Pil nummer Bestaat 3 Biaflen HET MISDEELDE PLATTELAND. u J. p. £ankhayz«n Ij Co's Bank ff.V. l*ND VAN ALTENA Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. LIMONADE Eelt- en Eksteroogen-Snijder A. Verschuur-Baert Buitenland. TELEP. no. is Raamsdonksveer. Agentschap van de Awsterdawsche Bank ft.V-, Amsterdam. No. 5232 Vrijdag 3 1932. Binnenland. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1 25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zij, die zich op dit Blad tcenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS „Bezuiniging" en „versobering", ziedaar een paar woorden, welke te genwoordig uit den mond van tal loos velen komen en wier toepassing in het practische leven veelvuldig plaats vindt, maar helaas al te veel keeren op eene minder juiste en dik wijls op eene geheel onjuiste wijze. En dit is te begrijpen. Immers heb ben we jaren lang geleefd in een tijd, waarin als 't ware alles kon. Vader Staat, Moeder Provincie en Moeder' Gemeente beschikten over wel gevul de kassen en konden zich uitgaven veroorloven voor doeleinden, welke eertijds nimmer in aanmerking zou den zijn gekomen om uit de publieke kassen geheel of ten deele te wor den bekostigd. En door particulieren werden flinke salarissen en loonen verdiend, die eene voor den een meer en voor den ander minder luxueuse levenswijze tengevolge hadden. Land had eene zeer behoorlijke waarde en leverde ruime revenuën op, terwijl een aandeelen- of effectenbezit voor de beurs van groote beteekenis was. In betrekkelijk korten tijd is in een en ander een totale ommekeer gekomen. De waarde van het land is enorm gedaald en de geldelijke opbrengst ervan dusdanig teruggeloo- pen als een paar jaren geleden nie mand had kunnen denken. De koer sen van aandeelen en effecten zijn gedaald tot een ongekend lage waarde en leveren den bezitters heel veel minder op, dan men ooit had dur ven voorspellen. Een natuurlijk gevolg van dit alles is dat op heel veel moet worden be zuinigd en verreweg de meesten ge dwongen zijn hunne levenswijze te versoberen. En zoo is het ook met Staat, Provincie en Gemeente. Deze moeten thans ook de tering naar de nering zetten. Waren er vroeger extra-uitgaven van eenig belang te doen, dan kon de belastingschroef zonder bezwaar weer eens wat wor den aangedraaid, maar thans is dit niet meer doenlijk. De menschen hebben het eenvou dig niet. De opbrengst van reeds ja ren geleden ingevoerde belastingen is enorm gedaald en nieuwe lasten op de inwoners te gaan leggen is niet mogelijk. Bezuiniging en versobering ook bij Staat, Provincie en Gemeente is de eenige uitweg. Maar hoe moet nu die bezuiniging eh versobering worden verkregen Ziedaar eene vraag, welke als prijs vraag uitgeschreven, van heel wat verschillende inzichten blijk zou ge ven. We zouden veel te uitvoerig worden, wanneer wij onze mee ning daaromtrent volledig zouden neerschrijven,, zoodat we ons bij een enkel punt willen bepalen en dat is dat de regeering op het punt van bezuiniging en versobering een weg is ingeslagen, die niet alleen niet leidt naar het beoogde doel, maar die voert tot groote bevoorrechting van de eene categorie landgenooten boven de andere. We bedoelen hiermede dat aan het platteland weer zoo heel veel wordt ontnomen, wat de stad mag behouden of haar er nog bij wordt gegeven. Met groot genoegen lazen wij in een nummer der Nieuwe Rotterdam- sche Courant van een paar weken geleden een ingezonden stuk van den Heer A. de Haan, eigenaar eener scheepswerf te Heusden, waarin deze zijn bezwaren naar voren brengt tegen de verslechterde postbestellingen in gemeenten met niet meer dan 5000 inwoners. De Heer de Haan noemt deze verslechtering een ramp voor handel en industrie op het platteland, die door de tijdsomstandigheden toch al zoo zwaar worden getroffen. Waar om moeten de gemeenten onder de 5000 zielen nu weer het kind van de rekening worden en kunnen de groo- tere of stadsgemeenten in het bezit van het hun eenmaal gegevene blij ven Moet de handel en industrie op het platteland dan heelemaal ten on der gebracht En wat zal er nu in de toekomst nog geschieden met den postdienst op het platteland? Te dien aanzien zien we de toekomst donker in, want heel veel post- en telegraafkantoren is men van regeeringswege voorne mens te degradeeren tot hulpkantoor o.a. ook Heusden. En als men zoo iets hoort, vraagt men zich onwille keurig af, is er dan vroeger zooveel overdaad van personeel geweest en heeft men dan vroeger, wat den post dienst betreft, zoo met geld gesme ten Een jaar of tien geleden waren er op het Heusdensche postkantoor VAN „DE BETUWE" TI EL belangrijk in prijs verlaagd CITROEN l nn SINAASAPPEL 5 tr08,iel ÜU ANANAS 1 _p grenadine i helder hn FRAMBOZEN UU Alles per heele flesch. A. BAAIJENS Botermarkt 88 - HEUSDEN werkzaam: 1 directeur, 1 adjunct commies, 3 kantoorbedienden en als we ons niet sterk vergissen, ook nog een juffrouw voor de telefoon en thans treffen we op hetzelfde kantoor aan1 directeur, 1 kantoorbediende en 3 vrouwelijke plaatselijke krach ten. Hetzelfde werk wordt thans dus verricht door personeel dat mogelijk de helft verdient van de salarissen, welke bij de volle bezetting van het kantoor van eenige jaren geleden, aan het personeel werden uitbetaald. En waar over het werk van het tegen woordig personeel door het publiek niet wordt geklaagd, daar kunnen we zeggen dat de verandering in de personeelsformatie eene absoluut ge rechtvaardigde en juiste bezuiniging is geweest, waarvan het platteland, hetwelk onder het kantoor Heusden ressorteert, geen enkel nadeelig ge volg heeft ondervonden. En zijn er nu b.v. op den postdienst nog geen andere bezuinigingen te bedenken, welke het plattelandsche publiek niet dupeeren en die ook geen degradatie van kantoren met zich brengen Kan b.v. het gebruik van auto's niet me dewerken tot tijdsbesparing en daar door tot verdere inkrimping van per soneel En hoe zit het met de Rijksbelas tingkantoren op het platteland? Naar verluidt zullen er vele van Nederland- schen bodem moeten verdwijnen, o.a. ook dat te Heusden. Eenige jaren ge leden is het kantoor te Dussen opge heven en als nu het kantoor te Heus den hetzelfde lot zoude moeten on dergaan, zou er in het geheele Land van Heusden en Altena nog slechts één overblijven, n.l. dat te Woudri- chem. Nu kan men wel zeggen dat de belastingbetalers hunne penningen ten postkantore kunnen betalen, maar het publiek heeft een belastingkan toor nog voor zooveel andere zaken noodig. Kan nu op de belastingkan toren op geen andere wijze bezuinigd worden dan door opheffing? Is het niet mogelijk dat de administratie vereenvoudigd wordt en daardoor overbodig geworden personeel kan afvloeien? Laat men toch, zoo eenigs- zins mogelijk, de bestaande kantoren op het platteland laten, desnoods be zet door een ontvanger zonder of met absoluut noodzakelijk personeel. Te Heusden zijn op het kantoor behalve de ontvanger nog twee kler ken werkzaam, hetgeen er o.i. toch wel op wijst dat er nog al wat werk aan den winkel is. Mag men dan zulk een kantoor zoo maar opheffen en hen, die thans onder het kantoor ressorteeren, weer de dupe eener eventueele verdwijning maken Als dritte im Bunde noemen we het Kantongerecht, dat ook al uit bezuinigingsoogpunt in zijn bestaan zou worden bedreigd. Het groote be lang van een Kantongerecht voor het platteland, waar een Kantonrechter zijn justiciabelen kent en in vele aan gelegenheden de vertrouwensman is, mag niet onderschat worden. We willen hier niet verder op in gaan, maar wel willen we nog slechts wijzen op de aanstaande Crisis-Pacht wet, door welke wet de Kantonrech ter eene verstrekkende bevoegdheid krijgt bij het bepalen van pachtsom men. En waar nu in het kanton Heus den bij wijze van spreken alles pach ter is daar gevoelt men van hoe groot belang het voor het Land van Heus den en Altena is een eigen Kanton gerecht te hebben, want de werk zaamheden uit de Crisis-Pachtwet voortvloeiende, zullen voor het Heus densche Kantongerecht zeer vele zijn. Werd het kanton Heusden ingedeeld b.v. bij dat te 's Bosch en dus een deel van een groot kanton, dan zou zeker niet meer die belangstelling voor de justiciabelen kunnen bestaan, welke er nu is en zouden b.v. de pachtzaken niet op dezelfde wijze kunnen worden behandeld, waarop ze nu behandeld zullen worden. Vergete men ook niet dat de Kantonrechter op het platteland in de oogen der justiciabelen eene geheel andere per soonlijkheid is dan zijn collega in de stad. Laten we toch alle mogelijke po gingen aanwenden om voor Heusden en voor het Land van Heusden en Altena te behouden wat er maar ee- nigszins te behouden valt, want alle verlies beteekent achteruitgang van gemeente en streek, en wat eenmaal verloren is, krijgt men niet terug. Nog dit. Naar het schijnt heeft men in den Haag weinig open oog voor de belangen van het platteland. In alles gaat de stad voor en het platte land moet het gelag maar betalen. Zou het niet mogelijk zijn dat alle politieke partijen ten plattelande eens nauwgezet in overweging namen of het niet wenschelijk zou zijn te trach ten bij de 2e Kamer verkiezingen in 1933 zooveel mogelijk personen, die op het platteland wonen en van wie algemeen bekend is, dat ze de be langen van het platteland niet ach terstellen bij die der stad, gekozen te krijgen? Het platteland heeft ook zij ne groote belangen en deze moeten met kracht worden voorgestaan. merk „Radical". Prima vernik keld. Hierop kunnen zoowel nieu we als gebruikte Gilette-scheer- mesjes worden geplaatst. Snijden zonder letsel. Keurig verpakt in wit doosje. PRIJS 65 CENT. DROGISTERIJ Botermarkt 72 Hensden. AANSLAG OP ARTS. Te Kassei is een revolveraanslag ge pleegd op den zenuwarts Salomon, tenge volge waarvan deze, door vijf kogels ge troffen, ernstig gewond in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De aanslag is gepleegd door een patiënt, die reeds lang bij den arts in behandeling was en waar schijnlijk in sterk overspannen toestand Verstrekt Handelscredleten tegen nader overeen te komen voorwaarden.' Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingem Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. OST Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTKA de daad heeft bedreven. Hij heeft zichzelf bij de politie aangemeld. O— BELGISCHE VISSCHERSBOOT GE ZONKEN. By Harwich is een Belgische visschers- boot na een aanvaring met een Engelsch stoomschip gezonken. De Belgische boot zonk binnen 2 minuten 4 leden van de bemanning verdronken, een werd gered. O— WAANZINNIGE DOODT HAAR DRIE KINDEREN. In een dorp bij Gent heeft een vrouw in een vlaag van waanzin haar drie kin deren van 2, 3 en 4 jaar met een scheer mes de keel doorgesneden. Toen haar man thuiskwam, vertelde zij hem onbe wogen haar daad. De vrouw is aange houden. O— DE OVERSTROOMINGEN IN ENGELAND. In verscheiden deelen van Engeland heeft het gedurende „the week end" aan houdend geregend en het gevolg is ge weest dat de gebieden van overstrooming zich nog hebben uitgebreid. Het gebied van de Theems maakt een uitzondering, die welkom isdeze rivier is in haar bovenloop den afgeloopen nacht bijna 20 c.M. gevallen. Daartegen is de Ousebui ten haar oevers getreden, zoodat zij hier en daar bijna 2 K.M. breed is geworden. Veel van den graan- en hooi-oogst is verloren gegaan. Te Weedon, in Northant- shire zijn 120 huizen overstroomd en de verschrikking van de slachtoffers is er niet weinig toegenomen door het feit, dat duizenden ratten uit groote vuilnisbelten in de omgeving het dorp zijn binnenge vallen en in de slaapkamers zijn gedrongen. In het Trentdal zijn de overstroomin gen met vernieuwde hevigheid terugge keerd en de bewoners zijn er weer naar boven verdiepingen moeten vluchten. Mij nen in de omgeving zijn er overstroomd. In het gebied van Gainsborough is j land overstroomd over een uitgestrektheid van 50 vierkante mijlen. Graan- en aardabpeloogsten zijn er verwoest. Dorpen zijn er geïsoleerd met hun meer dan 500 gezinnen en 300 gezinnen, eenige dagen geleden gevlucht, kunnen niet naar hun woningen terugkeeren. Te Bentley bij Doncaster zijn nog 4000 menschen dakloos. In vele huizen staat het water er 2 meter hoog. EEN VLIEGVELD TE EINDHO VEN. Na precies een jaar werken is het nieuwe vliegveld te Eindhoven gereed gekomen. Het terrein heeft een op pervlakte van 63 H.A. en is het groot ste van Nederland. Het veld, voorheen bestaande uit oneffen weilanden, diepe slooten enz. is geheel geëgaliseerd. Er is in totaal 180.000 kub. meter grond verzet. Om van een afdoende en ge regelde afwatering verzekerd te zijn is het geheele veld gedraineerd. Dwars ovef het terrein is een baan van 300 meter breed en 800 meter lang gepro jecteerd in Z.-W. richting voor landin gen van vliegtuigen. Het geheel is uit gevoerd doctr de Grond Mij. geves tigd te Zwolle en gedurende het ge heele jaar hebben hier aan gewerkt een 100 tot 150-tal werkloozen. Aan arbeids loon werd uitgekeerd f120.000 waaraan het Rijk f80.000 heeft bijgedragen. Ver der zal een toegangsweg, nl.. een sin-» telvveg van 41/2' a 5 meter worden aan gelegd met aan het einde een parkeer terrein, teir lengte van 500 meter er* breedte 60 meter. Het vliegveld zal in Augustus officieel in gebruik wor den genomen. j O— Mr. TH. HEEMSKERK. Oud-Minister Heemskerk, wonende te 's Gravenhage, heeft zich als patiënt doen opnemen in het Diaconessenhuis te Utrecht, waar hij zich onder behan deling wenschte te stellen van profes sor dr. Lameris, teneinde zich, zoo dit noodig mocht blijken, te doen operee- ren. Operatief ingrijpen bleek inder daad noodzakelijk. Professor Lameris heeft de operatie verricht. De toestand van inr. Heemskerk is naar omstandigheden redelijk wel te achten. r BOERDERIJ AFGEBRAND. Te Oirschot (N.-Br.) ontstond brand in de boerderij van den heer A. Roo- zen. De geheele inboedel ging met de boerderij in vlammen op. Twee geiten, een schaap en een aantal kippen von den den dood in het vuur. De plaatse lijke brandweer kon niets tegen ide vuurzee uitrichten. Alles was slechts zeer laag verze kerd. O— NEDERLAND EN BELGIË. Verlaging invoerrechten? Bij de bespreking van de regeerings- verklaring in den Belgischen Sejnaat zeide senator Van Overbergh, dat het nieuwe economische tractaat tusschert Nederland en België is gebaseerd op een vermindering van de invoerrechten' met 50 procent op de meeste koop waren. Hij hoopte, dat de onderhande lingen tot een spoedig en gunstig einde zullen leiden. 1 o VERDRONKEN. Het driejarig zoontje van J. K. tö Diessen, geraakte in een sloot nabij de ouderlijke woning en verdronk. —O FRAUDULEUSE INVOER VAN WAPENS. Aan boord van het s.s. „Meerkerk'' varende voor de Holland-Oost-Azië-lijn, is te A'dam een Chinees gearresteerd^ die verdacht wordt van een poging tot frauduleusen invoer van 250 revolvers en 30.000 daarbij behoorende patronen. De partij is doör belasting-ambtena ren in beslag genomen, zij werd ver moedelijk te Antwerpen aan boord ge smokkeld. —o HONDERDDRIEJARIGE OVERLE DEN. Te 's Gravenhage is overleden mevr, de weduwe Johanna P. Slecht, gd>. Van de Graft, in den ouderdom van 103 jaar. Zij Was de oudste inwoon ster van de Residentie. o BIJ HET SCHOONMAKEN VAN EEN GEWEER. Bij het schoonmaken van een ge* weer had de heer C. de G. aan den Hoofddorperweg te Haarlemmermeer de onvoorzichtigheid niet voldoende te controleeren of het wapen geladen was. Onverwachts ging een schot af, waar bij een der hagelkorrels den heer de G. in het rechteroog trof. Dit werd verwijderd. O— k i ki voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard n u n n u n u —o— aS-T

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1