Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. m Binnenland, FEUILLETON. Ztelssmarf. lAND VAN ALTENA No. 5227 Woensdag 18 Mei 1932. FOSTER'S AfAAGP/llEM Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1 25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. LOOPENDE PACHTOVEREEN KOMSTEN. Verschenen is het voorloopige verslag over het voorstel van wet houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten. Vrij algemeen kan men zich met dit voorstel vereenigen, omdat de thans be staande buitengewone omstandigheden, waardoor de vroegar overeengekomen pachtprijzen in geenerlei verhouding meer staan tot de uitkomsten der be drijven, zoowel wat landbouw als vee teelt betreft, het alleszins billijken, dat de rechter de indertijd tusschen ver pachter en pachter bedongen pachtprij zen kan wijzigen, wanneer partijen in der minne niet de daarin noodige ver andering willen brengen, waardoor die onevenredigheid ophoudt te bestaan. Vele leden waren van oordeel, dat de maatregelen, vervat in dit wetsontwerp, den pachters eventueel meer ten goede zullen kunnen komen, dan die, welke de verworpen Pachtwet bevatte. Eenige leden hadden tegen het wets voorstel te minder bezwaar, omdat zij verwachtten, dat het, wet geworden, in de practijk zal blijken slechts zelden noodig te zijn. In het algemeen toch zullen de verpachters uit zichzelf de redelijkheid betrachten. Bovendien zal dit wetsvoorstel, het welk zuiver als crisismaatregel is be doeld, eventueel slechts tijdelijk werken. Zijn beteekenis is daardoor een gansch andere dan de onlangs verworpen Pacht wet, zoodat ook uit dien hoofde minder reden bestaat zich daartegen te verzetten wegens aanranding van ons burgerlijk recht. Enkele andere leden waren echter van meening, dat dit wetsvoorstel geenszins een verbetering mag heeten in vergelij king met de verworpen Pachtwet. Sommige leden waren van oordeel, dat de behandeling van dit wetsvoorstel in de Tweede Kamer weer duidelijk heeft aangetoond, dat een onderwerp, zooals het daarbij betrokkene, niet bij een initiatiefvoorstel moet worden ge regeld, maar dat dit door de regeering zelve behoort te geschieden. Het optreden van den minister van justitie in de Tweede Kamer ten op- Naar het Fransch. 3> 66.) Ja, als ik zulk weer besteld had, zou ik het niet mooier gehad kunnen hebben. Gij moet' de kust bereiken, langs een omweg, dien gij zoo groot mogelijk moet maken, als daartoe tijd is.Daar zullen wij u wachten. Gij weet toch, dat de kust scherp bewaakt wordt. Gij moet de schildwachten ont wijken.'De nacht zal u hier behulpzaam wezen. Langs' de geheel kust zijn rot sen. Als gij van de eene rots op de andere kruipt, zult gij aan het oog der soldaten en bewakers ontkomen. Er zijn ook nog patrouilles en Canaques. Dat is uw zaak. Wij kunnen u niet te hulp komen, zoolang gij nog aan wal zijtEenmaal op het schip, is dit iets andersDaar kunt gij u voor gered beschouwen. En de kruisers! Luister. Verborgen in de rotsen moet gij wachten, totdat de kruiser van middernacht gepasseerd is. Te gen middernacht slaapt een ieder in Bourail en in de huizen langs de reede. zichte van dit wetsvoorstel, in tegen stelling met de gewoonlijk bij initiatief voorstellen aangenomen houding der regeering, vond echter weinig instem ming. In een in zoo ruime mate ad- viseerend optreden werd namelijk ge vaar gezien voor de objectiviteit, waar mede eventueele opmerkingen van an dere zijde gemaakt zooals door de Eerste Kamer en den Raad van State dienen te worden beschouwd. Gevraagd werd, hoe de rechtspositie der boeren zal worden, indien pachter en verpachter, naar art. 4, een regeling treffen of indien de kamer voor crisis pachtzaken geheele of gedeeltelijke ont heffing verleent. Een der leden wees er op, dat de ver pachter tot nakoming van allerlei vaste lasten verplicht is. Als een leemte merkte hij het aan, dat het ontwerp niet be paalt, dat in ieder geval de vermindering van de pacht niet zoo ver mag gaan, dat de pachtopbrengst voor de betaling dezer normale lasten onvoldoende is. Enkele leden vestigden er nog de aan dacht op. dat dit wetsvoorstel gaat in de richting van de in de Tweede Kamer ingediende motie-Knottenbelt, welke werd ingetrokken na de bevredigende verklaringen van den minister van ar beid, handel en nijverheid. Zij ver trouwden, dat de regeering dus niet al leen dit wetsvoorstel bij aanneming door de Eerste Kamer tot wet zal verheffen, doch dat zij tevens niet zal terugschrik ken voor verdere wettelijke maatregelen die noodzakelijk zouden blijken om de zoo noodige verlaging van het algemeen prijsniveau te bevorderen. (N.R Ct O— GEDEELTELIJKE STOPZETTING VLAMOVENSTEEN FABRIEKEN. De direc ies van de vlamovensteen fabrieken hebben in een te Utrecht gehouden voltallige vergadering zich onderling contractueel verbonden om hun fabrieken tusschen i Juni 1932 en 31 Mei 1933 voorloopig minstens zes maanden stop te zetten. o— TRAGISCPI ONGEVAL. Terwijl hij alleen thuis was, is de ongeveer 14-jarige knaap Johan v. d. L. te Kaatsheuvel op noodlottige wij ze om het leven gekomen. Met een boek in de hand was hii in een schommeF gaan zitten in een schuur tje achter de ouderlijke woning. Door tot nu toe onverklaarbare wijze heeft de knaap het evenwicht verloren, is gevallen en is daarbij met den hals in het koord van den schommel ver ward geraakt met het noodlootig ge volg, dat de knaap den verstikkings dood moest sterven. o— KINDJE IN KOKEND WATER GEVALLEN. Het anderhalfjarig zoontje van den heer Alois, Bredascheweg te Tilburg, viel in een ketel kokend water. De kleine bekwam zoodanige verwondin gen, dat hij nog denzelfden dag over- Tegen middernacht doet de lust tot slapen de oogen der schildwachten tel kens dichtvallen. Daarop moeten wij rekenen. Kent gij de Roode Kaap en zijn rotsen? Ja, ik heb e)r dikwijls gevischt; verleden Zondag nog. Daar moet gij u verbergen. Maar op die rots staat een wacht huis. Wat kan u dat schelen? Zij kun nen u toch niet zien en niemand zal vermoeden, dat gij zóó in de nabijheid een schuilplaats gezocht hebt. 'tls gewaagd. Maar dat bevalt mij. Gij kunt zwemmen, niet waar? Beter dan een visch. Dan laat gij u zachtskens in het watejr zakken en zoo dicht mogelijk langs de rotsen zwemmend tracht gij de koraalriffen te bereiken. Daar zal een sloep u wachten en als niemand u bemerkt heeft, zult gij binnen een uur aan boord zijn van het jacht, dat cnder stoom wachtend, in geval van nood, met u kan vluchten. Bevalt het u? Of hebt gij nog tegenwerpingen? Wat tegenwerpingen betreft, ja en zelfs eenige zeer gewichtige. Dat spijt mij, want mijnheer de Beaupreault is vertrokken. Ik kan met hem niets meer afspreken. Als gij wei gert loopt alles in de war. Als gij het aanneemt, zullen al onze plannen inte gendeel slagen. Gij zet mij als het ware het mes op de keel. Ziehier mijn tegenwerpin- leed aan de gevolgen. O— LANDBOUWER LEVEND VER BRAND. Te Soerendonk, gemeente Maar- heeze is de ongeveer 70-iarige land bouwer Bosch bii het uitstoken van een mierennest levend verbrand. o KIND VAN GROOTE HOOGTE GEVALLEN. In een perceel aan de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam, is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Op de derde etage van dit perceel was aan den achterkant tusschen twee uitge bouwde keukens een staaldraad ge spannen, waaraan een bedie was be vestigd. Een der bewoners had in dit bedje zijn kindje van ruim een jaar geiegd. Nauwelijks had hii dit gedaan, of de staaldraad geraakte los uit den steenen muur, waarin hii met een pen was bevestigd, met het ge volg dat het kind naar beneden stort te. De kleine is per auto van den G.G. en G.D. naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd, waar het is over leden. O— HET NATIONAAL CRISISCOMITE. In de week van 2 tot en met 8 Mei ontving het Nationaal Crisis comité f24.860.1 a aan giften, waar door het totaal steeg tot f 863.607.31. in de afgeloopen week en in totaal f1 56.535.67 overgemaakt. In geld werd uitgekeerd f 14.6:56.30 in de afgeloopen week en ni totaal f284.919.66; aan B-steun (extra hulp aan werkloozen), f 6.297.55 in de af geloopen week en in totaal f314.S12.62 Beide uitkeeringen bedroegen in totaal f 599.732.28. Voorts heeft het Nationaal Crisis- comité uitgedeeld: 327 dekens en 20 ton eierkolen. In totaal zijn er uitgedeeld 5998 dekens en 2120 ton eierkolen. —o VERDRONKEN. Bii de gemeentelijke badinrichting te Roermond is een ernstig ongeluk gebeurd. Een der modderbakken, die gebruikt worden bii de baggerwerk- zaamheden, was losgeraakt en dreef de Maas af. Door de motorboot van den heer B. werd het vaartuig ^veer opgehaald. Bii het roer van den mod derbak stonden de arbeiders Beeren ren en Massy. Toen de bak in den vollen stroom kwam sloeg het roer plotseling om, waardoor de twee ar beiders in de Maas werden geworpen. De badmeester, de heer Jeukendrup. stak Massy dadelijk een stok toe, doch hii kon waarschijnlijk door den schrik den stok niet grijpen. Hierop sprong de badmeester zelf te wa ter en slaagde erin B. op het droge te brengen. Massy was inmiddels on- gen. 'tls voor geen enkelen zwemmer, al is hij ook nog zc»o krachtig, mo gelijk de riffen te bereiken, wanneer hij niet tegemoet gekomen wordt op zijn tocht. De sloep komt u tegemoet en zal u opnemen. Goed. Maar de haaien schertsen niet lang en hen tot voedsel, tot avond maal te dienen is verre van verkiezelijk. Ik heb dus negen-en-negentig kansen tegen één, dat ik ontkom. Wij kunnen er niets aan doen. Bovendien overdrijft gij nu het gevaar. De haaien zijn niet zoo te duchten als gij wel denkt. Wapen u en gij kunt u verdedigen. Dan is de zee in dit seizoen bijna iederen nacht phosphoorachtig. Een zwemmer, die zich midden in de baai bevond zou nog zichtbaar wezen, als op het midden van den dag. Als ik aan de haaien ontkom, als ik niet door vermoeienis verdrink, heb ik alle kans eenige kogels in mijn rug te krijgen. Zonder eieren kan men geen eie- renpannekoeken bakken. Gij denkt er nog al gemakkelijk over. Des nachts kan men slecht zien. 't Phosphoorlicht verblindt de oogen. Al ziet men u en wil men op u mikken toch zal men u missen. Dat hoop ik zeide Haudecoeur en vervolgde na eenigen tijd nage dacht te hebben: Dan heb ik geen tegenwerpingen meer. Natuurlijk zou ik elk ander plan der water verdwenen en kon niet meer gered worden. Het slachtoffer was 30 jaar oud en woonde te Roer mond. O— BRAND TE OOSTERHOUT. In de boerderij, die bewoond wordt Idoor P. van Meel te Steelhoven (ge meente Oosterhout) is brand uitge broken. Ook de boerderij van G. Ver meren werd door het vuur aange tast. Aan de brandweer te Geertruiden- berg werd assistentie gevraagd. On middellijk werd met een auto wel ke door den heer C. Jansen gratis werd aangeboden, de tocht naar Steelhoven aanvaard. Toen men ech ter op de plaats des onheils arri veerde. bleek dat daar wel water leiding was, doch dat er geen brand- kranen aanwezig waren zoodat men onverrichterzake huiswaarts kon kee- ren. De brandweer van Oosterhout was ook verschenen, doch toen men zoo wat spuitklaar was bleek dat de tromp vergeten was. De twee boerderijen brandden tot den grond af. Een paard, een veu len en een stier kwamen in de vlam men om. Van de inboedels bleef niets behouden. Verzekering dekt de scha de. O— DE PINKSTERDRUKTE. Groote opstopping van auto's bij het Zwijndrechtsche en het Moer- dijksche veer. Nu het voorjaar eindelijk zijn intrede heeft gedaan, hebben velen nog haastig plannen voor de Pinksterdagen gemaakt en Zaterdagmiddag is een ware exodus ontstaan. Op de Rotterdamsche stations heerscbte een groote drukte en langs de wegen, die uit de stad voeren, bewoog zich een schier onafgebroken rij van fietsers, velen met kampeerbenoodigdheden op de bagagedragers, langs het frame en op het stuur. Het aantal auto's was overstelpend groot Bij het Zwijndrechtsche veer naar Dordrecht ontstonden telkens opstoppingen en de file auto's stond tot ver op den Dordtschen straatweg te wachten. Bij het Moerdijksche veer was het nog erger. Bij Willemsoord groeide de rij van wachtende wagens soms tot over de 60 aan, hoewel beide groote ponten dienst deden. De auto's moesten van drie kwartier tot een uur wachten, voordat zij aan de beurt waren om te worden overgezet. Ook op den Brabantschen wal stond telkens een lange rij te wachten, waaronder vele auto's uit België en Frankrijk, een paar uit Dnitschland en een enkele uit Italië of Zwitserland. O— SUBSIDIES. Ged. Staten van Noord-Brabantstellen boven dit verkozen hebbenWant, openhartig gesproken, heeft het er veel van, alsof dit geheele plan alleen zóó opgemaakt is, om mij er het leven bij te laten inschieten. Maar daar juist dit plan u het beste toeschijnt, zullen wij er niet meer over spreken. Dus: morgennacht moet ik onder de Roode Kaap wezen. Daar begeef ik mij te water en zwem recht op de koraal riffen af. Gij zult trachten mij de helft van den weg te besparen. Heb ik het zoo goed begrepen? Gij hebt het begrepen. Vertrouw, enGij zult slagen. Tot morgen!..., Tot morgen. De beide mannen gaven elkander de hand. Dien nacht sliep Haudecoeur weinig. De naderende, groote gebeurtenis hield hem wakker. Hij was onvatbaar voor de vrees en het waren niet de gevaren, die hij zou moeten doorstaan, die hem zoo zenuw achtig maakten. Niettegenstaande dit alles, kwam er een gedachte bij hem op. Hij had niet geaarzeld, die aanCol- livet mede te deelen. Het plan, dat men hem voorgesteld had, was het laatste, dat bij hem zou opgekomen zijn. Het was het plan van een wanhopige, die daarop zijn laatste kans gezet had. En als uit het hart, riep een verma nende stem hem toe: Hebben die menschen er misschien belang bij, je van hen te ontslaan? aan de Staten een aantal subsidies voor, waarvan wij vermelden het waterschap Het Stroomgebied van de Dommel, 25 pCt. in een bedrag van ten hoogste f 233.000 voor verlegging der Dommel om Boxtel, als gevolg waar van het Dommelwater niet meer in de kom van Boxtel zal worden opgestuwd de gemeente Sambeek, 50 pCt. in een bedrag van ten hoogste f14000 en de gemeente Hoogeloon 50 pCt. in een be drag van f 58.000, resp. voor aanleg van een verharden weg van den Twist tot den provincialen weg van Oploo naar Overloon en van een klinkerweg van de buurtschap Dalem naar den provincialen weg te Hapert de Bredasche Toynbee Vereeniging en het Protestantsch Jeugdwerkcomité te Breda, 25 pCt. der kosten voor maat- schappelijken arbeid voor fabrieksmeisjes tot een maximum van f 300 per jaar, een en ander op den voet als voor de R. K. Pius X stichting geschiedt en f1500 aan de R. K. Politievakschool te 's Hertogenbosch. Omtrent den West-Brabantschen Bond voor Vreemdelingenverkeer om een sub sidie van f1000, luidt het advies af wijzend. Een aardbeving op Celebes. Zeer groot aantal bruggen en huizen verwoest. Talrijke dooden en gewonden. Het observatorium te Batavia registreer de Zaterdagavond te 9.45 uur een zware aardschok. Zondagmorgen is uit Menado telegra fisch bericht ontvangen, dat aldaar een aardbeving is gevoeld, die meer dan een minuut aanhield en groote schade ver oorzaakte. Vijf personen zijn gedood, terwijl er twintig ernstig werden gewond en velen lichte verwondingen bekwamen medische hulp is onmiddellijk uit menado gezonden het schijnt dat in het district Minahassa groote schade is aangericht. Minstens 150 huizen zijn ingestortde protestantsche kerk en die der katholieken zijn ernstig beschadigd. De bevolking is diep onder den indruk er is evenwel geen paniek ontstaan In menado is de groote copra- onderneming Goedang ingestortde water- leidingspijpen zijn op verschillende plaatsen gebarsten. O— FELLE HEIDEBRAND TE VUCHT. Ongeveer 10 H.A. bosch en heide in de vlammen opgegaan. Militairen verleenen hulp. Zondagmorgen is een zware heide brand uitgebroken in de uitgestrekte bosschen en heidevlakten, gelegen on der de gemeente Vught. Het vuur werd het eerst ontdekt Hij haalde zijn schouders op. Daar ik hen wantrouw, behoef ik immers niets te vreezen. j Eindelijk sliep hij in. Toen hij ontwaakte, was het reeds geruimen tijd dag. Ik heb weinig lust vandaag te werken, zeide hij, opstaande, en bracht dien dag dan ook door met Bourail te doorkruisen en alle wacht posten nog een op te nemen; de we gen waren hem bekend, geen boom geen struikgewas of in het donker kon hij ze vinden. j Toen hij naar zijn woning terugkeer de, viel de avonds reeds. De straten van Bourail waren bij na geheel verlaten, de lichten in die bars werden aangestoken en deze vul den zich met bezoekers. Haudecoeur had er nog nooit een voet gezet. Maar nu trad hij een bar binnen, i Hij liet zich een flink maal en een flesch wijn voorzetten. Voor den gewichtigen nacht die hem wachtte, had hij krachten noodig. Terwijl hij at, keek h ijdoor de open staande deur op straat. In de straat was het reeds donker. Maar tegenover de bar, op een hoek, stond een lantaarn, waarin een flink licht brandde. Telkens wanneer er iemand voorbij kwam, liep hij een oogenblik in het volle licht en kon Haudecoeur zieln, wie het was. .1; (Wordt vervolgd). 1 MEUWSBLA voor het hand van Neusden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard Voor slechte spijsver tering en verstopping zijn Foster's Maagpil- len het middel bij uit nemendheid. Zij pur- geeren niet heftig, doch 9 werken zacht en zonder krampen. Houdt steeds een flacon bij de hand. Alom verkrijgbaar f 0.65 p. flacon. —O— f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1