ïerReerslessen m den AJ.W.B. Het is Uw eigen belang Net uitgevoerd drukwerk geeft cachet aan Uw zaak. - Tel. na. 19 - ICoi ijp.B. Leenbank L.B. I Rentei 'erfloeiü voor inlagen 31 pet. Jtooföhoittzajfcrij Je littge HOLTZ EN ADVOCAAT Jfout- en Steenkolenhandel. U KUNSTHANDEL PT i I LIJSTEN- en SPIIS1LFABEI1E. «j Etsen - Platen - Schilderstukken 85 Met de vuistjes dicht WIJK EN AALBURG. 1II3S Kantoor: Arkelstraat QORINCHEM Laat daarom onze Firma voor de uitvoering van Uwe drukwerken zorgen. II echtzaken. 5e Les. SPEEL OP EEN VEILIGE PLAATS! ANWB TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND Heel vroeger, toen de vaders van tegenwoordig zelf nog kleine ion- gens waren, was het spelen op den rijweg niet zoo gevaarlijk als nu. Toen was er nog geen snelverkeer op den weg, waren er geen auto's en motorfietsen, die zóó snel naderen, dat ze bii je zijn vóór je het weet. Daarom is het spelen op straat zoo gevaarlijk geworden. Speel dus, als dat eenigszins mo gelijk is, op een speelterrein, of in een park of rustig plantsoen, maar nooit op den rijweg, ook niet in stille straten op den rijweg, want ook in een stille straat komt soms onverwacht een auto en die zal daar allicht snel rijden, juist omdat het een stille straat is. Weet je wel waarom spelen op straat nog gevaarlijker is dan loopen? Omdat onder het spelen de kinde ren alleen maar denken aan hun spel en nergens anders op letten. Kijk maar eens naar het linker plaatje, waar de jongens het zóó druk heb ben met hun voetbal, dat ze niet let ten op de auto die aan komt en zelfs niet eens merken, dat de chauf feur, die zoo ineens voor hen moest uitwijken, tegen een paal langs den weg botst, met zoo'n geweld, dat de paal in tweeën breekt en de auto waarschijnlijk erg beschadigd wordt. Kies dus om te spelen een veilige plaats zooals de jongens op het an dere plaatje, die van den rijweg af blijven. Gevaarlijke „spelletjes" zijnop auto's, wagens of trams springen om een eindje mee te rijden, want hoe licht kom je dan te vallen en hoe groot is de kans om overreden te worden als je er af springt, en er net op dat oogenblik een ander voer tuig passeert. Hou je ook nooit aan een wagen o fauto vast, als je op een fiets of vliegenden hollander zit. Dat is óók een gevaarlijk spelletje, evenals krijgertje spelen om een re clamezuil of een kiosk op een trottoir dicht bij den rijweg. Hol ook nooit ineens een bal of tol na, als die op den rijweg roltje komt daardoor zelf in gevaar, of je brengt een ander in gevaar. Vergadering van den raad "der ge meente DUSSEN op Woensdag 13 April 1932, des nam. 7 uur. VoorzitterEdelAchtb. heer J. J. Snijders. Aanwezig alle leden, De Voorzitter opent de vergadering en leest de notulen der vorige vergade ring, die onveranderd worden vastge steld. Schrijven van Ged. Staten met toe zending der Kon. Besluiten waarbij goed keuring wordt verleend aan de raadsbe sluiten tot classificatie der gemeente voor de fondsbelasting, heffing van op centen op deze, en op de personeele belasting. Van Ged. Staten nota van aanmer kingen op het raadsbesluit van 8 Maart tot wijziging der gem.-begrooting 1931 en der begrooting 1932. De aanmerkin gen zijn slechts van administratieven aard. B. en W. worden gemachtigd deze nota te beantwoorden. Verzoek van het Kanaalcomité West brabant om adhaesie te willen betuigen aan zijn adres tot de regeering over het kanalenplan voor deze streek. Op voor stel van B. en W. wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen, wijl het voor deze streek van geen belang wordt geacht en men zich niet tot oordeelen bevoegd acht. Op voorstel van B. en W. wordt wel adhaesie betuigd aan het adres van het gemeentebestuur van Ooststellingwerf, waarin bij de regeering op maatregelen wordt aangedrongen voor land- en tuin bouw. Van het gemeentebestuur Sprang-Ca- pelle is het verzoek ingekomen om ad haesie te willen betuigen aan zijn adres gericht tot Ged. Staten, waarin wordt aangedrongen op tijdelijke verlaging van de salarissen der ambtenaren wier jaar wedde door Ged. Staten wordt vastge steld. B en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, wijl Ged. Staten reeds het oordeel van den raad over een verlaging vragen. Het voorstel van Ged Staten betreft een tij delijke korting van 3 pCt. ingaande 1 Juli 1932. Voor 1 Mei verzoekt het college be richt Op voorstel van B en W. wordt be sloten Ged.'Staten te berichten, dat de raad met de voorgestelde verlaging ac- coord gaat. ER ZORG VOOR TE DRAGEN, DAT UW HANDELSDRUKWER KEN ER SMAAKVOL UITZIEN. WIJ BESCHIKKEN OVER EEN RUIME VERSCHEIDENHEID LETTERTYPE'S. Bij het opmaken van Uwe copieën staan wij U gaarne met vakkundige voorlichting ten dienste. Keurige afwerking. - Billijke calculatie. - Vlugge bediening- DRUKKERIJ VOOR DEN HANDEL. Kassiers A. MICHAËL, - TELEFOON INTERCOMM. No. 49. AGENTSCHAP van het eenig Verkoopkantoor voor Nederland van het Rheinisch-Westfalische Kohlen-Syndicat. gg VERWERSTRAAT 21 TELEF. 937 's-BOSCH. |g Steeds voorradig: prac htsorteerlng g-j Vakkundig werkBillijke prijzen Schrijven van D. Nederveen, wiens kind de U L O. School te de Werken bezoekt, waarin deze een vergoeding van f 1,50 per week verzoekt, voor het tijd vak 1 Oct. 193130 Maart 1932. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten niet op dit voorstel in te gaan en vergoeding te verleenen, volgens de door den raad vastgestelde regeling. Er bestaat geen motief hooger te gaan. Verzoek van de Wed. van Holst, die een nieuwe woning wil gaan bouwen, om haar onder de gebruikelijke voor waarden een bouwcrediet te verleenen. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit verzoek wel zouden willen inwilligen, zij zijn evenwel huiverig daartoe over te gaan omdat het op 't oogenblik uiterst moeilijk is voor een gemeente om geld geleend te krijgen. Zij stellen daarom den raad voor hier voorloopig niet op in te gaan, waarmede de raad accoord gast. Adres van L./J, Walraven, waarin deze bericht voor f 4,60 voor schoolgeld te zijn aangeslagen. Adressant vraagt ontheffing omdat hij niet in de belasting is aangeslagen. De Voorzitter zegt dat, als dit juist is, adressant ten onrechte is aangeslagen en hij dus ontheffing krijgt. Vaststelling drie-jaarlijksche afreke ning ex art. 101 L. O. wet 1920 Volgens de overgelegde afrekeningen komt de R. K Jongensschool in wijk C nog een bedrag van f 434.73de R. K. Meisjesschool in wijk C f 217 93de R. K. Jongensschool in Wijk B f350.86 en de School met den Bijbel f853,44 Deze bedragen zullen worden uitgekeerd. Steunregeling werkeloozen. De Voorzitter deelt mede dat overeen komstig het raadsbesluit genomen in de vorige vergadering, de Commissie heeft vergaderd en een steunregeling ont worpen, met welke steunregeling B en W. accoord gaan en die door den Minister is goedgekeurd. Volgens artikel 8 zal ten hoogste aan gehuwde en ongehuwde kostwinners een bedrag van f 7,per week worden uitgekeerd plus 50 cent per gezinslid boven de twee, tot een maximum van 6. Voorts kan aan ge huwde en ongehuwde kostwinners een huurtoeslag worden gegeven als deze meer dan f 2,per week bedraagt tot den maximum van f 1 50. Onder huur wordt ook verstaan hypotheek-rente. Kostgangers zullen f 5,50 per week ont vangen. De inkomsten mogen niet boven f 12, voor een gezin van 2 of 3 personen f 15,voor 4 5f 18,voor 5 tl 6 f 21,voor 7 tl 8; f24,voor 9 tl 10 f 27.voor 11 of meer personen gaan Steun mag voor kostwinners ten hoogste f 6,per week bedragen plus 50 cent toeslag per gezinslid boven de 2, met een maximum van 6 personen en huur toeslag tot ten hoogste f2,als de huur meer dan f2 per week bedraagt. Deze steun zal vanaf heden ingaan. De heer v d Zouwen zegt dat er werkloozen zijn die reeds 14 dagen zonder werk zijn, die ook geen steun hebben ontvangen, hoe moet het daarmede. De Voorzitter antwoordt dat deze uit- keering krijgen volgens de bestaande oude regeling. Spr heeft bet deze week met andere zaken erg druk gehad en kan direct hierop niet antwoorden, hij heeft zich niet met de steunregeling kunnen bemoeien De Voorzitter deelt mede dat ten ge volge van de nieuwe drankwet het ver gunningsrecht op nieuw vastgesteld moet worden, als maximum zouden B en W. voortaan f 40,willen stellen. Hij zou dit evenwel voorloopig nog even willen aanhouden. Het kohier voor de hondenbelasting bevattende 231 aanslagen wordt vastge steld op een bedrsg van f 957, Wijziging plaatselijke politieverorde ning. De Voorzitter deelt mede, dat van het lid Koekkoek eenige aanmerkingen zijn ingekomen. Deze aanmerkingen zijn even wel nog niet door B. en W behandeld. Spr. si el t daarom voor dit punt tot een volgende vergadering aan te houden, waarmede de raad accoord gaat. De heer Koekkoek vraagt of er niet een adres is ingekomen van de Bijz. school, over de schooluren met het oog op den zomertijd. De Voorzitter stemt dit toe, doch zou dit adres evenwel in een volgende ver gadering willen behandelen. De heer v. d. Zouwen zegt bij de rond vraag, dat de werkeloozen bij het bag- gerwerk der Dusse slechts aan een uur loon kunnen komen van 20 cent, zij komen daardoor slechts aan een week loon van f9,60, terwijl bij de gewone werkverschaffing een uurloon van 24 cent werd betaald. Zij die steun ontvingen en niet behoefden te werken, kwamen nu aan eenzelfde bedrag, als zij die werkten, dit is toch onbillijk. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. deze kwestie ook in een vergadering besproken hebben, zij meenen evenwel j dat de loonen in de werkverschaffing' niet boven het loon in de particu liere bedrijven mag uitgaan, er moet een prikkel overblijven om in het vrije bedrijf werk te zoeken. De heer v. d. Zouwen merkt op, dat bij den polder nog een week loon van f 12,wordt verdiend. De Voorzitter antwoordt, dat het uitbaggeren der Dusse niet is aanbe steed, als dit gebeurd was. zouden de menschen meer verdienen, nu is een loon van 20 cent per uur vast gesteld met een toeslag van f 1, voor laarzengeld, omdat het in werk verschaffing wordt uitgevoerd en er menschen werken, wier gewone werk dit niet is. Zeker zij doen goed hun best en graag zouden ook B. en W. meer geven maar de omstandigheden laten dit niet toe. B. en W. zouden niet gaarne zien, dat de zaken hier niet drijvende zouden kunnen blijven. Na vandaag komt nog een andere tijd. De heer v. d. Zouwen merkt op, dat kostwinners ongehuwd, evengoed f 9,60 verdienen als iemand met 5 a j 6 kinderen. Spreker vindt dit niet j goed, hij had gedacht dat ook hierbii de kindertoeslag zou zijn verleend. 1 Om van f 9,60 per week, waar dan nog een paar gulden huishuur afgaat een gezin te onderhouden gaat toch niet. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de zaak ook van alle kanten hebben bekeken. Zii meenen echter, dat als kindertoeslag werd gegeven het loon boven, dat van het particuliere bedrijf zou uitgaan en dat mag toch ook niet. In het particuliere bedrijf wordt ook niet gevraagd hoeveel kinderen ie mand heeft, doch wordt gezegd, dat loon krijg je. Hen zou de gezinnen op een andere manier moeten steu nen, b.v. door middel van het crisis comité. Op de laatste vergadering, die door dit comité is gehouden kon spreker niet tegenwoordig zijn, anders had hij deze kwestie daar reeds ter sprake gebracht. De heer v. d. Zouwen kan ér zich niet mede vereenigen, dat voor werk van de gemeente zoo weinig loon wordt betaald. De Voorzitter zegt, dat liet de vraag is, of, als het werk was aanbe- besteed het voor de gemeente niet goedkooper zou zijn geweest. De heer Smink is het er niet mede eens, dat het uitbaggeren der Dus se als werkverschaffing wordt be schouwd, werkverschaffing noemt spreker dat werk, dat uitsluitend en alleen wordt gezocht, om de men schen aan het werk te houden, dat is niet het geval, hiervoor staat een post op de begrooting. Het is bo vendien een smerig werk. dat goed wordt uitgevoerd. De gemeente mag ook niet in de hand werken om de loonen te gaan drukken. 20 cent per uur is werkelijk laag. De Voorzitter merkt op, dat als de raad 20 cent te weinig acht hij dan meer moet geven. Spreker is het er mede eens, dat het gemeente bestuur niet mag meewerken om de loonen naar beneden te drukken. De heer Smink vraagt hoeveel is het particuliere loon op 't oogenblik. er zijn particulieren die slechts 60 cenf of f 1,per dag betalen, maar dit is toch niet als loon te beschou wen. De heer Jongbloet zegt, dat de particul. niet meer kunnen geven. Was 't werk aanbesteed, dan zou het niet zooveel kosten als thans, de men schen nemen het voor een schijntje aan. ongestoord en urenlang slaapt Uw kindje als gij de gewonde, gesmette of ont stoken plekjes van zijn huidje verzacht en geneest door ze in te wrijven met Mijnhardt's Kinderzalf. Doos 25, Tube 40 ct. BijApoth en Drogisten. 1 De heer v. d. Zouwen acht niet goed, dat men de arbeiders gaat vil len, terwijl de land- en tuinbouw van de regeering allen steun ontvangen. Wethouder v. d. Pluijm zou wel eens willen weten op welke wijze deze laatste gesteund worden. v. d. Zouwen. Dan moet je de cou ranten lezen. De heer Jongbloet merkt op, dat ze zoo worden gesteund, dat de men schen hun pachten niet kunnen beta len. De Voorzitter is het er niet mede eens, dat het uitbaggeren der Dusse als productief wordt beschouwd, was dit zoo, dan zou het aanbesteed zijn. De heer Jongbloet vindt het jam mer, dat zoo weinig wordt verdiend maar de gemeente kan niet anders, was zii kapitaalkrachtig dan zou het nog iets anders zijn. De gemeente moet een loon geven, dat bij en bij komt. Dat de gemeente de loonen niet mag drukken stemt spr. toe. De heer v. d. Zouwen merkt op. dat in den Biesbosch nog een loon van 14 a 15 gulden wordt verdiend, i De heer Koekkoek meent, dat men daar wel langer dagen zal maken. De heer v. d. Zouwen zegt. dat de arbeiders voor den Biesbosch Maandagsmorgens naar hun werk gaan en Zaterdagsmorgens terug ko men. De heer v. Dijk gelooft, dat dc loonkwestie in het vrije bedrijf zich zelf wel zal regelen. Zeker de regee ring doet veel, doch de resultaten zijn nog zeer gering. Het is evenwel ook een tijd, zooals nooit is meege maakt er is niemand die zelfs een richting kan aangeven, waar heen het moet. De heer Smink zou ook voor de Dusse het uurloon op 24 cent stel len. De Voorzitter stelt voor er 22 cent van te maken, welk voorstel met al- gemeene stemmen wordt aangeno men. De heer Herman heeft een wer- kelooze bii zich gehad, met een gezin van 7 personen, die met zijn zoon al in een paar weken geen werk heeft gehad, doch volgens zijn bewering geen steun kan krijgen. De Voorzitter kan hierop geen ant woord geven, als er iets is moet men daarmede voor de raadsvergadering komen, dan kan even worden nage gaan in de stukken, hoe of het in elkaar zit. Daar geen der leden iets voor de rondvraag heeft sluit de Voorzitter de openbare vergadering, waarop de raad overgaat in geheime zitting. BOEKBEOORDEELING. De Naaml. Venn. Stocmtabaksfabriek Th. Niemeijer te Groningen zond ons het 2de deel van „De schatten der aarde". In dit deel wordt de reis door de don kere aarde voortgezet. Er worden in behandeld het ijzer, het goud, petro leum, asbest, zwavel en platina. Het album is weder verlevendigd met verschillende plaatjes. Deze plaatjes zijn verkrijgbaar door aankoop van de be kende Niemeijers tabak. Wij stellen ons voor, dat ook voor dit 2de deel weer zeer veel belangstelling zal bestaan. —O TEVENS INGERICHT VOOR GROOTERE OPLAGEN. I BOSSCHE RECHTBANK. KOEIEN IN HUURKOOP. C. B. v. Dr., 26 jaar, arbeider de Werken en Sleeuwijk, is verdacht, dat hij in April 1930 te de Werken en Sleeuwijk opzettelijk 4 koeien, die hij in huurkoop onder zich had. eigendom van de N.V. Vertrouwens Veehandel zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. De verdachte zegt, dat hy de koeien had gekocht voor f 1460.maar niet in huurkoop. 12 accepten heeft hij daar voor geteekend De handteekening onder het huurkoopcontract ontkent hij als de zijne. G. v. d. Laan, schriftkundige te Bilt- hoven, heeft een onderzoek ingesteld naar de handteekening door vergelijking met andere handschriften van verdachte. De ze getuige kan met zekerheid verklaren, dat de handteekening van den verdachte is. Getuige Hoekstra te St. Anna-parochie heeft namens de Vennootschap de koeien verkocht, maar wanneer weet hij niet. Ver der weet de getuige niet, wie de akte heeft opgemaakt en of dezen keer in huurkoop is verkocht, wat overigens usance was. Het is te begrijpen, dat een getuige na twee en een half jaar van een der vele toen gedane zaken weinig meer weet. Een andere getuige, die namens de vennootschap geteekend heeft, is er niet bij geweest, dat de handteekening werd geplaatst. Van verder getuigenverhoor wordt af gezien en het O.M. acht het wettig be wijs niet geleverd en vraagt daarom vrij spraak. Huisgezin. TIELSCHE RECHTBANK. Uitspraken 14 April. C. J v. B. en J. v. D., beiden te Brakel, overtreding Jachtwet, ieder f 20 of 20 d. h, M. v. B. te Brakel, in staat van dronken schap de orde verstoren, Ambtenaar O.M. niet ontvankelijk verklaard F. A. v. V. te Brakel, overtreding Politieverordening Brakel, vrijgesproken

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4