BEZOEKT M. BAX Jzn Het rapport-Welter. HEÜSDENSCHE MAANDMARKT Varkens-, Biggen-, Kippen en Konijnenmarkt Verkrijgbaar bij: Donderdag 21 Juli. J. VAN LAARHOVEN, Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. Marktberichten. Gevangen mef Weinberg^ vischfuig TOO millioen te bezuinigen. Inkrim ping personeel met 12 pCt. Blijvende salariskorting met 13 pCt. voor ongehuwden en 8 pCt. voor ge huwden. 25 pCt. korting op gratificatiën. Afschaffing van 50 kantongerechten en 6 rechtbanken. Verlaging werkloozensteun met 15 pCt. Bezuiniging op onderwijs. Besparing op marine- en legeruit- gaven. Het wegenfonds vervangen door een Rijksverkeersfonds. Inpoldering Zuiderzee uitgesteld. Verlaging subsidies met 15 pCt. Het thans verschenen rapport van de bezuinigingscommissie-Weiter telt 456 bladzijden en is in 16 hoofdstuk ken verdeeld. Hieronder volgt een samenvatting der voornaamste voorstellen en de daaruit voortvloeiende geldelijke gevolgen, ter wijl we daarbij tevens een overzicht geven van den inhoud der verschil lende hierna volgende hoofdstukken. Het bedrag in het rapport-Weiter, waarmede de begrooting voor 1933 zou moeten worden verminderd om te ko men tot een althans wat depn gewo nen dienst betreft sluitende begrooting, wordt becijferd op rond f 100 millioen. De gemeentefinanciën geven naar het oordeel der commissie meer nog dan die van het Rijk, reden tot bezorgdheid. Gezien de groote risico's, die de Rijks financiën bij een onoordeelkundig ge meentelijk beheer loopen, behoort de ernstige aandacht der regeering op deze zieke plek gevestigd te worden. De commissie berekent, dat van het totale rijksbudget ad. f 587 millioen, slechts f395 millioen voor bezuiniging in aanmerking komt en dat hiervan de totale jaarlijksche loon- en salarislast rond 50 pCt. bedraagt. Wil men ee'n groot bedrag op de landsuitgaven bezui nigen, dan moet men dus noodzakelijk de salarissen en loonen aantasten. Voor gesteld wordt: Inkrimping van de per soneelsformaties met 12 pCt., bezuini ging plm. f 24 millioen, verwachte baten plm. f7,2 millioen; blijvende salaris korting van 13 pCt. voor de ongehuw den en 8 pCt. voor gehuwden, na aftrek der reeds bestaande kortingen wordt dit per saldo f 14,5 millioen. Gelijksoortige verlaging van de loo nen en salarissen van personeel in dienst der andere publiekrechtelijke lichamen zal als noodzakelijk complement van dezen maatregel door een wettelijk voorschrift moeten worden afgedwon gen, indien zij niet uit eigen beweging wordt opgelegd. Verschillende wegen om hiertoe te geraken worden aangegeven, o.a. aan vulling van art. 170 der gemeentewet in dien zin, dat gemeentelijke loon- en salarisregelingen worden onderworpen aan de goedkeuring der kroon. Voorts zal het evenwicht moeten her steld tusschen de salarissen en loonen van het rijkspersoneel en van het per soneel in dienst van publiekrechtelijke lichamen. Een der voornaamste bedenkingen tegen het door de gemeenten gevoerde fin,anciëel beheer is, dat de gemeente besturen in de gunstige jaren voor 1930 een behoorlijke reserveering hebben achterwege gelaten, hetgeen blijkt, be halve uit den sterk gestegen schulden last van omstreeks f 850 millioen in 1919 tot f2100 millioen in 1929, d.w.z. een vermeerdering met meer dan 150 pCt. (de rijksschuld steeg in diezelfde jaren met 10 pCt.), uit het feit, dat bij de gemeenten de telkenjare ver boven de raming uitgaande middelenopbreng sten niet hebben geleid tot batige reke ningsaldi, die voor buitengewone schuldaflossing zijn aangewend, maar dat de gemeenten de stijging van haar gewone uitgaven met de abnormale stijging van het volksinkomen gelijken tred doen houden. Verder wordt voorgesteld: een ver mindering met 15 pCt. van de uitga ven voor materiëele en overige behoef ten (bezuiniging plm. f 2.850 000) en van de door het rijk verleende subsidiën, niet berustend op wettelijke regeling of contractueele verplichting (bezuiniging rond f 1 millioen), een vermindering met gemiddeld 25 pCt. van gratificatiën (bezuiniging rond f240.000); een wijzi ging van het reisbesluit (bezuiniging f855.000), meer doeltreffender toepas sing van het Instituut voor Arbeids overeenkomsten. O.m. wordt in overweging gegeven de facultatief gestelde bepaling in art. 2 van genoemd K.B. betreffende de gevallen, waarin arbeidscontractanten in dienst kunnen worden genomen in im peratieven zin te wijzigen. Ook wordt voorgesteld artikel 6 van het Alg. Rijksambtenarenreglement zoo danig te wijzigen, dat het instituut der tijdelijke ambtenaren komt te vervallen, uitgezonderd in de gevallen waarin men iemand, alvorens hem in een bestaande organieke functie in vasten dienst aan te stellen, tijdelijk op proef wil laten In de Betuwe heerscht groote bedrijvigheid nu de kersenpluk in vollen gang is. Manden vol met het heerlijke ooft verlaten de boomgaarden. dienen. De hier boven genoemde bezuinigin gen (waarbij de algemeene inkrimping van de personeelformaties met 12 pCt. bij alle departementen zal worden toege past, na advies van een beperkte com missie van hoofdambtenaren) geven een totale bezuiniging van f28.945.000. Voorts worden op verschillende be- grootingshoofdstukken bijzondere bezui nigingsmaatregelen voorgesteld. Hier door wordt op Buitenlandsche Zaken f323.000 bezuinigd; op Justitie (o.a. door afschaffing van 50 kantongerech ten en van rechtbanken te Roermond, Zutphen, Tiel, Dordrecht, Alkmaar en Winschoten) f3.140.000; op Binnenland- sche Zaken en Landbouw (o.a. door een verlaging met 15 pCt. van den werkloozensteun) f 1.697.000; op Onder wijs (o.m. door vermindering van 10 pCt. op de kosten van het Hooger On derwijs, concentratie van openbare la gere scholen, U.L.O.-scholen enz., door voering van de 45-schaal enz. einz.) f 15.404.000; op Financiën f4.882.000; op Defensie (o.a. door besparing van 10 pCt. op de kosten van de Marine- en legerorganisatie) f7.503.000; op Wa terstaat (o.a. door vervanging van het wegenfonds door een rijksverkeersfonds en uitstel van de Noord-Oost-inpolde- ring van de Zuiderzee) f25.305.000; op Arbeid, Handel en Nijverheid f 13.297.000; en op Koloniën f 1.340.000. Met de reeds genoemde algemeene bezuiniging van f28.945.000 geeft dit een totaal bezuiniging van f 101.866.000. Gezien het feit, dat in de latere jaren het uitgavenpeil sterker is gestegen dan het volksinkomen, terwijl het be lastbaar inkomen in de naaste toekomst met 30 tot 50 pCt. zal blijken te zijn gedaald, acht de commissie de moge lijkheid geenszins uitgesloten, dat deze besparingsvoorstellen nog slechts een eerste schrede zullen vormen op den moeilijken weg der budgetverlaging, die spoedig door een tweeden stap van niet mindeg- verre strekking ge volgd zal moeten worden. DE REGEERING ZAL HET RAP PORT AANVAARDEN. Naar het „Hbld". verneemt wordt in de hoogste ambtelijke kringen te 'sGravenhage aangenomen, dat de re geering het rapport-Weiter aanvaarden zal, omdat geen andere weg voor dras tische bezuiniging mogelijk is gebleken. Een opdracht om de wetsontwerpen samen te stellen, welke het gevolg zijn van het aanvaarden van de voornaamste voorstellen der commissie, is echter nog niet officieel verstrekt. Alleen bij het opmaken van de rijksbegrooting wordt met de voorstellen reeds rekening ge houden. Onder deze omstandigheden krijgt de publicatie van het rapport dus meer algemeene beteekenis. DE MET OP KOPERSLAGER WIJK, in de voormalige Mandenmakerij „De Vlijt" beveelt zich beleefd aan voor alle voorkomende KOPER-, LOOD- en ZINKWERKEN. Nette afwerking tegen concnrreerende prijzen. Bestellingen voor He us den worden aangenomen Zustersteeg O 115. Markt 91 Tel. No. 22. Hengelsportliefhebbers JE ADRES IS en BLIJFT te HEUSDEN EN GROS. EN DETAIL. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Kan een minderjarige voor door hem gemaakte schulden worden ver volgd? En zoo niet, zijn dan zijn ouders verplicht die schulden te be talen N. Een vader. Van i Augustus 1931 tot 1 Janu ari d.a.v. ontving ik als salaris f 2354. Na dien ontving ik tot 1 Mei d.a.v. f 150 per maand, zulks tot wederop- zeggens. Sedert Februari ben ik niet meer in functie. Hoe moet ik nu dat bedrag voor de belasting opge ven J- J- J- Wanneer aan eene dagdienstbode ge neeskundige behandeling is verleend, wie moet dan de kosten aan den dokter be talen Toen de dokter zijn rekening indiende, was bedoelde dienstbode intus- schen van betrekking verandert. Een abonné. Kosten van verpleging en genees kundige behandeling komen alleen voor rekening van den werkgever bij inwonend personeel. Een dagmeisje 'is niet inwonend, dus behoeft hare ziekte niet door den werkgever te worden bekostigd. Ik heb in het Nieuwsblad gelezen, dat iemand het recht heeft, een kat die kui kens weghaalt, te dooden. Maar mag men dat doen, door het dier terpentijn in den bek te gieten, zoodat het 8 dagen ligt te martelen en niets kan gebruiken Een dierenbeschermer. Wanneer iemand een kat wil doo den door het dier terpentijn in den bek ,te gieten, maakt zoo iemand zich schuldig aan dierenmishandeling en is hij ingevolge art. 254 van het Wetboek van strafrecht strafbaar. Eene dienstbode is per jaar gehuurd, doch gaat eiken avond naar huis en ont vangt haar loon per week. Wanneer zij geneeskundige behandeling noodig heeft, wie moet dan de doktersrekening betalen B. V. Als de dienstbode geen nachtver blijf heeft in het huis van haren werkgever is zij geen inwonende dienstbode en heeft de werkgever de kostön eener ziekte, waaraan zij lij dende is, niet te betalen, bij inwo nende dienstboden daarentegen moet de werkgever de kosten eener ziekte gedurende een bepaalden tijd te zij nen laste nemen. Mag ik na het sluitingsuur van mijn winkel personen in mijn huiskamer ontvangen en daar aan hen verkoopen of met hen besprekingen houden over aan het aan hen verkoopen op den volgenden dag? Zaltbommel. Een winkelier. Art. 7 der Winkelsluitingswet zegt dat het verboden is gedurende den tijd, dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn, in, vóór in de onmiddellijke nabijheid van of van dien winkel of het daarbij behooren- de winkelhuis uit, iemand te bedie nen. Afleveren in de huiskamer is dus verboden maar daar koopover eenkomsten sluiten of besprekingen houden voor latere leveringen, mag gerust. Hoeveel mag ik voor mijn spreekkamer en wachtkamer aftrekken van de huis huur, die f1000 bedraagt, voor de per- soneele belasting Indien ik voor mijn werkkring de in de huur begrepen garage in gebruik neem, hetzij voor auto, hetzij voor rijwiel, kan ik dan ook de garage voor aftrek opgeven X. Arts. Zoowel uw spreekkamer als uw wachtkamer zijn voor cle personeele belasting vol belast. Voor de inkom stenbelasting kunt U echter wel een bepaald bedrag terzake betaalde huur voor het deel van het huis, dat ge bezigd wordt voor beroepsdoelein den, aftrekken. En ditzelfde geldt ook voor de garage. Door mijn tuin loopt vanaf mijn schuur een rijweg voor mijn auto, die uitloopt op den openbaren weg. Nu gebeurt het dikwijls dat vlak voor mijn uitgaDg op den openbaren weg een auto wordt ge plaatst en de bestuurder zich verwijdert, zoodat ik met mijn auto niet op den openbaren weg kan komen. Wat is daartegen te doen N. L. K. Het best is dat U tot den raad uwer gemeente een verzoek richt om in de politieverordening eene bepa ling te willen opnemen, waarbij ver boden wordt het parkeeren op de openbare straten, wegen of pleinen voor uitgangen van particuliere we gen of voetpaden, welke op een open baren weg uitloopen en wel op dus danige wijze dat het gebruik waar voor de particuliere weg of het par ticulier voetpad is bestemd, verhin derd wordt. We geven hierbij slechts eene zeer vluchtige redactie aan, op welker volmaaktheid wij allerminst aanspraak willen maken. Als abonné op uw blad wenschte ik een paar vragen te stellen ten eerste ik heb nu in drie jaar geen bericht gehad van de Raad van Arbeid te Tilburg, hoeveel er jaar lijks bii mijn boekje bijgeschreven wordt, verleden jaar heb ik er speci aal om verzocht, en nu onlangs weer, maar ik krijg gewoonweg geen ant woord terug, hoe moet ik nu verder handelen, om datgene waar ik toch recht op heb te krijgen ten tweede als man en vrouw ge woon in gemeenschap van goederen getrouwd zijn, een van beide komt te overlijden, bijv. de man. kan dan de familie van de man bii de vrouw nog rechten doen gelden over de nalatenschap van de man, er zijn geen kinderen van het huwelijk, of is dan alles van de vrouw. A. V. Antwoord op vraag a: Jaarlijks moet de rente worden bijgeschreven op het renteboekje, welk boekje mo menteel bij den Raad van Arbeid te Tilburg is vervangen door eenver- effeningskaart. Schrijf U nog eens per aangeteekenden brief en als U dan geen antwoord krijgt wend U dan met een gemotiveerd schrijven tot den Minister van Arbeid. Antwoord op vraag b: Wanneer er geen kinderen zijn en er bestaat ook geen testament dan is de ge- heele nalatenschacp van den man voor de vrouw. t Iemand huurt een auto om die zelf zonder chauffeur te berijden. Hij krijgt eene aanrijding en de schade aan de door hem aangereden auto bedraagt f140. De schuld ligt bij hem doordat hij niet voldoende is uitgeweken. Wie is nu aansprakelijk voor de schade, hij die de auto bereed of de eigenaar W. Een chauffeur. Ingevolge het tweede lid van Ar tikel 25 der Motor- en Rijwielwet is de eigenaar in dusdanig geval aan sprakelijk. ROTTERDAM, 12 Juli. Op de veemarkt waren heden aange voerd 214 paarden, 42 veulens, 225 ma gere en 77 vette runderen, 345 vette kalveren, graskalv., 563 nuchtere kalveren, 43 schapen of lammeren, overloopers of varkens, 23 biggen, 8 bokken of geiten. Per Va Koeien 15—19 29—31 34—36 Ossen 17|-20 27—29 32|—35 Stieren 17*—19 21—22^ 24-26 Vette kalveren 2279—277, 327s—35 44—46 per stuk 1 Melkkoeien f120 f230 Kalfkoeien f 120 a f240 Stieren f 60 a f 290 Pinken f 30 f 90 Graskalveren f af Vaarzen f 90 a f 150 Werkpaarden f 130 f 300 Slachtpaarden f100 k f180 Veulens f 80 f180 Hitten f af Biggen f 4 a f 8 Nuchtere fokkalv. f 8 a f 15 id. slachtkalv. f 3 a f 7 Biggen per week f 0.40 f 0.80 's HERTOGENBOSCH, 13 Juli. Op de markt van heden waren aange voerd 1667 stuks, 775 stuks hoornvee, 761 biggen, 34 zeugen, 20 schapen of lammeren en 77 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f170 tot f230 per stuk Kalfvaarzen 140 220 90 160 Magere Ossen en Koeien Vette Ossen en) le kw. 2634 p. pond Koeien 2e 2330 Pinken van f 80.— tot f 140.— p. st. Zeugen 35.65.— Biggen 6.— 10.— Schapen Lammeren 8.12 Aanvoer vet vee als vorige week, han del stug. Kalfkoeien en vaarzen kleine aanvoer, trage handel. Pinken prijshoudend. Magere ossen en koeien voor weide, han del gedrukt. Vette varkens en biggen, handel flauwer, iets lagere prijzen. Scha pen flauw. Afloop der markt stug.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 7