Derde Blad Ho. 5216 Vrijdag 8 April voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Kinderrubriek PRJJSVRAAG. Klacht van een stervende molen. Gesterkt en gekalmeerd BEHOORENDE BIJ HET Zoo kan het niet langer! Verban die dagen, waarop gij door pijn in uw rug en spieren, door urinestoornissen, hoofdpijn en dui zeligheid, door afgematheid, .ferneer- geslagenheid en uitputting uw werk niet doen kunt. Deze verschijnselen zijn dikwijls de eerste waarschuwin gen van verzwakking der afschei dingsorganen. Van de gezondheid.'en kracht de zer organen hangt uw welzijn af. Zijn zij verzwakt, dan hoopen urine zuur en andere schadelijke stoffen zich op, welke rugpijn, spit, water zucht, graveel en blaasstoornissen veroorzaken. Herstel uw gezondheid door van af heden Foster's Rugpijn Pillen te gebruiken. Dit speciale middel werkt rechtstreeks op de betreffende orga nen, neemt de oorzaak weg van uw lijden, waardoor gij u weder spoe dig flink en gezond zult voelen. Bij alle drogisten enz. a f 1,75 per flacon. Beste jongens en meisjes. De oplossingen de vorige raadsels zijn: 1. De Laarzenknecht. 2. Voor den kapper, als de vorst zijn haar moet laten knippen. 3. Vos; neem de V er af, dan wordt het Os. De nieuwe raadsels zijn: 1. Nu wil ik eens kijken, of jelui! goed kunt rekenen. Let dus goed op. Tien biggen kosten samen 211 gulden. Op hoeveel komt nu één big te staan? 2. Licht als dons, wit als krijt, zacht als fluweel, vochtig als dauw?Ra, ra wat is dat? 3. Ik ken een raar soort schoen, die veel gedragen wordten niet temin aan geen enkelen voet past. Hoe kan dat nu? 4. Mijn geheel bestaat uit 8 letters en noemt iets, dat je in de meeste stra ten aantreft. 25 7 is iets, dat men aan een korenhalm vindt, 8 6 4 is niet droog, 7 24 is een schadelijk knaagdier, 162 3 is een plaats met boomen. OOM KAREL. DE VERDWENEN KONINGS MANTEL. IV. De man met den koningsmantel om was net begonnen een prachtig lied te spelen, zeker omdat hij zoo blij was, dat zijn hoed vol met goud eq zilverstukken gevuld was. Hij speelde opeens zoo mooi, dat de menschen ademloos stonden toe te luisteren en je bijna een speld kon hooren vallen. Doch Koning Pierik, als bedelaar ver momd, was buiten zich zelf van woede over den bedrieger en hij schreeuwde) de plotseling: „Zeg eens leelijke deug niet, wil je wel eens gauw de mantel...!" Verder kwam hij niet. De menigte was diep verontwaardigd, dat zoo'n bede- lamet zijn zwart gemaakt gezicht, het prachtige lied durfde te verstoren, dat de man, dien ze voor den koning hielden, stond te spelen. „Ststst!" rie pen ze om strijd en de politie-agenten streken hun snorren op en maakten aanstalten om den brutalen indringer beet te pakken. Doch dit maakte koning Pierik nog boozer. Hij trad op den grootsten politie-agent toe en sprakl op bevelenden toon: „Zeg eens, weet je wel, wien je voor je hebt? Ik ben koning Pierik de Eerste van Batalonië. IkDoch nu barstte de menigte de menigte in lachen uit. De men schen sloegen van plezier op hun knie- en en ze wezen op den dwazen land- looper, die zei, dat hij de koning was. En zelfs de andere diefachtige bede laar,. die daarstraks een tulband ge stolen had, bulderde: „Hahaha, die is goed! Hij noemt zich de koning en we hebben zoo straks nog wel een tul band weg genomen! Ik lach me een kriek!" „Zoo, zoo, mannetje," sprak de dikke DE SCHOORSTEENEN ROOKEN WEER. De staking is geëindigd. in de textielindustrie Het werk is thans weer hervat en de schoorsteenen, gedurende (vele maanden werkloos, kunnen thans weer rooken. politie-agent, die nu werkelijk boos werd „nu is het genoeg! Jij wilt de orde verstoren, terwijl de koning hier staat te spelen, niet waar? Zoo, dan zal ik je mee naar het bureau nemen!" En voor koning Pierik wist wat er gebeurde, hadden twee stevige politie agenten hem in zijn kraag genomen en sleurden hem mee naar de gevangenis, die in de kelders van het koninklijk paleis gelegen waren. Niemand van de schildwachten herkende in den in lom pen gehulden bedelaa,r den koning, en vijf minuten later zuchtte de koning in de gevangenis van zijn eigen pa leis. De cipier had hem een kruik wa ter gegeven en een boterham van drie dagen oud. Troosteloos keek de koning door het kleine venstertje, waarvoor heele dikke tralies zaten en hier moest hij vier-en-twintig uur zitten, zooals de groote politie-agent gezegd had. Daarna zou hij voor den rechter moe ten verschijnen. Maar, wie zou ook dan, voor den rechter, den armen ko ning Pierik gelooven, als hij zei, dat hij de koning was? De koning deed1 dien nacht bijna geen oog dicht. Telkens weer droomde hij, dat hij met den brutalen bedelaar een tulband moest stelen en dat de woeden de bakker hen met een dikke knuppel achterna zat. Dan weer droomde hij, dat die andere brutale man, die zijn mantel gestolen had, op zijn eigen troon zat en met zijn oude trompet allerlei valsche liedjes zat te blazen. Bij het aanbreken van den dag kwam de cipier en bracht den koning een bakje water, zoo groot als een thee schoteltje en daarin moest de koning zich wasschen. De koning had vervol gens een andere korst brood1 gekregen voor zijn ontbijt en probeerde die nu met slokjes water naar binnen te wer ken, doch hijkon haast geen kruimel door zijn keel krijgen. Eindelijk, tegen den middag, werd de deur van de ge vangenis geopend en kwamen twee po litie-agenten den koning halen om hem voor den rechter te leiden. Of hij wilde of niet, de koning moest in het beklaag denbankje plaats nemen en links en rechts van hem stond een politie-agent met een getrokken sabel. De rechrer1 keek verschrikkelijk streng, klopte wel vijf minuten lang met een hamer op de tafel en bulderde, hoewel er niemand een kik durfde geven, terwijl hij de zaal rondkeek: „Stilte allemaal, wie een woord durft te zeggen, wordt de zaal uitgezet!" Vervolgens richtte hij het woord tot den koning en sprak: „Jij bent die bedelaar, die beschuldigd wordt, dat hij een concert van den ko ning heeft willen verstoren. Zeg eens eventjes, mannetje, wie ben je en hoe heet je?" De koning, die nog steeds de klee- ren van een bedelaar droeg, stond op, keek den rechter vrijmoedig aan en sprak luid: „Ik ben de Koning!" (Wordt vervolgd.) Evenals vorige jaren zal ook dit jaar door de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", in overeenstemming met audere landelijke Volkenbondsvereeni- gingen, op initiatief van de „Union internationale des Associations pour la Société des Nations", weder een prijs vraagwedstrijd worden uitgeschreven. Op voorstel vaD de Jeugd Onderwijs commissie onzer Vereeniging werd be sloten, ook nu weder twee prijsvragen uit te schrijven en wel b. een voor a s. leerkrachten van het voortgezet onderwijs, eventueel studee- rende aan een onzer Universiteiten in aardrijkskunde, geschiedenis of de staats wetenschappen. Het Hoofdbestuur van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" stelt dit jaar 3 prijzen van elk f 150,beschik baar voor de best geoordeelde opstellen, welke bedragen zullen moeten worden aangewend om, ingaande ongeveer 20 Augustus, de bekroonden in staat te stellen een reis naar Genève te maken, daar 10 12 dagen te verblijven, onder deskundige leiding alles te bezichtigen en verschuilende belangrijke conférences bij te wonen, georganiseerd door het Bureau international d'Education aldaar en de Union bovengenoemd. Voor ge leide naar en van GeDève zal worden gezorgd, terwijl zij vermoedelijk daar de deelnemers uit andere Janden zullen ontmoeten. Als onderwerp voor de leerkrachten L. O werd de volgende opgaven gekozen Schets het aandeel der Nederlanders in het Volkenbondswerk. Voor beantwoording komen in aan merking kweekelingen van het 3de of 4de studiejaar eener Kweekschool en jonge (onderwijzers(essen) tot en met den leeftijd van 25 jaar. Als onderwerp voor a s. leerkrachten voortgezet onderwijs werd gekozen De vredesgedachte in het Romein- sche wereldrijk, mits in verband gebracht met de hedendaagsche toestanden (Volkenbond) en vre- desidealen De antwoorden moeten uiterlijk 15 Juli a.s zijn ingezonden bij den Voor zitter van de Jeugd-Onderwijs-Commissie van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", den HeerJ Bastiaans, Zonne- laan 18 te Hilversum Zij mogen ten hoogste bedragen 3U00 woorden (dus ongeveer zooveel als 5 bladzijden folio getypt). Het doel is, voor zooverre de prijsvraag sub a aangaat, uiteraard niet het aan- kweeken van valsch chauvinisme, maar wel een antwoord, waaruit duidelijk kan blijken, dat ook een klein land op dit gebied zeer veel ten goede kan doen, zeer zeker, om de internationale gedachte van den Vo kenbond en wat daarmede samenhangt, te bevorderen. Voor zoo verre die sub b betreft, licht vooral op de beteekenis der Volkenbondsgedachte voor het heden te doen vallen. De bekroonde opstellen bij ven eigen dom der Vereeniging. Dan scheurde zacht de wind mijn assen En om mij was dan fluisterklank, Van luwe zomerzuchten, Die uit het verre verre land Loom langs me henen vluchtten. En klonk soms snerpend 's winters woord En velden vochten met hun water, Dan joeg de wind mijn wieken voort En 't water vlood, met luid geklater, En men was steeds voldaan en blij Ja, ik was goed, men prüsde mij. Maar nu 'k ben voor het veld gestorven Ik voel het nog, mijn hoofd ligt bij me neer, De winden die nog langs me zworven, Zij gaan voorbij en komen weer Doch nimmer gaan er langs me henen Of stemmen fluisteren „Hij is verdwenen". Een imitatiedichter. worden Uw vermoeide en overprikkelde zenuwen door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Ik 1 'k heb nu afgedaan mijn kracht is mij ontnomen Ik kan niet werken meer, ik kan slechts stille droomen Wat eens ik mocht en kon Om blijheid, di« ik om mij spon, 'k Ken nóg den tijd, toen vroede va'dren Mij rijzen deden op deêz plek En dankbaar waren, dat mijn ra'dren Het water wegnam, uit plas en vlek. O 1 als op akkers, rijp gewassen Stond vrucht en koren, Bchoon en blank, Openbare vergadering van den Raad der gemeente POEDEROIJEN,gehouden op Donderdag 31 Maart 1932, des voormiddags te half tien. VoorzitterS. van Dalen, Burgemeester- Secretaris. Tegenwoordig de heeren: J. W. Brie- nen, A. J H Maas, M. van Ooijen, G. A. J, Opstelten en W. van der Sluis. Afwezig de heerenW. Bok en J. G- N. Haeselman. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergade ring worden gelezen en ongewijzigd vast gesteld. Ingekomen 1. De rekening, betreffende den bouw der in Aalst gestichte bijzondere lagere school. De Voorzitter stelt voor, dezelve goed te keuren. De heer Van der Sluis wenscht echter alle posten na te gaan, hetgeen geschiedt. De heer Van der Sluis maakt eenige opmerkingen betreffende de autohuur en uitgenoodigde personen bij de opening waarvoor reiskosten betaald zijn. Na eenige discussie, waarin de heer Btienen verzoekt, den Voorzitter van het bestuur dier schoolvereenigiDg de reke ning alsnog te laten teekenen, wordt deze goedgekeurd. 2. Een schrijven d d. 14 Maart 1932 van het gemeentebestuur van Ooststel lingwerf, houdende het verzoek om ad- haesie te betuigen aan een hunnerzijds gericht verzoek aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, ten einde met maatregelen tot steunregeling aan den land- en tuinbouw den meest mogelijken spoed te betrachten. Wordt besloten, adhaesie te betuigen. 3 De Voorzitter deelt mede, dat het College van Burgemeester en Wethouders, gezien de toestand der gemeente-finan- ciën, het raadzaam geacht heeft, met ingang van 25 Maart j.l. een einde te maken aan de crisissteunregeling. Er is thans geen voldoende geld beschikbaar. Wethouder Brienen wil een oplossing trachten te vinden door middel van de rijk s werk verschaffing. Wethouder Maas is van meening, dat de scholenbouw en wat daarmede in verband staat, te groote offers van de gemeentelijke geldoffers vereischt heb ben, waaraan de hoogere machtshebbers wel eenigszins schuld hebben. De beer Van der Sluis wijst op de thans naar zijne meening op onjuiste wijze plaats hebbende uitkeering. De kleine landbouwers zijn weinig genegen om van ondersteuning te leven, waar door stille armoede ontstaat en geeft 'eenige voorbeelden. Wethouder Maas sluit zich hierbij aan. De Voorzitter stelt voor, degenen, die voor ondersteuning in aanmerking ko men, bonnen voor noodzakelijke levens behoeften te verstrekken, nadat zij zich overeenkomstig de Armenwet, tot een diaconie hebben gewend. De heer Van der Sluis is tegen het bonnenstelsel. Velen zullen zich be zwaard gevoelen, om als een arme door de diaconie bedeeld te worden, terwijl personen, welke niet geregeld de kerk bezoeken, afgewezen zullen worden. De heer Van Ooijen ziet een groote moeilijkheid, namelijk, om de scheiding te trekken, welke personen niet en welke wel in aanmerking komen voor onder steuning. De Voorzitter is het hier mede eens en zegt, dat een strenge selectie toege past zal dienen te worden. De heer Opstelten is voor het bonnen stelsel en meent, dat de verschillende diaconiën, waar het noodig blijkt te zijn, welk degelijk zullen steunen. Ten slotte wordt besloten aan hen, die ondersteuning behoeven, voorloopig te steunen volgens het bonnenstelsel. 4. Een schrijven van Gedep. Staten houdende verzoek, mede te deelen, aan gaande de voor te stellen korting op de salarissen van Burgemeesters, Secreta rissen en Ontvangers in Gelderland, welke korting zal geschieden overeen komstig de korting op de wedde der Rij ksam btenaren. Wethouder Maas stelt voor, 10 pCt. te korten en wenscht zijn voorstel in stemming gebracht te zien. De heer Van der Sluis zou 5 pCt. willen korten op de salarissen beneden f 2000.en 10 pCt. van de hoogere. De Voorzitter brengt het laatste voor stel in stemming. De heer Maas wenscht 10 pCt. gekort te zien. De heer Van Ooijen is tegen beide voorstellen. De heer Opstelten is voor het voor stel van Van der Sluis. Wethouder Brienen is voor de Rijks regeling. 5. Proces-verbaal van opneming van boeken en kas bij den gemeente-ontvan ger, dd. 30 Maart j.l., waaruit blijkt, dat alles in orde bevonden is en dat er f 1959.99 in kas was. 6. Een verzoek van de ziekenvereen. „Eensgezinde Hulp" te Aalst om een j aarlijkscbe subsidie. De Voorzitter stelt voor, een subsidie van f 40,te verleenen. De heer Van der Sluis vindt dit te laag en zou het op f 50,willen brengen. De heer Opstelten is wel voor het verleenen van subsidie, doch zou dit alleen voor het jaar 1932 willen doen. Aldus wordt besloten. Aan de orde is een wijziging der be grooting voor het dienstjaar 1931, welke na bespreking wordt vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat de bouw van de scholen te Aalst f 1000meer gekost hebben, dan geraamd was. Het zal daarom noodzakelijk zijn, nog een andere geldleening aan te gaan. Hiertoe wordt met algemeene stem men besloten. Na het behandelen van eenige verzoe ken om ontheffing van hondenbelasting, sluit de Voorzitter de vergadering. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Eenige dagen geleden stond alhier een auto voor een café. Terwijl de chauffeur in het café zat reed een jongen van het dorp een eind met de auto weg zonder dat de chauffeur het bemerkte. Na een minuut of tien gereden te hebben kwam de jongen weer terug, zoodat er geen sprake van was dat de jongen de auto wilde stelen. Toch kreeg hij proces-ver baal. Op grond waarvan kan hij nu veroordeeld worden W. Een reiziger. Een neef van mij heeft eene ongenees lijk krankzinnige vrouw, die reeds een jaar of zeven in een krankzinnigengesticht zit. Nu zou hij van haar willen scheiden. Kan dat en zoo ja op welke wijze X. Z. Een woonhuis staat precies op de grens van een eigendom, met den linkerzijgevel. Naast dien gevel op den buurman zijn grond is een schuur gebouwd van planken en met riet gedekt. Dat riet steekt na genoeg tegen de daklijst, zoodat den drop van het rietendak tegen de daklijst loopt. Kan hiertegen iets worden gedaan, b.v. verplaatsen of afbreken van zoo'n schuur. W. F. De wegen in Drongelen, welke in on derhoud zijn bij het Waterschap, ver- keeren allen in bijzonder slechten staat, Nergens treft men zulke slechte, onberijd bare wegen aan, diepe putten en kuilen leveren zeker gevaar op voor 't verkeer. Mijn vraag is nu of er ook een hooger College is dat genoemd waterschapsbestuur verplichten kan bedoelde wegen behoorlijk berijdbaar te onderhouden Of is het verkeer geheel aan de willekeur van zoo'n waterschapsbestuur overgelaten Urgent. pifws'fer; a. een, bedoeld voor kweekelingen en jonge leerkrachten L O.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 7