Zóó gaat het niet Bil miner Beslaat uit 2 Siaflen „WIlTia". 5. P. tiskhcyza (o's Bank KV. GLAS IN LOOD Und van alten a UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. f Gediplomeerd Opticien. let Besumigiagsiappert Agentschap van de Anisterdamsche Bank JU, Amsterdam. Ruka Instrument. zusterhuis 6. No. 5246 Vrijdag 22 Juli 1932. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Eerst even bij NORT een Bril aanpassen met het nieuwste De juiste Bril voor ieder oog. Meivvijn 55 Witte Bessenwijn 50 Roode Bessenwijn per heele flesch Pijpkaneel per ons 16 jg Vanillesuiker, Vanille- j| stokjes, Candygruis. |j A BAAIJENS Botermarkt 88 - HEUSDEN telefNo. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredleten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SST Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA DE DIEFSTAL TE ZEVENHUIZEN. Een vergissing in het spel. Zooals gemeld, zijn in den nacht van Zondag op Maandag bij den landbou wer J. C. Kooyman in het Noordein de te Zevenhuizen drie varkens ont vreemd. Het onderzoek heeft spoedig licht in deze zaak gebracht. De oom- EEN ZONDERLINGE INBREKER. In een van de gemeenten in het West- land, meende de tuinder G. omstreeks het middernachtelijk uur, geritsel en fluisterende gesprekken in de omgeving van zijn woning te hooren. De man dacht dadelijk aan inbrekers. Hij voorzag zich van een wapen, trad naar buiten en zag juist een persoon het erf van zijn woning afdraven. Sta of ik schiet, dreigde de tuin der, en de vermoedelijke dader stond liever, dan dat werd geschoten. Toen volgde een kennismaking met den vluchteling, die met de dochteil des huizes had staan praten en vermoe delijk eens de schoonzoon van dien: achtervolger zal worden. Plaatselijk Nieuws. IliiiiienlaiKl. Vakkundigs afwerking, Concorreerende prjjzea. Moderne ontwerpen. j. VERSCHUUR HEUSDEN. missionair W. Snoek had een expediteur opgedragen, om drie varkens van den landbouwer G. Kooyman te Moerca- pelle des nachts te laden en naar Rot- j terdam te vervoeren. De expediteur 1 heeft den naam J. Kooyman verstaan. Hoe dit zij, de varkens van den land- j bouwer J. C. Kooyman werden des nachts gehaald en naar Rotterdam ge bracht. Ze zijn direct geslacht, zoodat neg een ov.reenkom t /al moeten wor den getroffen over de financieële schade. o SCHIPPERSKNECHT TE DUIS BURG GEDOOD. Op het te Duisburg liggende Rijn schip No. 71, der Maatschappij „Vul- caan" te Rotterdam, ontstond twist tus schen den zoon van schipper L. van genoemd schip en den 25-jarigen schip persknecht P. Snoodijk, domicilie heb bende te Rotterdam. S. kreeg hierbij twee slagen met een bezem op het hoofd, die zoodanig aankwamen, dat hij binnen een uur in het Homberger ziekenhuis te Duis burg overleed. Schipper L. heeft zich met zijn zoon bij de politie aangemeld, waarop de dader in bewaring is gesteld. HEUSDEN. i RIJWIELBELASTING. Sedert eenige dagen zijn op de kan toren der posterijen verkrijgbaar de rijwielbelastingplaatjes voor het belas tingtijdvak van 1 Augustus a.s. tot 311 Juli 1933. 1 De controle op het gebruiken van! geldige belastingpha jes wordt dadelijk na den aanvang van het nieuwe belas tingtijdperk ingesteld. Zaterdag- en Zondagmiddag was er bij de Eerw. Zusters tentoonstel ling van de nuttige en fraaie handwer ken, door de leerlingen in het afge- Ioopen cursusjaar in de verschillende klassen vervaardigd. Er was veel eni velerlei, doch alles getuigde van groot te toewijding en accuratesse, waarmee de Eerw. Zuster Aniceta, hoofd der in richting, hare leerlingen opleidt. Het bezoek zal dan ook ongetwijfeld velen overtuigd hebben van het nut der in stelling. Naar we vernemen, wordt de heer J. Meinders, alhier, ambtenaar van den Raad van Arbeid, binnenkort overgeplaatst naar Tilburg, terwijl voor hem hier geen opvolger wordt benoemd. Bij het te Waalwijk gehouden examen voor de Ned. Handelscorrespon dentie van de Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen, slaagde de heer Arie Bouman Jr. alhier. De wedstrijd van Woensdagavond, tusschen de v.v. „L.O.N.G.A." en een combinatie van „D.V.O." en „Hollandia" uit Haarsteeg, werd door de gasten met 42 gewonnen. ALMKERK. Naar wij vernemen, heeft de heer G. Groeneveld, alhier, bedankt als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Belanghebbende dezer gemeente, welke hunne belasting van honden over 1931 nog niet hebben voldaan, kunnen dit thans nog doen voor 1 Aug, a.s., zonder bijbetaling van boete. NIEUWS voor het Land van Mensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard M. KORT GQRINCHEM Het rapport van de Staatscommis sie voor de verlaging van de rijks uitgaven d.i. het rapport der com missie Welter, is een paar weken geleden verschenen. De commissie werd eind October 1931 ingesteld en als we nu letten op den nog korten duur van haar bestaan dan moeten we erkennen dat de com missie hard heeft gewerkt. In overeenstemming met de haar verstrekte opdracht heeft de commis sie als opzet aangenomen eene al- gemeene verlaging van het peil der uitgaven, met handhaving dus voor zooveel mogelijk van hetgeen bestaat, met instandhouding van de organisa ties der diensten en administraties, welke de Staatstaak uitvoeren. Voor afbraak is naar het oordeel der com missie,. het tijdstip thans nog niet gekomen. Met de, commissie zijn wij het vol komen eens dat bijna elke besnoei ing van hetgeen bestaat, vaak in den loop van lange jaren gegroeid, heel dikwijls schade doet aan per soonlijke belangen en soms ook aan zakelijke en dat wie daarvoor uit den weg wil gaan, het bezuinigen achterwege moet laten. En ook dee- len wij de meening der commissie dat het kleinere belang bii het groo- tere moet achterstaan. Maar nu is het de vraag of de commissie wel steeds juist is geweest bii hare beoordeeling wat grootere en kleinere belangen zijn en dan komt het ons voor dat zii meerma len heeft misgetast. En met name noemen we dan dat zii blijkbaar de belangen van het plattelandsteeds tot de kleinere rekent en daardoor dan het platteland in heel veel groo- ter mate het kind van de rekening doet worden dan de steden. Ten dui delijkste blijkt dit hieruit dat de com missie aan het platteland meerdere instellingen ontnomen wil zien, welker verdwijning al buitengewoon weinig invloed uitoefent op den toestand van 's lands financiën. Door zoo enorm veel aan het platteland te ontne men werkt men er in hooge mate toe mede om het platteland weer te brengen in een toestand van ach terlijkheid. waaruit het de laatste hal ve eeuw bezig was zich te onttrek ken. Bestaande postkantoren worden gedegradeerd tot hulpkantoren en hulpkantoren tot poststations. Het aantal uren. waarop de kantoren ge opend zijn. is zeer aanzienlijk inge krompen en het aantal postbe stellingen en postverzendingen is verminderd. De industrie ten platte- lande ondervindt hierdoor uit den aard der zaak groot nadeel, die in de stad ontgaat dit. Ontvangkantoren voor rijksbelas tingen zijn of worden in grooten ge tale opgeheven, natuurlijk alleen weer op het platteland. Een vraagbaak in belasting-aangelegenheden is daar door weer verdwenen en zij die in het ressort van het opgeheven kan toor wonen, moeten zich nu vaak naar hun op grooteren afstand gelegen kantoor begeven, om de gewenschte inlichtingen te kunnen bekomen. Ambtenaren van de Raden van Ar beid. die tot nog toe in plaatsen buiten de gemeente, waar een Raad van Arbeid is gevestigd, woonden en van daaruit hun dienst deden, moeten hun woonplaats overbrengen naar de gemeente, waar de Raad is gevestigd. En dit heeft zijne hoogst bedenkelijke zijde als men weet, dat vooral op het platteland de liefde voor de zgn. zegeltjespiak- kerii enz. al zeer gering is en een ambtenaar, die zijn menschen kent en met hen weet om te springen, van een niet te onderschatten be lang is. Een ambtenaar, die niet op het platteland woont en ziin men schen aldaar dus slechts zeer opper vlakkig kent, treedt uit den aard der zaak te ambtelijk op. weet de plattelanders niet te pakken en kan daardoor moeilijk invloed uitoefenen om den geest van verzet tegen al wat sociale wetgeving is. te tem peren. Ook lezen wij in het rapport „Wei ter" dat voorgesteld wordt om 50 kantongerechten d.i. precies de helft van liet aantal bestaande, op te doe ken en natuurlijk zijn ook dit weer bijna uitsluitend plattelandsche kan tongerechten. De argumenten, welke zoo krachtig pleiten voor het bestaan van kantongerechten op het platte land. willen we thans niet meer noe men, daar wii ze reeds meermalen naar voren hebben gebracht en wii niet in herhalingen willen vervallen. Op één ons inziens ter zake ge- heel verkeerd inzicht der commissie willen wii echter wiizen. Het voorstel om 50 kantongerech ten te doen verdwijnen grondt de commissie op statistische gegevens j betreffende het aantal behandelde ci viele en strafzaken. En daarin zit eene grove fout. Immers worden voor het Kantongerecht ook behan deld extra-judicieele aangelegenheden als familiezaken enz. en daar mede houdt de commissie in het ge heel geen rekening. Ook vergeet de commissie dat de Kantonrechter op het platteland de vraagbaak en ver trouwensman van zeer velen is en dat hii in familiezaken en familie twisten dikwijls met succes tusschen beide treedt. De commissie verzuimt dus de taak van den Kantonrechter op het platteland in haren vollen omvang te beschouwen. En hoe nu met de uitvoering der Crisis-Pachtwet, welke 1 Juli j.l. in werking trad Wie kan beter in pachtzaken optreden, de Kantonrech ter, die kennis van zaken heeft met betrekking tot landbouw en veeteelt, welke kennis hij heeft opgedaan door zijn langdurig verblijf op het platte land en den omgang met ziine bewo ners of de Kantonrechter, die altijd, bii wijze van spreken, naar straat keien heeft gekeken en nauwelijks weet dat er een platteland bestaat met zijn bijzondere en eigenaardige nooden en behoeften De commissie Weiter wordt bii haar voorstel tot opheffing van kan tongerechten gerugsteund door het rapport der commissie Bosch van 1923 en de meening van de regeering ter zake d.i. de bekende meening van den Minister van Justitie Mr. Donner. En hoe zit het nu met de be zuiniging. welke men denkt te ver krijgen door berooiing van het plat teland Eerstens bii de post. Of de be zuiniging daarbii zoo groot zal ziin als de commissie in cijfers uitdrukt, valt te betwijfelen. Is het b.v. be zuiniging wanneer men een 42-jari- gen brievenbesteller die er een an der beroep bij uitoefent en gaarne op wachtgeld wil komen, op wacht geld gaat stellen en den dienst, die door zijn uittreden niet door ande re bestellers kan worden waargeno men, door een hulpbesteller laat ver richten, die daarvoor natuurlijk be taald moet worden En zoo zouden we meer kunnen noemen. In de tweede plaats, de ontvang kantoren. Niet gaarne zouden we ont kennen dat door opheffing van een groot aantal hunner eene aanzien lijke besparing wordt verkregen. Maar. aldus vragen we ons af. zou die besparing op geen andere wijze te vinden zijn geweest, waardoor het platteland niet zóó gedupeerd zou zijn geworden b.v. door mindere per soneelsbezetting der kantoren. Ten derde de Ambtenaren van den Raad van Arbeid. Het groote finan- cieele voordeel hunner verplaatsing naar de gemeente van vestiging van hunnen Raad kunnen wii niet inzien en wij vragen ons dan ook af waar om die menschen ook al weer aan het platteland worden ontnomen. De kantongerechten noemden we in de vierde plaats. Het rapport Wei ter zegt dat het opheffen van 50 kantongerechten eene uiteindelijke besparing van f 350.000 per jaar be- teekent. Wanneer de Minister voortgaat met zijne de laatste jaren gevolgde wijze van handelen om zooveel mo gelijk aan één Kantonrechter twee kantons toe te vertrouwen, hetgeen nog met verscheidene kantongerechten mogelijk is, dan bedi'aagt de bespa ring zeker niet meer dan f 300,000 en als het dan door wetswijziging nog mogelijk wordt dat een Grif fier ook twee kantongerechten kan waarnemen dan kon stellig nog ten allerminste f 100,000 bezuinigd wor den, zoo dat dan met handhaving y>. d. bestaanden toestand, nog eene bespa ring v. f 200,000 per jr. zou worden verkregen. En voor dit bedrag zou dan een eind moeten worden ge maakt aan het leven van 50 plat telandsche kantongerechten! Is het niet te dwaas om te noemen! Van harte hopen wii dat, indien de te genwoordige leden onzer volksverte genwoordiging blijk mochten geven om het rapport Welter in ziin ge heel te volgen d.w.z. ook wat be treft de dupeering van het platte land. de kiezers van allepolitieke partijen in 1933 mannen of vrou wen in de 2e kamer zullen brengen, die een open oog hebben voor de belangen van het platteland. seerd waren, konden zij ze niet in ontvangst nemen. Het tweetal keer de weer huiswaarts en onderweg ver klaarde de vrouw niet meer met S. te kunnen samenleven. Deze ontstak daarop in woede en greep bii het tramhuisje in de Van Diemerbroek- straat zijn vrouw bij de keel. haalde een mes uit zijn zak te voorschijn en bracht haar daarmede vier ste ken in het hoofd en een steek in den linker bovenarm toe. Hevig bloedend zeeg de vrouw, die luid om hulp riep, ineen. Op haar hulpgeroep snel den voorbijgangers toe, die S. weldra overmeesterd hadden. Dr. Moeys was spoedig op de plaats van den aanslag -aanwezig en verbond de gewonde vrouw. De echtgenoot meldde zich op het politiebureau, waar hij in arrest werd gesteld. De vrouw werd per politie auto naar het bureau overgebracht, waarna zij, na verhoor, naar haar woning is vervoerd. o VROUW MET EEN MES GESTOKEN. De man gearresteerd. Dinsdagmorgen heeft in de Van Diemerbroeckstraat te Nijmegen ze kere S., 27 jaar oud, zijn echtge- noote, die hem had verlaten, eenige messteken toegebracht. Het echtpaar S. is afkomstig uit Nijmegen, doch woonde te Schiedam, waar de man werkloos was. De vo rige week Woensdag heeft de vrouw haar echtgenoot verlaten om naar haar ouders te Nijmegen terug te keeren. Zaterdag is ook de man naar Nijmegen gekomen om te probee- ren een verzoening te bewerkstelli gen de meubels zond hii vooruit. 's Morgen nu begaf het echtpaar S. zich naar het station om de meubels te gaan afhalen. Daar deze echter aan de ouders van mej. S. geadres- O— Woensdagmorgen werd alhier, de H. Kindsheid gehouden. Te 9. uur werd een plechtige H. Mis op gedragen voor 't genootschap, door den hoogeerw. heer deken waarna' de plechtige opdracht der kinderen aan 't Kindje Jezus. Daarna vond een korte ommegang! der kinderen plaats met het versier de beeld en na afloop daarvan wer den deze getracteerd. Naar we vernemen zal de trek king der loterij ten bate van de dam club V. D. alhier, plaats hebben a.s. Maandag 's avonds 8 uur in hotel „Het Wapen van Amsterdam".

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1