Plaatselijk Nieuws Weigert namaak! overleden en nu zit ik met vier zoons, van welke er pas één meerderjarig is, nog in den onverdeelden boedel. Een der minderjarige jongens wil nu voor zijn zaak een auto koopen op afbetaling. Mag ik nu borg voor hem blijven? Z. K. Er bestaat geen wettelijk bezwaar tegen dat u borg blijft voor de richtige afbe taling door uwen minderjarigen zoon. Ik ben beeldhouwer en werk uitsluitend voor particulieren. Om te kunnen ten toonstellen heb ik eene collectie in marmer, brons, gips enz. De ambtenaar van de personeele belasting wil deze voorwerpen schatten om er belasting van te heffen. Ik meen dat eene dergelijke heffing niet de bedoeling van den wet gever is. Mag ik uwe meening hieromtrent vernemen B. d. H. Art. 17 van de Wet op de personeele belasting bepaalt dat belasting berekend wordt naar de waarde der stoffeering van ieder perceel, onverschillig wiens eigen dom die stoffeering is. Onder stoffeering wordt verstaan al hetgeen volgens art. 573 van het Burgerlijk Wetboek daartoe behoort en daartoe worden gerekend alleen die meubelen, die tot gebruik en versie ring der vertrekken dienen. In hetzelfde art. 573 wordt bepaald, dat o.m. beelden die op galerijen en in bijzondere vertrek ken zijn geplaatst, niet tot de stoffeering behooren. Wij zijn van meening, dat uwe collectie niet belastbaar is voor de per soneele belasting, omdat zij niet dient tot gebruik of versiering, doch tot verkoop. Mochten de betrokken belastingambtenaren het niet met ons eens zyn dan kunt u de collectie mogelijk wel opstellen in een bijzonder vertrek. Ik heb een woning in huur waarvan ik altijd netjes mijn huur betaald heb. Toen ik vroeg om er wat aan laten te veranderen, hetwelk ik dan met wat meer huur te betalen wilde, kreeg ik ten ant woord van ja. Maar nu is gebleken als dat er niets aan gedaan wordt en ik meer huur moet betalen. Nu leef ik met mijn huisbaas in onmin en nu wil ik hem geen huur meer betalen, om reden als dat ik er toch over een tijdje uitga. Ben ik daarvoor strafbaar, ja of neen? P. Z. We hebben in uw geval niet te doen met een strafzaak, maar met eene zuivere civiele quaestie. Strafbaar is u dus nooit. Kunt u bewijzen dat u met den verhuur der hebt afgesproken dat hij een en ander aan de woning zou laten veranderen en u dan daarvoor meer huur zoudt betalen Zoo ja, dan moet u eene civiele actie tot terugbetaling der onverschuldigde huur instellen, 't Best is dat u zich tot een advocaat-procureur wendt. NOORD-BRABANTSCHE MAAT SCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw te Breda heeft een algemeene vergadering gehouden onder voorzitter schap van den heer P. M. Sneep uit Dinteloord. De voorzitter wees er in zijn openings rede op, dat de inzinking der prijzen van verschillende landbouwproductenten is nog steeds niet tot stilstand gekomen van herstel is dus uiteraard in 't geheel geen sprake. In de hoofdbestuursvergadering van December betuigde spr. zijne tevreden heid over de regeeringsmaatregelen in het belang van den landbouw. Thans moest spr. verklaren, dat sindsdien de de voortvarendheid van de regeering veel te wenschen heeft overgelaten, wat be treft het nemen van nieuwe maatregelen waardoor de benarde positie van land bouw en veehouderij zou kunnen worden verlicht. De regeering heeft weliswaar niet geheel stilgezeten, doch het was alles te weinig en te laat Uit de wijze van behandeling van de landbouwvraagstukken en de traagheid welke wordt betracht bij het verleenen van steun aan den landbouw, kan men bemerken, dat er aan het ministerie een krachtige figuur wordt gemist. Reeds sinds jaren hebben de landbouw organisaties aangedrongen op instelling van een afzonderlijk ministerie van landbouw. Zoowel minister Ruys als zijn voor ganger mr. Kan, stonden steeds afwijzend tegenover dit verzoek. Zij schenen van meening, dat een belangrijke bron van volkswelvaart, zooals landbouw is, wel als aanhangsel van een administratief ministerie voldoende kan worden behar tigd. Thans zal dan „landbouw" ver huizen naar een ministerie van Econo mische Zaken, onder leiding van minis ter Verschuur. Met alle respect voor diens kennis en werkkracht, wees spr. er toch op, dat de minister nog moet beginnen om zich de noodige kennis van land bouw van landbouwtoestanden bij te brengen. De aanstelling van een directeur- generaal van den landbouw achtte spr. zeer urgent. Naar een geschikt persoon behoeft volgens spr. niet te worden ge zocht, gelijk minister Verschuur meent. Herinnerd aan het urgentie-pogram, dat op 12 Juni 4930 der regeering is aangeboden, wees spr. er op, dat ware onmiddellijk tot uitvoering van dit program overgegaan, dan zouden ongetwijfeld vele boeren niet in zulk dieptreurige omstandigheden ver- keeren. Ware het in 1930 nog alleen de ak kerbouwer, die in groote moeilijkheden verkeerend, thans worden ook de vee bedrijven en tuinbouwers zwaar getroffen Op dit oogenblik wordt zoodoende alle boerenkapitaal ingeteerd. Wordt niet spoedig meer afdoende hulp geboden, dan dreigd er een onherstelbaar verlies voor den boerenstand. De meest gezonde en afdoende wijze om tot een blijvend herstel te komen zou zijD, indien alle loonen, werden ge bracht op het peil van de prijzen voor landbouwproducten. Dit zou echter een zeer groote verlaging vorderen over de gansche linie. Spr. wees in dit ver band op de index-cijfers voor landbouw producten en veeteelt. Stelt men die voor 4924/'29 op 100, dan bedraagt dit cijfer voor Januari 1932 54 IJ Waaruit spr. de conclusie trok dat dus de loonen bui ten den landbouw, moeten worden terug gebracht, op 54 pet. van het peil, waarop ze in 1924/'29 stonden. Indien zulks geschiedde zou een boer met een bedrijf van 48 H.A. oppervlakte, het nog steeds bescheiden inkomen genieten van f 1232 Wat de pachten aangaat, -is ook deze organisatie van oordeel, dat er reden is tot ingrijpen door de Overheid, evenwel met behond van een billijke pacht, zoo dat er ook voor den boer een behoorlijk inkomen overblijft. De Nederlandsche landbouw, aldus be sloot spr., zal in de naaste toekomst een geheel andere richting uitgaan, dan voor eenige jaren algemeen werd ver wacht. Noodgedwongen moet onze land bouw zich meer op de binnenlandsche markt richten en daarvoor is het noodig dat de regeering ingrijpt, om te voorko men, dat het buitenland, dat onze pro ducten weert, Nederland tot zijn afzet gebied maakt. Deze rede werd gevolgd, door een reeks mededeelingen omtrent de werk zaamheden van het bestuur, verband houdende met de crisis. Er worden pogingen aangewend om te komen tot steun van de karwij-prijzen. In voorbereiding is de oprichting van vereenigingen van teelers en exporteurs. Daarna zullen dan stappen bij de re geering worden gedaan. Voorts is er bij de regeering op aangedrongen om tijde lijke ontheffing van sociale lasten voor den landbouw te verkrygen. Een vrij stelling van 25 pet. zou al reeds van beteekenis zijn. En eindelijk is een vertoog tot de regeering gericht om een nieuwe Pachtwet te ontwerpen waarin het con- tinuatierecht niet wordt opgenomen maar wel bepalingen aan te brengen tot het verstrekken eener vergoeding bij onbil lijke pacht-opzegging. Een pleidooi van den heer C. Dane, Willemstad, tot het verkrijgen van een rijksbijslag op de loonen, welke in den landbouw worden betaald, vond geen in gang omdat men het voor onmogelijk achtte tenzij het werkschaffing geldt, waarbij de gemeente werkloozen mag aanwijzen. De verschillende commissies werden opnieuw als volgt samengesteld Keuring van gewassen J. P. Dekkers, Heerlen, A. S. Korteweg, Zevenbergen en P. J. Timmers, Klundert. Financiën B. de Visser, L.-Zwaluwe. Landbouwwerktuigen W. M. de Jong, Almkerk. Teelt van fijne zaden: P. J. Timmers, Klundert. Onderl. Verzekeringsmaatschappij tegen hagelschade J. Snoek, Nieuwendijk. Bij eene bespreking over voorgenomen steunmaatregelen voor de veehouderij, deelde de voorzitter mee, dat ten aan zien van de varkensprijzen spoedig re geerings-ingrijpen is te verwachten. De vergadering besloot om in een motie aan de regeering adhesie te betuigen met het adres inzake steun aan de melkvee houderij enz. Besloten werd tot instelling van een vereenigings-medaille, voor langdurigen trouwen dienst in eenig landbouwbedrijf. In de middagvergadering leidde dr. ir. A. C. Knapp, landbouwingenieur te Am sterdam, het onderwerp in „De weg tot herstel". N. R. CT. Op 27 April j.l. had de Algemee ne Vergadering plaats van de Coöp. Boerenleenbank te Wijk en Aalburg, waaraan wij het volgende ontkenen: Na opening door den Voorzitter, den heer D. van Wijk, werd door den kassier A. Michael, de notu len der vorige jaarvergadering en daar na rekening en balans over bet jaar 1931 voorgelezen, welke zonder op- of aan merkingen werden goedgekeurd en vast gesteld. Uit de rekening bleek, dat de ont vangen spaargelden f 75058.88 en uit gegeven spaargelden f78546.92 bedroe gen, in loopende rekening waren de ontvangsten f 195443.78 en de uitgaven Bij gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses JULIANA, werd haar een kinderhulde gebracht. Een deputatie biedt bloemen aan. (Den Haag). f194943.12, gegeven voorschotten f17920.terugbetaalde voorschotten f 22080.saldo winst f 757.28, zoodat de reserve thans bedraagt f8251.91, gezien de tegenwoordige tijdsomstan digheden, geeft de uitslag over het atgeloopen jaar alle reden tot tevre denheid. En nu een enkel woord over de spaar gelden. Zijn die ten allen tijde veilig? Daarop is voor iemand, die het werk kent van de Centrale bank te Utrecht, voor geen cent zorg. In de eerste plaats zijn de locale banken verzekerd tegen brand, inbraak, diefstal en berooving, en bedriegelijke handelingen van den kashouder, daarvoor wordt elk jaar door elke bank premie betaald, in 1931 was dat voor onze bank f42.en de Cen trale Bank heeft jaarlijks f 6000.in dat fonds, dat afzonderlijk beheerd wordt, te storten, een en ander wordt beëindigd zoodra het fonds een bedrag van f300.000.heeft bereikt. Verder heeft de Centrale Bank, wat de wer king aanbetreft, met een gewone spe culatieve bank, in het minste geen ge lijkenis. Een gewone bank kan specu- leeren met eigen geld, of met geld van anderen, dat kan de Centrale Bank niet, dit is absoluut uitgesloten en daar zijn ook al millioenen mee verloren. Verder is bij de Centrale Bank con trole, die geheel buiten het bestuur van de bank staat, die directie van de Centrale Bank mag even zoo be zorgd zijn voor de controle, als de kassier van een gewone boerenleen bank. Een hemelsbreed verschil o.a. met de gefailleerde Handels- en Landbouw- bank te Gorinchem, daar lag alles in eene hand. Commissarissen moesten be kennen „Wij wisten het niet". Waar blijft dan de controle, het laatste jaar verslag gaf aan f154982.winst en het volgende jaar was ongeveer dat bedrag tekort. De boeken, gelden en geldswaardige papieren van de Centr. Bank moeten voortdurend voor de controleurs zicht baar zijn, hetgeen het duidelijkste blijkt uit de berichten die de boerenleen banken van die controleurs ontvangen en die dat moeten beantwoorden of dat juist overeenkomt. Voor niet een persoon, hetzij Directeur of Voorzit ter, Kassier of Inspecteur van de Centr. Bank bestaat de mogelijkheid de kas te bestelen. En nu kan men wel zeggen „nu ja, maar zulke hoogstaande per sonen, daar is zoo iets niet van te verwachten", maar door dat blindelings vertrouwen, worden de meeste verliezen geleden en daar zijn al millioenen mee verloren. Neen, al heb ik nog zooveel achting voor de Heeren van de Centr. Bank, van die controle mag geen let ter af. De kassiers van een boerenleenbank- worden ook niet blindelings door de Centr. Bank vertrouw en dat is ook heel goed en noodig en nuttig, van daar voortdurend Inspectie door de Centrale Bank bij de boerenleenbanken. Maar daarom zal de Centr. B. ook niet verduren, om hun blindelings vertrou wen te schenken. Het is ook wel te be grijpen. Daar zijn ruim 700 boerenleen banken, bij de Centrale Bank aange sloten, daar zijn banken bij die meer dan 300.000 gld. bij de Centr. B. ge deponeerd hebben, in het laatste jaar verslag waren er 24, behalve het groo te aantal die ook van 1 tot 3 ton te vorderen hebben. Ge kunt er wel vast op vertrrouwen, dat er bij die 700 boe renleenbanken genoeg zijn die zeggen „wij willen secuur weten waar ons geld zit, wat er mee gedaan wordt en waar het blijft" en dat recht hebben de ban ken ook en dat wordt ook voortdurend nagegaan, dus daarover geen zorg meer, maar het kan geen kwaad dit is even te lezen: Men hoort nog wel eens tegen den kassier van een boerenleenbank zeg gen „nu ja gij zult wel niet met de kas op den loop gaan, maar hoe zit het in Utrecht en zooals ge ziet, daar zit het aardig goed. Maar nu nog een andere zaak. In den tegenwoordigen gedrukten tijd, is er dan geen gevaar, dat een boeren leenbank hare verplichtingen tegenover de spaarders, ten allen tijde kan blijven voldoen? Daarop is een heel mooi ant woordt te geven. Door de Algem. Vergadering is een extra fonds gesticht, genaamd „Kapi taal voor bijzondere do.1 inden", c'aar- aan zajl elke bank jaarlijks bijdragen, dat was het gepasseerde jaar voor on ze bank f 101.95, de centr. Bank moet uit de winst jaarlijks flOO.ODO.daar bij voegen, totdat naar ik meen 1 mil- lioen bereikt is en dat is dienende om in geval voor posten voor 1 Jan. 1931 afgesloten en als door schuldenaar en borgen, buiten eigen schuld, niet aan i hunne verplichtingen kunnen voldoen,1 dan onder zekere voorwaarden, zooda-1 nige tegemoetkoming te verstrekken, 1 dat zulke personen niet totaal geruï neerd worden en alles op de spaargel den niet in gevaar brengen, die moe ten in elk geval veilig zijn. Daarbij geeft een boerenleenbank al thans hier 3l/a pCt. en gaat nu de groo te particuliere banken even na, ge ziet het in de kranten, die geven 2, 1 of 11/2 pCt. Van voorschotten wordt thans 492 pCt. gevorderd, probeer dat ook maar eens bij de groote banken. Daar om kan een boerenleenbank ook geen groote winsten maken, dat is ook niet de bedoeling, een bestuur heeft er geen cent voordeel van of er veel of weinig winst gemaakt wordt, er worden geen tantièmes uitgekeerd, de winst gaat naar de reserve en met een behoorlijke re serve staat de bank veilig. dan elk geval afzonderlijk te beoordce- len in overleg met den Voorzitter en het plaatselijke Bestuurslid. Dit wordt goedgevonden. Tot bestuurslid van het Water schap ten Westen der Capelsche Vaart en het Veerpad is herkozen, de heeri A. M. Rijken. Ds. W. Wesseldijk te Den Ham, beroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, bracht j.l. Maandag dag 2 dezer een bezoek aan deze ge meente. Na kennismaking met kerke- raad en kerkbestuur werden pastorie en kerkgebouw in oogenschouw geno men. 's Avonds 7 uur hield Z.E. voor een talrijk gehoor in het kerkgebouw een spreekbeurt, welke door de aan- -wezigen met belangstelling gevolgd ewrd. De Ned. Herv. Meisjesvereen. „Bidt en Werkt" alhier, zal a.s. Woens dag 13 Mei een plezierreisje maken naar Utrecht, tot bijwoning van de Bondsvergadering aldaar. De reis ge schiedt per autobus. De postduivenvereeniging „De Luchtvaart", gevestigd in het café van Mej. Wed. A. v. d. Haart alhier, hield j.l. Zondag een wedvlucht vanuit Mono met den volgenden uitslag: J. Spiering 1, 34; H. Dekkers 2, 11, 14, 35; G. Stam 3, 13, 23, 26, 29; L. de Haart 4, 30; G. Treffers 5, 15; A. Zwart 6, 17, 21, 22; E. Haverhals 7; W. Mande- makers 8, 12, 25, 27, 28; G. Vos 9, 38; H. Rozenbrand 10; C. Verhagen 16; A. Versteeg 18, 19, 24; H. Dalmeyer 20; P. Nieuwenhuizen 31 en A. Versteieg Az. 32. Aangetoonde duiven van E. Haver hals, W. Mandemakers, H. Dekkers, G. Treffers, A. Versteeg en J. Spie- rings. Het 2e elftal onzer voetbalvereen. „Ecxelsior" speelde j.l. Zondag op den seriewedstrijd van H.V.V. te Kaatsheu vel tegen een H.E.C. combinatie uit Waalwijk en won met 6 1. Hierdoor plaatsten zij zich in de finale, welke a.s. Zondag gespeeld wordt. Vrijdagavond hield de plaatselijke af deeling van het „Groene Kruis" Bra- kei e.o. haar jaarvergadering in de O.L. School. De opkomst was matig. Na opening en lezing der notulen werd' door den penningmeester verslag uit gebracht over 1931. Bij monde van den heer G. C. Haasakker, welke met den heer v. d. Sluis de rekening gecon troleerd had, werd rapport uitgebracht en geadviseerd tot goedkeuring over te gaan. De penningm. las vervolgens de verschillende posten aan de ver- i gadering voor, waarna z.h.s. tot goed keuring der rekening werd besloten. Ontvangsten waren f3112.39, uitgaven f2741.48, zoodat er over 1931 een ba tig saldo was. groot f370.91. De te Brakel gehouden bazar gaf een netto opbrengst van f 2202.32, zoodat er een kassaldo was van f2573.23. Voorgelezen werd het rapport der wijkzuster over de door haar gedane werkzaamheden in 1931. De Voorzitter deed enkele mededeelingen over het magazijn, dat, dank zij de gunstige re sultaten van de bazar, behoorlijk aan gevuld kon worden, zoodat thans aan iedere aanvraag voldaan kan worden. Als bestuurslid werd vervolgens her kozen G. Opstelten. Bij de rondvraag vroeg een lid nog naar een eventueel volgend te houden bazar. De heer Opstelten, bestuurslid, stelde voor in bijzondere gevallen, een lid, die tijdelijk onmachtig is de con tributie te betalen, vrij te stellen en Vergadering van raad der gemeente RIJSWIJK op Vrijdag' 29 April des n.m. 3 uur. Voorzittertevens secretaris den EdelAchtb. heer A. D. van der Schans. Afwezig de heer T. Lievaart. De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed. Hierna de notulen der vorige ver gadering welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Schrijven van Ged. Staten waarin het oordeel van den raad wordt ge vraagd over een eventueele verlaging van 3 pCt. van de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen, gemeen teontvangers, ambtenaren van de bur gerlijken stand en wethouders. De heer Nieuwenhuizen stelt voor Ged. Staten te adviseeren deze sala rissen telkens tegelijkertijd en in evenredigheid met het Rijkspersoneel te verlagen, voor het Rijkspersoneel is die verlaging reeds op 1 IMaart j 1 ingegaan. B en W. stellen voor Ged. Staten te berichten, dat in aanmerking ge nomen de tijdsomstandigheden de voorgestelde verlaging veel te gering geacht moet worden. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Vaststelling eener verordening op, de heffing en invordening van het vergunningsrecht. De Voorzitter deelt mede. dat in verband met de nieuwe drankwet nieuwe verordeningen moeten worden vastgesteld. Het vergunningsrecht zal voortaan f 40 per jaar terwijl verlofs zaken f25 zullen moeten betalen. De heer Nieuwenhuizen vraagt of AALBURG. Vraagt de echte Poeders en Tabletten! Echt zijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande handteekening voorkomt. CAPELLE. AALST.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2