk te onthouden: omdat alle verkeer de rechterzijde van den weg houdt. Dat is de grondwet van het verkeer. Die grondwet moeten allen goed kennen en dat is gemakkelijk genoeg, want ze bestaat maar uit 2 woorden „Houd rechts". Daarom moet ge eerst naar links kijken en tijdens het oversteken naar rechts, want dan ziet ge het verkeer, dat van den anderen kant komt. Piet op het linkerplaatje doet dat niet, die blijft maar naar links kij ken en ziet den auto niet, die op hem af komt. Piet maakt dus twee fouten. Zijn eerste fout is, dat hij schuin oversteekt en dus den weg naar den overkant noodeloos ver lengt en zjijn tweede fout ist dat hii niet tijdig naar rechts kjjjkt en daar door groote kans loopt overreden te worden. Steek dus den rijweg loodrecht over en kijk, vóórdat je oversteekt, eerst naar links, of de weg vrij is en dan naar rechts of er tijdens het oversteken geen gevaar nadert. En als dat onverwacht nadert, vlieg dan niet terug, maar blijf liever kalm staan tot het gevaar voorbij is en ga dan rustig verder. De eerste les behandelt het over steken van een drukke straat. „Steek den rijweg loodrecht over" is liet onderschrift van dit zegel en de afbeelding vertoont, hoe onbe zonnen Pietje het verkeerd en hoe slimme Jantje het goed doet. Bii deze eerste les kan het kind eraan worden herinnerd, dat de rij weg bestemd is voor auto's en fiet sen (tenzij er voor de fietsers een afzonderlijk rijwielpad is, want dan j houden wij voorradig een prachtige collectie met en zonder Gezangen benevens een mooie sorteering in Houtbrand en Fluweel. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteurmag ik een plaatsje in u veel gelezen blad Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Met veel animo heb ik het ver slag gelezen van de ledenvergadering, der Coöp. Zuivelfabriek „Altena" te Nieuwendijk, gehouden in café Dek ker te Almkerk. Toch heb ik een enkele aanmerking. Vergun mij, deze even te plaat sen. Mijn aanmerking is deze Ik vond het eigenaardig, dat de Directeur de prijzen vergeleek met de V. Z. en Amilcoen hélaas zijn ze heel wat lager dan die van de Coöperatie. Maar waarom heeft hii ze wel met de V. Z. en Amilco, doch niet met Ammerzoden vergeleken Hij noemt twee concurrenten maar den derde, laat hii achterwege. Toch haalt Ammerzoden ongeveer net zoo veel melk als de beide andere. Ik vind als men er twee noemt, dan moet men den derde ook noemen Of hadden ze daar .geen cijfers van Dit zou ik niet denken, want zooals ze de gegevens hebben van van de anderezoo zullen ze die ook wel van Ammerzoden kunnen krijgen. Durft men ze daar dan niet mee te vergelijken Als dit zoo is! Dan vind ik het toch niet erg fi deel, om de prijzen wel met de laag ste en niet met de hoogste con currenten te vergelijken. Een Opmerker. Vergadering van den Raad der gemeente RIJSWIJK, op Vrijdag II Maart, des namiddags 3 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer A. D. v. d. Schans, tevens Secretaris. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezen van het formuliergebed. Ingekomen stukken Schrijven van Ged. Staten aangaande vleeschkenringsdienBt, om voor de ge meenten Dus8en, Almkerk, Woudrichem, Andel, Giessen en Rijswijk een centrale dienst in te stellen onder een commissie waarin Burgemeesters der betrokken ge meenten zitting zullen nemen, doch dat alle beslissingen dienaangaande aan den Raad der gemeente Almkerk moet wor den overgelaten, dat bij stemming in die commissie voor elke 500 zielen, door de Burgemeesters der gemeenten, 1 stem kan worden uitgebrachtzoodat Alm kerk 5 1 6 stemmen zal kunnen uit brengen en Rijswijk slechts 1 stem Wordt op advies van den Voorzitter besloten, hiertegen bezwaar in te brengen. Schrijven van den Raad van State aangaande opheffing openbare school, wordt voor kennisgeving aangenomen. Daarna komt aan de ordewijziging politieverordening. Aangezien hiervoor 5 jaar tijd wordt gegeven, wordt dit na eenige bespreking tot naderen datum ter zijde gelegd. Verzoek van enkele ingezetenen over voorziening van drinkwater. Er wordt een nogal breedvoerige dis cussie gevoerd over de vraagwat te doen tegen het vertroebelen van het drinkwater, door eenden van A. Kant? De Voorzitter zegt, genoemden Kant te zullen verzoeken, zijn eenden te willen vasthouden, daar men anders een ver ordening zal moeten in het leven roepen, wat volgens den Voorzitter minder prettig is, daar dan met dwang moet worden gewerkt, wat ten slotte voor de gemeente evenwel voordeeliger is, dan pompen te moeten slaan. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat een verzoek is ingekomen van H. van Zon caféhouder, om zijn localiteittot verkoop van sterken drank, op feestdagen in plaats van 6 tot 's avonds 10 uur geopend te mogen houden, zoomede elk jaar vanaf 1 Mei tot en met den laatsten Zondag in September, op alle Zondagen na 2 uur voor reizend publiek (vreemdelingen verkeer) Waar dit verzoek niet op zegel gesteld is, zou het, volgens den Voorzitter, niet officieel behandeld kunnen worden. Doordat adressant op de vergadering aanwezig was en door hem een gezegeld stuk aan den Voorzitter werd overhan digd ter vervanging van zijn verzoek van Febr. j.ldeelde de Voorzitter hierop mede, dat het verzoek hiermede officieel was aanhangig gemaakt. Nadat door eenige leden opmerkingen zijn gemaakt, vraagt de heer Van Herpen, of het niet beter was geweest, dat Van Zon maar niets had gevraagd. Adressant heeft het nu zelf aan het draaien ge maakt, hij zou wel eens gevaar kunnen loopen, dat inplaats van langere vergun ning, deze nog meer zal worden inge krompen. De heer Van Heukelom merkt op, dat volgens hem, de Zondag meer geheiligd moet worden en Van Zon wil deze nog meer ontheiligen, iets wat in strijd is met sprekers beginsel. De heer Nieuwenhuizen zou willen, dat men naastenliefde betoonde aan Van Zon, daar deze niet in staat is te werken om in het onderhond van zijn gezin te voorzien. Spreker wil hiervan nog een en ander zeggen over belasting die adres sant ten behoeve van de gemeente moet betalen, wat door den Voorzitter wordt belet. Na eenige discussie wordt met alge meene stemmen besloten, dit verzoek tot de volgende vergadering aan te houden. Verzoek van Ged. Staten om eenige wijziging te brengen in de begrooting 1931, waartoe wordt besloten. Na eenige besprekingen aangaande de werkverschaffing, welke slechts tot 26 Maart zou kunnen worden voortgezet, komt de rondvraag. De heer Nieuwenhuizen vraagt, of de gemeente Rijswijk voor de hulp bij den brand in Waardhuizen, nog vergoeding van Almkerk heeft gehad voor het slan- gengebruik. De Voorzitter moet daar een eigen aardig antwoord op geven. Hij zegt, dat door den Burgemeester van Almkerk om de rekening is gevraagd Spr. is wel geneigd, deze te zenden, indien men in Almkerk maar niet zegt, dat ongevraagd hulp is verleend en dan met een on- kosten-rekeniog komt. De heer Smits verlaat de vergadering. De heer Nieuwenhuizen vraagt, of het niet wenschelijk zou zijn, voor Rijswijk ook een brandmeester te benoemen. De Voorzitter zegt, dat later op te zullen terugkomen. De heer Nieuwenhuizen vraagt, hoe het staat met de uitgraving van de Kil. De Voorzitter deelt daarop mede, dat daar dit voorjaar niet veel meer van zal komen, gezien de stopzetting der werk verschaffing op 26 Maart en ook met het oog op de geldmiddelen zou dat niet kunnen. Hierna sluiting. HEÜSDEN. De zomerzitting 1932 cler Sta ten van Noord-Brabant zal geopend worden op Dinsdag 7 Juni a s. Deze week is alhier de kleim- handelprijs van Boter f 0.62j per pond. Zoete melk f 0.08 per liter. Eieren f 0.03J per stuk. Het eerste elftal der voetbalvereea. ,L. O. N. G. A.* speelde Zaterdag een vriendschappelijken wedstrijd tegen de winnaars van den eersten prijs van het pas geëindigde nederlaag-tournooi, n.l. de v.v. „Sparta* uit Andel. „LO.N.G.A." won dezen wedstrjjd met 3—1. Het tweede elftal speelde hierna een wedstrijd tegen „N.O.A D. II" uit Wyk, welke door jL.O.N.G.A. II* met 3—2 werd gewonnen. Na afloop der wedstrijden had in Hótei .Concordia" de prijsuitreiking plaats aan de winnaars van het nederlaag-tournooi. ALMKERK. Op 16 Maart a.s. hoopt de Ring, Altena van Herv. Jonget. vereen, te Dussen een vergadering te houden. Door den heer J. de Witt alhier, Voorzitter van de Chr. Nat. Werkmans bond, werd j.l. Zaterdagavond te Rijs wijk een afdeeling van genoemden bond opgericht, met aanvankelijk 14 leden. ANDEL. By beschikking van den Commis saris der Koningin zijn voor goed vTy- gesteld van den dienstplicht, de dienst plichtigen der lichting 1932, M. Schoutan, Gerd. Crielaart, Otto Bouman en Jan Versteeg. Tot bestuursleden van de Herv. Jongelingsveieen. „Obadja* alhier, zyn herkozen de heeren W. Bronkhorst, X. F. van Duist en H. J. van Diggelen, terwijl in de plaats van D. Millenaar werd gekozen de heer G. Schouten. Het kinderkoor alhier zal op 30 Maart a.s. een openbare uitvoering geven in de v.m. openbare school. De leiding berust bij den heer Van der Nat uit Sleeuwijk. BRAKEL. De eindles der landbouwcurarus alhier zal gehouden worden op Dinsdag 22 Maart des avonds te 7 uur. DUSSEN. De voetbalvereen. „Dussensche Boys" alhier hebben besloten een neder laag tournooi te houden. Tal van club» uit den omtrek zullen worden uitgenoo- digd, terwijl een zilveren lauwerkransen zilveren lauwertak zullen worden be schikbaar gesteld. GENDEREN. Onder voorzitterschap van den Heer M. j. v. d. Beek had wederom plaats de ledenvergadering der Chr. schoolvereeniging. Na opening met gebed, wees de voorzitter op het groote voorrecht dat onze kinderen worden onderwezen in de Heilige Schrift, in tegenstelling met dat ge bied der wereld waar de kinderen opzettelijk als „goddeloozen" worden opgevoed ook in de scholen. De secretaris gaf zijn jaarverslag en deed tevens als penningmeester rekening en verantwoording. De af tredende secretaris-penningmeester de heer J. B. Meiresonne werd wegens periodieke aftreding met algemeene stemmen herkozen, waarna de voor zitter een waardeerend woord sprak over den arbeid van den secretaris- penningmeester. Hierna had demonstratie plaats met de zendingskist afkomstig vau de zending onder To radja's op mid den Celebes. Het hoofd der school de heer Blom lichtte een en ander op boeiende wijze toe. Na afloop werd de vergadering door den heer Blom met dankgebed gesloten. NEDERHEMERT. Zaterdagavond j 1. gaf de zangv. „Nut en Genoegen* alhier, haar aange kondigde uitvoering. De zangnummer» werden goed ten gehoore gebracht en mochten telkens van het talrijk opgekomau publiek, een dankbaar applaus oogsteu. Ook de tooneelstukjes welke werden opge voerd, vielen zeer in de smaak. De me despelenden gingen dan ook geheel iu hun rol op, enkelen zelfs deden het pu bliek aan beroepspelers denken. Te ongeveer elf uur keerden alleu voldaan huiswaarts. RAAMSDONKSVEER. Heden Woensdag, des avonds om kwart over zeven, hoopt in het Evangelisatiegebouw „Eben-Haëzer* op te treden: de heer Snaijer uit Dor drecht. i SPRANG. J.l. Zaterdag speelde de voetbal club „Sparta" een wedstrijd tegen „N.E.O.* op het Sparta-terrein. De wedstrijd eindigde 23 in het voordeel vau „N.E.O.*. Door deze overwinning is „N.E.O." kampioen geworden in de 2e afdceüng. De landbouwerszoon J. O. had het ongeluk zijn linkerhand zoodanig te verwonden, dat hij de hulp van Dr. W. moest inroepen. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2