I. C. MORTIER ZN w ZIET ONZE ETALAGE'S GEBRS. BISCHOFF GORINCHEM. Marktberichten dus buitengewoon voordeelig Maandag ae Paaschdag tot 1 uiur geopend. Rivierberieliteü. LEZING eORINCHEM, 21 Maart. Op de veemarkt was heden aange voerd 169 rundereo, benevens 5 var kens, 480 biggen, 4 nuchtere kalveren lammeren, 110 overloupers. Men besteedde voor: Zware kalfkoeieD f 250—300. Melk koeien f1751225 Katlvaarzen f 125 225. Guiste vaarzen f70—140 Vaar- koeien f120180. Stiei en f50-150 Nuchtere fokkalveren f 1016. Nuchtere exportkalveren 13 5. Drachtige varkens f 6070. Natte zeugen 1 3035. Over loopers 11010. Biggen 1611. Bierveiling. Op de eierveiling van 21 Maait waren aangevoerd 64.102 stuks. De pryzen varieerden Kippeneieren f 2.20— 1 3.20 Eendeneieren f2.40f2.80 Ganzeneieren 17 50 1 000 per 100 stuks. 's HERTOGENBOSCH, 23 Mrt. Op de markt van heden waren aange voerd 2189 stuks. 1223 stuks hoornvee, 793 biggen, 61 zeugen, 28 schapen oi lammeren en 84 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f180 tot 1260 per stuk Kalfvaarzen 160 Magere Ossen en Koeien 11U Vette Ossen en) le kw. 30 37 p. pond Koeien 2e 23— 31 Pinken van f80.tot f165.p. st. Zeugen 25.— 42.— Schapen 40.— 15. Lammeren I Komt dan bij ONS een degelijk COStume of Jongens-pakje koopen Wij hebben duizenden voor U gereed hangen en tegen 1952-prijzen, 240 215 Biggen 3.— 7. Op 24 Maart. in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 2 04 was 1 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 0.85 was 15 Grèvecoeur (Maas) 0.92 was 20 St. Andries (Maas) 1.34 was 4 Venlo 10.99 val 5 Maastricht 43.81 was 4 Keulen 1.35 val 11 Vergadering van den Raad der ge meente WIJK, op Donderdag 24 Maart, des n.m. half elf. Voorzitter: Weth. v. d. Velden L.B. Secretaris (waarnemend): de heerW. Bouman. Afwezig de heer B. v. Wijk met ken nisgeving. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. De Secretaris leest de notulen der 2 vorige vergaderingen, die onveran derd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit, tot onderhandsche verhu ring van een perceel weiland op de Ebbe aan de Sportvereen. „Wilhelmina". Twee brieven van het Comité voor een drinkwaterleiding in het Land van Heusden en Altena, waarin wordt be richt, dat een dergelijke waterleiding wel noodig en nuttig wordt geoor deeld, doch dat de huidige tijdsomstan digheden niet toelaten van rijkswege daaraan geldelijken steun te verleenen, waarom men de plannen voorloopig moet laten rusten. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, gehouden op 14 Maart, waarbij alles In orde werd bevonden, er bleek in kas te zijn f 12373.281/2, gedeeltelijk belegd bij Boe renleenbank en giro. Bericht van den Commissaris der Koningin van deze provincie, dat tot burgemeester dezer gemeente is be noemd, de heer C. J. B. Landweer. Verzoek van G. van Helden in de Heistraat, om hem het stukje grondl, waarop de onbewoonbaar verklaarde woning staat van wijlen de wed. J. Poorter aan de Heistraat in erfpacht af te staan. De Voorzitter licht toe, dat v. Hel den de woning wil sloopen en den grond wil aanwenden voor een tuintje. B. en W. achten het evenwel bezwaar lik reeds nu een besluit te nemen, om dat de aanvrager nog in onderhandeling is met de erfgenamen over aankoop van de bouwvallige woning, daarom zouden zij dit verzoek tot een volgende vergadering willen aanhouden. De raad gaat hiermede accoord. Verzoek om vermindering van pacht van J. v. Wijk Lzn. voor een perceeltje bouwgrond in de dijkkuilen. Het per ceeltje is groot 10 Are en door adres sant gepacht voor f41.B. en W. stellen voor, de pacht over 1931 to verminderen met f 16.en te bren gen op f25. De Voorzitter licht toe, dat het hier gaat over het perceeltje achter de wo ning van v. Wijk. Aangezien bij ver pachting tegen hem werd opgeboden, heeft adressant bij de verpachting een abnormaal hoogen prijs moeten geven, de gemiddelde opbrengst van de overige perceeltjes bedraagt slechts 17 of 18 gulden. Voor '32 is opnieuw ver pacht en is de prijs belangrijk lager. Wethouder Roza merkt op, dat de hoogste pacht gaat tot f 20. De heer v. d. Mooren is er voor, als B. en W. verlaging billijk achten, deze te verleenen. Met algemeene stemmen wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Verzoek van W. A. Schouten, om tijdelijk benoemd te worden tot amb tenaar van den Burgerl. Stand, wegens het ontslag als zoodanig verleend aan den Burgemeester. B. en W. stellen voor, dit verzoek aan te houden totdat de nieuwe burgemees ter in functie is, waarmede de raad ac coord gaat. Adres van de Kiesvereeniging van de Geref. gemeente, om de café's op Zondag te sluiten, om daardoor onthei liging van den Zondag te voorkomen. B. en W. stellen voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. Dje heer Sodderland is van oordeel, dat het wel degelijk op den weg ligt van het gemeentebestuur, om overtre ding van het 4e gebod, dat duidelijke taal spreekt, tegen te gaan. De Voorzitter meent, dat de raad rekening heeft te houden met de ge- heeie bevolking, ieder zooveel moge lijk vrij behoort te laten en iemands vrijheid niet te veel mag beknotten. Tot heden heeft do raad daaraan steeds de hand gehouden. Toen het verzoek kwam, om te Aalburg een kerk te stichten, heeft spr. terstond gezegd, dat men daarin de menschen behoorde vrij te laten. Nu wil men een gedeelte van de ingezetenen hun vrijheid gaan bene men en de caféhouders benadeelen, die toch ook hun belasting en vergun- J ningsrecht betalen. Hoewel ons land j een rechtsche regeering heeft, wordt alles toegelaten, omdat de regeering rekening meent te moeten houden met de bevolking van het geheele land, daarom moet men dat ook hier doen, meent spr. De heer Sodderland zegt, dat de re deneering wel zou opgaan, als er geen hooger gezag was dan dat van men schen. De Voorzitter zou het veel beter vin- j den, dat uit de bevolking drang op de regeering werd uitgeoefend en het daar door van regeeringswege werd verbo den. De heer Sodderland is het er mede eons, dat dit beter was, hij betreurt het, dat dit niet zoo is. De heer v. d. Mooren merkt op, dat de godsdienstige gevoelens der men schen verschillend zijn, wat de een af keurt, keurt een ander goed. Vroeger werden menschen die er een ander ge loof op na hielden, op den brandstapel gebracht. Spr. is van meening, dat de Zondag niet alleen gebruikt behoeft te worden, om naar de kerk te gaan. Hij wil niet zeggen, dat hij losbandig heid goedkeurt, zoodra die bleek zou hij willen ingrijpen, die komt hier ech ter niet voor. Het is zelfs zoo, dat in Wijk de café's geopend mogen zijn, doch dat men die uit eigen beweging sluit, omdat de bevolking er schijnbaar weinig gebruik van ma^fkt, om Zondags naar een café te gaan. Zoolang er geen uitspattingen plaats vinden, zou spr. cafébezoek op Zondag niet verbieden, j Gemeenten waar de café's op Zondag gesloten zijn, is de bevolking zeker niet beter dan hier. Wordt de Zondag werkelijk schromelijk ontheiligd, zoo als in het adres wordt beweerd, dan, is men wel wat laat met zijn verzoek en had men dit wel vroeger mogen in dienen. De heer Roza zegt, dat als men aan het adres tegemoet komt, men dan een ander gedeelte der bevolking grieft in zijn gevoelens. Ieder heeft het hier echter over zijn eigen meening. De heer Sodderland heeft het volste recht zijn meening en roeping voor te staan, doch men kan er lang over redeneeren, over dit punt wordt men het toch niet eens. Is men het er over eens, dat en aan het verzoek geen gevolg moet wor den gegeven, behoeft men er ook niet langer over te .spreken. Het beste is er maar over te stemmen. De Voorzitter betwijfelt of de raad in verband met de nieuwe Winkelslui tingswet wel de bevoegdheid heeft, de café's te verplichten tot sluiting. De heer Bouman meent, dat volgens de bestaande wet, een café des Zondags qenige uren open moet zijn, welke uren door den raad behooren te worden vast gesteld. Na nog eenige discussie in denzelf den geest wordt tot stemming over gegaan, over het voorstel van B. en W. om het verzoek af te wijzen. Voor dit voorstel stemmen de heeren Roza, v. d. Mooren en v. d. Velden, tegen de heeren Sodderland, Bouman en Mans, zoodat de stemmen staken en het adres in een volgende vergadering opnieuw aan de orde zal komen. (Wordt vervolgd.) inzake afwateringsbelangen door het graven van den Nieuwen Maasmond. Dinsdagavond trad voor de ver- eeniging van oud-leerlingen van land- j bouwwintercursussen in café Dekker te Almkerk als spreker op, de heer W. G. de Waard te Werkendam met het onderwerp„De verlegging van den Maasmond en de daarmede sa menhangende afwateringsbelangen voor het Land van Altena en den Biesbosch". De voozitter heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer de Waard. Daarna ving de heer de Waard zijn rede aan, en begon hii te zeggen gaarne de uitnoodiging te hebben aanvaard, om dit onderwerp te be handelen. daar deze materie tegen woordig weder in het brandpunt der belangstelling komt te staan, in ver band met de hangende plannen in zake afsluiting van de Donge en het Oude Maasje. Spreker zeide verder, dat dit onderwerp zeer omvangrijk is en dat hii voor de samenstelling van zijn rede een dankbaar gebruik heeft gemaakt van verschillende rap porten, die hem ten dienste stonden, terwijl het zeer mooie standaardwerk „Scheiding van Maas en Waal" uit gegeven door Ir. M. Bongaerts hem goede diensten heeft bewezen. Uit de rede van den heer de Waard ontleenen wii het volgende Door de verlegging van den Maas mond, werd in zekeren zin de toe stand van vroeger in cle afvoer van het opper water onzer hoofdrivieren hersteld, want ook in vroegere eeu wen was de Maas een zelfstandige rivier, die haar water langs Heus den, Westwaarts afvoerde tot zee. De namen als „Oude Maasje", Westmaas en Maasdam duiden hier nog op. Wanneer de samenvloeiing van Maas en Waal bii Loevenstein is ont staan, is niet bekend, evenmin is be kend, of eenig menschenwerk hier bij een rol heeft gestreeld. In den nacht van 18 op 19 No vember 1421 had de St. Elizabcts- vloed plaats, en overstroomde de Groote of Zuidhollandsche Waard. De zeestanden werden doorgetrokken tot in den Ouden Wiel te Werken dam, en de afstand van Woudrichem naar de zee werd ongeveer 40 K.M. korter, en de vereenigde wateren van Maas en Waal ontlastten zich na dien tijd hoofdzakelijk op het Berg- sche veld en een kleine hoeveelheid water stroomde door de Merwede langs Dordrecht. Het Oude Maasje wijst thans nog van Hedikhuizen tot Hagoort den loop van de Maas in het Romeinsche tijdperk aan, de z.g. Scheisloot loo- pende van Hagoort tot Keizersveer is eveneens nog een overblijfsel dei- vroegere bedding. In den tijd toen er niet de noo- dige aandacht werd besteed aan cle afvoer der groote rivieren, waarin vooral de Maas een belangrijke rol speelde, waren ernstige doorbraken daarvan het gevolg, de vormingen van ijsdammen, waardoor het water tot groote hoogte werd opgevoerd leverden steeds groote gevaren voor de toenmaals betrekkelijke zwakke dijklichamen. Het ligt dus voor de hand. dat men middelen ging beramen, om de waterlast langs de Maas, Waal en Merwede, te beperken. Een eerste poging deed den Bosch in 1481, die weinig succes opleverde, een tweede poging deed den Bosch in 1658, en met meer succes, al werd het toen geopperde denkbeeld, eerst 100 jaren later in zeer „gewijzigden vorm verwezenlijkt. Uit een en ander blijkt wel. dat de Maas en de Waal eeuwenlang aan verwarring ten prooi zijn ge weest, en rustig hare vernietigenden invloed konden gebruiken, om de menschheid tot allergrootste ellende te brengen. De voorlooper der plannen tot ver betering der rivieren is geweest de helaas te vroeg gestorven Christi- aan Brunnings, omstreeks 1804. Er zouden echter nog vele jaren verloo- pen, voordat de noodige aandacht aan de rivierverbeteringen zou wor den besteed. In den loop der tijden drong ech ter de scheiding van Maas en Waal zich steeds meer op, ook vooral met betrekking tot den afvoer van ijs. Nabij de punten van gemeenschap op de Waal en de Maas, deden zich bii eiken zwaren ijsgang .yerstonpin- gen voor, telkens vormde zich een ijsdam op de Merwede te Werken dam, omdat in de trechtertoeloopen- de, bedijking dezer rivier geen vol doende ruimte bood, om de groote ijsmassa's af te voeren, welke tegelijk van de Maas en Waal kwamen af zakken. Een ernstige ramp deed zich voor in Januari 1861 door de zware ijsgang n.l. bij Werkendam en Vurem had zich een ijsdam vastgezet de Waal en de Maas stegen tot boven de kruin der d.ijken, met het noodlottig gevolg dat eerst de Bommelerwaard beneden de Meidijk van de zijde van de Waal inbrak, .daarna een door braak boven de Meidijk en eindelijk bezweek de Maasdijk bii Poedero- ijen, en zoodoende ontlastte zich de Waal dwars door de Bommelerwaard op de Maas. Dit ongeval deed de oogen der Regeering en deskundigen openen om krachtig de verbetering ter hand te nemen. Het was de heer Blanken, die voor de verlamde Beneden Merwede. en het verwarde net van killen teza men een groote rivier door het Berg- sche Veld wilde ontwerpen, als nieu we monding voor de vereenigde wa teren van Maas en Waal. Ir. Kraijenhof daarentegen, wilde Maas en Waal zooveel mogelijk tot den ouden toestand terug .brengen door een zelfstandige monding voor de Maas te openenhet vermogen van de Waal te beperken, en de beide rivieren onderling volledig te schei den. Deze beide plannen hoewel na tuurlijk eenigszins gewijzigd, zijn in de tweede helft der 19e eeuw tot uit voering gekomen. Nog meerdere plannen zijn ont worpen, o.a. door de ingenieurs Leen- mans in 1864 het plan Schnebbelie- Nolthenius in 1878 en ten derde plan Lely in 1879. De toenmalige Minister van Water staat Jhr. G. J. G. Klerck. meende dat deze materie door de ontworpen plannen voldoende was bestudeerd, en met voorstellen aangaande de Maasmondverlegging bij de Regee ring en de Provinciale Staten van Noordbrabant, te komen. De Provin ciale Staten van Brabant keurden in de zomerzilting van 1880 goed, een subsidie te verleenen van een mil- lioen gulden, terwijl belanghebbenden een bedrag van twee millioen gulden beschikbaar stelden. Met deze finan- cieele toezegging uit de streek, was de Regeering voldoende gevrijwaard, en daarom werd 27 Mei 1881 een ontwerp van wet bii de Tweede Ka mer der Staten Generaal ingediend. (Wordt vervolgd.) ZIEKENSTOELEN. TUINMEUBELEN. TUINHARKEN. TUINSLANGEN. TUINGEREEDSCHAPPEN. VLECHTWERK. HARMONICAGAAS. HOOGSTRAAT 17—21 GORINCHEM met Paschen goed gekleed gaae

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4