Qii ramer üestaat uit 2 Matten Zielssrrrarf. Belangrijk voor de Lezers van dit Blad! Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. FEUILLETON. Binnenland. No. 5213 Woensdag 30 Maart 1932. Dit blad vêrschgnt "WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnamantsprys: p«r 3 maanden 1.10, •n franco per post beschikt f 1.25. Afzonderiyke nommers 5 cent. Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nar en Vrydagmorgen 9 aar ingewacht. Wij herinneren er nogmaals aan, dat de abonnementsprijs van dit blad is verlaagd, en gebracht van fl.40 op f 1.85 per drie maanden. Vanaf 1 April a.s. zal in die ge meenten, waar dit blad door onze eigen bezorgers bij de abonné's wordt thuis gebracht, voortaan ook met lO CENT PER WEEK betaald kunnen worden. ACCIJNS OP WIJN,SUIKER EN SIGARETTEN. Verhooging der opcenten met ingang van i April. Daar de Eerste Kamer de Wet, houdende bepalingen tot heffing van opcenten heeft aangenomen is het wen- schelijk belanghebbenden, en dat zijn er velen, op verschillende bepalingen te wijzen. Met ingang van i April a.s. zul len in plaats van twintig, tachtig Opcenten, worden geheven op den wijnaccijns. Deze wordt dan met in begrip van de opcenten van f 24, gebracht op f 36,de H.L. De verhooging van f 12 wordt na gevorderd van ieder die op 1 April a.s., anders dan voor persoonlijk ge bruik, meer dan 100 liter wijn in voorraad heeft. Hotelhouders, restau rateurs, caféhouders, sociëteiten, win keliers enz. enz. die 1 April meer dan 100 liter wijn in voorraad heb ben, moeten op dien dag bij den ont vanger der accijnzen aangifte doen. Die aangifte kan op een gewoon vel letje papier worden geschreven, moet onderteekend worden en moet behel zen: naam en woonplaats van den aangever, aanduiding van de opslag plaats waar de wijn zich bevindt; de voor navordering in aanmerking ko mende hoeveelheid wijn die in elke opslagplaats aanwezig is. Heeft men in een gemeente den Naar het Fransch. «zzzm: 52. Een half uur later had de Danae die gevaarlijke en moeilijke passen ach ter zich en bevond zich in het kanaal, dat het eiland van de riffen scheidt. Deze riffen vormen tegen hooge zee en de reusachtige golven bij slecht weer een stevige verschansing, die de kracht J der golven breekt. Dit kanaal loopt over een grooten afstand langs de kust en vormt aldus een uitgestrekte rede, waar zoowel kleinere als grootere schepen elkander ongestraft kunnen passeeren; aan de voorzijde der riffen is de zee ontstuimig en bezit zij ontzettende kracht. Hier is zij echter kalm als op de reede en nauwelijks golft het water wanneer een schip het doorklieft. De Danae liep de haven van Nou mea binnen. Den volgenden morgen werd Haude- coeur op het eiland Nou gebracht. Wij zullen vlug over den eersten tijd zijner verbanning heenstappen; evenals zijn Iotgenooten werd hij tot allerlei ar beid gebezigd, eerst binnenshuis, toen buitenshuis aan de werken voor het al gemeen nut. Hij sprak weinig met zijn makkers, bleef beleefd en gedienstig, maar ver wijn op meer dan een plaats opge slagen dan worden deze opslagplaat sen als één beschouwd. Voorraden grooter dan 100 liter wijn zijn voor volle hoeveelheid aan navordering onderworpen. Uitgezonderd is alleen de wijn die uit andere versche boom- of struik vruchten dan druiven is vervaardigd, bijv. appelwijn, kersenwijn. Behalve de gewone wijnen: Bordeaux, bour gogne, rijnwijn, moezelwijn, champag ne, port, madeira, sherry, samos, mus kaatwijn, tokajer, vermouth, enz., val len er ook onder producten met wijn vervaardigd, die het karakter van wijn hebben behouden, b.v. kinawijn. Particulieren die wijn voor per soonlijk gebruik in voorraad hebben, moeten gelijke opgaaf doen voorzoo- veel de wijn na 1 Februari j.l. door hen gekocht is en zij van dat ge kochte op 1 April meer dan 100 liter voorhanden hebben, onverschil lig of zij dezen wijn bij zich thuis of b.v. bij een wijnhandelaar hebben liggen. De betaling van het nagevorderde geschiedt voor 1 Juni a.s. Wijn die door handelaren onder verlengbaar crediet is opgeslagen en op de ge wone wijze door hen 31 Maart in' hun driemaandelijksche aangifte be- grepen, valt voorloopig buiten deze wijze van navordering. Op den suikeraccijns zullen met ingang van 1 April a.s. tien opcenten worden geheven. Deze opcenten wor den nagevorderd van ieder die op dien datum meer dan 1000 K.G. sui ker in voorraad heeft en wel tot een bedrag van f2,25 Per 100 K.G. voor alle suikersoorten; geraffineerde sui ker (melis, lompen, enz.), kandij, basterd, ruwe suiker, enz. Alleen stroop valt buiten de navor dering. Zij zullen 1 April een aan gifte bij den ontvanger moeten doen als hierboven voor wijn is aangeduid. De opcenten op den accijns van sigaretten zullen met ingang van 1 April a.s. van dertig op vijftig wor den gebracht. Winkeliers enz., mogen hun voor raden nog van 1 April tot 1 Augustus verkoopen, voorzien van de zegels voor den accijns met dertig opcen ten. Hebben zij 1 Augustus nog voor raad daarvan, dan zullen de meerdere opcenten nagevorderd worden. Het is voor hen dus te hopen, dat zij meed elke vertrouwelijkheid. Zijn afzondering en stilzwijgendheid waren nog niet verminderd. Maar daar hij zacht van karakter was, mochten zijn bewakers hem gaar ne lijden. Met anderen werd hij vervolgens naar de nikkehnijnen gezonden, die door een rijk Amerikaan geëxploiteerd wer den. Hij bleef er zes maanden, maar plotseling werd de exploitatie gestaakt, 't Nikkel was eensklaps in Europa ge daald en Haudecoeur werd weer bin nenshuis aan den arbeid gezet. Hij gaf nergens de voorkeur aan. Men kon hem overal voor bezigen. Hij werkte onverschillig aan welken ar beid, met denzelfden ijver. Op zekeren dag waagde hij het bij de directie te solliciteeren, om naar het schierei'and Docus overgeplaatst te worden. In zijn verzoekschrift verzocht hij te vens om een concessie in een der land bouwkoloniën van Nieuw-Caledonië. Hij wist dat zijn verzoekschrift veel kans had, gunstig opgenomen te wor den. En werkelijk werd hem geantwoord, dat de veroordeelde in tegenstelling met de wet van 31 Mei 1854 een con cessie zou kunnen krijgen, wanneer de directie tevreden over hun gedrag is en hen niets ernstigs te verwijten heeft. Maar daarvoor moet men tevens reeds vier jaar van zijn gevangenisstraf door gebracht hebben en Haudecoeur was nog geen twee jaar gevangen. Door bijzondere goedkeuring en juist omdat het gedrag van Haudecoeur sedert de hun voorraad vóór dien datum ver kocht zullen hebben. Voor alle verkoopers van taoaks- fabrikaten, die vermoedelijk ook wel sigarettenpapier verkoopen, en voor een ieder is het van belang te weten dat na 1 April nergens sigaretten papier in grooter hoeveelheid dan 200 gram aanwezig mag zijn, tenzij gedekt door een document. Het omhulsel van sigarettenpapier in blaadjes wordt in de 200 gram meegerekend. Uit het document moet de wettige aanwezigheid in ons land blijken, m.a.w., dat indertijd invoer recht is betaald voor het papier. Men doet goed de voorraden op te ruimen waarvoor geen document aanwezig is, want om een eind te maken aan den smokkelhandel in dit papier, zal na 1 April zeer gestreng gelet worden op het daarvan aanwe zig hebben in grooter hoeveelheid dan 200 gram. Vervolg Raadsverslag WIJK. Adres van P. Vos te Aalburg, om de tarieven der aanlegplaats te Wijk te herzien. Aangezien dit adres pas is in gekomen en het bij B. en W. nog geen punt van bespreking heeft uitgemaakt, wordt het aangehouden tot een volgen de vergadering. Verzoek van den raad van Ooststel lingwerf, om adhaesie te willen betuigen aan zijn adres gericht tot de regeering, in welk adres wordt aangedrongen op maatregelen op het gebied van Land en Tuinbouw. Ook dit adres is pas ingekomen en wordt eveneens tot een volgende vergadering aangehouden. Verzoek van G. Lubberdink om den Ebsloot achter zijn woning te mogen uitdiepen, en den uitkomenden grond te mogen gebruiken voor ophooging van zijn terrein. De heer Bouman acht het bezwaar lijk grond der Ebbe weg te geven. De heer Mans betoogt de wensche- lijkheid den geheelen sloot uit te doen graven. De Voorzitter merkt op, dat meer dere bewoners hebben gevraagd, de Ebsslooten te doen opgraven. De heer Roza zou bij het adres wil len blijven, hij stelt voo-r het verzoek toe te staan. Dit voorstel wordt met op één na algemeene stemmen aangenomen, de heer Bouman stemde tegen. Schrijven van Ged. St. dat de ver ordening op de heffing van opcenten slechts loopt tot 1 Mei '32 en het dus noodig is, deze verordeningen opnieuw vast te stellen. De verordening tot heffing van 35 opcenten op de fondsbelasting wordt opnieuw van kracht verklaard. Voorstel van B. en W. tot uitbrei ding van het electrisch net in de Veld- straat en aan den Hoogen Maasdijk tot M. Duijster. De Voorzitter zegt, dat hij had ver nomen, dat M. v. Bergeijk en T. Mans, die aanvankelijk hadden toegezegd te zullen aansluiten, thans op dit besluit zijn teruggekomen. Spr. heeft hiernaar eens geinformeerd en deze geruchten bleken hem juist te zijn. De heer Roza meent, dat men dan bezwaarlijk tot de uitbreiding kanover- gaan. Spr. zou daarom dit punt willen aanhouden, de zomer duurt nog lang. De heer Bouman vraagt hoe het dan moet met de aansluiting van M. Duijs ter. De heer Roza meent, dat deze aan sluiting gerust afzonderlijk kan gebeu ren, dit betreft slechts een gewone aansluiting, zij het dan ook een kost bare, daar bestaat evenwel gegronde hoop op meer aansluitingen, terwijl Duijster een goede afnemer belooft te worden. De heer Mans informeert *aar de aansluiting van Krop ia het einde der Polstraat. De Voorzitter heeft gehoord, dat de ze niet zoo zeer op aansluiting slaat, bovendien betreft het daar slechts een kleine verbruiker, waarvoor aanmerke lijke kosten moeten worden gemaakt. B. en W. worden gemachtigd, de aansluitingen te doen verrichten. Wat de Veldstraat betreft zal eerst nog worden getracht meer zekerheid te ver krijgen. De gemeentebegrootingen 1931 en 1932 worden gewijzigd overeenkomstig het voorstel van B. en W. Bij de rondvraag informeert de heer v. d. Mooren naar de beambten voor de brandweer. De Voorzitter antwoordt, dat in een vergadering van B. en W. reeds be sproken is, de brandweer geheel te reorganiseeren. Hij deelt mede, dat het gemeentebestuur reeds met omliggende plaatsen heeft gecorrespondeerd over de kwestie, om de motorspuit ook voor die plaatsen beschikbaar te stellen. Bij den brandweerbond is geinformeerd naar de voorwaarden, waaronder dit gewoonlijk geschied. De gemeenten Heusden, Eethen en Veen hebben be richt gezonden, dat zij wel gaarne nader willen worden ingelicht en in beginsel wel bereid zijn op het aanbod in te gaan. Nadien worden pogingen aange- j wend, om een gemeenschappelijke rege ling te krijgen voor de geheele streek, het gemeentebestuur heeft daarvoor zijn medewerking toegezegd, zoodat voor loopig een afwachtende houding wordt aangenomen. De heer Bouman zegt, dat de ge meente nu wel een motorspuit heeft waar hij, en naar hij meent ook alle ingezetenen, mede in hun schik zijn^ doch het zal nu toch wel noodig zijn, dat men tracht overal water te krijgen, door verschillende slooten te doen uit graven zou hierin een goede verbete ring te brengen zijn. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. reeds in deze richting werkzaam zijn. De openbare vergadering wordt hier op gesloten, de raad gaat over in ge heim comité. aankomst op de deporiatieplaats zoo voorbeeldig goed was geweest, stond men hem de gunst toe, naar het schier eiland Ducos verplaatst te worden. Drie dagen later werd hij verplaatst. Toen hij het bericht ontving, bemerkte de wacht in zijn blauwe jas en witte broek den glans van vreugde, die in de steeds zoo doffe en lustelooze oogen van Haudecoeur schitterde. Gedurende eenige seconden was zijn gelaat geheel veranderd. Men zou gemeend hebben, dat men hem de volkomen vrijheid ver kondigde, of dat hein gratie was ver leend of dat de ware moordenaar van de Beaupreault gevonden was en men het misverstand had ingezien. Op het schiereiland Ducos had hij een eigen hut en een tuin, dien hij kon bebouwen; voordat hij in dienst was gegaan, was hij schrijnwerker ge weest. Hij zou zijn oude beroep nu hervat ten en dus misschien kunnen leven van het werk, dat hij naar Noumea zou zenden. De directie werkt dezen ar beid in de hand en doet zelf bestellin-.' gen, terwijl zij de verzending vergemak kelijkt. De tuin, dien men hem afge staan had, kon hem niet veel opleve ren; hij kon er slechts eenige groenten kweeken, die hij voor zijn eigen gebruik noodig had. De grond is er onvruchtbaar en ver scheidene tuinen blijven braak liggen; maar Haudecoeur had nog gedurende dertig maanden recht op de regelma tige uitdeeling van voedingsmiddelen, bestaande uit versch brood of beschuit, rooden wijn, ossenvleesch, versch of gerookt, gedroogde groenten of rijst, olijfolie, azijn, koffie, suiker, mosterd en peper. Men moet echter in het oog houden, dat de wijn der veroordeelden slechts gegeven wordt in ruil voor ar beid; de veroordeelden, die voor de administratie werken en niet langer dan twee jaar in de kolonie behoeven tei wezen, ontvangen al deze voedingsmid delen, behalve den wijn. Nauwelijks had men Haudecoeur zijn stroohut aangewezen of hij begon de plaats op te nemen, waar hij voortaan zou moeten leven. Wat hem vooral belang inboezemde is dit niet bij iedere gevangene het geval? dat waren voorzorgsmaatre gelen, die door de administratie geno men waren, om verzet of ontvluchting te voorkomen. Aan verzet dacht Hau decoeur niet. Maair aan ontsnappen! Van af den dag, dat hij te Toulon op de Danae was gekomen, had de arme, droevige, zwijgende man slechts één ge dachte gehad: Ontvluchten! Slechts één keer had hij zich ontmoe digd gevoeld, dat was op den dag, toen hij zich had willen dooden. Daar hem dit niet gelukt was, zou hij het niet nog maals beproeven. Maar geen enkelen dag verliet de gedachte van ontsnappen hem. Hij had gevraagd 't eiland Nou te mo gen verlaten, omdat vandaar 'n ontsnap ping onmogelijk is, terwijl op 't vasteland al is het ook onuitvoerbaar, een poging beproefd kan worden; eenige pogingen BEJAARDE VROUW VERDRON KEN. Urt een sloot langs den Wethouder Venteweg (Zwarteweg) onder de ge meente Reeuwijk is opgehaald het lijk van de 83-jirige weduwe J. Frits. De vrouw had de woning van haar dochter, bij wie zij inwoonde, verlaten en is toen te water geraakt. o BRAND TE HEERLEN. In den muziekhandel „Apollo" in de Grubstnaat te Hoensbroek is brand uit gebroken. Hoewel de brandweer spoe dig met een motorspuit ter plaatse was en met vier stralen den brand aantastte, kon zij niet verhinderen, dat de winkel en het woonhuis geheel uitbrandden. De geheele inventaris, bestaande uit eenige piano's, gramofoons en eenige radiotoestellen, ging in de vlammen op. Verzekering dekt de schade. O SMOKKELAAR VEROORDEELD, j Het douanekantoor te Dortmund heeft een smokkelaar, die 125.000 kilo koffie over de Hollandsche grens naar, Duitschland had gesmokkeld, tot een boete van 825.000 mark veroordeeld. Daar hij bovendien de niet-betaalde invoerrechten van 175.000 mark moet nabetalen, bedraagt de totale straf 1 millioen mark. MGR. L. J. SCHRYNEN OVERLE DEN. Zaterdagmorgen oimj 5 uur is de bis schop van Roermond, mgr. L. J. Schry- nen in den ouderdom van 70 jaar zacht en kalm ontslapen. Mgr. Schrynen, wiens gezondheids toestand reeds geruimen tijd reden tot bezorgheid gaf, had Vrijdag nog zijn' dagd jksche werkzaamheden ver i ht. O— gelukken, maar van de meeste verneemt men den afloop nooit. Iedere twee of drie jaar ontsnapt er een veroordeelde. Men constateerde zijn verdwijning. Wat was er van hem geworden? Was hij 1 gevlucht? Of was hij dcor de haaien ver slonden, terwijl h'j aan de kust baadde? Haaien treft men in die zeeën veel aan: en vooral in het kanaal, dat men tus- j schen het land en de koraalbanken ge graven had. Zelfs de reede a an Noumea wemelt er van. De veroordeelde kwam niet terug. Wellicht ook was hij het slachtoffer ge worden der Canaques uit de binnenlan den, een wreedaardig volk, dat ieder volk vijandig gezind is, die hunne on deugden behouden hebben en die der beschaafde volken er bij overnemen. Toen Haudecoeur in zijn hut terug keerde, nadat hij langzaam het geheele eiland doorkruisd had, zonk hij ontmoe digd op een bank neer, met het hoofd tusschen zijn handen. Wat hij gezien had, benam hem den' moed. Ook hier, evenals op het eiland Nou, was aan ontkomen geen denken. 't Schiereiland Ducos, waar men geen vestingwerken heeft aangelegd, voldoet echter toch aan de eischen eener ves ting. Drie der rotsen waren door de ge deporteerden ingenomen, terwijl op het vierde de administratie en de militaire bezetting gehuisvest was. (Wordt vervolgd.). «oor liet Laü ni HeosDen ei Mtmli Langstraat ti It Biiitltrvurl EB Navordering wegens aanwe zige voorraden. De suikeraccijns. Sigaretten-accijns. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1