Tweede Blad So. 5242 Vrijdag 8 Juli l Ziclssmarf. LETTERS ARTIKELEN LETTERS-KOFFIE BLAUW voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. FEUILLETON. Uw winkelier verkoopt ook: 40 cent per half pond. RAVEN SWAAVs VRAAGT S POOR/GESTAMPTE MUISJES BEHOORENDE BIJ HET Neemt U in acht! Hoe komt het, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, rheumatische pijn, waterzuchtige zwellingen, dui zeligheid, zwakte, uitputting, zenuw achtigheid en urinekwalen? Haar li chaamsgesteldheid, de verschillende perioden en het leven der vrouw, de geboorte van kinderen, vormen vaak de oorzaak van verzwakking der organen in den rug. Deze organen beginnen traag en slecht te werken, waardoor urinezuur en andere onzui verheden zich ophoopen en de kwaal zich door het lichaam kan versprei den. Voor vrouwen zijn Foster's Rug pijn Pillen dan ook een uitkomst in dergelijke kritische tijden. De ver sterkende werking van dit speciale middel op de betreffende organen maakt spoedig een einde aan de hin derlijke verschijnselen en baat tegen rheumatiek, ischias, spit en water zucht. Bij alle drogisten enz. a f1.7; per flacon. Sluiting van sigarenwinkels op Zondag. Zoo nu en dan -verschijnt er cien wet in het Staatsblad, die, doordat zij enorm ingrijpt in het leven, in het oog van velen geen ge nade kan vinden en daardoor de aan leiding is tot het uitdenken van midde len om door de mazen van haar nefl' te kunnen kruipen. Als voorbeelden van zulke wetten noemen we de Drank wet en de Winkelsluitingswet. De Drankwet is een carricatuiw van wet geving. Zij is wel haast voor iemand, die er niet dagelijks mede moet wer ken, onbegrijpelijk en daardoor onbruik baar. Meerdere harer artikelen zijn voor een normaal ontwikkeld mensch onlees baar, wat voor een goed deel zijn oorzaak vindt in de tallooze aanhalin gen van andere artikelen, terwijl zij ook meerdere artikelen bevat, welke door de Drankwetgeleerden op de meest verschillende wijzen worden uit gelegd, daar hare redactie inderdaad meerdere uitleggingen grif toelaat. Wat in den loop der jaren, zoowel onder de nieuwe als onder de oude drankwet, al niet verzonnen is en nog wordt, om aan den warwinkel harer geboden en verboden te ontkomen, is inderdaad straffeloos maken. Gelukkig is de Winkelsluitingswet beter geredigeerd en daardoor dan ook duidelijker dan de Drankwet, hetgeen echter niet wegneemt, dat ook zij nog gelegenheid te over biedt om middelen uit te denken, welke overtreding van een of meer harer ge- of verboden, straffeloos maakt. Naar het Fransch. nm n> De verplichte Zondagssluiting voor de winkels inspireert vooral de ex ploitanten van sigarenwinkels tot het zinnen op middelen om aan het ge dwongen niet-verkoopen op Zondag te ontkomen. Zoo hoorden we van een sigarenwinkelier in een onzer groote steden die op een der eerste Zondagen dat de Winkelslui.ingswet van kracht was, de bekende voordeur had doen aanbrengen met wel veertig gleuven er in. Dit was naar zijne meening de door de wet gevorderde automaat, door middel waarvan op Zondag wel verkocht mag worden. De politie dacht er echter anders over, hetgeen spoedig zou blijken. Zij kwam er al ga iw ach ter, dat de automaat niet automatisch •erkte en dat de winkelier in levenden lijve achter de deur zat en door de gleuven de sigaretten of sigaren schoof, waarvoor de kooper geld in het bakje aan de gleuf had gedaan. Proces-ver- baal was het gevolg en het verder gevolg was, dat de Kantonrechter den sigarenman strafte met eene geldboete van f 5.00 wegens overtreding van de 81.) Geen enkele keer gedurende den overtocht ontwaarde hij Haudecoeur. De Britannia begaf zich naar Sout hampton. Collivet had zich nog geen tien uren ingescheept of de prefectuur van Po litie te Parijs ontving een telegram., waarin haar de aankomst der boot gemeld werd. Daar de zee laag was, moest de Bri tannia hooger getij afwachten, om de j haven binnen te kunnen loopen, waar een sloep de passagiers aan land bracht, die niet konden wachten. Dit gaf Collivet een voorsprong; hij was er van overtuigd, dat de vluchte ling het schip niet verlaten zou, dan nadat het aan de kade lag vastgemeerd; eerst dan zou men hem vrijlaten. Dit gebeurde dan ook. Collivet was echter verplicht een tweede telegram te verzenden. 't Gelaat van Haudecoeur was veran derd; zijn haar was wit geworden en hij had zijn baard laten staan, die ook geheel wit was. Was het niet mogelijk, dat de agenten hem niet zouden her kennen. Collivet dacht aan alles en had het signalement van Haudecoeur opgezonden, da,ar hij wel begreep, dat hij zijn ba^rd niet weg zou laten nemen, da,ar men hem dan herkennen zou. De Britannja kwam des Zaterdags in de reede van Southampton aan. Collivet informeerde onmidde lijk, wan neer er een boot naar Frankrijk ver trok. Er is een geregelde bootdienst tus- schen Havre en Southampton, de:s Woensdags en Vrijdags; tusschen Sout hampton en Havre, des Dinsdags ein Zaterdags. De Zaterdagshe boot was juist ver trokken, toen de Britannia in 't gezicht kwam. De passagiers, die naar Frankrijk wilden, waren dus verplicht tot dein volgenden Dinsdag te wachten, ten minste wanneer zij niet den trein naar Dover namen, om van daar per boot naar Calais over te steken. Collivet had geen haast. Hij was van plan zich op hetzelfde schip in te schepen als Haudle/toeur; hij wachtte dus af, hetgeen deze van plan was. Tegen tien uur des avonds kwam de vloed opzetten en de Britannia liep de haven binnen. Gedurende het gedwongen opont houd had Haudecoeur geen arbeid te verrichten; en hij had die enkele vrije oogenblikken gebruikt, om wat frissche lucht op dek in te ademen. Plotseling werd hij op den schouder geklopt en sprak men zijn naam uit. Haudecoeur! Hij keerde zich haastig om. wet met betrekking tot de Zondagsslui ting. Maar de winkelier liet zich door het vonnis van den Kantonrechter niet uit het veld slaan en hij kwam met weer wat anders. Een paar Zondagen geleden prijkte achter zijn éta'ageraam een groot bord met opschrift: „He- den, Zondag, geopend". En inderdaai, de winkeldeur stond open en sigaretten minnende dames en sigaren begeercnde heeren liepen rustig naar binnen, wat uit den aard der zaak heel wat nieuws gierigheid verwekte. Natuurlijk was de politie er spoedig bij, maar zij stonid met de handen in het haar. Immers stond de deur wel open, maar de „winkel" was toch gesloten, daar er van achter de toonbank niet werd ver kocht. Wat nu had de winkelier gedaan? Hij had eenige automaten aangeschaft en deze in den winkel geplaatst. De koopers liepen naar binnen en kochten dan door de automaat, terwijl op de toonbank een vlammetje brandde om sigaar of sigaret te kunnen aansteken. Is dat nu geoorloofd? Met de Win kelsluitingswet in de hand, heeft de politie er niet iets in gezien, dat strij dig is met de bepalingen der wet, zoo dat een sigarenwinkel op Zondag ge sloten en feitelijk toch open kan zijn. Artikel 3 der wet zegt n.I., dat hare bepalingen niet van toepassing zijn o.a. op den verkoop door middel van auto maten. Afwijking hiervan staat artikel 9 alleen toe in „bijzondere omstandig heden", zoodat de gemeentelijke wet gever naar onze meening niet het recht heeft om deze materie te regelen op dusdanige wijze, dat verkoop door mid del van automaten op Zondag verbo den zou zijn, daar dit zeker niet onder „bijzondere omstandigheden" valt te rangschcikken. Hetzelfde echter als in bedoelden si garenwinkel, geschiedt in café's, waar ook geen sigaren of sigaretten op Zondag verkocht mogen worden en waar nu ergens, b.v. in de gang, e'en automaat een standplaats vindt. Vroe ger gaf de kastelein of de kellner het verlangde en nu doet de automaat het, hetgeen in den grond van de zaak al heel weinig verschil oplevert. Practisch gesproken, biedt de auto maat o.i. de gelegenheid om sigaren winkels des Zondags gesloten en toch geopend te hebben en om den verkoop van sigaren en sigaretten in café's mo gelijk te maken, zonder met den straf rechter in aanraking te komen. 'In de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant lazen we ongeveer het volgende: „In het Westen van Rotterdam had de heer Schudi, de eigenaar van het sigarenmagazijn Hubaai aan den Schie- damscheweg zich niet kunnen vereeni gen met het besluit, dat de sigarenwin kels deS Zondags gesloten moeten zijn en de rookers slechts die merken kon den koopen, die in de bestaande auto maten verkrijgbaar zijn. Zoolang de Winkelsluitingswet in werking is, heeft de heer Schudi zich het hoofd gebro ken ove«r de vraag, op welkra wijze hij ook des Zondags de li.fh bb.rs van een sigaartje of sigaretje de merken van hun voorkeur zou kunnen vers trek ken. De automaten zijn vrij kostbaar. De prijs is ongeveer f45 per vakje. Vijf soorten merken sigaretten maken slechts een klein gedeelte uit van de soorten die in den handel worden gebracht, zoodat men met een dergelijke auto maat niet elkeen tevreden kan stellen. De winkeldeur werd uit de pui ge- BRENGEN U GELUK. Letters-Koffie Rood 60 cent per half pond Letters-Koffie Groen 55 cent per half pond Letters-Koffie Geel cent per half pond N V. v.h. M. RAVENSWAAY ZONEN, GORINCHEM. Maar spoedig hcrstlde hij zich, toen hij den matroos herkende, die gezon den door den bevelvoerder der Britan nia hem te Sydney had aangesproken. De kapitein wil u spreken, zeide hij op zachten toon. Haudecoeur knikte toestemmend en volgde den; matroos. De gezagvoerder was in zijn kajuit. Haudecoeur was nog nooit in zijn tegenwoordigheid geweest. 'tWas een lange, magere man, met blauwe oogen en een open gelaat. Stilzwijgend wees h j Haudecoeur een stoel aan. Ik ben zeer aan mijnheer de Ke- runion gehecht, zeide hij, 't is een bloed verwant van mij en ik weet, dat h j van uwe onschuid overtuigd is. Ik kan dus niet onverschillig blijven onderden gevaarlijken toestand, waarin gij u be vindt. Ik heb geen oogenblik geaarzeld, om u aan boord te nemen ejn ik heb u bij de stokers geplaatst niet om ge bruik van u te maken als werkkracht, maar opdat gij zooveel mogelijk tegen onbescheiden blikken gevrijwaard zoudt wezen. O! Mijnheer, aan u dank ik mijn grootste geluk op aarde, omdat ik dank zij u weldra mijn vrouw en kinderen terug zal zien. Ik heb slechts één tegenwerping. Bewaar uwe genegenheid en dank baarheid voor mijnheer de Kerunion... Hij alleen verdient 'tIk heb wei nig gedaan. Hij stond op en liep naar een tafel, waarop een lijst lag. nomen. Er voor in de plaats kwam een groot bord met aan den buiten kant 75 verschillende soorten sigaretten en sigaren er ,op. Men moest een kwar tje in een naast elk doosje aangebrach te gleuf werpen. De eigenaar, die zich onzichtbaar voor de buitenwereld l.ad opgesteld, stond achter de deur te kij ken, in welke gleuf een kwartje gewor pen werd. Viel het kwartje in het gleufje naast merk (X., dan legde hij dit merk op een schuifje. De kooper op straat trok er aan en het verlangde merk kwam te voorschijn. Op deze wijze dacht ook de heer Schudi door de mazen van de winkel sluitingswet heen te kruipen. De politie vond echter, dat het apparaat van den heer Schudi niets met een automaat te maken had en oordeelde, dat het als verkoopen ovet het hekje viel te beschouwen. Proces-verbaal volgde. De rechter was het met de politie eens. Zijn Ed.Achtb. vond, dat ee;n automaat een mechaniek moet bevatten, waardoor na het inwerpen van een geldstuk het artikel „zonder tusschen- komst van een persoon" in het bezit van den eigenaar bomt. Dit is, meenen wij, het eerste proefgeval geweest om de kwestie door den rechter te doen uitmaken. En toen de kous afgebreid was, verdween het bord. Deze winkelier legde het bijltje er echter niet bij neer. Hij peinsde en peinsde, en zonder veel kosten liet de heer Schudi een apparaat construee- ren, dat er als volgt uitziet. Het is een groote vierkante bak met aan de eene zijde een groot aantal klepjes, waar boven het omhulsel van een sigaretten doosje is bevestigd. Het apparaat bevat in totaal 50 van dergelijke vakjes; er is dus keus genoeg. Werpt men nu een kwartje in de gleuf, dan valt er een pa letje over en liet klepje slaat open, waardoo«r het verlangde merk voor het wegnemen is. Heeft de klant het merk weggeno men, dan legt de eigenaar een nieuw doosje aan de achterzijde van de auto maat, welke geheel open is, op dezelfde plaats weer neer. De automaat berust dus ongeveer op hetzelfde systeem als het vroegere deurbord, met dit verschil echter, dat het doosje er al ligt, voor dat men een kwartje in de gleuf werpt en de waar automatisch wordt Ver kregen. Den verkoop met dit apparaat heeft de politie nog toegestaan. Zij heeft er blijkbaar geen overtreding in gezien van art. 7 der wet, dat zegt: „Het is verboden gedurende den tijd, dat een winkel vootf het publiek gesloten moet zijn, in, vóór, in de onmiddellijke na bijheid van, of van dien winkel of het daarbij behoorende winkelhuis uit ie mand te bedienen." De aanschaffingskosten voor dit in strument, dat men desnoods van 100 vakjes kan voorzien, zijn gering, zoot'at ongetwijfeld meer winkeliers het voor beeld van den heer Schudi zullen vol- gen. Aan het plaatsen van een dergelijke groote automaat, die herhaaldelijk bij gevuld moet worden b ij vu 11 e n vani 1 automaten is volgens de wet niet ver boden zijn vele bezwaren verbonden. De Winkelsluitingswet bevat echter geen enkele bepaling, die zegt, dat 'n au tomaat speciaal tegen de pui v. d. winkel I geplaatst moet worden. Vandaar dat dei heer Schudi tot nog toe des Zondags rustig de deur van zijn winkel opfemi hield en het instrument een veilig plaats je in zijn zaak heeft gegeven. De klan- jen konden zich rustig van een beetje vuur bedienen, een praatje maken over, het weer enover de WinkelsiuiH tingswet, door wier mazen de winke liers in de toekomst zoo gemakkelijk heen zouden kunnen glippen." j Met het vorenstaand hebben wij een9 willen laten zien hoe enorm moeilijk, ja bijna ondoenlijk, het is, om een wet zoodanig samen te stellen, dat geen harer bepalingen de mogelijkheid voor ontduiking of omzeiling, hoe men het) ook noemen wil biedt. Deze lijst sloeg hij open. Daarna wedde hij zich tot Haude coeur. In den brief, dien mijnheer de Kerunion u voor mij heeft gegeven, meldt mijn neef inij uw vertrek van Bourail en aan welke gevaren gij zóó wonderbaarlijk ontsnapt zijt. In dien brief noemt hij herhaalde malen den naam van Jacqueinin en Collivet... 't Gelaat van Haudecoeur betrok. Een flikkering van haat was in zijn oogen waar te nemen. Den eerstgenoemde vergeef ik het, mijnheer, 'tls weliswaar een slecht mensch, maar. hij was in zijn recht. Maar wat dien tweeden betreft.Wee hem, wanneer hij in mijn handen valt. De kommandant bladerde, terwijl hij Haudecoeur aanhoorde in de lijst. Lees deze passagierslijst zeide hij plotseling en zie eens, of gij er ook een bekenden naam op vindt. schuwd.dat is alles, wat ik wilde. wat ik kon doen O, mijnheer, ik dank uNog een woord. Is die man nog aan boord! van de Britannia? 1 Neen, hij is met de andere passa giers in de sloep gegaan. Als hij mij heeft gezien, ben ik verloren.hij spant alles in, om mij tej verderven.Ik ken de redenen van zijn haat, maar daar hij mi:j te Bourail reeds van het leven heeft willen be- rooven, zal hij dit in Europa opnieuw! beproeven.Wie weet, ja wie weet,, of de politie niet reeds van mijn ont snapping en terugkomst verwittigdi is?, 't Komt mij onwaarschijnlijk voor, dat Collivet uw aanwezigheid hier aarr boord heeft opgemerkt, tenminste als: hij u niet te Sydney ontmoet en ver-< volgd heeft.Als hij u gezien heeft, zult gij dit weldra bemerken, zoo-lang gij in Engeland blijft, kan de Fransctoei Verwonderd nam Haudecoeur de lijst politie u geen kwaad doen. in zijn hand. Eerst bij uw. aankomst in Frankrijk Een oogenblik stilte ontstond er. begint het gevaar Voor umaar als: Eensklaps verbleekte hij en zag den Collivet er werkelijk belang bij heeft*^ kommandant aan. u nadeel te berokkenen, zult gij, als gif Mijnheer! riep hij uit mijn- de Britannia verlaten hebt, hem weldra/ heer!uwe schreden zien volgen. 'tZal u dus: Hebt gij het gelezen? gemakkelijk vallen hem te ontwijken!* Ja... de naam... de naam van Vanaf dit oogenblik laat ik u daarom1 Collivet... O! Mijn God! vrij. Haudecoeur, uw aanstelling is ge* Misschien is het de man nie^ ëindigd. Ik wensch u veel geluk! waarover gij u zooeven beklaagd hebt. O! mijnheer, zeker... zóó wreed is het toeval nietHij is 't; ik twijfel (Wordt vervolgd er niet meer aan In ieder geval heb ik u gewaar- ■jm Nieuwsblad De kersenpluk in de Betuwe is thans in vollen gang en de heerlijke sappige vruchten worden hij manden vol van de hoornen geplukt. Dat er onder het werk door zoo nu en dan een kersje wordt opgepeuzeld, valt licht te begrijpen. v

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5