Tweede Blad Ho. 5213 Woecsdsg 30 Maart voor het Land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Hieuws. BEHOORENDE BIJ HET Vragen op rechte iiihIftgrliird (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Een meisje van 19 jaar nog in dienst betrekking, verwacht moeder te worden Het meisje wil trouwen, doch van de zijd* der moeder (voogdes) wordt bezwaar ge maakt tegen den aanstaanden echtgenoot? Hoelang kan de moeder in dit geval het huwelijk tegenhouden M. L. G. Ik ben 25 jaar oud en wil trouwen In 4919 is mijn vader als stoker op een stoomschip vertrokken en sedert hoorden we nooit meer iets van hem. Mijn vadei is in 1930 hertrouwd en in 1931 ge storven. Mijn stiefvader leeft nog. Wie moet nu toestemming geven G. J. v. E. X. is niet in gemeenschap van goederen gehuwdbovendien heeft zjjne vrouw eigen beheer bedongen. Zij heeft een inkomen van f2000 en hij van f6000 Moeten zij nu samen den aanslag betalen van een inkomen van f 8000 Zij 1/i van den aanslag en hij 8/4 Wordt deze wijze van aanslaan ook toegepast op het gezamenlijk vermogen en moet ieder hun ner ook daarin naar een verhoogd per centage bijdragen Zij ontvingen beiden een afzonderlijk aanslagbiljet. W. Y. Z. Een jager van 18 jaar is wees en ver dient den kost als inwonend schoenaa- kersknecht. Op last van zijn voogd is hij reeds eenige jaren verplicht geweest om een gedeelte van zijn weekgeld aan zijn voogd af te staan, die het steeds ten eigen bate heeft gebruikt. Mag de voogd dat doen en zoo neen, hoe dan te han delen P. Een wees. De Raad dezer gemeente besloot dezer dagen tot het verleenen van eene sub sidie in de bouwkosten eener R. K. kerk. De Raad bestaat uit 8 R. K. en 3 Pro- testantsche leden en evenredig daarmede is de godsdienst der inwoners. Mag de Raad daarvoor subsidie geven X. Y. Ingevolge de Landarbeiderswet zou ik gaarne een boerenplaatsje willen heb ben. Welken weg kan ik nu het best bewandelen in de praktijk om er spoe dig een te krijgen? S. Een boerenarbeider. Een volledig antwoord op uwe vraag zou heel wat plaatsruimte in ons blad vergen en daarom moeten we ons zeer sterk bekorten. Uit uwe vraag blijkt niet of U al dan niet een plaatsje kunt aanwijzen, dat U in eigendom kunt verkiijgen en evenmin bljjkt er uit, of in uwe gemeente eene vereeniging of stichting, uitsluitend werk zaam ter bevordering van vei krijging van onroerend goed door landarbeiders, be staat. Maar hoe ook, U moet voldoende ge goed zijn om Vio van de kosten, welke, behoudens bijzondere gevallen, niet meer dan f 4000 mogen bedragen, zelf te kun nen bekostigen. Indien U een plaatsje kunt aanwijzen dat U in eigendom kunt verkrijgen en er in uwe gemeente geen vereeniging of stichting als bovenbedoeld bestaat, moet U de stukken overleggen, welke genoemd worden in artikel 14 der Landarbeiderswet en wel aan Burgemees ter en Wethouders. Kunt U geen plaatsje aanwijzen, dan wijzen Burgemeester en Wethouders U binnen een bepaalden tijd een plaatsje aan en U krijgt dan gelegen heid om mede te deelen of U zich al dan niet met de aanwijzing vereenigt. Iedere maand komt een agent van een levensverzekeringmaatschappij bij mij de premie ophalen. De polis kent alleen betaling tegen door de Directie geteekende kwitantie. Kan ik er nu kwaad mee door telkens aan den agent te betalen? D. B. U kunt geen kwaad door betaling aan den agent, Eene verzekeringmaatschappij toch, welke agenten aanstelt om in eene bepaalde streek hare belangen te behar tigen, moet stellig geacht worden aan hare agenten ook de bevoegdheid te heb ben verleend om premie's in ontvangst te nemen, tenzij zij uitdrukkelijk het tegen deel heeft bekend gemaakt Op grond waarvan ben ik strafbaar wanneer ik met mijn auto rijdende niet stop op het sein van een in uniform gekleeden marechaussée? Ze waren niet met hun tweeën, doch de marechaus sée, uog slechts korporaal, was alleen. A. W. Het gekleed zijn in uniform is voldoende reden om aan te nemen dat u kunt af eiden met een bevoegd politiebeambte te doen te hebben. Een korporaal der Ko ninklijke marechaussée kan zeer wel op sporingsbevoegdheid van strafbare feiten bezitten. Een veldwachter in deze gemeente heeft een zoogenaamden politiehond, voor welken geen belasting wordt be taald. Mag dit? En zoo neen, wat is daar dan aan te doen? W. Een burger, j Voor de hond moet belasting worden betaald, zulks op grond van de Grond wet, die elke privilege op het stuk van belastingen verbiedt. Wel is bet mogelijk dat de gemeente de belasting betaalt, maar voor den hond van den veldwachter moet even goed betaald worden als voor den hond van een ander. Voor de gemeente kas zelf is een en ander een pure vorm kwestie. Eene jnffrouw is door ziekte gedwon gen geweest hare betrekking ais huis houdster op te zeggen. Nu heeft zij daar van kennis gegeven aan den Raad van Arbeid en daarna bericht ontvangen dat zij voor Invaliditeitsrente in aanmerking kwam. Nu heeft zij eene rente gekregen van f 152.10 per jaar of f2.92ys per week. Andere inkomsten heeft zij niet. Zij is in huis bij een zuster en zwager. De vraag is nu of haar zwager het recht heeft om het onderhoud van haar van zijn belasting af te trekken. Hoeveel zou dat dan zijn Haar zwager verdient f 30 per week. R. V. Uw zwager kan voor de inkomstenbe lasting de te uwen behoeve betaalde kosten van levensonderhoud niet aftrekken. ZUILICHEM. Maandagavond is door den heer Ruger, landb.onderwijzer te Aalst, a'hier de laatste les gegeven, welke werd bij gewoond door Burgemeester en Wet houders, als Commissie van Toezicht. Nadat door den heer Ruger den leer lingen verschillende vragen werden ge steld welke alle vlot werden beant woord, hield de Burgemeester namens B. en W. de volgende toespraak: Mijne Heeren, Toen mij dezer dagen de uitnoodi- ging bereikte, namens den heer Rüger, om deze slotles van den landbouwcursus alhier te komen bijwonen, heb ik ter stond den daarvoor bestemden datum vrijgehouden; met veel genoegen geef ik dan ook gevolg aan die uitnoodb ging van Uw leeraar, eensdeels om met eigen oog en oor de resultaten van deze zoo nuttige lessen te zien en de vorderingen der leerlingen te beluisteren, andersdeels ook om deze gelegenheid te benutten, om persoon lijk, mede namens het College van B. en W. met een enkel woord uiting td geven aan onze ingenomenheid met het welslagen van dezen cursus en te wijzen op het nut, dat hieruit in de naaste toekomst kan voortspruiten. Het behoeft toch zeker geen uitgebreid be toog, dat de aandachtige leerling, die thans gedurende eenige maanden met ernstige leergierigheid deze lessen heeft bijgewoond, met den vasten wil om er zooveel mogelijk van op te strijken, ook wel begrepen zal hebben, dat hij hieruit groot nut kan putten, zoowel voOjr het heden als voor de toekomst. Toen wij vorig jaar omstreeks No vember aan Ged. St. verslag moesten uitbrengen over de landbouwtoestanden in deze gemeente, kon dit uiteraard niet bijzonder gunstig klinken, ja zelfs luidde het op bijna alle punten somber. Toch was er één lichtpunt te vermelden, n.l. dat wij met groot genoegen konden wij zen op de totstandkoming van dezen landbouwcursus, waar een goede aan dacht en een goede geest heerschte en die dus alle kans op slagen had. Ik hoop daarom van harte en ik geloof dat ik dan ook namens de Com missie van Toezicht spreek dat alle leerlingen, overtuigd van het nut van deze tak van landbouwonderwijs, het volgend jaar zullen terugkeeren om zich verder aan deze bron van weten schap te laven en met voldoening met een diploma naa<r huis zullen ,gaan, om te gelegenertijd zelf in toepassing te brengen, wat zij onder de degelijke en enthousiaste leiding van den heer Rüger hebben geleerd. Moge datgene wat zij thans in theorie aangehoord hebben over land- én tuinbouw, roof- en wisselbouw, bemestingsmiddelen etc. bijdragen om in de zeer zwaren crisis toestand, waarbij speciaal landbouw- vooruitzichten aan de grens der wan hoop staan, en, waarin momenteel niet alleen wij hier, maar allen tot ver over onze grenzen, ja schier overal op de wereld, leven, eenige verbetering, zoo mogelijk herstel te brengen. Rest mij nog een enkel woord te rich ten tot den ijverigen leeraar zelf, al bes grijpt U, mijnheer Rüger, wel, dat het reeds gesprokene ook mede tot U ge richt was. Met een enkel woord compli menteeren wij U gaarne met het aan vankelijk succes van dezen cursus en spreken nogmaals den wensch uit, dat hij het volgend jaar door allen tot een goed einde mag worden gebracht. Het spijt ons natuurlijk, dat de gemeente met weinig meer kon komen, dan met een verwarmde lokaliteit; als de geld middelen het hadden kunnen toelaten zouden wij niets liever dan tal van Uwe wenschen hebben willen vervullen. Het zal U daarom te meer een genoegen zijn te constateeren, dat er bij enkelen in deze en omliggende gemeenten een doelbewust streven bestaat om zich eenige kennis te vergaren tot nut van den landbouw en dus ook van de land bouwers, die het juist nu zoo bijzonder moeilijk hebben. Ik eindig met het uitspreken van den oprechten wensch, dat Uw cursus een steentje zal mogen bijdragen om den jongen boerenstand alhier niet al leen op de hoogte te brengen van zijn tijd, maar ook tot de zoo vurig ver beide opbloei. Ik heb gezegd. De heer Rüger dankt spreker voor zijn hartelijke en welgemeende woorden en vraagt om tevens zijn dank te willen overbrengen aan het gemeentebestuur. Spr. is volkomen tevreden met hetgeen het gemeentebestuur van Zuilichem heeft aangeboden. Ook de andere leden der Commissie van Toezicht dankt spreker voor hun welwillendheid deze eindles te hebben willen bijwonen. Spr. hoopt, dat zij hun belangstelling bij het landbouwon derwijs zullen bliiven toonen. Voorts wendt spreker zich tot de leerlingen en spreekt de hoop uit, hun allen a.s. winter weer terug te zien, ter voltooiing dezer cursus. De Commissie van Toezicht verlaat hierna het leslokaal, waarna de heen Rüger met de leerlingen nog een en' ander bespreekt, en met een gezellig sa menzijn wordt gesloten. Maandagmiddag is onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van den heer M. M. Ver- brugge, in leven hoofd der Bijzon dere Lagere school alhier, ten grave gebracht. De overledene werd gedragen door leden van „Patrimonium". Aan het graf werd allereerst gesproken door den heer Prof. Greijdanus van Kam pen, zwager van den overledene, wel ke sprak namens de familie. De dood welke dit leven had weggerukt, was echter niet oppermachtig, zei spre ker neen het was maar een dienst knecht, die slechts den wil van God uitvoert. Ja, de dood heeft zelfs geen macht meer over hen, die weten dat God hun hoop, hun steenrots is. De overledene wist,, dat de dood slechts het middel was, om hem van de aarde naar het eeuwig Vaderhuis te voeren. Moge dit de familie dit tot troost zijn. Daarna sprak de heer M. van Bra- kel Wzn. namens het Bestuur der Chr. school. Weemoed vervult ons hart, verklaarde spreker als we den ken dat de heer Verbrugge van ons is heengegaan. We hadden hem nog gaarne gehouden, maar zijn tijd was gekomen, en God heeft hem tot rch genomen. Bijna een 12-tal jaren heeit hij onze school gediend met eer en toewijding, hem eigen. Mogen zien de vruchten straks openbaren, van het zand, hetwelk hii gestrooid heeft. De heer Croin, onderwijzer en wrnd. hoofd der Bijz. schooi, voelde de drang in zich, iets aan de nagedach tenis van hun hoofd te wiiden. De heer Verbrugge beeft veel gedaan voor de schoolkinderen die dan ook veel van „Meester Verbrugge" h el- den. Ofschoon deze droeve gang o is met weemoed vervult, zoo weten wii toch dat God den dood Tieeft ge zonden, om hem tot zich te nemen Wij moeten er in berusten, daar h_t Gods wijze raad is. Namens de Jongelingsver. alhier sprak de heer van der Heiden, wekte er op wees, dat, ofschoon de heer Verbrugge reeds 55 iaar was. zijn belangstelling altijd even groot was en ook hieruit bleek, dat hii een ti.d- lang voorzitter en zelfs Eere-Voor- zitter is geweest. Hii had nog zoo graag afscheid willen nemen van on ze vereeniging, doch het is hem met meer mogen gelukken. Daarna sprak men namens de a"l Zalt-Bommel van de Chr. Onder .vijie s en ondervvijzeressenvereen. De heer er- brugge, aldus dien spr., zou het zeker niet prettig vinden, zijn werken hi ri breed uit te wijden. Toen hij 2 weken geleden tot waarn. Voorzitter de^er vereen, werd aangewezen, had h j er geen flauw besef van, dat dit reeds voorgoed was. Hij wii echter op 2 pun ten wijzen en wel op zijn eenvo .di en zijn kinderlijk geloof, dat ex.h er toch rotsvast bleek te zijn. Hierna sprak de heer Vogelaar, na mens het Chr. Schoolbestuur van ei.i- teloord. De heer Verbrugge heeft in de 13 jaar dat hij in Dinteloord is geweest, waardeerende arbeid onde: d kinderen verricht. Hij zou zich z 1? nooit verheerlijken, maar God werd door hem verheerlijkt. Hij gunt een overledene van harte de rust, we ke hij nu heeft verkregen. Toen de droeve tijding van den dood van den heer Ver brugge in ons dorp werd ontvangen, ging er ontroering door het gehede dorp. Ook dit bewijst, dat de waar deerende arbeid, die hij in ons dorp ver richt heeft, nog niet is vergeten. Moge dit de zwaar beproefde weduwe en kinderen tot troost zijn. Prof. Greijdanus verzocht hierna den aanwezigen te zingen Ps. 68 2, en dankte namens de familie voor de e_r aan den overledene bewezen. BEZUINIGINGEN OP DE RIJKS UITGAVEN. Omtrent de voorstellen die de com missie-Welter doet, wordt nog meege deeld, dat het in de bedoeling zoj ,ig- gen, een zeer ver doorgevoerde vera i dering van de uitgaven voor ma.exie 1 voor te stellen, benevens wijziging, op heffing en combinatie van verschXen~e dienstvakken. De departementen van defensie en van onderwijs kunsten en wetenschap pen, zouden vooral een belangrijk cun- 73. Terwijl de woedende kreten van de Ara bieren in z'n ooren klonken, trok Rob aan de teugels. Grommend kwam het dier overeind, juist op het moment, toen Abu Hassein en de zijnen langs de verschrikte fiedouin, die bij de deur zat te dommelen, heenliepen om Rob den weg af te snijden. 74. Nu schrokken de Bedouinen, die gedu rende de middaghitte hadden zitten rusten, wak ker. Abu Hassein wekte hun woede op door te zeggen„Wil je die hond van een blanke er met je kameel van door laten gaan. terna, zeg ik je Hem ach- 75. De Bedouinen hadden geen verdere aan sporing noodig. Ze zetten Rob achterna en maak ten daarbij zoo'n [lawaai, dat de menigte in de bazar het hoorde. Het volgende oogenblik was de straat vol woedende inlanders, die Rob dnn weg trachtten te versperren. Deze zette z'n ka meel tot de grootste spoed aan en het gelukte hem, door de levende versperring heen te drin gen, maar niet zonder verscheiden hevige slagen met de lange kau eelstokken, waarmee de Ata- bieren gewapend waren, ontvangen te hebben. jtieowsblad msamÊamamÊiBmmÊÊÊÊBÊiÊmsaaiÊÊaBaaagmmÊÊmimÊÊÊÊÊiamBmmiÊÊmaaxmmmiBam

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5