Leiermi ?an Drukwerk Firma L. J. Veerman. In memoriam Ik ben eigenaar van grond, dien ik verhuurd heb. Mag ik nu de bevoegdheid uitbedingen om de jacht te verpachten of vergunning tot jagen te geven zonder dat de huurder er in heeft toegestemd A. Een grondeigenaar. Voor elk geval van verpachting van de jacht of verleening van vergunning tot jagen is de speciaal gevraagde toestem ming van den grondgebruiker noodig. Dezer dagen reed alhier een autobus van den weg in de sloot, doordat de stuurinrichting stuk was. Mijn nog schoolgaand zoontje zat er in en brak een arm. Wie is nu voor de dokters kosten enz. aansprakelijk, de ondernemer van den autobusdienst, de chauffeur of ik als vader K. B. J. U hebt recht op veilig vervoer van uw minderjarig jongetje. De ondernemer is dus verplicht de doktersrekening enz. te betalen. Naar aanleiding van door den Kan tonrechter te Heusden gewezen vonnissen, waarbij zeven inwoners van Dussen zijn vrijgesproken, wegens bet in voorraad hebben van een vat, inhoudende 200 L. benzine, zonder vergunning van het Ge meentebestuur, zouden wij gaarne willen weten, hoe groot de voorraad benzine kan zijn, die men zonder vergunning in voorraad mag hebben P W. Twee gebroeders. In art. 1 der Hinderwet staat, dat het verboden is inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken op te richten zonder vergunning (behoudens uitzonderingen) van Burgemeester en Wet houders. Art. 2 zegt ons welke de in richtingen zijn als in art. 1 bedoeld. Nu noemt art. 2 o.m. ook inrichtingen tot bewaring van benzine. Waar nu de Hinderwet geen omschrijving geeft van het begrip „inrichting", is het dus in elk speciaal geval geheel en al aan het oordeel van den rechter overgelaten, of men met een „inrichting in den zin der Hinderwet" al dan niet te doen heeft. De Kantonrechter te Heusden nu acht het aanwezig hebben van een vat benzine van nog niet voluit 200 liter inhoud, niet het hebben van eene inrichting tot bewaring van benzine. Hoe groot in het algemeen de voorraad benzine mag zijn om niet als eene inrichting te wor den beschouwd, is niet te zeggen. X. is niet in gemeenschap van goederen gehuwdbovendien heeft zyne vrouw eigen beheer bedongen. Zij heeft een inkomen van f2000 en hij van f6000. Moeten zij nu samen den aanslag betalen van een inkomen van f 8000 Zij x/4 van den aanslag en hij s/4 Wordt deze wijze van aanslaan ook toegepast op het gezamenlijk vermogen en moet ieder hun ner ook daarin naar een verhoogd per centage bijdragen Zij ontvingen beiden een afzonderlijk aanslagbiljet. W. Y. Z. De belasting wordt berekend naar een totaal inkomen van f 8000 en vervolgens omgeslagen in verhouding van ieders be lastbaar inkomen, in deze dus als 1 3. Met de Vermogensbelasting wordt op de zelfde wijze gehandeld. Een jager van 18 jaar is wees en ver dient den kost als inwonend schoenrra- kersknecht. Op last van zijn voogd is hij reeds eenige jaren verplicht geweest om een gedeelte van zijn weekgeld aan zijn voogd af te staan, die het steeds ten eigen bate heeft gebruikt. Mag de voogd dat doen en zoo neen, hoe dan te han delen P. Een wees. Een voogd mag zich nimmer verrijken ten koste van zijn pupil. Hij is verplicht hetgeen van de inkomsten, na aftrek der vertering overschiet, te beleggen zoodra het batig slot het vierde gedeelte der gewone inkomsten van den minderjarige te boven gaat. In de vraag wordt gesproken van een „jager", dit moet stellig zijn „jongen." De Raad dezer gemeente besloot dezer dagen tot het verleenen van eene sub sidie in de bouwkosten eener R. K. kerk. De Raad bestaat uit 8 R. K. en 3 Pro- testantsche leden en evenredig daarmede is de godsdienst der inwoners. Mag de Raad daarvoor subsidie geven X. Y. Nergens is zulks verboden en algemeen wordt aangenomen dat het mag. We zouden meerdere voorbeelden van raads besluiten kunnen aanhalen, waarbij sub sidie uit de gemeentekas voor kerkbouw werd verleend, zonder dat die besluiten door het Koninklijk vernietigingsrecht werden getroffen. Ik ben 25 jaar oud en wil trouwen. In 1919 is mijn vader als stoker op een stoomschip vertrokken en sedert hoorden we nooit meer iets van hem. Mijn vader is in 1930 hertrouwd en in 1931 ge storven. Mijn stiefvader leeft nog. Wie moet nu toestemming geven G. J. v. E. In deze vraag zit een schrijf- of druk fout, daar natuurlijk bedoeld is dat de moeder in 1930 is hertrouwd en niet de vader. In het in de vraag gestelde geval kan de tusschenkomst van den kantonrechter der woonplaats van den steller der vraag worden ingeroepen. Een meisje van 19 jaar nog in dienst betrekking, verwacht moeder te worden Het meisje wil trouwen, doch van de zijde der moeder (voogdes) wordt bezwaar ge maakt tegen den aanstaanden echtgenoot Hoelang kan de moeder in dit geval het huwelijk tegenhouden M. L. G. De moeder kan het huwelijk tegen houden tot hare dochter den 21-jarigen leeftijd bereikt heeft. de maag. Spr. heeft altijd gezegd, dat dit geen stand kan houden. Oud-wet houder Rijken en spreker moesten er toen uit, maar toch hebben zij gelijk gekregen. Er is in capelle kort geleden een huis verkocht, dat nu verhuurd wordt voor f325 juist voor de helft van wat spr. had gedacht. De heer Kraak kan de meening van den heer Verheijden deelen, maar naast de hooge loonen krijgen de arbeiders ook nog de hooge belasting. De huur is niet te verlagen, de bouwvereeniging kan dit niet missen. De heer Verheijden vraagt, wie of de wnoingen duur hebben gemaakt, de hooge uurloonen die betaald (moesten worden, de uurloonen van f 1.25- De particulieren bedankten er voor om te bouwen, zij lieten dit aan vadertje Staat over. De heer de Boer zegt, dat de toe- Proffessor Einstein en zijn echtgenoote hebben op hun doorreis van Amerika naar Hamburg een bezoek gebracht aan Rotterdam. aan den Veenschen Watermolen. Als gij, in rust, uw armen hield geheven, Leekt ge een bidder uit het grijs weleer Afsmeekend zegen op de boterijke dreven, Die aan uw voeten antwoord beidden van den Heer. En als uw wieken zeilbespannen wachtten, Tot koozend koeltje uitgroeide tot wind, Leekt ge een profeet, met ongebonden krachten Spelend, tot hun greep deed trillen uw gebint. Maar met de eeuw waarin gij werd geboren, Verging de zin voor symboliek en lijn. Tot schim van Babel's onvoltooiden toren, Misvormde u de trots van eigen-meester-zijn Uw stalen ingewand verzekert de victorie, Alleen de wasdom hangt Dog af aan God Getemperd dreunt daarom de motor zijne glorie, Maar in zijn stampen steunt zijn vechten met dit lot. Hoe anders toen uw wieken wuivend wenkten, Het zonlicht pletten tot wegspattend goud Der winden driestheid in hun aanloop krenkten Hun zoemen suizend nazong in het wilgenhout. De peinzer, dronken van het wereld woelen, Ging tot u op en keerde rijk aan rust De landman kwam het brandend lichaam koelen In uwe scha&uw en vond er nieuwen lust De sabelende schaduw uwer wieken stoorde De horzelen in hun kwellen van het vee Wijd hing om u een sfeer van ongestoorde En koesterende lieflijkheid en vrêe. Materialisme dat geen schennen schuwt, Ontwijdde ruw 't mysterie van dien vrede, En schoon gevoeligheid van zijne grofheid gruwt, Toch vloeke zij het niet, het heeft niets dan beneden. Veen. J Timmermans. Vervolg raadsverslag SPRANG-CAPELLE. De Voorzitter zegt, dat B. en W. van meening zijn, dat de gemeente in de 2e klasse gehandhaafd behoort te blijven, daardoor blijven juist de lagere inko mens het meest ontlast. De heer Verheijden meent, dat als hij zich niet vergist, in de schoenindustrie meest op stukloon wordt gewerkt. In deze industrie zijn hooge loonen ver diend, doch nu wordt tengevolge van den crisis slechts halve dagen gewerkt, zoodat slechts een half weekloon wordt gehaald. Een herschatting acht spr. niet noodig. Waar moeten de werkmenschen naar toe met hun dure woning van den woningbouw, dit is niet alleen hier, doch overal. Als spreker zich niet ver gist is Utrecht reeds tot verlaging over gegaan der huren. Men heeft mooie huizen, water en licht, maar niets in komst zwaar wordt ingezien. Er zal een tijd komen, dat naa^r middelen zal moeten worden uitgezien, om de be grooting sluitend te krijgen. Is, vraagt spr., nu niet de tijd gekomen, om Ged. St. te verzoeken, dat ook zij hiermede rekening houden en de salarissen voor de ambtenaren verlagen. Deze heeren hebben er wel rekening mee gehouden om ze te verhoogen, nu dienen ze er ook rekening mede te houden om ze te verlagen. De Voorzittel- zegt, dat hij van Ged. St. reeds een voorstel in dezen zin had verwacht, de provincie Gelderland is reeds voorgegaan, de andere provincies zullen wel volgen. De heer Michael zegt, als bouwer der woningen te Capelle, in de discussie te zijn gehaald. Spr. wilde, dat deze wo ningen in Amsterdam stonden. Ze zijn in 1920 gebouwd, den tijd van de op voering der loonen. Toen den bouw werd ontworpen, bedroegen de loonen 40 tot 55 ct., toen met bouwen werd be gonnen, waren ze 90 cent en fl.eer ze gereed waren kon men ze zelfs voor f 1.50 per uur niet krijgen. Toen Sprang- Capelle vereenigd werd, bedroeg het aantal inwoners geen 5000 en werden de jaarwedden dus vastgesteld naair een salaris beneden de 5000. Zoodra het ge tal was gestegen tot 5004, gingen ook deze jaarwedden omhoog, voor den Burgemeester met f 1000 voor den Se cretaris met f500 en den gemeente-ont vanger met f375.Het gemeentebe stuur heeft het er over gehad, om de f375 van het wachtgeld af te trekken, doch dat mocht niet. De jaarwedden voor de wethouders werd gebracht op f550. Toen spr. wethouder werd heeft hij gezegd, wij nemen slechts f 375. Spr. zou er sterk voor zijn te vragen om nu het aantal weer beneden de 5000 is gedaald, de jaarwedden terug te bren gen op de norm naar een inwonertal als er thans is. De heer Dalmaijer kan zich goed ver eenigen met het gesprokene door den heer Michael. Spr. zou verschillende gemeentebesturen willen verzoeken ad- haesie aan dit adres te betuigen. De heer Verheijden gaat ook accoord met het gesprokene, het verheugt hem, dat de plaatselijke bladen als Nieuws blad v. Heusden en Echo v. h. Zuiden, een hoofdartikel aan deze kwestie heb ben gewijd. Het voorstel van B. en W. om de opcenten te verhoogen, wordt hierop met op een na algemeene stemmen aangenomen. De heer Kraak stemde tegen. Het voorstel van den heer de Boer, welk voorstel door de heeren Dalmaijer en Verheijden wordt gesteund, om bij Ged. St. aan te dringen op verlaging der salarissen der gemeente-ambtenaren, wier salaris door Ged. St. wordt vast gesteld en andere gemeentebesturen te verzoeken, adhaesie aan dit adres te betuigen, wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Voorstellen van B. en W., inzake voortzetting der werkverschaffing. De Voorzitter deelt mede, dat de werkverschaffing bijna is afgeloopen. B. en W. hebben getracht in overleg met de polderbesturen een nieuwe [werk verschaffing in het leven te roepen, doch deze waren daarvoor niet te vin den. B. en W. hebben toen een plan ontworpen voor havenverbetering, het is wel geen economisch werk, het zou op een andere manier veel goedkooper tot stand zijn te brengen, doch waar men anders toch steun zou moeten uit- keeren, meenen B. en W. hiertoe toch te moeten overgaan. De 100D0 M! bag ger, die uit de Capelsche haven verwij derd moet worden, zal f6000 kosten, waarvan f 4500 aan arbeidsloon. De goedkeuring van den Minister is hierop verkregen, zooals bekend, heeft de pro vincie hare subsidie ingetrokken. B. en W. stellen voor de uitbaggering der Capelsche haven onder toezicht der Heidemaatschappij te doen plaats heb ben en daarvoor een bedrag van f6000 uit te trekken. De heer de Rooij is wel voor voort zetting van de werkverschaffing, hij kan evenwel niet goed vinden, dat f6000 aan de haven te Capelle wordt uitge geven. Deze haven brengt het minste geld op en ook de haven van Labbegat heeft uitbaggering dringend noodig. Spr. stelt voor het bedrag van f6000 over de beide havens te verdeelen. De Voorzitter merkt op, dat het de bedoeling van B. en W. is, eerst de haven te Capelle goed in orde te bren gen en daarna aan die te Labbegat te beginnen. De heer v. Willigenburg zegt, dat B. en W. de zaak reeds in dezen zin heb ben besproken, na Capelle, een werk dat geen maanden duurt, komt de Lab- begatsche haven aan de beurt. De heer de Rooij vindt het vreemd, dat eerst aan de haven te Capelle wordt begonnen. De heer Michael merkt op, dat op de begrooting voor iedere haven f400 is uitgetrokken, hiermede zou reeds aan de haven van Labbegat begonnen kun nen worden. De Voorzitter belooft, den Minister te zullen vragen ook aan de haven te Labbegat te mogen beginnen. De heer Kraak stelt voor, de arbei ders, die reeds een 4-tal maanden een slecht loon hebben verdiend, een uit- keering van f10.te geven voor de week, dat zij niet hebben gewerkt. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hierover een voorstel hebben, dat zij in geheime vergadering willen bespre ken. De heer Verheijden spreekt hierop als volgt: Ik sta op den bodem van weleer, mijn hooggeachten Treub in 1914 en zeg, er moet geen honger geleden wor den, doch groote voorzichtigheid moet met de finantiën betracht worden, wil de boel niet in het honderd loopen. Met genoegen luisterde ik voor eenige maanden naar de verkiezingsradiorede van Mac Donald, den grooten Engel- schen leider dezer groote arbeiders- fractie. Men moet veel Engelsch ge sproken hebben om dit te kunnen vol gen. Met klem hoorde ik hem de ar beiders waarschuwen, dat bij een val van het Engelsche Pond, hunne vrou wen bij behoud van hun zelfde loon voor hunne shilling (Engelsch zilver geld) veel minder brood, suiker, boter, etc. gekocht zoude worden. Dit advies is niet opgevolgd en wij hebben het Engelsch pond zien kelderen en onze zuivel- en tuinbouwprijzen ineen zien storten. Het gevolg was wederom da ling van het loon. Het is in Capelle overbekend, dat ik in 1917 weigerde voor zelfs goed gesitueerde arbeiders marken en kro nen te koopen en mijn zak niet wensch- te te spekken met hun zuur verdiende dubbeltjes, omdat toen reeds te voor zien was, dat de muntstelsels der oor logvoerende landen in de war zouden loopen. Men heeft den afloop gezien en indien heden Duitschland o.a. zijn buitenlandsche betaalmiddelen niet rant soeneerde, men wederom voor een val van de Mark zou staan. Ik noem slechts een paar sprekende voorbeelden. Het is daarom onze allerhoogste plicht on zen Nederlandschen gulden op peil te houden, door desnoods onzen buikriem wat aan te rijgen. Er moet op de een of andere manier verandering komen inzake steunregeling en werkverschaf fing. Het zoude verschrikkelijk zijn, wanneer ons papiergeld in den loop van H a 3 jaren als waardelooze vodjes pa pier in het buitenland verkocht werden, zooals wij dit kort geleden zagen op de Waalwijksche markt met Marken en Kronen. Wie zal dan het ergst ge troffen worden? De arbeidersklasse in de eerste plaats. Wie zoude dezen toe stand met vreugde begroeten? Alleen zij die op zwaren hypotheek zitten of groote schulden aan banken had den te betalen. Met klem waarschuw ik dan ook de arbeidersklasse in onze gemeente, waarvan velen weten, dat ik hen een warm hart toedraag, niet te luisteren naar het zoet gefluit van nu eens wer kelijke revolutiekraaiers. Op den duur kan niet uitblijven, dat men over zal moeten gaan zooals in Frankfort a.d. Main tot uitkeering in natura, indien deze toestand nog wat voort blijft du ren, wat ik ten zeerste vrees. Dhr. Michael stelt hierop voor, om de werkloozen die elders werk willen gaan zoeken, hun loon uit te betalen. Met het voorstel van den heer Kraak, om de werkloozen f10.uit te betalen voor de week dat zij niet hebben ge werkt, daarmede kan spr. niet accoord gaan. De gemeente is zelf een arm ge zin. De heer v. Willigenburg zegt, dat het idee van den heer Michael, om' de werkeloozen die elders werk gaan zoe ken, hun loon uit te betalen, reeds een tijd terug met de Heidemaatschap pij is besproken. B. en W. hebben hier voor echter geen medewerking kunnen krijgen. Wat de uitkeering als door de heer Kraak bedoelt betreft, B. en W. hebben dit ook gevoeld, het ligt in de bedoeling hun iets uit te keeren, in de geheime vergadering zal hier over zoo dadelijk worden gesproken er zal een lijst worden voorgelegd. Het voorstel van B. en W. om een bedrag uit te trekken groot f 6000 voor de uitbaggering der haven te Capelle, wordt in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. De heer de Rooij stemde voor, on der protest evenwel, dat f6000 alleen aan de haven te Capelle wordt besteed. Bespreking verbetering Hoogevaart- sche weg. De Voorzitter deelt mede, dat van de Maatschappij Wegenbouw 3 aanbie dingen zijn ingekomen. Ten eerste ver betering met z.g. teerslakken, levens duur 12 a 15 jaar, kosten f8500.een tweede met koud asfalt, levensduur 20 jaar, kosten f11500.en herstelling van de ondeugdelijke laag, op eigen kosten der Maatschappij. B. en W. leg gen deze aanbiedingen aan den raad! voor, zonder advies, omdat het college in verband met de tijdsomstandigheden niet met voorstellen durven komen. De heer Kraak zou, waar de fun deering van den weg goed is, de bo venlaag in orde laten maken, op kosten van de Maatschappij. De heer de Boer kan zich heel goed met dit voorstel vereenigen, als het blijkt dat het niet in orde is, kan later altijd nog iets anders worden gedaan. Ook de heer Michael spreekt in den zelfden geest. De heer de Rooij is het hier niet mede eens, deze zou een nieuwe aan besteding doen plaats hebben. Met op een na algemeene stemmen wordt hierop besloten Wegenbouw het bovendek in orde te doen maken, zon der dat er kosten voor de gemeente uit voortvloeien. Begrooting 1931 wordt gewijzigd con form het voorstel van B. en W. Reclames straatbelasting worden in besloten vergadering behandeld. Bij de rondvraag zegt de heer Kraak, dat bij de werkverschafifng schijnbaar weinig notitie wordt genomen van zie ke arbeiders. Op 7 Febr. is een werke- looze ziek geworden en op 22 Maart hadden zij nog niets ontvangen. De openbare vergadering wordt hier op gesloten, waarop de raad overgaat in geheime zitting. ■poedig, net en billijk, door

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 8