1112© W. TIMMERMANS A ZONEN, VULPENHOUDERS Groote Prijsdaling. Ant. Michaël, c 32 Aalburg. Bijbels en Kerkboeken c. BOUMAN 1 P. J. SCHETSELAAR j Spreekuren 1012 eol-3 j M KUNSTHANDEL I LIJSTEN- en SPIESELFAB1IIE. p Uses - Pinten - Schilderstukken sia® SB HEUSDEN k! ALLE BANKZAKEN. ALLE ASSURANTIËN. W AALWIJK» verkrijgbaar bij de firma L. J. VEERMAN te HEUSDEN per L, blik 40 cent. 3 blikken A f 1.00. B. en W. stellen voor, goedgun stig op dit adres te beschikken. Het maximum voor deze gemeente be draagt 4. Er is er slechts één en wel reeds gedurende een langen tijd, het is niet te verwachten, dat er bij zullen komen, daarom zouden B. en W. het getal op. een willen be palen. Mocht wenschelijk blijken het getal te verhoogen dan kan dit la ger nog gebeuren. De heer Hooijkaas zegt, dat hij in de vorige vergadering heeft gevraagd, dat B. en W. eens zouden informeeren naar de kosten, daarbij is wel niet zoo'n grooten haast, doch spr. zou gaarne deze kosten willen weten. De Voorzitter zegt, dat hfij huiverig is een onderzoek in te stellen, omdat daaraan nogal belangrijke kosten zijn verbonden. De heer Hooijkaas acht die kosten zeer gering, als geinformeërd wordt in een gemeente waar pas een der gelijke school is gebouwd. De heer v. Dalen meent, dat er toch wel minstens 15 a 20 duizend gulden mede gemoeid zullen zijn. De heer v. Veen heeft gehoord, dat in de school de stukken uit het plafond vallen. Dhr. v. Dalen antwoordt, dat de pla fonds serdert eenigen tijd allen van hout zijn. Laatst was er 'n ruit stuk in 't dak raam en daardoor regende het iets door, zooiets kan evenwel ook bij 'n nieuw gebouw plaats vinden. De Voorzitter zegt, dat alle herstel lingen die noodig zijn door de gemeente worden verricht. De heer Kanselaar merkt op, dat het hoofd der school laatst klachten heeft geuit, waaraan geen gevolg is gege ven. De heer Hooijkaas zou een onder zoek doen instellen, wat een nieuwe school kost. De Voorzitter heeft daar geen be zwaar tegen. Het adres van de afdeeling Volksonderwijs wordt hierop in om vraag gebracht en verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor nieuwbouw eener school stemmen de heeren Hooij kaas, Kanselaar en v. Veen. Het voorstel van den heer Hooijkaas, om naar de kosten te informeeren, wordt hierop met algemeene stemmen aan genomen. Het verzoek om ontheffing van hon denbelasting van A. C. Rüger, voor het 2e halfjaar 1932, wordt toegestaan, aangezien deze geen hond meer heeft. Voorstel tot vaststelling van de3-jaar- lijksche afrekening der Bijzondere La gere school alhier. Het openbaar onderwijs heeft in 1929 gekost f9.14 per leerling in 1930 f IO.371/2, in 1931 f8.92. Het aantal leer lingen der bijzondere school bedroeg in 1929 96i/2, in 1930 114, in 1931 116y2. In totaal over de drie jaren heeft de bijzondere school dus recht op f3001.94 de werkelijke uitgaven hebben bedra gen f 1831.95y2 met welk bedrag het schoolbestuur genoegen neemt. Voor het vervolgonderwijs komt het school bestuur nog een bedrag van fl63.37i/2 toe. Met algemeene stemmen worden de bedragen vastgesteld als aangegeven. Begrooting van de Vleeschkeurings- dienst „Kerkwijk" over 1932. De Voorzitter deelt mede, dat in dertijd van het gemeentebestuur van Zuilichem Ged. St. is verzocht, deze begrooting niet goed te keuren, alvo rens was kennis genomen van de be zwaren die deze gemeente had. Thans vragen Ged. St. voor ditmaal nog ge noegen te willen nemen met de toege zonden begrooting, in het vervolg zal er steeds de hand aan worden gehou den, dat de begrooting op tijd wordt toegezonden. B. en W. hebben bericht, dat zij bereid zijn de begrooting alsnog aan den raad voor te leggen. B. en W. heb ben een paar aanmerkingen, het sa laris van den keuringsveearts bedraagt f1250.Oorspronkelijk was dit f1000 doch van 1930 af is het met f250. verhoogd, omdat volgens het gem.best. van Kerkwijk deze verhooging toelaat baar was in verband met de finan- tieele uitkomsten van het bedrijf. Het salaris van den hulpkeurmeester is van f1500 verhoogd tot f1800, omdat hij een motorrijwiel noodig had. Dit mo torrijwiel is aangeschaft, nadat de hulp keurmeester ook voor den kring He- del was aangesteld. Het gemeentebestuur heeft bezwaar gemaakt tegen deze verhoogingen, die naar het oordeel van B. en W. niet mogen afhangen van de finantieele uit komsten, zij hadden het beter gevonden dat de keurloonen waren verlaagd. Dan staat er voor controle boek houding een post van f40.De toe lichting die hiervoor gegeven wordt, lijkt eigenaardig, daarin wordt gezegd, dat deze uitgaaf noodig is, door de ver plichting voor de invoering van dubbele boekhouding. B. en W. zijn van mee ning, dat juist daardoor de geheele boekhouding voor f40.was te voe ren, inplaats dat dit f300.meest kos ten. Uit het bedrag voor pensioensbij dragen blijkt niet voor welke ambte naren dit bedrag is. Uit alles blijkt, dat de vleeschkeuringsdienst Kerkwijk een dure exploitatie heeft, die op den duur lasten op de gemeente zal leggen, die ondragelijk lijken. Burgem. en Weth. zouden Ged. St. willen berichten, dat zij een vereeniging van de gemeen ten Kerkwijk, Hedel en Zaltbommel tot één vleeschkeuringsdienst wenschelijk en goed uitvoerbaar achten. De begrooting voor den vleeschkeu ringsdienst Kerkwijk 1932 wordt hier op goedgekeurd. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt. De Voorzitter zelf heeft evenwel iets te zeggen, waaruit blijkt waarom de raadzaal door de aanwezige bloemen een feestelijk aanzien had en waarom ook de echtgenoofe van Z.Edcl Achtbare en eenige dames en heeren tegenwoordig waren. ,ZEdelAchtbare sprak als volgt: De heer van Dalen wenscht hierop den Voorzitter namens den raad, den gemeente-secretaris, den gemeente-veld wachter, den volontair 'ter secretarie van harte geluk met zijn jubileum, gaar ne had: spr. hierbij namens allen eien stoffelijke blijk van waardeering willen overhandigen, doch dit kon niet tijdig genoeg hier zijn. Spr. dankt den Voor zitter voor alles wat hij in het be lang van de gemeente heeft gedaan. Uit het feit, dat allen aan het stof felijk blijk hebben willen bijdragen, mag blijken meent spr., dat den arbeid van den Voorz. wordt gewaardeerd en hij hoopt dat dë goede harmonie tusschen Voorzitter en raad steeds mag voortdu- ren, in het belang der gemeente. Hij brengt dank aan mevrouw van Hoog straten, die hoewel zij niet in de ge meente woont, toch met de ingezete nen meeleeft en armen en zieken met giften en versnaperingen steunt in hun ne ellende. De ingezetenen en ook de raad zijn haar daarvoor zeer dankbaar. De Voorzitter dankt den heer van Dalen voor zijn hartelijke woorden en hij voorbaat voor het geschenk. Hij hoopt van harte dat de goede ver standhouding die hier bestaat, steeds zal blijven voortbestaan. De vergadering wordt hierop met dankgebed door den Voorzitter geslo ten. Na afloop der raadsvergadering bleef men nog geruimen tijd bijeen, en werd een feestdronk ingesteld op den jubi laris en Mevr. v. Hoogstraten. Ten slotte speelde de Muziekvereeniging „Door Eensgezindheid" eenige liederen, ten aanhoore van 'n talrijke schare be langstellenden. j5§ VERWERSTRAAT 21 TELEF. 937 's-BOSeH. gg Steeds voorradig prachtsorteering Vakkundig werkBillijke prijzen KASSIERS EN COMMISSIONAIRS IN EFFECTEN. TELEFOON 55. Wegens uitbreiding onzer Safe-inrichting zijn wederom loketten verkrijgbaar. De prijzen van HARMONICAGAAS, KIPPENGAAS, alle DRAADARTIKELEN en IJZERWAREN, zijn onnoeme lijk gedaald, vele artikelen ver beneden de prijzen van 1914. GROOTE VOORRAAD van alle klearen aangemaakte verfwaren van de Stoomverfïabriek „de Batouwe" te Culemborg. Verder alle soorten Oliën Vetten Teerprodocten enz. enz. enz. Aanbevelend, TELEF. No. 14 WIJK EN AALBURG. in verschillende prvjzen voorhanden in den boekhandel van d# Firm a L. .1. VEERÜAK, Botermarkt, Hensdt n Minzaam aanbevelend Drietrompetterstraat, I Tandheelkundige, GORINCHEM TELEFOON 349. 's Maandags-9-3 p MlnvBrmogsndin 9.30—10 Y.m. Openbare vergadering van den raad der gemeente ZUILICHEM op Maandag 2 Mei 1932, des na middags 21/? uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer F. v. Hoogstraten. SecretarisWelEd. Heer H. C. v. Os. Aanwezig alle leden. Opening met het formuliergebed. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot onderhandsche verpachting van een stukje gemeente grond aan H. Lobrecht. Idem aan A. v. Veen Azn. Idem uitgifte erfpacht aan Meij- dam en J. T. Crielaart. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. een instructie voor den cor respondent der arbeidsbemiddeling heb ben vastgesteld. Al de ingekomen stukken en de ze mededeeling worden voor kennis geving aangenomen. Verzoek van G. J. v. d. Maas aan de Hamsteeg om recht van opstal voor perecel 89, alwaar zijn huis op, staat. De Voorzitter zegt, dat bij onder zoek gebleken is, dat het per ceel slechts gedeeltelijk van de ge meente is het ander gedeelte behoort aan den polder. Voor zoover het ge meentegrond is, wordt het verzoek ingewilligd, onder de gebruikelijke voorwaarden. Adres van de fanfare „Door Eens gezindheid" om in de zomervacantie de beschikking te mogen hebben over een lokaal van de O. L. school voor het houden van een bazar. Dit ver zoek wordt toegestaan, onder voor waarde dat de bazar in het eerste ge deelte van de vacantie zal worden gehouden. Verzoek van A. Kooiman om ont heffing van schoolgeld. Wordt op, voorstel van B. en W. ingewilligd. Motie van de heeren Hooijkaas en Kanselaar, luidende als volgtDe raad van oordeel dat den duur van den huidigen crisis en de daardoor ontstane werkeloosheid, het noodig maakt een steunregeling in het leven te roepen, verzoekt B. en W. zoo spoe dig mogelijk, hiermede met voorstel len bij den raad te komen. De Voorzitter zegt, dat hii namens B. en W. geen advies kan geven, aangezien deze motie pas is ingeko men. Spreker kan wel het standpunt meedeelen, dat B. en W. den vori- gen keer innamen, dit is dat zij een steunregeling niet noodig oordeelen. De heer Hooijkaas zegt, dat hii en zijn mede raadslid meenden op deze manier een uitspraak van den raad te moeten uitlokken. Hii is van oordeel, dat men niet stil kan bliiven zitten om den nood te verzachten. Hier is altijd beweert, dat men hier slechts seizoen werkeloozen kende doch de werkloosheid is thans zeker zoo groot, als het seizoen, dat er andere jaren werkeloozen ziin. De winkeliers en bakkers hebben ge borgd in het vooruitzicht, dat de arbeiders, als de winter voorbii was. weer werk zouden krijgen. Nu kun nen zii dat niet langer doen daarom is spr. fractie van oordeel, dat waar er geen uitzicht bestaat, dat verbete ring zal intreden, een weg gezocht dient te worden om een steunrege ling in het leven te roepen. Spreker wil de motie met klem bij de ande re raadsleden aanbevelen. De Voorzitter merkt op, dat hij heel goed kan begrijpen, dat de heer Hooijkaas en enkele anderen niet stil zitten, doch men moet niet vergeten, dat ook B. en W. niet stil zitten, doch ook rekening hebben te houden met de beperkte middelen, waarover de ge meente beschikt en dat ook de ge meente op weg is, schulden te ma ken. Spreker zal de motie in stem ming brengen. Voor stemmen de heeren Hooij kaas en Kanselaar, de andere heeren tegen, zoodat ze wordt verworpen. Verslag volkshuisvesting 1931 De heer Hooijkaas merkt op, dat hii 00k in dit verslag heel weinig heeft kunnen vinden, niet veel meer dan strepen. Gaarne zou spreker zien dat ook in deze richting iets werd gedaan. De Voorzitter zegt, dat in een vol gend verslag wel iets meer zal zijn te vinden. In overleg met den In specteur voor de volkshuisvesting zal voor een paar woningen het z.g. uit- stervingssysteen worden toegepast, worden de bewoning er van gestaakt, dan wordt geen bewoning meer toe gestaan. Voorstel tot vaststelling van veror deningen op de heffing en invorde ring van vergunningsrecht. Wordt vastgesteld, het vergun ningsrecht zal in het vervolg f 40 bedragen. Voorstel tot vaststelling van ver ordeningen op de heffing en invor dering van verlofsrecht. Wordt eveneens vastgesteld, als door B. en W. voorgelegd, het ver lofsrecht zal 25 gulden bedragen. Voorstel tot verlaging van het ma ximum aantal verloven. De Voorzitter doet in verband met dit punt voorlezing van het adres van de nationale commissie tegen het alcoholisme, waarin wordt verzocht voor vergunningen a een maximum vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt het maximum op een gesteld. Voorstel tot vaststelling van een verordening tot afwijking van de winkelsluitingswet. De Voorzitter merkt op, dat af wijking hierop neerkomt, dat de win kels gedurende den zomertijd niet om 8, doch om 9 uur kunnen slui ten, omdat men zich hier niet aan den wettelijken tijd houdt. De heer Kanselaar vraagt of hier toe een verzoek van de winkeliers is uitgegaan, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hij daartoe een stem heeft gehoord, n.l. die van wethouder v. Dalen. De heer Kanselaar had verwacht, dat de winkeliers met 8 uur sluiting blij waren, hij heeft ook winkeliers gehoord die dit waren, alvorens dus een verordening te maken, zou hii daarover eerst de winkeliers een ver zoek doen richten. Spr. zou het ne men van een besluit willen aanhouden tot een volgende vergadering. De Voorzitter merkt op, dat men niet open behoeft te blijven tot 9 uur men kan gerust om 8 uur sluiten. De heer Kanselaar zegt, dat als de een om 9 uur sluit de ander daar toe ook verplicht is. De heer v. Dalen wenscht zijn voorstel te handhaven, hii heeft ge meend, dat dit in den geest was van alle winkeliers, hij heeft geen 00- genblik gedacht, dat er winkeliers zouden zijn, die er niet mede accoord zouden gaan. De heer Kanselaar acht het maken van een verordening op dit oogenblik onbillijk. De heer v. Dalen als raadslid heeft nu gelegenheid zijn meening te zeg gen andere winkeliers krijgen die niet. De heer v. Vugt zegt, dat negen uur sluiten ook in het belang van de particulieren is, menschen die op de fa briek of op het land werken, krij gen daardoor nog gelegenheid naar den winkel te gaan. De verordening wordt hierop met 5 tegen 2 stemmen vastgesteld. Tegen stemden de heeren Hooij kaas en Kanselaar. Een verordening op. het agentschap der arbeidsbemiddeling wordt vast gesteld zooals ze door B. en W. is aangeboden. In verband met de wijziging der gemeentewet wordt met algemeene stemmen een verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van den gemeente veldwachter vastgesteld. Als grens der benoembaarheid is aangenomen den leeftijd van 25 tot 45 jaar. Adres der afdeeling Zuilichem der vereeniging „Volksonderwijs" om verbetering cler O. L. school. De Voorzitter zegt, dat dit adres in de vorige vergadering reeds ter sprake is geweest. Nadien is ook nog een adres van verschillende in gezetenen ingekomen, die adhaesie betuigen aan het eerste adres. Over het laatste adres hebben B. en W. niet van gedachten kunnen wisselen, omdat het pas is ingekomen. Spreker weet wel dat de school niet heele- maal voldoet, dat de toestand ervan echter zoo slecht is als in het adres wordt afgeschilderd, daarmede zijn B. en W. het niet eens. Met het oog op den huidigen crisis zou het col lege verbouwing of geheelen nieuw bouw nog eenige jaren willen uit stellen. Dit kan goed als de noodige reparatie's worden verricht. Zou men een nieuwe school gaan bouwen dan zal men ook een nieuw schoolhuis moeten zetten. De heer Kanselaar gelooft niet, dat in het adres over een schoolhuis wordt gesproken. Men kan wel uit stellen met het oog op den slechten tijd, doch daarvoor kan men niet alles achterwege laten. Bovendien behoeft den bouw aan de gemeente geen fi- nancieele offers te kosten, de school is reeds voor 10 jaar afgekeurd. En wat het huis betreft, het hoofd betaalt daarvoor een goede huur. De noodige reparatie's worden bij de kosten van instandhouding getrokken, zoodat de Bijzondere school daardoor een hoo- gere uitkeering krijgt. De heer v. Dalen merkt op, dat het schoolbestuur over de laatste drie ja ren f1200 minder heeft opgenomen als waarop het recht heeft, er wordt alleen gevraagd wat het onderwijs kost. Als niemand meer iets voor de ze vergadering heeft, zou ik zelf gaar ne nog een-enkel woord willen zeg gen, en wel voor een persoonlijk feit. Laat ik er echter terstond aan toevoegen, dat zulks niet moet wor den opgevat in de beteekenis waarop dit woord gewoonlijk wordt gebe zigd. Het betreft n.l. het volgende: Ik herdenk heden feitelijk gisteren Zondag 1 Mei den dag waarop ik vóór 12V? jaar, n.l. den 1 No vember 1919, benoemd tot Burge meester van Zuilichem. als zoodanig werd beëedigd en denzelfden dag al hier welwillend door wethouder Klop werd ontvangen. Den 11 en Nov. d. a.v. geschiedde de feestelijke instal latie, zooals gij Allen U nog wel herinneren zult. Met opzet heb ik met de bijeenroéping dezer raads vergadering eenigen tijd gewacht, om heden in Uw midden dezen datum te memoreeren. Het is niet mijn bedoeling om thans nogmaals een overzicht te ge ven van wat al zoo in die 121/? jaar hier geschieddeik geef, omdat ik weet dat enkelen Uwer daar eeni ge prijs op stellen, jaarlijks in de eerste raadsvergadering reeds een be knopt overzicht en zou dus nu slechts in herhaling treden. Nochtans zij het mii \'ergund de namen te noemen van de raadsleden en oud-raadsleden, die sedert dien van ons heengingen, n.l. J. van Vugt, overl. 13 Sept. 1924; P. J. van Brakel, overl. 11 Mei 1930; de oud-raadsleden C. Duvser. overl. 25 April 1927; L. v. d. Lin den, overl. 21 Febr. 1929; N. Hooy- kaas, overl. 8 April 1929 en A. M. Ruijmschoot, overl. 3 Juni 1930 be nevens den Oud-ontvanger E. G. van Genderen, overl. 26 Mei 1922, die allen voor langer of korter tijd hun beste krachten aan het welzijn der gemeente hebben gewijd. Wel zeer spijtig is het dat ik U momenteel geen gunstig rapport van de toestand der gemeente kan uit brengen, integendeel betreur ik het dat wij bij welhaast alles wat wif doen of willen doen. elkander eerst moeten afvragenkunnen wii ons dit veroorloven? Reeds zijn van diverse particulieren offers gevraagd, en ook zonder vragen hebben velen zich of fers moeten getroosten ter wille van de gemeenschap, en het is te voor zien dat wij nog niet aan het einde zijn. Het ware te hopen dat dege nen die hiervan profiteeren ook zul len inzien dat het voor Burgemeester en Wethouders voorwaar geen ge makkelijke taak is om met de reeds zoozeer beknotte inkomsten toch zoo veel meer te moeten doen. Van deze gelegenheid maak ik ten slotte nog gaarne gebruik om ook even op een lichtpunt te wijzen n.l. om te gewagen van de groote arbeid zaamheid, die ter gemeentesecretarie wordt betracht, en om mijn blijd schap te uiten over het feit dat ik mii mag verheugen in een goede ver standhouding met mijn gemeenteraad in zijn geheel en met ieder van cle raadsleden persoonlijk, een voorrecht waar het in vele gemeenten vaak aan hapert. Van ganscher harte hoop ik dat dit zoo mag blijven. Ik heb gezegd. [Q) aPnaPïai^lni3Güginfin!GinlG^BinKflTOSplJjlijlBf8

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4