BIJDRAGEN Buitenland. It echtzaken. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Ilivierbeilchteii. door den heer de De Groot, opzichter van de genie, die onmiddellijk vanuit hotel „De Hut", dat aan de grens der heide ligt, de gemeentelijke autoriteiten van Vught waarschuwde. Daar de ge meente Vught niet beschikt over een boschbrandweer, werd uitgerukt met een motorwagen. Inmiddels had het vuur reeds een zoodanige oppervlakte aan getast, dat de commandant van de Vughtsche brandweer, de heer Bekkers, zich genoodzaakt zag militaire hulp en de gemeentelijke brandweer van 's Her togenbosch ter assistentie c*p te roepen. De burgemeester van Vught, mr. H. Loeff, was inmiddels ter plaatse ver schenen en leidde persoonlijk het blus- schingswerk, waaraan door talrijke bur gers werd deelgenomen. De brandweer uit 's Hertogenbosch verscheen spoedig ter plaatse met een motorbrandspuit en een materiaalwa gen. Het personeel stond onder lei ding van de brandmeesters Mulders en Neukirchen. Met acht stralen tast ten de vereenigde corpsen het vuur aan. Inmiddels was ook ter plaatse verschenen een groep marechaussee en twee detachementen militaire politie, die voor een deel aan het blusschingswerk deelnamen en voor het overige deel voor de afzetting zorgden en veilig heidsmaatregelen namen. De brandweer was genoodzaakt doof het mulle zand voort te trekken. Op twee punten tast te zij het vuur aan. Hiervoor werden rtfcp. 800 en 1000 meter persleiding aangelegd. Door het graven van z.g. brahdsloten om het vuur te stuiten en het hier en daar aanstelken van te genvuur is men er tenslotte na vijf uur ingespannen arbeid in geslaagd het vuur tegen te houden. Ongeveer 10 H.A. heidegrond en bosch is in vlammen op gegaan. Deze grond behoort voorna melijk aan de genie en werd voor militaire doeleinden gebezigd. Het in de nabijheid gelegen hotel „De Hut" en Jiet op eenigen afstand gelegen badplaatsje „De IJzeren man" liepen geen gevaar. Burgemeester Loeff heeft na afloop van de blusschingswerk- zaamheden in een korte toespraak allen, die meegeholpen: hebben in den strijd tegen het vuur, bedankt. Hij deed daar bij een dringend beroep op elkeen om •ftraan mede te werken, door propa ganda te verkrijgen, dat vooral in de ze droge dagen, de noodige voorzich tigheid in bosch en heide zal worden betracht. U. D. EEN HALF MILLIOEN FRANCS VERLOREN. Eerlijke vinders. In de straten van Yperen zag men tal- looze papieren waaien, die veel op bank biljetten geleken. Aanvankelijk meende men met reclamebiljetten te doen te heb ben, doch weldra bleek het echt bankpapier te zijn. Ijverig zocht men de papieren bijeen en men haalde ze zelfs uit kelder gaten en riolen. Een caféhouder deelde mede, kort daarvoor twee heeren met een tasch te hebben zien passeeren en hij ver moedde, dat zij de eigenaars van al dat geld waren. Spoedig had men de bedoelde personen gevonden, die in een restaurant rustig zaten te lunchen. Toen zij de tasch nakeken, ontdekten zij het verlies. \an alle kanten kwamen de eerlijke vinders met handenvol bankpapier aandragen. De vermiste som bleek een half millioen francs te zijn. Behalve één biljet van 1000 fr. is alles terecht gekomen. O Tal van aanslagen te Tokio. Vijf mannen, vermoedelijk fascisten, zijn binnengedrongen in het officieele verblijf van den Japanschen premier Inukai. Zij schoten op hem. Daarna stelden zij zich ter beschikking van de politie. De aanslag op den Japanschen minister president Inukai had Zondagmiddag te half zes plaats. De vijf jeugdige militairisten, die den aanslag pleegden, drongen in de officieele woning van den premier. Toen zij in zijn kamer waren gekomen, zeide Inukai tot hen „Schiet niet, ik zal uw oischen aanhooren". De mannen losten echter een aantal schoten, die Inukai in het hoofd troffen. De getroffene viel on middellijk op den vloer. Zondagavond tegen half twaalf is hij overleden. De aanvallers begaven zich na het plegen van den aanslag onmiddellijk naar het hoofdbureau van politie, waar zij in arrest werden gesteld. Aan het doodsbed van Inukai werd oen met spoed bijeengeroepen kabinets zitting gehouden. Besloten werd, dat de minister van financiën Takahaski voor- loopig de functie van Inukai zal over nemen. De aanslag op den premier blijkt een onderdeel van een samenzwering te zijn, want tegelijkertijd werden in Tokio op verscheidene groote gebouwen bomaan slagen gepleegd. Voor zoover bekend, hebben deze bomaanslagen weinig schade aangericht. Op verschillende punten der stad werd geschoten, waarbij personen gewond werden. Een groot aantal per sonen werd gearresteerd. CORRESPON TEN TIE De heer C. Kraai vel d, gemeente veld wachter van Almkerk, verzoekt ons te willen mededeelen, dat het ingezonden stukje, opgenomen in ons nummer van 13 Mei, geheel zonder zijn voorkennis is ingezonden en met zijn naam is onder teekend. DE REDACTIE. UITSPRAAK POLITIERECHTER 's-BOSCH 9 Mei. H. C. V., Woudrichem, art. 300, f 5 subs. 5 d. hecht. A. J. v. d. P., Dussen, heling, 2 mnd. gevangenisstraf voorw. N. v. O., Heusden, art. 267, f 40 subs. 10 d. h. B. v, d. H., Werkendam, art. 180, f 10 subs. 10 d. hecht. W. v. Dussen, art. 310, 14 dagen gevangenisstraf voorw. VONNISSEN KINDERRECHTER TIEL 12 Mei 1932. J. v. d, W. en J. S. v. B. te Brakel, diefstal, ieder f 25 of 1 m. t.J. S. v. B. te Brakel, overtreding Rijwielbelas tingwet, f 5 of 1 w. t. HEUSDEN. Tweede Pinksterdag speelde het eerste elftal der voetbalvereeniging „L.O.N.G.A." een nederlaag-wedstrijd te Haarsteeg tegen „D.V.O." aldaar, en won met 91. Door deze overwinningstaat „L.O.N.G.A." momenteel bovenaan in dit tournooi. Het tweede elftal van „L.O.N.G.A. speelde" een vriendschappelijken wedstrijd tegen de v.v. „P.S.V. II" alhier welke wedstrijd door „L O.N.G.A. II" met 40 werd gewonnen. ALMKERK. Op 26 Mei a.s. hoopt de heer B. de Peuter en Echtgenoote den dag te herdenken dat zij voor 50 jaren door den band des Huwelijks werden verbonden. Dezer dagen had een kind v. d. K. het ongeluk zijn pols te breken, met het gevolg dat geneeskundige hulp van Dr. de Vries noodzakelijk was. Op de j.l. 2de Pinksterdag gehouden Korfbal-serie-wedstrijd te Arkel, wist „A.K.C." alhier te winnen met 10 van „Dos" uit Geertruidenberg, terwijl zij tegen „Merwede" van Dordrecht verloor met 40. ANDEL. De voetbalvereeniging „Sparta II" speelde Vrijdagavond j.l. een wedstrijd tegen „Voorwaarts" uit Aa'st. De wed strijd eindigde in gelijk spel. 2—2. Mej. N. van Lier alhier kreeg dezer dagen bloedvergiftiging aan de hand. De vergiftiging was reeds ver gevorderd, doch het mocht den geneeskundige nog gelukken deze te stuiten. CAPELLE. De postduivenvereen. „De Lucht vaart" hield j.l. Zondag een wedvlucht met den volgenden uitslag J. Spierings, 4, 13, 15; E. Haverhals, 2G. Treffers, 4A. Zwart, 5, 23 H. Dekkers, 6, 10 G. Stam, 7, 22, 27 P. de Roon, 8; G. Vos, 9, 11 W. Mandemakers, 12, 24 A. Versteeg, 13, 17, 18, 19, 25, 26; P. Nieuwenhuizen, 14 A. Versteeg Az., 16 C. Verhagen, 20 en H. Rozenbrand. 21. Aangetoonde duivenG. Vos en A. Versteeg. Zondag a.s. worden twee wedvluchten gehouden, een uit Corbeil, afstand 370 K.M., en een uit Mons, afstand 140 K.M. A.s. Donderdagavond worden de duiven voor Corbeil en Vrijdagavond die voor Mons ingekorfd. Het le elftal der voetbalvereeniging „Excelsior" speelde j.l. Zondag op het sportterrein aan de Willem van Gents vaart voor den B.V.B.-beker tegen „Longa III" uit Tilburg en verloor met 71. Het tweede elftal dat 2e Pinksterdag deelnam aan den seriewedstrijd van „N.E.O." te Sprang, speelde in de le ronde tegen „Neerlandia" en verloor met 4—0. De voetbalvereeniging „Neerlandia" aan de Rechtvaart behaalde 2e Pinksterdag te Sprang op den Seriewedstrijd van „N.E.O." den 3en prijs, een groote lauwer tak. Naar we vernemen bestaat bij het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente te dezer plaatse het voornemen, het tegen woordig pastoriegebouw te sloopen en een nieuwe pastorie te doen bouwen. Door het niet goed nemen van den draai aan de brug over de haven in de Kom, had de zoon van den ex pediteur V. j.l. Maandagmorgen het on geluk met zijn geladen vrachtauto in botsing te komen met de brugleuning. Behoudens eenige maatrieele schade liep dit ongeval wonder boven wonder goed af. Onze gemengde zangvereen.„'t Roze- knopje" behaalde 2en Pinksterdag op het Nationaal Muziek- en Zangconcours te Wijk bij Heusden onder leiding van haar directeur, den heer N. Snijers, in de Hoogste Eereafdeeling een tweeden prijs met 317. Ds. W. Wesseldijk te Den Ham (O.) heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. DOEVEREN. Door een noodlottig ongeval vond de eenigste beste koe van den landbouwer C. P. alhier, den dood. Voorwaar een heele slag voor hem en zijn gezin in deze toch al zoo benarde tijdsomstandigheden. GAMEREN. Onder talrijke blijken van belang stelling vierde j.l. Vrijdag de oudste in gezetene in ons dorp, mej. de Weduwe Grootveld, haar 92e verjaardag. Het fanfarecorps „Prinses Juliana" ver hoogde de feestvreugde door haar een serenade te brengen. Zij mag zich nog steeds in uitstekende conditie verheugen. Dezer dagen werd hier ter plaatse nog een flink partijtje hooi verkocht, ge was 1931, tegen een prijs van f 6.00 per 500 K.G. In vette varkens waarvan de voorraad hier nog groot is, durft men nu 8 cent per pond te biedeD, gewicht rond de 400 pond. 's GRAVENMOER. Na herhaald aandringen van de zijde der besturen en ingelanden is het gelukt den tegenwoordigen Voorzitter, den heer D. Smits, van de waterschappen „Beoosten de 's Gravenmoersche Vaart" en „De Lage Weg met de Velden", te doen afzien van zijn plan om als zoodanig af te treden. Overdrukke werkzaamheden waren oorspronkelijk de oorzaak van zijn vroeger besluit, 't Is voor de Water schappen te hopen, dat de Voorzitter er nog vele jaren zijn krachten aan blijft wjjden. Der traditie van dauwtrappen getrouw, vergaste cns het fanfarecorps „Euterpe" op tweeden Pinksterdagmorgen op de vroolijke toonen zijner muziek. Maandag 2de Pinksterdag herdach ten de echtelieden Jacobus Blom en Pie- ternella Mouthaan te midden van hun talrijken familiekring hun 50-jarige echt- vereeniging. Het ontbrak de oudjes daarbij niet aan belangstelling. Moge zij ook eenmaal nog hun diamantenfeest vieren. NEDERIIEMERT. Enkele dames uit onze gemeente getroosten zich de moeite, Emmabloempjes langs de huizen ten bate van het Groene Kruis ten verkoop aan te bieden, waarvoor hun een woord van lof toekomt. Het geheel bracht ruim f 89 op, hetgeen voor dezen crisistijd mag geprezen worden. De nachtegaal, die zich ook ver leden jaar alhier in de bosschen ophield, heeft zich wederom in zijn zelfde stand plaats gevestigd. VEEN. Als gevolg van de bij de posterijen ingevoerde bezuiniging zal alhier één be stelling komen te vervallen. In 't ver volg zal dus alleen de morgenbestelling plaats hebben. Dat dit voor velen een groot ongerief beteekent, laat zich be grijpen. De in Bathmen (O.) te werk ge stelde arbeiders, zijn allen weder thuis om door een andere groep werkloozen vervangen te worden. Naar wij vernemen, zal dit elke drie weken geschieden. Donderdag 12 Mei j.l. hield de Coöperatieve Boerenleenbank alhier haar algeraeene vergadering. Bij ontsteltenis van den Voorzitter J. Blankers opende de vice-voorzitter M. Smits de vergadering. Door den Kassier J. v. d. Pol werden de notulen der vorige vergadering gelezen welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna bracht de kassier verslag uit, rekening en balans over 4931, waaruit wij het volgende ontleenen De ontvangen spaargelden bedroegen f 10980,05. Uitgegeven spaargelden f59481,26. In loopende rekening werd ontvangen f 63110,99. In loopende rekening uitgegeven f15932 95. Aan voorschotten werd verstrekt f8660,00. Terugbetaald aan voorschotten f6230,76. Saldo winst afgeloopen boekjaar f 335,33. Het reservefonds bedraagt thans f 1035,19. Verder werden 29 voorschotten verstrekt en 2 credieten in rekening-courant geopend. 46 nieuwe spaarders kwamen er bij. Het laatst uitgegeven spaarboekje was No. 109. Eveneens traden er 10 nieuwe leden tot de bank toe, 2 leden werden uitgeschreven wegens sterfgeval. Het totaal aantal leden is op heden 105. De rente voor inlagen is heden 38/4°/o voor verstrekte voorschotten 43/40/o- Verder werd medegedeeld, dat de spaar gelden, welke eenigszins minder geworden zijn, thans weder stijgende zijn. Naar voren werd gebracht, dat de bank ver zekerd is tegen brand, inbraak, diefstal en berooving, zoodat zij in alle opzichten de grootst mogelijke veiligheid biedt. Nadat door den Kassier nog verschil lende posten waren toegelicht, werd de rekening met algemeene stemmen goed gekeurd. Met groote meerderheid van stemmen werden de heeren M. Smits en G. van Ballegooijen resp. als Bestuurslid en lid van den Raad van Toezicht her kozen, welke herbenoeming door hen on der dank voor het in hen gestelde ver trouwen werd aangenomen. Als plaatsvervangende Bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de heeren C. Timmermans en G. van Ballegooijen, welke eveneens hunne benoeming aan vaardden. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voorzitter de vergadering. WIJK. Het concours, uitgeschreven door de Fanfare „Oefening en Uitspanning", behoort weer tot het verleden. Begunstigd door mooi weer, heeft het een schitterend verloop gehad. Vooral op 2den Pinksterdag was het bezoek reusachtig. Naar schatting bevonden zich een 6000-tal bezoekers op het terrein De concoursgevende vereeniging maakte dus goede zaken, doch ook de kermis vermakelijkheden deelden daarin, evenals verschillende omwonenden die door ver koop van een of ander artikel, het stallen van auto's en fietsen een goeden dag maakten. In een volgend nummer hopen wij een meer uitvoerig verslag te geven. Wij volstaan thans, met den uitslag te ver melden. Voor het behalen van een prijs waren noodigvoor een 3e prijs 210 punten voor een 2e prijs 294 punten voor een lste prijs 336 punten voor een 1ste prijs met lof 390 punten. Uitslag Zaterdag 4e Afd. Dameskoor „Irene", Herwijnen, le pr., 341 p. Fanfare „Juliana", Uit wijk, 3e pr., 283 p. le Afd. Harmonie „Wilhelmina", Den Dungen, le pr., 338 p. Eere-Afd. Fanfare „Door Eensgezind heid", Heukelum, 2e pr., 321 p. Tweede Pinksterdag Marschwedstrijd. Voor het behalen van een prijs waren noodig 60 punten voor een 3e prijs 72 punten voor een 2e prijs96 punten voor een 3e prijs. 2e Afd. Fanfare „Montagne", Oss, le pr., 96 p. Fanfare „St. Caecilia" Schimmert (L.) le pr. 111 p. le Afd. Muziekgezelschap van U. Twijnstra's Oliefabrieken, Maarssen, le pr., 105 p. „St. Caecilia" Schimmert behaalde dus de extra prijs voor het hoogst aantal punten. Concert-wedstrijd. 4e Afd. Fanfare „Montagne", Oss, 2e pr., 311 p. Gemengd koor „Zanglust", Veen, 3e pr., 259 p. Mannenkoor „Nue- nensch Kunstgenot", Nuenen, le pr., 346 p. Kinderkoor „De Zangvogeltjes", Babyloniënbroek, 2e pr., 294*p. 3e Afd. Fanfare „Aurora", Heesch, le pr., 342 p. „Andel's Fanfarecorps", Andel, le pr., 349 p. Gemengd Koor „Con Amore", Brakel, 2e pr., 298 p. „Made's Mannenkoor", Made, le pr., 359 p. 2e Afd. Fanfare „St. Caecilia", Schim mert (L le pr. met lof der jury, 406 p. Fanfare „U. Twijnstra's Oliefabrieken", Maarssen, 2e pr., 323 p. Harmonie „Sint Caecilia", Best, le pr., 346 p. „Boxtel's Mannenkoor", Boxtel, le pr., 336 p. le Afd. Harmonie „Ons Genoegen", Tilburg, 2e pr., 322 p. Afd. Uitmuntendheid. „Harmonie van Grave", Grave, le pr., 336 p. Hoogste Eere-Af deeling. Gemengd Koor „Altena", Woudrichem, 3e pr. 266 p. Gemengd Koor ,,'t Rozeknopje", 's Gre- velduin-CapelIe, 2e pr., 317 p. Fanfare „Nieuw Leven", Haaften, 2e pr., 320 p. Uitslag Eere-wedstrijd Zang Mannenkoor „Nuemensch Kunstgenot", Nuenen, le pr., 157 p. „Boxtel's Man nenkoor", Boxtel, 2e pr., 156 p. Dames koor „Irene", Herwijnen, 3e pr., 130 p. Uitslag Eere-wedstrijd Muziek Fanfare „Sint Caecilia", Schimmert, le pr., 196 p. De directeursprijs Zang werd behaald door den heer A. van Riel, directeur van „Made's Mannenkoor", terwijl deze ver eeniging ook den extra prijs verwierf voor het hoogst aantal punten in de sectie zang. De directeursprijs sectie muziek werd behaald door den heer Louis Stassen, directeur der fanfare „St. Caecilia" te Schimmert, terwijl deze vereeniging ook verwierf den extra prijs voor het hoogst aantal punten in de sectie muziek, be nevens de medaille, beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin, voor het hoogst aantal punten van het geheele concours. WELL'. De Emmabloem-collecte bracht op te Ammerzoden f30,21 te Well f 31, te Nederhemert f 89,35 te Kerkwijk f 34,97Y3. Totaal f 185,5372. Hartelijk dank aan hen, die de bloempjes verkoch ten, alsmede aan de koopers en koopsters ervan. Donderdag j.l. vierde het echtpaar J. WouterloodSchreuders het gouden huwelijksfeest. Versiering binnenshuis en een eereboog buiten wijzen al heel gauw aan, waar de jubilaritsen wonen. Vele familieleden, vrienden en kennissen hebben van de gelegenheid gebruik ge maakt het echtpaar te komen feliciteeren. 's Middags brachten de Weilsche mu ziekvereniging „O. B K.", en de Ammer- zodensche „St. Secilia" een serenade. Moge het hun gegeven zijn, nog langen tijd in gezondheid bij elkander te mogen blijven. WOUDRICHEM. Gedurende het tijdvak 6 tot en met 12 Mei j.l. werden aan de visch- markt alhier aangevoerd, 1 schotzalm van 6 pond ad f 1.05 per pond en 2 schotjes van f0.90 tot f 1.25 per stuk. en 460 finten van 24 tot 37 ct. per stuk. Besteed werd voor dikke paling 65 ct. en voor dunne aal 24 tot 34 ct per pond. Onder veel blijken van belang stelling herdachten de echtelieden A. C. Havelaar en A. Baks alhier, Donder dag j.l. hunne 50-jarige echtvereniging. Zij verheugen zich beiden nog in een goede gezondheid. Des avonds werd hun door Woudrichem's Fanfarecorps een serenade gebracht. Zaterdag j.l. herdachten onder veel blijken van belangstelling de echtelie den F. Bakker en A. Maas alhier hunne 40-jarige echtvereeniging. De afd. Woudrichem van den Ned. Bond van Fabrieksarbeiders her denkt op 28 Mei a.s. haar 12y2-jarig bestaan, op welken datum de heer J. Viveen "Sr. teven gedurende dien tijd penningmeester der afdeeling is ge weest. De heer L. Vennink alhier slaag de voor het examen adjunct-commies bij de Directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen. ZUILICHEM. Naar we vernemen, zal door het Gemeentebestuur alhier geprotesteerd wor den tegen de uitlatingen van den Burge meester eener naburige Gemeente, als zou het bedrag, gerekend voor het gebruik der motorspuit bij den jongsten brand, schandelijk hoog zijn geweest. Naar men zal weten, werd voor het gebruik 200 gulden berekend voor spuit en bedienings manschappen. ROTTERDAM, 17 Mei Aanvoer 1637 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 20—22 19—20 13—19 Export 22 ROTTERDAM, 17 Mei. Op de veemarkt waren heden aange voerd 180 paarden, 5 veulens, 850 ma gere en 1000 vette runderen, 580 vette kalveren, graskalv., 1112 nuchtere kalveren, 208 schapen of lammeren, overloopers of varkens, 39 biggen, 22 bokken of geiten. Per K.G. Koeien van f0.44 tot f 0.62f0.72 Ossen 0.40 0.60— 0.70 Stieren 0.35 0.45— 0.54 Kalveren,, 0.60 0.901.15 Melkkoeien f 140 A f 240 Kalfkoeien f135 a f240 Stieren f 65 a f300 Pinken f 45 a f 90 Graskalveren f - af - Vaarzen f100 a f150 Werkpaarden f150 f250 Slachtpaarden f 90 A f150 Veulens f 20 A f 40 Hitten f 60 A f110 Biggen f 2.00A f4.50 Nuchtere fokkalv. f8 a f15 id. slachtkalv. f 2.50 a f 4.50 Biggen per week f 0.30 Af 0.50 Op 17 Mei. in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 2.01 was 1 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 117 was 4 Crévecoeur (Maas) 1.20 was 6 St. Andries (Maas) 2.10 val 5 Venlo 11.17 val 31 Maastricht 43.93 val 6 Keulen 3.34 val 13 TOT DE Geschiedenis Tan het Land Tan Heusden en Altena en den Bouimelenvaard. 46.) i M Deze rekening heeft het volgende opschrift: „Kercken en Heijlijgen geest Reke- ningln 'voor Ghijsbert Handricxsen Wijckwaellen, gedaan Ao. 1643 voor acht jaar 16321639 incluijs. Over ge- levert bij 'd Kerkmr. Ghijsbert Han-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2