Tweede Blad No. 5209 Woensdag 16 Maart voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Binnenland. Land- en Tuinbouwwereld VOOR DE HUISVROUW. iMftittselfjk üietiws BEHOORENDE BIJ HET [1 eetlepel bloem, 2 eetlepels azijn, eetlepel zout, 1 stuk boter ter grootte van een ei en 2 kopjes water. Verwijder de buitenste bladeren, snijdt de onderste stronk weg en snijdt de kool zeer fijn in een pan. Zet deze op een zacht vuur met alle ingrediënten, behalve het meel en de azijn. Laat ze ongeveer 3 uur zoo smelten, terwijl men zoo nu en dan de pan eens omschudt, om aan branden te voorkomen. Daarna mengt men het meel met de azijn aan, roert deze door de kool, die men nu nog een half uurtje laat stoven. KUNSTMEST IN TUINEN. Af en toe ontmoet men nogmenschen, die meenen, dat tuinplanten groenten dus aparte planten zijn, geheel ver schillend van de landbouw gewassen, die op den akker groeien. Daarom om meenen ze dan ook, dat groenten een geheel andere, aparte bemesting moeten hebben dat deze uitsluitend of het best gedijen in den stalmest. Nu dingen we niet af op den stal of natuurmest, maar de meening is foutief, dat de kunstmest stoffen niet evenzeer op hun plaats zou den zijn als op akker en weide. Wie niet over stalmest beschikt, neme gerust, kunstmest. Op juiste wijze gebruikt, kan die hem even goede uitkomsten geven als de natuurmest; en wie zijn voorraad stalmest moet aanvullen, kan dit zeer geschikt doen door bij aanwending van kunstmest, beter zelfs dan nog natuur mest aan te koopen. Hij zal dan vastgoed kooper, dus voordeeliger uit zijn, en in een regel een hoogere opbrengst aan groen ten verkrijgen, terwijl de producten vaak ook van beteren kwaliteit en fijner smaak zullen zijn. In natuurmest komen de plantenvoe- dende stoffen niet steeds in de juiste verhouding voor, d.w.z. naar de behoefte der gewassen, zoodat er voor een bepaald gewas een tekort aan een of andere voedingsstof kan zijn. Die verhouding kan verbeterd worden door aanvulling met kunstmest Wijl er verschillende kunstmeststoffen zijn, kan men daardoor in de verschillende behoeften der planten gradieel verschillend, bedoelen we het eene gewas heeft méér of minder van deze of die voedingsstof noodig dan een ander beter voorzien dan door natuur mest. Wij hebben stikstofmeststoffen Chili- en kalksalpeter en zwavelznren ammoniak phosphorzuurmeststoffen en Thomasslakkenmeelkalimeststoffen: pa tente 20 en 40°/0, kainiet; en kalkmest- stoffen gewone bijtende kalk en kalk- mergel. De in den tuin meest gebruikte meststoffen zijn Chili- en kalksalpeter, snelwerkend superfosfaat, ook in water oplosbaar patentkali en kalkmergel. De kalktoestand van den grond, welken men in Groningen kan laten onderzoeken, kan overigens het gebruik van andere mest stoffen vorderen. Kainiet wordt in den hof en in den boom gaard niet gebruiktde vele chloorver bindingen zouden kunnen schaden. Watervlekken Soms gaat het heel gemakkelijk, in andere gevallen is het onbegonnen werk om te probeeren, watervlekken uit de een of andere stof te verwijderen. Wie waterspatjes gekregen heeft op een mantel of japon van laken, doet het beste het kleedingstuk, dat hier en daar leelijke vlekjes vertoont, in zijn geheel nat te maken en het, nadat men het met een doekje heeft bedekt, op te strijken. De vlekken zullen dan verdwenen zijn, omdat de stof ontglansd is. Nieuwe watervlekken zullen, ook als men een regenbuitje op den mantel kreeg, niet meer zichtbaar zijn. Watervlekken kan men uit lancastergordijnen verwijderen, door wrijving met warme zemelen, mits men er vlug by is. Wagensmeervlekken Wagensmeervlekken in niet waschbare weefsels van wol, katoen, fluweel of zijde, in kleeden en tapijten, wrijft men uit met verwarmde terpentijn. Zijn ze in waschbare stoffen, dan besmeert men ze met wat boter om ze week te maken en wascht ze daarna in zeepsop. Roode kool: 1 of 2 kleine roode kooien, 3 eetlepels suiker, 1/3 eetlepel fijne kruidnagelen, DE KOMENDE BIETENCAMPAGNE. De centrale suikermij. en de coöpera ties, die behalve de bieten, die zij van haar leden betrekken, ook nog aange kochte bieten verwerken, hebben thans een aanvang gemaakt met het contrac teeren voor de komende campagne. Er worden dit jaar uitsluitend z g. schaal- contracten afgesloten, waardoor elk risico voor de koopende fabrieken vrijwel wordt uitgeschakeld en de verkooper van een eventueele styging van den suikerprijs kan profiteeren. De bieten prijs wordt n.l. afgeleid uit den wereldsuikerprijs, terwijl voor de bijproducten (pulp enz f 2.50 wordt vergoed, de f 8,25 aan rijks- steun wordt uitgekeerd en f 11,50 wordt afgetrokken voor fabricagekosten. Bij een wereldsuikerprijs van gemiddeld f 7.50 b.v. zou dan een bietenprijs worden be taald van pl.m. f 12,30, bij levering aan de havens. De winst van den fa brikant moet dan hoofdzakelijk gevonden worden uit den hoogeren binnenlandschen suikerprijs (ook in verband met het in voerrecht van f 2,40). Men betwijfelt in landbouwkringen of de uitzaai dit jaar veel grooter zal zijn dan het vorige jaar, ook al met het oog op de grens van 80 pet, van de opbrengst in de ja ren 1928, 1929 en 1930, waarboven geen subsidie wordt gegeven. Bij een uitzaai van 40 15 pet, boven die van verleden jaar en een flinke opbrengst kan die grens echter zeker worden bereikt. O— BEZUINIGING BIJ DE NEDERLAND- SCHE SPOORWEGEN. Als bezuinigingsmaatregel is aan een aantal personen in dienst bij de Neder- landsche Spoorwegen, die den pensioen gerechtigden leeftijd hebben bereikt eer vol ontslag verleend. Naar men ons meldt, zal deze maatregel nog op vele anderen worden toegepast. O— DE RUNDERZIEKTE TE BODEGRAVEN. Vreemde sterfgevallen onder het vee. Men meldt uit Bodegraven Ongeveer 14 dagen geleden is alhier een stal koeien en varkens, eigendom van één veehouder, binnen een paar dagen, zonder dat met zekerheid de oor zaak ervan kon worden vastgesteld, ge storven. Thans zijn dergelijke sterfge vallen geconstateerd bij het vee van de boerderij Rijlaarsdam, ten Zuiden van den Rijn. Een rund is reeds afgemaakt, om dat het dezelfde verschijnselen vertoonde als' die bij het vee van de boerderij Schouten zijn waargenomen. Te Rotterdam gedetermineerd als de Aujeszky'sche ziekte. De genoemde ziekte bij runderen te Bodegraven is aan de Rijksseruminrichting alhier onderzocht en bevonden te zijn pseudo-dolheid, de zgn. Aujeszky'sche ziekte, die tot nog toe niet in ons land was waargenomen. De ziekte, die o.a. in Amerika en Hongarije is voorgekomen, ook bij honden en katten, gaat gepaard met hevig jeuken. O— DE MOORD OP DEN RIJKSVELDWACHTER TE KERKDRIEL. De Officier van Justitie bij de recht bank te Tiel heeft hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis van die recht bank, waarbij de gebrs. G., Joh. en J. R. te Kerkdriel, wegens zware mishan deling, den dood ten gevolge hebbend, van een ambtenaar in functie, ieder tot 13 jaar zijn veroordeeld. „Fijnste Kwaliteit" AMMERZODEN. Waar den laatsten tijd vele slooten langs de wegen in deze ge meente worden volgestort met vuil nis, afval en oude voorwerpen, heb ben B. en W. op verschillende plaat sen in de gemeente een bekendma king doen aanplakken waarbii .wordt herinnerd aan het verbod tot het storten van vuilnis in de slooten en met de waarschuwing, dat overtre ding van het desbetreffend verbod zal worden gestraft. Storting van vuilnis enz. zal kun nen geschieden in de te dempen sloot nabii het Clarissenklooster alhier. De plaats van storting zal door een bord worden aangegeven. WELL. Op Donderdag 17 Maart, des avonds om 7 uur, hoopt Ds. Steen blok van Lopik in de Geref. Kerk alhier, een biduur voor het gewas te houden. WERKENDAM. Op de j.l. gehouden schiet wedstrijd der Bijz. Vrijw. Landstorm, afd. Werkendam en De Werken, wel ke plaats had onder leiding van den plaatselijken leider, de heer G. van Oord J. Jzn., werden de prijzen als volgt behaald iste pr. C. de Graaff, één paar handkappen 2e pr. G. v. Óord, één schemerlamp3e pr. W. Kramer, één zakbatterij4e pr. Jac. v. Driel Hzn., één portemonnaie en 5e pr. J. v. d. Berg, één zoeklicht. Terwijl de heer C. H. zich aan het oefenen was met een motor fiets op den Bandijk, is hij, vermoe delijk door het springen van den voorband, er af gevallen, terwijl de motorfiets nog enkele meters door liep. Op verschillende plaatsen ontveld en met een paar geschaafde handen en knieën, liep .dit ongeval dat zich eerst ernstig liet aanzien, goed af. In verband met het uitreiken der insigne's door de C. J. *M. V. „Andreas" zullen diploma's worden uitgereikt, welken recht geven tot het dragen dezer insigne's. Donderdag 17 Maart a s. des nam. 7 u. zal de gewone jaarlijksche ouderavond worden gehouden van de Chr. U.L.O.-school aan de Tol. Deze vergadering zal gehouden worden in de school. Woensdagavond 1.1. had in de Nutszaal een concert plaats, dat ge geven werd door het muziekcorps „Kunst na Arbeid" uit den Biesbosch ter herdenking van het 10-iarigbe- staan. Medewerking verleende de di- lettantentooneelver. „Onderling Ge noegen" uit Sliedrecht. De zaal was slechts matig bezet, wat wel mede zijn oorzaak vond, dat gelijkertijd in drie kerken bidstond voor het gewas werd gehouden. Ongeveer 8 uur sprak de heer Rijnsaardt zijn openingswoord, waar in hij o.m. zeide, dat het de vereen, in de afgeloopen 10 jaren, niet aan moeilijkheden heeft ontbroken, als voornaamste gebeurtenissen voor de vereen, noemde spreker het groot Na tionaal concours in 1927, het optre den van Mevrouw Paap-Eggink, als beschermvrouwe der vereen, door wier bemiddeling de vereen, in het bezit is gekomen van een prachtig vaandel en een mooie muziektent. Hij memoreerde, wat de vorige direc teur, de heer de Keizer voor de ver- eeniging had gedaan en hij hoopte, dat de tegenwoordige directeur, de heer de Boer, de vereeni^ing tot nQg grootere bloei zal brengen. Na aanbieding zijner gelukwen- schen aan de pibileerende vereen, gaf de heer Rijnsaardt het woord aan de beschermvrouwe Mevrouw Paap-Eggink, die op buitengewone vlotte en geestige wijze een herden kingsrede hield. Zii zeide o.a.. dat het wel geen gewoonte is in Wer kendam, dat dames het spreekge stoelte betraden, doch zii wenschte hedenavond met die conservatieve op vatting te breken. In die 10 jaren, heeft de vereen, veel te kampen ge had, met het ledental en met de financiën, doch ondanks dat. heeft zii zich goed staande gehouden, zii hoopt als over 21/9 jaar het koperen feest wordt gevierd, er een dubbel aantal leden is, en een beurs vol geld. Zii zegt, dat deze vereen, de eenige instrumentale vereen, is in onze gr00te gemeente, de heèr de Keizer, de vorige directeur, die de vereen, zoo zegt spr. door de 'baby- laren heeft geholpen en de leden, de geheimen van de schoone muziek heeft ontsluierd, brengt zii hulde en dank voor alles wat hii gedaan heeft in het belang van „Kunst na Arbeid". Zij hoopt, dat de heer de Boer de voetstappen van zijn voorganger zaJ drukken. Spr. zegt, dat de vereen, beschikt over een vaandel, dat de leden verplichtingen oplegt, dat vaan del moet hun inspireeren tot groo tere studie en tot het gaan steeds hooger, op het muzikale terrein. Zij spreekt de wensch uit, dat de mu ziektent in de a.s. zomer meerdere malen -zal worden gebruikt voor het geven van concerten, hetgeen door de burgerij wordt gewaardeerd. Ten slotte hoopt spreekster, dat deze feest avond er toe mag bijdragen de band tusschen de leden en de donateurs der vereen. „Kunst na Arbeid" hech ter te maken. Hierop volgde een wel verdiend applaus. De uitgevoerde muzieknummers, getuigden van flinke studie, vrij goed werd gelet op de piano's, forto's enz., de maat was over 't geheel genomen juist, terwijl het samenspel, behou dens enkele kleine uitzonderingen zeer bevredigend was. De vereen, gaat inderdaad steeds vooruit, hetgeen bij iedere uitvoering is te constateeren. De dilettanten tooneelvereen. „On derling Genoegen" uit Sliedrecht be zorgde als afwisseling de opvoering van de eenacter „In naam der Konin gin." Om de aanwezigen op een derge lijk antiek stuk te vergasten is al niet aangenaam, maar des te erger was nog, dat de spelers hun rol slechts matig beheerschten, de souffleur speelde zi,» rol wel het beste, daar anders wellicht het geheele stuk in het water was ge vallen. Het meest komisch gedeelte was wel, dat een ongewenschte gast op zoo'n hardhandige wijze van het too- neel werd verwijderd, dat de scherme 1 gedeeltelijk werden beschadigd, het eti k was te onbeduidend, om nader aan dacht hieraan te wijden. Het is voer „Kunst na Arbeid" te betreuren, dat zij voor een dergelijke aanvulling va 1 het programma 'zooveel geld moet uit geven, des te meer, daar de tooneel vereen. haar oorspronkelijk programma nog heeft ingekort, had de kwaliteit in dit geval de kwantiteit vergoed, dan kon men er nog eenigszins mee te vreden zijn, maar hier waren kwali teit en kwantiteit in evenredigheid met elkaar. Tenslotte werd de feestavond met een gezellig bal besloten, voor de mu ziek zorgde een jaz-band met inderdaad goede kwaliteiten, vooral de accordeon- speler toonde zich een meester. In het Staatsblad is opgenomen eea Kon. besluit, volgens hetwelk de tij delijke korting op de bezoldiging o.m. van de burgerlijke rijksambtenaren over het tijdvak 1 Maar 1932 tot 1 Maart 1935, overeenkomstige toepas sing vindt voor het personeel van de directie der Pensioenfondsen voor de Kol. landdienaren en locale ambten. 67. De oude Arabier giechelde in zichzelf en nam z'n plaats op de divan weer in. „Je zult goed beloond worden voor het goede werk, dat je gedaan hebt, Hassein," zei hij. „Maar eerst moeten we van die malle jongen afkomen, die, zooals je zegt, in de kamer hiernaast is. Hij moet het huis verlaten, zonder te weten dat Hassein de rooverhoofdman is." Terwijl de Arabier sprak, opende Rob, nog altijd verborgen achter het gor dijn, heel zachtjes de geheime deur van de kast en greep de papyrusrol, die hem ontstolen was. 68. Maar een lichte beweging van het gordijn trok de aandacht van de oude Arabier en met een kreet sprong hij overeind. „Hem achterna, Abu," riep hij uit, terwijl Rob, begrijpende dat hij betrapt was, de gang doorschoot en een raam opende, juist op het moment, dat Abu Hassein en de oude Arabier, gevolgd door een slaaf, op hem afvlogen om hem te grijpen. 69. In vliegende haast klauterde Rob door het raam en sprong op een boom, die z'n takken tot dicht bij het raam uitstrekte. jtitnwsblail ti-t rrririn inwrmiïirnrr iTirrrmm i i ■«iwarwwHigfaiii ria—witrwnr 1 ii n« i laTgmjTgMiMWwriirTiwrT- f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5