gezondheid te Arnhem is bericht ont vangen, dat hij geen advies heeft kun nen uitbrengen over de ingediende ver ordeningen, omdat de Bond nog geen tarief heeft vastgesteld, het best is naar zijn oordeel, het tarief van Boxtel te ne men, welk tarief is goedgekeurd. B. en W. stellen voor het raadsbesluit van 30 Sept. in te trekken en af te wachten tot den Bosch zijn ontsmet- tingsdienst heeft opgericht. De raad gaat hiermede accoord. Bij de rondvraag informeert de lieer Kanselaar hoe of het staat met de wo ning die onbewoonbaar verklaard zon worden. De Voorzitter zegt, dat deze kwestie in een volgende vergadering aan de orde zal komen. De heer Kanselaar zegt, dat er bij de werkverschaffing een week is ge weest, waarin de werkeloozen slechts 5 of 6 gulden hebben verdiend. Spr. vindt dit weinig en zou voor die week een vergoeding willen geven. De heer v. Dalen zegt, dat toen niet het geheele land van de organisaties van alle partijen een drang is waar te nemen om deze organisaties zoo sterk mogelijk te maken en dat dien aangaande ook verzocht is om de medewerking der Regeering. Hii kan zich dan ook niet met het voorstel van B. en W. vereenigen en zou juist den toeslag voorloopig gehand haafd wenschen te zien. Het lid Viveen zegt, dat de ge meente haar goeden wil heeft ge toond en door het beschikbaar stel len van een toeslag de menschen in overweging heeft gegeven zich bij een werkloozenkas aan te sluiten. Hij deelt mede, dat er in deze gemeente echter ook een aantal menschen aan wezig zijn, die zich niet kunnen or- ganiseeren en die de gemeente toch ook niet aan hun lot kan overlaten, indien deze steun behoeven. Aange zien de uitgaven voor de gewone steunverleening voor de gemeente zeer hoog worden en hii er niet toe kan adviseeren de in de steunregeling genoemde bedragen te verminderen zegt hij ook in het college van B. en W. de concessie te hebben gedaan een heele week is gewertt, de een I dezen' toesla? [e do(Jn vervalfen en moest cigaretten draaien. Die dooi de dan het bedrag der steunregeling op anderen werden opgerookt, vult de heer Ruijmschoots aan. De Secretaris licht toe, dat de ar beiders die week slechts een voorschot hadden ontvangen. De Voorzitter zegt, dat de gemeenfe over de loonen niets heeft te zeggen. De Heidemaatschappij stelt die vast, en de gemeente heeft zich daaraan te houden. Ook mag geen toeslag in wel ken vorm ook worden gegeven, ge beurt dit wel, dan krijgt de gemeente geen subsidie in de werkverschaffing van het rijk. De vergadering wordt hierop met dankgebed gesloten. Vervolg Raadsverslag WOUDRICHEM. De Voorzitter deelt mede. dat dit schrijven B. en W. heeft verbaasd, aangezien er reeds van Januari af een steunregeling voor de fabrieksar beiders bestaat en het College van B. en W. alle moeite heeft gedaan de uitgetrokken leden van deze or ganisatie bii de werkverschaffing on der te brengen, waarbij deze dan ook zijn geplaatst geweest. Een en ander wijst er op, dat het Hoofdbestuur der vereeniging yerkeerd schijnt te zijn ingelicht en B. en W. stellen dan ook voor dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Daarna komt ter tafel een schrijven van de Afd. Woudrichem van de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbei ders dd. 8 Maart jl. houdende ver zoek den van gemeentewege verleen den toeslag op de werkloozenuitkee- ring voor de leden van den Bond. welke met 20 April a.s. afloopt, we der te willen verlengen. De Voorzitter deelt mede. dat de ze toeslag over 1931 en de maan den Januari en Februari 1932 in to taal f332.20 heeft gekost. In ver band met de hoo.ge kosten van steun verleening en ^len ongunstigen finan- ciëelen toestand, waarin de gemeente dientengevolge gaat verkeeren kun nen B. en W. thans niet adviseeren dezen toeslag te bestendigen doch stellen zii voor. het verzoek niet in te willigen. Het lid Kuijpers zegt. niet te zul len beweren, dat de uitkeering uit de werkloozenkas schitterend kan worden genoemd, en stelt de men schen, die trachten zich door het aansluiten bii een werkloozenkas zich tegen de gevolgen van werkloosheid te verzekeren ten voorbeeld voor de ongeorganiseerden, doch deelt mede. dat er in de gemeente toch ook nog verschillende personen aanwezig zijn die zich niet bii een bond kunnen aansluiten en die evenzeer steun noo- dig hebben. Aangezien de financiën zoodanig worden dat elke uitgaaf ter dege dient te worden bekeken kan hii zich met het voorstel van B. en W. vereenigen èn zou den toeslag ook voorloopig niet willen verlengen. Het lid Spiering zegt. de vorige maal het verzoek te hebben gesteund. en den meet r steunverleening tu^êèeelen toestand der ge let het voorstel van B. en vereenigen. Het lid van der Wiel zegt. de verantwoordelijkheid voor de ge- meentefinanciën evengoed te voelen als de overige leden, doch is toch van meening, dat de gemeente de menschen, die zich zooveel mogelijk zelf trachten te helpen door zich bii een werkloozenkas aan te sluiten zoo veel mogelijk moet trachten te hel pen. Hii gelooft dat anders verschil lende personen de organisaties den rug zullen toekeeren, indien blijkt dat de ongeorganiseerden dezelfde rechten hebben als de georganiseer- den. Hii deelt nog mede. dat er over het oude te handhaven Het lid van Wendel de Joode zegt, zich met het door het lid Viveen naar voren gebrachte betreffende den toe slag te kunnen vereenigen en kan derhalve met het voorstel van B. en W. meegaan. Het lid van der Wiel merkt daar tegenover op, dat juist het door het lid Viveen medegedeelde betreffende de verlaging van loonen voor de ar beidersafgevaardigden een reden moet zijn tegen deze verlaging te werken. Flii wil hiermede niet zeg gen, dat er in het geheel geen loons verlaging behoeft plaats te hebben doch hii wil enkel wijzen op het feit, dat er ook nog werkgevers zijn die van de omstandigheden gebruik maken om de loonen te verlagen. Hii is het er mee eens, dat verschillende werkgevers de loonen niet kunnen handhaven. Het lid Kuijpers zegt. dat het lid van der Wiel vreest, dat de geor- ganiseerden zich zullen terugtrekken bii niet meer verleenen van den toe slag, doch dan zou hij practisch in toepassing willen brengen het door het lid van der Wiel in een vorige vergadering voorgestelde, dat de per sonen, die zich bij een werkloozen kas kunnen aansluiten en dit niet doen, van allen steun worden uit gesloten. Hij zegt nogmaals niet van meening te zijn, dat de uitkeering uit de werkloozenkas voldoende is. doch terwille van de financiën en de omstandigheid dat toch de onge organiseerden, die zich niet kunnen aansluiten, ook niet aan hun lot kun nen worden overgelaten, het voor stel van B. en W. steunen. Het lid Holster zegt, nog dat hii bii een vorige gelegenheid tegen het verleenen van toeslag is. aangezien de gemeente en het Rijk in den vorm van subsidies aan de werkloo- zenkassen toch reeds steun aan de georganiseerden verleenen. Hij hand haaft dit standpunt. Ten aanzien van het door wethouder Viveen medege deelde uit de vergadering van B. en W., waartoe hij het hier nu juist niet de geschikte plaats acht, kan hii me- dedeelen, dat toch de levensstandaard sedert de invoering van de steunre geling weder is gedaald, waarom hii in overweging heeft gegeven of de mogelijkheid zou bestaan de steun regeling nog wat in te korten. Naar aanleiding hiervan zegt wet houder Viveen, dat hij altijd het recht voorbehoudt om zijn meening. ge uit in het College van B. en W.. ook in den Raad kenbaar te maken. Het lid van der Wiel zegt. nog dat hij het, vooral op grond van de door de organisaties met den Mini ster van Binnenlandsche Zaken ge houden bespreking, gevaarlijk acht indien de gemeente zelf begint met het invoering van verslechteringen voor de georganiseerden. Het voorstel van B. en W. om den toeslag niet te verlengen wordt ver volgens met 6 tegen 1 stem. die van het lid van der Wiel. aangenomen. Daarna komt ter tafel een schrij doch kan zich thans. ten voor de ov^**~ ders in het Landb.-. Tuinb.- en Zui velbedrijf, de Ned. Chr. Landarbei- dersbond en de Ned. R. K. Land- arbeidersbond dd. 10 Maart jl. hou dende verzoek de uitgetrokken leden dier bonden bij een werkverschaffing te werk te willen stellen of anders voor hen een steunregeling vast te stellen. Het lid v. d. Wiel zegt. dat de genoemde bonden met den Minister van Binnenlandsche Zaken aangaande deze aangelegenheid een bespreking hebben gevoerd en dat het bedoe ling van de bonden is. dat niet al leen de gehuwden en kostwinners vol gens de steunregeling in aanmerking zullen komen, doch ook de overige georganiseerde leden der bonden. zonder eenig onderscheid. Ook in de ze gemeente zijn de georganiseerde 1 leden niet bii de werkverschaffing geplaatst, met het gevolg dat nu zii zijn uitgetrokken de werkverschaffing is afgeloopen en zij langs de straa\ moeten Ioopen, terwijl de ongeorga niseerden, die geen cent voorde da gen van werkloosheid over hebben, direct bij de werkverschaffing wer den geplaatst. Dit vindt hii ten zeer ste verkeerd. Aangaande het ingezonden adres wordt besloten eerst de uitspraak van den Minister af te wachten. Vervolgens brengt de Voorzitter ter tafel het in een vorige vergadering aangehouden verzoek van de afdee- ling Woudrichem van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw- tuinbouw- en zuivelbedrijf om verlen ging van den verleenden toeslag op de uitkeering uit de werkloozenkas van dien bond. Hii deelt mede. dat de kosten in 1931 en Januari en Fe bruari 1932 in totaal f376.4:; hebben bedragen. Na eenige bespreking wordt be sloten den toeslag tot 1 Mei a.s. te doen voortduren en het verzoek tegen December a.s., wanneer de uit- keeringstermijn weder begint, op nieuw aan de orde te stellen. De Voorzitter deelt daarna mede. dat de commissie belast met de uit keering van steun aan werkloozen in zijn geheel ontslag heeft genomen, i Aangezien er nog verschillende per sonen in de gemeente zijn, die voor steunverleening in aanmerking ko men, stellen B. en W. voor met de steunverleening nog 4 weken te blij ven doorgaan, en de steunregeling weder aan den Minister ter goedkeu ring in te zenden. Het lid Kuijpers vraagt welke om standigheden er toe hebben geleid, dat de commissie in haar geheel ontslag heeft genomen. Het lid Holster zegt, daarop dat het ontslag niet schriftelijk is inge diend, doch dat de commissie hem heeft opgedragen dit ter kennis van B. en *W. te brengen. Hii wil hier geen namen noemen, doch de oor zaak dat de commissie in haar ge heel haar ontslag heeft genomen ligt in de omstandigheid dat zij niet lan ger wil bedrogen worden. Er zijn dienaangaande verschillende feiten te noemen, doch namen zal hij hier niet vermelden. Verder deelt hij nog me de, dat bij het ontbreken eener com missie het Burgerlijk Armbestuur twee weken achtereen zitting heeft genomen, doch dat dit bii de steun verleening zich niet aan de steunre geling kon houden, maar aan de daarvoor in aanmerking komenden in natura heeft verstrekt. Hij zegt twee jaren als lid der commissie zijn tijd te hebben opgeofferd, doch is met de overige leden van meening dat het zoo niet langer gaat. Het lid Kuijpers merkt dienaan gaande op, dat de goede menschen het op deze manier met de slechte moeten besnieten en had liever ge zien, dat de commissie schriftelijk haar ontslag had ingediend. Hii vindt het verkeerd met bonnen te werken en noemt eveneens den gang van een werkman, die wil werken, maar door de tijdsomstandigheden hiervoor geen gelegenheid heeft, zeer zwaar om naar het Burgerlijk Armbestuur te gaan. Het lid Viveen zegt, dat hij wegens ziekte niet op de vergadering van het steuncomité tegenwoordig was. doch gaat er ten volle mede accoord dat het geen plezierig werk is lid van een steuncomité te zijn, waarvoor de menschen geheel gratis hun tijd opofferen en dan op. .den koop. toe bedrogen en soms nog bescholden worden. Flii kan hier dan ook ver klaren dat de arbeid van deze men schen gerespecteerd mag worden. Nu er geen comité meer bestaat zou hii willen voorstellen dat de steunuitkee- ring wekelijks door den geheelen Raad plaats heeft, hetgeen hij een veel beter regeling vindt. Volgens hem staat niemand onpartijdiger te genover de verschillende menschen dan de Voorzitter van den Raad. die dan de leiding heeft, terwijl de Raad in ^jn^dieeL^T^^^^j^f ,4ê<iicgaven kan beslissen. Ook het lid Holster gaat met het idee van het lid Viveen accoord dat de Raad den elke week maar moet vergaderen om den steun te beoor- deelen. Het lid van Wendel de Joode zegt reeds dikwijls met het bijltje van lid van een steuncomité te hebben ge hakt en hij heeft in stilte de leden van het steuncomité moeten respec teeren, aangezien hii weet wat voor ondankbaar werk deze menschen heb ben verricht. Hii is er sterk voor dat gevallen van fraude goed worden gestraft en zou de raadsleden op het hart willen drukken, dat ieder ver plicht is de betrokken vergadering, waarin de steunverleening wordt be handeld, bij te wonen. Na nog eenige bespreking wordt m.a.s. besloten met de steunverlee ning nog 4 weken door te gaan en de aanvragen om steun in een wekelijks te houden raadsvergadering te be handelen. Vervolgens brengt de Voorzitter ter tafel een heden ingekomen verzoek van een 13-tal scheepsventers alhier, waarin zii mededeelen dat tengevol ge van de malaise in het scheepvaart bedrijf zij niet meer in staat zijn in hun onderhoud te voorzien en waarin zij verzoeken voor hen een steunregeling in het leven te roepen. De Voorzitter deelt mede een de putatie van de rivierventers te heb ben ontvangen, waarbij ook op steun werd aangedrongen en waarbij werd medegedeeld dat volgens te Gorin- chem verkregen inlichtingen de Mi nister bereid zou zijn hieraan subsidie te verleenen. Hii zou willen voorstel len deze personen ook onder de steunregeling op te nemen en den Minister te verzoeken hiervoor een subsidie te willen beschikbaar stel len, terwijl tevens nog een adres tot het Nationaal Crisiscomité zou kun nen worden gericht. Het lid Kuijpers stelt voor bii den Minister een audiëntie aan te vra gen om de belangen dezer perso nen en der visschers in verband met de steunregeling te gaan bespreken. Het lid van Wendel de Joode zegt het prijs te zullen stellen indien dan ook een rivierventer mee gaat naar den Minister, opdat betrokkenen zelf dan diens uitspraak zullen kunnen vernemen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Mededeeling wordt nog gedaan van een ingekomen rapport van den com mandant van de Brandweer te Til burg betreffende de gehouden be proeving van de motorbrandspuit op 11 dezer, waarin deze mededeelt dat de spuit aan redelijk te stellen ei- schen voldoet en waarin wordt ge adviseerd deze te aanvaarden. De Voorzitter deelt mede. dat de levering inmiddels heeft plaats ge had. Daarna komt aan de orde een schrijven van de vereeniging tot ver betering van de Volkshuisvesting in deze gemeente dd. 14 Maart il. hou dende verzoek om een grondvoor- schot ten hoogste f 5700.en een bouwvoorschot van ten hoogste f37250.voor den bouw van een 12-tal woningen op een terrein bui ten de Koepoort, Kadestraat bekend Sectie B. No. 686. De bedoeling is dat voorloopig met den bouw van 6 woningen zal worden begonnen. Bii het verzoek worden overgelegd teekeningen van de te bouwen wonin gen volgens twee typen en een be grooting met exploitatierekening. Volgens de exploitatierekening zullen de huren moeten bedragen voor type A f4.25 en voor type B f5.50 per weelc. Van laatstgemeld type is het plan slechts 2 woningen te bouwen. Tevens wordt overgelegd een ad vies van de Gezondheidscommissie te Heusden dd. 22 Maart jl. houdende mededeeling dat tegen het ingezon den ontwerp-raadsbesluit geen be zwaar bestaat, terwijl het geopperd bezwaar dat de woningen bii de vuil nisbelt zullen worden gebouwd komt te vervallen, aangezien deze wordt opgeruimd. Het lid Spiering zegt, als Voorzit ter der vereeniging dat de vereeni ging liever met wat eenvoudiger wo ningen had gekomen, waarvan de huurprijs f2,50 ad f3.had kun nen zijn, doch dat de vereeniging wat den bouw betreft ook gehouden is aan de voorschriften van den In specteur van de Volksgezondheid. De begrooting van kosten is echter niet te laag gebaseerd en het is te ver wachten dat in dezen tijd de hui zen heel wat minder zullen worden aangenomen dan de begrootingssom zoodat de huren dan evenredig zou den kunnen worden verlaagd. Bii het opmaken der begrooting mocht hier op echter niet worden gerekend. Het lid Holster zegt, dat -hét zpn veronderstelling wasjjkt 'er huizen zouden ^worder^gebouwd van een "hGïïT*Aa f2.50 of f3.per week. Met deze huren zal echter geen en kel arbeider een woning kunnen be trekken en ook de menschen. die dat nu nog wel kunnen, zullen zich niet kunnen verbinden dat ook in de naa ste toekomst te kunnen blijven doen. nu alles omlaag gaat. Aangezien eventueele tekorten door de gemeente zullen moeten worden gedekt, kan hii zijn stem er niet aan geven der gelijke huizen te bouwen. Wel zou hij er zich mee kunnen vereenigen de huur zooals door hem genoemd, indien er huizen werden gebouwd in Het lid Kuijpers zegt, dat de ver eeniging zelf ook liever wat goed- koopere woningen had gebouwd, doch dat deze ook niet geheel zelf standig kan handelen. Indien hii ech ter in aanmerking neemt dat er thans in onze gemeente voor bovenwonin gen f4.en f5.per week wordt betaald, zonder dat de menschen er iets bii hebben en dan de nieuw te bouwen huizen daarmede verge lijkt, waarbij tevens nog een flink tuintje ter beschikking van de huur ders komt, dan kan hii den nieuw bouw nog niet te duur vinden. Daar bij komt dat wegens gebrek aan wo ningruimte ook bii verlaging van de loonen de huishuren in deze gemeen te hoog zullen blijven. Als bewijs daarvan kan hij mededeelen dat een vrijgekomen woning, welke anders f4.50 huur deed, nu bii vraag daar door direct werd opgeslagen tot f 5 per week. Tevens deelt hij mede dat thans de tijd voor het bouwen zeer gunstig is en dat zeer zeker kan worden verwacht dat de aannemings som aanmerkelijk lager zal zijn dan de begrootingssom, met als gevolg dat ook de huren evenredig zullen kunnen worden verminderd. Het lid van Wendel de Joode geeft te kennen dat hij in beginsel tegen woningbouw buiten de poort is en zou eerst liever willen beginnen de woningen binnen de vesting op Je knappen. Hii ziet de toekomstig met rooskleurig" in en is van meening dat er een reeks van jaren zal voor bijgaan voordat er weder eenige op leving over het geheel komt. Hij ge looft dan ook dat de menschen eer der naar goedkoopere dan naar duur dere woningen zullen gaan uitkijken. Hij zegt dat de groote staatslieden nog geen uitzicht naar verbetering- kunnen ontdekken en geeft de leden dringend in overwegend eerst goed te bedenken wat ze doen. Volgens hem kan de gemeente een dergelijke luxe niet dragen en hij kan er dan ook, zijn stem niet aan geven. Het lid Spiering zegt nog, dat er bii de verhuring van de woningen in de Landpoortstraat gebleken is dat er toch een groot tekort aan woningen in de gemeente bestaat. In verband daarmede zullen in deze gemeente, hoe ook de tijd terug loopt, de huren toch aan den hoogen kant blijven. Hij acht het een plicht voor een gemeentebestuur, dat dit zorgt voor een behoorlijke volkshuis vesting in de gemeente. Aangezien het toch in de bedoeling ligt voor loopig met den bouw van 6 woningen een aanvang te maken, kan later, in dien mocht bljjken, dat de volgende zes van een goedkooper type moeten zijn. daarover weder worden .gespro ken. Hij Jieeft geen enkel bezwaar zijn stem aan het verzoek te geven. Het lid Holster zegt, nogmaals niet tegen den woningbouw te zijn, doch heeft er enkel maar op tegen, dat de woningen niet onder bereik kun nen komen van de arbeiders. De hu ren moesten hoogstens f2.50 tot f3.per week bedragen. Het lid Viveen is van meening dat de zaak van den optimistischen kant moet worden bekeken om aan dit plan medewerking te verleenen. Hij vindt de huren ook gemiddeld f 1 per week te hoog. Hij vraagt zich evenwel af wat er van komt als er heelemaal niets gedaan wordt op het gebied van woningvoorziening. De tijd voor bouwen is thans gunstig. Wat betreft het bouwen van huizen in de vesting is hij van meening. dat de bouw dan nog veel duurder zal worden, aangezien dan eerst de oude krotten tegen hooge prijzen moeten worden aangekocht. Het lid van der Wiel zou in over weging willen geven bij den betrok ken Inspecteur te beproeven of de ze zijn goedkeuring niet kan geven aan een plan met wat goedkoopere woningen. Ook hii had dat liever gezien. Het lid Kuijpers merkt hiertegen over op, dat in dat geval dit jaar van den bouw wel niets meer zal kun nen komen, aangezien een en ander nog al geruimen tijd van voorberei ding vergt. Na nog eenige bespreking wordt met 5 tegen 2 stemmen, die der le den van Wendel de Joode en Hol ster, bc;loten tot inwilliging van het verzoek. In verband met de verhoogde uit- verschaffing wordt op .voorstel van gaven voor steunverleening en werk- B. en W. met algemeene stemmen besloten, onder intrekking van het raadsbesluit van den 3 Februari jl., aantal opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting voor het be lastingjaar 19321933 in plaats van op 60 te bepalen op ,8o opcenten. Medegedeeld wordt vervolgens een schrijven van den Inspecteur van de Volksgezondheid te Nijmegen dd. 25 Maart jl. waarbij in overweging wordt gegeven den heer F. C. Huijzer, hoofd der 2e Op. school, een half jaar ziekteverlof te verleenen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. hiertoe hebben besloten en betrokkene in overweging hebben ge geven een kuur in een sanatorium door te maken. De vergadering wordt gesloten. V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 10