Plaatselijk Nieuws. Rivierberichteii. Rechtzaken. BOSCH- EN HEIDEBRAND. Zondagavond 11 uur brandde een groote oppervlakte bosch en heide in de Duinen te Made af. Door kracht dadig optreden der gemeenteveld wachters van Made en van den Rijks veldwachter Schrier uit Drimmelen kon het vuur gestuit worden. In den omtrek van Bussum en Naarden hebben de laatste dagen ver schillende heidebranden gewoed, die oorspronkelijk bedoeld waren als Paaschvuren, doch door de droogte van den grond en den sterken wind gevaarlijke afmetingen hebben aange nomen. Politie en brandweer hebben handen vol werk met deze vacantie- bezigheden der schoolkinderen. Bussumsche woonwagenbewoners hebben een onbewoonbaar verklaarde houten woning in brand gestoken, omdat zij hadden gelezen, dat van gemeentewege verschillende wonin gen zouden worden gesloopt en de inventaris uit hygiënische overwegin gen zou worden verbrand. o— BOSCH BRAND. In de nabijheid van den IJzeren Man onder Vught is een boschbrand uitge broken, welke door de brandweer en verschillende burgers werd gebluscht. Eenige H.A. zijn verbrand. Het verbran de was eigendom van de heer Philips uit Eindhoven. O BRAND TE EINDHOVEN. In den sigarenwinkel van de wed. H. aan het Wilhelminaplein te Eindhoven is brand uitgebroken. De winkel brand de nagenoeg geheel» uit. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat vuur ,uit een in den winkel staanden haard is ge vallen. Verzekering dekt de schade. O DOOR AUTO GEGREPEN. Op den Rijswijkschen weg te 's Gra- venhage is een ernstig auto-ongeluk ge beurd. De 35-jarige heer C. M. uit de Bilder- dijkstraat bevond zich op den rijweg, toen hij door een auto aangereden werd. Ernstig gewond werd hij naar het zie kenhuis overgebracht. Het bleek, dat hij een hoofdwonde en een hersenschud ding bekomen had. —O NIEUWE PLAKZEGELS. De plakzegels zijn in een nieuwe tee- kening verschenen. Het Nederlandsche wapen met de fiere spreuk: „Je main- tiendrai" komt nu bijzonder mooi uit. O BOLLENSCHUUR AFGEBRAND. Door onbekende oorzaak ontstond brand in een bollenschuur van den heer Kabel te Santpoort. Het vuur nam, door het vele droge materiaal, snel in omvang toe en toen de Velsensche brandweer met de op een auto gemon teerde motorspuit arriveerde, brandde reeds het dak. De motorspuit werd op een nabijgelegen sloot aangesloten, maar toen er gedraaid moest worden, weigerde de motor, vermoedelijk door het vervuilde slootwater. Als gevolg hiervan brandde de schuur geheel af. Het nabijgelegen woonhuis kon men be houden, doordat men dit met emmers sloot- en pompwater nat hield. O— MOTORRIJDER GEDOOD. Maandagavond heeft te Eden bij De Klomp een ernstig motorongeluk plaats gehad, dat den 22-jarigen mo torrijder H. Wiers uit Haarlem het leven heeft gekost. Met zijn meisje op de duo kwam hij met groote snelheid van de rich ting De Klomp. Waarschijnlijk door dat hij terplaatse niet met den weg op de hoogte was en ook wijl hij •nog niet lang motor reed, kon hij de bocht niet tijdig nemen. Hij botste tegen de palen en kwam met zijn hoofd tegen een boom terecht. Met verschillende kneuzingen en een zwa re schedelbreuk bleef de ongelukkige liggen. Het slachtoffer bleek overle den te zijn. De duo rijdster kwam vrij wel met den schrik vrij. O— NOODLANDING. Onder de gemeente Maasbree daalde een Duitsch vliegtuig. De lan ding geschiedde vlot, terwijl de bei de inzittenden, een heer en dame uit Krefeld (D.). geen letsel bekwamen, Ook het vliegtuig werd niet bescha digd. Naar de bestuurder mededeel de had een defect aan de benzinelei ding hem genoopt daar te dalen. Ooggetuigen verzekerden echter, dat even vóór de landing enkele zak ken uit het vliegtuig werden gewor pen, welke onmiddellijk door eenige personen die zich in deze omgeving bevonden, werden weggebracht. Spoedig na de landing verschenen twee personen, waarvan een, naar men ons verzekerde, een berucht smokkelaar was, die beiden de in zittenden schenen te kennen en een gesprek met hen voerden. Men zegt dat inderdaad deze ge ruchten de ronde doen en zoowel door politie als rijksambtenaren een onderzoek in die richting \vordt in gesteld, tot heden echter zonder re sultaat. O— DOOD GEVONDEN. De 55-jarige gehuwde C. Claessen te Hoeven is dood op het land ge vonden. Waarschijnlijk is de man on der het werken door een hartverlam ming getroffen. O— OP STAP. Aan de Belgische grens onder Nis pen, werden door de politie aldaar, twee jongens van ongeveer 16 jaar aangehouden, die de ouderlijke we ning te Den Haag waren ontloopen en naar België wilden uitwijken. On der politiegeleide zijn beide knapen naar de ouders teruggebracht. O— BRANDEN. In de boerderij van mej. de Wed. Veldstra, gelegen aan den Leeuwar der Straatweg bij Marssum, ontstond brand. Een 18-tal koeien benevens acht kalveren werden een prooi der vlammen. Op het allerlaatste oogen- blik gelukte het de vijf concourspaar- den uit de stal-Veldstra, die zich in de brandende schuur bevonden, te bevrijden. Te Baarn is brand uitgebroken bij mej. F. aan de Beetslaan. Spoedig was men het vuur meester. Men ver moed brandstichting, daar men ver schillende voorwerpen heeft aange troffen die met petroleum waren ge sprenkeld. Bij den landbouwer G. J. Ver schuur të Ede, brak brand uit in het woonhuis. In een oogenblik stond het geheele huis in brand, zoodat de man, die te bed lag, zich nauwelijks kon redden. Huis, schuur en hooiberg brandden geheel af. Oorzaak onbe kend. Een en ander was laag verze kerd. o— VERDRONKEN. Het 3-jarig zoontje van den land bouwer P. A. Michels te Stevensweert bij Roermond viel op het erf van de woning zijner ouders in een diepen waterput en werd levenloos opge haald. In een onbewaakt oogenblik is het 3-jarig zoontje van den veehouder A. A. Stigter in Cattenbroek te wa ter geraakt en jammerlijk verdronken. HEUSDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzen ders onbekend zijn: Brieven: 1. Ontvanger Registratie en Domeinen, Werkendam. 2. Idem. De voetbalvereen. „L.O.N.G A." nam 2e Paaschdag deel aan de serie- wedstrijden, uitgeschreven door de v.v. „Wilhelmina" en „N.O.A D." te Wijk. Op de serie bij „Wilhelmina" werd gespeeld tegen „S.D.O." uit Sprang, Dit was een zeer ruwe wedstrijd, vol met ongeregeldheden en incidenten, die ten slotte in een verdiende 3 1 overwinning voor „L.O.N.G.A." eindigde. Door deze overwinning komt „L.O.N.G A." in de volgende ronde uit tegen Nieuwkuijk. Direct hierna moest op de serie bij „N.O.A.D." gespeeld worden tegen „Mer- wede" uit Gorcum. Door de oververmoeidheid en verwon ding van verschillende spelers, opgeloopen in den wedstrijd tegen „S D.O.", werd door „L.O.N.G.A." niet veel tegenstand geboden, en „Merwede" won deze wed strijd dan ook met 2 0. De wedstrijd die hierna nog gespeeld moest worden om den 3en prijs werd afgelast, waarvoor in de plaats 5 straf- schoten werden gegeven, die door .L.O.N.G A." werden gewonnen waardoor zij tevens in het bezit van den 3en prijs kwamen. Deze week is alhier de klein- handelprijs van Boter f 0.62J per pond. Zoete melk f 0.08 per liter. Eieren f 0.03 per stuk. Op beide nesten zijn de ooie vaars weergekeerd en blijkens een gevecht bij een der nesten is er voor die dieren woningnood. Een mooie gelegenheid voor liefhebbers in deze streek, om er thans een paar te hulp te komen met een geschikte bouw plaats. Op de j.l. Zaterdag gehou den jaarvergadering der v.v. „Juli ana" werden de aftredende bestuurs leden H. Millenaar (Voorzitteri en J. Sens (secretaris-penningmeester! beiden bii aclamatie herkozen ter wijl het aftrendende bestuurslid P. Bax (commissarisj met meerderheid van stemmen werd herkozen. Op 2de Paaschdag gehouden seriewedstrijden te Aalburg (Wilhel mina terrein! wist „Juliana I" ge lijk te spelen tegen .„Rood Wit I" (Dussenl nl. 22. Rust 1o voor „Juliana". Bii loting kwam „Julia- nal" hiermede in de finale welke met Hemelvaartdag gehouden wordt en zal dan uitkomen tegen „D.V.O. I" (Haarsteeg. „Juliana II" speelde een afmat tingswedstrijd te Wijk (N.O.A.D. ter rein! tegen „N.O.A.D. II" en won deze wedstrijd met 1o. DONGEN. Vrijdag is aanbesteed het bou wen van een kloosterinrichting voor de broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Laagste inschrijver was N. de Groot te Eindhoven voor de som van f 90,620. Mej. A. v. Boxel is benoemd tot onderwijzeres aan de R. K. Bijz. Meisjesschool 38, Hooge Ham alhier, in de plaats van Mej. Vingerhoeds. 's GRAVENMOER. Vorige week hield de afdee- ling van de vereeniging „Het Groe ne Kruis" eene algemeene ledenver gadering, waarin o.m. werden vastge steld de jaarverslagen van den secre taris en den penningmeester, alsmede van den magazijnhouder. Maandag werd op den weg van hier naar Waspik A. v. Dongen alhier, met zijn rijwiel ernstig door een luxe auto aangereden. NEDERIIEMERT. Op de alhier gehouden ver pachting van veescharen op de uiter waarden van Jonkvrouwe v. Wasse- naer werd gemiddeld f 56 per schaar besteed, zijnde f 16 minder dan 'tvO' rige jaar. Er waren zelfs nog huur ders uit Nuland en Geffen. Alzoo bestond er veel animo. OUDIIEUSDEN. Zondagmiddag circa 3 u. over kwam de heer Priem, woonachtig te Eindhoven, met zijn motor met zij span onder deze gemeente in de na bijheid van Ileusden een groot on geluk. Met den heer Priem reed als duopassagier zijn vader, terwijl in het zijspan zich zijn zuster bevond. Door het breken der koppelstang kwamen allen te vallen. De dame bracht het er heel goed afmaar de vader werd nogal ernstig gewond vooral aan het hoofd. Doch de heer Priem Jr. was er zeer ellendig aan toe. Dr. Verhoe ven, die dra ter plaatse was, liet den ongelukkige naar een ziekenhuis in 's Bosch vervoeren, waar hij in den avond aan de bekomen wonden reeds overleed. RAAMSDONKSVEER. Heden Woensdag, des avonds om kwart over zeven, hoopt in het Evangelisatiegebouw „Eben-Haëzei"" op te treden: de heer Snaijer uit Dor drecht. Bidstond voor het gewas. Maandagavond omstreeks 8 uur is een zekere Vendees uit 's-Gra- vemoer, die zich per fiets van Was pik naar zijn woonplaats begaf door een auto van R. uit Waspik aan gereden en ernstig gewond. Een ge neesheer, .die spoedig ter plaatse was. constateerde een schedelbreuk. Het slachtoffer, dat 50 jaren oud is en gehuwd, is aan de gevolgen over leden. De aangeredene verkeerde on der den invloed van sterken drank. SPRANG CAPELLE. Het plaatselijk crisis-comité in onze gemeente heeft thans met haar werkzaamheden een aanvang ge maakt. Binnen enkele dagen zal door een 14-tal collectanten eene collecte langs de huizen der ingezetenen wor den gehouden, welke collecte wij in aller mildadigheid aanbevelen. Het comité hoopt in staat te worden ge steld spoedig hulp te kunnen verlee- nen aan alle ingezetenen die door den economischen crisis, niet hunne lioog- noodige kleeding, enz. kunnen ver schaffen. Waar bij verschillende in gezetenen de meening bestaat, dat de alhier gecollecteerde gelden aan het Nat. Comité moet worden afgedra gen, lijkt het ons niet overbodig mede te deelen dat slechts 10 pCt. van het bij het plaatselijk comité ingekomene aan het Nat. Comité behoeft te wor den afgedragen, waartegen over staat, dat het plaatselijk comité dan ook door het Nat. Comité zal worden gesteund, zoodat de mogelijkheid zelfs niet is uitgesloten dat het plaat selijk comité daardoor in de gelegen heid wordt gesteld meer hulp te ver- leenen aan daarvoor in aanmerking komende ingezetenen, die verzoeken om steun schriftelijk bij één der Co mitéleden kunnen indienen. Reeds mocht het Comité ontvan gen: een bedrag van f60,van het Chr. Gem. Zangkoor „Looft den Hee- re" te Sprang. (Batig saldo der uit voering op 1 Jan. 1.1.) en f 14,50 van de afd. 's-Capelle van den Ned. Fa- brieks- en Transport Arbeidersbond (opbrengst collecte gehouden op de feestvergadering) Wij wekken de ingezetenen op naar vermogen voor dit schoone doel bij te dragen, opdat de collectanten met blijdschap hun werk kunnen voltooi en en het Comité niet al zuchtende haar arbeid kan voortzetten. Vergadering van den raad de zer gemeente te houden op Vrijdag 1 April 1932 des nam. te 3 uur. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 13 November en 18 December 1931. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstellen van B. en W. tot belastingverhooging (opcenten ge meentefondsbelasting en opcenten personeele belasting). 4. Voorstellen van B. en W. in zake voortzetting der werkverschaf fing. 5. Bespreking verbetering Hooge- vaartsche weg, noordelijk gedeelte. 6. Wijziging begrooting dienst ï93i- 7. Behandeling reclames straatbe lasting 1931. 8. Vaststelling suppletoir kohier straatbelasting 1931 9. Mededeelingen. VEEN. Bii beschikking van den mini ster kan een gedeelte der werkeloo- zen uit deze gemeente te werk ge steld worden, op de rijkswerkver schaffing in de omgeving van De venter. Verschillende personen heb ben zich reeds hiervoor aangemeld. Behalve de in het vorig num mer van dit blad vermelde collecte zijn bh het plaatselijk crisis-comité al hier nog ingekomen twee giften resp. f25 en f 10. De muziekvereen. „Wilhelmi na" alhier, ontving een uitnoodiging uit Ostente (België! om aldaar op Hemelvaartsdag een concert te ge ven. WERKENDAM. Bij de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis waren de minste inschrijvers ovor metselwerk P. Baggerman en G. Vis ser voor f1574, voor timmerwerk Joh. Baggerman voor f1137,20, aan wien het werk is gegund. Door een zuster der gemeente werd aan Ds. Lazonder (Pred. N. H. Kerk een bankbiljet van f 100 ter hand gesteld voor de Diaconie dezer Kerk. Een voorbeeld ter navolging, vooral in dezen moeilijken tijd. De collecte tijdens den Bidstond gehou den in den Biesbosch, heeft opge bracht f i8,731/o. De W.'C.V. v. J. en J. „Andre as" te Werkendam hield Donderdag 24 Maart 1932 een vergadering, wel ke vergadering speciaal was belegd om het Andreas-Insigne uit te reiken. In het openingswoord, hetwelk de Voorz. der vereen., de heer Holster uitsprak, na te hebben laten zingen Ps. 68:10 en na te zijn voorgegaan in gebed, heette hij welkom alle aan wezigen, doch inzonderheid de me dewerkende dames voor dezen avond: Mary Zwets en Leny Zwets. Vervolgens las hij een gedeelte voor uit Matth. 27, waarover hij een korte inleiding gaf. De heer v. d. Pol was daarna aan de beurt om zijn voordracht ten beste te geven: „Een heerlijk Evangelie". Daarna werd een oogenblik de aan dacht gevraagd voor de uitreiking. In de eerste plaats kwam voor een insigne in aanmerking het lid C. B. Bakker, die reeds meer dan 15 jaar onafgebroken lid der vereen, was. Idem werd uitgereikt het gouden en zilveren A. I. met het diploma, 't welk hem het recht geeft, clit insigne te dragen, dan wel in bewaring hebben, en tevens het bewijs zijn ^-jarig- lidmaatschap. Met Bakker werd eveneens een in signe uitgereikt aan <Je leden: Joh. Schaddelee Jr., H. G. Kamsteeg, Adr. de Kevzer Jzn., J. M. Koman. Deze leden waren echter nog geen tien jaren lid, zoodat zij een zilveren In signe ontvingen. Het insigne bestaat uit een bolvormig zevenstralig ster retje en heeft aan de keerzijde de letters C.J.V.A.W. De ster symboleert de ster die heen wees naar den ge boren Koning der Joden en dit voor de Wijzen was als een licht in de duisternis. Daar, waar die ster zou blijven staan, was hun einddoel, en daar alleen, bij Christus, in de krib be. Late ook daar het einddoel zijn der Jongelingen die thans zijn ver rijkt met dit symboliseerende teeken. De Voorz. sprak den wensch uit, dat het hun gegeven mocht zijn, vele jaren getrouw te zijn aan de Ver. en wenschte wel dat zij des Zondags opgaan zouden naar de Ver. gelijk de Wijzen opgingen naar Bethlehem. Hierna vroeg de 2de Voorz. het woord, die zich van eenzelfde plicht wilde kwijten als de Voorz. dit deed. Mocht laatstgenoemde een insigne uitreiken aan leden, die de 5 of ui terlijk de 15 jaren hadden overschre den ale lid der Ver., v. d. Buut wenschte zich te bepalen bij iemapd die reeds de 35 jaren als lid der Ver. heeft gepasseerd. Dit was Holster, de huidige Voorz. V. d. Bunt j-eikte hem namens de Ver. over de 4 insignes, waarop deze reglementair recht had, met het be geleidend diploma, als bewijs van zijn 35-jarig lidmaatschap. Als blijk echter van bijzondere waardeering van zijn werk, reikte hij hem tevens over een „Swan"-vulpea, met den wensch, dat hij die vele ja ren zou mogen gebruiken, als herin nering aan de Ver. „Andreas". Holster dankte het bestuur en le den voor deze pen en zeide te hopen dat, zoo God Hem de kracht en gezondheid geven mocht nog vele jaren aan de Ver. te kunnen werken. C. B. Bakker die nu het woord vroeg bedankte de Voorz. voor de woorden gericht aan zijn adres, als mede aan die van zijn medebegiftig- den. Hierna werd enkele oogenblik: - ken gepauzeerd, terwijl een kop thee werd geschonken. Na de pauze verkreeg allereerst R. Pruissen het woord, om zijn voor dracht ten beste te geven: „De Zeven kruiswoorden". Daarna kwam het mu zikale (vocale) gedeelte. WAARDHUIZEN. Zaterdagavond had H. v. d. Schuit, terwijl hij van Werkendam kwam ter hoogte van den Tol onder Sleeuwijk het ongeluk met zijn mo torfiets tegen een auto te rijden met het gevolg dat hij met een lichte hersenschudding werd opgenomen. De motorfiets was geheel in elkaar gereden. Op 29 Maart. in Meters in c.M. 's-Ilertogenbosch 2 02 val 1 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 0.45 was 16 Grèvecoeur (Maas) 0.47 was 15 St. Andries (Maas) 4.16 was 4 Venlo 40.96 was 9 Maastricht 43.81 was 2 Keulen 0.98 val 42 BOSSCHE RECHTBANK. Uitspraken Kinderrechter. A. K. en H. v. d. P. te Dussen, art. 310, 2 mnd. tuchtschool, voorw. proef tijd 3 jaar, onder toezichtstelling 1 jaar. Vergadering van den Raad der ge meente ZUILICHEM, op 23 Maart, des nam1. 2 uur. Voorzitter: Edelachib. Heer F. van Hoogstraten. Secretaris: Weled. Heer H. C. v. Os. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed, de Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die worden goedgekeurd. Naar aanleiding der gelezen notulen deelt de Voorzitter mede, dat de Minis ter niet heeft willen goedkeuren, dat het uurloon voor de werkverschaffing ver hoogd wordt. Ingekomen stukken: Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevon den en in kas was f 593. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Schrijven van het Nat. Crisis-Comité, gericht aan B. en W., waarin kennis wordt gegeven, dat door dit comité 5 ct. per ingezetene beschikbaar kan worden gesteld, als de gemeente een gelijk be drag uittrekt. De Voorzitter zegt, dat hij dit schrij ven aan den raad heeft willen mededee- len, om diens oordeel te hooren. B. en W. zijn echter van oordeel, dat er niet op ingegaan moet worden, met het oog op de bezwarende bepalingen en het feit, dat slechts personen die aan dei werkverschaffing zijn kunnen worden geholpen. De heer Hooijkaas zou wel op het aanbod ingaan, er worden verschillende menschen mee geholpen, er zijn wel bezwaren aan verbonden, doch deze zijn wel te overwinnen. De Voorzitter merkt op, dat het slechts een gering bedrag is, dat op de ze manier wordt verkregen, slechts f 107. Men heeft in de gemeente een bedrag gecollecteerd, waaruit de menschen, in dien noodig kunnen worden geholpen. De heer Hooijkaas zegt, dat het ge collecteerde bedrag zeer gering is. De heer Kanselaar meent, dat het ge collecteerde bedrag reeds op is. De Voorzitter kan dit niet zeggen, hij zit niet in het comité. De heer Hooijkaas zegt, dat men het dubbele bedrag krijgt, als men er op ingaat. De heer v. Dalen acht de bezwaren te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2