Verkrijgbaar bij: BIJDRAGEN Gevangen mef Wem bergs vischtuig J. VAN LAARHOVEN, Comité van Actie tegen Wetsontwerp Terpstra. Marktberichten. rerMem van den AlW.B. F. R. chauffeur te Gorinchem liad door niet op de rechterzijde van de straat te rijden met zijn auto eene aanrijding gehad met de auto van H. van Son te Drunen. VerdachteIk kwam uit de richting Elshout gereden en op den hoek van Wittebroodstraat en Burchtstraat stond v. Son met zijn vrachtauto plot seling voor mii zonder signalen te hebben gegeven. Er was alleen maar een klein deukje in het spatbord van de auto van Van Son. Getuige H. van Son, expediteur te DrunenVlak vóór den hoek heb ik een signaal gegeven en zag toen dat .verdachte links de bocht nam. Ik stopte toen onmiddellijk. In de Wit tebroodstraat ben ik nog met geen Stukje van mijn wiel geweest. Getuige A. van Hooff, schipper te HeusdenIk heb de aanrijding ge zien. Verdachte reed op de linkerweg- helft en Van Son is niet in de bocht geweest. KantonrechterVerdachte heeft de bocht links genomen, dat blijkt uit de verklaringen der getuigen. Maar ik wou dat jullie dat heele zaakje maar onder elkaar hadden geschikt, dan had ik er geen last van gehad. Leer nu toch eens voor goed om al tijd rechts te houden en zulks spe ciaal in bochten. Wat zal ik ver dachte geven? De groote fout zit bij verdachte. Ik geef hem f 10,00 of 5 dagen. Geschiedenis van liet Land van Heusden en Aitena en den Bouimelerwaard. 48.) „Betaelt aen Quintijn Galioth steen houwer binnen Gorinchem, drie en vijf- tich gulden achtien stuijvers, ter saecke de leverantie van vijf ende sestich voet jBentemer lijststeen ende twaelf stucken Bentemer steen tot de bovenste hoecken voors. toren, vermogens quitantie van de huijsvrouw van den voorsz. steen houwer f53.18.-" Nog een keer aan dezelfde f58. „Item, per quitantie betaelt aan Cor nells Walravens, Maesschipper, acht en vijftich gulden twee stuijvers acht penn. voor vijftien hoet kalck, tot drie gulden seventien stuijv. acht penn. 't hoet, tot behoeff d'voorsz. kerck f58-2-" „Item, aen Quintijn Galiot voornt. betaelt elff gulden, over leverantie van twee Datum steenen blijckende bij qui tantie alsvoren fll. „Item, betaelt per quitantie aen Lijs- beth Gijsberts tot Braakel, honderteen lent seventich gulden, ter saecke de leverantie van achtien dusent mopstee- nen, soo totten voorsr. toren als aen 'tschoolhuys f171.—" „Item, aan Adriaen Hermenssen tot Brakel voor vijf duizend mopsteenen f 47.-10.-" „Aen Gerrit Hagen smidt, ter saecke jgelevert ijserwerck f 67-4-8 ende voor loon leinz. f 31.-18.-" i „Aen Alida de Cocq van Kerckwijck tot Heusden voor twintich jufferbalcken sen vijff en twintich sperren f 25-15-" „Aen Francoijs Rees, koopman tot Dordrecht voor hondert negen en twin tich dicke bladen wagenschot f 100.-12.-" „Aen Willem Schouten tot Heusden voor deelen, latten, ribben, jufferbal cken, sperren als andersins f 142.-13.-" „Aen Johan van Drempt, in sijn le ven koopman van eycken hout tot Go rinchem voor eijken hout f 464. „Aen Jan Vonck gewesen houtkoo- per aldaer voor twelff hondert twee ien deatich voeten eycken ribben kerck 1645—1648). „Aen Jan Peters Schalidecker tot Sprangh en Aert Jansen tot Gorin chem f 353.-5.-" (Onderhoud leiendak 1645—1648). „Aen Michiel Lemmers Maesschip per voor negen dusent, vijf hondert grove leijen (f 14 per duizend) f133.-.-" „Aen Jan Peters en A'ert Jansen voorn, over het decken van de nieuwe spits, 't leveren van eenige leyen en Hagelen f 177.-6.-" „Aen Willem Gerritsen Koedijck, tin negieter tot Gorinchem over gelevert loot f 213.-18.-18." „Aen Henrick Claessen van de We- teringh, metselaer verdient int verhoo- 'gen van den toren f 200.-." „Aen Gerit van Broeckhuijsen in sijn leven schilder tot Heusden, over het schilderen van ende vergulden van de borden en den appel van den voorn, toren f 42.-14.-" In hetzelfde jaar 1648 heeft men ook nieuwe Avondmaalsgoederen gekocht, zooals blijkt uit de rekeningposten: „Aen Abraham van Thiel, goutsmid tot Gorinchem, over kooppenningenen- de fatsoen van twee zilveren bekers, wegende twee en dertich looth, min vijftalve stuyver, tot gebruijck van het H. Avondmaal f 52.-5.-" „Aen Willem Geerits Koedijck tinne gieter tot Gorinchem voor 't verwisselen van een tinne schotel f 0.-14.-18." „Aen Engelbaert Henricxen Pompen voor pellen voort tafellaken vant Nacht- mael f 6.-19.-" In 1649 werden nieuwe registers van doopen en trouwen aangelegd. Het doopsboek van 16491820 berust in het provinciaal archief te 's Hertogen bosch. In 1820 moesten deze registers aan den toen ingevoerde burgerlijke stand worden afgestaan. „Den seventiende Meij 1649, tot Heus den aen een boeckbinder, twee gulden twee stuijvers voor twee registers, om aen te teeckenen int een de gedoopte kinderen, ende int ander de getroude personen f 2.-2.-" In 1651 vindt men vermeld: „De Ap pel, het Cruijs ende de Haen, opten voorsr. Veensen kercktoren sijn bij den voorsr. Cornelis Jansen Koolhaes ver eert jegens de toestand van seker graf stede in deselve kerck, volgens seker contract in date den dertichsten De cember 1651. Derhalven dient 'tselve hier om te gedencken. In den zomer van 1692 is de brand in den toren gevallen, waardoor dei groote klok zoodanig is beschadigd ge worden, dat zij moest vergoten worden. Nog heden ten dage ontdekt men die sporen van dezen brand, aan sommige geblakerde balken in den toren. Opmerkelijk is het, dat de klok al hier vergoten is. Eenige bijzonderheden uit de kerkerekeningen dienaangaande volgen hier: Rekening 1692 t.m. 1695. „Noch betaelt aen Joost Andriesen ende Hendrich de Pender, timmerluij- den, de somme van een hondert acht en twintich gulden, overt repareeren van den afgebranden toren, volgens besteck ende qaitantie van 13 April 1693." „Item, betaelt aen voorn. Joost An- driessen Timmerman, de somme van vijftien gulden, van dat hij gemaeckt heeft een loosse cap op den afgebran den toren." „Aen Wouter Willemse, Smit alhier f26." „Alsnoch betaelt aen Joseph Jullien de somme van twee hondert vijff en twintich guld., volgens conditiën, ende quitantie, van date den 9 Julij 1693, over het vergieten ende vernieuwen, van de kloek." „Aen Willem Roermans, leydekker over loon en leverantie de som van f 15.-" „Aen Cornelis Bronckhorst, vdbr thien pond Engels tin tot het gieten van de kloek in 1692, de somma van f6.-" „Aen Anthonij van Pelt voor brand hout voor de kerck den 7 Deceimber 1692 f5.-5.-" „en aen Lauwerens van Andel fl0.-10.- voor brandhout tot het gieten van de kloek, 9 December 1692." „Aen Michiel Spieringh voort schu ren van de kloek f 2.-12.-" I „Aen Johan Sonnevelt f 16.14.- van dat tot sijnen huijse is verteert bij de timmerluijden, sackendragers, enz. als wanneer de toren brandde, alsmede in 't besteden van de kloek, tore'n enz. Alsmede aen den selven Johan Sonne velt voort te sijnen huijse verteert bij de klockgieters en leverantie van brand hout tot den oven van de Clock f 12.8.-" (Wordt vervolgd.) Markt 91 T e 1. No. 22. Hengelsportliefhebbers JE ADRES IS en BLIJFT te HEUSDEN EN GROS. EN DETAIL. DE KOORDEN VAN DE BEURS DER GEMEENTEN IN HANDEN DER SCHOOLBESTUREN. Als een schoolbestuur een bestaan de bijzondere school wenscht uit tq breiden, om welke oorzaak ook, dat gebouw wil verbouwen of eenige ver andering in de inrichting verlangt te maken, richt het een verzoek om me dewerking daartoe tot den Gemeente raad zoo wordt in Art. 72 van de tegenwoordige Lager Onderwijswet be paald. In het Ontwerp Terpstra wordende volgende regelingen voorgesteld. Een schoolbestuur, dat een bestaand schoolgebouw wenscht te verbouwen, uit te breiden, de inrichting van hej gebouw of het bijbehoorende terrein wil veranderen, schoolmeubelen, leer- en hulpmiddelen meent te moeten aan schaffen, omdat door s t ij g i n g van het getal leerlingen dit noodig geacht wordt, richt het daartoe een aanvraag om medewerking tot het gemeentebe stuur. De gemeenteraad mag de ge vraagde medewerking slechts weigeren, indien de vereeniging geen rechtsper soonlijkheid bezit, niet wordt vermeld of de school bestemd is voor gewoon lager onderwijs of voor uitgebreid la ger onderwijs, voor hoeveel leerlingen het gebouw plaats moet bieden, en ook, als geene verklaring wordt over gelegd, waaruit blijkt, dat de vereeni ging bereid is een waarborgsom tel storten. Wordt aan die formeele eischen wél voldaan, dan moet de Gemeenteraad de principiëele medewerking verleenen. Het schoolbestuur moet daarna over de uitvoering overleg plegen met B. en W. Deze bepaling is gelijk aan de thans geldende, maar er wordt verder een belangrijke wijziging voorgesteld. Vraagt een schoolbestuur uit an deren hoofde dan in verband met stijging van het getal leerlingen een der boven aangegeven maatregelen, of herstel van schade door brand of an dere buitengewone omstandigheden, dan zal geen beslissing van den Ge meenteraad meer noodig zijn. Er be hoeft alleen medewerking aan Burge meester en Wethouders te worden ver zocht. De Gemeenteraad wordt geheel uitgeschakeld; die vertegenwoordiging van de burgerij mag over de al of niet noodzakelijkheid niet oordeelen. Dat geeft blijkbaar te veel last voor het bijzonderwijs! De gemeente mag wel betalen, maar er over oordeelen neen; alleen B. en W. kunnen overleg gen, en gaan de eischen volgens de meening van dat college te hoog en weigert het medewerking, dan kan het schoolbestuur de beslissing van den Minister inroepen. Tot nu toe is het nog zóó, dat alle aanvagren voor verbouw of verande ring en aanschaffing van schoolmeube len, leer- en hulpmiddelen tot den Ge meenteraad gericht dienen te worden. Weigert deze er bestaat voor het schoolbestuur de mogelijkheid in be roep te gaan bij Gedeputeerde Staten en de Kroon. Die weg wordt vereenvoudigd en daardoor, „de gewenschte controle dui delijk en volledig geregeld", zoo schrijft Prof. Mr. V. H. Rutgers in een van zijn blaadjes, waarin hij ook meent ons Comité een brevet van onkunde te kun nen uitreiken. Maar Prof. R. wacht er zich wel voor, duidelijk uiteen te zetten waarin die controle dan wel be staat. Ja, inderdaad, er wordt geregeld, doch zóó, dat de controle over de noodzake lijkheid van het gevraagde aan den Raad onthouden blijft. En wie wel eens kennis maakte met aanvragen van schoolbesturen, waaraan elke beperking vreemd was, wel eens gehoord heeft van gevraagde luxueuse verbouwingen wijziging van inrichting, ook wel eens van het bijzonder onderwijs al te goed gezinde Wethouders-leden van het schoolbestuur zelf, vreesde het ergste voor de toekomst. Ook hier wordt het voor het bijzon der onderwijs nog maar weer gemak kelijker gemaakt. Er wordt wel in Koninklijke Beslui ten gezegd, dat niet gegaan mag wor den boven „normale eischen, die aan het scheppen van de mogelijkheid om goed onderwijs te geven, gesteld mogen worden", maar aan die „normale ei schen" voldoen talrijke openbare schoolgebouwen niet! Honderden open bare schoolgebouwen blijven hééle stuk ken onder die „normale eischen"! De ongunstige toestand, waarin tal van openbare schoolgebouwen verkee- ren dit mede als geA*>lg van de hooge uitgaven, die voor de bouw en inrichting van bijzondere scholen ge daan moeten worden maakt het be slist noodzakelijk, dat de aanvragen voor het bijzonder onderwijs door den Gemeenteraad beoordeeld en bezien kunnen worden, opdat onnoodige uit gaven en de zco vaak voorkomendei schrijnende ongelijkheid, waarvan het openbaar onderwijs het slachtoffer is, vermeden worden. De toestand van de financiën der gemeenten maakt het me de noodzakelijk aan de gemeentebestu ren het recht toe te kennen, de wen- schelijkheid van gevraagde verbouwing of verandering van inrichting te be- oordeelen. Een beroeps-i.nstantie kan al te schriele of arme gemeentebestu ren dan hierbij den gulden midenweg doen bewandelen. Wordt de weg gegaan thans in het Wetsontwerp Terpstra voorgesteld dan worden, in nog meerdere mate dan onder de tegenwoordige wet, de koorden van de beurs der Gemeenten gegeven in handen van de Schoolbe sturen. Het Comité van Actie tegen Wetsontwerp Terpstra. GORINCHEM. 30 Mei. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 70.004 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f 2.00f 3.00 Eendeneieren f 1.70f 2.40 Ganzeneieren f 5 50 Kalkoeneieren f per 100 stuks. 's HERTOGENBOSCH, 1 Juni. Op de markt van heden waren aange voerd 2639 stuks. 1267 stuks hoornvee, 957 biggen, 42 zeugen, 298 schapen of lammeren en 75 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f170 tot f260 per stuk Kalfvaarzen 150 230 Magere Ossen q ,n en Kceien yu "1U Vette Ossen en) le kw. 2736 p. pond Koeien 2e 25—32 Pinken van f 80.—tot f175.p. st. Zeugen 25.45. Biggen 4.— 8.— Schapen 12.48. Lammeren 8.10 Aanvoer zooals vorige week. Vet vee hooger in prijs, handel vlug. Kalfkoeien en vaarzen prijshoudend. Magere ossen en koeien voor weide vlugge handel, prijshoudend. Pinken gewoon. Biggen en dikke varkens hooger in prijs, vl'Jgge handel. Lammeren duur. Kalveren ge woon. Afloop der markt flauw. onlangs de zoon bekeurt, omrede hij ac hter 't stuur zat en reed echter in de onmiddellijke nabijheid van zijn va der, welke naast hem gezeten was. De be keuring had plaats buiten de bebouwde kom der gemeente. Nu is mijn vraag is de zoon van mij kennis strafbaar of niet D. Een belanghebbende. BREDA, 30 Mei. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 183 stuks vee, t. w. 38 stuks hoornvee, 0 kalveren en 145 biggen. Prijzen Biggen f 4.tot f Kalfvaarzen f 125.tot f 475, Kalfkoeien f tot f Fokstiertjes f 35.tot f 80. Per pond geslacht lekwal. 2e kwal. 3e kwal. Vette vaarzen 3133 2731 2326 Vette koeien 25—29 2225 1821 Stieren 1923 1318 HandelSlachtvee redelijke handel, meer vraag naar le kwaliteit stieren en vaarzen. Biggenhandel zeer goed. Eenige stiertjes werden goed verkocht. Proeftuin Gorinchem. Gorinchem, 3 Juni 1932. Ondanks het feit, dat de ernstige wereldcrisis ook den tuinbouw op ongekende funeste wijze heeft getroffen, zeggen vooral de jonge tuinders in deze environs de hoop in de toekomst nog geenzins vaarwel. Zooals men weet, werd gedurende de laatste jaren ook te dezer stede met veel succes een tuinbouwcursus gegeven. Aan vankelijk oordeelde men dat zij, die den cursus met een diploma konden beëindigen, de theoretische studie op tuinbouwgebied vaarwel zouden zeggen. Hiervan is ge lukkig geen sprake. De aankomende tuinders zien in, dat hun toekomst niet in de eerste plaats in de koude grond- cultures, maar in de glas-cultures ligt. Het mag dan ook een verheugend ver schijnsel genoemd worden, dat, waar de cursus eerst in den a.s. herfst een aan vang kan nemen, nu reeds van vele ge diplomeerde cursisten aanvmgen binnen komen om aan dien specialen glascultures- cursus deel te mogen nemen. Het spreekt vanzelf, dat de proeftuin den cursisten daarbij als onderwijsinrichting heel wat diensten kan bewijzen. Ook voor den gewonen tweejaarlijkschen tuinbouwcursus bestaat, in tegenstelling met vroegere jaren, al weer belangstelling. In beide gevallen kunnen belanghebbenden zich in verbinding stellen met den Burgemeester van Gorinchem of den heer Kemperman, bedrijfsleider te Gorinchem, Eendracht- straat. Gorinchem, 3 Juni 1932. Wij vernemen, dat er voor flinke jongens, die voornemens zijn om zich in het tuinbouwbedrijf te bekwamen, wederom op den proeftuin alhier gelegenheid bestaat, om onder lei ding van den bedrijfsleider, zich dit beroep practisch eigen te maken. Voorloopig is er voor niet meer dan twee jongens van 14 tot 17 jaar plaats. Deze opleiding geschiedt kosteloos. Men kan zich hier voor in verbinding stellen met den heer Kemperman te Gorinchem, Eendrachtstraat. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Een kennis van mij rijd een luxe auto, welke voor alle belastingen is aangegeven, tevens is hij in 't bezit van een geldig r\jbewijs. Nu komt 't meermalen voor dat zijn vijftienjarige zoon chauffeurt, die vanzelf geen rijbewijs heeft. Nu is ioe Les. ANWB TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND VERKEER VAN RECHTS GAAT VOOR! In de achtste les hebben we al geleerd, dat het verkeer van rechts den voorrang heeft. Die regel is gemaakt, omdat op een kruispunt voertuigen of fietsen, die van verschillende kanten komen, niet tegelijk kunnen passeeren. De wielrijder op het linker plaatje doet het dus goedhij laat de groen- tekar, die van rechts komt. passeeren en hij is daarvoor van zijn fiets ge stapt. Dat kan niemand anders zijn dan slimme Jantje en liet meisje, dat op het trottoir staat te wachten tot ze veilig kan oversteken, is na tuurlijk weer zijn verstandige zusie Eulalia. Op het rechter plaatje doet Piet op zijn fiets het verkeerd en hij komt leelijk in gevaar. Zijn voorwiel heeft al een trap van het paard beet en het is zijn eigen schuld als hij een ongeluk krijgt, want hij had den an der moeten laten voorgaan. Soms zijn de straten of wegen bij1 een kruispunt of hoek zoo smal. dal het moeilijk is bijtijds te zien. of er van den anderen kant ook iets aan komt. Daarom zal een voorzichtige en verstandige fietser, chauffeur of voerman in zoo'n geval zijn vaart minderen en het kruispunt langzaam naderen, zoodat hij dadelijk stoppen' kan als dat noodig is. Sommige menschen laten het ver keer van rechts wel voorgaan, maar blijven op hun fiets zitten, hoewel ze bijna stil staan. Dat kan gevaar op leveren, want met het voorwiel moe ten dan allerlei bewegingen worden gemaakt om het evenwicht te bewa ren en daardoor worden dan weer anderen gehinderd. Acrobatiek op de fiets is altijd gevaarlijk. Menschen met lange beenen kunnen met één voet op den grond stil staan en toch' op het zadel blijven zitten en kunnen dan dadelijk weer doorrijden als de verkeersagent het teeken geeft, maar wie niet zulke lange beenen heeft, doet beter af te stappen. Je zit er gauw genoeg weer op! Wat zou het verkeer een boel vei liger worden als ieder zijn best deed om de regels van het verkeer goed in acht te nemen! Als alle meisjes en jongens, die deze verkeerslessen hebben geleerd, deze nu ook in toepassing brengen, zullen ze een goed werk doen. want dan helpen ze mee om de veiligheid van het verkeer te bevorderen. HEVIGE BRAND TE SOERABAJA. Aneta seint uit Soerabaja: Op Passer Terang heeft een ernstige brand gewoed. Er werden 52 huize/n vernield. Deze behoorden aan 35 Ghi- neezen, van wie er ongeveer 20 tegen brandschade verzekerd waren. De scha de bedraagt 200.000 gulden. n DE DRIEVOUDIGE MOORD TE PUTBROEK. Jachtopziener en zijn zoon voor de Rechtbank. Voor de Rechtbank te Roermond is Dinsdag een aanvang gemaakt met de behandeling van de strafzaak tegen de beide jachtopzieners, vader en zoon, die er van worden verdacht in dan nacht van Vrijdag 27 op Zaterdag 28 November van het vorige jaar in da nabijheid van Putbroek, een gehucht bij Roermond, den 27-jarigen F. We- rens, den 19-jarigen M. Kersten era zijn 27-jarigen broer W. Kersten van een hinderlaag uit te hebben neerge schoten met een jachtgeweer en een revolver (parabellum). Zij zouden hun slachtoffers hebben begraven op een plek in het bosch, dicht in de nabijheid van den weg, waar het misdrijf was gepleegd. Woensdag eischte de Officier tegen den vader levenslang en tegen den zoon 12 jaar gevangenisstraf. —O— TOT DE DECMTS ÖA AT VÓÓP

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6