No. 5244 Vrijdag 15 M ^iclssrrrarf. LETTERS ARTIKELEN LETTERS-MARGARINE PER HALF POND. EZO E KT Heusdensche Maandmarkt DONDERDAG 21 JULI. Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Varkens-, Biggen-, Kippen- en Konijnenmarkt Kinderrubriek ^V) Hootd-enKiesp/^7 Plaatselijk Nieuws FEUILLETON. RAVEN SWAAY'S VANAF HEDEN (Nieuwe melange, met 25°|o natuurboter) CENT V MIJNHARDTS POEDERS (Wordt vervolgd). Naar het Fransch. <*n iï; v*. GAMEREN. i LAND VAN ALTENA. De Harwichboot „MALINES", van den dienst Harwich-Antwerpen, is op de Wester-Schelde aangevaren door de tankboot „Hanseat", tengevolge waarvan de „Malines" ernstige averij beliep en om zinken te voorkomen aan den grond gezet moest worden. De passagiers werden van boord gebracht. Het schip na de aanvaring. BRENGEN U GELUK N V. v.h. M. RAVENSWAAY ZONEN, GORINCHEM. NIEUWENDIJK. BEH00RENDE BIJ HET Nieuwsblad Beste meisjes en jongens. De oplossingen van de raadsels van verleden week luiden als volgt iHet verschil is precies twee gulden en vijf-en-twintig cent. reran ium. 3. Pet. pit, pot, put, Piet. poot. En nu weer de nieuwe raadsels 1Wie kan in de volgende vreem de woorden de letters zooda nig rangschikken, dat er een spreekwoord te staan komt EEKNPRS SI EILRVZ EGNIJZW SI DUGO. 2. Wie kan bessensap in een net je dragen, zonder ook maar één druppeltje te morsen X X X X X X X O X O O O O O O O X O O O O O O O X O O O O O O O X O O O O O O O X O O O O O O O X 3. Vul bovenstaande figuur zoo in, dat er op de horizontale kruisjeslijn en, van boven naar beneden gelezen, op de schui ne kruisjeslijn een jongens naam komt te staan. Op den tweeden regel staat een oude munt. op den derden iets dat schoenmakers en kappers ge bruiken, op den vierden den naam van menschen die de orde bewaren, op den vijfden zuidvruchten, op den zesden een halfuur, op den zevenden een soort gras, die in geen en kel land groeit Rara, wat is dat OOM KAREL. KRUMMEL. EEN JONGEN VAN STAVAST! I. Jelui hebben zeker wel eens ge hoord, dat in Amerika de jongens van zoo tusschen de tien en twintig jaar dikwijls in hun groote vacan- tie uit werken gaan. om wat geld te verdienen, hetzij om zich het een of ander aan te schaffen, dat ze anders niet zouden kunnen krijgen, hetzii om hun schoolgeld voor de Hoogere Burgerschool of de Universiteit te verdienen. Men vindt het in Ame rika bijvoorbeeld heelemaal niet gek. als een paar schooljongens een paar dubbeltjes bii elkaar leggen, thuis wat glazen bij elkaar scharrelen, een flesch limonade-extract koopen. en met een groote kan water, een klein tafeltje en hun glazen en limonade extract op een hoek van een straat gaan staan, en den dorstigen voorbij- 1 ganger een glas lekkere limonade 'verkoopen voor een stuiver of een dubbeltje. I js verkoopen ze ook wel op die manier, terwijl ze ook aller lei werkjes opknappen, boodschap pen doen voor winkeliers en zoo. Daar vinden de Amerikaansche jon gens zich niets te goed voor en zoo verdienen ze soms een zakcentje. Zoo'n jongen was nu „Krummel". een flinke knaap van zestien jaar! Natuurlijk heette hii niet ,,Krummel", maar die naam kreeg hii iuist in het verhaal dat ik je nu ga vertellen. John Brown dan woonde in San Francisco, een reusachtig groote stad. waar het 's-zomers tusschen al die Doos'♦Set. Per stuk 8ct. Bij Uw/ drogist. naar boven. „Heerlijk". zei John. ter- wijl hii naar de woeste natuur om laag keek en naar de stoom-puffen- de kranen en machines in het dal. Heerlijk, dat is toch heel wat an ders dan de stad". „Hm", zei de arbeider, dat weet ik niet. daar kom ik nooit. Maar ik I zou weieens willen weten, wat zoo'n papkind uit de stad. zoo'n krummel als jij, hier zoekt. 83.) Hij bracht ze door met wandelen en legde niet de minste vrees aan den dag, dat hij Collivet zou ontmoeten, wiens lange, magere gestalte hij bijna elk oogenblik aan den hoek van een straat ontwaarde. Hij scheen onbezorgd te wezen en zijn plan tot vluchten gevormd te heb ben. Dinsdag brak aan. De boot van Havre zou tegen zes uur in den avond vertrekken. Geruimen tijd van te voren was Hau- decoeur op de ladingsplaats. Hij wachtte de komst van Collivet af„ maar ontwaarde hem niet. Daar h|ij op alles bedacht was, be greep hij, dat Collivet zich vermomd zo(u hebben. Op goed geluk zocht hij nu onder de wachtende passagiers, of hij hem ook ontwaarde. Den een na den ander zag hij strak en nauwkeurig aan. Welke vermomming men ook kiest, de blik blijft hetzelfde. En dien valschen blik van Collivet, zou Haudecoeur nooit uit de gedachte gaan. torenhooge reuzenhuizen om te stik ken was. En hii zou wel graag naar buiten gegaan zijn. ergens fijn aan het Californische strand, als zijn ou ders geld genoeg daarvoor hadden gehad, of anders naar een van die fijne jongenskampen aan een van de meeren ,waar je allerlei leuk pad- vinderswerk doet. zwemmen en sport, roeien en paardrijden. Maar ook daar voor was dit jaar geen geld en zelfs was het lang niet zeker, dat John na de groote vacantie zijn studie op de Hoogere Burgerschool zou kunnen voortzetten. Daarom had hii een kor daat besluit genomen hii zou pro- beeren ergens buiten, in de bergen, een baantje te krijgen voor den zo mer en zoo zelf zijn schoolgeld te verdienen. En het was gelukt. In de Groote Granietkloof werd een groot water werk aangelegd. Honderden arbeiders waren daar bezig boomen te kappen, en een groote dam te bouwen, waar door een meer zou ontstaan, waarvan het water gebruikt zou worden om een electrisch station, dat ook ge bouwd werd, van waterkracht te voorzien en zoo electriciteit op te wekken. De arbeiders woonden in houten huizen in een groot kamp, dagen reizen van de bewoonde we reld en door bemiddeling van een arbeidsbureau had John Brown het baantje van bordenwascher gekregen. Hii zat nu met zijn koffertje in de cabine van een kabelbaan, die honderden meters omhoog getrokken werd, naar de Kloof, waar het werk kamp was. Een groote. door de zon gebruinde arbeider vergezelde John DONGEN. Tot Voorzitter der Lichtcommis- sie is in de vacature Verheijen aange wezen, burgemeester Wouters. Dezer dagen zal een begin ge maakt worden met den bouw van een nieuwe betonnen brug over de Donge aan den Sluisweg. 's GRAVENMOER. De door de Tuin- en Landbouw- vereen. gehouden aanbesteding voor het vervoer der zwarte bessen naar de vei ling te Breda, is opgedragen aan A. J. van Loon alhier. De pluk der zwarte bessen is al hier begonnen, doch het beschot is niet zoo groot als het vorige jaar. Kruisi bessen en frambozen zijn goed beladen. De gewassen als koren haver en aard appelen staan er goed bij en beloven veel. Met deze week loopen de werk zaamheden op de steenfabriek der fa. Gebr. de Jong, ten einde. Voor de be trokkenen een droevig verschijnsel. Mid den in de zomer, wat moet de winter wel worden? Nu liggen beide fabrieken onder de ze gemeente stil. De stand der veldgewassen is in deze streek op het oogenblik uitste kend, uitgesloten enkele uitzonderin gen. Koren uitstekend, haver en boonen zeer goed, erwten buitengewoon gela den en veel stroo, suikerbieten prachtig, zooals die in dezen tijd van het jaar sedert langen tijd niet geweest zijn. Hooi op de uiterwaarden een goed be- shot en kostelijk gewonnen, 't binnen- Weldra bemerkte hij een voorover gebogen grijsaard, gekleed in een lan gen grijzen jas, die tot aan zijn hie len reikte, terwijl hij een blauwen bril droeg en een bolronden hoed op het hoofd had. Waarom zag hij dien man langer aan dan de anderen? Niets herinner de hem hierin aan Collivet. Instinct van 't gevaar misschien. 't Gelaat van den grijsaard verdween onder een langen witten baard, die ovek zijn borst hing. Eerbiedwaardig zag de man er uit. En toch verloor Haudecoeur hem niet uit het oog. In gedachten vergelijkende de kroimme ge stalte van dezen man en de lengte van Collivet, zo»u de grijsaard dezelfde lengte van zijn vervolger hebben, wan neer hij recht op ging staan. Dezelfde magerheid en dezelfde ma nier van loopen, als de bediende van mijnheer de Beaupreault had. Als zijn oogen niet hermetisch met dien bril afgesloten waren, zou Hau decoeur geen oogenblik meer aarze len. Hij deed alsof hij de kade wilde verlaten en weer naar stad ging, o.m de straten te bespieden, die' naar de haven leidde. De grijsaard volgde hem niet, maar vervolgde zijn op-en-neer drentelen. Haudecoeur keerde terug. Hij trad op het loket toe, om zijn biljet voor hfavre te nemen en keerde zich daarna plot seling om. 1 De grijsaard stond achter "hem en wachtte met een onverschillig gezicht 32'|2 veld over het geheel genomen niet zoo'n ruim beschot, doch niettemin bevredigend en eveneens goed gewon nen ,dank zij de gunstige weersge steldheid. IIEDIKHUIZEN. Door de voetbalclub V.O.V. al hier, zijn tegen Zondag 14 en 21 Juli a.s. belangrijke seriewedstrijden uitge schreven, welke door muziek zullen worden opgeluisterd. Als het weer me dewerkt, dan zal onze gemeente een druk bezoek te wachten staan. Deze week werd bode de G. aan gereden door een luxe auto komende uit de richting Keizersveer. Bode de G. liep met zijn auto veel materieele scha de op. De luxe auto reed door. Deze werd echter te Sleeuwijk ingehaald, alwaar proces verbaal werd opgemaakt, j De hoogste klassen der Chr. school hopen volgende week Vrijdag onder leiding van het personeel een reisje te maken naar Scheveningen. Op Woensdag 20 Juli, des avonds 7 uur, zal een excursie gemaakt worden naar de proefvelden van W. Ebert en A. Crezee aan de straatweg en bij H. Keiler aan de grintweg. Alle leden der Landbouwvereen. alhier worden drin gend uitgenoodigd hieraan deel te ne men. De meisjesvereeniging „Martha" maakte j.l. Dinsdag een uitstapje naar Doorn en omgeving. Er is dien dag veel genoten. Des avonds keerde men in opgewekte stemming huiswaarts. MOUDRICHEM. Door den wachtmeester der Ma* rechaussée en den gemeente-veldwach ter is proces-verbaal opgemaakt tegen T. S. alhier, wegens het doen van on juiste mededeelingen inzake verdiend! loon flj het ontvangen van werkloos heidssteun. Eenige weken geleden werd gemeld, dat aan het geheele perso neel der Firma Wijnbelt en Co. al hier, tegen 25 Juni ontslag was aan gezegd. Achteraf blijkt echter dat dit ontslag slechts in verband heeft gestaan met de belangrijke reorgani satie, welke dezer dagen in dit be drijf heeft plaats gehad. De heer J. van Straten Sr. is n.l. op 30 Jury! j.l. uit de zaaak getreden, De heeri T. Wijnbelt zet, als eenig firmant, de zaak op denzelfden voet voort en blijft ook den ouden firmanaam' „Wijnbelt en Co" voeren. Het groot ste gedeelte van het personeel is in! dienst der firma kunnen blijven."^! Gedurende het tijdvak 1 to€ en met 7 Juli j.l. werden aan der vischmarkt alhier, aangevoerd 4 zal men ad. fi.tot f 1.20 per pond. Besteed werd voor dikke aal 5; tot 60 cent; dunne aal 13 tot 24 cent:1 brasem 9 tot 11 cent en bot 8 tot 18 cent. Alles per pond. DE MET OP zijn beurt af. Haudecoeur betaalde en met zijn doordringenden blik trachtte hij door den bril te zien, om de oogen van Col livet te herkennen. Nog een kwartier en de boot zou vertrekken. Haudecoeur liep de loopplank over en ging aan boord. Eenige oogenblikken daarna kwam de grijsaard hem achterna. De boot was gereed. De tijd schoot' op. De zon ging reeds onder en Hau decoeur zag plotseling hoe twee matro zen zich naar de loopplank begaven om die op te heffen. 't Uur van vertrek sloeg. Op dat uiterste oogenblik, bevond hij zich achter den man met den langen, grijzen jas en witten baard. De vluchteling boog naar hem toe en zeide tot hem: Mijnheer Collivet! De grijsaard sidderde en keerde zich plotseling om. Zonder na te denken, sprong Haude coeur op hetzelfde oogenblik overboord en snelde langs de loopplank de ka de over. De loopplank werd binnengehaald. Collivet bleef aan boord en begaf zich naar Frankrijk. En langzaam stoomde de boot de haven uit en verwijderde zich van Hau decoeur. Deze loosde een zucht van verlichting toen hij Collivet aan boord ontwaarde, die nog altijd op dezelfde plaats stond. Hij had zich niet bewogen; een oogen blik was zijn woede zoo hevig geweest, toen hij bemerkte, diat hij herkend was, dat hij schier bezwijmde; 't bloed kwam hem in zijn oogen en hij wankelde. De angst, dat men inlichtingen zou vragen, deed hem zijn koelbloedigheid herkrijgen. Haudecoeur was op een stapel visch- netten gaan zitten, die aan de kade la gen. De spotternij van den Parijschen werkman kwam bij hem op en niette genstaande alle gevaren, die hij door staan had, haalde hij zijn zakdoek uit zijn zak en die boven het hoofd zwaai end, riep hij uit: Tot weerziens, Collivet, tot weer ziens, vergeet niet, mij eens spoedig te schrijven Lachend liep hij de stad in. Toch gaf hij niet te veel toe aan zijn vertrouwen en zijn vreugde, dat hij dit gevaar ontkomen was. Alles was nog niet gedaan voor hem. In Engeland kon hij niet blijven. Wel was het mogelijk, zijn vrouw en zijn kinderen naar hem toe te la ten komen. Maar dat was zijn doel niet. Hij wilde zich wreken en vrijheid en eer terugwinnen. Daartoe moest hij in Frankrijk we zen. 'tWas te voorzien, dat Collivet, die er op uit was, Haudecoeur in toet ongeluk te storten, den vluchteling den volgenden Zaterdag té Havre met ee nige politieagenten zou opwachten. Als hij naar Havre ging, zou hij den wolf in den muil loopen. D'aaraan dacht hij dan ook geen oogenblik meer. Haudecoeur was iemand, die spoe dig een besluit nam en dit ten uitvoer bracht. ij Er ging een rijtuig voorbij. Hiij riep het aan en verloor vijf minuten tijds, om den koetsier te doen begrijpen, dat hij naar het station wilde; daar kwam hij nog aan op het oogenblik, dat dei trein naar Dover vertrok. Hij rukte een coupé open en voort ging de trein. i Zijn plan was eenvoudig genoeg. Hij kwam te Dover tijdig genoejg aan om de boot te kunnen nemen, die iederen Woensdag naar Calais gaat. Hij zou dan te Calais, inplaats van te Havre aan land gaan. En daar Collivet daar niet zou wezen', en hij geen tijd had gehad, om de agen ten te waarschuwen, veronderstellende^ dat hij het plan van den vluchteling doorzien had, behoefde hij zich niet ongerust te maken. s Van Calais zou hij langs omwegen! Parijs trachten te bereiken. Alle kans tot slagen hing dus alleen af van het al of niet tijdig aankomen van de boot van Calais. Als hij tijdig genoeg aankwam, om mede te kun nen gaan, dan was de ongelukkigiej vluchteling gered. Als hij hem miste^ wachtte hem opnieuw gevaar. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5