van aitena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. 1932. FEUILLETON. Binnenland* No. 5229 Woensdag 25 Mei Uil Mier Bestaat 2 Bladen Zielesrrrari. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1 25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Veigadering van den Raad der ge meente HEDIKHUIZEN, op Vrij dag 20 Mei, des n.m. 7 uur. Secretaris: WelEd. Heer Couwenberg. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken: Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, verricht door den accountant van de Vereeniging van Nederl. gemeenten, waaruit blijkt, dat alles in orde is bevonden en in kas was een bedrag van f218.86, eveneens bij den administrateur van het G.E.B. Geconstateerd werd dat alles nauwkeu rig is bijgehouden. De Voorzitter merkt op, dat deze verklaring hem en waarschijnlijk ook de heeren tot genoegen strekt. B. en W. deelen den raad mede, dat de weiden van den Lijngootjenswaard zijn verpacht en hebben opgebracht f173.dit is ongeveer f 100.meer dan het vorig jaar. Verslag 1931 over de volkshuisves ting. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Verzoek van P. van Bommel, sluis wachter, om een subsidie van f100. te willen verleenen aan de Hoogere Hoogere Handelsschool te Waalwijk, wijl anders zijn zoon deze school niet kan bezoeken. De Voorzitter licht toe, dat de zoon van v. Bommel de lagere school heeft doorloopen, de vader stelt er nu prijs op, dat hij een paar jaren de Handels school te Waalwijk bezoekt. Spr. voelt persoonlijk niet veel voor inwilliging, het ligt in de bedoeling van den vader, om den jongen later naar de frater school te 's Bosch te zenden en nu lijkt het spr. beter, dat de jongen de voorbereidingsklasse dezer school volgt. De gemeente is niet wettelijk verplicht de gevraagde subsidie te verleenen. De heer v. Hemert geeft dit laatste toe, doch hij vreest, als het verzoek niet wordt ingewilligd, het de gemeen te wel eens meer zou kunnen kosten. Als de jongen naar een Hoogere Bur gerschool wordt gezonden, is dit zeker het geval. Spr. zou daarom het ver zoek wel willen toe staan. De heer Winkel zou als de gemeente niet verplicht is, het verzoek niet toe staan. Het is een slechten tijd en daar bij, willigt men het verzoek in, dan moet men consequent blijven en kan men latere verzoeken niet weigeren. Spr. zou voorzichtig willen zijn. De heer Dobbelsteen merkt op, dat de aanvrager zelf het lesgeld en voor aanschaffing van boeken, enz. moet zor gen. De heer v. Hemert zou over het ver zoek wijlen stemmen, hij aanvaardt de consequentie eener weigering niet. De heer Dobbelsteen acht het be ter, dat eerst eens met van Bommel wordt gesproken en zou daarom het adres tot een volgende vergadering wil len aanhouden, waarmede de raad ac- coord gaat. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot onderhandsche verkoop van een stukje grond in de Bernsche Hoeve aan A. v. Beijnen. Idem van het raadsbesluit tot het sluiten van een verzekering voor het Burgerlijk Armbestuur. Goedkeuring door Ged. St. van de gemeenterekening 1930. Ged. St. willen absoluut geen genoegen nemen met de subsidie van f10.aan de vereen. Minahassa, omdat het naar hun oor deel niet op den weg van een gemeente bestuur ligt om een dergelijke vereeni ging te subsidieeren. De Voorzitter merkt op, dat als Ged. St. bij hun standpunt volharden, er niets anders over blijft, dat dan de leden die voor deze subsidie hebben gestemd die ook betalen. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot ontslag van den heer Couwenberg als gemeente-ontvanger. Voorstel van Ged. St. om op de jaarwedden van burgemeesters, secreta rissen en gemeente-ontvangers, de ambt. v. d. Burgerl. Stand en Weth., een ver laging toe te passen van 3 pCt. B. en W. stellen voor, met dit voorstel accoord te gaan, welk voorstel de raad met algemeene stemmen aanneemt. Ged. St. zal echter tevens worden bericht, dat een korting van 3 pCt. te laag wordt geacht. De heer v. Bokhoven zou het ver haal voor pensioenstorting, dat 3'/2 pCt. bedraagt, willen brengen op 81/2 pCt. De heer Winkel zou hiermede wach ten, tot bij de behandeling der be grooting. Ged. St. zal ook worden be richt, dat de raad bij de behandeling der nieuwe begrooting het verhaal wil brengen op 8i/2 pCt. De Voorzitter deelt mede, dat de le gesverordening opnieuw van Ged. St. met een nota van aanmerkingen is te rug ontvangen. Sommige bedragen ach ten Ged. St. te hoog, terwijl naar hunne meening aan het gemeentebestuur te veel vrijheid wordt gelaten. In overleg met den secretaris heeft spr. nu een nieuwe verordening samengesteld, aan de hand van een verordening, die reeds door Ged. St. is goedgekeurd. Deze nieuwe verordening wordt vast gesteld. Naar het Fransch. 3» 68.) Terwijl hij een oogenblik op de rot sen uitrustte, schoot hem plotseling te binnen, dat er zich op twee kilometer afstand van de kust, in het midden van de baai een aantal rotsen verhieven. Daar kan ik heengaan, om uit te rusten, dacht HaudecoeurEn als mij eenig gevaar mocht bedreigen van de zijde van Collivet, dan kan ik het misschien vermijden door een half uur van te voren op de aangewezen plek te zijnCollivet heeft middernacht voor de samenkomst opgegeven 't Is nu half twaalfIk kan zijn plannen dus nagaan Dit plan beviel hem uitstekend. Jacquemin zou, als hij de medeplich tige van Collivet was, ongetwijfeld te gen middernacht wacht houden en dan zou de dood van Haudecoeur zeker wezen! Haudecoeur verzekerde zich er van, dat zijn mes stevig in zijn gordel stak en ging zonder eenig geluid te water. De zee schitterde als een diamant, die haar licht van de binnenzijde ont ving. En de wind, die tot een orkaan op gestoken was, zwiepte deze vuurgolven zóó op, dat het soms scheen of alles in brand stond. Zoolang ik in de schaduw der rotsen ben, zal het goed gaan, dacht Haudecoeur maar duivels, als ik in zee kom! Dan zal men mij zien! Toen hij de schaduw verliet, die door de rotsen ontstaan was, nam hij zijn mes in zijn hand en bleef zoo lang mogelijk onder water zwemmen. Bovengekomen, keerde hij zich om en vermoedde, niettegenstaande de duis ternis, dat hij in veiligheid was. De kaap was nog veer. Maar al was hij nog binnen het schot der bewakers, toch was hij te ver, dan dat zij te mid den van al dat vuur op hem konden mikken. Hij verdubbelde zijn pogingen. Eenige minuten verliepen er. Hij zag de rotsen al meer naderen, waar hij wilde rusten en de aankomst van de boot afwachten. Eindelijk was hij er. TWas tijd. Hij heesch zich op de rotsen, deed eenige stappen en zeeg bewusteloos ineen. Hij verloor wel niet zijn vol komen bewustzijn, maar bleef toch eeni ge minuten krachteloos liggen. Dooir een hooge golf, die zich over hem uitstortte en eenige oogenblikken geheel bedekte, kwam hij weer bij. Hij stond op en waggelde verder. De rots was geheel kaal en bestond slechts uit groote blokken met ver schrikkelijke afgronden daartusschen. Haudecoeur zocht een plek uit, van- Eveneens wordt in verband met de nieuwe dranJcwet een verordening, re gelende de heffing en invordering van het vergunnings- en verlofsrecht vast gesteld. B. en W. stellen voor, een ontwerp- winkelsluitingverordening te maken, waarin wordt bepaald, dat de winkels gedurende den zomertijd inplaats van 8 om' 9 uur mogen sluiten, terwijl de uren waarop des Zondags mag wor den verkocht, gesteld worden van 8 tot 12 uur. De heer v. d. Heijden acht eenige uren in den namiddag beter. De Voorzitter lijkt dit niet, daarbij dient men een algemeene regeling te treffen, de eene winkel 's morgens en een ander 's middags open gaat niet, dan komt er niets van de wet terecht. Getracht is in overleg te treden met de gemeente Vlijmen, om een eensluidende verordening vast te stellen, doch daar vreest men, dat een verordening zoo als men die hier wil, niet zal worden goedgekeurd. Met algemeene stemmen wordt de verordening vastgesteld, als door B. en W. aangeboden. Voorstel aangaande de procedure met de gemeente Herpt en Nieuwkuijk. B. en W. stellen den raad voor een einde aan dez.e procedure te maken. Herpt is bereid 2/3 te betalen van het bedrag, dat de gemeente Hedikhuizen heeft te vorderen en ook de gemeente Nieuw kuijk heeft zich bereid verklaard te betalen. Met het oog ojp de hooge proceskosten stellen B. en W. voor, met deze regeling genoegen te nemen. D'e nota van den advocaat zou spr. straks in geheim.e vergadering willen bespreken. De raad gaat met het voorstel van B. en W. accoord. Vergoeding aan de bijzondere scho len. De Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering is besloten, het bedrag per leerling vast te stellen op f 6.Vlij men brengt nu f 7.61 per leerling in rekening en reserveerde daarbij het recht, om als de kosten hooger moch ten blijken, dat dan ook een hoogei] bedrag in rekening zal worden gebracht. B. en W. achten het nu onredelijk, dat Hedikhuizen ,aan Vlijmen slechts f6. in .rekening brengt voor leerlingen, die de .school hier bezoeken, terwijl Vlij men vvoor het omgekeerd geval f 7.61 in rekening brengt. Spr. wijst verdeip op de uitkeering die de gemeente krijgt uit ,de fondsbelasting. Deze uitkeering j wordt berekend naar de kosten voor Wet onderwijs, armenzorg en kostdn voor politie. De gemeente krijgt nu 6.4766 per inwoner uitgekeerd, nu stel len Ged. St. ieder jaar den factor vast, waa.r hij kon zien, wat er om hem heen geschiedde en waair hij de boot zoju kunnen afwachten, die Collivet tot hulp naar de Roode Kaap zou zenden. Geruimen tijd bleef hij voor zich uit staren, zonder zich te verroeren. Hij trachtte op zijn horloge te zien of te voelen, hoe laat het reeds was. Was hij te vroeg of te laat? 'tWas hem onmogelijk dit te weten te komen. Zijn horloge stond stil. Hij berekende dat het omstreeks mid dernacht moest wezen. TWas dus de afgesproken tijd. Collivet kon zich niet lang meer la ten wachten. De minuten schenen hem eeuwen toe. Nauwelijks waren er vijf verloopen, of hij meende, dat hij reeds urenlang wachtte. Vreezende, dat de boot hem voorbij zou gaan, zonder hem te bemerken, liep hij het eilandje rond, maar bemerkte niets. Hij vreesde nu niets meer. H'j ging weer zitten en tuurde zoo veir mogelijk in de duisternis. Op dat oogenblik bedaarde de storm plotseling, zooals dat in die landen meer voorvalt en werd de baai zoo effen als een beekje. De nacht was drukkend heet. De milliarden en milliarden phosphoorvonk- jes, die over de oppervlakte van het water verspreid lagen verdubbelden hun licht: al" die diamanten ontbrandden als voor een feest. Met het oor op de wacht en het die voor dit jaar is gesteld op 4.842, is bet bedrag over de 5 jaren telkens z;oo laag, dan krijgt tfe gemeente bij de volgende periode dus ook een be langrijk lagere uitkeering als nu hel; geval is. Spr. zou daarom op onderwijs niet te veel bezuinigen en zou het be drag per leerling daarom brengen op f7.-. v De raad gaat hiermede accoord. De begrootingen 1931 en '32 worden gewijzigd conform het voorstel van B. en W. Hooilandverpachting. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. in deze geen voorstel hebben en meenen ,een beslissing aan den raad te moeten overlaten. Persoonlijk acht spr. afmijnen beter dan bij opbod ver pachten, dan haalt de gemeente er uit, wat er uit te halen is. De heer v. Hemert is het daarmede eens. De heer Winkel is voor verpachting bij opbod, zooals trouwens ook altijd heeft plaats gevonden, men brengt de menschen anders maar in moeilijkheid. Voor .afmijnen stemmen de heeren v. Hemert, v. d. Dobbelsteen en v. d. Water. Voor opbod de heeren Winkel, v. Bokhoven, v. d. Brand en v. d. Heij den. De heer v. d. Water zag gaarne een commissie die de perceelen taxeert, de heer Winkel zou dit aan B. en W. overlaten, waarihede de Voorzitter het eens is. Verzoek van den voetbalvereen. V.O. V. te Hedikhuizen, om haar een terrein waarop zij de voetbalsport kan be oefenen, aan te wijzen. Na eenige discussie, waarbij de heer v. Hemert toelicht, dat de vereen, het terrein niet gratis verlangt, doch een behoorlijke .huurprijs wil betalen, wor den JB. en W. gemachtigd, deze aan vraag verder af te handelen. De Voorzitter deelt mede, voor 3 weken ,een vergadering te hebben mee gemaakt ,te Vlijmen, over de verbou wing (van de zusterschool, gelegen op Vlijmensch grondgebied aan den straat weg alhier. De oorspronkelijke raming was, dat deze verbouwing f12000. zou kosten. Spr. heeft toen naar voren gebracht, dat er op velerlei wijze be zuinigd kon worden, met welke op merking is rekening gehouden, thans is een begrooting overgelegd, waarbij d'e .kosten slechts op f 7000.worden geraamd. Van den Minister is even wel een aanschrijving ontvangen, waar bij wordt aangedrongen, verbouw of nieuwbouw van scholen, in verband met de slechte tijdsomstandigheden, uit te stellen. Het gemeentebestuur van Vlijmen Jieeft verder nog op zich ge nomen, den weg te verharden en heeft oog op een mogelijke hinderlaag wacht te Haudecoeur. In de stilte meende hij plotseling het geluid van riemen te hooren. Was het een sloep, die de gewone rondte deed Was het de boot, die door Collivet afgezonden was? Was het een nieuw gevaar. Of was het de redding? THart van Haudecoeur klopte luide. In het onzekere van hetgeen er zou gebeuren, liet Haudecoeur zich in een rotskloof zakken, maar hield zijn hoofd zoo ver boven de oppervlakte, dat hij zien kon, wat er gebeurde, zonder zelf gezien te worden. 'tGeluid der riemen nam toe. 'tWas een boot, al nadeir en nader kwam het geluid. Nu viel èr niet meer aan te twijfelen! Maar toch vertoonde Hau- decoeuir zich niet. Hij kon nog niets zien. Hij bemerkte, dat de boot, die waarschijnlijk tot hulp voor hem kwam, de baai binnenvoer. Haudecoeur verwachtte echter niet, dat de boot van de kust zou komen. TJacht van de Beaupreault lag ineen baai tusschen de riffen, de boot, dieJ Collivet hem zou zenden, moest dus van dien kant komen. Alleen van die* zijde was redding mogelijk. Als het van de kust kwam, dan dreigde er gevaar. T Is dus de boot die de rondte doet, mompelde Haudecoeur. Maar die was het ook niet. Dat bemerkte Haudecoeur spoedig, het schoolbestuur bericht, dat het aan het Jaatste plan medewerking zal ver leenen, als ze tenminste het geld ge* leend kan krijgen. De heer v. Hemert vraagt hoeveel de gemeente Hedikhuizen in dit bedrag van 4 7000.mofet bijdragen. De Secretaris antwoordt, dat deze gemeente gedurende den loop der lee ning, jaarlijks een bedrag van f300. moet ^ijdragen De Voorzitter deelt nog mede, dat ook de bewaarschool hoog noodig ver betering behoeft, wordt daaraan niet voldaan, dan is de kans heel groot, dat ze zal worden gesloten, wat zeer te be treuren .zou zijn. Er wordt thans met de .gemeente Vlijmen onderhandeld over de verdeeling der kosten van herstel. De raad besluit in beginsel medewer king te verleenen tot verbetering, als de kosten geregeld worden op den zelfden voet als dit voor het L.O. ge schiedt. De Voorzitter deelt verder nog mede, dat B. en W. zich in verband met de aanhangige plannen tot vereeniging van de gemeente Nieuwkuijk en Vlijmen, gewend hebben tot Ged. St., om de grenzen ook ten voordeele van deze gemeente te wijzigen v.n. met het oog op wijk E alhier, de Hoeve en Luttel- herpt. Ged. St. hebben bericht, dat zij met belangstelling van het schrijven van B. en W. hebben kennis genomen en te zijner tijd hierop zullen terug komen. De openbare vergadering wordt hier op gesloten, waarop de raad overgaat in geheime zitting. VERDRONKEN. De 25 jarige ongehuwde bakker W. Latour, hopman bij de padvinders, was in de rivier de Dommel nabij het kasteel Echart te Eindhoven aan het baden. De hopman geraakte plotseling in het diepere gedeelte van de rivier en verdronk. Eenige padvinders die konden zwemmen, slaagden er tenslotte in den drenkeling op het droge te brengen, doch toen bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. O— WOL FABRIEK UITGEBRAND. Door het vonken van een motor brak een felle brand uit in de Nederlandsche wolfabriek aan de Verlengde Groenestraat te Nijmegen. De brandweer kon niet verhinderen dat de fabriek met wolma chines totaal uitbrandde. De omliggende perceelen konden voor brandgevaar be waard worden. De schade loopt in de duizende guldens. Alles was op beurs- polis verzekerd. Zij ging recht op de rotsmassa af, waar Haudecoeur verborgen was, maar toch was zij nog te ver, dan dat Hau- decoeuir kon onderscheiden, wie die beide mannen waren. Hij stond op en snelde achterwaarts naar een rotsgroep, die nog meer in de duisternis lag. Men zou hem daar honderdmaal voor bij hebben kunnen gaan, zonder hejm te bemerken. Weldra hoorde hij de boot op de kust schuiven. De beide mannen trokken haar aan wal, meerden haar vast, opdat de wind haajr niet weg zou voeren. Haudecoeur hoorde hen spreken. Hoe laat is het? vroeg iemand. En een andejr antwoordde: Middernacht! Wij zijn op tijd! Nu moet hij de Rootle Kaafp verlaten, la ten wij dus voorzichtig zijn. En Haudecoeur ontstelde opnieuw, want nu had hij de stem van Collivet herkend. Waren zij daar om hem te redden, o|f om hem te dooden? Een licht maar karakteristiek geluid scheen een antwoord op deze vraag te geven. Een de|r beide mannen haalde de haan van een geweer over. Haudecoeur was soldaat geweest. Hij kende dat geluid. Er werd een geweer, geladen. het was een kleine sloep, bemand met wapen was geladen, slechts twee personen. J L(Wordt vervölgd). j voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Voorzitter: EdelAchtb. Heer J. A. Heereve ld. Weer werd de haan overgehaald. Het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1