mms Derde Blad 80.5218 Vrijdag 15 April mantel/ naap üw smaakzujt vinden voor hot Land van Keusdon en Altena, do Langstraat on de Bommelerwaard. mtKiiuollo In oor) ongdodelqk Qioót aantal uxidenzyu ut) Vi'nkfi QQtoond.de een DeppyzGnzyn laaQ, laQep dan (looit betaalde- Binnenland. sfimÊÈÊÊm Hooge Steen we, BEHOORENDE BIJ HET van tram gesprongen en overreden. Een bewoner van de Haarlemmermeer ging met de sneltram van Haarlem naar Amsterdam. Hij moest op Sloterdijk zijn, maar de tram stopte daar niet. Ondanks waarschuwingen van passagiers en conduc teur om niet van den wagen te springen, deed hij het toch. Hij viel en de vol gende wagen ging over hem heen. Zwaar gewond aan het hoofd en met inwendige kneuzingen werd hy naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. O— inbraak in onbewoonde villa. De politie van Heiloo vond in het bosch een partij lijf- en beddegoederen, ver borgen onder struikgewas. De politie kon twee personen J. T. uit Den Haag en O. B. uit Kamerik (Utrecht) arresteeren, toen zij kwamen om het goed weg te halen. De politie van Helioo stelde zich in verbinding met de politie te Bergen (N.-H.), daar vermoed werd, dat de ge stolen goederen uit een villa te Bergen waren ontvreemd. By nader onderzoek door de politie te Bergen bleek dat juist te zijn. Ingebroken was n.l. in de onbe woonde gemeubileerde villa van de familie Marsmeyer aan de Van Borselenlaan en in huur aan mr. Heyting te Amsterdam, m welke villa verdachte T. reeds vroeger had ingebroken, voor welk feit hij nog een voorwaardelijke straf te goed had. eide verdachten, oude bekenden van de politie, zijn ter beschikking van den burge meester te Bergen gesteld. MASSA-ONTSLAG. r Jn Iaatste vergadering van de labrieksleden van het personeel van de Koninklijke Nederlandsche Machinefabriek v.h. E. H. Bergemann te Helmond, heeft de directie moeten mededeelen, dat het niet mogelijk is onder de tegenwoordige omstandigheden het bedrijf in de afdeeling constructiewerkplaats voort te zetten. In verband hiermede is de directie genood zaakt in de eerstvolgende maand het geheele personeel van de afdeeling con structiewerkplaats geleidelijk te ontslaan. Ook m de afdeeling machinefabriek en gieterij bestaat een tekort aan werk zoodat ook hier verder inkrimping van personeel noodzakelijk is. o— noord-brabant en de brabantsche industrie. Ter gelegenheid van de in September 1931 gehouden Brabantsche Industrie- dagen is een propagandaboekje over de provincie Noord-Brabant uitgegeven, dat een beknopte beschrijving van het verleden en heden dezer provincie geeft, en waarin meer in het bijzonder de takken der Brabantsche industrie en haar producten worden besproken. Thans zijn van dit boekje Fransche, Duitsche en Engelsche uitgaven verschenen, waarvan door het uitvoerend comité der Brabantsche Indu- striedagen in totaal 5000 exemplaren over e geheele wereld worden verzonden aan officieele lichamen, Kamers van Koop- andel, groote banken, belangrijke indu strieën, enz. -O— een gelukkig land voor gehuwden. De gemeente Weert met ruim 14.000 inwoners telt niet minder dan 20 echt paren die 50 jaren en langer zijn gehuwd, waaronder zelfs 2 van 56 jaar, 1 van 57 en 1 van 61 jaren. Deze maand hopen weder 4 echtparen hun gouden bruiloft te vieren. O— 100 millioen eieren uit de markt. Naar we vernemen bestaat het voor nemen, om tot steun van den eierprijs, in de eerstkomende maanden 100 millioen eieren uit de markt te nemen en in koelhuizen op te slaan. De coöperatieve vereenigingen zullen bij verkoop in het najaar onder bepaalde voorwaarden een eventueel verlies door staatsgarantie gedekt vinden. De waaide der opgeslagen eieren zal ongeveer f 3,500,000 bedragen. De ei®1*" prijs zal dus ongeveer 31/i ct. moeten zijn. O— EEN BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR de nederl. scheepsbouw MIJ. De Nederl. Scheepsbouw Mij. te Amster dam heeft opdracht ontvangen tot het bouwen van twee motorpassagiers- en vrachtschepen van 10.000 ton. Deze opdracht is voor buitenlandsche rekening. O— De werkeloosheid in het Land van Heusden en Altena. De werkeloosheid in het Land van Heusden en Altena neemt in de laatste weken eer toe dan af. Onder de land arbeiders loopen veel personen reeds maandenlang zonder werk en zijn geheel op steun van gemeenten of armbesturen aangewezen. De werkverschaffingen van wege de gemeenten of waterschappen gedurende den afgeloopen winter is beëin digd, doch een groot aantal arbeiders zijn' nog niet bij den boer geplaatst kunnen worden. Ook het trekken uit de Werkloozenkassen is zoo goed als afgeloopen. Andere jaren werkten er veel arbeiders uit het Land van Altena gedurende den geheelen winter in den Biesbosch doch ook daar zijn de boeren noodgedwongen tot ontslag overgegaan. Het is te voorzien, dat niet alle land arbeiders dezen zomer aan het werk zullen komen. De uitkomsten in de bedrijven zijn zoodanig, dat de boeren de werkzaamheden niet kunnen laten verrichten Boeren die anders 3 10 arbeiders in dienst hadden, kunnen het thans met enkele arbeiders af. Ze zijn niet in staat meerdere arbeidskrachten te betalen, ook weer ten schade van de betrokken landerijen. De gemeentebesturen, die wekelijks een groot bedrag aan steun uitbetalen komen er slecht voor te staan. Duizen den guldens zyn reeds uitgegeven, ter wijl het einde van de steunverleening nog niet is te voorzien. Er zijn even wel al gemeenten, welke moeilijkheden ondervinden bij de uitbetaling van loonen en anderzins. Geen wonder dan ook. Geen enkele gemeente is op den duur in staat de steeds grootere wordende uitgaven voor steun en werkverschaffing te dragen, zoodat het te voorzien is, dat de gemeenten binnen korteren of langeren tijd alle in de knel zullen raken. Ook de werkloosheid onder de fabrieksarbeiders is groot te noemen. In normale tijden werkten honderden arbeiders uit het Land van Heusden en Altena op werven en fabrieken, doch door stopzetting en ont slag is dit aantal tot enkele tientallen personen gedaald. Vele fabrieksarbeiders loopen dan ook reeds maandenlang zon der werk en zijn ook geheel aangewezen op de werkverschaffing of steun. Huisgezin. O— NATIONAAL CRISISCOMITÉ. Het Nationaal Crisis Comité deelt mede. De heer Chris Lanooy, kunstpottenbak ker te Epe, heeft een serie crisis-borden vervaardigd welke door hem rechtstreeks aan particulieren worden geleverd voor den prijs van f 15 per stuk. Van de opbrengst van elk bord wordt f 2.50 in de kas van het Nationaal Crisis Comité gestort. Deze borden welke een hooge artistieke waarde hebben, zijn alle van verschillend dessin en dragen aan de rugzijde de vermelding ,,Crisis-4931-1932 benevens de handteekening van den kunstenaar. Onder de eersten, die zich een der gelijk bord aanschaften behoorde Prinses Juliana Het Nationaal Crisis Comité spreekt de verwachting uit dat velen op deze wyze zijn werk zullen steunen. De Burgemeester van Lonneker deelt mede, dat blijkens ingekomen verzoeken om inlichtingen, door J. Dapper, wonende C. 145, aldaar, in verschillende gemeenten advertenties ter plaatsing worden aange boden, waarin goede verdiensten in uit zicht worden gesteld. Alvorens met Dapper in relatie te treden, geeft de burgemeester voornoemd in over weging, eerst inlichtingen by hem in te winnen. O— OUD-MINISTER DE VISSER, f Dr. J. Th. de Visser, minister van staat, oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, voorzitter van den radio- raad, is gisteren overleden. nog mtxfa'dmdanêf& zoodat ÜQemakkelyk iets Vervolg raadsverslag SLEEUWIJK. De heer Mijnlieff vond dit bezwaarlijk en vroeg ontheffing. De raad heeft toen bij wijze van overgangsbepaling, aan dokter Mijnlieff ontheffing ver leend tot tijd en wijle, dat er in Sleeu- wijk e»en ambtswoning ter beschikking zou zijn. Daarop is de kwestie van de forensenbelasting gekomen, waar dok ter Mijnlieff ook onder viel, wat ten gevolge had, dat hij 17 Januari 1927 zijn ontslag vroeg als gemeentegenees heer, welk ontslag hem per 1 Februari '27 werd verleend. Hij had ook te ken nen gegeven, dat als de gemeente geen aanspraak op forensenbelasting maakte, hij dan zijn ontslagaanvrage zou in trekken. Toen is den Minister gevraagd of de raad bevoegd was, om een be lastingplichtige niet op te geven. De Minister achtte dit in strijd met de wet, zoodat naar aanleiding daarvan dokter Mijnlieff bij besluit van 28 Jan. 1927 eervol ontslag is verleend en werd hij benoemd tot tijdelijk gemeentege neesheer. Dokter Mijnlieff heeft de aan neming van zijn tijdelijke benoeming bericht. Als de raad nu bedenkt, dat bij iedere begrooting er op gewezen werd, dat hier hoog noodig een ge meente-geneesheer moet komen, omdat dit voor de gemeente van het grootste belang werd geacht, dan is het duide lijk, waarom B. en W. thans met hun voorstel zijn gekomen. Bij de behan deling der begrootingen van 1928, '29 en 1930 hebben B. en W. gezegd, dat zij niet de mogelijkheid zagen, om aan het geuite verlangen te voldoen. De kwestie werd door hen ook besproken met de dokters Bresier en Mijnlieff en deze waren mede van oordeel, dat er gjeen mogelijkheid bestond, hier voor alsnog een geneesheer te krijgen. Inmid dels is evenwel de toestand veranderd, de gemeente breidt zich steleds uit, aan de uitbreiding is het eerste huis verrezen, dan hebben B. en W. een plannetje voor het bouwen van 4 arbei derswoningen, waarover straks nader zal worden gesproken en in verband met die uitbreiding heeft zich hier ook thans een arts gevestigd. Om te be vorderen, dat die hier ook gevestigd blijft, stellen B. en W. voor, hem als gemeente-geneesheer te benoemen ën dokter Mijnlieff ontslag uit zijn tij delijke betrekking te verleenen, met dank voor de bewezen diensten. Nu h-eeft spr. van terzijde vernomen, dat B. en W. een verwijt wordt ge maakt, dat zij geen overleg met dokter Mijnlieff hebben gepleegd. Waarover zou men evenwel overleg moeten ple gen, hadden B. en W. hem moeten vra gen om alsnog hier te komen wonen, terwijl zij reeds van tevoren wisten, dat dr. Mijnlieff daar niet aan denkt? Zoo niet, waarover moest dan overleg met hem gepleegd worden. Vandaar 't voor stel van B. en W., 'n voorstel, dat voor de heeren niet vreemd kan zijn, omdat het hen bekend is, dat zich hier eein geneesheer heeft gevestigd, waarmede dus het ideaal bereikt is, waarnaar men hier steeds heeft gestreefd. Spr. meent het voorstel hiermede voldoende te heb ben toegelicht. Dhr. de Boon verklaart er altijd voor te zijn geweest, dat zich hier op Sleeu- wijk 'n geneesheer zou vestigen, doch spr. vindt, dat met dr. Mijnlieff de zaak besproken had behooren te worden, men had hem moeten vertellen wat hem boven het hoofd hing. De Voorzitter merkt op, dat dit niet noodig was, er hing den heer Mijnlieff niets boven het hoofd, zijn betrek king was slechts een tijdelijke, wat wil zeggen, dat hij ieder oogenblik de kans liep, dat deze tijdelijke betrekking zou worden opgezegd. Als er dus wordt gezegd, dat B. en W. met dokter Mijn lieff hadden moeten gaan praten, dan moet men ook aangeven waarover. Ze ker, B. en W. hadden hem op de voor dracht kunnen plaatsen, maar dat zou onoprecht géweest zijn, omdat het toch niet de bedoeling was, om hem te benoemen. Als men eerst overleg ver langt, dan moet de raad ook den eis h laten varen, dat de gemeente-genees heer hier in Sleeuwijk moet wonen. De heer de Boon meent, dat iemand die de gemeente 33 jaren lang heeft gediend, toch wel mag weten wat hem boven het hoofd hangt. De Voorzitter zegt, dat dokter Mijn lieff niets boven het hoofd hangt, dit is eerst het geval als de raad zijn be sluit heeft genomen. Met iedere tij delijke benoeming is het toch zoo,"dat ze ieder oogenblik kan eindigen, men heeft hier wel met een lange tijdeli kc benoeming te doen gehad, doch nu zi h hier een arts heeft gevestigd is nt.ar het oordeel van B. en W. den tijd ge komen, om de tijdelijke betrekking te* doen eindigen. De heer de Boom kan het niet an ders zien of B. en W. hadden eerst met dokter Mijnlieff moeten pra en. De heer v. Driel acht de behandeling die iemand met 33-jarigen dienst wordt aangedaan, ook niet correct. De Voorzitter begrijpt niet, wat er incorrects gepleegd zou zijn. B. en W. hebben zich gehouden aan het raids- besluit van Januari 1927. Waarom is geen der raadsleden ooit met het voor stel gekomen, om op dit raadsbesxait terug te komen. Ook dokter Mijn.i.if zelf heeft nooit verzocht er op ter. g te komen. Spr. begrijpt niet hoe n.e.i nu het college van B. en W. kan te- schuldigen. Het college heeft 4 jaar gewacht om met een voorstel te ko men, waarop in den raad herhaaldelijk is aangedrongen en nu het met dit voorstel komt gaat men verwijten doen. v. Driel. Die tijdelijke benoeming vindt zijn oorzaak in de belasting. Voorzitter. Dat is niet waar, de in structie luidt, dat de gemeente-gexiees- heer in Sleeuwijk moet wonen. Toen is alleen de bepaling gemaakt, dat dit niet zou gelden voor dokter Mijnlietf, zoolang er geen ambswoning was. De heer Gulden heeft bij de laatste be- Jffenwjblad TMMnnciwrTniir","T~",'M" —O— —O— WAARSCHUWING.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 9