Liiiulboiiwriihriek. Plaatselijk \ieuws. Hiiiiieulaiid. Van het eene heb ik wel kennis -gege ven aan den veldwachter Keiler, van het andere niet. Kantonrechten Knoeierij is hier niet in het spel, maar aangifte moet ge beuren. Ik geef je f5.00 of 3 dagen. C. d. R., arbeider te Dussen, had het vleesch van een varken, voor ver koop bestemd, aanwezig gehad in een bewaarplaats, waar vier geiten, twee varkens, een marmotje en een doode vogel waren. Kantonrechter: Snjakeleijk eten, ga je gang! Verdachte. Op de secretarie hebben ze me gezegd, dat ik het vleesch gerust in mijn woning mocht verkoopen. Kantonrechter: Dan weten ze er op de secretarie geen steek van. Maar heb je er ook bij gezegd, dat je het var- kensvleesch in voorraad zou hebben in een bewaarplaats, waar allerlei sme rigs was. Jij bent ook al een kerel, die geen notie heeft van reinheid. Jam mer, dat ik je niet kan dwingen om den rommel zelf op te eten. Maar moge lijk zou je het zelf niet eens vies vinden. Ja man, ook jou moet ik reinheid lee- ren op etenswaren en daarom ook jij f25.00 of 10 dagen. W. C. v. K., arbeider te Aalburg, had als houder van eenen door den Burgemeester van Wijk als gevaarlijk geachten hond, dit dier laten losloopen op den openbaren weg, terwijl het niet voorzien was van een muilkorf. Verdach te is niet verschenen. I Kantonrechter tegen den Opperwacht meester der marechaussée: Weet je ook of dit dezelfde persoon is, die ik hier voor eenzelfde feit een paar weken ge leden ook heb gehad? De Opper antwoordt toestemmend. Kantonrechter: Verdachte sch'jntzich niet te storen aan waarschuwingen of bevelen van wege de politie. Dat moet hij toch leeren en daarom bedenk ik hem met f 10.00 of 5 dagen. J. T., chauffeur te Veen, had als chauffeur in een vrachtauto, toen hij in de Zandsteeg onder Woudrichejm reed, zijn auto niet ter zijde van den weg doen stilstaan, toen hij een be grafenisstoet tegenkwam. Verdachte is niet verschenen. Kantonrechter: Ik lees hier in het proces-verbaal dat hij den gemeente veldwachter het volgende heeft toege voegd: „Ik heb niks met jou te maken, daar is geen lijk meer bij; ook zeg ik mijn naam niet, want die weet je al.'' Nog meer werd tegen Werther gezegd, maar die heeft deze niet goed verslaan. Maar nu heb ik eens met verdachte te maken en ik wil dat toonen door hem f 10.00 of 5 dagen te geven. Mogelijk kan deze straf er toe bijdragen, dat verdachte in den vervolge wat beleef der tegenover de politie is. Van eene straf kan ook wel eens opvoedende kracht uitgaan. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) In de danstent op het feestterrein van het concours te Wijk mochten geen zooge naamd lichte alcoholische dranken, b. v. bier en wijn worden verkocht. Kunt u mij ook zeggen waar zulks in de Drank wet verboden is en zoo neen, waarom het dan niet mocht W. Een inwoner van Wijk. Ik heb eenige schuldeischers, waarvan er één mij failliet wil laten verklaren geen der anderen wil zulks Kan nu die eene schuldeischer toch gedaan krijgen dat ik failliet ga A. Z. Deze maand vervalt eene halfjaarlijksche termijn van een pacht van een land, die veel te hoog is. Is het nu met het oog op de aanstaande Pachtwet niet wensche- lijk deze maand niet te betalen, maar te wachten tot de wet er is om de Kanton rechter te laten beslissen Dussen. d. K. Een broer mijner vrouw komt in 1933 op de boerderij van zijn vader. Thans is hij zoolang knecht bij mij, voornamelijk om te leeren. Hij krijgt ook loon. Moet ik nu voor hem toch rentezegels plakken A. Een landbouwer. In een klein gehucht reed ik eenige dagen geleden met mijn vrachtauto des avonds met volle lichten een hoek om. Juist was ik om den hoek toen een andere auto my tegemoet reed met als gevolg eene aanrijding en schade van ongeveer f50 aan de mij tegemoetrijdende auto, welke de eigenaar van mij vraagt. De chauffeur zegt, dat de aanrijding ontstond doordat hij verblind werd door mijn lichten. Ik kon onmogelijk zien wegens in den weg staande huizen, dat een auto mij om den hoek tegemoet reed. Moet ik de schade nu toch lijden Gorinchem. H. W. d. L. Ik heb een verlof voor den verkoop van zwak alcoholhoudenden drank. Geldt dit verlof ook voor mijn tuin, die tegen over mijn huis aan de andere zyde van den openbaren weg is gelegen Z. Een verlofhouder. Een tuin aan de overzijde van den weg gelegen is te beschouwen als open aan- hoorigheid van de localiteit, voor welke verlof is verleend, indien maar de be diening der gasten uit de localiteit zelf plaats vindt. In den tuin mag geen af zonderlijk buffet met eigen bediening zijn, want dan is hij meer te beschouwen als aanhangsel van de localiteit. Tusschen mijn erf en dat van mijn buurman lag een scheidingssloot, die ik heb laten dempen. Nu wou ik voor af scheiding der erven midden op de ge dempte sloot eene schutting laten zetten om te voorkomen dat myn pluimgedierte op het erf van myn buurman komt. Mijn buurman vindt een paar draden van yzer voldoende. Kan ik nu mijn buurman, met de wet in de hand, dwingen om de helft te betalen in de kosten van plaatsing eener schutting, of moet ik genoegen nemen met de ijzerdraden E. F. In artikel 690 van het Burgerlijk Wetboek staat, dat ieder zijn buurman kan noodzaken tot het meedragen in de kosten van afsluiting van tuinen. De wijze van afsluiting wordt geregeld volgens bijzondere verordeningen, b.v. plaatselijk gebruik, eene gemeentelijke verordening enz. Waar eene schutting in het onder- werpelijk geval geheel alleen in uw be lang is, daar U moet zorgen dat uw kippen niet op het erf van uw buurman komen, zult U uw buurman niet kunnen verplichten bij te dragen in de kosten eener schutting, tenzij er in uwe gemeente een bijzondere verordening bestaat, het geen stellig wel niet het geval zal zijn. Heeft de ontvanger der Directe Belas tingen het recht om aanmaningsgeld te eischen, wanneer het bedrag is betaald circa een uur voor de aanmaning besteld is. Een abonné. Naar onze meening behoeft U voor de aanmaning niets te betalen, indien U kunt bewyzen dat U reeds had betaald, toen de aanmaning bij U aan huis werd bezorgd. Een bestuurder van een motorrijwiel had geen rijbewijs, maar de persoon, die achter hem op de duo zat, had er wel een. Is die bestuurder nu strafbaar? H. Een chauffeur. De bestuurder, als door U bedoeld, was geen bestuurder in den zin der Motor- en Rijwielwet, omdat op de duo iemand zat, die den bestuurder het rij wiel deed besturen onder zijn onmiddel lijk toezicht en een zoodanige plaats innam, dat hij het besturen ieder oogen- blik kon overnemen. De bestuurder was dus niet strafbaar. De Japansche Minister INUKAI is te Tokio door een moordaanslag om het leven gekomen. „GELUK EN CREDIET". 'k Doe U een eenvoudig verhaaltje, waaruit mis schien toch nog wel eenige leering is te putten. Ginds in dat huis met 't strooien dak woont een boer, die blij is, wan neer dat dak hem niet boven het hoofd instort, en die zegt„Als 't maar zoo mijn leven lang uithoudt, dan kunnen later er anderen voor zorgen" En toch droomde hij in zijn jeugd van een flink pannen dak en van een stal met de mooiste koeien, zooals men bij zijn buurman kan zien, want hij was de eenige zoon van vrij welgestelde ouders. De man is gewoon vaak te vertellen hoe alles in de we reld afhankelijk is van geluk, en hoe hij zijn leven lang geploeterd en gewerkt heeft, en het toch met hem misliep. En hoe onrechtvaardig het in de wereld toe gaat, want anders moest hij wonen in dat huis met pannen gedekt, waarin nu zijn bunrman woont, die van huis uit een arme vent was niet anders kende dan bidden en werken. Ja, het is waar, de beide buren bid den sinds dertig jaren eiken ochtend „Geef ons heden ons dagelijksch brood" Maar als de een dit 's ochtends om vier, vijf uur bad, bad de ander dit 's ochtends om zeven uur. En als de een zijn stukje simpel gesmeerd brood met een dankbaar hart gebruikt, klaagde de ander dat hij er geen stuk spek of worst bij had. Ea als de een zorgvuldig zijn strooien dak herstelde en zei „Met 't oude kan men het nieuwe bespareu", dan zei de ander: „Wat zal ik me nog moeilijk maken voor dat oude dak als 't op is baal ik al 't riet en stroo er af, en leg er pannen op. Wat zal ik me aftobben op den slechten grond, die toch niets opbrengt 1 Ik ben een kloeke ke rel, meen ik, en kan myn fortuin nog wel eens maken met een goed huwelyk. Ik zal zoo dom niet zijn om me af te sloven als mijn buurman. Die werkt zich dood om een stukje droog brood, en zal zijn leven lang niet vooruit komen!" Hij ging daarom eens rond kijken, maar de rijke meisjes hadden allen reeds vrijers in overvloed, en de vaders waren zoo stuursch en wilden bem niet. En zoo sukkelde bij voort, zooals hij zich voorgenomen had. Maar zijn buur man dacht er anders over. Die zei„Wat slecht is, kan beter worden en wie het geluk naloopt, verzuimt den besten tijd om te werken". Hij werkte dan ook van den vroegen ochtend tot den laten avond, om vooideel te krijgen van den ondankbaren grond, en al zei zijn buur man ook, dat bij een ezel was om zich voor Diemendal zoo krom te werken, en dat men veel verder kwam met op 't geluk te speculeeren, hij stoorde er zich niet aan en bekommerde zich om niets ter wereld als om zijn boerde rijtje. Hij zocht geen vriendschap en geen aanbevelingen, en toch gebeurde het vreem de dat de „domme" buurman vrienden kreeg en de menschen hem geld ter leen aanboden, terwijl ze den „slimmen" buurman vertelden, dat ze geen geld disponibel hadden. Ja, het geval deed zich voor, dat op een goeien morgen het nieuwtje werd verteld, dat de „dom me" buurman zou trouwen met een rijke, degelijke boerendochter uit de buurt, waarop de knappe buurman reeds lang een oogje had, en waarvan deze dacht, dat ze wel op hem verzot zou zijn, dat ze geen anderen man dan bem zou nemen. „Ja, geluk moet een mensch hebben zei toen de laatste nog eens weer, „Als er nog recht en gerechtigheid was in de wereld, dan moest ik nu wonen in dat huis met pannen dak, teiwijl ik nu gevaar loop, dat het stroodak te avond of morgen naar beneden valt". Dit eenvoudig verhaaltje leert ons welk denkbeeld men moet hebben van geluk, en welk een waardevol kapitaal het crediet is. Het crediet is nog steeds: „een man, een man, een woord, een woord" bij het zaken doen. Dat is gemakkelijker te krijgen, als ge de eerste en de laatste in uw boerderij zijt, en vindt ge eerder in het eenvoudige werkpak achter den ploeg en naast de mestkar, dan in de beste Zondagsplunje in de tapkamer van de herberg. Crediet geeft niet veel om praatjes, en gelooft u des te min der hoe meer ge opsnijdt, maar crediet geeft veel op uw ja, en en uw neen, als de daad zoo zeker is als uw woord. Dit crediet verkrijgt men voornamelijk dcor nauwgezet te zijn in 't vervullen zijner verplichtingen en door nooit te beloven, wat men niet kan volbrengen, want daardoor wordt het vertrouwen zeer geschokt. Men leent dikwijls liever den armen man, die volbrengt, wat hij belooft, dan den vermogende, die een slecht betaler is. DROOG OF GEWEEKT VOEDER? Als men zijn paarden een mengsel voert, waarin bijv. kaf voorkomt, en daarin zit veel stof, dan kan het zijn nut hebben, de portie vochtig te maken, om het stuiven tegen te gaan, want bij het snuiven krijgen de dieren allicht wat stof in de ademhalingsorganen en dat is heel slecht, 't Kan ook gebeuren, dat de beesten een deel van het meng sel graag lusten en dit opeten en het overige wegproesten of op een andere wijze over boord gooien. Ook in dat geval kan het zijn nut hebben door toe voeging van wat water een dergelijk uitkiezen onmogelijk te maken, 't Valt ook niet te ontkennen, dat de dieren in sommige gevallen het geweekte voeder met meer graagte eten dan het droge. Of het nu altijd gewenscht is, het voeder te weeken, is de vraag. Om dit te beantwoorden, moeten we eerst na gaan, wat er gebeuren moet met het voeder om in het lichaam aan het doel te beantwoorden. Zooals we weten, wordt, in gewone omstandigheden, het eten eerst goed gekauwd, en gaat dan door de slokdarm en maag naar de darmen. Het bruikbare gedeelte trekt door de darmwanden en komt in het bloed terecht, waarmee het door het geheele lichaam gevoerd wordt om daar naar bevind van zaken nut te stichten. Nu is het bekend, dat er in de darmen geen gaatjes zitten, waardoor brokjes van het voedsel een uitweg kun nen vinden. Neen, deze wanden zijn vliezen, die alleen vloeistoffen doorlaten, al zijn daarin ook stoffen opgelost. Wij begrijpen nu, dat de voederstofïen alleen in opgelosten toestand waarde kunnen hebben voor het lichaam. Hoe Gjoer het eten gekauwd is, hoe gemakkelijker het oplost. (Fijne suiker lost immers ook spoediger op dan grove suiker of klontjes). Nu zal ieder wel eens hebben opge merkt, dat vochtig voedsel doorgaans spoe dig naar binnen geslikt en dus weinig gekauwd wordt, zoodat het in minder fijn verdeelden toestand maag en darmen bereikt dan het droog toegediende. Heeft het eten den mond verlaten, dan zal verder te sterke waterigheid storend werken op de toetreding van maag- en darmvocbten, of deze althans verdunnen, wat natuurlijk hun oplossingsvermogen vermindert, zoo dat de voedende bestanddee en niet tot bun recht komen. Wij begrijpen nu, waarom in vele gevallen droog voedsel de voorkeur ver dient boven het geweekte. ANDEL. - Pinkstermaandag j.l. speelde „Sparta" alhier een wedstrijd tegen „Excelsior" uit Woudrichem. „Sparta" verloor dezen wedstrijd met 2-4. De muziekvereeniging „Andels Fanfarecorps" alhier is weder op den goeden weg. Enkele jaren kon de Ver eeniging, daar ze niet over voldoende krachten beschikte, niet aan een concours meer deelnemen. Den laatsten tijd is de Vereeniging evenwel wederom in leden tal toegenomen en na eerst een in alle opzichten goed geslaagde uitvoering te hebben gegeven, wist de vereeniging thans op het Nationaal Concours te Wijk c.b. in de Derde Af deeling een eersten prijs te behalen. We feliciteeren zoowel de Vereeniging en den kranigen directeur, den heer B. Roza uit Wijk, van harte met de behaalde lauweren, 't Bewijs is geleverd, dat „^ndels Fanfarecorps onder de eminente leiding van den heer Roza de muziek niet te vergeefs heeft beoefend en we twijfelen er niet aan of de Ver. zal bij ernstige studie wederom geleidelijk stijgen op de muzikale ladder. BENEDEN-LANGSTRAAT. Naar vette varkens is nogal ge regelde vraag. Men besteedt thans 19 20 ets. per K.G. levend gewicht. Jonge biggen gelden van f 4 - f 6 per stuk. CAPELLE. Door den architect, den heer J. Michaël, werd j.l. Dinsdagavond in het café van Mej. Wed. A. v. d Haart aan de Nieuwevaart, namens den heer M. Boeser aanbesteed het bouwen van een woonhuis met stalling, waarvan de be grooting f 3300 was Ingeschreven werd als volgt Jac. v. d. Broek, Waspik f3431 A. D. van Suylekom, R'veer 3300 H. M. Kramer, Waalwijk, 3124 H. P. Spuybroek, R'veer 2998 Kleinloog en v. Oversteeg, Vrijhoeve-Capelle, 2749 H. Wagemakers en J. G. Rosen'brand, Capelle, 2533 Het werk is aan de laagste inschrijvers opgedragen. DRONGELEN. Door de Fanfare „Excelsior" alhier, is tot Directeur benoemd de heer Jiskoot te Veen. LAND VAN ALTENA. In het tijdvak van 1830 April werd door de Coöp. Zuivelfabriek „41tena" voor de melk betaald 1,10 ct. per °/0 vet was bij een gemiddeld vet van 3.16°/0 een prijs wordt van 3,47 ct. per K.G. NEDERHEMERT. Naar wij vernemen heeft Baron van Wassenaar het beschermheerschap aanvaard over de gemengde zangvereen. „Nut en Genoegen". NIEUWENDIJK. De eieren werden deze week ver handeld tegen prijzen van 21/3 tot 3 ct. per stuk. OUDENDIJK. Het Fanfarecorps „Kunst na Strijd", dir. de heer C. G. van Dijk, hoopt Zaterdag 21 Mei haar eerste zomerconcert te geven op de tent. .WASPIK. De heer L. had het ongeluk j.l. Zaterdag zoo ernstig te vallen, dat hij zijn heup ontwrichtte. Dr. de Roos uit Capelle achte overbrenging naar het Zie kenhuis te Raamsdonksveer noodzakelijk. A.s Zondag zal de St. Theresiakerk te Waspik-Boven bezocht worden door de jaarlijksche processie uit Tilburg. Onze voormalige dorpsgenoot de Zeereerwaarde heer M. de Bont, thans pastoor te Zeelst, hoopt op Donderdag 26 Mei a.s. zijn 25-jarig priesterfeest te vieren. Voor de bedevaart van Waspik en omstreken naar Scherpenheuvel, te houden op Woensdag 25 Mei a.s., hebben zich tot heden 40 personen aangemeld. WERKENDAM. De heer C. A. Paap slaagde dezer dagen voor het provinciaal kerkelyk examen, hetgeen te Assen werd afgeno men, zoodat de heer Paap als predikant beroepbaar is. Het bestuur van het Nutsbadhuis heeft besloten, met ingang van Vrijdag 20 Mei de tarieven van de douches en kuipbaden met respectievelijk f 0.02 en f 0.05 te verhoogen, zoodat de prijzen dan worden voor een douche f 0.12 en voor een kuipbad f0.15. De verhooging is noodzakelijk geworden door het vrij aanzienlyk verlies in de exploitatie. Wel subsidieert de gemeente Werkendam met f200, doch ondanks dit feit is het verlies nog te groot. De tariefsverhooging heeft in overleg met het College van B. en W. plaats gehad. Daar de tarieven thans nog aanmerkelijk veel lager zijn dan bij andere badhuizen hier te lande, zal dit ongetwyfeld geen invloed hebben op het bezoek. Indien de resultaten in de toekomst wettigen een verlaging te doen plaats hebben, zal hiertoe onverwijld worden overgegaan, daar moet worden bevorderd dat iedereen deze nuttige instelling voor de volksge zondheid bezoekt. WAALWIJK. Donderdag 1.1. vergaderde in café Verwiel het Nutsdistrict Noordbrabant onder leiding van den Voorzitter Ir. Fetter te Eindhoven. Behalve het bestuur en de afgevaardigden van de aangesloten depar tementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, was tevens aanwezig de algemeen secretaris der Maatschappij de heer Hovens Greve, te Amsterdam. De notulen werden gelezen door den Secretaris den heer Mr. Dr. van Leeuwen te 's-Bosch en ongewijzigd goedgekeurd. De begrooting werd goedgekeurd met een uitgaaf en ontvangst, tot een bedrag van f140,Het aftredend bestuurslid van het Dept. Breda, de heer Bolemey, die volgens de statuten niet herkiesbaar is, werd vervangen door den heer van Hasselt, van het Dept. Bergen op Zoom. Tot afgevaardigde naar de 146e alge- meene vergadering der Maatschappij, die 16 en 17 Mei wordt gehouden te Am sterdam, werd aangewezen de heer W. G. de Waard van het Dept. Werkendam. Na de lunch had een bezoek plaats aan de N.V. Chroomlederfabriek „de Amstel", firma L. S. Gompen aldaar. Deze rondgang door de zeer groote en modern ingerichtte lederfabriek was bui tengewoon interessant, vooral de ingenieuse machines trokken zeer de aandacht. In het groote magazijn zag men de verschil lende ruwe huiden der kalveren, zoowel van binnen als buitenland. Deze huiden worden sterk gezouten, om bederf te voorkomen. De overtollige randdeelen, kop. klauwen, staart enz. worden afge sneden, daarna word de huid in groote vaten schoongewasschen. „Het kalken" heeft plaats in groote kuipen, om de huiden te ontharen. Met machines worden de haren en overtollige vleeschresten af gescheurd. De onthaarde huid heet „bloot" en deze wordt in groote vaten met bijzondere chemische stoffen gelooid. Daarna volgt het „beitsen", dat vroeger geschiede met honden- en duivenmest, thans worden daarvoor speciale chemica liën gebruikt. Bij de looiïng ondergaat de huid groote verandering, dan ontstaat pas het leder, door het looien worden de huidvezels zoowel chemisch als physisch der mate veranderd en genild, dat deze bestand zijn tegen admosferische invloeden Bij de chroomlooiïng wordt gebruikt chroom-aluin, dubbel chroomzure kali en natron, na de looiïng heeft de nauwkeurige schaving en schuring plaats, waardoor het leder zacht en fluweelachtig wordt, om eindelijk het chroomleder en peau di suéde te verkrijgen. Zeer ingenieus is de meetmachine, die de maat van ieder vel op een schaal registreerd tot 1/a vierk. Eng. voet nauwkeurig. De maateenheid bij den verkoop is n.l. vierk. Eng. voeten d. i. 42 inches in het vierkant, of wel 0.0929 quadraat Meter. Als leek heeft men geen flauw vermoeden, dat een zoo omvangrijk werk noodig is, alvorens de huid tot leder is verwerkt. Het is jammer dat op dit bedryf ook de malaise haar invloed doet gelden. Christelijk Nationaal Zendingsteest. Op het Chr. Nationaal Zendingsfeest, dat Woensdag 6 Juli op Soestdijk wordt gehouden, zal de Openingsrede worden uitgesproken door Ds. W. van Limburgh, Herv. Pred. en de Slotrede door Ds. A. Klinkenberg, Luth. Pred. te Amsterdam. O— VERGIFTIGING. Dezer dagen is te Venhuizen overleden de landbouwer K. Uit een onderzoek is gebleken, dat de man aan arsenicum vergiftiging is overleden. De vrouw van den overledene is door de politie verhoord. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6