Zietesmarf. Und van ALTENA Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. FEUILLETON. No. 5225 Woensdag 11 Mei 1932. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den Raad der ge meente AMMERZODEN op Vrijdag 29 April j.l. n.m. 6 uur. Tegenwoordig alle leden. Ingekomen stukken Schrijven van het gemeentebestuur van Ooststellingwerf, om adhaesie te betuigen aan hun verzoek tot de regeering om met spoed een steunregeling voor land- en tuinbouw vast te stellen. Met algemeene stemmen werd besloten adhaesie te betuigen. Schrijven van den Fabrieksarbeidersbond te Amsterdam, om de steunregeling voor de werklooze steenfabrieksarbeiders, die was stopgezet, wederom in te voeren, of door werkverschaffing deze menschen te steunen. B. en W. meenden dat het hier slechts enkele menschen betreft, en achtten het daarom niet van zoo groot belang. De gemeente heeft geen enkel object voor werkverschaffing. Van crisis kan hier niet worden gesproken, zoodat werd besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. Reeds geruimen tijd beston den er plannen tot aansluiting van het politiehuis te Wellsend aan het telefoonnet. Besloten werd dan ook, hiertoe over te gaan. De kosten bedragen f 34 50. In het verslag van den keuringsdienst van waren werd gewezen op de onhy giënische vernietiging van afgekeurd vee en het niet aanwezig zijn van een nood- slachtplaats. In verband met de bepaling voor het aanwijzen van een plaatsvervanger, werd de instructie-wijziging van den gemeen te-ontvanger gewijzigd, zoodat niet de betrokken ambtenaar, maar het gemeen tebestuur een plaatsvervanger kan aan wijzen. Op voorstel van B en W. werd de verordening op de vergunningsrechten en hotelvergunningen aanvaard zooals Ged Staten voorstellen. Met algem. stemmen werd op het verzoek van de Nat. Comm. tegen het Alcoho'isme om het aantal vergunningen op 4 te handhaven, terwijl er 10 mogen zijn, afwijzend beschikt. Evenals het vorig jaar moesten de ver gunningsrechten worden vastgesteld. B. en W. hebben gemeend, ten opzichte van één persoon, namelijk J. D., dit be drag met f 10.te moeten verhoogen en op f 50.te brengen daar B. en W. overtuigd zijn, dat J. D. een veel groo teren omzet heeft, dan door hem wordt opgegeven. Van D is een verzoek ingekomen, dat werd voorgelezen, waarna B. en W. me dedeelden, hun standpunt op f 50.te handhaven. Hierbij volgde eenige be spreking en werd het voorstel, in stem Naar het Fransch. 64. Daarom wilde ik u doen ontsnappen. Wie weet Haudecoeur, of gij mij, wan neer gij eenmaal vpij zijt, niet kunt helpen bij mijn onderzoek? Hier in deze strafkolonie is u alles verboden, gij zijt een geketend slachtoffer, dat de straf moet ondergaan. Zijt gij daar entegen vrij, dan kunt gij arbeiden voor uw geluk en dat van hen, die u lief hebben. Haudecoeur, gij kunt niet wei geren. Dat is u niet toegestaan. In naam van u geliefde Louise ver bied ik het u! Collivet stond in een hoek van het vertrek in de schaduw en verroerde zich niet. Als Haudecoeur hem zoo even niet bemerkt had, toen hij ont waakte, zou hij gemeend hebben, dat niemand anders dan Gerard hem aan hoorde. Zoolang Gerard van zijn liefde voor Louise gesproken had, vertrok geen spier op het gelaat van Collivet. Maar de bleeke, magere lippen krulden zich tot een afschuwelijken glimlach, toen de jonge man de pogingen opsomde, die Haudecoeur zou kunnen doen, om den moordenaar van de Beaupreault GEVAARLIJK SPEELGOED. Toen het acht-jarig zoontje van K. te Zegwaart spelenderwijze een buks op zijn jongere broertje richtte, ging het schot af en trof het jongetje aan het hoofd. De jongen, wiens toestand ernstig was, moest naar het ziekenhuis worden over gebracht. O— EVEN TE LAAT 1 Te Oudewater is ingebroken in de kan toren van den Rijksontvanger. De buit is vermoedelijk r.iet groot geweest, daar juist van te voren een paar duizend gul den naar het postkantoor was gebracht. O— 627 GULDEN GESTOLEN. Te Nes aan den Amstel is ingebroken in de pastorie der R. K. kerk, bewoond door pastoor J. A B. M. v. Blaricum. Uit een opengebroken bureau werd een te vinden, waar hij eenmaal zijn vrtij- heid terug zou hebben. En bovendien duurde dit slechts één oogenblik. De wreede, harde glimlach verdween van het koele gelaat, waarop zich slechts zelden de gemoedsbewegin gen dier geheimzinnige ziel afspiegel den. Haudecoeur aarzelde nog, voordat hij Gerard antwoordde. Vöor de tweede keer was het als een stem, die hem waarschuwend toe riep: „Vertrouw hen niet! Neem je in acht! Maar dat duurde niet lang. 'tZij dan zoo, antwoordde hij. ik zal doen wat gij zegt, maar als gij mij bedriegt, als gij van mijn zwak heid misbruik maakt, dan waarschuw ik u, mijnheer Gerard en u ook, mijn heer Collivet, neemt u in acht. Ik moet twintig jaar hier doorbrengen nu nog slechts zeventien. Na dien tijd ben ik nog niet te oud, om mij te wre ken. Neemt u in acht! Gerard vatte zijn handen en drukte die in de zijne. Wat vreest gij dan Haudecoeur? Ik weet het niet, ik zou het u niet kunnen zeggen. Welnu, stel dan vertrouwen in ons en laat aan mij de zorg over, u te doen ontsnappen. Binnen twee of drie dagen zal Collivet u nadere in lichtingen en bevelen geven. Ik keer aan boord terug. Mij mag men hier niet zien. Morgen zal ik met mijn jacht de reede verlaten en naar open zee miDg gebracht, met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Op 1 Mei, deelde de voorzitter mede, treedt de nieuwe winkelsluitingswet in werking. De winkels moeten dan tusschen 8 uur n.m. 5 uur v.m. gesloten zijn. Op Zondagen moeten de winkels ook geslo'en, behalve die, welke uitsluitend banket, chocolade en suikerwerken ver- koopen. Zij mogen 4 achtereenvolgende uren geopend blijven, wat op een bordje bij den ingang moet worden aangegeven. Dit bordje moet ook op andere dagen aan wezig zijn. B. en W. stelden voor, deze wijziging aan te brengen, maar het woord „uitsluitend" te vervangen door„waar men genoemde artikelen pleegt te ver- koopen". De raad ging met de ziens wijze van B. en W. accoord. De heer Van Heesch vroeg inlichtin gen omtrent tabak en sigaren. De voorzitter antwoordde, dat deze op Zondag niet mogen worden verkocht, alleen automatisch. Het voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd verder de bepalingen betreffende de kapperswinkels te hand haven, doch gedurende den zomer het sluitingsuur te bepalen op 9 uur In verband met de kermisdagen werd besloten om het sluitingsuur van de winkels, evenals voor de kramen, te be palen op 42 uur. Het leek B. en W. gewenscht het verouderde reglement van orde te wijzi gen. Overgegaan werd vervolgens tot het voorlezen hiervan (artikelsgewijze). 1 Juni zal dit nieuwe reglement in werking treden. Na vaststelling van eenige wijzigingen in de begrooting 4932 sloot de voorzit ter dé openbare vergadering. Ünmeiihtm!. bedrag van 627 gulden ontvreemd. GEVAARLIJK VOETBALSPEL. Bij een te Ameide gehouden voetbal wedstrijd is een der spelers zoodanig ge wond, dat medische hulp ingeroepen moest worden. De ontboden geneesheer achtte het geval zeer bedenkelijk en gelastte overbrenging van den speler naar het ziekenhuis. De gehuwde W. v. d. Berg, deel uit makende van een werkloozen-voetbalelftal te Gorinchem, kwam met een keeper in botsing. In hoogst zorgwekkenden toe stand is hij per brancard naar bet zieken huis vervoerd. O WEGGELD. Met 4 Mei j.l. is het nieuwe dienst jaar voor het weggeld aangevangen. Naar wij vernemen, zal eerstdaags wor den begonnen met de controle op de weggeldkaarten. Men zorge er dus voor, zijn rijkaart steeds bij zich te hebben O— HOLLAND—IERLAND. De Zondag gehouden voetbalwedstrijd te Amsterdam tusschen Holland-Ierland eindigde met 2 0 in het voordeel van Ierland. MODDERREGEN.0 Door eenige bewoners van de Schim mel penninckkade te Amersfoort werd een zeer merkwaardig verschijnsel waarge nomen. Het regende n.l. enkele druppels en de plaatsen waar deze druppels neer gekomen waren, vertoonden bruin-gele vlekken. Men sloeg er aanvankelijk geen acht op, doch bij nader onderzoek bleken deze plekken te zijn ontstaan door af zetting van een geel p< eder. Enkele dezer poedervlekken zijn bijeengegaard en op gezonden naar het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut. Verondersteld wordt, dat men hier te doen heeft met een kleinen modderregen. Deze modderregens zijn reeds eerder voor speld. toen de vulkanen in Zuid-Amerika hun aschmassa's de lucht indreven. O— TWEE VROUWEN GESTIKT. Door buren werd ontdekt, dat een woning aan de Bilderdijklaan te Hilver sum, bewoond door een dame en haar 28 jarige Duitsche dienstbode, tegen de gewoonte in gesloten bleef. De politie werd gewaarschuwd, die ten slotte de huisdeur open brak. Een sterke gaslucht werd waargenomen en na onderzoek bleek, dat een gasslang van een comfoor stuk gesprongen was. Beide vrouwen werden levenloos aangetroffen. KINDERMOORD. Voor de rechtbank te Assen stond stevenen, alsof ik plan had Nieuw-Ca- ledonië te verlaten. Tegen den nacht keerde ik echter terug en wel, wan neer wij het tijdstip van uwe ontsnap ping bepaald zullen hebben. Nog eens, vertrouw ons! Tot weerziens. III. Gerard had zulk een openhartig en rein gelaat! Kon bij hem de gedachte wel op komen, om Haudecoeur te bedriegen? Deze geloofde het niet. Hij herkreeg zijn vertrouwen in de toekomst en nu hij wist, dat hij krach tig ondersteund werd, voorzag hij, dat hij spoedig in vrijheid zou wezen en bereidde daarom alles voor om te vluch ten. Sedert eenigen tijd had hij uit Nou mea een jachtgeweer en minutie la ten komen. In de onzekerheid, waar de middelen waren, die hem aangebo den werden om te vluchten en dat hij misschien over land moest ontsnappen, was hij op de gedachte gekomen zich 'n wapen aan te schaffen. De gedeporteer den hebben hiertoe het recht niet. Daar om had hij ze zorgvuldig verborgen, niet bij hem, maar in een stevigen houten doos, diq| hij op zekeren nacht ver van zijn woning aan den voet van een naouli verborgen had. Die wapèns zouden, nu hij er ze ker van was, dat hij met het jacht van Gerard vluchten zou, onnoodig zijn. Bovendien zouden ze hem hinderlijk •wezen. Hij dacht er dus niet meer aan. In ieder geval moest hij een teeken van terecht een 29-jarige gescheiden vrouw te Oldendiever (Dr.), thans gedetineerd, die op 20 Maart j.l. een kindje, waai van zij toen is bevallen, terstond na geboorte door verstikking van het leven heeft be roofd. Drie dagen na den moord vond de politie het lijkje in een bedstede. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. De officier van justitie eischte drie jaar gevangenisstraf. o— BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TRAM. Nabij de Muizenval te Poeldijk werd een luxe auto door een locomotief der W.S.M. gegrepen De auto werd eenige meters meegesleurd en kwam zwaar ge havend aan den kant van den weg te staan. De inzittenden kwamen wonder boven wonder met den schrik vrij. O— DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Op den Rijksstraatweg Zwolle-Meppel reed een auto uit Den Haag met vrij groote snelheid aan de rechterzijde van den weg. Voor de auto uit reed een wielrijder, die plotseling naar links uit week en door de auto werd gegrepen. De 49-jarige B. uit Zwolle werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. —O BRAND TE EINDHOVEN. Het café „Astoria" met danszaal aan den Leenderweg te Eindhoven, bewoond door de familie Theunissen, is door on bekende oorzaak totaal uitgebrand. De bewoners konden zich met groote moeite redden. Verzekering dekt de schade. -"O OVERVAL TE HEERLERHEIDE. Vrijdagavond omstreeks acht uur kwa men in de coöperatieven winkel „Ons Dagelijksch Brood" aan den Heerlerweg Heerlerheide twee onbekende mannen binnen. Zij kochten een pakje sigaretten en wat chocola, waarbij zij een kwartje in betaling gaven. Terwijl de juffrouw in de kassa wissel geld zocht, boog een der mannen zich over de toonbank, hield de juffrouw een revolver onder den neus en gebood haar zich stil te houden. De andere man greep in de winkella en nam er een bedrag van f 25 A f 30 uit, waarna de mannen de vlucht namen. Het onderzoek van de politie heeft nog geen resultaat opgeleverd O DE MOORDAANSLAG TE WINSCHOTEN. De politie te Winschoten heeft in ver band met het onderzoek naar de poging tot moord uit wraakneming op de dochter van de weduwe Scheve te Winschoten, twee personen aangehouden, n.l. S. en P. A. B., broers van den terzake diefstal bij brand te Winschoten verdachten J A. B. Gerard afwachten. Men eischte niets meer van hem, dan dat hij gereed was op ieder aangeduid tijdstip te vertrek ken. 1 Twee dagen waren er verloopen, toen hij des morgens geweldig ontstelde. Glimlachend met zijn fluweelachtige, valsche oogen zal Jacquemin, de be waker van het schiereiland Ducos, hem aan. Jacquemin, iri wien Haudecoeur een onverzoenlijken vijand bezat. Hoe kwam die hier? Sprakeloos deed de gevangene zich deze vraag, toen Jacquemin die reeds van zelf beantwoordde: Ik heb promotie gekregen Hau decoeur, zeide hij, en het ver heugt mij, dat ik u weer onder mijn hoede krijg. Hij ging voorbij. Geen woord werd er verder tusschen de beide mannen gesproken. Ongeluksvogel! mompelde Hau decoeur. Spoedig zag hij echter in, dat zijn angst overdreven was. In het vervolg had Jacquemin weinig macht over hem. Weldra dacht hij er dus niet meer aan. Hij had er zich van overtuigd, toen hij met zijn verrekijker gewapend naar de reede van Bourail tuurde, dat den morgen na het gesprek, dat hij met Ge rard had gehad, het jacht verdwenen was. Collivet is ongetwijfeld aan wal gebleven, dacht de gevangene. Een derde broer is, omdat hij kon be wijzen, dat hij in den nacht van Dinsdag op Woensdag ter Westerwolde verbleef, op vrije voeten gelaten. O— DOODELIJK ONGELUK. Op den Nieuwen Vlissingschen Weg, onder de gemeente Koudekerke, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Het 43- jarig dochtertje van den werkman G., wonende aan dien weg, reed per rijwiel schoolwaarts, toen van de andere richting een vrachtauto aankwam. Het meisje reed op zij tegen den auto aan en kwam zoodanig te vallen, dat het aan de be komen verwondingen is overleden in het gasthuis te Middelburg. Het ingesteld onderzoek doet voorloopig aannemen, dat den chauffeur geen schuld treft. O— GEVAARLIJK HEERSCHAP OP TIJD GEARRESTEERD. Zaterdagmorgen werd een agent van politie te Leiden gewaarschuwd dat een man met valschen baard en snor zich in het postkantoor had begeven. De agent zag in bet kantoor den man voor het postwissel loket staan. Toen het individu den agent bemerkte, verwijderde hij zich snel uit het gebouw in de richting Dief- steeg, waar hij door den agent werd aan gehouden. Hij werd meegenomen naar het politie-bureau en bleek inderdaad een valschen baard en dito snor te hebben. Hij bleek tevens in bezit te zijn van een revolver met 40 scherpe patronen en een scheermes, gereed gemaakt als snijwapen. Voorts had hij vier postwissels van f 80 bij zich, welke op naam van een Haarlemsche firma stonden. Hij gaf op te zijn W. C. B. uit Haarlemmermeer. De politie onderzoekt thans of deze postwissels ver- valscht zijn. De man is in arrest gesteld. —O WAARDELOOZE VARKENS. De groote daling der vleeschprijzen heeft vooral aan de varkensfokkerij een gewel digen slag toegebracht. Moest men in het begin van den oorlog soms uren in de rij staan om een stukje vleesch of eenheidsworst machtig te worden, thans is de toestand van dien aard, dat de biggen vrijwel waardeloos zijn. Een boer in Aduard (Gr.) joeg een flinke big de straat op, omdat hij het beest het voer niet meer waard vond. Op den rug van het dier had hij een papier vastgebonden met het opschrift „Crisis Ik heb geen onderdak en geen voeding I Wie helpt mij Er bleek inderdaad ten slotte toch iemand te zijn, die het varken wel wilde adopteeren, zoodat de boer zijn te von deling gelegde big, niet meer behoefde op te bergen. Maar hij durfde in Bourail aan het hotel, waar Collivet vertoefde, geien inlichtingen vragen, uit vrees, dat dit de aandacht zou wekken. 't Jacht van Gerard was werkelijk vertrokken. Maar vooraf had de jonge man zich met Collivet in zijn kajuit opgesloten en hadden beiden een lang durig gesprek gehad. Mijnheer Collivet, zeide Gerard^ gij zult in de laatste dagen de stad hier wel eenige malen doorkruisd heb ben om te weten te komen, welke moei lijkheden zichj zouden voordoen, als Haudecoeur ontsnapte; gij weet, waar de veiligheidsposten zijn, gij kent de uren, waarop de patrouilles rond gaan, gij weet waar de schepen kruisen, die met het toezicht op de kust belast zijn, kortom gij hebt u van alle bijzonder heden op de hoogte gesteldHebt gij een plan? j Ik zal u niet verbergen, dat die zaak mij buitengemeen moeilijk toe schijnt. Het toezicht is hier bijzonder scherp. Overal worden posten uitge zet, ieder uur wordt er rondte gedaan. Zonder gezien te worden, kan men de kust niet afgaan. Men kan niet wagen de riffen langs te zwemmen, zonder de kans te loopen, door de kogels der be wakers getroffen te worden. Ik hoop mijnheer de Beaupreault, dat gij het leven van Haudecoeur niet zoo lichtvaardig in de waagschaal zult stel len. (Wordt vervolgd). voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard —O— —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1