Marktberichten. Plaatselijk Nieuws stopgezet, was de man reeds overleden. Hij is 52 jaar oud en laat een vrouw achter met 7 kinderen. O— HOLLAND—BELGIË. De Zondag te Amsterdam gehouden voetbalwedstrijd eindigde met 21 in het voordeel van het Nederlandsche elftal. O— TREIN ONTSPOORD. Van het personentreintje, komende uit de richting Gouda, zijn bij het station Bergambacht op een wissel de locomotief en de bagagewagen uit de rails geloopen. Het verkeer was geruimen tijd in beide richtingen versperd. Niemand liep letsel op. O— NEUS INGESCHEURD. Terwijl de melkbezorger J F. Z. uit IJselmonde met zijn met paard bespannen melkwagen een vrachtauto, waaraan een ketting met haak hing, passeerde, kwam deze haak juist terecht in den neus van het paard en scheurde een neusgat uit. Het dier moest door een veearts worden behandeld. O— DOODELIJKEN VAL. De 21-jarige H. O. F. uit Voorburg, viel uit de cabine van een rijdende vracht auto. Hij kreeg een der wielen over het hoofd en werd op slag gedood. O WERKLOOZENSTEUN STOPGEZET. De Gemeenteraad van Naaldwijk heeft met 8 tegen G stemmen besloten, met ingang van Mei a.s. geen steunuitkeering meer te verleenen aan werkloozen. Ge durende 2 achtereenvolgende weken zal de steun met 25 pCt. verminderd worden, waarna de steunregeling automatisch op houdt. Dit besluit is gegrond op de toe nemende werkgelegenheid, welke thans weder in de tuinbouwbedrijven is ontstaan. O VROUW AANGERAND. Op de Veerlaan een smalle weg van den dijk naar het veer Ridderkerk-Al- blasserdam is de 56-jarige wed. C. R. uit laatstgenoemde gemeente door een man bij de keel gegrepen. Toen een auto naderde, nam de man de vlucht op een fiets. De vrouw, die geheel van streek was, kon slechts een vaag signalement van den dader geven. O— COIFFEURSZAAK UITGEBRAND. In de coifïeurszaak, annex sigarenmaga zijn, van den heer Verhoef aan de Kas tanjelaan te Eindhoven was brand uitge broken. De brandweer, die spoedig aan wezig was, wist het vuur tot de beneden verdieping te beperken. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. O— HET VERONGELUKTE MARINE- VLIEGTUIG. Aneta seint uit Soerabaja Het wrak van het Donderdagavond verongelukte Dornier watervliegtuig is gedeeltelijk ge borgen. De lijken van de inzittenden leden Jetten en Pangadahini zijn gevonden. Het stoffelijk overschot van Christiani werd Zaterdagmorgen ter aarde besteld, des middags zijn de overige slachtoffers begraven. De Minister van Defensie en de Gou verneur-Generaal van Ned.-Indië hebben aan den commandant der zeemacht in Ned.-Indië hun deelneming betuigd. O— EEN AANSLAG TE AMSTERDAM. De dader meldt zich bij de politie. Het slachtoffer ernstig gewond. Zondagmiddag om ongeveer drie uur, meldde zich een 41-jarig man aan het politieposthuis Centraal Station te Am sterdam, waar hij de ontstellende me- dedeeling deed, dat hij in het zich bij het posthuis bevindende urinoir een man met een dolkmes overhoop had gestoken. Het mes, dat hij in de hand had en dat bebloed was, gaf hij aan de politie over. Onmiddellijk ging de po litie op onderzoek uit. In het urinoir werd niemand aangetroffen, doch even later verscheen voor het posthuis een man, die mededeelde, dat hij gesto ken was. Hij werd naar binnen ge bracht en daar bleek, dat hij een die pe steekwonde in het linker deel van de borst iön een steekwonde in den arm had opgeloopen. Nadat een snel- verband was gelegd, is het slachtof fer, dat 35 jaar oud en er zeer ern stig aan toe is, per auto van den Geneesk. Dienst naaf het ziekenhuis vervoerd. De dader werd naar het bureau War moesstraat overgebracht, waar de com missaris van politie, de heer L. Hoo- genboom, hem een verhoor afnam. De man heeft een ietwat zonderling ver haal gedaan. Hij deelde mede, dat hij den laatsten tijd meermalen op straat wordt lastig gevallen door mannen. Hij had in dit verband reeds Vrijdagavond 1.1. een dolkmes gekocht. Gisteravond zoo vertelde hij had hij reeds ie mand met zijn mes bewerkt, hij was n.l. in de buurt van de Westermarkt door een man aangesproken en toen hij met deze persoon een zijstraat in liep, heeft hij hem een messteek toe gebracht, waarna hij hem toevoegde: „Ga je nou maar bij de politie mel den." Er heeft zich evenwel niemand bij de politie gemeld. Toen de arrestant Zondagmiddag het urinoir op het Stationsplein inliep aldus vertelde hij aan de politie bevond zich daar reeds een man, die hem eenige woorden toevoegde, wel ke hij niet verstond. In de meening verkeerende, dat hij weer werd las tig gevallen, is hij in woede ontstoken en heeft hij dezen persoon twee ste ken in de borst en in een arm toe gebracht. De dader is na dit verhoor opge sloten. O KIND DOOR IJZEREN BAL GE TROFFEN. Vrijdagmiddag was te Ouderkerk a.d. IJsel W. Speksnijder bezig schoorsteen te vegen. Hierbij gebruikte hij een ijze ren bal. Toen h|>j den bal in een zak je wilde doen, om onderaan het touw te bevestigen, liet hlij hem uit de han den glippen. De zware bal rolde van het dak en kwam neer op het hoofdje van het driejarig dochtertje van den timmerman W. Dekker. Het kind werd voor dood het huis binnengedragen. De plaatselijke geneesheer constateerde evenwel, dat de levensgeesten nog niet waren geweken. In zeer zorgwekkenden toestand is de kleine naar het zieken huis te Gouda vervoerd. o AUTO RIJDT OP WANDELAARS IN. Drie gewonden. Op den Schiedamschedijk onder Vlaar- dingen ter hoogte van het Vulcaan- terrein, is de motorrijder W. N. uit Ba- rendrecht op drie personen ingereden n.l. A. Riedijk, wonende Van Lenneps- plaats te Vlaardingen, J. Riedijk, wo nende Spoorsingel te Vlaardingen en H. Riedijk, wonende Oude Maasstraat te Schiedam. A. Riedijk bekwam een linkerbeen- fractuur en werd per auto van den Eersten Hulpdienst naar het zieken huis te Vlaardingen gebracht. J. Rie dijk bekwam wonden aan voorhoofd en neus en H. Riedijk een gat in het, achterhoofd en wonden aan het lin kerbeen. Beide laatstgenoemden zijn door den portier van het Vulcaanterrein voor- loopig verbonden en konden toen huis waarts keeren. De motorrijder raakte door den val bewusteloos doch kwam spoedig weer bij en bleek ongedeerd. Proces-verbaal is tegen hem opge maakt. o ONDEUGDELIJK SNOEPGOED. Men meldt uit Mook, dat door den warenkeuringsdienst bij een winkelier aldaar chocolade in beslag is geno men, daar enkele kinderen tengevolge van het gebruik hiervan ongesteld zijn geworden en één zelfs overleden is. o VAN EEN GOEDERENTREIN GE VALLEN. De 45-jarige K. uit Heerlen deed als remmer dienst op een goederen trein, die van Nuth naar Susteren ver trekken moest. Toen deze trein in Susteren was; aangekomen werd K. vermist. Even bui ten het emplacement van Nuth werd K. gevonden, die overreden bleek te zijn en reeds was overleden. Bij het vertrek van den trein moet hij er onder zijn geraakt. O— HET AFGESCHROEFDE HOUTEN BEEN. Bij een vechtpartij te Ouderkerk gaf een zekere D. G. aldaar zijn tegen stander met zijn houten been, dat hij voor deze gelegenheid had losgemaakt, zulk een geduchten klap op het hoofd, dat het been brak. Het hoofd echter bleek ook niet ongevoelig voor dezd aanraking en vertoonde een groote ga pende wonde, welke door een genees heer moest worden gehecht. De dader werd vanwege het gebroken been door vrienden per handwagen naar zijn wo ning gebracht. „MMsb." O— ONTSLAG BIJ DE MIJNEN. De moeilijkheden in de Limburgsche mijnindustrie zijn oorzaak, dat zoowel de Staatsmijnen als de Oranje Nas- saumijnen opnieuw genoodzaakt zijn met 1 Mei a.s. een aantal mijnwerkers te ontslaan. Op de Staatsmijnen werd aan 250 man, voornamelijk buitenlan ders ontslag aangezegd; op de Oran je Nassau-mijnen aan ongeveer 110 man. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Capelle (N.Br.) 18 April 1932. Geachte Redacteur, Hoewel het niet mijn gewoonte is om ingezonden stukken te schrijven, meen ik nu toch een plaatsje te moe ten vragen in uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank en wel naar aan leiding van het laatste ingezonden stuk van Raadslid Verheijden, waar schrij ver. aanhaalt, dat hij gestreden heeft voor het behoud van het hulppostkan toor te 's Grevelduin-Capelle. De rest van zijn aanhalingen zal ik niet on der de loupe nemen, ondanks het feit, dat daarover toch ook nog wel het een en ander te zeggen zou vallen, want een onomstootelijk feit is het, dat Heistraat, Vrijhoeve-Capelle en Sprang, wat verkoop en verhuren van huizen betreft, ver boven Kom Capelle staan. Ik geloof b.v. niet dat de hui zen vair Treffers ooit zouden leeg staan, als ze op die aangehaalde plaatsen ge bouwd waren en nu is het een toer om ze kwijt te worden. Maar nu over het hulppostkantoor van 's-Grevelduin- Capelle. In de eerste plaats betwijfel ik het ten zeerste dat Raadslid Ver heijden er ooit wel iets aan heeft kunnen doen, dat het hulppostkantoor van 's Grevelduin-Capelle gevestigd zou blijven ter plaatse waar het nu staat, want er is nog nooit sprake van op heffing of iets dergelijks geweest, dus strijd daarover heeft nog nimmer plaats behoeven te hebben, maar al was dit het geval, dan zou Verheijden dien strijd hebben gevoerd hoofdzakelijk in zijn eigen belang in de eerste plaats, want die heeft er zelf het grootste be lang bij, dat het hulppostkantoor schuin tegenover zijn deur gevestigd blijft, want dit spaart hem op zijn minst een telefoon-abonnement, dus 24 gul den per jaar, uit. Raadslid Verheijden is echter een groot voorstander van bezuinigen en juist voor de Posterij en zit een groot perspectief van be zuinigen te Sprang-Capelle. Op een plaats van 4800 zielen zijn nu twee hulppostkantoren en een poststation ge vestigd, wat volgens mijne meening, ook al is die plaats uitgestrekt, een overdreven luxe is. Het hulppostkan toor van 's Grevelduin-Capelle staat in de toekomst op een absoluut verkeer de plaats. Wanneer dit hulppostkan toor gevestigd werd in de buurt van halte Capelle-Nieuwevaart, zou dit voor den Staat in de toekomst een voor deel op leveren Van 2 a 3 duizend gulden per jaar, wat in dezen tijd van malaise niet te versmaden is. Het pu bliek in het algemeen zou er rqus- achtig mee gebaat zijn, te meer daar met ingang van 1 Mei a.s. de zit dagen van den Rijksontvanger wor den opgeheven en de belastingen dan kosteloos door het publiek ten post kantore kunnen worden betaald. Voor mij persoonlijk zou het een financiëele strop zijn; maar nu heeft de Staat aan mij om ambtelijke redenen ee^i te dure ambtenaar en ik wil niet blij ven profiteeren van de gelegenheid om meer salaris in mijn zak te steken dan ik verdien, daarin moet toch op de een of andere manier verandering komen. Wanneer te zijner tijd de hoo- gere ambtenaren met een wijziging in de postale aangelegenheden mochten komen te Sprang-Capelle, hoop ik daar om van harte, dat het gemeentebestuur in het algemeen en Raadslid Verheij den in het bijzonder, hunne medewer king daaraan zouden verleenen en ei gen belang ondergeschikt zouden ma ken aan algemeen belang. Nogmaals, mijnheer de Redacteur, hartelijk dank voor uw gastvrijheid in uw geëerd blad. Schuller, Kantoorhouder 's Greveld.-Capelle. —O— Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd eenige plaats ruimte in uw blad. Kennis genomen hebbende van het ingezondene van „Abonné" in uw vorig blad, constateeren we dienaan- de ie Dat Abonné het niet gericht heeft tegen ondergeteekende, maar in werkelijkheid een aanval doet op ar tikel 36 der Nederlandsche Geloofs belijdenis, waaruit de schijnbaar voor hem. zoo verontrustende regelen ge nomen waren 2e Dat Abonné genoemd artikel en wellicht nog meerdere artikelen dier geloofsbelijdenis niet al te best schijnt te kennen, omdat a. hij anders kon weten dat art. 36 handelt over: het ambt der over heid en dus niet over een „overheer- schend Genootschap" b. hij geen onderscheid schijnt te maken tusschen het publieke terrein, waar de overheid de ware godsdienst heeft te beschermen en de valsche uit te roeienen het particuliere terrein, waar ook tijdens den bloei tijd van art. 36 aan alle andere ge zindten eene in die eeuwen schier voorbeeldelooze vrijheid werd gela ten, om, naast de Gereformeerde re ligie, vreedzaam en stil haar geloof te belijden. c. hii ook kon weten dat het we ren en uitroeien van alle afgoderii en valschen godsdienst, iets anders be- teekend aan het uitroeien van alle afgodendienaars, gelijk Abonné wil beweren. d. hij niet schijnt te weten, dat nooit de bedoeling van Art. 36 is weesthet strafrechtelijk vonnissen en dooden, het vermoorden of uit eenjagen van afgodendienaartaanhan- hangers van valsche godsdiensten of anti-christenen e. evenals ook, dat afgoderii en valsche godsdiensten moeten uitge roeid worden niet met geweld, maar met geestelijke wapenen, door de pre diking van het Evangelie, waartoe de overheid ook het hare moet bij dragen, doch op niemand gewetens dwang heeft uit te oefenen. 3 e Dat Abonné sprekende van „welk Genootschap alleen de ware Godsdienst heeft" tevens blijk geeft ook de artikelen 27, 28, en 29 der „Ware belijdenis der Nederlandsche Gereformeerde Kerken", niet veel be zien, veel minder in studie genomen te hebben, en wij zouden hem willen aanbevelen daartoe eens op na te slaanCalvijns Institutie 4e boek 1 e hoofdstuk Wilhelmus a Brakel's Re delijke Godsdienst ie deel Cap. 25, de Geschiedenis onzer Vaderlandsche Kerk in grondtrekken van Ds. Stig- ter e.a. Overigens wil ondergeteekende be sluiten met aan Abonné de gerust stellende mededeeling te doen. dat ook bii handhaving van het geheele Art. 36, zonder dat daaruit de voor Abonné zulk een aanstoot gevende regel wordt geschrapt, hii zich in deze onbekommerd ter ruste kan be geven en hem geen visioenen voor den geest behoeven te komen van protestantsche rechtbanken der In quisitie, foltertuigen, galgen, brand stapels, valbijlen en verdere moord tuigen, of van handen van dienaren van een „overheerschend Genoot schap" en van overheidspersonen, druipend van het bloed der ketters. Ten slotte zouden we Abonné nog willen verzoeken wat „clementie" te gebruiken bii zijn beoordeeling over dezulken die nog blijven vasthouden aan de handhaving van het geheele art. 36 der Nederlandsche Geloofs belijdenis. Met dank voor de plaatsruimte, Jac. v. d. Pol. Veen, 18 April 1932. ROTTERDAM, 18 April. Aanvoer 1808 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 18—21 15—18 13-15 Export 1819 BREDA, 18 April. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 209 stuks vee, t. w. 66 stuks hoornvee, 0 kalveren en 143 biggen. Prijzen Biggen f 4f 7 Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. Vette vaarzen 3133 2731 Vette koeien 25 —29 2225 Stieren 21—25 15—20 Kalfkoeien f 150 tot f 225. Kalfvaarzen f 125.tot f 175, HandelDe vet-veehandel ging goed, de prijzen gingen weer iets in dalende richting. Er waren nog al wat stiertjes aangevoerd, welke erg gewild van de hand gingen. Het kalfvee werd ook redelijk goed verkocht. De biggenhandel was goed. GORINCHEM, 18 April. Op de veemarkt was heden aange voerd 616 runderen, 4 nuchtere kalveren, 9 schapen, 14 lammeren, 530 biggen, 96 overloopers. Men besteedde voor: Zware kalfkoeien f180250. Melk koeien f140f200. Kalfvaarzen f 140 200. Guiste vaarzen f80130. Pinken f 60—80. Nuchtere kalveren f1012. Schapen f2540. Lammeren f610. Overloopers f 1012. Biggen f46. HEUSDEN. 13 April. De klein-handelprijs van Boter (Rijksmerk) f 0.65 per pond. Zoete melk f 0.08 per liter. Eieren f 0.02| per stuk. De jaar'iljkscfie ledenvergadering- der Prot. Kiesvereeniging zal Vrijdag a.s., des avonds 8 uur in hotel Con cordia worden gehouden. Voor de a.s. kermis, die dit jaar gehouden wordt van 5 tot en met 8 Mei, hebben de volgende vermakelijk heden en kramen ingeschreven: Stoomcaroussel. Gebakkraam. Zweefmolen. Luchtschommel. Galanteriekraam. Schiettent en Slagmachine. Vischkraam. Lijntreksport. Zaterdagmiddag had alhier de tentoonstelling plaats van het teeken- werk der leerlingen aan de Nutstee- kenschool over den cursus 1931 1932. De belangstelling voor deze ten toonstelling was hélaas evenals het aantal leerlingen voor dezen winter niet groot te noemen. Het werk dat echter door de cursisten dit jaar is geleverd was buitengewoon keurig te noemen en mocht dan ook de volle tevredenheid van Leeraren en Bestuur wegdragen. Na afloop van deze ten toonstelling werden de prijzen en di ploma's door den WelEd. Heer Hil- wig, Voorzitter van het Departement Heusden „Tot nut van het Alge meen" aan de volgende personen uit gereikt. Diploma aan F. J. v. Diem, Loodgieter, Heus den. W., F. v. Ballegooijen, Schilder. Wijk. H. d. Waal. Timmerman, Neder- hemert. Praedicaat Goed. Bouwkunde ie prijs N. v. Rijswijk, Timmer man, Andel. ie prijs E. Wolfers, Metselaar. Ne- derhemert. 2e prijs P. Smits, Timmerman, Ne- derhemert. Machine- en Smidsteekenen ie prijs G. A. Branderhorst. Gen- deren. 2e prijs A. v. d. Pol, Loodgieter. Heusden. Scheepsteekenen ie prijs W. Borsje. Heusden. Bij deze uitreiking waren o.m. te genwoordig Burgemeester Van Egge- len en enkele raadsleden. Zoowel de Voorzitter als de Burgemeester be pleitte het goede bestaansrecht van deze avondteekenschool. Zii spraken den wensch uit, dat ondanks dezen geweldigen crisis die blijkbaar op al les beslag heeft gelegd, .het aantal leerlingen voor den nieuwen cursus moge toenemen voor het behoud van dit nuttig onderwijs. Dit onderwijs dat niet alleen gewenscht, maar zeer noodzakelijk is voor een ieder die een goede positie in de maatschappii wil verwerven. Een woord van bij zonderen dank werd gebracht aan den Directeur der school, den WelEd. Heer W. Knoop en Leeraren voor de wijze waarop zii steeds met toewijding en ijver hun ne beste krachten aan dit onderwijs geven. Jammer, dat zooveel jongens waar onder vele die weliswaar werkloos zijn feworden echter er niet van door rongen schijnen te zijn, dat na de zen tijd toch ook wel een betere zal volgen en zij ook in de toekomst dan eerder succes zullen hebben wanneer zij toegerust zijn met de noodige kennis voor hun te kiezen of reeds gekozen vak. Zaterdag had alhier voor de zevende maal een wedstrijd plaats tusschen de beide plaatselijke veree- nigingen „Juliana" en „L.Ö.N.G.A.". Er werd direct forsch aangepakt en reeds spoedig dreigde deze forsch- heid in ruwheid over te gaan. doch dit werd gelukkig voorkomen. Na 10 minuten spelen weet „Ju liana" de leiding te nemen, doch veel pleizier hebben ze er niet van, want direct hierop doelpunt G. Bouman voor „L.O.N.G.A." terwijl Leijten 5 minuten door twee prachtige doel punten den stand op. 31 voor „L.O.N.G.A." brengt. Er werd verder van beide zijden hard gewerkt om nog meer doelpun ten te maken, doch de verdedigingen overheerschen en met een verdiende 31 overwinning voor „L.O.N.G.A." kwam het einde. ANDEL. De werkman G. den Dekker ge raakte in de Andelsche Steeg met de fiets te water. Met moeite wist hij weder op den wal te komen zoodat dit ongeval met een nat pak afliep. De muziekvereen „Andels Fanfare corps" zal Tweede Pinksterdag in de 3de afdeeling deelnemen aan het Nat. concours te Wijk. ALMKERK. Den E.Achtb. Heer J. Koopmans, Rijksveearts alhier, is thans gekozen tot bestuurslid der onderlinge paardenverzeke- ring te Werkendam. Naar wij vernemen zal als vierde spreker op de a.s. te houden Landdag v. d. Ring Altena van Herv. Jongel.ver. alhier optreden Ds. Fokkema van Sprang. Bij de te 's Gravenhage 14 April gehouden aanbesteding door den Rijks waterstaat van bestek 102 het uitvoeren van grondwerken, het aanleggen van tegelrijwielpaden en het maken van af rasteringen langs den Rijksweg No 12 te BodegravenUtrecht, een en ander met bijkomende werken, tusschen Kilo» meterpalen 54.3 en 54.4 in de gemeente Woerden, werd door 34 aannemers in geschreven. Raming f12.300. Hoogste was W. A. de Waard, Rid derkerk, voor f11727, en laagste in schrijver A. van Dijk te Utrecht voor f8876, terwijl op 2 na de laagste in schrijvers waren C. Kilwinger, J. Daim en J. Vos, alhier, voor f 9200. BRAKEL. J.l. Zondagmorgen omstreeks half vier brak door tot nog toe onbekende oorzaak brand uit in den hooiberg, staande op het erf bij het huis van den heer R. van Dalen. Daar het vuur snel om zich heen greep, in de met ongeveer 60.000 pond hooi gevulden berg, werd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2