LEZING Verstopping Plaatselijk üieuws inzake afwateringsbelangen door het graven van den Nieuwen Maasmond. II. (Slot). In verband met de uit te voeren werken, moest de Amer genormali seerd worden, in de bestaanden toe stand, vertoonde de Amer een ruime, benedenwaarts vrii gelijkmatig in breedte en diepte toenemende bed ding, die bovenwater afvoerde en bii groot waterbezwaar zelfs afvoercijfers van 1500 en meer kubieke Meter per seconde te zien gaf. Om den Amer te maken tot een geregelde afvoering van het Maas water, wat bij den nieuwen toestand noodig werd, waren er dus geen zeer ingrijpende wijzigingen noodzakelijk, eenige ondiepten moesten worden weggenomen, en de beddingen op enkele plaatsen verbreed, terwijl en kele bovenmatige breedten o.a. bij Spijkerboor moesten worden ver kleind. Thans komen we tot de bespreking der afwateringsbelangen der landen gelegen langs de Nieuwe rivieren. Men kan hierbij onderscheiden drie groepen en wel: ie. De gronden welke in den voormaligen toestand afwatering had den op het Oude Maasje. Van de eerste groep willen we be spreken een gedeelte van het gebied, dat zijn afwatering vindt bij ,,de Pee renboom" en als zoodanige voor on ze streek zijne beteekenis heeft. Het bedoelde gebied, waartoe o.m. behooren de Gendersche, Drongel- sche en Zuidhollandsche polder, heeft gekregen een afwateringskanaal ge vormd langs den binnenteen van den Noorderrivierdijk, met vrije loozing en bemaling nabij Keizersveer, gen. „de Peerenboom". Op dit kanaal wa teren af ongeveer 3700 H.A. De af watering van dit gebied wordt be- heerscht door de ebstanden te Kei zersveer. Het kanaal heeft vanaf den aan vang der werken op het programma der uitvoering gestaan, terwijl uit na dere proefnemingen zou moeten blij ken, of er een bemaling moest wor den gesticht, voor de kunstmatige loozing. Het vraagstuk eener noodzakelijk heid van een stoombemaling werd be- heerscht, of de ebstanden te Keizers veer in den nieuwen toestand onder alle omstandigheden, zoo laag afloo- pen, dat gelijke waarborgen voor vol doende natuurlijke loozing, zouden bestaan, als vóór den aanvang der werken voor den Nieuwen Maasmond. De onderzoekingen wezen uit, dat kunstmatige loozing noodzakelijk was. Bij de Bleek en Oostkil zijn wel mede de grootste belangen inzake de afwatering van onze streek betrok ken, door het zeer groote gebied, dat hierop loost. De oorspronkelijke bedoeling was, dat de Bleek en Oostkil zou worden een vóorboezem van ongeveer 20 HA. welke door afdamming en bekading daartoe geschikt gemaakt zou wor den. Zoo noodig zou de voorboezem nog bemalen worden. Eenige jaren later werd vastgesteld, dat voor de afwatering van de Bleek en Oostkil bij groote Maasafvoeren, inderdaad voorzieningen noodig waren. Uitgaande van het feit, dat de Bleek en Oostkil, in tegenstelling met de overige killen in het Bergsche Veld, altijd in stand moeten blijven, werden andere plannen gevormd. Men wilde Bakkerskil en Oostkil scheiden door een dam, tusschen Jan- nezand en Lepelaar, waardoor de wa terbeweging van de gronden ten N. v. d. dam, dan moest plaats vinden door de Reugt en het Gat van de Visschen. De buitenpolders zouden door de Aakvlaai loozen op het Spij kerboor. Ten behoeve van de scheep vaart op het Bergsche veld, waren Schutsluizen ontworpen, nabij Spij kerboor en Zijkgat. Vele bezwaren werden hiertegen ingebracht, o.a. van de visscherij en van den riethandel van de Hank, tevens zou de winter- bevloeiing van de buitenpolders, aan welke bevloeiing toen nog groote waarde werd toegekend, verloren gaan, enz. Ook tegen het gewijzigde ontwerp, n.l. afdamming van de Bleek boven den Hank werden bezwaren ingebracht, eindelijk werd dan be sloten dit water geheel open te laten en de betrokken gronden electrisch te bemalen, dit plan vond algemeene instemming. Bij nader onderzoek bleek het ech ter voor het Rijk voordeeliger, om de drie groote boezems, welke aan den Nieuwendijk onmiddellijk naast elkaar uitwateren en meer da* de helft van het geheel te bemalen ge bied vormden, buiten de electrische bemaling te houden, en een stoom gemaal te stichten aan den Nieuwen dijk, terwijl voor de andere gronden de electrische Centrale aan den Vier- banschen Boezem werd gesticht. De stoominrichting bemaalt ongev. 4100 H.A. Het is wellicht nuttig, om de twee, voor onze streek van het meest be lang zijnde, bemalingsinrichtingen na der te bekijken, en zullen we de elec trische bemaling aan de Vierbansche sluis het eerst onder de loupe nemen. Het is U allen bekend, dat de be malingsinrichtingen dan pas beginnen te functionneeren, wanneer de stand van de Maas te Grave een zekere hoogte heeft bereikt, hetgeen voor ons menschen van den tegenwoordi- gen tijd, iets zeer eigenaardigs is, wij stellen hoogere eischen aan de ont watering der gronden, en willen in dien mogelijk zelf de regeling der bemaling in handen hebben, boven dien kan het voorkomen, dat door overvloedige regenval het land plas en dras staat, terwijl er niet wordt gemalen, omdat de stand in Grave niet is bereikt, ik hoop hierop straks nog nader terug te komen. De bemaling strekt zich uit over de Emichovensche Boezem, den Vierbanschen Boezem, en den Hil- legatschen Boezem, benevens over de buitenpolders, welke gelegen zijn ter weerszijde van de Bleek en Oostkil, en langs de Noordzijde van de Berg sche Maas, tusschen Keizersveer en het Spijkerboor. De opgewekte elec trische stroom aan de Centrale aan de Vierbansche Boezem, gaat langs een leidingnet naar 21 stations, ten minste dit was voorheen het geval, daar van die 21 stations er in den loop van den tijd een drietal dooi de eigenaren der gronden genaamd Groote Bouwpolder, Verschure's pol der en W. Snijderspoldertje is over genomen, waarvoor het Rijk een uit- keering heeft gedaan, doch de eige naren moesten dan zelf voor hunne bemaling zorg dragen. De stations zijn opgericht in over leg met belanghebbenden, naast de hoofdloozingsmiddelen van de boe zems en polders. Het pompstation voor den Hille- gatschen Boezem dient tevens tot bemaling van het boezemland. Nieuw Boerenverdriet. Eveneens zijn uit een oogpunt van zuinigheid de Nathals en de Schiethoekpolder, die hetzelfde zo- merpeil aanwijzen, op één station ge combineerd. Voor Jannezand zijn twee pompstations gebouwd, in verband met de groote uitgestrektheid. De buitenpolder Boerenverdriet is niet in de bemaling opgenomen, omdat de eigenaren wenschten af te wachten of inderdaad de noodzakelijkheid van kunstmatige loozing als gevolg van den Nieuwen Maasmond zou blijken. De eigenaar van den Pascalispolder stelde bij de onderhandelingen om trent den grondaankoop voor het te bouwen pompstation onaannemelijke voorwaarden, zoodat ook deze buiten de bemaling is gebleven. brengen hun water nagenoeg uitsluitend door wind of stoombemaling of mo torische bemalingen op de boezems. Het uitgestrekte deel van het Land van Altena watert af langs den Alm- boezem, den Zevenbanschen Boezem en den Werkensche Boezem, welke drie onderling volledig gescheiden water leidingen zich door de drie sluizen in den Altenaschen Bandijk te Nieu wendijk ontslasten. Op den Almboezem ontlasten zich: Polder van Veen. Polder van Wijk. Polder den Biesheuvel. Polder Pomp- veld. Opperste Polder van Andel. An- del- en Giessensche Weiden. Polder Eendeveld. Romboutspolder. Polderden Duil (gedeeltelijk). Ongeveer 2700 H.A. Op den Zevenbanschen Boezem: De Sleeuwijksche polder. Nieuwe Ban. Oude Ban. Ban van Rijswijk, met pol der van Uitwijk. Ganswijksche polder. Uppel en Zandwijk. Oude Doorn. Nieu we Doorn. Op den Werkensche Boezem: Uppelsche polder. Vervoorne polder. Werkensche polder. Ongeveer 000 H.A. Behalve voor de hooge gronden on der Wijk, Veen en Andel, geschiedt de waterlossing op de drie boezems door windmolens, stoom- en motorische be malingen. Het aanvoerkanaal van den Alm kruist den Zevenbansche Boezem en gaat met een syphonduiker daaronder door. De Alm en Zevenbansche Boezem hebben, zoolang niet wordt gemalen, hun vrije loozing behouden, terwijl de scheep vaart in tact kan blijven. De drie boezems kunnen ten aan zien van de waterlossing, de water- inlating van den scheepvaart, geheel onafhankelijk van elkander worden be handeld, alleen is de vrije loozing van den Werkenschen Boezem door den sluis van dien naam gestremd, zoodra een van de twee groote boezems moet worden bemalen. Velen bezwaren geeft zulks niet, daar de Werkensche polder nog met een duiker loost op de Bak kerskil. De gronden gelegen in den Bies- bosch moesten toch ook op een of andere wijze worden beschermd te gen de invloeden van de verlegging van den Maasmond. Herhaaldelijk werden bezwaren ingebracht door de Biesboschbelangh ebbenden tegen de uit te voeren werken, zoodat de Re geering billijk vond hieraan eenigs- zins tegemoet te komen. De door de Regeering toegezegde werken zouden bestaan a. aanleg van een doorgaande be dijking van 3.35 plus N.A.P. be ginnende bii de Noorderhaven van Keizersveer, loopende tot Spijkerboor. b. Aanleg van een bedijking als onder a. aansluitende aan de Lepe laar langs den W. oever van Spij kerboor over het Onderplaatie. door- loopende tot voorbij Drimmelen. c. Aanleg van een bedijking, aan vangende op Toontjesplaat, tot het Gat van den Binnen Nieuwen Steek, aansluitend tegen de bekading van Honderd en Dertig, met openlating van het Noordergat van den Plomp, en het Gat van de Kerkesloot, ter wijl indien noodig mocht blijken, de strekdam tegenover Drimmelen zou worden verlengd tot het Gat van den Binnen Nieuwen Steek, teneinde de HIERONDER VOLGT EEN STAAT DER BEMALINGEN: No. Station. Naam van den Boezem of polder. Oppervlakte. Zomerpeil. I Emmichovensche Boezem 400 H.A. 0,50 2 Vierbansche Boezem 1700 H.A. 0,50 3 Hillegatsche Boezem met Nieuw Boerenverdriet 850 H.A. 0,10 4 Oud Boerenverdriet 50 H.A. 0,30 5 Karnemelksche Polder 170 H.A. 0,25 6 Zuidelijke Waarden 5 H.A. 0,20 7 Noordelijke Waarden 7 H.A. 0,05 8 Prikwaard 90 H.A. 0,10 10 Jannezand Noorderhelft 190 H.A. 0,20 11 Jannezand Zuiderhelft 140 H.A. 0,25 12 Nathals en Schiethoek 80 H.A. 0,10 13 Groote Kurenpolder 70 H.A. 0,20 14 Steen van Kloosteroord 70 H.A. 0,20 13 Volharding 1 5 H.A. 0,05 16 Corneliapolder 20 H.A. 0,25 18 Eendrachtspolder 8 H.A. 0,15 19 Oostelijk Snijderpoldertje 15 H.A. 0,15 20 Groote Bouwpolder 30 H.A. 0,25 21 Allardspolder 25 H.A. 0,40 22 Verschure's polder 14H.A. °>35 23 Westelijk Snijderspoldertje 7 H.A. 0,40 Totaal 3956 H.A. De stations 9 en 17 zijn niet ge sticht, terwijl 20, 22 en 23 door de ei genaren zijn overgenomen, no. 16 is buiten werking gesteld, omdat door een duiker gemeenschap is tot stand gebracht met den Grooten Bouwpolder. Op den Emmickhovenschen Boezem loost alleen de Emmickhovensche pol der, op den Hillegatsche Boezem alleen een deel van den Zuidhollandschen polder. Het gebied van den Vierban schen Boezem wordt gevormd door polder den Hill, Nieuwland, Babiloniën- broek, het Noordeveld van Dussen, de Ganswijksche polder en een deel van den polder den Duil. Al die polders j laagwaterstanden in dat deel van den Biesbosch te doen beheerschen dooi de ebstanden op het Gat van den Binnen Nieuwen Steek. Wanneer zou blijken, dat een scha delijke verhooging yan de laagwa terstanden zou intreden door de wer ken, ten behoeve van de op.de Bak kerskil, Gat van Loopgauw en Jep- pegat, uitwaterende polders, was de Regeering bereid de navolgende wer ken uit te voeren. a. Vloedvrije afsluiting van het Jeppegat. b. Vloedvrije beteugeling van het Steurgat bij de vereeniging met de Reugt, echter voor de scheepvaart zou een voldoende opening blijven, tenslotte verbreeding en verruirning van de Westkil. Hierdoor zouden de laagwaterstan den op de Bakkerskil niet worden beinvloed door de waterstanden op het Spijkerboor, doch worden be- heerscht door de ebstanden van het Gat van de Visschen. Öp de Staatsbegrooting van 1908 werden de noodige fondsen uitge trokken voor de vloedvrije afsluiting- van het Jeppegat, beteugeling van het Steurgat en verruiming van de Westkil. De doortrekking van de sterkdam tegenover Drimmelen tot het Gat van den Binnen Nieuwen Steek, bleef achterwege, het is U natuurlijk bekend, dat het op heden nog geen dezer werken tot uitvoering- is gekomen. Eindelijk werd ook nog bepaald, dat indien belanghebbenden zulks mochten wenschen, waarvan zii dan moesten doen blijken, voordat de werken in uitvoering zouden ko men, in de bedijking langs den W. oever langs Spijkerboor ten Z. van den polder Lepelaar, de polder Mid delste Jannezand kon worden opge nomen. Bij de uitvoering der werken bleken echter de eigenaren van Mid delste en Benedensche Jannezand. zich tegen de kadeaanleg te verzetten. Er werd een ander richting vast gesteld, en wel met weglating van het gedeelte kade langs de Westzijde van het Bovenste Gat van het Zand. (Wordt vervolgd.) AALBURG. Donderdag 31 Maart des nam. om half zeven, hoopt de heer Van Leeuwen uit Schoonrewoerd in de Ned. Ilerv. Kerk alhier op te treden. ALMKERK. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier, is beroep uitge bracht op Cancl. Dingstee van Leiden. Heden Woensdagmiddag hoopt Zijn- Eerw. een bezoek aan deze gemeente te brengen. A.s. Zaterdagavond om 7 uur hoopt de afd. v. d. Chr. Nat. Werk mansbond alhier, in de consistorieka mer der Herv. Gem. haar jaarver gadering te houden. J.l. Maandag 2de Paaschdag, gaf de Chr. Gem. Zangver. „Halle lujah", onder leiding van haren Di recteur de heer Christ haar aange kondigde uitvoering. Uit alles wat deze vereeniging ten beste gaf, was op te merken dat de vereeniging onder ge noemde leiding steeds vorderingen maakt. Alles had een schitterend ver loop. AMMERZODEN. Op de alhier gehouden stie renkeuring werden 12 stuks aange voerd, niet minder dan 9 werden af gekeurd. Goedgekeurd werden de stieren van A. v. Hemert-Witlox, Vee verzekering Ammerzoden, De Geus, Gameren. CAPELLE. De in de Ned. Herv. Kerk a. d. Loonschendijk gehouden collec te ten bate der Chr. School aldaar, heeft ruim f 14,opgebracht. In de O.L. School in de Kom werd j.l. Dinsdagavond een ouder avond gehouden. Voor de pauze wa ren de ouders in de gelegenheid een openbare les van de 6e en 7e klasse te beluisteren. Na de pauze hield het hoofd der school de heer E. Colet een causerie, toegelicht met lichtbeel den over Indië. Van de gelegenheid tot bezichtiging van het werk der leerlingen werd een druk gebruik ge maakt, waarbij voor de afdeeling handwerken zich in de algemeene be langstelling mocht verheugen. Op het sportterrein aan de W. v. Gentsvaart zullen op Hemelvaarts dag seriewedstrijden worden gehou den, waarvoor een 6-tal vereenigingen tot deelname zijn uitgenoodigd. DRUNEN. Alhier werd aanbesteed voor rekening van Mej. de Wed. G. Pij nenburg en onder architectuur van den heer J. v. Vlijmen een landbou- wersschuur met stalling. Ingeschreven werd als volgt: Joh. Snijders, Drunen f 6200 v. Iersel en Merks, Drunen f6185 H. de Wit, Drunen f6135 Gebrs. Kramer, Genderen f6090 Gebrs. Jehoel, Drunen f 5740 G. de Bont, Nieuwkuik f 562© L. Kooien, Nieuwkuik f 5239 Lamb. v. Oers, Drunen f 490© Het werk is opgedragen aan den laagsten inschrijver. GENDEREN. Zaterdag 26 Maart gaf de Tooneelvereen. „Onze Vrije Uurtjes" alhier, haar aangekondigde uitvoering onder leiding van den heer Jac. v. d. Mooren, in de zaal van den heer Kramer. Allereerst werd opgevoerd het tooneelstuk „Een knap stel". Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat het prachtig werd gespeeld, alle spelers waren goed in hun rol. Daarna volgde „De Geheimzinnige brief". Ook hier heeft ieder zich weer uitstekend van zijn taak gekwe ten. Als nummer drie volgde „Een half uurtje op het Raadhuis", wat de aanwezigen in de zaal deed gieren van het lachen. Tusschen de Tooneel- stukjes in werden door den heer L. Gouda enkele coupletten gezongen, die begeleid werd door Mej. v. Heijst, Pianiste te Waalwijk, die met haar schitterend spel de aanwezigen heeft laten genieten. Tot slot werd opg«- voerd „De Baby Revue". Deze heeft bij het publiek een goede ontvangst mogen genieten, dat bewees het voortdurende lachen en applaudisee- ren. Deze revue was door den heer Gouda in elkaar gezet, zij was heel mooi en vooral de costuums kwamen mooi uit, deze waren in een woord prachtig. Alle aanwezigen hebben volop genoten van dezen schitterenden avond. „O. V. U." al is het ook de eerste uitvoering die u geeft, het spel was schitterend, gaat zoo voort en wan neer u weer een uitvoering geeft, zal er zeer zeker meer belangstelling voor u bestaan. In de zaal heerschte een prettige stemming; bij de opvoe ring der nummers was het zoo stil dat men wel een speld had kunnen hooren vallen, wel een bewijs dat iedereen het spel met belangstelling volgde. Geen wanklank werd gehoord. Na afloop werd dezen avond met een woord van dank aan de Pianiste en het publiek, door den Voorzitter ge sloten. WELL. Benoemd is te Well aan de School met den Bijbel als onderwij zeres: Mej. H. W. Meeuweszen, wo nende te Plaarlem, thans werkzaam te Halfweg. J.l. Vrijdagavond omstreeks half elf brak brand uit in den hooi berg op de boerderij van de Wed. P. Bakker. In minder dan geen tijd werd ook het groote woonhuis aange tast, zoodat de bewoners zich moesten haasten hun veege lijf in veiligheid te brengen, daar zij reeds op bed lagen. De geheele inboedel alsmede alle landbouwwerktuigen gingen in de vlammen op. Door de omwonen den werd het vee in veiligheid ge bracht. Door de groote hitte en de hoog oplaaiende vlammen ging het vuur weldra over op een ongeveer 10 meter verder gelegen groote boer derij eveneens van de Wed. Bakker, bewoond door A. van Duijnen; ook hier viel niets te redden. Toen dit pand in rosse vuurgloed stond, vatte ook de boerderij van de kinderen Goesten vlam, die zich op ongeveer 100 meter er vandaan bevond, waar met veel moeite het vee kon gered worden, terwijl de inboedel verloren ging. Met inspanning werd het pand van de kinderen Lam en de Wed. S. v. Diggelen en „Ons Huis" behou den, terwijl ook voor de Ned. Herv. Kerk gevaar dreigde. In geen jaren heeft men hier zoo'n brand meege maakt. De brandspuiten waren spoe dig ter plaatse, doch wegens de groo te droogte was er niet veel aan te houden. Burgemeester de Leeuw leid de zelf het blusschingswerk. Omtrent den brand meldt de Tel. nog, dat men algemeen van oordeel is, dat de ramp aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. De be woner, in wiens hooiberg de brand is begonnen, gaat door voor een wel gesteld man. Hij is armmeester en president-kerkvoogd en als zoodanig oefent hij veel invloed uit op de uit- deeling der diaconie. Naar verluidt zou deze uitdeeling vaak tot ontevre denheid aanleiding gegeven hebben. De kerkvoogd had dan ook aan de politie extra-bewaking in de buurt van zijn huis verzocht. Hoewel hij den avond voor den brand een ver dacht persoon om zijn erf heeft zien loopen, heeft het onderzoek, tot op heden nog geen enkel resultaat opge leverd. Alles is laag verzekerd. Naar wij voorts vernemen moet bij de* heer A. Bakker een aantal antiquitei ten, die een flinke waarde vertegen woordigen, verloren zijn gegaan. 2e. De gronden gelegen langs de Donge en langs de Zuidzijde van den Amer. 3e. De gronden, welke loozen op de Bleek en Oostkil. (trage ontlasting), gal, slijm, koortsigheid, maag- of hoofdpijn, geen eetlust, slechte spijsvertering enz., 'gebruikt drie keer daags een weinig van de beroemde Wortelboer's Kruiden of een a twee Wortelboer's Pillen van Jacoba Maria Wortelboer en gij zijt spoedig weer hersteld. Reeds dnizenden hebben er baat door gevonden en zij zullen ook U helpen. Gij zult tevreden zijn over de heilzame uitwerking. Wortelboer's Kruiden zestig cent per pakje, Wortelboer'6 Pillen zestig cent per doos, drie doozen f 1,70, bij Apoth. en Drogisten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4