on miner Bestaat lil 2 maflei Wandhaken Drogisterij kfersctar-Baert Handleiding gratis. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. LIMONADE 5. P. laakbayztn (o's Bank KV. Bronskoperen 1and van altena No. 5236 Vrijdag 17 Juni 1932. Buitenland. Binnenhuid. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V R IJ D A G MI D D A G. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1 25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren oAfvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS WOEKER. Zeer begrijpelijk is het, dat er moord en brand wordt geschreeuwd als er eene groote onderneming, die niet veel beter blijkt geweest te zijn dan een zwendelzaakje, in elkaar stoort en dui zenden daardoor benadeeld zijn gewor den. Maar toch is het werk van dui zenden kleine zwendelaars, die zich in den tegenwoordigen tijd schier overal ontwikkelen en zich bij voorkeur op de armsten der armen werpen, de men- schen med een heel klein inkomen en de gepensionneerden. Waar het ons bekend is, dat het zwen- detaarsbedrijf ook in het Land v. Heus Iden en Altena, den Bommelerwaard en de Langstraat meer en meer slachtoffers maakt, komt het ons niet ondienstig voor eens iets te gaan vertellen \an de methoden, waarop de heeren zwen delaars hunne praktijken uitoefenen. Telkens en telkens duiken er opnieuw zwendelaars en zwendelfirma's op, die goedkoope artikelen, geld, schitterende mogelijkheden tot verdienste en andere begetrenswaardigheden cpde mee-1 ver lokkende wijze aanprijzen en aanbieden ên dan, als ze de „kosten vooraf die waarlijk dikwijls niet gering ziijn, in Hun zak hebben, in geen enkel op zicht iéts presteeren of leveren. En het allertreurigst is Éten wel, dat slachtoffers van die uitbuiting of afslachting men- schen worden, die reeds het slachtoffer van de crisis zijn en vaak hun laatste geld afgeven om te trachten er weer «enigszins bovenop te komen. Alleen door dien algemeenen nood is het te verklaren, dat de zwendel met „deel name" en „borgstelling" nog steeds bloeit. Flinke, ijverige menschen, die tegen borgstorting van een zekere som een vertrouwenspositie met een behoor lijk wekelijksch inkomen willen verkrij gen, zijn er te over. Op advertendies, waarin zoo iets wordt aangeboden, wordt door velen geschreven, en me nigeen is al te gauw bereid „aandeel in de zaak" te nemen of „borg te storten", om zich in zoo'n positie te zien gesteld. Immers heeft men dan een vast salaris en bovendien nog een aandeel in de winst. Maaren nu komt de „maar". Toen de borgstelling gegeven werd en de positie verkre gen, stond de volgende clausule in het contract: „als blijkt, dat hij de noodige geschiktheid en ijver bezit". En nu is het gemakkelijk genoeg om reeds na zeer korten tijd te beweren, dat de gelukkige die eigenschappen niet be zit. Maar in werkelijkheid is er ondanks alle geschiktheid en ijver niets te ver dienen, omdat er geen zaak is of eene zaak, die nooit iets kan opleveren. De deelnemer krijgt of neemt zijn ont slag en met alles is ook zijn borgstelling verdwenen. Een klacht bij de justitie heeft slechts hoogst zelden succes, daar de zwendelaar wel heeft gezorgd, dat jus titie en politie geen vat op hem heb ben en bovendien in den regel ook financieel niets op hem valt te verhalen. Ook zeer gevaarlijk zijn de zwendel- affaires, die den „alleenverkoop" wil len afgeven van een artikel, dat groote winsten heet af te werpen. De ver tegenwoordigers of „directeuren" van zulk eene zaak plegen de gegadigden in een of ander hotel of café te ont vangen. Zij hebben er slag van out de voortreffelijkheid van hun artikel bij zonder te doen uitkomen en hun slacht offers te verleiden tot het onderteeke nen eener overeenkomst, waarbij de nieuwe functionaris zich verbindt be paalde hoeveelheden van het artikel af te nemen en liefst contant te be talen. Langzamerhand bemerkt de be drogene, dat er met het artikel geen zaken te doen zijn en wil er dolgraag van af, maar de leverancier denkt er' natuurlijk niet aan de artikelen terug te nemen of schadevergoeding te geven. Andere zwendelaars maken in wijden kring misbruik van de groote behoefte aan crediet. Er zijn ook in ons land heel wat onbetrouwbare „bemidde laars" en „credietinstellingen". Velen zijn er uitsluitend op ingericht den credietzoekende hooge kosten vooruit te laten betalen en zijn niet eens in staat crediet te verkenen of er aan te helpen. De vooruitbetaalde kosten voor informaties en anderszins worden als vervallen beschouwd. Komt soms de leening tot stand, dan zijn de voor waarden zoo zwaar, dat er gerust van woeker mag worden gesproken en de geldnemer met het crediet allesbehalve gediend is. Schatten van schoonheid sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven Een handleiding voor gelaatsmassage ontvangt U gratis bij koop van Purol (doos 30 ct., tube 80 ct.) Alleen bij Apoth. en Drogisten Met slechts één voorbeeld wi lcn we dit illustreeren. Eenige weken geleden had een landbouwer, die als soliejd^ flink en ijverig bekend staat en een flinken stal met vee bezit, f1500 noo- dig voor pachtbetaling, enz. De man wendde zich tot een bank te E>en Haag, van welke hij toevallig het adres had gekregen. Van deze bank kon hij het gevraagde- geld krijgen op de volgende voorwaarden: „7 pCt. over het geheele kapitaal tot het laatste gedeelte zou zijn afgelost, 4 pCt. afsluitprovisie, 2 zeer soliede borgen en het nemén van een polis van Levensverzekering ten beloope van f2000. Wij vragen onze le zers hoe men dergelijke voorwaarden moet qualificeeren. We zullen er verder maar over zwijgen. Andere zwendelondernemingen spe- culeeren minder op den nood dan op het goed vertrouwen van het publiek. Met vergrootingen van fotografiën wordt de VAN „DE BETUWE" TIEL belangrijk in prijs verlaagd SINAASAPPEL j ,r08661 IÖ ANANAS ri. grenadine J helder HH FRAMBOZEN Alles per heele flesch A BAAIJENS Botermarkt 88 - HEUSDEN allersimpelste oplichting gepleegd. Er wordt geadverteerd, men krijgt bezoek van een vertegenwoordiger, men on derteekent een bestelbiljet voor een ver grooting. In dat bestelbiljet komt de clausule voor: „men gelieve alleen por tretten van personen mee te geven, van wie later een geschilderd portret verlangd wordt". Later komt de ver-> tegenwoordiger den besteller nopen, aan die tweede bestelling te voldoen. Er wordt op gewezen, dat men een ver plichting heeft aangegaan, er wordt met „rechten" gedreigd en de besteller doet een nieuwe veel te dure bestelling, of hij koopt de verplichting af. Deze truc is uitgehaald door een buiten- landsche firma. Het is dus zeer aan te bevelen op te passen en in ieder twijfelachtig ge val advies in te winnen. En dit is tegen woordig bij tal van instellingen gratis te verkrijgen. Men onderteekene vooral nooit een geschrift, als men zich niet grondig op de hoogte heeft gesteld van den geheelen inhoud. Dit geldt in het bijzonder voor de aanbiedingen van de talrijke reizigers en verzekerings agenten langs de deuren. Al zijn dat natuurlijk niet allen bedriegers, toch is voorzichtigheid altijd vereischt, al was het alleen maar, omdat de firma's zich niet altijd gebonden erkennen door de uitlatingen harer vertegenwoordi gers. Voor zwendelarijen komen aller lei objecten in aanmerking, zelfs kin deren. Daaromtrent lazen we het vol gende in een der nummers van het weekblad „Panorama", dat we hier wil len overnemen. Het luidt als volgt: 10.000 Mark! Kind af te geven. Bedrag van 10.000 mark contant wordt direct bij over name uitbetaald. Geen verdere verplich tingen. Aanbiedingen onder Gr. Schw. 713. De adverteerder kreeg een paar dui zend brieven. En toen ging hij aan den slag: hij stuurde iederen candidaat oen brief, met de schrijfmachine geschreven: In vervolg op uw schrijven deel ik u mede, dat ik van mijn lastgever op dracht heb, nauwkeurige inlichtingen in te winnen over dengene, die het kind wil aannemen. Uit het feit, dat een som van 10.000 mark bij overname van het kind aanstonds in contanten en zonder korting door een notaris wordt uitbetaald, kunt u opmaken, dat mijn lastgever de zekerheid wil hebben, dat het kind goed geplaatst wordt. Het is dus noodzakelijk, dat u mij aanstonds nadere inlichtingen geeft over uw persoon en omstandigheden, i Verder zal ik uw opgaven moeten aan vullen en toetsen door informaties. Wijl mij hiervoor geen geld ter beschik king is gesteld en ik voor het kind geen kosten uit eigen middelen kan maken, moet ik u verzoeken, mij voor infor maties, schrijfwerk, porti, tijdverlies, briefwisseling, onderhandeling met den notaris, enz. binnen vier wek'etn die som van 20 mark te zenden. Ik zal dan uw aanvraag onmiddellijk in be handeling nemen en hoop, u de 10.000 mark en het kind spoedig te kunnen overdragen j Veertien dagen later hadden al meer dan 3000 gegadigden geantwoord, twee- j derde hunner had de gevraagde 20 mark meteen gezonden; er was dus al 40.000 mark ontvangen, een paar dagen later was het bij de 75.000 mark geworden. Er gingen nu tal van brieven naar informatie-bureaux steeds dezelfde tekst, alleen de namen en adressen verschilden. Binnen een paar weken waren de antwoorden gerangschikt, en toen koos de ondernemer den meest geschikten gegadigde uit. Zijn keuze was op een leeraar gevallen zij kenden elkaar niet, dus alles ging heel reëel toe. Hij schreef hem kort, dat het kind te zijner beschikking was,' en de 10.000 mark ook en binnen enkele dagen was alles geregeld. De leeraar had het kind, en ook de 10.000 mark, op het bureau van den notaris in ontvangst genomen. Alles was volkomen regelmatig toe gegaan en toch had de sluwe adver teerder in nauwelijks vier maanden,, zonder eenige risico, 45.000 mark ver diend! De rekening was heel eenvoudig: Premie (voor overname van het kind) 10 000 mark. 5000 informaties a 3 mark 15.003 Advertenties 1.500 Porto1.000 Schrijfmateriaal 1.003 Steno-typisten 1.030 Verdere onkosten (no taris, enz.) 500 Totaal 30.000 mark. Inkomsten 75.000 mark Uitgaven 30.000 mark Winst 45.000 mark Uit een en ander zien we, dat de wijzen, waarop de goê-gemeente wordt opgelicht en om den tuin geleid, vele zijn en om nu onze lezers te waarschu wen en ernstig op het hart te drukken om vooral in den tegenwoordigen tijd, waarin de woeker zulk een bijzonder vruchtbaren bodem vindt, zeer, ja zeer voorzichtig te zijn bij het aanknoopen van onderhandelingen met onbekende reizigers, agenten, enz., daarom schre ven we dit artikel. telef. so. is Raamsdcnksveer. Agentschap van da Aasterdamsche Baat ff.V Amsterdam. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen, Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SW Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA TREIN ONTSPOORD. Tusschen Marsaga en Elgoivar is een pelgrimstrein ontspoord. Vier personen werden gedood en vijftig gewond. O— VRACHTAUTO VAN BERM GESTORT. Te Breckerfeld bij Hagen is een met 30 personen bemande vrachtauto van een 30 Meter hoogen berm naar beneden ge stort alle 30 werden gewond, ten deele zelfs zeer zwaar. O— SCHIPBREUKELINGEN GERED. Twee Engelsche torpedobooten en een sleepboot hebben 350 Chineesche passa giers van het s.s. „Sjengkin" gered, dat bij het eiland Sjiming op ongeveer 45 mijl afstand van Wei-hai-wei in den mist op een rots was geloopen. De geredden werden te Wei-bai-wei aan land gezet. WANORDELIJKHEDEN. Reizigers uit Albanië gekomen, deeien mede, dat ernstige ongeregeldheden zich hebben voorgedaan in het Albaneesche gebied Santa Quaranta. In de dorpen Pitzara en Himare hebben de boeren zich met geweld verzet tegen het werken van de Italiaansche commissie. De gendarmes moesten tusscbenbeide komen en een hevig vuurgevecht begon. De leden der com missie hebben moeten vluchten. De boe ren bleven meester van het gebied. met stalen pennen. Roesten niet Draagkracht 6 K°. en 40 K°. Doosje inhoud 40 stuks 20 ct. 30 ct. Botermarkt 72 Heusden. LUGUBERE ZENDING. Aan het Fransche gezantschap te Ber lijn werd een pak afgegeven met de bood schap, dat over eenigen tijd antwoord gehaald zou worden. De portier, die de zaak niet vertrouwde en het pak opende, vond erin twee afgesneden handen van een vrouw. De politie meent, dat het hier betreft de moord van een zoon op zijn moeder. De zoon was niet goed bij het hoofd. o— LINDBERGH'S KIND. Het is thans komen vast te staan, dat Mej. Violet Sharpe, het Engelsche meisje dat zelfmoord pleegde toen de politie een begin zou maken met baar vierde onder vraging, volkomen onschuldig is en niets uitstaande heeft met de ontvoering van baby Lindbergh. Dit nieuwe tragische geval heeft sterk de aandacht gevestigd op de methode van onderzoek der Ame- rikaansche politie. Daarover is al meer gesproken en geschreven men herinnert zich wel de gruwelijkheden om bekente nissen te verkrijgen. O OM EEN TAK SERINGEN. De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt In het stadje Neufchaseau heeft zich een diama afgespeeld, waarvan men met recht zou kunnen zeggenkleine oor zaken, groote gevolgen. Jaren geleden n.l. had een aldaar wo nend werkman op zekeren dag een tak seringen geplukt uit den tuin van zijn buurman. Deze laatste, die een somber, haatdra gend man was, en bovendien sedert vier jaar werkloos, vergaf dit nooit en zwoer zich te zullen wreken. Hij heeft dit thans inderdaad gedaan en wel door in koelen bloede den man, die het voorwerp van zijn verbittering geworden was, met een geweer dood te scteeten. Dadelijk daarop is de moordenaar zich aan de gendarmerie gaan aangeven. STOUTMOEDIGE ROOFOVERVAL. Te Sclessin bij Luik heeft een drietal gemaskerde personen een overval gedaan op een herbergier en zijn vrouw in êe Hoofdstraat, welke in een zetcafé woonden en hunne ontvangen gelden van dien dag aan bet tellen waren. Den caféhouder en zijn vrouw werden doodelijke verwon dingen toegebracht, waarna de gemas- kerden met het geld verdwenen. Eigen aardig is, dat de herberg slechts enkele minuten voor den roofoverval nog door de politie gesloten was wegens ingetreden sluitingsuur. KONINGINNEHARING. Aan H. M. de Koningin is de eerste nieuwe Hollandsche haring aangeboden, gekeurd door den Rijksopperkeurmeester, den heer G. Pet en afkomstig van de stoomlogger VL 80 „Geziena", schipper C. van Oosten van de N. V. Vlaardingsche Stoom visscherij te VlaardiDgen. VINGER AFGEKNELD. De heer N. te Rotterdam, lid van de watersportvereeniging „Schiedam", had zijn zeiljachtje verankerd op de Maas. Toen hij het anker wilde lichten, bleek dit te vast te zitten. Hij kreeg assis-, tentie van een passeerende directieboot, welke met een kabel trachtte het anker te lichten. Hierbij had de heer N. het oDgeluk met zijn hand bekneld te raken tusschen kabel en jachtje, waardoor twee leden van den linkerwijsvinger werden afgekoeld. De directieboot sleepte het zeiljscbtje naar de visschershaven in Vlaardingen, waar de heer N. zich onder doktersbe handeling stelde. -O— HEIDEBRAND. Dinsdagmorgen woedde een brand op de gronden van de Loenermark te Loenen (Vel.), die 40 k 42 HA. heide vernielde. De oorzaak is onbekend. O— DE ZAAK PUTBROEK IN HOOGER BEROEP. Roermond, 46 Juni. Naar wij verne men beeft de officier van justitie bij de Roermondsche rechtbank, mr. dr. P. Rie- ter, hedenmorgen booger beroep aange- teekend tegen de uitspraak der rechtbank inzake bet drama te Putbroek. AANGEHOUDEN. Op 6 Juni werd te Mierlo aan! boord van een schip een kast open gebroken en een bedrag van f 6ooi gestolen. Tegelijkertijd bleek de dek- knecht verdwenen te zijn. Deze ia thans te Maastricht aangehouden. Hetj geld had hij te Antwerpen metj „Wijntje en Trijntje" verbrast. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard f:- —O— —O— —O— j —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1