Buitenland Marktberichten. Rechtzaken. Rivierbericliten. Plaatselijk ftieuws is overgenomen door den kunstfotograaf Franz Ziegler. Terstond pakte de brandweer het vuur, dat voornamelijk in de werkplaats aan de achterzijde van het gebouw woedde, met kracht aan. Er is veel kostbaar materiaal verloren gegaan. Behalve de werkplaats en het atelier is ook de groote wachtkamer aan de voorzijde, waar steeds een keurcollectie portretten hing, uitgebrand. Tot het zeer belangryke en unieke fotomateriaal dat in de vlammen is opgegaan, behooren o.a. opnamen van bijzondere en overleden personen. Ook al wordt het grootste deel der brandschade door verzekering gedekt, toch is een aanzienlijk verlies geleden dat niet in geld waardeerbaar is. Het Excelsior theater kreeg veel water schade en werd ernstig benadeeld doordat de drukke Zondagavondvoorstelling niet kon doorgaan. O— UITVOER VAN AARDAPPELEN. De uitvoer van aardappelen geeft vol gens de maandstatistiek van den in-, uit en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, in Februari bedragen kleiaardappelen 4830 ton) waar van naar België en Luxemburg en 1609 ton naar Groot-Britannië) ter waarde van f 206 000, tegen 8187 ton ter waar de van f 334,000 veenaardappelen niet minder dan 43,329 ton (waarvan 12,929, ton naar Groot-Britannië) ter waarde van f 514,000, tegen 5850 ton ter waarde van f 232,000 zandaardappelen 10 675 ton waarvan 6628 ton naar Groot-Britannië en 3248 ton naar België en Luxemburg) ter waarde van f 434,000, tegen 13,413 ton ter waarde van f 461 000 pootaardappelen 3215 ton waar van 1206 ton naar België en Luxemburg, 760 naar Frankrijk, 681 ton naar Duitsch- land en 383 ton naar Portugal) ter waarde van f 186,000, tegen 2767 ton ter waarde van f 147,000 in Februari van het vorige jaar. —O ONZE ZUIVFLUITVOER IN FEBRUARI. De productie zal vermoedelijk wel al vrij aanzienlijk zijn toegenomen, maar de uitvoer van boter in Februari is nog lager dan in de eerste maand van dit jaar. Volgens de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, heb ben we in Februari maar uitgevoerd 853 ton ter waarde van f l,038,0ü0. In de vorige maand bedroeg de uitvoer 1060 ton ter waarde van f 1,157,000 en in Februari van het vorige jaar nog 1819 ton ter waarde van f 2,747,000. Er ging in de vorige maand uit ons land nog 453 ton boter naar Duitschland, 194 ton naar Frankrijk en nog slechts 89 ton naar Groot-Britannië. De uitvoer van kaas bedroeg in Februari 5457 ton ter waarde van f 3,074,000, tegen 5845 ton ter waarde van f 4,009,000 in Februari 1931. Ons land heelt in Februari 1909 ton kaas aan Duitschland geleverd, 1110 ton aan Groot-Britannië, 196 ton aan Bel gië en Luxemburg en 825 ton aan Frank rijk. Van de uitgevoerde kaas was 1036 ton volvette Goudsche 866 ton Goudsche 40 plus en 1227 ton Edammer 40 plus. De uitvoer van gecondenseerde gesuikerde volle melk heeft in de vorige maand gedragen 2008 ton (waarvan 735 ton naar Groot-Britannië, 386 ton naar Britsch-Malakka, en 253 ton naar Cuba) ter waarde van f 578,000, tegen 2291 ton ter waarde van f 803,000 in Februari van het vorige jaar. Verder hebben we in Februari uitge voerd 9254 ton gecondenseerde gesuikerde ondermelk (waar van 8531 ton naar Groot-Britannië) ter waarde van f4,422 000, tegen 8855 ton ter waarde van f1,764,000, en 1377 ton gecondenseerde ongesuikerde volle melk (waarvan 900 ton naar Groot Britannië) ter waarde van f 358,000 tegen 1667 ton ter waarde van f 581,000 in Februari 1931. O— DOODELIJK LIEFDESDRAMA. Te 's-Bosch heeft zich Zondagavond wederom een liefdesdrama afgespeeld. Zekere mej, v. d. A, uit Orthen, had de verkeering verbroken met haar oud plaatsgenootden 22 jarigen H. G., woon achtig te Vlijmen. H. G. heeft 't nooit goed kunnen zetten dat zijn vroeger meisje de voorkeur gaf aan een jongmensch uit de gemeente Driel. Naar verluidt, zou G. reeds ver schillende malen mej. v. d. A. met dreige menten achterna hebben gezeten. Zondagavond fietste mej. v. d. A met haar verloofde ter hoogte van de Citadel laan, toen plotseling H. G. aan haar zijde kwam gereden. H. G. zei een paar woorden en bracht toen zijn vroegrre verloofde enkele mes steken toe. Mej. v. d. A. stortte bloedend van haar rijwiel. De aanvaller was daarmee schijnbaar nog niet voldaan. Met het mes viel hij haar voor de tweede maal aan en na het slachtoffer nog eenige steken te hebben toegebracht maakte hij zich snel uit de voeten. Het gebeurde speelde zich in enkele minuten af. Van de consternatie kon H. G. gebruik maken om snel te ver dwijnen. De politie was spoedig ter plaatse en begon onmiddellijk een uitgebreid onder zoek. Maandagmorgen deed men een vreeselijke ontdekking op de spoorlijn 's BoschWaalwijk. Daar werd onder de gemeente Cromvoirt het zwaar verminkte lijk gevonden van een jongeman. Het hoofd was van de romp gescheiden Toen men er in slaagde de identiteit van het slachtoffer vast te stellen, bleek het te zijn H. G. uit Vlijmen. Een nader onderzoek door de mare chaussee. wijst er op, dat G. zich niet pardoes voor den trein heeft geworpen. Zulks is af te leiden uit 't feit, dat 't lichaam van 't slachtoffer zoo goed als niet verminkt is. G. heeft het hoofd op de rails gelegd en zich zoo laten overrijden. Het hoofd werd bij den hals afgesneden tusschen de rails gevonden terwijl het lichaam ongedeerd aan de buitenzijde van de lijn lag. H. G. was van beroep bakkersknecht. DUBBELE ROOFMOORD. Vrijdag heeft men in een dorp in de nabijheid van Clermont Ferrand een vree selijke misdaad ontdekt. Vroeg in den morgen merkten de be woners van het dorp een sterke petro leum- en rooklucht, die uit het huis van een 62-jarige welgestelde weduwe bleek te komen, die samen met een vriendin woonde. Toen men de woning binnendrong, vond men de beide vrouwen dood en half ver koold op den grond liggen Haar kleeren waren met petroleum begoten en aange stoken. Uit het onderzoek leidt men at, dat men hier met een misdaad te doen heeft. Een der beide vrouwen is door een schot in het hoofd, de andere door harde slagen op het hoofd met een spits voor werp om het leven gebracht. De moordenaar(s) zijn, na de woning geheel te hebben doorzocht en de beide lijken met petroleum te hebben overgoten en in brand gestoken, met hun buit ver dwenen. O— KINDERROOVERS GESTRAFT. Uit Warren in den Amerikaanschen staat Ohio wordt gemeld, dat de bandie ten Dowell en Hargraves, die zich op 5 Maart, op denzelfden dag van de ontvoe ring van Lindbergh's baby, schuldig heb ben gemaakt aan de ontvoering van James de Jute uit Youngstown, tot levenslange gevangenisstraf zijn veroordeeld. O— VLIEGONGELUK. Te Redlands in Californië is het ver keersvliegtuig, dat den dienst van Los Angeles naar Phoenix onderhoudt door den mist tegen een hoogspanningsdraad gevlogen. Het vliegtuig viel in een boom gaard, daarbij explodeerde het benzine reservoir, de piloot en de zes paspagiers verkoolden volkomen. O— AUTO JN RIVIER. In het Zuid-westen van Frankrijk is een auto, waarin 6 personen gezeten waren, in de Garonne gestort. Slechts één der inzittenden kon worden gered. De overige vijf zijn verdronken. Protestantsch e Vereenigf ng tot bestrijding van Ziekenhuis- en Operatiekosten in den Bommelerwaard. Reeds twee maal zijn personen uit den Bommelerwaard bewesten den Spoordijk in Zalt-Bommel tezamen ge komen ten einde te geraken tot de op richting van de hierboven genoemde vereeniging en reeds is door alle aan wezigen besloten ten spoedigste tot stichting over te gaan en is een comité gevormd, dat zich met de voorberei ding van, een oprichtingsvergadering heeft willen belasten. Dit comité bestaat uit Mevrouw A. Q. de Ridder, Gameren, en de heeren Johan A. de Jongh, Gameren, Mr. E. P. Verkerk, Hedel, J. Peereboom, Ne- derhemert en J. Korthals Altes te Bra- kel. Het initiatief tot oprichting der nut tige instelling is uitgegaan van laatst genoemde en Dr. van Steenis te Brakel. Inderdaad een nuttige instelling. Immers luidt art. 2 der ontworpen statuten: „De vereeniging stelt zich ten doel de kosten, verbonden aan ziekenhuis- verpleging- en operatiekosten te ver lichten." Wie heeft het niet in de naaste om geving meegemaakt, dat voor een huis genoot of buur opname in een zieken huis dringend noodzakelijk was, maar dat het vertrek verdaagd werd, omdat men tegen de verpleegkosten opzag en uitstel ontstond, dat het leven of de volkomen genezing van den patiënt in gevaar kon brengen. De op te richten vereeniging voorziet in deze moeilijkheid en door een ge ringe wekelijksche bijdrage kan men zich en zijne medemenschen eene on- middelijke opname in een ziekenhuis indien zulks noodig is, en eene goede behandeling waarborgen. In verscheidene andere gemeenten be staat een dergelijke instel.ing die slechts bij een groot aantal leden bestaansze kerheid bezit, maar dan ook zooals gebleken is, ondanks de geringe weke lijksche bijdragen der leden het gestel de doel kan vervullen en nog een re serve voor de kwade dagen kan kwee ken. Wil men het benoodigd aantal leden kunnen vinden, dan moet men in den Bommelerwaard tezamen optrekken. Als grondslag hebben wij aangenomen het tarief van de vereen, te Oud Beierland. De gemeente Oud Beierland telt 6000 zielen en de vereeniging tot bestrijding van ziekenhuis- en operatiekosten al daar 3600 leden. Het bestuur beschikt over een reserve van ongeveer 5000 gulden, gedurende 3l/2 jaar gekweekt. Ons laagste tarief is 4 ct. per week per persoon bij een maximum uitkee- ring van 3 gulden per dag en 30 dagen per jaar. Wil men bovendien nog van ten hoogste f 75.operatiekosten ge vrijwaard zijn dan moet men 5 ct. per week bijdragen. Dit geldt voor alle gezinsleden boven 15 jaar. Voor die beneden 15 jaar moet in beide gevallen 1 ct. per week betaald worden, met dien verstande dat bij het laagste ta rief na betaling voor twee kinderen de volgende kinderen zijn en bij het hoogste tarief na betaling voor drie kinderen. Er is verder nog gelegen heid om een verdubbeld, drievoudig of viervoudig tarief te betalen en naar evenredigheid uitkeering te genieten. Wie in principe voor het lidmaatschap gevoelt, kan zich aanmelden bij Mevr. A. G. de Ridder, Gameren, die ook gaarne bereid is tot het geven van in lichtingen. Men bedenke wel, dat de oprichtings vergadering slechts dan zal plaats heb ben, wanneer binnenkort zich zooveel aspirant-leden hebben aangemeld, dat voor het comité de bestaansmogelijk heid dezer vereeniging vaststaat. Men melde zich dus thans aan en kijke nj,et de kat uit den boom, want dan is deze breed opgezette zaak „voor de poes". BREDA, 21 Maart. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 274 stuks vee, t. w. 63 stuks hoornvee, drachtige zeugen en 18 varkens, 193 biggen, 0 schaap en 0 paard. Prijzen Fokstieren f f Melkkoeien f f Kalfvaarzen f 170f200 Kalfkoeien f 180—f230 Biggen f 5f 7 Vette varkens 28 ct. per K G. levend gew. Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. Vette vaarzen 3638 3235 Vette koeien 30 —32 2429 Vette stieren In vet-vee was een zeer goede handel, de prijzen waren gelijk aan die der vorige week. Een enkel extra beestje voor de Paschen was enkele centen hooger. Voor fokvee was veel belangstelling en werd goed verkocht. De biggenhandel was ook iets vlotter. ROTTERDAM, 21 Maart. Aanvoer 1743 varkens. Prijzen per pond Varkens 111212y2 Zouters 11lD/g ROTTERDAM, 22 Maart. Op de veemarkt waren heden aange voerd 220 paarden, 3 veulens, 1200 ma gere en vette runderen, 462 vette kalveren en 00 graskalv., 1891 nuchtere kalveren, 192 schapen of lammeren, 5 overloopers of varkens, 75 biggen, 10 bokken of geiten. Per K G. Koeien van f 0.42 tot f 0.64f 0.76 Ossen 0.42 0.62— 0.72 Stieren 0.40 0.480 60 Kalveren 0.65 0.95— 1.15 Melkkoeien f 150 a f260 Kalfkoeien f 160 a f225 Stieren f 70 a f460 Pinken f 90 a f 140 Graskalveren f 30 a f 70 Vaarzen f140 a f170 Werkpaarden 1160 a f290 Slachtpaarden f100 k f185 Veulens f 00 a f000 Hitten f 70 a f115 Biggen f2 50 a f5 Nuchtere fokkalv. f 12 a f 48 id. slachtkalv. f3 00 a f 5.00 Biggen per week 10.40 k f 0.75 GEVONDEN VOORWERPEN. Een medaille (O. L. V. van Lourdes.) Terug te bekomen bij A. van Genderen, Hoogstraat Heusden. Politierechter 's Bosch. A. v. d. W., Heusden, art. 261, ge schorst tot 4 April as. Op 22 Maart. in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 2 00 val 5 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 0.84 val 18 Grèvecoeur (Maas) 0.81 val 19 St. Andries (Maas) 1.40 val 18 Venlo 11.05 val 5 Maastricht 43.83 was 12 Keulen 1.52 was 16 HEUSDEN. Deze week is alhier de klein- handelprijs van Boter f 0.60 per pond. Zoete melk f 0.U8 per liter. Eieren f 0 03 per stuk. In ons bericht over de eerste varkensmarkt, is een fout geslopen. Niet A. Vos te Veen verwierf een prijs van f2 50, doch A. Vos te Nederhemert. Op Maandag 28 Maart (Tweede Paaschdag) gaat het le elftal van „Juliana" seriewedstrijden spelen te Aalburg, uit geschreven door de v.v. „Wilhelmina" aldaar. Het lot heeft beslist dat „Juliana I" om 2 uur moet spelen tegen „Rood-Wit I" uit Dussen. Wij wenschen haar veel succes toe, „Juliana II" gaat dien dag naar Wijk en moet er een afmattingswedstrijd spelen tegen „N.O.A.D. II", welke vereeniging ook serie wedstrijden organiseerd. „Juliana III" heeft dien dag rust en zal als reserves haar le en 2e elftal bijstaan. De Zondag j.l. geh uden voetbal wedstrijd tusschen „Juliana Ill"-comb en „H,E.C. II" uit Waalwijk, werd door „H.E.C. II" gewonnen met, 52. Rust stand was 30. Scheidsrechter Timmer mans leidde correct. Te Waalwijk is, na gehouden be spreking, opgericht de kring Centraal Noordbrabant van den Aigemeenen Hen- gelaarsbond. Reeds zijn toegetreden vereenigingen uit Heusden, Tilburg, Waalwijk, Zalt- bommel en Capelle. Het bestuur is voorloopig samengesteld uit de heeren F. Broers, Tilburg, P. van Meeuwen, Waalwijk en P. Schmiehausen, Heusden, resp. voorzitter, secretaris pen ningmeester en commissaris. Toen de kleine J. v. G. op zijn fiets de Nieuwstraat afkwam, had hij het ongeluk in botsing te komen met em anderen fietser, met het gevolg, dat hij zijn sleutelbeen brak en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. AALBURG. Donderdag 24 Maart, van 2 tot vier uur, zal in de consistorie der Ned. Herv. Kerk alhier stemming plaats heb ben voor twee Notabelen. Aftredend zijn de heeren P. Bouman en D. Kolff. ANDEL. De voetbalvereen. „Sparta II" speelde Zaterdag j.l. een wedstrijd te gen N.O.A.D. II uit Wijk. Sparta won dezen wedstrijd met 31. De muziekvereen. „Andels Fan farecorps" alhier heeft besloten deel te nemen aan het concours te Wijk op Pinksteren a.s. en uit te komen in de 3de afdeeling. ALMKERK. J.l. Donderdagavond hield de af deeling v. d. Chr. Nat. Werkmansbond alhier, onder leiding van haren Voor zitter den heer J. de Witt, voor een stampvolle zaal haar 5de jaarfeest. Na het zingen van Ps. 68 10 en het lezen van Ps. 121 ging de heer dé Witt in gebed voor, waarna door hem een openingswoord werd gesproken, waarin spr. memoreerde de oprichting van bovengenoemde organisatie en het ledental van thans, welke nu, aldus spr., de 100 ver is overschreden. Ook werd door hem in het bijzonder verwelkomd, de ,heer Sneep van Raamsdonk, lidi van het Prov. Bestuur en den Edel- achtb. Heer Blok, burgemeester dezer gemeente. Spr. stelde het zeer op prijs beiden onder de aanwezigen te mogen aanschouwen. Hierna werd door het lid Kamp een inleiding ten beste gegeven over Pred. 5 vers 7 tot het einde. Nadat het Bonds lied door verschillende dames en hee ren begeleid, door den heer C. v. d. Beek was ten beste gegeven, werden door verschillende afgevaardigden van de zustervereen. uit de omliggende ge meenten hunne gelukwenschen overge bracht. Ook werden door de Jongel. en de Jongedochtersvereen. uit de ge meente, de beste wenschen aan de or ganisatie overgebracht. Ook de heer Sneep van Raamsdonk en de heer Blok, brachten hunne ge lukwenschen over. In het bijzonder sprak de heer Blok over de crisis, welke volgens spreker, nog niet aan het einde is en wekte ten slotte allen nog niet georganiseerden op, zich aan te sluiten aan genoemde organisatie, welke rede door de aanwezigen met een daverend applaus werd beantwoord. Hierna volgden verschillende samen spraken, welke op zeer correcte wijze werden ten uitvoer gebracht, die een. dankbaar applaus oogstten. Intusschen werd door verschillende dames gezorgd voor een heerlijke kop chocolademelk. Daarna werd onder leiding van den heer Romijn (oud-directeur van de zang- vereen. te Ippelschendijk) een vierstem mig lied ten gehoore gebracht, hetwelk zeer in den smaak viel van de aanwe zigen, waarna door de fa. v. Nelle aan ieder aanwezige een pakje tabak werd overhandigd. Nadat het programma was afgewerkt, dankte de Voorzitter allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van de zen feestavond. De heer v. d. Assem, bestuurslid van deze organisatie, sprak hierna den Voorzitter woorden van groote waardeering toe, waarin hij hoopte, dat de heer de Witt nog tal van jaren voor de organisatie gespaard mag blijven. Hierna sloot op verzoek van den Voorzitter, de heer Sneep, na het zin gen van Gez. 180, dezen gezellijgen avond met dankgebed. Als een zeldzaamheid kan wor den gemeld, dat bij den landbouwer B. alhier, een paard 2 voldragen veulens ter wereld bracht. Op 2de Paaschdag, n.m. 7 uur, hoopt de Chr. Zangvereen., directeur de heer A. Christ, in de zaal Dekker een uitvoering te geven. Heden Woensdagavond 6.30 uur hoopt Ds. Hakman voor de Geref. Kerk alhier biduur te houden voor het gewas. Van het Nat. Crisis-Comité is voor deze gemeente 3800 k.g. kunst mest ontvangen en zelfs op bepaalde voorwaarden beschikbaar gesteld. DUSSEN. Bij de Geref. gemeente te Dus sen en Meeuwen is beroepen als predi kant candidaat tot den Heiligen dienst J. Hendriks te Groningen. J.l. Vrijdag dienden voor het Kan tongerecht te Heusden een 7-tal zaken uit deze gemeente ter zake overtreding der Hinderwet. Door den Majoor der Rijksveldwacht was n.l. tegen 7 per sonen proces-verbaal opgemaakt, omdat zij ieder een vat benzine van 200 Liter inhoud op hun erf of in hunne schuur aanwezig hadden. De Kantonrechter heeft alle 7 personen vrijgesproken, omdat hij meende, dat eene inrichting i.n den zin der Hinderwet zeker niet werd gevormd, door een enkel vat ben zine van 200 Liter inhoud. De ring „Altena" van Herv. J.V. in het Land van Altena, vergaderde Woensdagavond j.l. in het gebouw Uw Koninkrijk Kome, te Dussen Hank. De vergadering was zeer goed bezocht, toen de voorzitter van den ring, de heer W. Bronkhorst van Andel, deze op de gebruikelijke wijze opende. Door den heer J. Dekker van den Uppelschendijk werd een inleiding ge leverd over Pred. 6. Op buitengewoon duidelijke en heldere wijze zette de inleider dit moeilijk hoofdstuk uiteen. De vragen werden door hem naar ge noegen beantwoord. Door A. van Vugt uit Hank werd een onderwerp voor gelezen over „Geestesstroomingen". Ook dit onderwerp was goed verzorgd. Jammer, dat het minder duidelijk werd voorgelezen. Door van Haaften uit Uit wijk werd nog een voordracht gedaan getiteld „Het vergaan van de Titanic". De heer van Haaften toonde zich een goed declamator. Nadat door den voor zitter nog een tweetal vragen uitvoerig waren beantwoord, sloot hij deze wel geslaagde ringvergadering met dank zegging. GENDEREN. Naar wij vernemen zal de too- neelvereen. „Onze vrije uurtjes" een uitvoering geven in de zaal van den heer Kramer alhier. Zoo ons werd me degedeeld beloofd het een gezelligen avond te worden. Er zullen opgevoerd worden drie tooneelstukjes met afwis seling van zang met pianobegeleiding en tot slot zal nog opgevoerd worden een kleine revue. De namen van de nummers die worden opgevoerd werden ons niet verteld, maar wel verwachten wij een schitterend program. (Zie advertentie in dit blad.) 's GRAVENMOER. Heden Woensdagavond 7 uur hoopt Ds. Fokkema van Sprang ia de Ned. Herv. Kerk voor te gaan in een biduur voor het gewas en den arbeid.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2