Marktberichten. iluitenland, Rivierberichten. Plaatselijk Nieuws. DE AANSLAG OP PRESIDENT DOUMER. De Minister van Buitenl. Zaken jhr. mr. Beelaerts van Blokland, heeft jegens den Franschen gezant te s Gravenhage zijn deelneming betuigd over den aan slag op president Doumer. O— FINANCIEELE ONGEREGELDHEDEN TE DINXPERLO. Naar aanleiding van financieele onge regeldheden heeft de gemeente-ontvanger van Dinxperlo ontslag gevraagd wat de Raad hem Maandag verleende. Deze aangelegenheid is zoo geregeld, dat de gemeente Dinxperlo geen schade lijdt en dat er van een tekort bij de Coöp. Boerenleenbank geen sprake is geweest. Tot waarnemend ontvanger is aangewezen de heer F. G. Bo'and, eerste ambtenaar ter secretarie te Dinx perlo. O— SMOKKELAUTO MET 1600 K.G SUIKER AANGEHOUDEN. Men meldt uit Budel Aan de NederlandschBelgische grens alhier werd een uit België komende auto, welke niet minder dan 1600 K.G. suiker vervoerde, in vereeniging van den com mandant der Kon. Marechaussèe, twee kommiezen en den gemeenteveldwachter gesommeerd te stoppen. De smokkelauto zette echter door en liep in de aange brachte barricade twee lekke banden op. Fluks werd de gereedstaanden auto van den commandant der Kon. Marechaus sèe genomen om den smokkelwagen ach terna te gaan. Onder Nederweert werd deze achterhaald waarna de smokkelaars er in slaagden te vluchten onder achter lating van den wagen en 1600 K.G. suiker. Door een vrachtauto uit Some ren werd de smokkelwagen naar hier overgebracht. O— SMOKKELDRAMA TE STRAELEN. Onder 't Duitsche grensdorp Straelen bij Venlo is weer een smokkelbende, be staande uit tien man, door een douane- patrouille overvallen. De beambten maak ten gebruik van hun vuurwapenen en schoten ter waarschuwing eerst in de lucht. De smokkelaars echter wierpen hun smokkelwaar weg en vluchten in het dichte struikgewas. De beambten begonnen daarop een achtervolging waarbij een zekere N. B. door hen werd achterhaald. Toen hij gesommeerd werd halt te houden, voldeed B. daaraan niet, waar op eenige schoten op hem werden gelost. Een ervan drong den man in het on derlijf, een tweede trof hem in de hart streek. De getroffene gaf na eenige oogenblikken den geest. B. was vijf en twintig jaar oud, werk loos en woonachtig te Neukirchen. Hij was gehuwd en vader van twee kinde ren. De weggeworpen smokkelwaar, circa 100 K.G. koffie, tabak, sigaretten en spek, werd door de douane in beslag genomen. O— ERNSTIG AUTO-ONGLUK. In de beruchte bocht bij het Groene Kerkje te Oegstgeest is een auto, bestuurd door een 21-jarigen handelsreiziger uit Den Haag, in volle vaart tegen een boom gereden, nadat de auto was geslipt door dat een der wielen in de tramrails raakte. Den bestuurder werd de borstkas inge drukt Zijn echtgenoote liep een kaak- fractuur op en verschillende min of meer zware verwondingen aan het hoofd. Twee studenten, die van de Universiteits-roei- wedstrijden kwamen en onderweg ver zocht hadden mee te mogen rijden, werden eveneens gewond. De een kreeg een zware hersenschudding, den ander werd de neus verbrijzeld. De vier slachtoffers zijn in het Academisch Ziekenhuis te Leiden opgenomen. ROTTERDAM, 9 Mei Aanvoer 1507 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 20—22 17—19 13—16 Export 24 GORINCHEM, 9 Mei. Op de veemarkt was heden aange voerd 385 runderen, 14 nuchtere kalveren, 12 schapen, 124 lammeren, 682 biggen, 113 overloopers. Men besteedde voor: Zware kalf koeien f 175225. Melk koeien f175f200. Kalfvaarzen f 140 190. Guiste vaarzen f70125. Pinken 160—120. Nuchtere kalveren f812. Schapen f 1624. Lammeren f510, Overloopers f 812. Biggen f 24. DE ^VESUVIUS STOOMT^ Naar de Fransche bladen uit Rome vernemen is de Vesuvius sinds eenige dagen wederom in werking. De vuur spuwende berg stoot enorme stoomwol ken uit, welke zich tot kokend water condenseeren. Dat water, dat door den wind in Zuidelijke richting wordt ge dreven, heeft de boomen en planten in de omgeving geheel vernield. De wijn gaarden en boomgaarden zijn verbrand. De aanslag op President Doumer van Frankrijk. De President overleden. Vrijdagmiddag is te Parijs op den pre sident van de Fransche Republiek, Dou mer, een moordaanslag gepleegd, welke het noodlottig gevolg heeft gehad, dat hij des nachts is overleden. President Doumer had zich Vrijdag middag even voor 3 uur naar het hotel Rotschild begeven, waar de schrijvers- oudstryders een verkoop van hun werken hadden georganiseerd, zooals ze elk jaar deden tot steun van hun kameraden. Even nadat de president was binnen getreden wilde hij eenige boeken koopen. Op dat oogenblik zag een der ministers een hand met een revolver, doch voordat hij een beweging kon maken, knalden achtereenvolgens eenige schoten. De president stortte neer. De heeren Farrère en Guichard wierpen zich op den aanvaller, om hem te ont wapenen. Het vierde schot wondde den heer Farrère in den rechterarm, terwijl het volgende schot licht den heer Guichard trof. De aanvaller werd ontwapend en de aanwezigen wilden hem lynchen, maar de wachthoudende agenten konden hem aan de menigte onttrekken en naar het nabij gelegen politiebureau voeren. O— NOODLOTTIGE INSTORTING. Te Lyon zijn Zondagmorgen twee woon huizen ingestort. Door de instorting sprong de gasleiding, waarop de puinhoop in vlammen opging. Slechts ongeveer 10 bewoners konden zich tijdig in veilig heid brengen. Er zijn tusschen de 50 en 60 dooden. O— DOOR SNELTREIN GEGREPEN. De auto van een jachtgezelschap werd in de nabijheid van Klausenburg bij een spoorwegovergang door een sneltrein ge grepen. De auto werd 50 meter ver meegesleurd en totaal vernield. De vijf inzittenden werden gedood. De baan wachter, die de boomen bedient, is ge arresteerd. Hij verklaarde, dat het ge zelschap, hetwelk in een zeer vroolijke stemming verkeerde, de boomen eigen machtig heeft geopend. O— ROOFMOORD. De taxi-chauffeur Gustav Ross uit Dresden werd op den Moritzburgerweg dood in zijn auto gevonden. Uit het onderzoek bleek, dat Ross van achteren is neergeschoten. De daders hebben het geld, dat de chauffeur ontvangen had, zijn portefeuille en zijn rijbewijs gestolen. Tot nog toe ontbreekt van hen elk spoor. O— REUSACHTIGE BRAND. In de haven van New-York heeft een reusachtige brand gewoed, die de Cunard- pier aan de North River geheel heeft vernield. De pier is de los en aanleg plaats van de groote schepen van de Engelsche Cunard-Line. Een zeer groote brandweermacht bestreed het vuur zoowel van de land- als van de waterzijde, doch tevergeefs. De hitte die de vlammenzee ontwikkelde, was zóó groot, dat op de volgende pier alle vensters en de daarop staande gebouwen sprongen. Het scheep vaartverkeer in het geheele havengedeelte van de North River moest gestremd wor den. Talrijke brandweerlieden werden gewond. Alle voorraadloodsen op de Cunardpier met kostbaren inhoud wer den geheel vernield. O— WERVELSTORM TEISTERT INDO- CHINA. In Zuid-Annam heeft een wervelstorm vele slachtoffers geëischt en groote mate- rieele schade aangericht. Nadere bijzon- derheden ontbreken nog, daar het telegraaf verkeer geheel is ontredderd en de spoor wegverbindingen zijn verbroken. Nader wordt gemeld, dat het aantal dooden 500 moét bedragen, o.w. twee Europeanen. Wegen en bruggen werden vernield, benevens een radiostation. Een vuurtoren werd gedoofd, zoodat ook de scheepvaart is gestremd. o— SCHOENER VERGAAN. Naar men uit Trapani (Sicilië) meldt, is tijdens een onverwacht opkomenden wervelstorm een kleine schoener, die het personenverkeer met de nabij gelegen kleine eilanden onderhoudt, vergaan. Acht passagiers, onder wie twee kinderen, verdronken. De moeder van de verongelukte kinde ren is waanzinnig geworden. Vergadering van den Raad der gemeente D U S S E N, op Woensdag 3 Mei, des nam. half zes. VoorzitterEdel Ach tb. Heer J. J. Snijders. Afwezig de heer J. C. van Dijk met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering en lesst de notulen der vorige vergade ring, die onveranderd worden goedge keurd. Schrijven van den R. K. Middenstands bond te Hank, waarin wordt verzocht, om in verband met de nieuwe winkel sluitingswet 21 dagen te willen aanwijzen waarop de bepalingen der wet niet gelden, deze dagen te regelen in nader overleg. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. gisteren nog een conferentie hebben gehad met het bestuur, waarbij bleek, dat de heeren wel wat vlug van stapel zijn geloopenhij heeft het bestuur daarom aangeraden voorloopig nog af te zien, hoe de winkelsluiting werkt. Het adres wordt hierop voor kennis geving aangenomen. Verslag warenkeuringsdienst te Breda 2e halfjaar '31, wordt ter inzage gelegd. Schrijven van de Nationale Commissie tegen het alcoholisme om een maximum te willen vaststellen. B. en W. stellen voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Men kan wel een maximum vaststellen op het aantal dat er thans is, doch nu wordt een vergunning of verlof gebouwd aan den Steenweg en dat zou dan niet ver leend mogen worden. B. en W. zouden de vrije hand willen houden. Het adres wordt hierop voor kennis geving aangenomen. Verzoek van de Blindenvereeniging „St. Odilia", om een subsidie te mogen ontvangen van 1 cent per inwoner. B. en W. stellen voor, hierop niet in te gaan, al erkennen zij gaarne het nut der vereeniging, de gemeente-financiën laten evenwel niet toe, subsidie te ver- leenen. Wordt aangenomen. Aansluiting bij het Centraal Archief- en Inlichtingenbureau inzake Maat schapelij k Hulpbetoon voor Nederland. De Voorzitter geeft nadere inlichtingen en deelt mede, dat deze vereeniging reeds eenige jaren bestaat en door de regeering gesteund wordt. Zij heeft ten doel inlichtingen te verstrekken over vereenigingen, personen en hen die een beroep op de weldadigheid doen. B. en W. geven vaak verlof zonder vol doende op de hoogte te zijn. Meer en meer komt men tegenwoordig ook naar het platteland voor het houden van dergelijke collecte's en waar het lid maatschap slechts f5.per jaar kost, zouden B. en W. willen aansluiten. Aldus wordt besloten. Verzoek van de ouders der O. L. school te Dussen, Wijk C, om tijdens den zomertijd de schooluren te stellen van 9.45 tot 12.45 en van 2.30 tot 4.30. Het verzoek bevat een 20 tal handtee- keningen. De Voorzitter merkt op, dat het stellen der schooluren niet aan den Raad maar aan B. en W. behoort Het komt deze voor, dat niet op het verzoek moet worden ingegaan, men heeft hier altijd met den zomertijd meegegaan. Zou men er op ingaan, dan zal dit tot verwarring aan leiding geven De heer v. Zouwen weet niet of de raad het recht heeft er iets in te zeggen, hij vreest, dat B en W. afwijzend zullen beschikken en zou dit jammer vinden. Vooral voor de landarbeiders die zich niet aan den zomertijd houden is het lastig, de kinderen komen om 11 uur. vader om 12 uur thuis. In Almkerk heeft men ook een regeling ingevoerd en heeft men den ouden tijd. De Voorzitter zegt, dat hij aanschrij ving heeft gehad, om den tijd gelijk te maken, om dit nu achterom te gaan wijzigen is spr. niet van plan, bovendien bestaat de zomertijd reeds jaren en men heeft er zich hier altijd aan gehouden. Alle zaken en ook de fabriek houdt zich daaraan, gaat mén nu op het verzoek in dan zal dit groote verwarring geven. De heer v. d. Zouwen vreest dat juist zich houden aan den zomertijd verwar ring geeft. De Voorzitter kan maar niet begrypen dat de boeren zich niet naar den zomer tijd kunnen regelen. De heer v. d. Zouwen zou den raad uitspraak willen laten doen, hij zou het verzoek wel willen inwilligen. De heer Jongbloeds steunt dit voorstel. Het wordt met algemeene stemmen aangenomen. De beide wethouders ont hielden zich van stemming. Schrijven van de bewoners van de „Baan" waarin zij het gemeentebestuur, den kranigen opzichter en de werkloozen die het werk hebben verricht, dank bren gen voor het uitbaggeren der „Dusse", de opzichter vooral voor zijn tactvol optreden, waardoor het werk tot ieders tevredenheid is verloopen. De Voorzitter zegt dat de bewoners en ook B. en W. tevreden zijn, alleen de arbeiders zijn niet tevreden en zouden gaarne iets meer verdiend hebben. Spr. zou daarom namens B. en W. willen voorstellen de werkeloozen f 1.of 50 ets. toeslag te geven voor iedere week dat het werk heeft geduurd en dat is b weken. De heer Jongbloets kan zich goed ver eenigen met een toeelag van fl.per week. Met algemeene stemmen wordt besloten een toeslag te verleenen van f 5. Met algemeene stemmen wordt een verordening voor de arbeidsbemiddeling vastgesteld. Vaststelling van een verordening tot heffing en een tot invordering van het vergunningsrecht en het verlofsrecht in gevolge de Drankwet. De heer Smink acht ontheffing per maand beter dan per kwartaal. De Voorzitter merkt op, dat ontheffing verleening slechts hoogst zelden voorkomt. Het kan voor de aanvragers een na- doch ook een voordeel zyn, als per kwartaal wordt aangehouden. De verordeningen worden hierop met algemeene stemmen vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat hij be zoek heeft gehad van de verloskundige. Deze is indertijd benoemd op een tractement van f 2800 als zij 100 ver lossingen hier en 100 in Almkerk had. Dit getal heeft ze niet bereikt, dus ze verdient iets minder. Ze wil nu niet aandringen op verhooging, doch vraagt een vergoeding van f 100.omdat zij een motorrijwiel moet aanschaffen. B. en W. achten het verzoek billijk, omdat het salaris niet wordt bereikt wat haar is voorgespiegeld, het college zou daarom de gevraagde f 100.willen toestaan, onder voorwaarde dat ook Alm kerk dit bedrag geeft. De heer v. d. Zouwen is tegen het voorstel. Het kan wel waar zijn dat de praktijk niet meevalt, doch hoeveel menschen hebben tegenwoordig geen tegenvaller. Als spr. een nieuwe fiets noodig heeft, moet hij die zelf betalen en hij meent dat de juffrouw goed te vreden kan zijn met haar salaris. De Voorzitter zegt dat de juffrouw aangespoord is om hier te komen, men heeft haar een salaris voorgespiegeld waaraan ze nu niet komt. Tengevolge van de crisis krijgt ze niet overal het volle loon uitbetaald. Waar de juffrouw nu een motorfiets noodig heeft in haar ambt vindt spr. er wel iets voor te zeggen, om het verzoek in te willigen. De heer Herman is voor inwilliging, hij acht het noodig dat de juffrouw de beschikking over een motorrijwiel heeft, vooral omdat er soms menschenlevens mede in verband staan. De heer v. Daal acht het ook wensche- lijk dat de juffrouw de beschikking over een motorrijwiel heeft. Als ze in Uitwijk zit en ze is in de Hank noodig, dan kan zij er niet buiten. De heer Koekkoek meent dat er iets billijks in ligt het verzoek toe te staan, omdat ze niet aan het salaris komt, dat haar is voorgespiegeld. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten de ge vraagde f100 toe te staan onder de reeds genoemde voorwaarden. De Voorzitter zegt dat reeds vroeger gesproken is over een nachttelefoon voor den gemeenteveldwachter. Men achtte dit toen niet noodig, doch in de omlig gende gemeenten heeft men het ook ge daan en het volgende jaar krijgen de rijksveldwachters ook een doorverbin ding. De kosten bedragen f49.50 per jaar. De heer Jongbloets zou, als volgend jaar de rijksveldwachter wordt aange sloten, ook den gemeenteveldwachter doen aansluiten. De raad gaat er mede accoord, dat ook de gemeenteveldwachter een door verbinding krijgt Ontslagaanvraag Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Aan C. W. Pols wordt met ingang van 1 Mei op zijn verzoek als zoodanig ontslag verleend. Benoeming Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. De Voorzitter licht toe dat het de be doeling is een 3en onbezoldigd ambte naar van den Burg. Stand aan te stellen om den Burgemeester te vervangen. B. en W. bevelen ter benoeming aan Weth. T. v. d. Pluijm en den heer J. C.v.Dijke Bij de gehouden stemming ver kreeg weth. v. d. Pluijm 6, de heer J. C. v. Dijke 4 stemmen, zoodat de eerste is benoemd, die verklaart deze benoeming te willen aanvaarden. Algemeene Plaatselijke Politieveror dening. De heer Koekkoek heeft tegen ver schillende artikelen bezwaren aangevoerd en wijzigingen voorgesteld. Deze worden een voor een behandeld, met sommigen wordt accoord gegaan, anderen worden niet noodig geoordeeld. De verdere behandeling der politieverordening zal geschieden, zoodra de inlichtingen van de vereeniging van Nederl, gemeenten zijn ontvangen. Algemeen Bouwcrediet aan Van der Pluijm. De Voorzitter zegt, dat B. en W. ten opzichte van dit verzoek nog op het zelfde standpunt staan, als in de vorige vergadering. Zij zouden het verzoek willen afwijzen, met het oog op de on zekere toekomst en de moeilijkheid voor de gemeente om aan geld te komen Do heer Smink noemt het voor het gezin een onhoudbaren toestand. De kinderen moeten buiten in een keetje slapen. Het is een onhoudbaren toe stand die hoog noodig verbetering be hoeft. De Voorzitter zou willen probeeren een crediet van het Rijk te krijgen, dat is mogelijk als de gemeente au fond perdu een bedrag van f 150 geeft. De heer v. Daal wil hierover in be sloten vergadering nog wel iets zeggen. Bij de rondvraag wijst de heer Smink op de moeilijkheid, dat bij de uitkee- ringen des Zaterdags, volgens de voor waarden van den Minister, slechts ver gunning mag worden verleend aan men schen tot 60 jaar, boven de 60 worden ze afgewezen. Kan daarvoor niet de oude regeling worden toegepast? De Voorzitter belooft, dat B. en W. dit zullen overwegen. De heer Jongbloets zou voor deze per sonen wat werk willen zoeken. De heer Smink wijst verder op het bezwaar, dat geen wachttijd in de steun regeling wordt genoemd D8 Voorzitter zegt, dat de Minister de steunregeling heeft goedgekeurd en men zich daaraan heeft te houden. De heer Koekkoek acht het onbillijk, dat voor de georganiseerden wel een wachttijd staat voorgeschreven, voor de ongeorganiseerden nietdeze laatsten worden daardoor bevoorrecht. De heer Koekkoek zegt, dat de boo men aan de gele brug hoog noodig ge snoeid moeten worden. De Voorzitter zal hiertoe onmiddellijk opdracht geven. De openbare vergadering wordt hierop gesloten De Raad gaat over in geheime zitting. Op 10 Mei. in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 2.00 was 5 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 1 27 was 22 Grèvecoeur (Maas) 1.29 was 22 St. Andries (Maas) 1.72 was 2 Venlo 11.12 was Maastricht 43.94 was 7 Keulen 2.53 was 26 HEUSDEN. 11 Mei. De klein-handelprijs van: Boter (Rijksmerk) f 0.60 per pond. Zoete melk f 0.08 per liter. Eieren f 0.03 per stuk. J.l. Zaterdagmiddag hield ihet Schuttersgilde van Sint-Blasius zijn jaar- lijkschen wedstrijd ter gelegenheid van de Heusdensche kermis. Te drie uur trokken de schutters achter hun vendel met de muziek van de Fanfare der Hei lige Familie voorop door de stad naar den schutsboom, waar de kamp na een welkomstwoord van den Hoofdman den Heer F. van Bladël een aanvang nam. Toen de beschermheer Mr. C. W. van Ommeren te ongeveer vijf uur bij den schutsboom verscheen, was de vogel juist afgeschoten door den schutter Bart Heykants, die daarmede den ko ningstitel voor den tweeden achter eenvolgenden keer verwierf. Met de muziek voorop ging het nu naar het café „Het Wapen van Amsterdam", waar Mr. van Ommeren met eene zeer hartelijke toespraak de kroningsplech tigheid verrichtte en den hernieuwden koning een stoffelijk blijk van hulde aanbood. Na een kort woord van den Hoofdman en na nog een uurtje gezel lig bij elkander te hebben gezeten, gin gen allen huiswaarts met de overtui ging, dat het oude Schuttersgilde van Sint-Blasius eene vereeniging is, die geheel past in een oude stad als Heus- den en dan ook ten volle den steun van alle Heusdenaren verdient. ALMKERK. J.l. Zondagmorgen werd cand. Q. J. Dingstee van Leiden alhier bevestigd door Ds. Dönszelman van Meppel, die voor deze plechtigheid tot tekst woord had gekozen Hand. 13 vers 4 lste gedeelte. Mede nam aan de hand- oplegging deel Ds. Hooikaas (consu lent). Des middags deed cand. Ding stee zijn intrede bij de Herv. gem. al hier, met een predikatie over Ps. 121 vers 1 en 2. Na den dienst werden door Z.Eerw. toespraken gehouden tot de gemeente, Kerkeraad, kerkvoogden en notabelen, organist, koster, consulent Ds. Hooikaas, Ringpredikanten, Burge meester, 't hoofd der Chr. school, 't hoofd der Openbare school en ten slot te tot zijne familie. Deze toespraken werden beantwoord door Ds. Hooikaas, ouderling Pruijssen, Ds. Lazonder en Ds. Dönszelman, waarna ten slotte de con sulent de gemeente haren nieuwen leer- aar staande toe liet zingen Gezang 91 vers 3. Beide keeren was het kerkgebouw overvol. Op de j.l. Donderdag gehouden kcrfbalwedstrijd verloor A.K.C. van Dor drecht met 101, terwijl j.l. Zaterdag A.K.C. verloor van de Korfbalvereen. Quick van Nieuwendijk met 21. J.l. Zaterdag had de heer B. het ongeluk, met zijn auto over de kop ta slaan, wat echter zonder persoonlijke ongelukken afliep. Beide inzittenden werden door behulpzame handen uit hun benarde positie verlost. J.l. Donderdag (Hemelvaartsdag) hield de Ring Altena van Herv. Jongel. vereen, met medewerking v. d. muziek- vereen. „Nooit Gedacht" en de Chr. gem. zangvereen. „Hallelujah" alhier, op het weiland van den heer J. A. v. Dis haar 7de landdag. Na een openingswoord en gebed van den voorz. den heer Bronkhorst, werd aan de sprekers, welke zich hier voor beschikbaar hadden gesteld, gele genheid gegeven, hun aangekondigde onderwerpen te behandelen, welke door de vele aanwezigen met aandacht werd gevolgd. Te ongeveer 7 uur sloot de Ringvoorzitter deze goed geslaagde landdag, na het zingen van Ps. 71 vs. 11 met dankgebed. A.s. Donderdagavond 7 uur hoopt in de Geref. Kerk alhier Ds. Jonkers van Werkendam een rede te houden in het belang van de „Vrije Universiteit" te Amsterdam. Alle belangstellenden zijn welkom. ANDEL. De voetbalver. „Sparta" speelde —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2