Marktberichten. Rivierbericliteii. Plaatselijk Nieuws. op een dergelijke wijze staan te sukke len en te prutsen, wordt het hoog tijd, dat er een vrouw bij komt om de zaak te „erledigen". De vrouw kwam en ze was 20 jaar en heette Betsie Knol. 't Was de „right woman on the right place", want ze was een verdienstelijk lid van „Zwemlust" en plompte zoo van de brug af in het water, nam den 45-jarigen menschenredder onder haar arm en zette hem op den kant. Daar staan wij mannen, nou! O— JEUGDIG AVONTURIERTJE. De 13-jarige H. M. uit Roermond, die sinds Dinsdagochtend uit de ouder lijke woning was verdwenen, is te Ven- lo door de politie aangehouden. Het bleek, dat het ventje in Roermond een fiets had weggenomen en daarmede naar Venlo was getoerd. Hier had hij zijn karretje voor een beter exemplaar, dat hij op straat vond staan, geruild en zette daarop welgemoed zijn uitstapje voort, tot de politie er een eind aan maakte. Door de Venlosche politie is de jon gen naar Roermond teruggebracht. O— ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE ROOSENDAAL. Te Roosendaal kwam de heer Schonk uit Ginneken met zijn vrachtauto langs de Bredasche laan gereden. De wagen De boerderij brandde tot den grond toe af. Een groote voorraad hooi en een aantal machines werden eveneens een prooi der vlammen. Een kleine hooikamp en een bijgebouw, alsmede eenig meubilair werd gespaard. Het geheele bedrijf was verzekerd. Vervolg raadsverslag ANDEL. De Voorzitter zegt, dat door den raad indertijd bezwaren zijn inge diend tegen de verordening voorden gemeenschappelijken vleeschkeurings- dienst. Den achtsten Juni heeft het college van Ged. St. aan B. en W. bericht, dat de aangevoerde motieven geen wijziging in zijn standpunt kan brengen. Het coll. blijft van oordeel, dat het billijk is, dat het stemrecht geregeld blijft, als door Almkerk in de verordening is bepaald, omdat een grootere gemeente grooter belang bij den dienst heeft dan een kleine. Ged. St. verzoeken daarom de verordening te willen vaststellen, omdat zij an ders een Koninklijke beslissing zullen uitlokken tot gedwongen samenwer king. B. en W. hebben er nog eens over nagedacht en hoewel hun bezwa ren blijven bestaarp zouden zij den raad thans willen adviseeren deze ver ordening maar vast te stellen. Er zijn in den tegenwoordigen tijd grootere werd''Tor6zijn" vrou"w, témlji Problemen op te lossen waarvoor al achterin de moeder van deze laatste was gezeten, met naast zich een vrou welijk familielid. Mevr. Schonk passeerde een vracht wagen en wilde daarna weer rechts van den weg gaan rijden. Door de groote vaart sloeg de wagen om, vloog tegen een boom en kwam tenslotte over een sloot en een heg in een bouwland te recht. De heer S. bleek slechts zeer licht aan het gelaat te zijn gewond. Mevr. SchonkMazola bleek een zeer ern stige hoofdwonde te hebben bekomen. Terwijl haar borstkas was ingedrukt. Zij overleed na 10 minuten. De moeder van mevr. S. bleek eveneens ernstig te zijn verwond. Ook het vrouwelijk fa milielid was er vrij ernstig aan toe. o BOERDERIJEN AFGEBRAND. Tengevolge van hooibroei is de boer derij van den veehouder Schrama on der de gemeente Nieuwveen geheel afgebrand. Hoewel de brandspuiten van Nieuwveen, Mijdrecht en Uithoorn het vuur bestreden, slaagde men er slechts in een klein gedeelte van het huisraad in veiligheid te brengen. Alles wast verzekerd. Te Elden (gemeente Eist) is een kapitale boerenhofstede van de Dullert- 'stichting te Arnhem en bewoond' door het gezin Smit, afgebrand. De oorzaak moet gezocht worden in hooibroei. De motorspuit van Eist was spoedig ter plaatse, doch kon bij gebrek aan water niets uitrichten. Het huis raad kon gered worden. Ook het vee kon in veiligheid gebracht worden. Het huis was verzekerd. Onder Edens nabij Wommels is de boerderij bewoond door G. Hettema van le aandacht noodig is, dan de kwes tie van een vleeschkeuringsdienst. Wel zouden B. en W. aan Ged. St. willen berichten, dat de raad bij zijn standpunt blijft, dat het aantal zielen van een gemeente niets met het stem recht van den Burgemeester te ma.ken heeft, trouwens het doel van de Com missie van toezicht is alleen te zor gen dat de dienst goed functionneert, hij moet dit voor een kleine gemeen te evengoed doen als voor een groo tere gemeente. De raad deelt dit standpunt. Het denkbeeld van den Voorzitter om Ged. St. te berichten dat de raad er mede accoord kan gaan dat een Bur gemeester, al is hij dit over meerdere gemeenten slechts één stem zal uit brengen, wordt door de leden ver worpen, zij willen zich onder protest neerleggen bij de bepaling dat voor iedere 500 zielen eener gemeente, door den Burgemeester of zijn plaats vervanger één stem zal worden uit gebracht. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. De begrooting 1932 wordt gewij zigd overeenkomstig het voorstel van B^ en W. De Voorzitter deelt den raad mede dat uit Andel 7 werkeloozen, uit Giessen 3 en Rijswijk 5 te werk zijn gesteld bij de werkverschaffing in den polder Pauluszand. Een poosje zijn er uit Andel 8 geweest, omdat in Rijswijk een werkelooze tijdelijk elders werk had gevonden. Spr. had gevraagd, om er een paar meer te werk gesteld te krijgen, doch dit is hem niet mogen gelukken. Steeds is men nog bezig een ander object van werkverschaffing te zoeken, of dit klaar gespeeld zal worden, weet spr. niet. Het is in den Bosch wat tegen- ien eigendom van de Diaconie van gevallen, men heeft daar niet die Franeker, afgebrand. Een varken metsubsidie kunnen krijgen, waarop was biggen kwam in de lammen om. 1 e- j gerekend, bovendien is door den vens gingen 120 wagens hooi verloien. jJaag 00k n0g geen beslissing geno- Verzekering dekt de schade. Door onbekende oorzaak brandde Za terdag de boerderij van den landbou wer W. Brandwacht te Luttenberg, ge meente Raalte, tot den grond af. Be halve het meubilair gingen in de v!am men. Het is wel jammer, want tus- schen Wijk en Meeuwen zouden een f 70,000 verwerkt kunnen worden. Het zou erg jammer zijn als het niet kon doorgaan, maar het plan is tegenge- gewerkt van een zijde, waarvan men men 18000 pond ho5 en twee varkens Ijf' "ie' zou verwachten. Spr. hoopt verloren. Verzekering dekt de schaade. I dat hf nof '«echt zal komen, van- j avond wordt er weder een vergade- Zaterdagmorgen is brand uitgebroken over gehouden, doch hij heeft in de boerderij van G. Roolvink achter de Vlieghaven Twenthe onder Lonne- ker. In de boerderij waren 15 last hooi geborgen. De bewoners werden in hun 1 er niet meer die gunstige verwach ting van, die hij er van heeft gehad. Bij de werkverschaffing in Paulus zand kan met goed werken f 12, slaap verrast. Het gelukte slechts met Per week worden verdiend, plus f 1, groote moeite de zeven kinderen van voor rijwielvergoeding; zij die er wil- R. in veiligheid te brengen. De vlucht ilen blijven overnachten, mogen een was zoo overhaast, dat de kleeren niet uur 'anger werken. Zij hebben ge- meer konden worden meegenomen, zoo- klaagd dat zij er niet kunnen komen. dat de buren voor kleeren moesten zor gen. Het vee kon nog gered worden, maar overigens is alles verloren gegaan. Ook een bedrag van f 200 aan bankpa pier ging in de vlammen op. De brand weer was niet uitgerukt, omdat, toen ze gewaarschuwd werd, de hoerderij reeds geheel tegen den gronaTag en er toch ook geen bluschwater in de nabijheid was. De schade wordt door verzekering gedekt Spr. heeft dit meegedeeld aan den Inspecteur en den Opzichter der Hei demaatschappij, doch hij heeft daar over nog geen antwoord ontvangen. Als aan het Noorderafwateringska naal kan worden begonnen en het zou kunnen geschieden, zooals spr. het heeft voorgesteld, zouden de werke loozen veel dichter bij huis te werk gesteld kunnen worden, die uit An del zouden onder Babiloniënbroek het is niet zoo'n hapje om zoo'n eind te fietsen. De Voorzitter gelooft niét, dat het in het belang der werkeloozen is, dat hierover veel in het openbaar wordt gezegd, hij wil zpo dadelijk hierover in besloten vergadering het een en ander wel meedeelen. De heer Hoesen acht een uur lan ger werken voor hen, die in Paulus zand blijven overnachten ook te ge ring, zij verdienen daardoor slechts óX24 fi,44 per week, daarvoor kunnen zij niet in een keet overnach ten. De Voorzitter zegt dat dit aan het vorige vastzit, ook hierover zal hij zoo dadelijk nadere inÜchtingen ge ven. De heer Hoesen zou de menschen die elders werken en daardoor veel slijtage aan hun kleeding krijgen, een toelage willen vaststellen voor hun schoeisel. Hij zou daarvoor een com missie in het leven willen roepen en de gemeente doen aansluiten bij het crisisfonds. Als de gemeente 5 ct. per inwoner geeft, ontvangt zij daarvoor 10 ets. terug. De Voorzitter antwoordt dat door hem de kwestie van een crisiscomité van alle zijden reeds is bekeken, in de meeste plaatsen is deze instelling een mislukking gebleken. Bovendien is het niet aan den raad een derge lijk comité in het leven te roepen. B. en W. zijn daarvoor aangewezen, de raad kan dus alleen B. en W. ver zoeken hiervoor stappen te doen, over stemmen heeft geen zin. Het is evenwel de vraag of het nu wel de geschikte tijd is om tot oprich ting van een crisiscomité over te gaan, men weet wel waarvoor men nu staat, echter niet waarvoor men zal komen te staan. Spr. vreest, dat er een tijd zal komen, waarin het harder noodig zal zijn; dit is de re den waarom B. en W. er nog niet toe overgegaan zijn, daarbij is het geen men krijgt zeer gering. De heer Verwijs hoort den heer Hoesen spreken over het verstrekken van toeslag aan de werkeloozen voor hun schoeisel, de menschen die hier werken hebben ook slijtage aan hun schoeisel. De heer Hoesen stemt dit toe, doch in Paulszand heeft dit meer te lijden dan hier. De Voorzitter zegt, dat B. en W. een crisiscomité wel willen overwe gen, doch hij vreest dat. er straks menschen om steun zullen komen, die nu nog niet bij die groep thuis- hooren en die nooit bij een ander hebben gewerkt. Waar het bedrag zoo gering is, als men hier f55, geeft, ontvangt men fno,ervoor in de plaats, zouden B. en W. nog willen wachten. De heer Hoesen zag gaarne stem ming. De Voorzitter zegt, dat de raad hierover niet behoeft te stemmen, iets anders is het, als de raad in beginsel wil besluiten om het bedrag toe te staan, zoodat B. en W. er toe over kunnen gaan als zij willen. De heer Schouten is het daarmede eens, de heer Hoesen moet echter er rekening mede houden, dat het crisiscomité bedoeld is om menschen te steunen die heelemaal niets ver dienen en wat moet men dan met een bedrag van fno,beginnen. De heer Hoesen vraagt of de steun regeling nog bestaat. Uê Voorzitter antwoordt bevesti gend, op het oogenblik is ze niet in toepassing, zoodra het echter noodig is, wordt ze weer toegepast. De heer Hoesen meent dat de uit- keeringen hier te laag zijn aangehou den. 6 a 7 gulden is te weinig. De heer Schouten zegt dat de re geling gebaseerd is op het grondloon in de gemeente, dit is aangehouden op f 12,hoewel het eigenlijk slechts f 10,50 bedraagt, men is dus reeds hboger gegaan. De Voorzitter zegt, dat voor kleine gezinnen de uitkeering iets lager is als in Woudrichem, voor groote ge zinnen is ze echter hooger. Waar geen der heeren verder iets voor de vergadering heeft, wordt de ze door den Voorzitter gesloten. Per V« K.G. Koeien 15—19 28—30 34—35 Ossen 17 19 26—28 32—34 Stieren 17—18 20—22 24 -25 Vette kalveren 25—271/, 321/,—37V2 44—46 Per stuk laan het werk hebben gekund, die uit Tengevolge van den hooibroei brak-,Wijk en Aalburg onder Wijk. In Pau- Zaf er dagmorgen brand uit in de boerde- 'luszand kan slechts een beperkt aan- rij van den heer J. P. Baltus aan den Tal te werk gesteld worden, slechts Westdijk te Alkmaar. In een minimum van tijd stond de zeer oude kapitale boerderij in lichte laaie. De inmiddels gewaarschuwde brandweer verscheen met twee autospuiten en tastte het vuur een 60-tal. De heer Hoesen lijkt het onbillijk, dart, waar de rijwielvergoeding schijn baar berekend wordt naar den af- j stand, Werkendam krijgt b.v. 75 ct., krachtig aan, doch het vuur vond een Woudrichem f 1,vergoed, men hier te gretig voedsel in den grooten voor- ook slechts f 1,vergoed krijgt in die raad hooi en het rieten dak, dan dat verhouding zou men hier een ver- er van eenig behoud sprake kon zijn. goeding van f 1,25 moeten ontvangen, ROTTERDAM, 25 Juli. Aanvoer 1810 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 27—30 25—27 Export 2630 3e kw. 23-25 ROTTERDAM, 26 Juli. Op de veemarkt waren heden aange voerd 193 paarden, 34 veulens, 300 ma gere en 910 vette runderen, 353 vette kalveren, graskalv., 494 nuchtere kalveren, 99 schapen of lammeren, 10 overloopers of varkens, 58 biggen, 10 bokken of geiten. Melkkoeien f115 a f 230 Kalfkoeien f120 a f230 Stieren f 50 a f300 Pinken f 30 a f 90 Graskalveren f a f Vaarzen f 90 a f145 Werkpaarden 1125 a f290 Slachtpaarden f 90 a f175 Veulens f 20 a f 50 Hitten f 75 a f170 Biggen f 4 a f 7.50 Nuchtere fokkalv. f 9 a f 12 id. slachtkalv. f 4 a f 8 Biggen per week t 0.40 a f 0.75 GORINCHEM, 25 Juli. Op de veemarkt was heden aange voerd 117 runderen, 7 nuchtere kalveren, 0 schapen, 0 lammeren, 620 biggen, 187 overloopers. Men besteedde voor: Zware kalfkoeien f 200275. Melk koeien f120f 230. Kaltvaarzen f 140 200. Guiste vaarzen f80130 Pinken f4070. Nuchtere kalveren f812. Schapen f Lammeren f Overloopers ff12. Biggen f36. Op 26 Juli. in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 1.92 val 2 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 0.38 was 7 Crévecoeur (Maas) 0.36 was 3 St. Andries (Maas) 0.88 val 4 Venlo 10.84 was 1 Maastricht 43.92 was 3 Keulen 3.50 val 2 IIEUSDEN. Het poststation te H e r p t wordt ingaande 1 Augustus a.s. opgeheven. Alle postzaken kunnen tijdens de be stellingen met den besteller worden af gewikkeld. Voor de waarneming van het directeurschap van ons kantoor voor P. T. en T. is hier tijdelijk gestation- neerd de heer Heesters, ambtenaar bij de P. T. en T. te 's Bosch. In de algemeene ledenverga dering van 24 dezer werd besloten dat de v.v. „Juliana", in het komen de seizoen weder voor de competitie zal gaan spelen en wel in de iste klasse Brabantsche voetbalbond. Tevens werd besloten, dat zii zal deelnemen aan de seriewedstrijden te Haarsteeg (v.v. Hollandia) op 31 Ju li en 7 Augustus, te Heusden (v.v. L.O.N.G.A.) op 61320 Augustus en te Drunen (v.v. T.O.P.) op 14 en 21 Augustus. Tot bestuurslid in de vacature D. Kolff werd benoemd de heer A. Sluimers terwijl de heer L. Ver- heij werd aangesteld als bode. Het bestuur van „Juliana" ver zoekt dringend doch beleefd aan het langs den weg staande publiek tij dens den wedstrijd niet naar elkaar met steenen te gooien. Dit is ten eerste zeer hinderlijk voor de spe lers en de aandachtige toeschouwers op het terrein en ten tweede voor komt men er ongelukken mede die er zich met dergelijke grapjes voor kunnen doen. De Kantonrechter alhier, hield Vrijdag j.l. de eerste zitting voor Crisis-Pachtwetzaken. Zes zaken wer den behandeld. In slechts ééne dezer kon een voor verpachter en pachter aannemelijke regeling worden be werkstelligd en wel zoodanig, dat de pachtsom over een vol jaar gere kend met 35 pCt. werd verminderd. Drie der zaken werden verwezen naar de kamer voor crisis-pachtzaken van het Kantongerecht, terwijl twee za ken in de eerstvolgende zitting van den Kantonrechter nogmaals in be handeling zullen worden genomen. Maandagavond had in „Het Wapen van Amsterdam" de verlo ting plaats van de Heusdenschë dam club. De prijzen vielen op de na volgende nummers No* 129, iste prijs. No. 243, 2de prijs. No. 190, 3de prijs. No. 284, 4de prijs. No. 96, 5de prijs. No. 155, 6de prijs. No. 279, 7de prijs. No. 147, 8ste prijs. No. 258, 9de prijs. No. 102, 10de prijs. Winkeliers, die alsnog aan de Nederl. Fabrikaatweek van 31 Au gustus tot en met 7 September a.s. wenschen deel te nemen, kunnen zich tot Vrijdagavond 29 dezer opgeven, bij den secretaris der „Heusdensche Winkeliersvereeniging". markt 91 al hier. Steunt Nederl. Fabrikaat. De alhier gehouden collecte voor Herwonnen Levenskracht bracht op circa f 20. De voetbalclub „L.O.N.G.A." is voornemens een seriewedstrijd te houden en wel op 6, 13 en 20 Aug. e.k. Verwacht worden een 12-tal ver- eenigingen. 'APELLE. De plaatselijke afdeeling van den Bijz. Yrijw. Landstorm hield j.L Zaterdag onder leiding van haar commandant, den heer P. van der Schans, op de schietbaan aan de Horst een onderlingen schietwedstrijd met den volgenden uitslag: G. Both, eerste prijs met 43 pun ten P. v. d. Schans, 2e prijs met 40 punten T. v. Dongen. 3e prijs met 37 punten Van de Werken, 4e prijs met 36 punten A. Hommel, 5e prijs met 33 puntenE. Haverhals. 6e prijs met 33 puntenJac. Vos, 7e prijs met 32 puntenC. v. d. Hoven. 8e prijs met 32 punten P. de Groot. 9e prijs met 32 puntenP. Pruijs- sers, 10e prijs met 32 punten; R. Timmermans, 11e prijs met 31 pun ten; De Jong, 12e prijs met 31 pun ten; D. Kuijsten. 13e prijs met 28 punten; J. van Herpen. 14e prijs met 28 puntenA. Nieuwkoop, 15e prijs met 28 punten; A. Zwart. 16e prijs met 27 punten en G. Boer, 17e prijs met 27 punten. De prijzen, bestaande uit kunst voorwerpen. werden na afloop van den wedstrijd aan de winnaars uit gereikt. De postduivenvereniging „De Luchtvaart", gevestigd in het café van mej. de weduwe A. van der Haart alhier, hield j.l. Zondag een wedvlucht met oude duiven vanuit Bordeaux met den volgenden uit slag G. Stam, ie prijs; A. Versteeg 2e, en 4e prijs; J. van Doornik. 3e prijs; L. de Haan, 5e prijsM. de Jong, 6e prijsW. Mandemakers. 7e prijs G. Treffers, 8e prijsH. Dekkers, ge prijs; A. Klootwijk. 10e prijs; H. Rosenbrand, 11e prijs; P. Verha gen, 12e prijs. Eerste overduif P. Nieuwenhuizen. Denzelfden dag werd met jonge duiven een wedvlucht gehouden van uit Vilvoorde, waarvan de uitslag de volgende was L. de Haan, ie en 23e prijs; P. Nieuwenhuijzen, 2e, 16e en 29e prijs H. Dekkers. 3e 4e en 40e prijs A. Klootwijk, 5e, 21e, 22e en 34e prijsJ. van Doornik, §e, 15e, 20e. 33e, 38e en 39e prijsW. Mande- makers. je, 8e en 9e prijsE. Ha verhals, 10e, 11e, 14e. 2Je. 36e en en 42e prijs; P. Verhagen, 12e en 26e prijs; A. Versteeg Azn., 13e en 35e prijs; M. de Jong. 17e, 18e en 28e prijs; M. Spierings, 19e prijs; W. Versteeg, 24e, 25e en 41e prijs; G. Treffers, 30e en 31e prijs; H. Dalmaijer, 32e prijs en A. Versteeg, 37e prijs. Eerste overduif. W. Mandemakers. Bij het vorige week aan de Rijkskweekschool te 's Bosch gehou den overgangs-examen werden o.m. van de ie naar de 2e klasse bevor derd H. Dekkers, J. Quirijns, J. v. Beek, J. Verhoeven, P. de Rooy en C. Roubos. Vorige week maakten de leer lingen der L. school te Vrijhoeve- Capclle onder leiding van het per soneel een uitstapje naar Nijmegen en omstreken. In Nijmegen werd o.m. bezocht het Valkhof en het Kro nenburgerpark, terwijl in de omge ving Berg en Dal en de Plasmo- len bezichtigd werden. Een aantal leerlingen der O. L. school in de Fleistraat bezocht denzelfden dag Rotterdam, den Haag en Schevenin- gen. Door den aannemer Venis uit Vlijmen is j.l. Maandag begonnen met de afbraak van de pastorie der Ned. ITerv. gem. alhier. De aanbe steding der nieuwe pastorie, onder architectuur van den bouwkundige H. Versteeg, zal Dinsdag 2 Augustus a.s. plaats hebben. Voor het eindexamen R.FI.B. S. te 's Bosch slaagden o.m. de hee ren D. W. de Bas en E. Kuntze al hier. Geslaagden en familie onze har telijke felicitaties. J.l. Maandagmorgen vond de landbouwer A. v. D. een zijner bes te koeien dood in het land. Voorwaar een groote schadepost. Onder leiding van het onderwij zend personeel zullen cfe leerlingen van de hoogste klassen der "Chr. school a. d. Loonschendijk, Vrijdag a.s. een bezoek brengen aan Haar lem en Zandvoort. Naar we vernemen heeft de heer J. Huijsman zijn benoeming tot lid van de kamer voor crisis-pacht zaken in het kanton Waalwijk aange nomen. DONGEN. Terwijl een knecht van voerman K. in het Wilhelminakanaal aan het zwemmen was, is een bedrag van plm. zf 300.uit zijn portemonnaie ont vreemd. Een knecht van den koperslager E. is in den Hoogenham door den zol der van een huis gevallen. Met inwen dige kneuzingen is hij naar zijn woon plaats Oosterhout vervoerd. 's GRAVENMOER. Door den kerkeraad der Chr. Ge rei. Kerk is cand. A. M. Fransen te Rotterdam en W. Meijnhout te Haar lem op tweetal gesteld om te komen tot verkrijging van een eigen herder en leeraar. J - In r\ AA/11 rr i r> /-I a r\ H r» Intrftp \A r\nn n rl-tam T travr«"/-vrt/-l »-v-» h 1 nv

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2