Verkeersleven van den mm Burgerlijken Stand. liuiteiiiafHl Lindbergh's Baby -f- Land- en Tuinbouwwereld SPRING NIET VAN EEN RIJDENDE TRAM! Pp het linker plaatje is de tram in beweging en met een flink vaar tje ook. Zie maar eens hoe die on voorzichtige jongen wordt meege sleurd en de conducteur, met een passagier op. het achterbalcon hem nog probeeren te helpen. Hii is van de tram gesprongen, terwijl die nog in volle vaart was en dat is altijd uiterst gevaarlijk. Haastige spoed is zelden goed. Dat had die jongen moeten bedenken en hii had met afstappen moeten wachten, tot de tram aan een halte stilstond. Dat is de groote fout, die hii gemaakt heeft. Met de linkerhand houdt hii de handgreep vast en dat is goed. maar hij had een beetje meer ge duld moeten hebben, want als hii loslaat en op straat valt, een eindje voorbij zijn schooltasch, die hij al kwijt is, dan loopt hij ook nog groot gevaar, door een langsrijdende auto te worden gegrepen. Wacht dus met uitstappen tot de tram aan een halte stil staat en stap dan uit zooals de kinderen op het plaatje rechts dat doen, op den vluchtheuvel en met de linkerhand aan de greep. Dat is veiliger dan met de rechterhand, want wie zich met de linkerhand aan de greep vast houdt, zal niet zoo licht achterover vallen, wanneer de tram nog niet geheel stil zou staan, of nog een onverwachte beweging vooruit zou maken, want hii beweegt zich dan met de tram mee. Voor het instappen in een tram altijd wachten bij de halte en als er geen vluchtheuvel bij die halte is. .wacht dan niet op den rijweg, maar op het trottoir. Dat is het veiligst. Spring ook nooit op een rijdende tram, dat is even gevaarlijk als het afspringen. IETS OVER KALI. Bloembollenbemesting. Dit zijn de titels van twee be langrijke, leerzame brochures welke wii dezer dagen mochten ontvangen. De eerste geeft een verslag weer van een radiolezing gehouden door de op land- en tuinbouwgebied wel bekende Heer H. Pil on te Achterveld (U). Op de hem eigene, populaire wijze vertelt hij ons een en ander over de kalimeststoffen en de be mesting met kali. Beginnende met er op te wijzen dat kali een nood zakelijke voedingsstof voor onze land en tuinbouwgewassen is, en dat wij flinke hoeveelheden moeten aanbren gen om een vollen oogst te verkrij gen, komen wij voor de vraag te staan: „Wat is eigenlijk kali?" Ka li is het metaal kalium, gebonden aan zuurstof, in de verhouding van 2 op i. Kort gezegd kali is K9o. Ge wezen wordt er hierbij op dat stal mest en gier slechts 1/a pCt. kali bevatten, welke bovendien niet di rect ter beschikking van de plant komt. De kalimeststoffen daarente gen bevatten veel meer. Kalizout 20 p.Ct. en Kalizout 40 pCt. geven reeds het gehalte aan. Kaïniet wordt ge garandeerd op 14 pCt.. Patentkali op 25 pCt., terwijl Zwavelzure kali zelfs '48 pCt. kali bevat. Schrijver gaat daarna over tot de vraag„Wat is eigenlijk het werk van kali in het plantenleven? Plier wordt in het kort verteld wat iedere land- en tuinbouwer dient te weten, n.l. dat de kali dient ter be vordering van de koolstofbevattende stoffen in de plant. En dat zijn sui kers, zetmeel, celstof en eiwitten. De werkzaamheden van kali zijn dus wel belangrijk voor het plantenleven. Dan wordt er op gewezen dat de aanwezigheid van Chloor een minder prettige zaak is. Dat Kaïniet veel .Chloor bevat, kalizout 20 pCt. en '40 pCt. weer minder terwijl de ver houding van Chloor in de laatste meststof door zijn hoog kaligehalte, weer veel gunstiger is. Wii vernemen dan dat sommige gewassen zich van het Chloor niets aantrekken, zooals granen en gras sen, ja er zijn zelfs gewassen welke Chloor waardeeren, zooals bieten, koolrapen, enz. Maar aardappelen, tabak, verschil lende tuinbouwgewassen en fruit zijn gevoelig voor Chloor. Hier brengt de gezuiverde kalimeststof Patentka li echter weer uitkomst, deze bevat slechts 2 pCt.. dikwijls nog minder Chloor, terwijl de Zwavelzure kali geheel Chloorvrij is. Bovendien spoelt het Chloor spoedig uit, verbindt zich met kalk en verdwijnt naar de on dergrond. Het middel ligt hier dus voor de handvroeg uitstrooien. „Welke gronden hebben een ka libemesting noodig?" vraagt de schrijver. Het antwoord hierop zou met vette letters geschreven moeten wordenEr zijn weinig gronden in ons land, die voldoende kali ter be schikking hebben- voor een goeden oogst van een landbouwgewas zoo min als voor een tuingewas. Verder bespreekt de schrijver in de brochure nog eenige gunstige ne venwerkingen van de kalimeststoffen als het „blauw" worden der aard appelen, de randjesziekte der bes sen, bestrijding van bladluizen, be strijding van onkruid, enz. enz. Over de tweede brochure „Bloem bollenbemesting" door W. F. A. Grimme Sr. te Lisse zullen wii kort zijn. De plaatsruimte is veel te be perkt deze hier, zelfs in het kort te bespreken. Het is een leerzaam ge schrift, behandeld niet alleen de ka libemesting maar ook de bemesting met stikstof-fosforzuur- en kalkmest- stoffen. Wii zouden deze brochure in handen van alle bloembollentelers wenschen. Als wii ons niet al te veel ver gissen zijn beide brochures op aan vraag gratis verkrijgbaar bij de N. V. Vereenigde Kalimaatschappij, Hee- rengracht 342, Amsterdam C. III. Slot. In dezelfde partii ontstond in het eindspel de stand Zwart: 9, 13, 16, 17, 19, 21. 23, 24, en 26 (9). Wit: 25, 27, 28, 32. 35, 37/4° (9). Rustenburg, met zwart, mocht hier piet 1318 spelen, want wit zou winnen door: 2520 (24X15) 28 22 (17X28) 39—33 (28X39)'4o—34 (39X30) 35X4. In de partij zette zwart voort met 2429. Wit behaalde nu groot voor deel met 4034 en 35X44. Zwart 1318? Wit 2520, zwart gedwon gen 1722, wit 28X17, zwart 21X 12, wit 3934 en nu wordt zwart 11 17 belet door 3429 en 27 21, moet dus offeren en verloor later hierdoor de partij Inplaats van 1318 had zwart 9 14 moeten spelen waarna wit wel het beste van het spel heeft, maar zwart toch remisekans blijft behou den. De laatste partij Raman-de Graag, welke van groote beteekenis was voor eerstgenoemde, was niet vreemd aan verwikkelingen. Het werd de lang ste partij van het tournooi (5.15 u.) en was voor beide spelers uiterst zwaar te spelen. Deze partii werd als volgt geo pend Wit 3126. Zwart 2025, 3631, 15—20, 4136, 1015, 4641, 5—10, 31 27, 2024, 36—31, 14—20 waar na is ontstaan Zwart: 1/4, 6/13 15/20, 24 en 2=t (20). Wit: 26, 27. 31/35, 3 7/15 47/50 (20). De laatste zet van zwart geeft wit gelegenheid het nemen van den vol genden damzet: 27—22 (18X36) 37 31 (36X27) 32X21 (16x27) 38 —32 (27X29) 34X5- Zwart kan nu deze dam direct af nemen door 914, doch kan het beter doen op de volgende manier 1722 (dreigt met 1319) zwart 532, wit 2228 (32X21) 25X34- Raman nam evenwel deze damzet niet en speelde 4136. In het vervolg van deze partii kwam het tot Zwart: 2/*, 6, 8, 9. n. 13/", Wit: 22, 28 32!3i, 36, 38," 45 48 en 49 (15). Hier kan zwart op een slagzet spe len met 1721. Op wit 4137 zou vervolgt kunnen worden met: 2631 (37X17) 25—30 (34x25 24—29 (33 X24) 13—19 (24X13) 9X27 (32x21) 11X35 (42—37) 16x27 (37—32). Deze combinatie bezorgd wit eenig positienadeel. Nu zwart 1721 speelt wit even wel 37—32 (21X23) 34—29 (23X 34) 39XIO en na 914 (10X19) 13X24 heeft zwart dit nadeel. ZUILICHEM. Geboren: Hendrika Wilhelmina Johanna d. van L. v. Dalen en P. J. Kan selaar. Dinant z. van A. Kolbach en H. v. Wijgerden. Getrouwd: P. Klop 30 j. met J. Hobo 21 j. WOUDRICIIEM. Over de maand April 1932. Geboren: Cornelis, z. van B. Viveen en H. P. Vink Johannes C. F. M., z. van J. Bax en C. S. J. KooijmanHendrik, z. van H. Vink en L. de Rover; Teunis. z. van A. J. Verhey en J. van Zanten. Ondertrouwd: F. A. Wijn belt, 27 j., met LI. Broekhuizen, 23 Getrouwd: A. van Tilborg. 29 j., met B. Pellikaan, 27 i. A. L. C. Palies, 30 j., met C. E. F. Gies- berts. 24 j. Overleden: A. van Pelt, 4 maanden; P. van Staten, 70 j.. we duwnaar van A. Trouw. WASPIK. Over de maand April 1932. Geboren: Alberdina. d. van J. C. van Pas en J. Michaël; Johannes z. van P. Verwij meren en H. W. Pols. Getrouwd: B. A. W. J. de Winter, 37 j., met H. A. A. M. Boom, 33 j. Overleden: G. A. G. Melsen. echtgen. van H. j. Werther, 73 j. BRAKEL. Over de maand April 1932. Geboren: Wilhelmina C., d. van A. Vervoorn en M. de Jongh; Willemke C., d. van C. van der Zalm en P. Vervoorn Adrianus. z. van L. v. Dalen en H. J. Klop Teunis. z. van C. de Vries en M. van Dalen Janna M., d. van F. den Tek en J. lil. van der Linden. Overleden: W. C. Vervoorn, twee dagen. DE WÉRKEN EN SLEEUWIJK. Over de maand April 1932. Geboren: Jan, z. van J. de Graaf en N. M. van Gammeren Pie- ter, z. van W. Kolijn en N. de Peu ter Lluiberdina C.. d. van H. van Esch en N. van OordtMaria. d. van A. van Andel en C. A. BrasCor nelis J., z. van W. van Krugten en C. A. van HerpenAart z. van P. van Someren en A. Slagmolen. Ondertrouwd: C. B. v. d. Straaten. 26 j.. met J. Vorthoren, 24 j. Getrouwd: A. J. Kamp. 21 j.. met W. A. van Breugel, 19 j. Overleden: D. v. d. Stelt. 78 j., echtgenoote van M. de Haas. POEDEROIJEN. Over de maand April 1932. Geboren: Margaretha W. J., d. van G. van Os en M. D. Remmerde. Getrouwd: J. van Buren. 2 3., met J. Vernooij, 28 j.C. van Hof, 24 j., met C. van der Sluis, 27 j. P. W. de Raad, 26 j.. met A. W. Blom, 21 j SPRANG-CAPELLE. Over de maand April 1932. Geboren: Catharina, d. van P. Rozenbrand en J. Koenen Marinus A., z. van P. Priest en A. A. v. d. Stelt; Clasina J., d. van W. Bras penning en A. QuirijnsAntje M., d. van C. A. v. d. Hoeven en T. RuttersJannie A., d. van J. de Bie en A. A. de Bie Marinus A., z. van J. Rietveld en J. C. Oerlemans Pie- ter N„ z. van G. A. Nieuwenhuijzen en J. P. v. Vuuren Dirk, z. van M. A. v. Peer en G. J. v. d. Schans Maria A., d. van J. A. v. d. Schans J. Waarts. Overleden: H. Molegraaf, 75 j., echtgen. v. M. FaroA. Mes. 78 jweduwnaar v. A. v. Tilborgh H. J. Mouthaan, 5 mnd. J. A. de Bie, 3 d.M. Hulst, 82 j. echtgen. v. J. Chr. Ros. Kolonel Lindbergh had den wensch te kennen gegeven het lijk van zijn kindje nog eens te zien. Ontdaan, maar uiter lijk kalm, kwam hij bij de begrafenis onderneming te Trenton, waarheen het stoffelijk overschot was overgebracht, aan. Het kistje was gedeeltelijk met een kleed be dekt, doch Lind' --rgh liet het wegnemen en bleef diep in gedachten verzonken staan Een ambtenaar stelde hem de vraag Kolonel, is u overtuigd, dat dit het lijkje van uw kind is Eenige oogenblikken staarde Lindbergh zwijgend naar den dooden baby, ant woordde Ja, draaide zich plotseling om en verliet het vertrek. Na eenigen tijd keerde hij kalm, doch met een bleek gelaat terug. Er was inmiddels toestemming voor de crematie gegeven en toen Lindbergh in het vertrek was teruggekeerd, werd het kistje in een lijkauto geplaatst en naar het crematorium overgebracht. De vader verliet het gebouw door een achterdeur, om de groote menigte te vermijden, die zich voor het gebouw had verzameld. Hy was bij de crematie aanwezig. De zwaar getroffen moeder, die zich buitengewoon moedig gedraagt, zeide toen men haar het treurige nieuws mededeelde Mijn arm kindje, mijn arm kindje, ik heb het al dien tijd wel geweten. Het verhoor van dr. Condon, die met de ontvoerders zoogenaamd heeft onder handeld, is geëindigd en hij is daarna onmiddellijk naar New York vertrokken. Het is wel zeker, dat hij volkomen te goeder trouw heeft gehandeld. De officier van Justitie in het district Mercer lrwin Marhal, die het onderzoek leidt, zeide bewijzen in handen te hebben, dat de mannen, die het losgeld van 50.000 dollar in ontvangst hebben genomen door bemiddeling van dr. Condon, dezelfde per sonen zijn als die, welke het kindje hebben ontvoerd en vermoord. Om te bewijzen, dat zij het ontvoerde kind in handen hadden, hebben zij namelijk een lapje gestuurd van de nachtkleertjes, die het kleintje aanhad. Dr. Condon heeft mede gedeeld eerst drie veiligheidsspelden van de bandieten te hebben ontvangen, die van een bijzondere soort waren. Volgens de instructies van Lindbergh had hij om het nachthemdje gevraagd. Het droeg een fabrieksnummer, waardoor de winkel terug gevonden kon worden, waar het was gekocht, zoodat Lindbergh vol komen overtuigd was inderdaat met de ontvoerders van zijn zoontje in verbinding te staan. Marshall meent, dat op grond daarvan ook de theorie, volgens welke de baby zou zijn vermoord door een maniak, moet worden verworpen. De kleertjes zijn slechts achtergehouden met de bedoeling geld a te persen van de ouders. Kol. Zwartzkopf heeft in een telefonisch onderhoud met de Evening News ver klaard, dat hij zoo juist belangryk nieuws had ontv&ngen met betrekking tot de jacht op de moordenaars. De gebeurte nissen volgen elkaar snel op en hy ge loofd thans op het juiste spoor te zijn. Verdere inlichtingen omtrent de bende kon hij niet geven, doch wel wilde hij zeggen, dat de daders niets met Al Capone te maken hebben. Hij verwacht, dat misschien reeds binnen 48 uur een ont knooping zou zijn bereiktvolgens zijn meening is de baby beslist met een zwaar kaliber revolver doodgeschoten. Den ge- heelen nacht heeft hij verschillende ver- hooren afgenomen, die belangrijke feiten aan het licht hebben gebracht. De voormalige burgemeester van In- glewood in New Jersey, Douglas Thomas, die een intiem vriend van de familie Lindbergh is, uitte zich echter in een telefoongesprek met een Engelsch blad minder optimistisch. Ook volgens hem bestaat er geen twijfel, dat de baby is doodgeschoten. Hij is er van overtuigd, dat de moordenaars nooit van plan zijn geweest het kind in het leven te be houden. Het briefje is slechts een mistificatie geweest met de bedoeling den moordenaars gelegenheid te geven hun sporen uit te wisschen. Dezen zouden zich thans ver van de Vereenigde Staten bevinden. Thomes meent, dat de politie weinig kans heeft hun identi teit vast te stellen, daar er sedert de verdwijning van de baby niet minder dan 73 dagen zijn verloopen. De tragedie heeft natuurlijk in het geheele land en onder alle klassen groote verontwaardiging verwekt. Hoover heeft aan de federale politie opdracht gegeven alles in het werk te stellen om de moor denaars te arresteeren en de nasporingen niet op te geven alvorens de gerechte straf opgelegd kan worden. Ook de bladen dringen aan op krachtige maat regelen tegen de misdadigers. De zitting van het Huis van Afgevaar digden werd geopend door den geeste lijke van het Congres, Montgomerie met een gebed voor de in rouw gedompelde ouders. In dit gebed werd gevraagd om boetedoening voor de misdaad en om reiniging der wereld van de misdaden, die het volk teisteren. Mevrouw Lindbergh en haar man zijn in het bezit gesteld van de asch van hun zoo jammelijk omgekomen kind. O—- GASONTPLOFFING IN EEN KALI ZOUTMIJN. In de sedert 1924 stilgelegde kalizout mijn „Karlafund I" in den Harz is een gasontploffing voorgekomen. De gasbron bevindt zich 650 M. diep. In de om geving werden nog vensters vernield. Er werd evenwel niemand gewond. O— 94. Daarop pakte hij een deurknop beet, drukte op een geheime knip en de groote steen week. Het volgende oogenblik stond Rob te knipoogen in het zonlicht en staarde naar de geweldige pilaren, die zich boven hem verhieven. „Nu weet ik, waar ik ben." riep hij. „Dit is de deur, waar u me gisteravond door hielp, toen de leeuwen me vervolgden." 95. De oude man knikte en glimlachte. „Gis teravond waren de leeuwen je vijanden, maar vandaag zullen ze je vrienden zijn." antwoordde hij, terwijl hij de steen weer in z'n oorspronkelijke stand terugbracht. „Neem je lantaarn op en ga met me mee." Rob vroeg zich af, waar z'n vreemde vriend-in-nood hem heen zou brengen, maar hij zei niets en volgde z'n gids tusschen de pilaren van de tempelruïne, totdat hij aan een steenen trap kwam, die leidde naar eendiep en smal ravijn. 96. „Blijf dicht bij me en wees niet bang, er zal je niets overkomen," zei de oude man, toen Rob bij het binnentreden van de kloof een leeuw in 't gezicht kreeg, die aan de voet van de rots lag en z'n gele oogen op hem gevestigd hield. Onder een schaduwrijken steenrand sliep een andere leeuw, terwijl Rob voor zich uit een lui paard dwars door de kloof zag sluipen en ver dwijnen in een grot. Boven hun hoofd zwermde een vlucht gieren, terwijl een rij groote vogels op een rand zat en naar Rob en z'n vreemde gids gluurde. iw 7e L'es. 24/*, OS)-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4