FEUILLETON. Buitenland, Zislssmarf. Binnenland. Iir gezonden. c Marktberichten. Hindenburg is als Rijkspresident herkozen. Berlijn, 40 April. Uitgebracht werden 36.491.694 stem men. Dit is 4.455.421 minder dan op 43 Maart. 83 pCt. der kiezers hebben gestemd tegen 86 pCt. op 13 Maart. Uitgebracht zijn op 13 Maart Hindenburg 49.359.642 tegen 18.650.730 Hitier 43.417.460 11.339.285 Thalmann 3.706.388 4.983.179 Düsterberg 2.557.590 "Winter 111.432 Ongeldig 8204 Hindenburg heeft dus 708.912 stemmen meer gekregen dan op 13 Maart. Hitier 2.078.175 meer, Thalmann 1.276.809 minder. Vele communisten hebben zich van stemming onthouden. De achteruitgang in hun stemmental 1.276.809 is echter grooter dan het minder aantal kiezers die gestemd hebben (1.155.421). Hindenburg had voor verkiezing slechts de relatieve meerderheid noodig. Hij behaalde echter de absolute meerderheid. Men kan aannemen dat het grootste deel der stemmen, die de vorige maal op Düsterberg (Stahlhelm) waren uitgebracht, nu op Hitier zijn overgegaan, hoewel ook Hindenburg er een deel van gekregen moet hebben. DE BABY VAN LINDBERGH. Lindbergh heeft den ontvoerders van zijn kind 50.000 dollar betaald. Tegen de verwachting in, is het kind hem echter nog niet teruggegeven, ofschoon hij den ontvoerders verscheiden dagen tijd heeft gelaten en hun de verzekering heeft ge geven, dat geen strafvervolging zou wor den ingesteld. De politie heeft de verklaring van Lind bergh bevestigd, betreffende de uitbetaling van het losgeld aan de ontvoerders. De politie heeft te Brooklyn een man gear resteerd, die vroeger adjudant schijnt te zijn geweest van Al Capone. De politie weigert nadere bijzonderheden over deze aangelegenheid mede te deelen. Het mi nisterie van financiën heeft aan alle ban ken en ondernemingen verzocht, den loop te volgen van de nummers van de bank biljetten, waarmede het losgeld is uitbe taald. Lindbergh heeft den ontvoerders een ultimatum gesteld, waarin hij dreigt te zullen overgaan tot niets ontziende achter volging met alle hem ter beschikking staande middelen. Nader vermeldt de Crt.De ontvoerders van Lindbergh's baby moeten hebben ge ëischt, dat, alvorens het kind door hen aan de ouders wordt teruggegeven, de in bankbiljetten betaalde losprijs van 50.000 dollar zal worden omgewisseld in een betaalmiddel, dat geen enkel spoor voor de politie achterlaat. Intusschen hebben de te New York verschijnende „Daily News" en de in Chicago en Detroit er mee geliëerde bla den een belooning van eveneens 50 000 dollar uitgeloofd voor het verstrekken van inlichtingen, wanneer deze tot resul taat hebben, dat het kind vóór 10 Mei aan de ouders wordt teruggegeven. Omtrent het tegenover Lindbergh ge pleegde bedrog, verneemt de „Daily He rald" nog uit New York, dat hier ver moedelijk door eenige schurkachtige lieden de volgende laaghartige streek is uitge haald. Zij moeten in een warenhuis kleertjes hebben gekocht, die volkomen beantwoordden aan de beschrijving van Naar het Fransch. 56. 't Belangrijkste voor Haudecoeur was, dat men hem niet herkende, dat men hem er den volgenden dag niet van verdenken zou, degene te zijn, die een poging gedaan had om te ontkomen. Want dan was hij verloren. En op goed geluk snelde hij in het duister voort; dikwijls liep hij tegen den een of anderen onzichtbaren hin derpaal op, viel neer, richtte zich weer op, viel weer, richtte zich weer op en snelde woedend verder. De regen verminderde en de wind, hoewel steeds nog krachtig, begon de lucht schoon te vagen. Nog eenige minuten en het noodweer zou voorbij wezen; met het noodweer zou de duisternis verdwijnen, niet om plaats te maken voor den dag 'twas omstreeks twee uur in den morgen maar om vervangen te worden door een kalmen nacht met maanlicht Dan zou het geheim van de ontsnapping spoedig bemerkt worden en de gevaren zouden grooter, zouden onoverkome lijker worden. I Hij begreep het en haastte zich nog meer. Gelukkig deed zijn schouder hem de kleertjes van Lindbergh's baby. Deze zouden zij naar Lindbergh hebben ge zonden ten bewijze, dat de baby zich in hun bezit beyond, waarop de geldzending zou zijn gevolgd. Een ander verhaal wil, dat de baby zich op een schip bevindt, dat door drank smokkelaarsbooten is omringd, welker op varenden het kind en daarmee het losgeld in handen willen krijgen. O— Aanslag op den President van den Doitschen rijksbank Dr. Lnther. Op het Potsdammer Bahnhof te Berlijn deden Zaterdagavond om 9 uur twee personen een revolveraanslag op den president van den Duitschen rijksbank, dr. Luther, die op het punt stond met de Duitsche delegatie naar Bazel te ver trekken. Een kogel doorboorde een mouw en verwondde Dr. Luther licht aan een arm. De heer, die dr. Luther vergezelde, gaf den stationsbeambte, die zich in de nabijheid der delegatie bevond, onmid dellijk opdracht den dader te arresteeren. Deze gaf daarna heel koel en lachend met een ironisch „asjeblieft" zijn revolver aan den stationsbeambte over. De politie heeft inmiddels vastgesteld, dat nog een derde persoon bij den aan slag betrokken geweest moet zijn. Deze is echter intusschen ontkomen. Op het station is de aanslag bijna onopgemerkt gebleven, zoodat geen op loop ontstond en het verkeer van het reizend publiek geen vertraging ondervond. Bij het eerste verhoor van beide daders bleek, dat de aanslag niet uit politieke beweegredenen werd gepleegd. Beide heeren zijn veeleer fanatieke aanhangers van de zgn. „Freigeld- und Freiwirt- schaftlehre" en hebben door hun daad slechts tegen de valutapolitiek van den president van den rijksbank willen de- monstreeren. Politieke motieven beweren zij niet gehad te hebben. In October van bet vorig jaar hebben zij tegen dr. Luther en het geheele directorium van den rijksbank een aan klacht ingediend wegens wisselruiterij, banknoten bedrog, hoogverraad, het voeren van twee boekhoudingen en benadeeling van het vermogen van het Duitsche volk. Dit proces werd echter door de recht bank gestaakt. Mogelijk hebben de daders dus ook door den aanslag hun misnoegen hierover te kennen willen geven. Werner Kertscher, die het revolver schot loste, is staathuishoudkundige en medewerker van dr. Roosen. Hij heeft zijn domicilie in Kostiz in Thüringen. Dr. Roosen, die in 1873 te Buenos Ayres geboren werd, is in 1930 vandaar naar Londen vertrokken en heeft sindsdien geen vaste woonplaats meer gehad. Hij is rechtskundig adviseur en geldt als een uitstekend raadsman op financieel gebied. Beiden zijn zij een tijdlang lid geweest van de nationaal socialistische partij, maar zijn kortgeleden wegens politieke mee- ningsverschillen uit de partij getreden. AUTO ONGELUK? Een met bouwmateriaal beladen vracht auto werd in Sinalunga door den bliksem getroffen en vloog in brand. Het voertuig stortte doordat de bestuurder de macht over het stuur verloor, van een helling naar beneden. De chauffeur en 2 pas sagiers verongelukten. - O— VLIEGONGELUK. Tijdens een oefenvlucht kwamen boven het vliegveld Lonate Pozzolo 2 bommen werpers met elkaar in botsing en stortten neer. 2 officieren en 5 leden der be manning kwam om het leven. in die oogenblikken niet zooveel pijn meer. Maar hij zag in, dat hij niet in staat zo»u wezen, om zich te ver zetten en te verdedigen. Een oogenblik bleef hij staan, om te kunnen ademhalen. En hij maakte zich dit oogenblik ten nutte, om te luisteren of men hem ver volgde. Vervolgd zou hij zeker worden. Maar hadden de Canaques de gendarme- en soldatenposten gewaarschuwd? Was men hem reeds op het spoor? Hij hoorde niets. Overal in het rond volkomen rust; zelfs de wind ging liggen. Hij bemerkte, dat hij de gendarme- post reeds voorbij was. Nu bleef hem nog die der soldaten over. Zonder verder avontuur passeerde hij ook deze post. Wij hebben gezegd, het was veel gemakkelijker het schiereiland Ducos binnen te komen, dan het te verlaten en al hadden de schildwachten hem opgemerkt, ze zouden er zich niet over verontrust hebben. Hij sloop zijn hut binnen en wierp zich op zijn leger. Hij trachtte wakker te blijven, want wanneer hij sliep, begreep hij, dat hem een groot gevaar bedreigde, als men een onderzoek bij hem kwam instellen. Maar de vermoeienis was sterker dan zijn wil. Hij viel in een diepen slaap, zonder dat hij eenige smart van zijn wond SCHEEPSRAMP. Het Britsche s.s. „Deerpool" heeft vier matrozen opgepikt van het Fransche zeil schip „Rouzic", dat in de Golf van Biscaje in een storm is gezonken. Acht reddingsbooten, waarin zich 28 man hadden ingescheept, worden vermist. De „Rouzic" was uit St. Malo afkomstig. DE ZESDAAGSCHE TE PARIJS. PijnenborgYan Kempen winnaar*. Het Nederlandsche koppel Pijnenburg Van Kempen is overwinnaar geworden van de Parijsche Zesdaagsche, maar eerst in de laatste minuten. Het lag 25 mi nuten voor het einde nog op de 4e plaats met 1 ronde achterstand. Ruim 10 min. zijn zij toen aan het jagen geweest om de ronde in te halen maar alle overigen schenen tegen de Hollanders samen te spannen en om beurten elkaar pacend trok het peloton weer bij. Toen 10 min. voor het einde Pijnenburg en Van Kempen er weer vandoor gingen, bleef de achter volging echter uit en op vrij gemakkelijke manier plaatsten onze landgenooten zich toen aan den kop. Het sterkste koppel had toen gewonnen. 1. Van KempenPijnenburg 656 p afstand 3450 K.M. 500 M. 2. Charlier—Deneef 554 p. 3. WambstBroccardo 300 p. 4. Op 1 ronde Pelisier—Leducq 427 p, 5. 2 BullaBoucheron 526 p. 6. Thierbach Siegel 345 p. 7. 4 MervielFoucaux 150 p. 8. 13 Coupry Pecqueux 856 p. 9. 20 Debruyckere Decorte 235 p. o— RECORDVLUCHT. Een K.L.M.-vliegtuig is in 75 minuten van Londen naar Rotterdam gevlogen, dat is met een snelheid van 294 K.M. per uur. —O KIND VERBRAND. Een 6 jarig zoontje van den heer Ra makers te Swalmen trok een ketel kokend water om en is aan de bekomen brand wonden overleden. O TE WATER GEWAAID? Aan den Hoornscheweg is de 51 jarige tuinder J. de Kok, wonende aan Den Hoorn bij Delft, waarschijnlijk door den storm in den Vlaardingsche Trekvliet geraakt en verdronken. O LYSOL GEDRONKEN. In ernstigen toestand is naar het zie kenhuis vervoerd de 3 jarige J. M. te 's Hage, die uit een fleschje, gevuld met lysol, had gedronken. —O KINDERLIJKJE GEVONDEN. Zondagmiddag heeft de politie te Over- schie in het water langs de Schans een kinderlijkje gevonden van eenige dagen oud. O— STEUN AAN DE ZUIVELBEREIDING. Het wetsontwerp inzake steun aan de zuivelbereiding is thans bij den Raad van State. O— INVENTARISATIE AARDAPPELEN. Vanwege het ministerie van binnen landsche zaken en landbouw zullen om streeks 15 dezer de bij de verbouwers aanwezige aardappelvoorraden (voor klei-, zand- en veenaardappelen afzonderlijk) worden opgenomen. Zoowel de voorraden voor eigen gebruik als die ten verkoop bestemd vallen onder deze inventarisatie. Met nadruk is er den burgemeesters op gevoelde. Gelukkig ontwaakte hij reeds bij het opgaan van de zon dooir zijn wond, waarvan hij toevallig het verband los gescheurd had. Als er eenig vermoeden op hem rust te, als er een onderzoek bij hem werd ingesteld, wat moest hij dan doen? Men zou zijn wond ontdekken en hij zou genoodzaakt wezen, te verklaren, hoe hij daaraan gekomen was. 't Stond gelijk, alsof men hem op heeterdaad betrapte. De wonden van de lansen der Canaques zijn onmiddel lijk te herkennen. En dan, misschien was de Canaque niet dood. Misschien had hij nog kunnen spreken en eenige inlichtingen geven. Pijnlijk stond hij op. Zijn bloedverlies en de verschrikke- lijka nacht, dien hij doorgebracht had, veroorzaakten een hevige koorts, maar wat zijn moed en wilskracht staalde en onderhield, dat was het gevoel van het gevaar, dat hem dezen dag bedreig de onder de argelooze oogen van de wachten, en vooral van zijn medege vangenen, met wien hij zich nooit op hield en die hem daarom niet gaarne mochten lijden. En vooral zou zijn verloren bloed hem kunnen verraden. Gelukkig, dat de hevige regen, die uren lang had aangehouden, het bloed uitgewischt had, dat uit zijn schouder op zijn hemd gedruppeld was. Hij behoefde nu weinig voorzorgs maatregelen te nemen. Hij wiesch zijn gewezen, dat de opneming onder de be staande omstandigheden met de grootst mogelijke zorg dient te geschieden. O VOET AFGEKNEPEN. Bij de z.g.n. Groote Merwedesluis te Gorinchem is de 21 jarige schippersknecht Scheepstra van het zeilschip Veluwe met een voet bekneld geraakt tusschen een staaldraad. De voet werd hem afgekne pen. Hij is naar het ziekenhuis aldaar vervoerd. O— UIT DE STEENINDUSTRIE. In een onder leiding van dr. A. R. Zimmerman, gehouden vergadering van vertegenwoordigers van de geheele steen industrie in Nederland, is in beginsel de wenschelijkheid uitgesproken van een nog verder gaande beperking van de metsel steenproductie gedurende het tijdvak van 1 Mei 1932 tot 1 Mei 1933 dan thans reeds geldt, en wel door de stoplegging van de ringovens gedurende 6 maanden. O— SALARISKORTING IN NOORD-BRA BANT. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben den gemeenteraden in hun gewest een brief gezonden betreffende hun voornemen tot een tijdelijke korting, toe te passen op de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen, ontvangers, ambtenaren van den burgerlijken stand en wethouders, voor een tijdvak van drie jaren, ten be drage van drie procent. De korting wordt voor elk atobt slechts toegepast, indien en voor zoover zij overschrijdt het bedrag, hetwelk op de betrokkene in dat ambt over hetzelfde tijdvak is verhaald wegens bijdrage voor pensioen. De tijdelijke kin dertoelagen voor burgemeesters, secretaris sen en ontvangers blijven, bij bovenbe doelde korting, buiten aanmerking. O DE NIEUWE RIJKSWEG DOOR DE ALBLASSERWAARD. Men meldt dat de minister van water staat bij besluit van Vrijdag heeft vast gesteld het tracé, loopende door de Al- blasserwaard, van den aan te leggen rijksweg Rotterdam - Eist (Nijmegen) Wat betreft de Alblasserwaard, zal de nieuwe weg loopen van Alblasserdam over den Achterdijk van Papendrecht, verder over den Sliedrechtschen Oudetiendweg bij Giessendam over de Peulen en voorts naar Gorinchem tusschen het kanaal van Steenenhoek en den Spoordijk. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie, Wilt U onderstaande voor mij opnemen? Uw geachte Reporter, de Heer Roza, schijnt in de laatst gehouden Raadsver gadering opgevangen te hebben, dat ik fluisterend onzen geachten Voorzitter mededeelde, dat de 20 jaar geleden ge bouwde bekende villa voor f 325 verhuurd was. Deze is bereids aan dezen huurder behoorlijk verkocht. Ik wenschte met een enkel woord hierop terug te komen tot de Sprang Capellenaars. Men ziet, nu het door Uw blad publiek is geworden, dat er toch veel te groote verschillen in huishuren zijn ontstaan. De woningbouw verhuurt o.a. voor 31/a en f4 per week, terwijl deze prachtige villa voor f 6.25 was verhuurd, ik ver meen dit uit betrouwbare bron te hebben vernomen. Men spreekt wel eens sarcastisch, sinds de beroemde vereeniging van onze ge meenten, over Capelle. Menigeen heeft het bevreemd, dat een Rotterdammer, wond en meende, dat er wel eenige dagen zouden voorbij gaan, voordat zij genezen was. Daarna hing hij zijn kleeren te dro gen. Vervolgens nam hij zijn gereed- schapepn bij de hand, maar hoewel hij werken wilde, kon hij zijn oogen van vermoeienis nauwelijks open hou den. De poging tot ontsnapping was wel dra bekend, wat de omstandigheden betreft. De Canaque had zich in zijn eigen lans doorboord, die Haudecouer op gehouden had. Onmiddellijk was hij met doorboord hart dood neergevallen. De wacht, die op zijn alarmkreet toegesneld was, had slechts een lijk gevonden.» Groote opschudding en voor al groote onzekerheid. Wat was de oorzaak van zijn dood? Wat het een wanhopige poging van een der gevangenen, om te ontvluchten? Of was het een wraakneming en was de neger door een zijner makkers ge dood? 'tWas onmogelijk de waarheid te weten te komen? De lans, die men door het lijk gesto ken vond, werd herkend als die van den Canaque. Hoe dus zijn dood te verklaren? De Canaque had zijn post verlaten, 't Lijk lag op omstreeks vijf honderd meter verwijderd van de plek, waar men hem 's avonds op wacht had geplaatst. Had hij misschien iemand achter die zijne zaken in Waalwijk heeft, in Capelle komt wonen. Mij was reeds lang dit bekend en heb dit zelfs in de hand gewerkt. Eenige jaren geleden heb ik gestreden voor het behoud van ons post kantoor, waarover zoovele geruchten liepen, dat ook dit verplaatst zou worden. Men ziet, dat men sinds de vereeniging op zijn „qui vive" moet zijn. Nu de auto het gewone vervoermiddel is geworden, gaan de zakenlui in dezen crisistyd ver huizen, d&Arheen, waar men goedkoop kan wonen. Laat men nu oppassen, dat men de belastingen en zeker niet de Personeele belasting, te sterk opdrijft. Ik zie alsdan de toekomst voor Capelle nog zóó donker niet in, met zijne prachtige heerenhuizen en tuinen die men billijk zal kunnen koopen, wegens vertrek of overlijden. Mocht men hieraan geen aandacht willen schenken, dan zou het wel eens gebeuren als in Keulen, Dus- seldorf en Wiesbaden, waar de belastingen op huizen veel hooger zijn als de huren en leeg komen te staan, zelfs worden weggeven, omdat de belastingen niet opgebracht kunnen worden. Wanneer dergelijke perceelen wederom door zakenlui worden betrokken, dan profiteert hiervan de geheele middenstand. Capelle ligt met zijne prachtige wegen nu eenmaal in 't centrum van de leer- nijverheid en alle plaatsen zijn van hieruit zeer gemakkelijk te bereiken, wat een groot voordeel is. Afstanden bestaan niet meer. Ik hoop dan ook dat men zijn gezond verstand zal bewaren en de kippen, die tegenwoordig de zilveren in plaats van de gouden eieren leggen, niet zal afslachten. Van een gouden boom plukt men steeds meer dan van een koperen, zegt een bekend spreekwoord. Met dank voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, Uw Abonné A. M. VERHEIJDEN Az. Raadslid van Sprang-Capelle. 's Grevelduin-Capelle, April 1932. ROTTERDAM, 11 April. Aanvoer 1366 varkens. Prijzen per K.G le kw. 2e kw. 3e kw. 21—24 17—20 15-17 Export 2020 GORINCHEM, 11 April. Op de veemarkt was heden aange voerd 442 runderen, 3 nuchtere kalveren, 5 schapen, 10 lammeren, 560 biggen, 60 overloopers. Men besteedde voor Zware kalfkoeien f 230260. Melk koeien f150f225. Kalf vaarzen f 140 190. Guiste vaarzen f80—130, Pinken f6090. Nuchtere kalveren f812. Schapen f2540. Lammeren f610. Overloopers f 1014. Biggen f46. BREDA, 11 April. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 186 stuks vee, t. w. 60 stuks hoornvee, 3 kalveren en 123 biggen. Prijzen Biggen f 4f 7 Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. Vette vaarzen 3034 2630 Vette koeien 24—30 2026 Stieren 25—30 20—26 Kalfkoeien f 150.tot f 225. Kalfvaarzen f 125.tot f 175, volgd? Als het dag was geweest, of als het een heldere kalme nacht was geweest, zouden de negers weldra de voetspo ren van Haudecoeur in het riet en 't gras herkend hebben. Maar bij dit nood weer was het onmogelijk. Zij moesten den dag afwachten en toen die aanbrak, waren de sporen verdwenen. Alle schildwachts werden echter ge waarschuwd en naar alle zijden pa trouilles uitgezonden. Maar dit alles had geruimen tijd ge kost. En Haudecoeur was zijn hut reeds lang binnengeslopen. Den volgenden morgen werd er in alle hutten een on derzoek ingesteld. De bewakers, gevolgd door soldaten, doorzochten alle hutten, en ondervroe gen alle gevangenen, om het een of andere spoor te ontdekken. Haudecoeur kon slechts door zijn wond verraden worden. Maar niemand kon die wond vermoe den. En al had men vermoedens op hem gehad, zouden ze toch spoedig verdwe nen zijn, daar men hem aan het werk vond. Uitgespreid over het riet, lagen, voor zijn hut, zijn natte kleeren in de zon te drogen. Maar ook dat kon hem niet verraden. Bijna voor iedere hut hingen kleederen te drogen. (Wordt vervolgd.) —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4