Tweede Blad So. 5225 Woensdag 11lei ©K S¥0]jlTin!©IS^ voor hel Land van Neusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. INGEZONDEN Plaatselijk Nieuws. IM BEHOORENDE BIJ HET Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. ALMKERK, Mei 1932. M. de R. Zou ik in uw veel gelezen blad eens een woordje mogen richten aan de in woners van ons dorp En wel naar aanleiding van het geschrijf van Willem Por en Kees Komkommer, in den vorm van een tweegesprek, reeds geruimen tijd in het Heusdensch Nieuwsblad, gevoerd. De vraag, wie toch die twee wel zijn, is voor heel veel inwoners nog steeds niet beantwoord. Is er dan niemand, die weet wie Willem Por en Kees Komkommer zijn De kans bestaat, dat er enkele personen zijn die het weten. Ik zelf geniet de twijfel achtige eer, de auteurs persoonlijk te kennen. Mijn plan is óók, om het te publiceeren. Ik zal beginnen met iets van hun eigenschappen en kwaliteit te vertellen. Dan, aan de hand van hun eigen ge schrijf verschillende aanwijzingen doen omtrent hun richting en doel, om tenslotte het groote geheim te ontmantelen. De groote onbekenden zullen dus spoedig worden „twee heele bekenden". Lang heb ik gedacht dat het schrijven van W. en K. nog tot nut zou worden voor ons dorp. Maar helaas, hoe meer de heeren schrijven, hoe grooter de teleurstelling me wordt. De inhoud en toon van hun laatste stukje heeft me met kracht van overtui ging bewezen dat ze de kluts kwijt raken. Dus leef ik in de verwachting dat ik niet alleen onze burgerij, maar ook Wim en Kees een genoegen doe, als ik aan 't verklappen ga. Toch zal ik pas in een volgend stukje beginnen om mijn beloften in te lossen. 't Moet niet overhaast geschieden. De speurzin van K. K. zou het spoor bijster worden en W. P. zou bij het op stellen van de klad zijn gedachten Jaten afdwalen. Of zouden ze zoo schrikachtig niet zijn 't Zou Kees niet erg te pas komen als hij gauw schrok, voor Wim is dat bezwaar minder groot. Maar, ik wil de volgende keer aan 't vertellen. Laten alle Almkerkers nu goed opletten wat ik schrijven ga, Mijn volgend stukje zal gericht zijn aan Kees en Wim. EEN INWONER. O— Mijnheer de Redacteur, Gaarne zou ik van U eenige ruimte willen vragen, ter beantwoording van het ingezonden stuk van den heer Rüger, Hoofd der School te Aalst. Ik heb even geaarzeld hierop in te gaan, gezien de wijze waarop de heer R. zich wenscht uit te drukken, maar meende toch even een nadere toelichting te moeten geven. Ie. Onder totale kosten zijn inbegre pen alle leermiddelen e. d. g. en dus niet bouw alleen 1 Aan de O. School dus een reserve van leermiddelen, zoodat de eerstvolgende jaren minder aangeschaft behoeft te worden. Minder kosten per leerling, dus ook minder uitkeering voor het Bijzonder Onderwijs, zoodat door dit totale bedrag alleen te noemen geen zuivere indruk gegeven wordt. Niet weerlegd is, dat er een nieuwe School gebouwd zou moeten worden, als de School met den Bijbel er niet zou zijn gekomen. Een School met 5 lokalen -f- aankoop grond zou zeer zeker het door mij genoemde bedrag kosten. Verder zou ik willen vragen of er voor een nieuw te bouwen School ook geen 2 kachels voor 2 lokalen meer noodig waren Waarom nog nieuwe banken aangeschaft' in 1931, terwijl toch in September 1930, reeds officieel bekend was, dat er minstens 40 leerlingen zouden zijn voor de te j openen Bijz. School. De gemeente opzichter, bouwkundige, wist bij de aanbesteding reparatie O. L. School, als architect der Bijz. School, reeds wanneer deze klaar zou zijn en geopend kon worden. De inrichting ex-kolenhok is ook niet precies weergegeven. Aanschaffing stoelen en tafels zijn niet overbodig, en worden daar slechts geplaatst zoolang zij niet in een lokaal noodig zijn. Verder geeft de benaming „ontvang kamer" alle reden om aan een luxeus kamertje te denken. Niets is minder waar. In hoofdzaak wordt het gebruikt voor bergplaats leermiddelen of kleeding personeel. Het lijkt net zooveel op een „ontvangkamer" als een „schuurtje" op een „Garage". Wat betreft dit laatste, wil ik gaarne mijn woorden terugnemen. Ik had mijn inlichtingen slechts mondeling van den gemeente-opzichter, had dus geen rekening ter inzage gehad en kon dus niet „bewust" onwaar zijn, Evenmin berustten de andere bescheiden ten mijnent, zoodat ik mij hierbij evenmin „opzettelijk" onjuist uit gedrukt heb. Voor de „vriendelijke" uitnoodiging om te komen debatteeren zal ik bij voorbaat bedanken. Mijn ervaringen ten opzichte van den heer R. zijn in dit opzicht van dien aard, dat ik gaarne hiervoor bedank. Mijnheer de Redacteur ontvang mijn dank voor uw welwillendheid, mij nog eenmaal eenige plaatsruimte te hebben verschaft. G. OPSTELTEN, Secr. Schoolbestuur Aalst (Gld.). O Rijswijk, Mei 1932. Mijnheer de Redacteur! Naar wij vernemen is door de Raad van State het ten vorige jare door de raad dezer gemeente genomen be sluit tot opheffing der O.L. school in deze gemeente goedgekeurd. Algemeen verwacht men echter, dat door de raad hieraan alsnog geen uit voering zal worden gegeven, aangezien de toestand na dit raadsbesluit, door ind'ening van het wetsontwerp Terp stra, zich zoodanig gewijzigd heelt dat, wanneer dit ontwerp tot wet verheven zal worden, het aantal leerlingen voor 2 leerkrachten opgevoerd mag worden tot 90. Aangezien het bijz. onderwijs alhier dan ook aanspraak zal kunnen maken op slechts1 2 leerkrachten, komt het hoofdmotief dat is aangevoerd, n.I. dat het lokaal der openbare school benoo- digd zou zijn voor de 3e leerkracht van het bijz. onderwijs, natuurlijk te vervallen. Wanneer nu alhier toch tot ophef fing zou worden overgegaan, zou men tot het feit komen, dat één lokaal der school alhier zou komen leeg te staan, en de kinderen der O.L. school, waar onder er zijn van nauwelijks 6 jaar, den grooten afstand naar de naburige gemeente Giessen zouden moeten af leggen. Wanneer men weet, dat het grootste deel dezer kinderen nu reeds op een afstand van een half uur en meer van de school wonen, behoeft het voorzeker geen verder betoog, dat het de ouders ten zeerste zou betreuren, wanneer hun kinderen genoodzaakt wer den den nog veel grooteren afstand naar Giessen te moeten afleggen. Nu kunnen zij thuis het middagmaal ge bruiken, doch dat zou bij opheffing der school alhier hun nu voortaan on onmogelijk worden gemaakt. De ouders vertrouwen dan ook, dat het gemeente bestuur in deze aangelegenheid een ge wijzigd standpunt zal innemen, en hun kinderen niet noodeloos uit de gemeen te zal verdrijven. Aangezien alhier door een wachtgeld ster openbaar onderwijs wordt gegeven, zal bij opheffing noch het rijk, noch de gemeente eenig financieel voordeel van beteekenis kunnen behalen. Wij hopen dan ook van harte, dat het ge meentebestuur de ouders dit leed zal weten te besparen, het is voorzeker voor hun een christenplicht de belangen van allen te behartigen. Achtend, J. Nieuwenhuizen. Vergadering van den raad der ge meente WOUDRICHEM op Za terdag, 30 April 1932, des na middags 2 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer Jac. van der Lely. Secretaris WelEd. Heer Mart. v. Rijswijk, loco-secretaris. Tegenwoordig alle leden, behalve het lid Daim. De Voorzitter opent de vergade ring met het uitspreken van het for muliergebed, waarna de Raad over gaat in geheime zitting voor het uit betalen van steungelden aan werk- loozen. Na heropening der vergadering komen de volgende ingekomen stuk ken ter tafel. Schrijven van Joh. Daim dd. 25 April jl. houdende mededeeling dat hii bedankt als lid van den gemeen teraad. Schrijven van het bestuur van het waterschap „De Oude Ban" alhier dd. 29 April jl. waarin naar aanlei ding van een door het gemeente bestuur aan hen gericht verzoek wordt medegedeeld dat aan het be stuur machtiging is verleend tot het doen opnemen van de noodige werk zaamheden en het opmaken eener begrooting van kosten, met de be doeling de werkzaamheden in het waterschap dezen winter bii wijze van werkverschaffing te doen uitvoeren. Schrijven van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, als antwoord op een telegram van het ge meentebestuur, houdende verzoek, een opgave te verstrekken van het aantal werkloozen en mededeeling, dat hij ver trouwt, dat er spoedig gelegenheid zal zijn een 20-tal werkloozen bij een werk verschaffing te plaatsen. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Door B. en W. wordt aan den raad aangeboden het verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der Volkshuisvesting in deze gemeente in het jaar 1931 is verricht, hetwelk voor de leden ter inzage wordt gelegd. Vervolgens heeft een breedvoerige discussie plaats over het al of niet ver lengen van de steunregeling voor werk loozen, visschers en scheepsventers. De raad is in zijn geheel van rnee- ning, dat de gemeente ter wille van de financiën niet langer geheel den steun voor de visschers en scheepsventers op zich kan nemen. Het gemeentebestuur heeft alles gedaan om te trachten ook in den aan de visschers en scheepsven ters uit te keeren steun een subsidie Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. van rijkswege te verkrijgen, hetgeen tot op heden echter zonder resultaat is gebleven. Aangezien volgens een ont vangen schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de mogelijkheid bestaat, dat spoedig een aantal werkloozen bij een werkverschaf fing te werk gesteld kunnen worden, wordt met algemeene stemmen besloten de steunverlening voor de werkloozen, die genegen zijn bij een werkverschaf fing geplaatst te worden, te verlengen tot het tijdstip van aanvang der werk verschaffing en de steunverleening voor de visschers en scheepsventers te be ëindigen. Tevens wordt besloten aan den Minister te verzoeken de steun regeling voor de land- en fabrieksar beiders en schippersknechts, welke he den is afgeloopen, wederom te verlen gen. Bij de rondvraag bespreekt het lid Kuijpers de wenschelijkheid, den mest vaalt buiten de Koepoort te doen op ruimen, waarop de Voorzitter mede deelt, dat door B. en W. reeds is be sloten het vervoeren daarvan aan te besteden. Het lid Kuijpers vestigt er tevens de aandacht op, dat de door C. Groe- neveld Mzn. bewoonde woning aan den wal, waaraan de door B. en W. voor geschreven verbeteringen nog niet zijn aangebracht, leeg komt en verzoekt de noodige stappen te willen doen teneinde de woning ortbewoonbaar te kunnen verklaren. De Voorzitter deelt mede, dat dien aangaande het advies der Gezondheids commissie zal worden gevraagd en dat B. en W. dan met nadere voorstellen zullen komen. Nadat door het lid van der Wiel nog eenige opmerkingen worden ge maakt aangaande den slechten staat, waarin sommige gedeelten der Zand- steeg verkeeren, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. - o- STUURINRICHTINGEN VAN VRACHTAUTO'S. Van ambtelijke zijde vernemen wij Bij de controle vanwege de provincie uitgeoefend op vrachtauto's is herhaaldelijk gebleken, dat de stuurinrichting in een zeer onvoldoenden toestand verkeert als gevolg van slijtage, en slecht onderhoud. Dit euvel is reeds vaak oorzaak van ernstige ongevallen geweest. Wordt het geconstateerd, dan wordt telkens proces verbaal opgemaakt. De rechter pleegt deze overtreding met een zware geldboete te straffen. De houders van vrachtauto's worden gewaarschuwd er voor te zorgen, dat de stuurinrichting steeds volmaakt in orde is. Hierop wordt een streng toezicht uit geoefend. HEDEL'. In verband met de groote werke loosheid, die in onze gemeente heerscht, heeft de raad dezer gemeente, besloten tot het invoeren van een steunregeling. De steunregeling is zoodanig ingericht, dat er alleen bonnen worden verstrekt, waarop de werkloozen levensmiddelen, klompen en brandstof kunnen bekomen. Gezinnen, waarin een of meer kinderen geld ver dienen komen niet voor steun in aanmer king. Over deze steunregeling zijn eenige ingezetenen, die geen steun kregen, onte vreden en die dan ook den Burgemeester dikwijls lastig vallen. Zoo bleek ook nog Dinsdag j.l,, dat een persoon, die zich minder waardig gedroeg, door den Burge meester van het gemeentehuis werd ver wijderd, omdat hij een dreigende houding aannam deze persoon heeft een inkomen van een zijner kinderen van f 9 per week. Het werk dat aan de spoorbrug moet worden uitgevoerd, en reeds door den Waterstaat is aanbesteed, zal de volgende week een aanvang nemen. Hierbij zullen verschillende ingezetenen te werk worden gesteld tot het verrichten van graafwerk, waardoor wij hopen, dat de werkeloosheid zal verminden. .WASPIK. Voor het examen costuumnaaien slaagden dezer dagen de dames B. Ko- perberg, A. 'Quirijns, J. Kommers, M. voor de Poorte, A. Oerlemans, G. van Tilborgh, J. Verhagen, L. de Moor, B. van Etten, J. de Vos, G. Nellen, M. Kuijten en J. de Zeeuw. Voor lingerie de dames M. v. d. Hoeven, C. Mouthaan, D. Snijders, D. Bossers, J. Vos, J. Waarts, E. Pruijs- sers, C. Mutsaers, M. Kamp, R. Fran sen, B. Dijkzeul, A. Nollen, J. van Boxel en M. van Boxel, die allen hunne opleiding genoten bij de Eerwaardei Zusters van het St. Franciscusgesticht alhier. Voor den Vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter1 secretarie aangegeven 37 varkens, 6 runderen en 3 kalveren. —O— 91. Het is goed, dat je Abu Hassein, de woes- tijnroover, het geschrift weer afgenomen hebt, dat hij van je gestolen had Terwijl jij sliep van nacht las ik het document. Het vertelt van schatten, die ongeveer duizend jaar geleden be graven werden op een plek, niet ver hier vandaan." 92. „Kom met me mee, dan zal ik je de plek wijzen, waar de schat verborgen ligt," vervolgde de oude man, terwijl hij opstond en de lantaarn van een haak van de muur haalde. Langzaam ging hij Rob voor, de trap op, die ze de vorige avond afgedaald waren. Rob was toen te ellendig geweest, om iets"te zien, maar nu keek hij met belangstelling om zich heen, toen hij z'n vreemde gids volgde. 93. Toen ze boven gekomen waren, gaf de oude man de lantaarn aan Rob. „Licht even bij, zoo dat ik zien kan, om deze deur open te maken," verzocht hij. „Dan kun je de lantaarn uitdoen, want we zullen voorloopig geen licht noodig hebben." „Waar leidt deze deur heen?" vroeg Rob nieuwsgierig. De oude man glimlachte ge heimzinnig. „Je zult het gauw zien, wanneer ik haar geopend heb," antwoordde hij rustig. iettwsblad v''Ai.' "'/M S-"i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5